DELTA en Cerestar gaan afvalwater hergebruiken Ook Ouddorp krijgt z'n bronzen monument Eindelijk lieeft Henk Meijer dan z'n eigen Weasel Besomming fors gedaald Gebr. De Waal -Su^E Tweede cardioloog en tweede oogarts AM^NilNNAARD ^^«f^VASTGOED Nieuwe cursus sculp turen (beelden) maken De Nederlandse zee- en kustvisserij in 1997 71e Jaargang VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1998 No. 6731 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 47 1020. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 4833 92. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 15,00 JAARABONNEMENT 58- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 DELTA Nutsbedrijven en Cerestar in Sas van Gent gaan in samenwer king een installatie bouwen voor hergebruik van afvalwater. Afval water van Cerestar, af-komstig uit de eigen afvalwaterzuivering dat de fabriek nu volgens de vergun ningsvoorwaarden loopt op het oppervlaktewater in Zeeuws- Vlaanderen, wordt opgewekt tot demiwater dat Cerestar gaat gebruiken om stoom te maken. Het is de eerste keer in Nederland dat op zo'n grote schaal afvalwater wordt gere cycled. De installatie krijgt een capaciteit van 250.000 kubieke meter water (het drinkwaterverbruik van 1500 huishou dens). De investering be-draagt vier mil joen gulden. DELTA en Cerestar hebben meerdere jaren gestudeerd op de toepas sing van dit systeem. Bij het proces wordt gebruik gemaakt van membraanfiltratie, een verfijnde zui veringstechniek om het water de vereiste kwaliteit te geven. De filters worden ge leverd door Norit uit Hengelo. DELTA ziet de productie van demiwater als kroon op het werk in het kader van integraal ketenbeheer. DELTA deed eind jaren tachtig van zich spreken door te be ginnen met de levering van verschillende watersoorten. Het bedrijf levert nu vier verschillende watersoorten; landbouw- water, drinkwater, industriewater en demiwater. Met name in de industrie be stond behoefte aan water van een andere kwaliteit dan drinkwater. Dat halfgezui- verde water is goedkoper doordat het water minder behandelingen nodig heeft voor de vereiste kwaliteit. Daarnaast is DELTA actief op het gebied van afval- v/aterzuivering. In 1997 opende DELTA in het industriegebied Vlissingen-Oost een integrale afvalwaterzuiveringsinstal latie voor tientallen bedrijven gezamen lijk. DELTA zet jaarlijks ruim 50 miljoen kuub water om, 35 procent van de totale afzet is inmiddels industriewater. Dat gaat naar vijftien grote klanten van DELTA. DELTA gebruikt voor de leve ring vijf speciale maatwerk pompstations en een apart leidingnet van bijna 200 kilometer lengte. De installatie betekent voor Cerestar op termijn een besparing op de totale water kosten. Cerestar gebruikt veel drinkwater voor het productieproces en de opwek king van stoom. Omdat Cerestar produc ten maakt voor de voedingsmiddelenin dustrie kan het bedrijf niet eenvoudig, zoals bijvoorbeeld de chemische indus trie, voor al haar productieprocessen overgaan op het goedkopere industriewa ter waar een belangrijke zuiveringsstap - het verwijderen van virussen en bacte riën (microverontreinigingen) - achter wege is gelaten. Cerestar werkt tot op dit moment met het duurdere drinkwater voor de productie van demiwater dat nodig is voor het maken van stoom. In verband met de uit breiding van de productie, werd in over leg met DELTA besloten een nieuwe technologie een kans te geven en eigen ontwikkelingen te gaan gebruiken voor het recyclen van het afvalwater van de eigen zuiveringsinstallatie. Cerestar in Sas van Gent telt ongeveer 425 medewerkers en maakt deel uit van Cerestar Europe, Europa's grootste pro ducent van hoogwaardig zetmeel en zet- meelderivaten. Buiten Europa is Cerestar ook actief in de Verenigde Staten en Azië. Cerestar is onderdeel van Eridania Béghin-Say, een holding die bestaat uit meer dan 200 ondernemingen met we reldwijd circa 25.000 medewerkers. De holding heeft een jaarlijkse omzet van zo'n 20 miljard gulden. Voor DELTA zou deze stap bij het voortbestaan van de huidige situatie een lichte daling van de drinkwateromzet betekenen. Cerestar gaat echter de pro ductiecapaciteit uitbreiden waardoor de vraag naar drinkwater voor het produc tieproces toeneemt. Per saldo blijft het drinkwaterverbruik van Cerestar gelijk. Voor DELTA is echter van groot belang dat het bedrijf ervaring opdoet met de nieuwe techniek. „We zijn ervan over tuigd dat dez? l.;L';niek gaat doorbreken. Het is het systeem van de toekomst dat ook op andere watersoorten zal worden toegepast. Op dit moment wordt er in Nederland op enkele plaatsen proef- schaal gewerkt met deze recyclingtech- niek. Dat is altijd met een capaciteit van enkele kubieke meters per uur. Bij Cerestar beginnen we met 30 kuub per uur en gaan naar 60 tot 80 kuub per uur. Gelet op de diversiteit van onze wa terproducten en de toenemende concur rentie in de energiesector is voor ons dus van belang dat wij kennis en ervaring op kunnen doen", aldus adjunct-directeur Gas/Water ir. H. de Kraa. In Middelhamis: Aansluiting Langeweg-Provincialeweg N215 vijf weken afgesloten Van maandag 31 augustus, 9.00 uur tot uiterlijk vrijdag 2 oktober, 16.00 uur is de aansluiting naar de Langeweg in Mid delhamis afgesloten voor gemotoriseerd verkeer. De aansluiting wordt vervangen door een rotonde. Het verkeer wordt omgeleid. Een volledige afsluiting is noodzaklijk door aangescherpte ARBO-richtlijnen voor het veilig werken op en langs de weg. Bovendien kan er op deze manier sneller worden gewerkt en is de overlast van kortere duur. (Brom-)fietsers, voet gangers, lijnbussen en het doorgaande ver keer over de provincialeweg (N215) zul len nauwelijks hinder ondervinden van de werkzaamheden. Afhankelijk van de weersomstandigheden en de voortgang van de werkzaamheden wordt de afslui ting eerder opgeheven. aangetrokken in het Van Weel Bethesda Ziekenhuis De toegangstijden bij de oogarts en cardioloog worden korter door het extra inzetten van een cardioloog en oogarts. Het van Weel Bethesda ziekenhuis kampte dit jaar met lange toegangstijden voor enkele specialisten. In overleg met de verzekeraar heeft het ziekenhuis twee extra specialisten aan kunnen trekken. Zowel voor cardiologie als oogheelkun de moesten de patiënten heel lang wach ten voordat men op het spreekuur terecht kon. Voor oogheelkunde was het al niet meer mogelijk alle patiënten een afspraak aan te bieden. Het is gelukt om voor beide specialismen artsen aan te stellen. Cardioloog G. Jam broes en oogarts N. Smoljanic zullen in het ziekenhuis spreekuren gaan verzor gen. Het ziekenhuis hoopt dat hiermee het probleem van de lange toegangstij den voor beide specialismen kan worden opgelost. Goeree-Overflakkee B.V. Bestel Uw hij Drukkerij Langeweg 13, SOMMELSDIJK Bijeenkomst 'Het Richtsnoer' In samenwerking met de Sectie Gezond heidszorg en Wdzijn Het Richtsnoer hoopt, op D.V. woensdag 9 september de R.M.U.-regiocommissie Zuid-Beveland een informatie- en voorlichtingsavond te houden. Aanvang van de avond is om 19.30 uur, in één van de zalen van de Petrakerk, Goessestraatweg 18, Kapelle- Biezelinge. Thema van deze avond is euthanasie/versterving. Mevr. G. J. Mei legers, verpleegkundige, verzorgt bij leven en welzijn, deze avond de lezing, waarna gelegenheid tot vragen stellen. Allen hartelijk welkom! Meer informa tie? Dhr. P. J. Boone, tel. (0113) 571492. Onder Goerees ingezetenen zullen er best zijn die abstracte kunst be wonderen, zo niet het gemeentebe stuur. Toen dat opdracht gaf voor de vervaardiging van een beeldje ter herinnering aan de Water snoodramp van 1953, voor Stellen- dam, werd voor een figuratief, her kenbaar, beeld gekozen. Zo was het ook gegaan toen voor het stadje Goedereede de Amazone was ver vaardigd, een bronzen representante van de vissersvrouwen die zich ooit een ro versbende van 't lijf hielden, met gloei end pek nog wel. Zo'n herinnering aan een markant geschiedenisfeit stond nog niet in Ouddorp. De gemeenteraad toonde zich bereid ook daarin te voorzien en a.s. dinsdagmid dag, om half 4 zal hij worden onthuld, de noeste Ouddorper bezig met het uitmij- nen van z'n akker zoals dat in de eerste decennia van deze eeuw gebeurde. De bodem werd, met behoud van de vrucht bare bovenlaag, verdiept om dichter bij het grondwater te komen. Zo zijn vele hectares in cultuur gebracht, 'mijnen', heette dat immense karwei waaraan in Ouddorp nog zo'n duizend zandwallen herinneren. Zo uniek zijn ze in het Ouddorpse landschap dat ze beschermd zijn en niet mogen worden afgegraven. Het beeld dat (ook weer) door het beeld houwersechtpaar Jean en Marianne Bre- mers uit Helvoirt is gemaakt komt te staan op de hoek Hoenderdijk-West- straat, waar jarenlang een friteswagen heeft gestaan. Zoon Sjors van chef-hovenier Gerard Ta- nis heeft voor de mijner model gestaan. Men zal er de oer-Ouddorper in herken nen, niet al te lang van stuk. Sjors droeg een manchester broek, opgehouden door bretels, een boezeroen en een pet op z'n hoofd, klompen aan de voeten. Zo kijkt hij even op terwijl de schop op de grond is geplaatst. Naast hem komt een kruiwa gen te staan want daarmee werd toen ge werkt. Op de foto het echtpaar Bremers met het wassen model in hun midden. Wie het manshoge bronzen afgietsel heeft gezien is verrukt over het resultaat dat in Oud dorp zeker in de smaak gaat vallen! Misschien hebt u 't ook wel gehoord, over Henk Heijer uit Stad aan 't Haringvliet, dat'ie met 'het groene virus' besmet is geraakt... Eigenlijk al Jaren geleden, maar uit het feit dat Henk nog uitstekend gedijt moge blijken dat u geen zorg in hem hoeft te hebben. Zeker niet na dinsdag middernacht. Toen reed hij, samen met de eveneens besmette Wim de Bonte, het Stadse 'Dijk- hof' binnen met achter de auto, op een auto-ambulance, z'n nieuw verworven bezit, een van origine Amerikaanse Weasel, een rupsvoertuigje bouwjaar 1945, een Studebaker product, met een 6 cil. motor van 65 pk. In z'n 53-jarig bestaan heeft het nog geen 3000 km gelopen, terwijl het voertuigje toch ook in het Noorse leger dienst heeft gedaan, maar gelukkig ook toen niet in oorlogsomstandigheden, de Weasel heeft waarschijnlijk nooit kruitdamp geroken en wellicht komt het daardoor - gebruik in vredestijd - dat ze nog volledig origineel is. Henk Meijer was er al jaren verliefd op, op zo'n Wezel' waaraan hij vanaf z'n elfde jaar prachtige herinneringen had. Oud-Ouddorper vader Krijn Meijer werkte toen bij landbouwer (oud-wethouder) M. K. van Eek die, als meer dere flakkeese boeren na de oorlog, zo'n dump'wezel' had gekocht. De jeugdige Henk mocht het krachtpatsertje dan wel'es besturen, een ervaring die nooit meer uit z'n geheu gen is geweest. Later werd hij lid van de landelijke vereniging van bezitters van legervoertuigen 'keep them rolling' (vandaar 'het groe ne virus'), bezat hij een prachtige Willy Jeep maar z'n ver langen ging uit naar een Weasel. Toen hij er een aangebo den zag, in België nota bene, verkocht hij z'n dierbare Jeep en kocht hij de Weasel, gék is'ie er van. Z'n personenauto die met de Jeep samen binnen kon staan slaapt nu buiten en de Weasel staat binnen, in de garage achter het huis want Henk wil z'n 2400 kg zware knuffel binnen handbereik. In z'n werkzame leven ging Henk altijd met rollend materieel om en nu hij, 63-jarige, van de VUT gebruik maakt is het niet anders. Mevr. Meijer doet in enthousiasme nauwelijks voor haar man onder, al houdt ze de handen schoon om de sleutelende echtgenoot van natjes en droogjes te voorzien. De Weasel is in perfecte staat, maar 't kan natuurlijk altijd nog mooier en beter en Henk stuwt z'n Weasel op naar het stadium van volmaaktheid. Volgend jaar hoopt hij ermee van de partij te zijn wanneer de Vereniging zich op een van de braderiedagen in Middelhamis, of elders presenteert. Dan zit de Weasel er tussen, in originele camouflagekleuren en Henk met een blos van opwinding. Dat moet eigenlijk als trots worden uitgelegd: „Ik ben eigenlijk heel trots op al dit materieel omdat het ertoe heeft bijdragen dat destijds de Duitsers weggejaagd zijn, want die hoorden niet hier. LANGSTRAAT Broers Bakelaar beiden Ingenieur Twee broers Bakelaar uit de Langstraat zijn één dag na elkaar afgestudeerd. Mark (24) aan de T.U. te Delft, richting Werktuigbouwkunde, vakgroep trans porttechniek en Rob (23) aan de H.T.S. te Rotterdam richting Electro-Informati- catechniek. Visser Visser DIRKSLAND - Clarine Bemelmans start binnenkort met een nieuwe cursus sculp turen maken. De sculpturen worden van klei gemaakt en kunnen in elke gewenste grootte worden uitgevoerd. Na een spe ciale verfbehandeling kunnen ze ook bui ten neergezet worden. Naast de cursus sculpturen maken kan men natuurlijk nog steeds de gebruikelij ke maskers, poppen, spiegels, vazen en allerlei abstracte beelden maken. Alle cursussen zijn inclusief materiaal, men hoeft niet creatief aangelegd te zijn om een dergelijke cursus te volgen, een cursus duurt ongeveer 6 weken. De cur sussen worden gegeven op maandag dinsdag donderdagavond en op woens dagochtend. Voor vrijblijvende informatie kan men kontakt opnemen met Clarine Bemel mans, tel. (0187) 603445. Kottervloot weer in de rode cijfers In de kottervisserij daalde de be somming fors en was het nettore sultaat voor het eerst sinds enige jaren weer negatief. Het aantal ac tieve schepen en het aantal opva renden namen verder af. Dit zijn enkele conclusies uit 'Visserij in Cijfers 1997', de jaarlijkse publi catie van het Landbouw-Econo- misch Instituut. De totale opbrengst van de Nederlandse zee- en kustvisserij bleef gelijk aan on geveer 920 miljoen gulden. In de grote zeevisserij en mosselcultuur viel een ruim 10% hogere opbrengst te noteren. Daarentegen had de kokkelvisserij we derom een matig seizoen. Het aantal op varenden nam verder af van 2.700 tot minder dan 2.600 mensen. De Neder landse visafslagen haalden dit jaar een omzet van ruim 800 miljoen gulden. On geveer 30% van deze omzet kwam voor rekening van onder buitenlandse vlag va rende schepen. Nederland heeft in 1997 voor 2,4 miljard gulden aan vis en vis producten uitgevoerd. Vooral aan landen buiten de Europese Unie werd meer ver kocht. KOTTERVISSERIJ In de kottervisserij daalde de besomming fors van 608 naar 569 miljoen gulden. Vooral de opbrengsten van tong en gar nalen vielen terug. Een behoorlijke stij ging van met name de tongprijs voor kwam een nog grotere daling. Het netto resultaat van de kotters was voor het eerst sinds enige jaren weer negatief; min twee miljoen. Bijna de helft van de kotters zit in de rode cijfers. Met name de noordelijke garnalenkotters (motor vermogen minder dan 260 pk) en de grote boomkorkotters (1.501-2.000 pk) uit zuidelijke havens hadden een minder jaar. Het gemiddeld aantal dagen op zee per kotter steeg van 169 naar 180 dagen. Het aantal actieve schepen nam verder af van 437 tot 416 kotters. De veroudering van de kottervloot zette verder door. Het percentage kotters jonger dan 10 jaar is gedaald van 43% in 1990 tot 29% voor de huidige vloot. De bouw van nieuwe kotters staat al jaren op een laag pitje. De liquiditeitspositie van de kotterbedrij- ven is verslechterd. Met name de bedrij ven met meerdere schepen hadden een fors lagere nettokasstroom. Het percenta ge eigen vermogen ten opzichte van het totale vermogen (de solvabiliteit) steeg van 39 naar 41%. Sinds enige jaren ver tonen de financiering.slasten (aflossingen en rente) een dalende tendens, mede onder invloed van de lage rentestand en de geringe investeringslust in de kotter visserij. Mosselcultuur De opbrengst van mosselen steeg van 106 tot 118 miljoen gulden dankzij de hogere prijzen op de mosselveiling. Daarbij bleef de aanvoer ongeveer gelijk. Het gemiddeld nettoresultaat van de niosselbcdrijven steeg behoorlijk, met name bij de grotere mosselkwekcrs. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestroat 32-34,3241 AA Middelhamis Tel. (0187)482606 VOOR BEELD EN GELUID COMBi ^^3 ^^3 ^^3 FOTO VIDEO STUCHO - REPORTAOE FOTOORAFIE 1 OUDDORP- Waststnat 35 - Tohfoon lOIBT) 6B16121Fax 683^4 RENESSE-Ptint^tap-HogBzoom 172-Tthfoon (0111)453400 REGISTERACCOUNTANTS Middelhamis Barendrecht Tel. (0187) 489143 Tel. (0180) 621033

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 1