KAMPVUUR Creatiefmarkt Grote schuurbrand in Sommelsdijk In Indië gebleven soldaten in Oude Tonge met monument herdacht 3i^a i\-^ rlonuetenuui Kwaliteit kinderafdeling Van Weel-Bethesda boven het gemiddelde Jongeman (23) verongelukt Sportduikster (28) bij Ouddorp verdronken Stellendamse KNRM boten in actie in Ouddorp Lopen voor de zeehondjes Uitslag palingwedstrijd 'Viscromte' AM MINNAARD VASTGOED E.H.B.O. Dirksland Kerkdiensten Ger. Gemeenten Mannenkoor 'Ons Koor* terug van vakantie Vakantie Bijbel Kiub 71e Jaargang DINSDAG 18 AUGUSTUS 1998 No. 6730 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 471020. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 3392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 15,00 JAARABONNEMENT 58,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 DIRKSLAND - De kinderafdeling van het ziekenhuis Van Weel-Be- thesda in Dirksland heeft een kwa- Uteit die boven het gemiddelde van de Nederlandse ziekenhuizen ligt. Dit blijkt uit een onderzoek onder 28 zie kenhuizen, dat is uitgevoerd door de In spectie voor de Gezondheidszorg. Onder zocht is de kwaliteit van de zorgverle ning op 22 kleine en zes grote kinderaf delingen. De afdeling van het Van Weel- Bethesda Ziekenhuis behoort tot de eer ste categorie. De Inspectie voor de Gezondheidszorg, die de onderzoeksgegevens en conclusies heeft gebundeld in het rapport 'Alles goed met de kleine?' heeft elk zieken huis beoordeeld op acht onderwerpen. Die onderwerpen zijn algemene organi satie, kwaliteitszorg, opname- en ont slagbeleid, organisatie van het zorgpro ces, rechtspositie van de patiënt, patiënt gerichtheid, hygiëne en veiligheid, en in richting van de kinderafdeling. Het Dirkslandse ziekenhuis scoort bij de meeste onderwerpen bovengemiddeld. De minimumscore is 80 procent (rap portcijfer 8) voor kwaliteitszorg, terwijl het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis ook eenmaal 100 procent haalt (rapportcijfer 10) voor de patiëntgerichtheid. De in richting van de kinderafdeling en de onderwerpen hygiëne en veiligheid wor den beoordeeld met 95 procent. Ook voor de algemene organisatie en de rechtspositie van de patiënt heeft de In spectie voor de Gezondheidszorg meer punten over dan het gemiddelde van de 28 ziekenhuizen. De algemene organisa tie scoort 85 procent en de rechtspositie van de patiënt 90 procent. Het opname- en ontslagbeleid en de or- Na het grote succes van vorig jaar organi seert de Werkgroep Missionaire Gemeen te weer een kampvuur op het strand. Dit kampvuur brandt op 20 augustus op het strand bij 't Flaauwe Werk, dit is tussen paal 11.25 en 11.50. Dat is aan het ver lengde van de Westerweg bij het brugge tje naar boven. Hou je van zingen, muziek maken (neem gerust je muziekinstrument mee) en kampvuur? Kom dan ook en doe op deze De 23 jarige jongeman R.T.N, ter Linden (zoon van de enkele jaren geleden overle den beheerder van Camping "de Groene Weide"), is in de vroege zaterdagochtend, toen het nog donker was, op de Brou- wersdam (buitenzijde) door een auto geschept en ter plaatse overleden. De jon geman bevond zich daar te voet. Hij was in Renesse geweest maar zou in het duis ter gezocht hebben naar de fietssleutel die hij was kwijtgeraakt. Een naderende auto mobilist heeft hem niet tijdig waargeno men. Een 28 jarige - ongehuwde - sportduikster uit Rotterdam, die zondagmiddag met een drietal vrienden haar sport beoefende op de Grevelingen bij Ouddorp (ter hoogte van Preekhil) is daarbij om het leven gekomen. Ze is plm. anderhalfuur vermist geweest voor haar stoffelijk overschot rond half vijf door duikers van de brand weer van Hellevoetsluis en Brielle werd gevonden op een diepte van twintig meter. Door reddingsboot "de Griend" van de K.N.R.M. was gezocht en het hulpverle ningsvoertuig van de brandweer, een ambulance en de trauma-helicopter waren toegesneld, maar hulp heeft niet meer mogen baten. ganisatie van het zorgproces in het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis krijgen een beoordeling die boven de 80 procent ligt, iets onder het gemiddeld van de grote kinderafdelingen, maar boven dat van de kleine afdelingen. De directie van het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis is uiteraard verheugd over de resultaten van het onderzoek. avond met ons mee. We hebben mooie lie deren uitgezocht en eventueel is er ook nog ruimte voor verzoeknummers. Uit ervaring is het zeer verstandig een zaklamp mee te nemen. Iedereen is van harte welkom! Kinderen (onder begeleiding) Aanvang 21.00 uur. Toegang is gratis. Nadere informatie bij Herma Akershoek, telefoon 0187 - 681278. Zijn er nog vra gen over het doorgaan van het kampvuur, in verband met de weersomstandigheden, informeer dan nader. De twee KNMR boten van Stellendam zijn het afgelopen weekend beiden in actie moeten komen. Vrijdagmiddag 14 augus tus is om te beginnen de bemanning van De Zeemanspot weer opgeroepen voor een zeiljacht in problemen. De "Farasha" was vertrokken van Stellendam met 3 per sonen aan boord voor een tocht naar Lowestoft in Engeland. Ze waren nog maar bij de Kwade Hoek, net buiten de haven van Stellendam, toen er problemen ontstonden met de motor. Op de zeilen verder varen was gezien de wind niet mogelijk. Door de kust-wachtpost Oud dorp werd de bemanning van de redding- boot om 13.15 uur opgeroepen, gezien de korte afstand was zij snel ter plaatse. Het jacht werd op sleeptouw genomen en weer de haven van Stellendam binnengebracht, alwaar de motor inmiddels gerepareerd is. Het jacht is weer vertrokken. Zaterdagmiddag werd de reddingboot voor de binnenkant, de John Stegers, opgeroepen om deel te nemen aan de zoekactie naar de vermiste stuurman van een jacht, dat in het Hollands Diep was overvaren door een duwbak. Aan die zoekactie werd door meerdere schepen deelgenomen. Helaas heeft de zoekactie geen resultaat opgeleverd. Aanstaande zaterdag is er weer een ruim opgezette VLOOIEN EN CREATIEF MARKT in sporthal Dorpstienden te Ouddorp. Naast allerlei gebruikte goede ren waaronder veel mooie verzamel- en hebbedingetjes zijn er ook diverse kramen met mooie zelfgemaakte artikelen zoals: 3d knippen, poppen en beren, treinmateri- aal, bosfiguren en nog vele andere dingen op hobbygebied. Voor de kinderen is er een kleedjesmarkt. Ieder uur is er een gratis kleurwedstrijd met leuke prijsjes. De markt duurt van 9.30 - 16.30 uur. Voor info of deelname tel. 0181 -312190. De schuur stond al gauw in lichterlaaie en bleek niet meer te redden Rond half negen zaterdagavond is brand uitgebroken in een vroegere landbouwschuur aan de West Achter weg te Sommelsdijk die de schuur en inhoud volledig in de as heeft gelegd. De schuur, eigendom van de heer M. van Driel, werd door meer dere huurders gebruikt. Er stonden een aantal auto's in, een motorfiets, een boot en een aantal ijscokarretjes. De schuur was minstens een eeuw oud. De naastgelegen schuur, waarin aannemingsbedrijf Peter v. d. Boogert z'n bedrijf heeft, bleef gespaard. De brandweerploegen van Sommelsdijk en Middelhamis hebben - via de West Ach terweg en via de Van Gorcumstraat - alle zeilen bij moeten zet ten om de aangrenzende bebouwing voor het overslaan van de brand te vrijwaren. Een enorme rookkolom is van Ouddorp tot op de Philipsdam zichtbaar geweest. Tot na middernacht is de brandweer met het nablussen bezig geweest. De stenen kopgevel is - om veiligheidsredenen - door een kraan van de fa. D. Ras omvergehaald. Daarbij is een tuin- afrastering gesneuveld. Omdat de muur was gescheurd was het niet helemaal controleerbaar geweest waar die precies neer zou komen. De brand heeft zaterdagavond enorm veel volk op de been ge bracht. Leen Dorsman (l) en Teun van Kempen Zo zal het zijn gegaan in de veertiger jaren, nu alweer een halve eeuw geleden. Als in het verre Rijksdeel Indië weer een jong soldaat gevallen was, een van ons, zal er een huivering door de dorpen zijn gegaan. Vijf keer was dat in Oostflak- kee het geval, onvergetelijk voor hun families, maar de namen zouden ooit in de vergetelheid zijn geraakt als ze niet in steen zouden zijn uitgehouwen. Sinds zaterdag herinnert op de begraafplaats van Oude Tonge een zwart marmeren gedenksteen aan de jonge mannen uit Oolt- gensplaat en Oude Tonge, aan Piet Hartog (29), aan Bram Hot ting (25), aan Bram Kamerling (26) en aan Leen Vinke, 23 jaar. Ook werd bij de plechtige onthulling van zaterdagmorgen stil gestaan bij Jo Bom (23) uit Ooltgensplaat, wiens naam, op ver zoek van de nabestaanden, niet op het monument wordt ge noemd. Het initiatief tot de oprichting van het monument werd genomen door Teun van Kempen en Leen Dorsman, twee oud Indië-gan- gers, maar heelhuids teruggekomen en nu, met de Vereniging Oud-Militairen Indiëgangers van mening dat de oprichting van een gedenkteken het minste was dat gedaan kon worden. De gemeente Oostflakkee heeft daar graag zijn medewerking aan verleend: „hoe zouden we het kunnen verantwoorden hen niet meer te gedenken?", vroeg burgemeester A. J. C. van Pelt zich zaterdagmorgen af. Op de begraafplaats was het monument nog verhuld door de gemeentevlag, wapperde de driekleur half stok en speelde een ensemble van fanfare-orkest 'Vooruit' heel gedragen koraalmuziek, de Last Post en ten besluite het Wilhel mus waarbij de vlag in top ging. De plechtigheid werd bijge woond door oud-Indiëgangers die het hebben meegemaakt te worden uitgezonden om wat burgemeester Van Pelt zo gevoel vol verwoordde: omdat er in allerlei delen van de wereld nog brandhaarden zijn, worden (werden) jonge soldaten uitgezonden om elders strij dende partijen uit elkaar te houden. Zolang nog weerloze bur gers slachtoffer worden van oorlogsleed, er nog discriminatie en terreur bestaat, zolang zullen we blijven gedenken hen die zich daartegen hebben verzet, aldus burgemeester Van Pelt. n een krans bij het juist onthulde monument „Kennelijk zijn wij niet in staat om oorlog te voorkomen, maar het minste wat we kunnen doen is door middel van de herden kingen, te wijzen op het nutteloze en het onzinnige van oorlog voeren". Van de aanwezigheid van het monument wordt gehoopt dat het de nabestaanden troost zal bieden en dat het voor hen die terug keerden, een erkenning zal betekenen. Aandacht en begrip was hen bij terugkeer onthouden en menig Indiëganger voelde zich vernederd en verraden, wat hem soms psychische schade heeft aangedaan, zelfs werd hen geen plaats geboden gevallen kame raden te gedenken en het rouwproces te voltooien. Burgemeester Van Pelt, die het monument samen met Aren Kamerling, de jongste broer van een van de gevallenen, onthul de, hoopte dat het monument zo'n plaats van gedenken zal zijn en de aanwezigheid ervan als een vorm van eerherstel zal wor den ervaren. Namens de Vereniging Oud-Militairen Indiëgangers was het voorzitter de heer G. de long die zijn instemming met de oprich ting van het monument kenbaar maakte. Het waren, zei hij, ongeregelde strijdgroepen van jonge Indonesische nationalisten en gewapende roversbenden waartegen onze jongens het op hadden moeten nemen. Ze troffen in Nederlands Indië een bestuurlijke chaos en een uitgehongerde bevolking. De taak was een humanitaire, de bevolking te helpen maar er ontstond een guerillastrijd met zware en moeilijke oorlogs-omstandigheden. Dank bracht de heer De Jong voor het totstandkomen van het monument, waarin hij een stuk erkenning ziet waaraan het na de Indiëperiode heeft ontbroken. Op het monument staat de volgende tekst vermeld: „Gedenk in uw gedachten dat zij hun leven gaven en ver van aanverwanten in den vreemde zijn begraven. Nabestaanden en vertegenwoordigers van gemeente (burge meester en mevrouw Van Pelt) en Verenigingen legden bloemen bij het monument. Het was dezer dagen in het nieuws dat heel wat jonge zeehonden ter verzorging in de zeehondencrêche te Pieterburen zijn gebracht. Dat wordt met zorg gedaan maar er is veel geld mee ge moeid. Op recreatieterrein 'De Klepperstee' wordt a.s. donderdagavond - vanaf 8 uur - een sponsorloop ten bate van genoem de Zeehondencrêche gelopen. Kinderen die mee willen doen - waar ook vandaan - zijn hartelijk welkom; laten ze zich laten sponsoren zodat er een mooi bedrag beschikbaar komt. Er wordt gelopen op de Klepperstee. Gehouden op 13 augustus Aantal deelnemers 28 1. K. Struik179 cm. 2. R. Rijke170 cm. 3. N. Bazen151 cm. 4. Joh. Jordaan129 cm. 5. C. Westdorp119cm. 8. W. Keus97 cm. Goeree-Overflakkee B.V. Bij voldoende deelname organiseren wij weer een E.H.B.O.-cursus begin oktober. U kunt zich opgeven bij de heer A. den Eerzamen, Burg. C. Zaaijerlaan 38, tel. 601995 of mevr. G. van Lenten, Oude- wei 9, tel. 601129. Graag vóór 10 sep tember. OUDDORP - woensdagavond 19.30 uur ds. H. Paul van Oostkapelle. HERKINGEN - woensdagavond 19.30 uur ds. F. Harinck van Nieuwerkerk a.d. IJssel. NIEL'WE TONGE - woensdagavond De eerste repetitie van het mannenkoor is op dinsdag 25 augustus (voor één keer op dinsdag) daarna wekelijks on maandag avond van 20.00 uur tot 22.15 uur in het Verenigingsgebouw naast de Rooms Katholieke kerk te Middelhamis. Na op zaterdag 22 augustus 1998 een huwelijksdienst met zang te hebben opge luisterd gaan de mannen weer studeren voorde komende concerten. De afgelopen tijd mochten we weer groeien naar 45 leden. Er is nog plaats voor meer zang liefhebbers, dus van harte welkom bij Mannenkoor "Ons Koor". DIRKSLAND Vanuit de Hervormde gemeente te Dirks land wordt er in de zomervakantie weer een Vakantie Bijbel Klub georganiseerd Deze zal gehouden worden op 25, 26 en 27 augustus in 'Onder de Wiek' van 8.45 tot 12.00 uur. Rond het thema 'Beloofd is beloofd' staan er allerlei activiteiten op het pro gramma. Alle kinderen van 4 t/m 12 jaar zijn van harte welkom. Jij komt toch ook? Tol ziens in "Onder de Wiek". Hel Vakcmlic Bijhei Klub Team '.O ■'^5 r^» 'hO VOOR BEELD EN GELUID COMBI FOTO - VIDEO - STUDIO - BEPORTAQE - FOTOORAHE jy^^^ p|fiW^ ITflTW^ C=l cn C3 CD 1^^ OUDDORP - Wastatnat 35 - Tol«foon fOlBT) 6816121 Fm 683734 RENESSE-hintshop-Hogozoom 172-Tehfoon (0111)462400 6. J. Wolfert110 cm. 7. L. Struik107 cm. 9. L. Bcycr87 cm. 10. W. Mclissant64 cm. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34,3241 AA Middelhamis Tel. (0187)482606 19.30 uur kand. J. Schipper van Vccnondaal.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 1