PIJP aap noot Mies MOET! Schoolontmoeting na 48 jaar! j Zonnebloemen dakdragerset jamilieherichien KOIUGSKILDE TAALPRAATJE potchrysanten trosrozen sierfruit pompoenen bramen aardappelen Eilanden-Nieuv\/s Uitslag dressuurwedstrijd 'de Poorte' VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1998 EILANDEN-NIEUWS Blz.3 FAMILIEBERICHTEN DANKBETUIGING Daar het ons onmogelijk is een ieder persoonlijk te bedanken voor de zeer vele blijken van medeleven die wij van u, zowel persoonlijk als schriftelijk, mochten ontvangen na het onverwacht overlijden en bij de begrafenis van onze geliefde zuster, schoonzuster en tante JAAN DE GAST betuigen wij een ieder langs deze weg onze welge meende dank. In het bijzonder dank aan ds. A. M. den Boer en kerkenraad voor de pastorale begeleiding en het leiden van de rouwdienst; alsmede ook allen die behulpzaam geweest zijn bij het plotseling overlij den; ook de buren, directie en personeel 'Gelders hof', de stichting Helpende Handen, personeel en vrijwilligers van het logeerhuis 'De Kandelaar'. Het heeft ons verwonderd dat Jaan bij zovelen een grote plaats heeft mogen innemen. Tenslotte begrafenisonderneming Van Wagenin- gen voor de correcte verzorging van de begrafenis. Uit aller naam M. C. ten Hove-de Gast A. H. ten Hove Dirksland, augustus 1998 DANKBETUIGING Voor de vele blijken van liefde, vriendschap en medeleven, tijdens haar ziek zijn en na het overlij den van onze lieve zuster, schoonzuster en tante WILLY PEEMAN betuigen wij u onze hartelijke dank. Familie Peeman Middelhamis, augustus 1998 Aanvankelijk kende men alleen pijpen, gebakken van klei of pijpaarde (later gebruikte men ook ander materiaal), met een kleine kop om de tabak in te doen. Sinds de 17de eeuw werden ook lange pijpen gemaakt, voornamelijk in Gouda, vandaar de naam Goudse pijpen, ook Gouwenaar genoemd. Soms sprak men zelfs van een Vaderlandse pijp, in tegen stelling tot de buitenlandse pijpen, die meestal kort waren. Tegenover de Goud se stond de Duitse, ook Keulse, porcelei- nen pijp, vaak fraai beschilderd. Om aan te duiden dat iets of iemand van geringe waarde was of weinig presteer de, ontstond de zegswijze "geen pijp tabak waard te zijn". Zo kende men eveneens de uitdrukking 'een lelijke (kwade, zware) pijp roken' in de beteke nis van slecht te pas komen of iets onaangenaams ondervinden. 'Pijpjes roken' werd vaak beschouwd als een nutteloze bezigheid, die geen enkel voordeel afwerpt. Dikwijls met de bijbe tekenis kletsen, zaniken, buurpraatjes houden. In het algemeen werden pijpro kers echter voor gezellige en tevreden mensen gehouden. Vandaar de zegswijze 'een pijp tabak verlet niet'. Er is a'lfigd nog wel tijd om een pijp aan te steken. Heilig zijn, o God Uw wegen. Psalm 77:8 (ber.) Tot onze diep droefheid, maar dankbaar voor het geen hij voor ons heeft betekend, geven wij u ken nis, dat de Heere voor ons onverwacht van ons heeft weggenomen mijn innig geliefde man, onze lieve zorgzame vader, schoonvader en opa JANADRIANUS GEBUIJS echtgenoot van Adriaantje Scheurwater in de leeftijd van ruim 74 jaar. Oude Tonge: A. Gebuijs-Scheurwater Nieuwegein: Carlien en Leen Rotterdam: Ina en Anton Irina Oude Tonge: Wim Hendrik Ido Ambacht: Hans en Julie James Rosie Oosterland: Jan en Joke Sander Heleen Jeroen 12 augustus 1998 Kolfweg 33, 3255 BK Oude Tonge De begrafenis, waarbij u wordt uitgenodigd, zal D.V. plaatsvinden op zaterdag 15 augustus om 12.00 uur op de algemene begraafplaats te Oude Tonge. Vooraf zal de rouwdienst gehouden worden in het Hervormd Verenigingsgebouw 'Diakonia', Kolf weg 1 te Oude Tonge. Aanvang 11.15 uur. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de begrafenis in bovengenoemd verenigingsgebouw. Geen bloemen Mochten wij vergeten zijn u een rouwkaart te stu ren, gelieve deze advertentie als zodanig te beschouwen. Cu Iti vatoren Van Gemeren Troost B.V. Tel. (0186)65 10 00 TE KOOP Tel. (0187) 6416 79 TE KOOP In sommige streken was het de gewoonte 'iemand op een pijpje te nodigen'. Die bijeenkomsten noemde men zelfs 'een aangeklede pijp of presenteertje'. Dan bleef het niet alleen bij pijp roken, maar kwamen er ook borreltjes, biertjes, koffie met koekjes en hapjes op tafel. Bij zulke gelegenheden ging het vrolijk toe. Doch soms werd men toch wel eens tegenge sproken. Daaruit ontstonden de uitroepen van verwondering 'nu gaat mijn pijp uit', of 'nu breekt mijn pijp'. Tegenwoordig volkomen uit de tijd en vervangen door 'nu breekt mijn klomp'. De uitdrukking 'De pijp aan Maarten (oorspronkelijk Marten) geven' betekent letterlijk: niet meer roken, sterven. Ver gelijk mijn laatste pijpje roken. Thans meer gebruikt in de figuurlijke beteke nis: iets opgeven, niet verder kunnen. De herkomst is onbekend. Pijp heeft nog een andere betekenis en wel de benaming van sommige muziek instrumenten of onderdelen daarvan, zoals de rietfluit, de pansfluit en de her- dersfluit, de pijpen van een orgel. Oorspronkelijk waren de pijpen de flui ten van de pijpzak, een ouderwets muziekinstrument. Vandaar de uitdruk king 'hij houdt zijn pijpen in de zak' in de betekenis van hij wacht zijn beurt af voor hij zich laat gelden, hij heeft geduld. Vroeger maakte men van riet- Mitsubishi Galant hatch-back 1 keer gebruikt Halve prijs: f 125,- (0187)483392 stengels of van dunne wilgentakken pijp jes om op te fluiten, een waar kunststuk. Dat bracht de zegswijze op 'in het riet zitten en pijpjes (fluitjes) maken'. Dat betekende wachten op een goede gelegenheid voordeel te behalen. Verge lijk 'Wie in het veen zit kijkt op geen turfje'. Met andere woorden bij over vloed hoeft men niet zuinig te zijn. Soms zelfs: van andermans leer is het goed rie men te snijden. De pijp als onderdeel van het orgel komt tot uiting in de Vlaamse zegswijze 'één valse pijp bederft het ganse orgelspel'. Eén verkeerd persoon in het gezelschap maakt dat het werk, de gezelligheid, de vreugde wordt bedorven. Tegenwoordig zou men zeggen 'één rotte appel in de mand, maakt al het gave fruit te schand'. 'Een pijp en pijpjes draaien' werd even eens gebezigd voor het maken van riet fluitjes. Later kreeg de uitdrukking de betekenis van iemand een loer draaien. Gewestelijk, onder andere in Harderwijk, voor heimelijk de school verzuimen, spijbelen. De uitdrukking 'fluiten zijn holle pijpen' betekende het helpt niet, het komt anders uit dan men verwacht. Vandaar 'het zijn pijpen van oude daken' voor het heeft niet veel te betekenen. De nog steeds vaak gehoorde zegswijze 'naar iemands pijpen dansen' heeft even eens met fluiten te maken en betekent naar de wensen van een ander handelen. TE KOOP (Eigenheimer) Fa. van Prooyen Boomvliet 9 DIRKSLAND 0187 602376 Volgens sommigen afkomstig uit de Bijbel. Mattheus 11 vers 17. De kinderen op de markt riepen hun vrienden toe "wij hebben op de fluit gespeeld en gij hebt niet gedanst". Over dat pijpen gaat ook het oude rijmpje 'zoals de ouden zongen, piepen de jongen'. Zo zegt men in Groningen 'elke pijper heeft zijn deuntje'. Ieder zegt het op zijn eigen manier, vooral om zijn eigen straatje schoon te praten, zich te veront schuldigen. Als laatste betekenis pijp in de jagerstaai als benaming voor de gangen die dassen, vossen en konijnen maken. In Zuid Nederland ook in de betekenis van konij nenhol. Daarvan is afgeleid 'de pijp uit zijn', weg zijn, uit de gaten ontsnapt zijn. Bij uitbreiding verloren zijn, dood zijn. We besluiten met 'er zit nog wel een pijp in het zakje'. De tijd die men nodig heeft om een pijp leeg te roken. Vandaar de zegswijze 'Geervliet, Heehvliet en Abbenbroek kan men in één pijp tabak bezoeken. Zo gering is de onderlinge afstand tussen die dorpen op het Zuid hollandse eiland Voome en Putten. Oe Branding i$ een jong m ambitieus bedrijf, voomamslijk bezig met, het be- en verwerken van rvs materiaal werkzaam voor de voedings- middelenindmtrie. twee ervaren METAALBEWERKERS/MONTEURS een leerling BANKWERKER en een leerling METAALBEWERKER/MONTEUR DIRKSLAND - Afgelopen vrijdag 7 augustus was het weer zover. Stal 'de Poorte' in Dirksland hiel een dressuur wedstrijd met wisselbeker. De wedstrijd was gesponsord door Frisomat, manege bouw. Er was weer volop belangstelling (57 deelnemers) en we hadden een schit terende dag. Uitslagen Categorie A 1. Tessa van Rees op Maybe168 pnt 2. Jessica Durinck op Rakker165 pnt 3. Nicole Markus opFloris164 pnt 4. Joanne Bakker op Aco161 pnt 5. Mariska Markus op Patricia161 pnt Categorie B pony's 1. Iris van Eysden op Kirby163 pnt 2. Denise Appel op Esra161 pnt 3. Marlou van Kempen op Anouschka160 pnt 4. Joanne Bakker op Sonja156 pnt 5. Mariëlle Huizerop Poledo149 pnt Categorie B paarden 1. Wolfert Wiegel op Duko169 pnt 2. Roos Bestman op Felix164 pnt Teinr. Biotoop Services Het bedrijf Biotoop Services - voor vak kundige bestrijding van alle ongedierte - gevestigd Voorstraat 92 te Stellendam, is bereikbaar onder telefoonnummer 492620. Het privénummer is 492827, en het mobiele nummer 06-53573152. Abonneert U op Eilanden-Nieuws 3. Carolien van Seeters op Romano163 pnt 4. Marja van Buuren op Luciano .162 pnt 5. Andrea Poortvliet op Hette160 pnt Categorie L M 1. Paula van de Vijver op Goofy..l75 pnt 2. Yvonne Crezee op Ido167 pnt 3. Meridith Buys op Champain....l66 pnt 4. Leonie van Nieuwenhuizen op Sierra165 pnt 5. Willie van Prooyen op Eliza ....161 pnt De wisselbeker is dit keer gewonnen door Paula van de Vijver met haar riante overwinning van 175 punten in de L- klasse. Bestrijd met ons het analfabetisme in de wereld. In 1997 heeft het UCN - dankzij vele giften - 39 ontwikkelingsprojecten kunnen steunen. Helpt u dit jaar ook? UNESCO Centrum Nederland Oranje Nassaulaan 5, 1075 AH Amsterdam Tel. (020) 673 01 00 E-mail: ucn@antenna.nl Op onze reis naar Alaska in de maand juni van dit jaar, kwamen wij langs de plaats 'Smithers' in het noordwesten van de pro vincie British Columbia. Nu wist ik van kennissen van ons dat daar een oud klasgenote woonde. En wat doe je dan als je er toch langs komt? Opzoeken Dit is vlugger gezegd dan gedaan. Veel Canade zen en Amerikanen bezitten namelijk een post busnummer. De post wordt centraal meestal in een rondkoepelig gebouw in deze postboxen gedaan. Want vooral de buitenafwonenden wor den door de post niet bezocht. Je hebt dan wel het nummer, maar niet de Road of Street waar iemand woont. De plaats voor Smithers is Houston. En hier is 28 jaar geleden de familie Van Dijk van Melissant heen geëmi greerd. Ze woonden vroeger in de Binnenweg in het huis waar nu de familie Van Kou teren woont. En een van hun dochters, Plony, zat bij mij in de klas. We hadden toen als meester de heer Cor Israël, een zoon van de vroegere bakker aan de Juliana- weg. Naar de VW Ja, eigenlijk is deze naam daar niet van toepas- sing. Het wordt daar Tourist Information genoemd. En daar zijn wij naar toegegaan. We liadden wel een telefoonnummer. En dat is al heel wat. En dan merk je dat de wereld vaak maar klein is. Want de jongedame die ons hielp kende namelijk deze familie. Ze waren van dezelfde kerk. Plony is inmiddels 40 jaar getrouwd (in augustus) met Fred Hofsink. Oud-Nederlander, afkomstig uit de buurt van Hardenberg, en in 1951 reeds geëmi greerd. En uit dit huwelijk zijn zeven kinderen geboren. Het bezoek De VVV-juffrouw belde dus voor ons. En toen kreeg ik Plony aan de telefoon. "Ja, met een oud-klasgcnoot uit Melissant", zei ik. "Is het goed dat wij langskomen?" 's Avonds was goed. En we hebben daar zelfs een nacht geslapen. Bijzonder gastvrij. Vele oude koeien uit de sloot gehaald, en ook oude foto's bekeken. Onder meer van het gezelschap dat hen in 1951 met de bus naar de Holland-Amerika lijn bracht. Zij kon al die mensen niet meer. Maar dit was voor mij geen probleem. Toen ter tijd ging ongeveer het halve dorp mee om de familie weg te brengen naar de boot. Men dacht elkander nooit meer te zien. Het vliegtuig heeft hier een grote verbetering in gebracht. Want nu kun je in één dag tijd een heel eind komen, ergens op de wereld. De man van Plony, Fred, heeft een bloeiende houtzaak in Smithers. Maar hij trekt zich ook zachtjes aan terug uit de zaak. De jongens nemen het over. Ze hebben nog twee keer een bezoek gebracht aan Nederland. Afscheid Er is een tijd van komen, en een tijd van gaan. En die brak voor ons de volgende morsen aan. Want als je een reis pland naar Alaska, dan ben je wel even onderweg. Wat ook aan het einde van deze toer bleek toen we 7388 km hadden gereden. Waarvan mim 2000 km over zand- en grindwe gen. Soms om de 300 km een benzinepomp. En dan altijd maar tanken. De prijzen in het noorden zijn veel hoger als in andere delen. Maar een prijs van 0,75 dollar één gulden) per liter is nog goed te doen. Ook levensmiddelen zijn hier veel duurder. Je vindt vaak de naam van een dorpje op de kaart. En als je er aankomt blijken het zes a zeven hui zen te zijn. Die soms ook totaal verlaten zijn. Alaska bezit 500.000 inwoners en is de 49e State van Amerika en tevens de grootste met een oppervlakte van anderhalf miljoen vierkante kilo meter. Het is de State met de superlatieven: 5800 km kustlijn, de meeste gletsjers ter wereld. Een land van ongekende schoonheid, waar we de beren, elanden, vossen, wolven, bevers en vele andere dieren regelmatig hebben gezien. Dit alles kunnen verenigingen, bejaardencentra en dergelijke zien op onze elfde serie dia's, die wij speciaal voor u maakten over Alaska. Heeft u interesse, neem dan contact op met A. J. van der Vliet, Dirksland Tel. (0187) 601751 Twee types, uitermate geschikt voor stoppelbewerking Rigid Flex, vastetandcultivator met brede ganzevoetbeitels, 1 rij schijven en een kooirol voor een zeer goede menging en bedekking van stoppelresten. VibroFlex, de veelzijdige alleskunner die zich al jaren bewezen heeft. Nu ook Kongskilde nokkenrad zaaimachines, een compleet uitgevoerde machine voor een zeer scherpe prijs. Uw Kongskilde hoofddealer: Industriestraat 28 3281 LB Numansdorp Na 19.00 uur: Arjan Steendijk, (0168) 46 24 36 Official Dealer: CJiSE Ui voor /s het blad voor uw Door de groei van ons bedrijf en de goede vooruitzichten is er plaats gekomen voor die met de juiste diploma's en een goede men taliteit zin hebben om er tegenaan te gaan. Sollicitaties schriftelijk te richten aan: Installatiebedrijf "De Branding" B.V. t.a.v. de heer C. J. Oosthoek Zuidweg 2, 3253 LZ Ouddorp Plony van Dijk en haar man Fred. \\i\h' Inwoner van Alaska.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 7