r Wildgroei milieukeuren nekt boeren In memoriam ds. H. A. L. van der Linden Unieke oogstdemonstratie met 21 trekpaarden Eigenaar was er op tijd OPEN DAG JEUGDVISSEN ^i Huttenweek Dirksland 1998 Vlooienmarkt in Ouddorp 'J}S V (\-f) p,c|. B* Landbouwpraatje JlJi MINNAARD ^^^^VASTGOED Orgelconcert te Dreischor Busreis buurtver. 'West' 71e Jaargang STUsli^ DINSDAG 4 AUGUSTUS 1998 No. 6726 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 47 1020. jaoefdredakteuc A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 485736 ////.X CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 15,00 JAARABONNEMENT 58- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Consumenten vragen om een agro- milieukeur. Maar zij worden niet serieus genoomen en om de tuin geleid. De agro-milieukeur legt het loodje onder de wildgroei van vele andere milieu-keuren. Geen sterve ling die er nog wijs uit wordt... Vroeger wist men nog - of kon men goed raden - wat er precies op en rond het boerenerf gebeurde. Boeren en tuin ders produceerden goederen die direct of na een simpele be- of verwerking als voedsel aan de huisvrouw werden ver kocht. Het agrarisch productieproces was simpel en doorzichtig. Het boerenpro- duct riep steeds duidelijke associaties op met grond, dier, gewas en natuur. Moe der de huisvrouw kocht het product en niemand twijfelde aan de kwaliteit van het voedsel. Er was zelfs geen sprake van consumenten die zich roerden of durfden te reageren op alle goeds dat van de boerderij kwam. De productie van voedsel heeft nu te maken met snelle en ingewikkelde (bio)technologische ont wikkelingen. Het productieproces bedient zich van de meest ingenieuze technieken. Het agrarisch eindproduct roept nauwelijks associaties op met natuur, milieu en landschap. Zelfs het zaadje of moederdier (vakmensen praten over uitgangsmateriaal) is bewerkt en wordt resistent gemaakt tegen onheil dat zich kan voordoen bij het agrarisch pro ductieproces. De laatste jaren is de zoge naamde gen-techniek (het manipuleren dan wel modificeren van genen) in opmars. Daardoor is het mogelijk de pro ductie van voedsel zowel kwantitatief als kwalitatief te vergroten. In simpele taal: ook in de land- en tuinbouw is alles mogelijk. Agro-milieukeur De technologische mogelijkheden steken schril af tegen de maatschappelijke opvattingen over voedsel en landbouw. Het voedselpakket maakt minder dan een vijfde deel uit van het huishoudbudget. Je zou verwachten dat de consument zich geen zorgen maakt over voedsel, maar niets is minder waar. Burgers geven aan voedsel een intrinsieke én een emotione le waarde. Vooral de laatste wordt steeds hoger ingeschat. Vandaar de belangstel ling voor (en ook de behoefte aan) pro ducten die op natuurlijke en milieu- of diervriendelijke wijze worden voortge bracht. Vandaar de interesse van burgers of consumenten voor het hele gebeuren op en rond het boerenerf. Consumenten vragen zekerheid omtrent de kwaliteit en de milieuvriendelijkheid. De agrarische wereld heeft daar een antwoord op met de zogenaamde agro-milieukeur. Deze keur biedt niet alleen informatie over de DE BILT/OOLTGENSPLAAT - Op de leeftijd van 82 jaar overleed 30 juli 1998 de Gereformeerde emeritus predikant ds. Hendrik Adolf Lodewijk van der Linden, echtgenoot van mevrouw A. M. O. van der Linden-van der Kooi, wonende Groenekanseweg 127, 3731 AD De Bilt. Dominee Van der Linden werd op 26 augustus 1915 te Amsterdam geboren en heeft een zeer werkzaam leven achter de rug op kerkelijk en maatschappelijk terrein. Zijn eerste gemeente Oolt- gensplaat had bij hem en zijn gezin een voorname plaats ingenomen. Zolang het mogelijk was onder hield dominee veel contacten en bediende nog vele malen het Woord. De overledene was Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Tweemaal afscheid Reeds op 23-jarige leeftijd was kandi daat Van der Linden een jaar hulppredi ker bij dr. P. G. Kunst te Amsterdam. Een jaar later bevestigde deze hem op 29 oktober 1939 als predikant in zijn eerste gemeente Ooltgensplaat. De intredetekst was Johannes 10:2 "Maar die door de deur ingaat is een herder der schapen". Op de zondag vlak voor de evacuatie der gehele bevolking in februari 1944 werd afscheid genomen met Mattheüs 28:20, wegens vertrek naar Zutphen. Samen met de Hervormde predikant ds. A. H. Sonnenberg deed hij de bevolking nog uitgeleide naar onbekende oorden. Om beurten sprak men in de landbouwsghuur van commissionair, de heer Adr. Hotting aan de Nieuwstraat woorden van troost en bemoediging. In 1947 vertrok het gezin naar Utrecht en van 1949 tot 1951 was dominee Van der Linden legerpredikant in Indonesië. Van 1952 tot"l963 was De Bilt de stand plaats, om vervolgens leraar godsdienst onderwijs aan het Chr. Lyceum te Utrecht te worden. Dominee diende daarna nog de gemeen ten van Bunnik, Utrecht-Noord en Utrecht-Oost en ging daar op 1 septem ber 1980 met emeritaat. In 1979, tijdens de herdenking van zijn 40-jarig ambtsjubileum te Utrecht, kreegt hij te horen uit de mond van bur gemeester Vonhoff. dat H.M. de Konin gin hem had benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Gedachtenispreek Op zondag 16 december 1979 hield ds. Van der Linden een gedachtenispreek in zijn eerste gemeente Ooltgensplaat. De tekst was Lukas 1:72-75, de lofzang van Zacharias. Ds. Van der Linden was toen de enige predikant in de Gereformeerde Kerk die op deze leef tijd (64 jaar) veertig dienstjaren had en nog niet met emeritaat was. Na het vertrek van drs. J. H. Becker uit Ooltgensplaat naar Marrum (Fr.) deed eind 1985 drs. Van der Linden besluiten om de herderstaf te Ooltgensplaat voor de tweede maal op te nemen. Aan deze bijstand in het pastoraat kwam op Eerste Paasdag 1987 een einde toen drs. W. Venema een beroep naar Ooltgensplaat had aangenomen. In oktober 1994 waren dominee en mevrouw 55 jaar getrouwd en was het 55 jaar geleden dat dominee in zijn eerste gemeente werd bevestigd. Hij hield toen voor de tweede maal een herdenkings dienst, mede op verzoek van de kerken- raad. Dat was zondag 13 november 1994. Hij bouwde zijn preek toen op uit Psalm 71:5 en 17, Prediker 12:1, Korin- the 15:26 en Filippenzen 1:23. Door de preek liep de vraag: "Hoe krijg ik een genadig God?", over de laatste vijand die teniet gedaan moet worden - "de dood" - om te eindigen met Jezus, Die uit het graf is opgeklommen en levend maakt die zijn vertrouwen op Christus mag stel- '^"- Sterke band Dominee Van der Linden heeft altijd een sterke band gehad met zijn eerste gemeente. Hij kwam praktisch ieder jaar te Ooltgensplaat een of meer diensten vervullen. Hij had een eigen inbreng bij de diensten. Met een sterk geheugen was het voor hem niet moeilijk het doop- en avondmaalformulier bijna geheel uit zijn hoofd te dicteren. Een Kerstgedicht van meer dan veertig coupletten van elk vier regels werd vlekkeloos opgezegd. Het kon ook zijn dat tijdens een toespraak in de kerk hij je aansprak of een vraag stel de. Met drs. H. A. L. van der Linden is er een sympathiek, zachtmoedig en zeer meelevend predikant heengegaan. De gedachtenis- en dankdienst heeft heden morgen, dinsdag 4 augustus om 10.30 uur plaats gehad in de Immanuclkcrk te De Bilt. Om 14.00 uur had de begrafenis plaats op de Begraafplaats Soestbergen, aan de Gansstraat te Utrecht. kwaliteit en de milieuvriendelijkheid maar ook de borg voor de gevraagde manier van voedselproductie. De agro- milieukeur is een samenwerkingsproject van boerenorganisaties, milieuorganisa ties, overheid en enkele winkelbedrijven. Je zou verwachten dat de consumenten met de agro-milieukeur op hun wenken worden bediend. Maar de werkelijkheid is echter anders. Allereerst zijn voedsel producenten (met name boeren en tuin ders) nog niet helemaal doordrongen van de eisen van de markt (lees consumen ten). Er zijn nog teveel boeren en tuin ders die productgericht in plaats van markt- of kopersgericht opereren. Voorts tobt de voedselketen nog steeds met de vraag wat de agro-milieukeur moet inhouden. Het gaat dan niet alleen over de eisen maar ook over de controleer baarheid en de handhaving van keurre gels. De agro-milieukeur dreigt in de verstik kingsdood ten onder te gaan door de wildgroei van talloze andere milieuga ranties. Steeds meer winkelketens bedie nen zich van eigen milieukeuren. Zij propageren hun eigen milieukwaliteiten en garanties. In veel gevallen is niet aan de indruk te ontkomen dat een dergelijke wildgroei is ingegeven door concurren- tieoverwegingen. Het ene bedrijf wil naar de consument beter overkomen dat het andere concurrerende bedrijf. Wat nog vee! erger is en niet door de consu ment te doorgronden is het gebrek aan eenduidigheid. Bedrijven schermen vaak met eigen keurmerken maar verzuimen om aan te geven wat ze precies aan garanties meegeven aan de consument. Winkelketens die een keurmerk hanteren met soepeler normen of eisen zijn geen uitzondering. Consumenten blijven aller gisch voor het gebruik van gewasbe schermingsmiddelen bij de productie van voedsel. Maar dezelfde consumenten kunnen nauwelijks of niet beoordelen waar de veiligheids- of kwaliteitsgrenzen liggen. De toelaatbaarheid van bestrij dingsmiddelen kent marges die soms heel ver reiken. Wat het ene bedrijf niet toestaat, is voor de consument soms gangbare praktijk bij het concurrerend bedrijf. En de consument wordt dan figuurlijk het bos ingestuurd. Inzicht en doorzicht De voedselsector zou heel veel winnen met duidelijkheid en eenduidigheid ten aanzien van milieu- en kwaliteitsbor ging. Met name boeren en tuinders war den op den duur afgerekend op een ver antwoord milieuvriendelijk productie proces. Maar als de goedwillende boeren en tuinders het slachtoffer zijn van een i ondoorzichtig en soms dubieus borgings- mechanisme blijft er van de agro-milieu keur weinig of niets over. Als de consu menten steeds kritischer worden jegens voedsel, mogen voedselproducenten met met vuur spelen. Distributeurs die eigen borgingssystemen erop na houden zijn evenzovele lonten die levensgevaarlijk zijn. Met voedsel valt niet te spotten en met de consumenten evenmin. Het wordt de hoogste tijd om de agro-milieukeur op een goede manier te propageren, hante ren en fraudebestendig te maken. Boeren en tuinders behoren dat streven toe te juichen. Goeree-Overflakkee B.V. De organist Dirk Janszn. Zwart zal op donderdag 6 augustus a.s. het vierde con cert van dit seizoen geven op het orgel van de Hervormde Kerk te Dreischor. Zijn programma bestaat dan uit werken van J. S. Bach, F. Mendelssohn, J. Brahms, G. Pierné en Ch. M. Widor. Het wordt omlijst met koraalbewerkin gen van Jan Zwart en de concertgever. De aanvang is om 20.00 uur. Buurtvereniging 'West' uit Dirksland organiseert haar jaarlijkse busreis naar Warner Bros Movie World (Did) op i zaterdag 12 september vanaf de Victoria- hal om 7.00 uur. Kosten 75,-; kinderen basisschool 25,- inclusief entree en diner. Opgave bij Riet Berger, tel. (0187) 602187 (vol=vol). t De Stichting Het Werkend Trekpaard organiseert op dinsdag 11 augustus een oogst-demonstratie met trekpaarden op een perceel Wintertarwe van fam. Priester gelegen tegenover de ingang van Camping Scheldeoord Landingsweg 1 te Baarland van 16.00 uur t.m. 21.00 uur. De oogstdemonstratie kan alleen doorgang vinden indien het weer meewerkt, de uitwijkdatum is dinsdag 18 augustus. Het unieke van deze demonstratie is dat twee Zelfbinders, elk getrokken door drie trekpaarden, aan het werk te zien zijn. In Zeeland zijn nog maar enkele zelfbinders, welke in staat zijn goed werk te leveren. Eén zelfbinder is compleet gerestaureerd door familie de Visser uit Biggekerke, de andere is eigendom van de Stichting het Wer kend trekpaard en wordt in bedrijf gehouden door A. Verhage. Een zelfbinder maait het graan en bindt het tot schoven. Het voorttrekken van een zelfbinder is een zwaar karwei voor de paarden, dit komt omdat de zelfbinder uit veel draaiende delen bestaat, bovendien moet vooreen goed resultaat de machine met een vrij hoge snelheid worden voortbewogen. De schoven worden met een prachtig gerestaureerde boerenwa- gen, getrokken door twee trekpaarden, afgevoerd. Behalve het maaien wordt ook het graan gedorsen met een antie ke dorsmachine. Twee paarden worden ingezet voor het bewerken van de stop pel met een ploeg en een cultivator. De Zeeuwse Vlegel zal met een stand aanwezig zijn om hun pro- dukt, milieuvriendelijk geteeld graan, te promoten, verder zul len nog een aantal streekeigen produkten worden gepresenteerd. De Stichting Het Werkend Trekpaard zal met een informatie stand aanwezig zijn. Er worden unieke foto's van trekpaarden in aktie verkocht. Er zal, volop ruimte zijn voor de liefhebbers om te fotograferen en te filmen. Er is volop ruimte om (gratis) te parkeren. Routebeschrijving: A-58 - afslag 's-Gravenpolder - 's-Graven- polder - Hoedekenskerke - Baarland - bordjes Camping volgen. Ook dit jaar organiseert Buurtvereniging 'West' weer de jaarlijkse huttenweek. Deze huttenweek zal plaatsvinden van maandag 24 augustus tot en met vrijdag 28 augustus. Wat wordt allemaal gedaan om de kin deren de2',e week op een leuke manier bezig te houden? Als op maandagochtend de poort naar het Huttendorp opengaat, gaan we natuurlijk beginnen met de bouw van het huttendorp. Maar natuurlijk blijft het hier niet bij. De rest van de weck organiseren we onder andere nog een zeskamp, een fiets- puzzeltocht. een barbecue, en dergelijke. Het ligt in de bedoeling om pannenkoe ken te gaan bakken en een vossenjacht te houden. En als klap op de vuurpijl is het de bedoeling dat we ons huttendorp een dagje gaan verlaten om met een boemel- treintje op pad te gaan. De vrijdagavond is de laatste avond van het hutten(Jorp. We zullen het huttendorp weer op een gezellige manier afsluiten. Ook het traditionele afsiuitingsvuur staat op het programma. Er zullen dan ook op het terrein enkele kramen opgesteld wor den en deze avond zal rond 22.00 uur eindigen. Alle kinderen zijn deze week van harte welkom. De toegansprijs voor kinderen van leden bedraagt 5.- per kind. Kinderen van niet-ledcn betalen 10,- per kind (deze prijs geldt voor de gehele weck). Graag tol ziens op de huticnwcck. Op vrijdag 31 juli 1998 ging de politie Goes naar de 's Heer Hcndrikskinderen- dijk 40 te Goes, naar een grote leegstaan de woning. De woning die binnenkort verder binnen afgebouwd zal worden, werd nog even bezocht door de nieuwe eigenaar die het pand pas gekocht had. In de woning trof hij op de eerste verdie ping twee jongens van respectievelijk 11 en 12 jaar aan, beiden afkomstig uit Goes. De jongens probeerden te ontsnap pen door van het platte dak af te sprin gen. Het gelukte de eigenaar om een van de jongens te pakken. De andere jongen zag kans om te vluchten. De politie die ter plaatste kwam, heeft de jongen van de eigenaar overgenomen en overge bracht naar het politiebureau. Na wat speurwerk kwam de politie terecht bij de tweede dader. Ook deze heeft in het politiebureau een verklaring af moeten leggen. De jongens bleken toch nog al wat ver nielingen in de woning te hebben aange richt. Zoals het vernielen van de water leiding in de meterkast, het verwijderen van een raamvergrendcling, het vernielen van het plafond, een ruit werd er vernield en verder vonden ze het ook nog nodig om in de woning een vuurtje te stoken, hetgeen natuurlijk zeer grote gevolgen kan hebben. Het juiste schadebedrag is nog niet bekend. Het bureau Halt gaat verder met de afhandeling van deze zaak. Op 15 augustus organiseert de hengelsportvereniging "de Vis- cromte" uit Melissant een OPEN DAG voor de jeugd op het terrein bij Buurtvereniging "West" in Dirksland van 10.30 tot 16.00 uur. Allerlei kramen zoals Feedervis- sen, vaste stok vissen, precisie wer pen en video kijken en vis bakken enz. enz. Tot ziens op 15 augustus. Zaterdag 8 augustus aanstaande is er in de sporthal Dorpstienden te Ouddorp een gezellige Vlooien- en Creatiefmarkt. Naast allerlei kramen met gebruikte spulletjes, waarbij de nadruk ligt op het mooie verzamel en hebbedingetjes en brocante, zijn er ook diverse kramen met creatief, zoals poppen, beren, 3d-wcrk, schilderen, keramiek, bosfiguren. Deze markt is toegespitst op het gezin. Er is een kleur- en knutselhoek voor de kinderen met leuke prijsjes en voor de andere bezoekers draait elk half uur het rad van avontuur. Hiervoor ontvangt u bij de entree ccn lot en maakt u kans op een lekkere taart of een bloemetje. De markt duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Voor info en/of deelname kunt u bellen met (0181) 312190. Ook kinderen kun nen meedoen! Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraot 32-34,3241 AA Middelhamis Tel. (0187) 482606 VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDtO - REPORTAOE - FOTOGRAFIE en C=l C=l czi a ^^^W^ ^z] ^J ^n CU EU] cn II I^n I OUOt>OfiP- Wtahtraat 35 - Têhfoon fOlBT) 6816121 Fax 683734 -Printstnp-Hogazoom 172-Tetofoon (0111)462400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 1