Zwembad Dirksland blijft (voorlopig) behouden 4," Zomerbingo Bewoners sluiten Emmastraat af met springitussen Een investering in hoop en verwachting Vlinderstruik Jeugdviswedstrijd 'de Viscromte' DIERENOPVANG iiiliiiiiiiiiliiM Orgelconcert te Dreischor Goeree-Overflakkee Oud papier actie Kampvuur in Ouddorp VERVOLGVERHAAL Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 28 JULI 1998 4D- AtceloDen donder- stelde voor om van tn. vnrpn anpt\r- waanlnnr Snnrtfnnrknn DIRKSLAND- Afgelopen donder dag viel dan eindelijk de beslissing. Op die dag besloot de raad van Dirksland het zwembad open te houden. Slechts één raadslid, dhr. Kalle (SGP) was tegen het red dingsplan, opgesteld door de Stich ting Zwembad Dirksland. De raad had al eerder besloten dat de subsi die niet hoger mocht worden dan 400.000.- Het plan van de stichting voorzag inderdaad in dat bedrag. Echter, dit betekende niet dat het reddingsplan zonder horten of sto ten werd aangenomen. Verschillen de partijen (gemeentebelangen, SGP en RPF) hadden nogal wat vragen over verschillende onderde len van het plan. Zij wilden weten of er voldoende zekerheid was, dat alle punten die genoemd worden ook daadwerkelijk meegenomen kunnen worden. Van de PvdA en de VVD was het van meet af aan al duidelijk dat zij instemden, ook al hadden zij ook nog wat vragen. "Het is een investering in hoop en verwachting. Zekerheid zal er dan ook nooit zijn", zei burgemeester Boonstra. "als het zwembad toch boven die vier ton komt en dus het plan niet werkt, zal er weer een nieuwe discussie moeten zijn, met mogelijk alsnog sluiting van het zwembad." Het reddingsplan van de Stichting Zwembad Dirksland omvat de volgende onderdelen: een wijziging van het bestuur, een BTW-verrekening van de belastingdienst, de opzegging van het contract met Sportfondsen Nederland N.V., de vervanging van het zwembassin en gebruikmaking van energiezuinige installaties, de herfinanciering door mid del van een lening bij de Rabobank en een vorming van een reserve voor groot onderhoud. Met name de eerste drie waren knelpunten en daarover waren dan nogal wat vragen over aan de voorzitter, burgemeester Boonstra. Ook over het Zr. Gorissen Fonds moesten enkele ondui delijkheden worden weggewerkt. Over het stijgende bezoekersaantal, waarin het plan sprake van is, deden verschillende raadsleden een beroep op de bevolking. "Niet meer de kinderen naar Middelhar- nis en Stellendam, maar nu gewoon naar het zwembad in Dirksland", aldus dhr. Robijn (PvdA). g^^^^^^ De samenstelling van het huidige bestuur, waarin ook Sportfondsen zitting had voldeed niet. Volgens het plan komt er een nieuw bestuur met specifieke des kundigheid op bestuurlijk, financieel, juridisch, technisch en sportief gebied. In dit bestuur zou geen plaats meer zijn voor gemeentebestuurders. Over dit laat ste punt viel nogal te discussiëren. Ver schillende raadsleden hadden moeite met het feit dat de gemeente wel voor 40 pro cent (de begroting van het zwembad is ongeveer een miljoen) aan de kosten van het zwembad bijdraagt, maar geen invloed in het beleid kan uitoefenen. De raadsleden waren het er over eens dat één raadslid in het bestuur een goed idee zou zijn. Echter, burgemeester Boonstra, kon de raad overtuigen dat dat helemaal niet zo'n goed plan was. Dit raadslid zou het dan moeilijk hebben omdat hij één tegen over vier staat en dan helemaal niets zou hebben te zeggen. Boonstra stelde voor om van te voren goede afspraken te maken met de Stichting Zwembad Dirksland. De raad stemde in met dit voorstel. Btw-verrekening Een ander heikel punt was de Btw-verre kening. Volgens een gerenommeerd bureau is er een redelijke kans dat de exploitatie van het zwembad onder de Btw-regeling kan vallen. Voorwaarde daartoe is het beogen van winst door de stichting. Dat kan worden gerealiseerd als de gemeente geen bijdrage in de exploitatie, maar een prijssubsidie per bezoeker geeft. Er waren veel raadsleden met vragen over de zekerheid dat dit inderdaad van de belastingdienst mag. Voorzitter Boonstra kon die zekerheid niet geven, dat kan pas als het plan daad werkelijk begonnen is. "Er is wel een gezegd door experts dat het kan, maar iedere inspecteur is verschillend, je weet nooit of het door kan gaan", aldus Boon stra. Met die conclusie moesten de raads leden het doen. Voor dhr. Kalle was dit echter wel de doorslag om niet met het plan in te stemmen. Zijn besluit week af van de overige twee leden van de fractie SGP. Dhr. Dijkgraaf en dhr. Baan stem den wel in met het reddingsplan. Sportfondsen Over de opzegging van het contract van Sportfondsen per 1 oktober a.s. wist de voorzitter te vertellen dat Sportfondsen dit niet accepteerde, het contract kon pas opgezegd worden op 30 april 2000. Hij was er echter van overtuigd dat dit als nog door zou kunnen gaan. Het contract met Sportfondsen kan volgens het Bur gerlijk Wetboek opgezegd worden en hij rekende er dan ook op dat het contract per 1 oktober ontbonden is. Dhr. Robijn (PvdA) wilde nu wel eens weten wat dat Sportfondsen precies inhield. Hij had altijd gedacht dat dit een organisatie was die het zwemmen promootte, maar nu blijkt het opeens een commerciële instel ling te zijn. De relatie met Sportfondsen liep dan ook al een tijd niet goed. Het fonds deed nauwelijks iets voor het zwembad waardoor het onderhoud zich opstapelde. Burgemeester Boonstra legde uit dat Sportfondsen vroeger wel goed bezig was voor het zwembad. In het contract met daarbij hun doelstelling stond ook inderdaad dat ze alles deden om het zwemmen te promoten. Echter in dat contract stond niet dat het streven naar winst ook tot de doelstelling behoorde. De laatste jaren viel er geen winst meer te behalen in het zwembad, waardoor Sportfondsen niets meer deed en het onderhoud zich opstapelde. Zr. Gorissen Fonds Op de vraag hoeveel er zich nu eigenlijk in het Zr. Gorissen fonds bevindt kon de burgemeester antwoordden met dat er voorlopig er zich ruim 20.000 inzit. Echter, hij kon geen antwoord geven op de vraag wat er precies met het geld gedaan gaat worden. Er zijn namelijk geen statuten van het fonds binnengeko men. Waarschijnlijk zal het geld, samen met het zogenaamd egaliteitsreserve, gebruikt worden voor opvang van even tuele tegenvallers. Boonstra noemde het een goede zaak dat de bevolking van Dirksland er weer bij betrokken is, even als bij de bouw van het zwembad. Toen droeg de bevolking een ton bij, nu zou dat ook weer kunnen. Moeilijke keuze De raad stond voor een moeilijke keuze. Dhr. Leeflang (RPF) benadrukte dat men zich wel moest realiseren dat men in principe elke dag 1000 gulden naar het zwembad brengt. Ook diverse malen kwam naar voren dat iedere bewoner van Dirksland (ongeveer 8000) 50 gulden per jaar bijdraagt en dat is vrij hoog. Bijna alle raadsleden waren het er over eens dat het plan ambitieus was, de stichting heeft er hard voor gewerkt. Ook al zijn er onzekerheden in het plan. Het harde wer ken diende beloond te worden. Het plan biedt perspectief en is daarom goedge keurd. Overige agendapunten De vergadering werd bijgewoond door vele belangstellenden, die alleen geko men waren voor de beslissing over het zwembad. In verband hiermee vroeg bur gemeester Boonstra toestemming aan de raad om de beslissing over het zwembad naar voren te schuiven. De raad stemde daar mee in. Na de discussie over het zwembad verlieten de meeste belangstel lenden de raadzaal. Daarna werd de ver gadering in ijltempo afgewerkt. Alle overige agendapunten werden zonder slag of stoot aangenomen. Daartoe bevonden zich onder meer: aanname van het plan om achthonderd uur maatschap pelijk werk in te kopen, kredietverlening ter aanschaf van een zuig/schrobmachinc voor de sporthal en toestemming voor de uitbreiding van de camping Johannahoe- ve in Herkingen en de aanleg van een rij- hal voor een manege aan de Philipshoof- jesweg in Dirksland. Deze Buddleia, ook wel Vlinderstruik genaamd, trekt veel vlinders aan. Een mooie heester die overal groeit. Op een zonnige plek is de bloei rijk en langdurig. De organist Dirk Jansz. Zwart zal op don derdag 30 juli a.s. het derde concert van dit seizoen geven op het orgel van de Her- vomide Kerk te Dreischor. Hij brengt dan een programma met composities van de Engelse componisten Purcell, Handel, Wesley en Hollins. Daarnaast zal werk van de Duitse componisten Bach, Karg Elert en Reger, werk van de Franse mees ter Widor, Koraalkunst van Jan Zwart en eigen werk te horen zijn. De aanvang is om 20.00 uur. TRAMWEG 33 OUDE TONGE Vrijdag 31 juli organiseert de Dirksland- se Kleindierenvereniging weer een bingo in het EHBO-zaaltje aan de Philipshoof- jeswcg te Dirksland. Vanaf 19.00 uur staat de koffie klaar, deze is natuurlijk gratis. De bingo begint om 19.30 uur. Onder de leden die hun uitnodiging mee brengen verloten we een avond gratis bingospelen. En u weet toch dat u voor maar 5,- per jaar al lid bent en u geniet dan van veel extra's, bijvoorbeeld korting op de bin gokaartjes. We spelen 15 ronden met vele mooie prijzen en een superronde met een hoofdprijs van 100,- contant (bij vol doende deelnemers). Kinderen tot 12 jaar die met hun ouders meekomen, spelen 15 ronden voor maar één tientje! Dus kom allemaal op vrijdag 31 juli en breng iedereen mee, dan weten we zeker dat het een gezellige avond wordt. Wilt u voor deze avond nog inlichtingen, belt u ons dan even: (0187) 684473. DIRKSLAND Zaterdag a.s. wordt het oud papier weer bij u opgehaald. Wij verzoeken u het voor 8.30 uur 's morgens gebundeld bui ten te zetten. Bij voorbaat onze hartelijke dank, namens de vrijwilligers. Na het grote succes van vorig jaar orga niseert de Werkgroep Missionaire Gemeente van de Gereformeerde Kerk in Ouddorp weer een kampvuur op het strand. Het vuur brandt op 30 juli op het strand "Flaauwe Werk" tussen paal 11.25 en 11.50 aan het verlengde van Westerweg bij 't bruggetje naar boven. Hou je van zingen, muziek maken (neem gerust je muziekinstrument mee) en een kampvuur? Kom dan ook en doe op deze avond met ons mee. We hebben mooie liederen uitgezocht en eventueel is er ook nog ruimte voor verzoeknummers. Uit ervaring is het zeer verstandig een zaklamp mee te nemen. Iedereen is van harte welkom (kinderen onder begelei ding). Het kampvuur begint om 21.00 uur. De toegang is gratis. Nadere infor matie kun je verkrijgen bij H. Akers- hoek, telefoon 0187-681278. Bij eventu ele vragen over het doorgaan van het kampvuur in verband met de weersom standigheden, kun je daar ook terecht. De Emmastraat is afgesloten met een girajfe-springkussen. OUDE-TONGE - Bewoners van de Emmastraat hebben afgelopen zaterdag hun straat eigenhandig afgesloten door een kinderfeest te houden. In de straat werd een groot spnngkussen in de vorm van een immense giraffe geplaatst. De belangstelling hiervoor was enorm. Het was dan ook een gezellige kinderdruk- te. Naast de giraffe was er een terrasje en konden de kinderen de hele dag genie ten van kinderliedjes. De bewoners sloten de straat af uit protest tegen de open stelling van hun straat door de gemeente. De straat is afgesloten om de nabij gelegen Stationsweg te ontlasten. De bewoners hebben hier nogal wat moeite mee. Volgens hun zouden de kinderen niet meer veilig buiten kunnen spelen. Bovendien zouden hun huizen vernield worden door het zware verkeer dat door de straat heengaat. Uitslag van de derde jeugdviswedstrijd van 'de Viscromte' gehouden op 22 juli. Aantal deelnemers 67. Groep A van 5-11 jaar 1 Kevin Vermeulen100 cm, 2 Iris Schaaf76 cm. 3 Mauric Nieuwlaat68 cm. 4 P. Groenendijk51 cm, 5 Paul Knops47 cm. 6 Pamela Bruggeman45 cm. 7 Erwin Berkenbosch37 cm. 8 Arie Knops34 cm. 9 Adriaan Koole33 cm. 10 Berend Klooster27 cm. 11 Erwin Struik24 cm. 12 John de Jager23 cm. 13 A. H. de Visser21 cm. 14 Berdine Bakker18 cm. 15 Willemijn Bakker17 cm. Groep B van 12-16 jaar 1 Wouter Koese175 cm. 2 Jan van Broekhoven116 cm. 3 Peter Looy113 cm. 4 Hans Nagtegaal109 cm. 5 Mourice Bout88 cm. Gevonden te Middelharnis: witte POES; slank. Vermist te Den Bommel: LAPJESPOES; draagt zwart vlooienbandje met belletje. te Oude Tonge: wit KATERTJE; 11 weken met donkere staart. te Oude Tonge: wit POESJE met grijze vlekjes. Inlichtingen (0187) 651887 6 John van der Veer 70 cm. 7 Bram Looy 61 cm. 8 John Kieviet 53 cm. 9 Xander Slootweg 49 cm. 10 Bert 't Mannetje 41 cm. 11 HansWolfert .........34 cm. 12 Klaas Buskop 22 cm. 13 Andre Vogelaar .........21 cm. 14 M. Arensman .20 cm. 15 Martijn v.d. Sloot .........17 cm. De laatste wedstrijd is op 8 augustus van 13.30 tot 16.00 uur. JKiNoü;! ,,West ten Zuiden", herhaalde de roer ganger aan het rad draaiend. De toon waarop hij het zei en de wijze waarop hij de order uitvoerde, waren zo, dat Hiddo op hem lette. De matroos had nog geen woord gesproken en hij zag er erg stuurs uit. Scheelt er wat aan?" vroeg hij. Lubberts antwoord was een grauw. Hiddo geloofde dat er meer aan schortte dan een slechte luim. Lubberts wangen waren ingevallen en zijn ogen stonden flets. „Ben je niet goed?" „'t Is best met mij", zei Lubbert schor. Hiddo geloofde hem niet. „Je gaat te zwaar uit. Lubbert, 't Was daar in Söderhamm ook nacht op nacht. Dat houd een mens niet vol". „Wat deed jijzelf?" viel de matroos bits uit. „Jij zat avond aan avond te vrijen". „Da's anders dan wat jij deed. Lubbert. Zoals jij leeft, maak jij jezelf kapot en dat kind van je in Groningen er bij". „Die meid kan ploffen!" siste Lubbert. „Daarom is 't juist". Hiddo begreep hem niet. „Het serpent", zei Lubbert hees. „In Hamburg lag een brief van haar: „Het spijt me voor jou, maar het moet maar uit zijn; het is beter dat we elkaar vergeten. Je bent altijd weg. Wat heb je aan verke ring met een zeeman?..." Het was een net meisje, o zo netjes, vroom ook nog. En zo trappen ze je naar de maan". „Had jij het er helemaal niet naar gemaakt?" vroeg Hiddo. Kerel, waar praat jij van?" sloeg Lubbert van zich af. ,,Jij hebt altijd bij je ouwelui gevaren en op de eerste reis, die je alleen doet, rol je in Zwe den je mokkel in de armen. Jij weet van niks". Hiddo zweeg. Hij moest ophouden met zedepre- ken. Hoe kon hij, die het zelf zo goed had, inko men in de ellende van die jongen? Hij wandelde het dek weer op en neer, peilde het Fehmarn-vuurschip, schreef dat in het logboek en maakte ook notities over weer en wind. Daarna wandelde hij weer het dek op en neer. Toen hij op het kompas wou zien, leunde Lubbert daartegen aan. Met moeite richtte hij zich op en een ogenblik daarna hing hij op het stuurrad. Hiddo keek van terzijde naar hem. Hij had dikke wallen onder schelvisogen en zijn wangen waren grauw. „Vent, je bent ziek!" zei hij. En nu ontkende Lubbert het niet langer. Hij was ziek. „Ga naar je kooi", ried Hiddo hem. Hij wou niet. ,,Laat mij maar staan tot ik krepcer, want ik ga toch kapot". Hiddo begreep wat hem scheelde. Naar je kooi!" herhaalde hij. „En als we in Groningen zijn, direct naar het ziekenhuis. Als er gauw ingegrepen wordt, kun je nog best genezen". Lubbert schudde het hoofd. ,,Er is aan mij niets op te knappen en het kan mij niets schelen ook. Ik ben een sloerie en er is geen mens die om me maalt". „Naar kooi!" gebood Hiddo voor de derde maal, terwijl hij het stuurrad van hem overnam. En eindelijk wankelde Lubbert naar het vooronder. (De kusWaarder Johannes had amper zijn huis in Groningen betrokken, of hij fietste naar het Winschoter- dicp. Bij de werf, waar indertijd de Wilhelmi- na was gebouwd, stapte hij af en met de platte schouw liet hij zich overhalen. Hij riep Van Dijk van zijn stelling om met hem te gaan praten over een nieuw te bouwen schip. Het moest geen of worden en ook geen schoener. Johannes had een nieuw type op het oog: een schip met veel laad ruimte bij een beperkte tonnage en niet te veel diepgang, want het moet wel zeewaardig zijn, maar ook in de binnenwateren kunnen varen en er moest een zware motor in komen. Van Dijk keek wat vreemd tegen die plannen aan, maar als Johannes het zo hebben wou, de klant was koning. Hij wilde wel een tekening maken en een prijsopgave doen. Johannes moest er evenwel op rekenen dat het nieuwe schip een lieve duit zou kosten. „Die prijsopgave kan nog wel even wachten", zei Johannes. ,,Maak eerst de tekening maar; ik laat nu toch niet bouwen". „Wanneer dan wel?" vroeg de hellingbaas. „Wanneer de ijzcrprijzcn en de lonen weer zowat voorooriogs zijn". Van Dijk toonde zich teleurgesteld. Had Johannes hem daarvoor uit zijn werk gehaald? De prijzen en de lonen van voor de oorlog kwamen nooit terug, zei hij, en hij had waariijk geen tijd om tekeningen te maken van een schip, dat dus nooit gebouwd zou worden. Hij zat tot over zijn oren in het werk en hij was op dit ogenblik veel meer verlegen om materiaal voor al de schepen, die hij in bestelling had, dan om nieuwe orders. ,,Pas maar op met dat materiaal", waarschuwde Johannes hem. „Je krijgt er binnenkort een strop aan". De werfbaas klauterde weer op zijn stelling en liet de rcvolverhamer knetteren. Hij had geen tijd voor babbeltjes. De verandering, die Johannes had verwacht, bleef uit. De sterke vraag naar laadruimte hield aan en de vrachten bleven buitensporig hoog. De jongens, die ieder op een ander .schip gemonsterd hadden, praatten als zij thuiskwamen over gouden reizen en Kees zei dat vader een misse zet aedaan had met het verkopen van de Wilhelmina. „De tijd zal 't leren", antwoordde die daarop. Hij bleef onwrik baar overtuigd dat er een ommekeer zou komen. Intussen viel het hem in het huis in Groningen, waarvan hij zich veel had voorgesteld, niet mee. Behalve de jongens was ook Geesje de deur uit; in een betrekking in de stad. Hij werkte wat in het tuintje en knurselde wat in het schuurtje. Hij wilde verven in het nieuwe huis. Soms ging hij vissen, maar uren op een dobber turen was niets voor zijn karakter. Hij zat wel eens bij andere schippers opeen bankje in het plant.soen. Die lui waren ech ter bijna allen oud en af en dat was hij om de drommel niet. Zij praatten altijd over vroeger en hij was vol van hetgeen er komen zou. Hij voelde zich bij hen niet thuis. Wat erger was, ook thuis was hij niet thuis. Hij miste het schip. Bij slecht weer, als hij zat opgesloten in de kamer, had hij het 't krapst en dan had Riek het 't moeilijkst. Jo hannes was nooit een gemakkelijke man geweest, maar nu hij zich verveelde, was hij la.stia.'kn hoe lang zou dit nog duren? Op een middag kwam Van Dijk oplopen. Hij had zijn revolverhamer voor een paar uur laten liaaen, hoe druk het op de werf ook was. Hij had nage dacht over de waarschuwing, die Johannes hem onlangs had gegeven en hij moest erkennen dat er toch wel eens een eind kon komen aan deze sekke tijd en dat er als dat einde kwam ongelukken''zou den kunnen gebeuren. Een paar bestellincen op duur Amerikaans ijzer had hij ongedaan gemaakt en hij had ook een ruwe schets ontworpen van het schip, dat Johannes straks zou willen laten bou wen. Hij rolde ccn tekening uit. (wordt vervolge'' VRIIDAG KOOPAVOND De^e ü.inbiedmg is geldig l/m 4 augustus 1998. zolang de voorraad ^treki. HET TUINCENTRUM VOOR GROEN LIEFHEBBERS HOGCHEM, DIRKSLAND, VROONWEG 23, 0187-601354 TELEFOON (0187) 64 18 42 Fax 64 35 95

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 2