EIUVriDEII-niEUWS HJ Overdenking Elly en Rikkert in de Staver uit de Heilige Schrift Senioren West-Flakkee in beweging Kunstuitleen exposeert werk gehandicapten in Rockanje Vrouwvolk aan boord HET .KUkVENSTER Bingo "De Flïpjes" VERVOLGVERHAAL -•c Autobedrijf Jan van Dijk Initiatief van Goedereede, Dirksland, Sportraad en Rabobank West-Flakkee K, Norel -35- 2e Blad VRIJDAG 24 JULI 1998 No. 6723 Blik op kerk S/^ en samenleving c^ - Schandalen - Een viervoudige moord - Gaat het goed? We rollen in Nederland zomaar van het ene schandaal in het andere. Terwijl de regering nu al geruime tijd vruchteloze pogingen in het werk heeft gesteld om Bouterse te arresteren, op grond van het feit dat hij verdacht wordt van drugs smokkel, komt aan het licht dat de Ne derlandse marine betrokken is bij de han del in verdovende middelen, en dat nog wel op grote schaal. Op zo'n manier wordt het internationale opsporingsbevel van Bouterse een lachtertje voor de rege ring van Suriname. Terwijl de bladen uitpuilden van het nieuws over deze affaire werden we weer op een andere manier geschokt. In Zandvoort werd een ontstellend omvang rijk geval van kinderporno geconsta teerd. Een netwerk met vertakkingen naar diverse landen. En duizenden foto's, waarbij vergeleken alles wat tot nog toe bekend was in het niet viel. Nu is een soort touwtrekkerij ontstaan tussen de politie en de Belgische actiegroep 'Morkhoven'. Deze laatste onthulde vorige week dat de woning in Zandvoort een distributiecentrum van kinderporno was, en zei daarvoor de bewijzen in han den te hebben. Maar toen de politie zon dag een inval deed bleek al het materiaal onvindbaar. Je vraagt je af of het nu gaat om het oprollen van zo'n verderfelijk netwerk, of om het prestige van de poli tie of de werkgroep. Temidden van deze schandalen werden we ook nog opgeschrikt door een vier voudige moord. Twee jongens uit een vooraanstaande en bekende Tilburgse familie blijken zomaar in koelen bloede te zijn doodgeschoten, alleen maar om dat ze onbedoeld getuigen zouden zijn geweest van een afrekening in het crimi nele circuit. Dat is althans het resultaat van een vooriopige reconstructie door de politie. De twee broers zouden in hun auto thuis gekomen zijn en zouden gezien hebben hoe vlak bij de ouderlijke woning enkele criminelen bezig waren elkaar af te maken. Twee mannen uit Maastricht hadden het loodje al gelegd. En om te voorkomen dat deze jongens zouden pra ten over wat ze gezien hadden werden ze ook maar ter plekke geliquideerd. De ouders zelf, die ongerust waren over het niet thuiskomen van hun kinderen, gin gen op zoek en hebben hun zoons zelf gevonden. -K ït» We moeten oppassen voor een gewen ningsproces. Er wordt in Nederland op zo grote schaal gemoord en geroofd dat we er nauwelijks meer van opkijken. Vroeger was een moord dagenlang voor paginanieuws in de dagbladen. Tegen woordig kun je geen krant meer opslaan of er staat wel ergens een moord in, maar dan op pagina vier of vijf. Maar zo'n bericht uit Hilvarenbeek maakt toch nog wel emoties los. Dat cri minelen elkaar afmaken is natuurlijk erg, maar daarvan zullen toch niet veel men sen wakker liggen. Maar dat dit mogelijk is, dat twee onschuldige jongens, die niets met het geval te maken hebben, in koelen bloede worden vermoord, dat slaat alles. Kennelijk neemt de harde kern van de criminaliteit geen enkel risi co, maar zelfs in maffia-films is dit nog een uitzondering. Intussen zijn de kabinetsinformateurs ge reed gekomen met het regeerakkoord en is het te verwachten dat straks een nieu we ministersploeg aantreedt. Het gaat goed met Nederland, zo luidt de optimis tische visie van Paars II. Het gaat natuur lijk helemaal niet goed, het bovenstaande in aanmerking genomen. In de tijd van Jerobeam II ging het ook zo goed in Israël, zo was de publieke opinie. Maar de profeet Hosea had er een andere kijk op: „Vloeken en liegen en doodslaan en stelen en overspel doen, zij breken door, en bloedschulden raken aan bloedschulden". En dat komt allemaal, wist de profeet „omdat er geen trouw en geen weldadig heid en geen kennis van God meer in het land is". Het had vandaag geschreven kunnen zijn... Waarnemer Op uitnodiging van de christengemeente 'Vrienden van de Bijbel' in Middelhar- nis zal het bekende duo Elly en Rikkert een kindervoorstelling verzorgen op D.V. zaterdag 5 september om 15.30 uur in sporthal de Staver te Sommelsdijk. Zaal open 15.00 uur. Toegangskaartjes a ƒ5.- zijn in voorverkoop verkrijgbaar bij: boekhandel v.d. Boom in Sommels dijk, VVV in Middelharnis en VVV in Ouddorp. Op verzoek van Elly en Rikkert de vol gende regels: Ouders worden verzocht geen kinderen mee te nemen jonger dan vier jaar, zij kunnen niet worden toegela ten. In verband met de rust in de zaal is het noodzakelijk dat kinderen bij hun ouders/begeleiders zitten, dus niet apart. Het is niet toegestaan beeld- of geluids opnamen te maken. Informatie: Jaap de Gans, tel (0187)- 484362. Op dinsdag 28 juli a.s. organiseert de speeltuinvereniging "De Flipjes" uit Ouddorp een grote bingo in M.F.G Dorpstienden te Ouddorp. De opbrengst komt ten goede aan de speeltuin. Er zul len dan nieuwe speeltoestellen, picknick tafels en bankjes geplaatst worden. De bingo begint om 20.00 uur. Er zijn mooie prijzen te winnen! Komt u ook? OFFICIEEL DEALER Brielle Slagveld 19 Tel. (0181) 413777 Spijkenisse Kelvinweg 13 Tel. (0181)624900 Honda-dealer voor de Z-Hollandse eilanden ROCKANJE- In de zomermaanden juli en augustus is er bij de Zeewegpotten bakkers in Rockanje een bijzondere en vrolijke expositie van schilderijen, gemaakt door mensen met een verstan delijke handicap. De expositie wordt georganiseerd door Kunstuitleen Het Ambacht uit Middelharnis. De gehandi capten zijn lid van een gecombineerde schildersgroep uit Middelharnis, met leden uit van binnen Het Ambacht, maar ook van activiteitencentrum D'n Duyt. De schilderijen die tentoongesteld wor den zijn echte blikvangers en hebben nog niet in Het Ambacht gehangen. In de schildersgroep wordt serieus en met veel plezier gewerkt. Nog steeds wordt de groep uitgebreid met nieuw ontdekt talent. Vooral opvallend is dat iedere kunstenaar zijn eigen stijl ontwik kelt. Er wordt op papier gewerkt met verschillende materialen. Denk aan: pot lood, houtskool, acryl, aquarelverf en patelkrijt. De schilders zijn zeer geïnspi reerd bezig met het zoeken naar nieuwe vormen van kleurencombinaties. De resultaten zijn verrassend! De titels van de schilderijen worden door hun zelf bedacht. De schilderijen zijn tentoongesteld in de galerie aan de Zeeweg 11 -13 in Rockan je. Stap gerust eens binnen om zelf met deze kunstwerken kennis te maken. De entree is vrij. De galerie is geopend op maandag, woensdag, donderdag en vrij dag van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 18.00 uur. Op zaterdag is de expositie geopend tot 17.00 uur. Bent u niet in de gelegenheid om een kijkje te nemen bij de Zeewegpottenbakkers, dan kunt u altijd na augustus de nieuwe schilderijen in Het Ambacht bekijken. Die zijn overtredingen bedekt, zal niet voorspoedig zijn; maar die ze bekent en laat, zal barmhartigheid verkrijgen. (Spreuken 28:13) Twee mogelijkheden: in ongenade vallen of in genade aangenomen. Het is maar hoe je je weg gaat. Je kunt je weg op twee manieren lopen: of je houdt zelf alles vleselijk onder de eigen dekmantel of je licht door de Heilige Geest de sluier van je boze hart op en spreekt alles eerlijk uit. Het is een wereld van verschil. Er is sprake van mooipraterij of van eerlijk heid. Je bent of vervuld met je eigen kwade genius of met de Heilige Geest. De wijsheidsdichter schrijft dat alleen het laatste de toekomst heeft en de beste papieren. Het is belangrijk om genade te zoeken en barmhartigheid te verkrijgen. Maar hoe vind ik dat?, zo vraagt iemand. Door u door de Geest te laten overtuigen. De Geest Die uitgegaan is van de Vader en de Zoon, die Geest overtuigt van de harde werkelijkheid. Wat is die werkelijkheid waarvan ik overtuigd raak? Ik ben de overtreder. Daar kun je twee kanten mee op. Toch goedpraten, toch vergoeilijken, zélf bedekken. En de andere kant: bekennen en laten. Wie het eerste doet, is slecht af. Die gaat eenmaal echt af. Een afgang, een neer gang zoals die in dit leven nooit is gekend. Geen voorspoed, alleen tegen spoed. Geen vreugde, alleen maar ver driet. Geen licht, slechts duisternis. Dus: die weg moet worden gemeden, die kant moeten wij niet op. wat moeten wij dus niet doen? Onze overtredingen zelf bedekken. Wat op zoveel manieren kan gebeuren. Een leu gentje om bestwil wordt gevolgd door een grotere leugen en die leugen wordt ontsierd met een nog grovere leugen en zo word je tot een ontaarde leugenaar. Een overtreding kan ook worden bedekt met schijnheiligheid. Een daad wordt 'gesausd': een mooie buitenkant bedekt een vuile biimenkant. Een mooie vlag op de 'modderschuit' van het dagelijkse leven. Een leven vol maskerade. Of: boze plannen onder het mom van vrome woorden, op het kwaad toegelegd en het proberen goed te praten. Wat kunnen we ons dan in allerlei bochten wringen. Wij kunnen de rij wel voller maken met voorbeelden van het zelf bedekken van de overtredingen. Dat hoeft niemand ons te leren. Dat kunnen wij van onszelf wel, daar zijn wij 'vallende sterren' in. Wat wij niet kunnen en willen, dat leert ons God. De overtredingen bekennen en laten. Daar roept de leraar ons hier toe op. Eenvoudig: geef toe dat je op de verkeer de weg bent en verlaat die weg! Wees eens eerlijk. Wees oprecht. Eerlijk voor God je overtredingen belij den. Geen vondsten zoeken om onder de schuld uit te komen. Het gaat om: bekennen en laten. Innerlijk van het kwaad afstand nemen en uiterlijk tonen. Wie zijn overtredingen bekent en laat, zal barmhartigheid verkrijgen. Wij mogen anderen van ónze schuld de schuld niet geven. Niet de schuld afschuiven, maar de schuld op ons nemen. Niet de oorzaak bij de omgeving zoeken, maar in het eigen hart vinden en erkennen. Bekennen en laten! Wonderlijk genoeg: u vindt er baat bij, want u zult barmhar tigheid verkrijgen. Barmhartigheid verkrijgen. Hoe is dat nu mogelijk? Omdat God Zijn Zoon heeft gegeven om de schuld van de belijdende schuldenaars op Zich te nemen. Jezus is gekomen om de zonden van Zijn volk weg te doen. De HEERE Zelf heeft het volkomen Offer gebracht om de schuld te bedekken. De HEERE doet de zonden niet in de doofpot. Neen, Hij brandt de straf op die zonden op Zijn Zoon uit. Jezus is ver vloekt, opdat u als belijdend zondaar ter bekwamer tijd barmhartigheid zoudt ver krijgen (Hebreen 4). Barmhartigheid. De HEERE toont daar Zijn hart: Ik heb u lief gehad met een eeuwige liefde. De HEERE legt het open: Ik heb geen lust om zondaren te verderven. Ik heb er geen behagen in om overtreders te laten ondergaan, maar daarin heb Ik lust dat u zich bekeert en leeft. Ik ben vol van barmhartigheid. Ik ben groot van goedertierenheid. Ik heb alles gegeven. Ik heb het liefste gegeven. Ik heb Mijn liefste Kind gegeven. Ik heb Mijn enige Zoon ervoor geofferd. Beproef het maar! Wie Mij aanroept in de nood, vindt Mijn gunst oneindig groot. Beproef het maar! Wie de overtredingen bekent en laat, zal barmhartigheid ver krijgen. De vuurproef dat het waar is: de Verlosser leeft. Beproefd geloof: Mijn Verlosser leeft. Beproef het heden V.D.M, te Goedereede De groep senioren in de maatschappij neemt in de liomcnde decennia in omvang en gemiddelde leeftijd toe. ïn 2000 zal de groep ouderen (55-plussers) onge veer 20% van de Nederlandse bevolking vormen. Voor de gemeente Goedereede geven de statistieken 24,7% ouderen in 2000, voor de gemeente Dirksland 22,8%. Belangrijk bevolkingsdeel Uitgaande van de ontwikkeling van het aantal 50-plussers, gaat het in Goedereede en Dirksland zelfs om een bevolkingsgroep van 31,8% en 30% in het jaar 2000. De 'bewegingsarmoede' onder 55- plussers is in het algemeen hoog. Tussen de 40% en 80% van de senioren in Nederland heeft te weinig beweging. Sportverenigingen en andere organisa ties met een zogenaamd 'bewegings aanbod' zouden rekening moeten hou den met een groeiende groep van vita le en mobiele senioren, die graag mee zouden doen aan sport- en bewegings activiteiten, wanneer de mogelijkhe den er zouden zijn. Met het oog op de toenemende groep ouderen hebben de gemeenten Goede reede en Dirksland, Rabobank West- Flakkee en Sportraad Zuid-Holland het initiatief genomen sport voor 55- plussers te gaan stimuleren. Sportief plan Het plan is om via het project 'Senio ren West-Flakkee in Beweging' de sportbeoefening door 55-plussers bin nen sportverenigingen te vergroten. De wensen en motieven van ouderen op het gebied van sporten en bewegen zijn bekend uit een onderzoek op het platteland elders in Nederland. Het meest populair is fietsen, wandelen, gymnastiek en zwemmen. Ook tennis, volleybal en jeu de boules scoren hoog. Gezondheid is voor senioren een van de belangrijkste motieven om te sporten. Verder is gebleken dat spe cifieke voorzieningen leiden tot een specifieke vraag. Waar aanbod is, manifesteert zich ook vraag. Om senioren te bewegen tot sportieve activiteiten, moet eerst het bestaande aanbod aan sport en beweging in kaart gebracht worden. Ook moet onder zocht worden of sportverenigingen en organisaties van MBvO (Meer Bewe gen van Ouderen) hun aanbod op de 55-plussers willen en kunnen afstem men. Wanneer het aanbod van sportie ve mogelijkheden van de kant van de verenigingen duidelijk is, kunnen vraag en aanbod op elkaar worden afgestemd. Projectgroep Een projectgroep, waarin vertegen woordigers van Rabobank West-Flak kee, de gemeenten Dirksland en Goede reede, Sportraad Zuid-Holland en plaat selijke sportverenigingen, is verant woordelijk voor de organisatie van het stimuleringsproject. Naar verwachting weet men in het najaar waaruit het hui dige 'bewegingsaanbod' voor senioren bestaat. Daarna kan worden gewerkt aan het opzetten van een aanbod, dat recht doet aan de wensen van deze bevolkingsgroep. De sportverenigingen, die in het project 'Senioren West-Rak- kee in Beweging' willen participeren, krijgen ondersteuning van de Sportraad Zuid-Holland aangeboden. De projectgroep verwacht in het voorjaar van 1999 een sportinfor- matiegids uit te geven en een sport en beweegmarkt voor 55-plussers te organiseren. In 2000 wil men bezien hoeveel effect het stimuleringsplan op de sportiviteit van de senioren in Dirksland en Goedereede heeft gehad In het belang van een gezonde levensstijl. Hij ademde pas weer ruim, toen hij bij de haven kwam, waar het donker was en stil en waar een frisse wind hem tege moet woei van de Elbe. Hij voelde zich pas veilig in zijn hut. De volgende morgen zeilde de Mathilde de Elbe af. Lubbert, amper op tijd aan boord gekomen, was uitgekafferd door de kapitein, omdat hij te laat was voor het vaar klaar maken van het schip, en had nog geen gele genheid gehad zich te verkleden, toen de kapitein riep: „Voor en achter!" In zijn uitgaansplunje had hij de draden moeten invamen en de zeilen hijsen. Zijn jas en broek vertoonden grote vlekken toen hij zich eindelijk kon verkleden. Die avond was hij roerganger bij Hiddo, die als stuurman wacht had. Ze voeren in het Kieler kanaal en Lubbert mopper de op de kapitein, wie hij de schuld gaf dat zijn pak bedorven was. Hiddo zei niets op zijn gemopper en Lubbert werd daardoor geprikkeld. „Jij, brave Hendrik, hebt je draai, als ik gekoeionneerd word". ,,Een beetje stuurboord. Lubbert", gaf Hiddo order, omdat hen een stoomboot passeerde.Recht zo ie gaat!" liet hij er gauw op volgen. Toen de tegenligger voorbij was, vroeg hij aan Lubbert: „Hoe haal jij het in je hoofd dat ik m'n draai heb omdat jij er tussen zit?" „Niet soms?" vroeg die. „Vind je mij dan geen barrel?" „Dat wel", zei Hiddo. „En ik denk dat je jezelf ook wel een barrel vindt, wanneer je streken uit haalt als vannacht". „Ik kots van mezelf', erkende Lubbert. „Verdraaid, kerel, waarom doe je het dan?" „Zo is nou eenmaal het zeemansleven. We doen het allemaal". „Dat lieg je. Lubbert. We doen het niet allcmaar". Hij lachte honend. „Jij niet, hè? Omdat je altijd aan je moeders rokken hebt gehangen. Je moet maar eens een poosje op je eigen benen staan". „Dan hoefje je toch nog niet te vergooien?" Weer lachte Lubbert spottend. „Gister ging je ai bijna door je knietjes, makker, de eerste keer dat je alleen liep. Je zult eens zien hoc gauw jij net zo bent als ik". „Ik blijf nog liever de hele reis aan boord dan dat ik me laat vangen in het garen van die meiden". „Er zijn meer brave Hendriken geweest. Ikzelf ook in het begin. Maar ik was gauw anders. En jij wordt ook wel anders, wat ik je brom. Als je een lange trip gevaren hebt, wil jij ook wel eens wat lievers zien dan de tronies van je makkers en wat anders proeven dan zout water. Dan wil je ook wel eens plezier hebben, dat je in het vooronder niet kunt vinden. Ga je straks in Söderhamm met mij de wal op, stuurman?" „Neen", antwoordde Hiddo scherp en hij liep weg om op het dek wat heen en weer te stappen. Hij wou die kant niet op. Om Janna niet en om zijn moeder niet en ook omdat het vuil was niet. Maar hij was toch niet volledig zeker van zichzelf. Hij had in Hamburg ondervonden dat het verschil uit maakte of je 's avonds met je familie in een gezel lige roef zat, dan wel of je in een kale hut alleen of in een rommelig logies verkeren moest. Je ging hier uit sjagrijn de wal op en de kroeg in. En als je dan wat doezelig was geworden van de drank, dan had je niet veel weerstand, had hij gisteravond ondervonden. Als Lubbert hem niet had doen schrikken, wie weet waar hij verzeild was. En dat gebeurde in de eerste haven waar hij op eigen benen staan moest. Na ruim een weck liep de Mathilde de baai van Söderhamm binnen. Op een Noordoostenwindje zeilden ze rustig tussen de eilandjes, waarmee de baai bezaaid was, door. focn de heuvels aan weerskanten hoger werden en het water smaller, gingen de zeilen omlaag en liep tic schoener lang zaam op zijn motor verder. Hiddo was blij dat ze er waren. Na een volle week varen, vier uur op en vier uur af, en veel werk aan de zeilen omdat het buiig weer geweest was, veriangde hij naar rust. De kade kwam in het zicht. Het was een lange walmuur aan de rivier. Er lagen een Engelse en een Franse boot, een Deense schoener en verderop een paar kleine scheepjes. De loods wou aanschie ten tussen de Fransman en de Deen. Hiddo stond op de plecht en gaf zijn orders aan de matrozen op het voorschip. Zelf hield hij een kurk- zak buiten boord toen de Mathilde in de wal liep. Hiddo!" werd er geroepen van de kade. Hij stond perplex. Het was Janna die hem riep. Hiddo wist dat De Vrouw Aaltje naar de Oostzee was. Onderweg had hij telkens uitgekeken naar de kof, maar hij had geen ogenblik gedacht dat hij zijn meisje in deze kleine haven treffen zou. Zodra de schoener vast lag, was hij met één sprong op de kade en die avond had hij geen last van eenzaam heid. Hij wandelde met Janna door het stadje en langs een bosweg en later zat hij bij de Harkema's in de roef. De Zweedse bootwerkers deden het op hun elf-en- dertigst. Het laden duurde een week. Het rouwde Hiddo niet. Op de lange lichte avonden, aan de Zweedse zomer eigen, dwaalde hij met Janna het bos in. Ze liepen langs smalle kronkelpaden en klommen over rotsen, zacht van fluwelig mos. Eekhoorntjes speelden en duiven koerden in de hoge kruinen van de dennen. Ze zaten aan de oever van een bergmeer, waarvan de spiegel, door geen rimpeling beroerd, zo glad als gepolijst zilver was. en waarin de bomen, die het meer omringden, scherp getekend stonden. Ken vlucht ganzen scheerde over het water en streek in het muiden neer. Een vissersroeiboot trok een rechte voor in het blanke zilver. Janna lag naast Hiddo op het mos. Ze had haar ogen dicht; haar bruine wangen glansden. Hiddo greep haar hand en zij drukte die zonder dat zij de ogen opendeed. Hij rilde even en zij voelde dat. „Heb je het koud?" vroeg ze. Het was een zoele avond na een warme dag. „Neen", zei hij, „dat is het niet". Hij wilde niet aan Hamburg denken, alleen aan haar. Zij vroeg niet verder. Er speelde een lokkend lach je om haar mond. Hij zoende haar en zij trok hem met beide armen naar zich toe. Op een der eerste dagen van de thuisreis kreeg Hiddo een standje van zijn kapitein omdat hij te veel zeil had bij een stijve bries. Daarop liet hij de topzeilen innemen, maar hij probeerde toch uit de schoener te halen wat er in zat, omdat hij De Vrouw Aaltje, die twee dagen vóór hen vertrokken was, inhalen wou. Telkens stond hij bij de vallen om de zeilen haarscherp te stellen en hij waakte er angstvallig tegen dat een lapje er flauw bijhing. De schoener liep uitstekend. In de Mecklenburger Bocht nam Hiddo bij het begin van de namiddagwacht de log op. Dertig mijlen hadden ze gemaakt in vier uur. Dat was een pracht van een behoud. Maar er stond dan ook een mooie zcilbries. Hij hoopte er voor te zorgen dat ze tijdens zijn nieuwe wacht acht knopen liepen. Zo kregen ze De Vrouw Aaitje wel te pakken. Heen en weer lopend op het achterdek, floot hij een deuntje. Toen hij het Fehmarn-vuurschip in het oog kreeg, gaf hij aan Lubbert, die aan het roer stond, een nieuwe koers op: West ten Zuiden. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 7