ehahdeh-iheuws Beter en gezonder water in sloten en kreken Schendingen van de rechten van het kind Reisje J.V. Daniël Sommelsdijkse fotograaf wint bruidsfotografiewedstrijd Waterschap: n lacE QLOEOoauK? mr IE auTO nopEN Opbrengst Stroop wafel- actie 3e Blad VRIJDAG 24 JULI 1998 No. 6723 KLAASWAAL- Het Waterschap Goeree-Overflakkee en het Zuive ringsschap Hollandse Eilanden en Waarden hebben een nieuw plan gemaakt, waarmee zij van 1999 tot 2004 intensief verder willen wer ken aan beter en gezonder water in sloten en kreken. Voor Goeree- Overflakkee is in een meerjaren plan precies aangegeven wat er de komende vijfjaar op stapel staat. Donderdag 16 juli is het meerja renplan samen met het zogenoem de 'Integraal Waterbeheersplan' tijdens een persbijeenkomst gepre senteerd. De plannen zijn deze week voor commentaar naar onder meer de gemeenten verzonden. Ook op Goeree-Overflakkee dient er veel te gebeuren en als het aan het Waterschap en het Zuiverings schap ligt gaat dat ook inderdaad gebeuren. Het gebied van het waterschap Goeree- Overflakkee is ongeveer 22.000 hectare groot. Dit gebied is weer onderverdeeld in negentien bemalingsgebieden, die bijna allemaal het ongewenste water in een bepaald gebied, direct of via een boezem op één van de omringende wate ren, waar wel een teveel aan water mogelijk is, lozen. Het overgrote deel van Goeree-Overflakkee betreft uiteraard landbouwgebied. Ruim 84 procent van het landschap is bedekt met deze vorm van bodemgebruik. De landbouw wordt verricht op lichte klei - en zavelgronden. Belangrijke akkerbouwgewassen zijn aardappelen, suikerbieten en wintertar- we. Daarnaast worden er veel zogenaam de vollegrondse-tuinbouwgewassen geteeld. U kunt hierbij denken aan gewassen als zaaiuien, witlofwortelen en winterpeen. Op Goeree-Overflakkee zijn er kleine stedelijke gebieden te vinden. Tien procent van Goeree-Overflakkee is daar mee bedekt. Ook zijn er natuurge bieden te vinden (6 procent). Denk aan de Kwade Hoek, de Koudenhoek, het Grote Gat, het Wiel en de Brede Gooye. Al deze bodemgebruikers maken op de één of andere manier gebruik van water. Het is aan het Waterschap om al deze gebruikers met elkaar in evenwicht te brengen. Omdat goed te regelen is er een meerjarenplan ontwikkeld. Dit plan loopt van 1999-2004. Natuurvriendelijke oevers Het natuurvriendelijk inrichten en behe ren van oevers is een belangrijke maatre gel uit het meerjarenplan van het water schap. Afhankelijk van de functie van de oever kan men iets doen met natuuront wikkeling. Als een oever slechts voor bescherming van het bouwland kan er worden volstaan met een rietbeplanting. Voor het inplanten van riet worden plan ten gebruikt die zijn opgekweekt in de eigen regio. In twee jaar tijd ontstaat dan een stevige oever. Echter, om meer diverse oevers, met een grotere diversi teit aan planten, te krijgen is er veel meer tijd nodig. Dat kan wel tien tot vijftien jaar duren. Het aanleggen van natuurvriendelijke oevers heeft zeker effect voor de natuur. Door het aanleggen van een geleidelijke overgang van land naar water en de afwisseling van brede en smalle oevers kunnen zich planten ontwikkelen die een positieve invloed hebben op de water kwaliteit. Ze zorgen dat er meer zuurstof in het water komt, en dat komt weer ten goede aan dieren in het water. Daarbij kan ook het aanleggen van paaiplaatsen voor vissen en amfibieën helpen. Het waterschap kan er ook voor kiezen flau were oevers aan te leggen. Deze dragen bij aan meer stabiliteit van de oever. Bovendien zijn flauwere oevers aantrekkelijker voor amfibieën. Vooral positief is dat een gevarieerder landschap ontstaat. Niet meer alleen het fluitekruid, maar een enorme diversiteit aan planten. Dat ziet er toch veel beter uit. De maatregel van het waterschap geldt alleen op Flakkee voor watergan gen met hogere natuur- en landschaps waarden, zoals kreken. Vergroten van de waterdiepte Het waterschap en het zuiveringsschap slaan de komende jaren de handen meen bij het vergroten van de waterdiepte in sloten en andere watergangen. Naast het Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Mid- delharnis, met in de linkerbovenhoekVragenrubriek' vermeld. De vra gen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. KÜLEQai OnOGEN Ik heb een kalebas gekweekt. Hoe kan ik de kalebas het beste drogen. Kan een kalebas gegeten worden? Antwoord: Kalebassen (Gucurbita lan- genaria) zijn komkommerachtigen, maar vallen onder de siervruchten. In hun va derland Zuid-Amerika worden ze wel ge droogd en dan als schaal gebruikt. Wilt u ze als siervrucht op een schaal leggen, pluk ze dan bij droog weer, 's morgens vroeg, en houdt de schaal buiten de zon om uitdrogen te voorkomen. Vooral niel; wassen! Kleinere vruchten zijn langei houdbaar dan grote, maar op den duui rimpelen ze allemaal. Met wat spraywa;' kan de glans langer bewaard blijven- Houdt men het steekje eraan, dan dit ever' dicht schroeien. Hier in Nederland wordi de kalebas meestal als siervrucht ge kweekt. Enkele variëteiten zijn eetbaai zoals de melopepo. Deze is eetbaar vóór de rijpheid en is zoet van smaak. Mijn vraag luidt: wat is lage bloeddruk, wat is er tegen te doen? Mijn onderdruk is rond de 60 en 70. Ik ben 26 jaar. Antwoord: De bloeddruk kent twee waarden, een bovendruk op het moment dat het hart zich samentrekt en een onder druk als het hart zich ontspant. Het hart is immers een 'zuig-pers-pomp'. Dit orgaan stuwt het bloed voor zich uit in het vaat- stelsel en zuigt het ook weer naar zich toe. De gemiddelde bloeddruk is 120/80. Dit houdt in dat er bloeddrukken bestaan die hoger of lager kunnen zijn, zonder dat dit kwaad kan. Lage bloeddruk kan voorko men, zonder dat de mens hier last van heeft. Bij sporters, die in een goede con ditie zijn, wordt dit nogal eens gevonden. Het symptoom behoeft op zichzelf geen bezwaar te zijn, zeker niet in uw geval. Pas wanneer u daarbij klachten krijgt, zoals moeheid, duizeligheid of iets anders is een algeheel onderzoek noodzakelijk. Mag een particulier in zijn eigen garage zijn eigen auto slopen? Antwoord: Zo lang u zich beperkt tot de sloop van uw eigen auto en geen overlast veroorzaakt voor uw omgeving, kan dit. Het wordt anders als u er een hobby van zou maken of het als bijverdienste zou gaan doen. Denkbaar is dat uw buren dan hiertegen bezwaar gaan maken. OE EEÜiTE CHRISTENEN Zijn de éérste christenen, uit de Bijbelse tijd, overgegaan naar de Roomse kerk en automatisch Rooms geworden? Antwoord: Hoe vreemd het ons ook in de oren klinkt, ja. Na de vreselijke vervol gingen, o.m. onder de heidenen en de Ro meinse keizers, kreeg het christendom door zijn overtuigingskracht in 313 van Constantijn de Grote het recht om het ge loof uit te dragen. Maar dit was nog niet het Rooms-katholieke geloof, het was het oorspronkelijke geloof van Jezus Chris tus, uitgedragen door Paulus en andere apostelen. In deze eerste eeuwen is er veel gebeurd. Op het concilie van Nicaea, in 325, werd men het nog eens over de belij denis. Later ontstonden de verschillende splitsingen: de westerse, bestuurd door de pausen; de Byzantijnse kerk onder in vloed van Constantinopel, waaruit o.a. de Russische- en de Grieks-orthodoxe ker ken zijn ontstaan en weer later de Angli caanse kerk, die zich in de 16de eeuw losmaakte en sindsdien een reformato risch geloof met een katholiek tintje ver kreeg. En dan waren er de Oud-katholie- ken, die niet in de onfeilbaarheid van de pausen wilden geloven. Mede door de boekdrukkunst en de nieuwe vertalingen van de oorspronkelijke geschriften der Apostelen kwamen in de zestiende eeuw hervormers op als Luther, Cal vijn, Zwing- li, Hus, Melanchton en in de Anglicaanse kerk Cranmer. Ook Erasmus en Münzer hebben een grote invloed uitgeoefend. reguliere onderhoud worden watergan gen, als de grondslag dat toelaat, dieper gemaakt door eenmalig extra te bagge ren. Waar mogelijk worden de waterpei len hoger. Het vergroten van de water diepte in sloten en andere watergangen is een belangrijke maatregel uit het meerjarenplan. Het dieper maken van sloten is nodig: voldoende water is een voorwaarde voor een goede waterkwali teit. Water dat goed op diepte is, stroomt beter door en ook het zuurstofgehalte neemt toe, zodat waterdieren en water planten meer kansen krijgen. Andere pluspunten zijn de betere beschikbaar heid van beregeningswater voor de land bouw en het minder snel dichtgroeien van watergangen met riet. Diepere sloten zijn daarnaast aantrekkelijker als paai plaatsen voor vis. De bagger die uit de sloten komt wordt als het niet of licht verontreinigd is, zoveel mogelijk vers trooid over de omliggende percelen. Als het wel sterk verontreinigd is, wordt het afgevoerd naar een zogenaamd bagger- depot, waar het gereinigd wordt. De kos ten hiervan komen voor rekening van het waterschap. Het baggeren bij waterwe gen van particulieren, moeten door de particulier wel zelf betaald worden. Doorspoelen Het waterschap steekt de komende jaren energie in maatregelen om het water te verversen. Het verversen of doorspoelen is een belangrijke middel in het bestrij den van natuurlijke verzilting op Flak kee. Een te hoog zoutgehalte maakt het water ongeschikt voor beregening in de akkerbouw. Door het verversen van de watergangen neemt tevens de hoeveel heid chloride in het water af. Het door spoelen heeft daarnaast een goede uit werking op de waterkwaliteit. Dat heeft weer een positief effect op de natuur. Beter water leidt tot een grotere natuur waarde. Visstand Het waterschap en het zuiveringsschap stimuleren het opstellen van een vis standbeheersplan. Dit gebeurt in goed overieg met hengelsportverenigingen en beroepsvissers. Een slecht visstandbe- heer leidt tot een slechte waterkwaliteit. Andersom geldt dat een slechte water kwaliteit de mogelijkheden voor een gevarieerde visstand beperkt. Deze spi raal is alleen te doorbreken door een goede samenwerking. Een onderdeel van het visstandbeheersplan is het maken van overwinteringsplaatsen voor vis. Verder wordt de invloed van graskarpers op de waterkwaliteit onderzocht. Stedelijk waterbeheer Naast de maatregelen uit het meerjaren plan werken het waterschap en het zuive ringsschap aan de uitvoering van het Integraal Waterbeheersplan dat voor de gehele regio Zuid-Holland Zuid geldt. Een belangrijk punt is dat elke gemeente uiterlijk in 2004 een stedelijk waterplan heeft. Ook dorpen behoren tot het stede lijk gebied. Over het algemeen is het zo dat er te weinig water in die stedelijke gebieden is. Het water dat er is, is meest al van een slechte kwaliteitIn stedelijk waterplannen gaat het om het creëren van een aantrekkelijke woonomgeving binnen de bebouwde kom. De aanwezigheid van goed water ver sterkt de kwaliteit van leven en wonen. Dat blijkt uit de prijzen van huizen die langs het water staan. Het doel is dan ook helder water met een groene, afwis selende oeverbegroeiing in de stedelijke gebieden te creëren. In zes gemeenten in Zuid-Holland Zuid zijn reeds projecten stedelijk waterbe heer in uitvoering. De ervaringen in deze gemeenten worden gebruikt bij het opstellen van stedelijk waterplannen voor de gemeenten op Goeree-Overflak kee. Omdat stedelijk waterbeheer een totaalaanpak vraagt, is het niet alleen een zaak van waterbeheerders, maar onder meer ook van deskundigen op het gebied van stedebouw, groenbeheer, riolering en milieu. Zo onderzoekt men bijvoorbeeld in Spijkenisse wat er met de dieren en planten gebeurt, als het zoute kwelwater niet doorgespoeld wordt, maar vastge houden. Door te experimenteren kan men komen tot een betere natuur en daarom een groter woongenot. Terugdringen overstorten Het rioleringsbeheer, met name het terugdringen van het aantal overstorten, is een belangrijk onderdeel van elk ste delijk waterplan. Van een overstort is sprake als het rioolstelsel het aangevoer de water niet kan verwerken en er nood gedwongen rioolwater op sloten en sin gels moet worden geloosd. Het komt vaak voor na hevige regenbuien. Doordat het rioolwater sterk vervuild is, raken de sloten en singels daardoor ook sterk ver vuild. Het buiten de sloten en singels laten kan ook met. Het kan dan stank overlast veroorzaken. Soms brengt hel ook veiligheidsrisico's met zich mee (infecties). Met een subsidieregeling sti muleert het zuiveringsschap gemeenten maatregelen te nemen om deze vorm van watervervuiling te voorkomen. Dat kan bijvoorbeeld door de overstorten te laten plaats vinden op plaatsen waar veel water is. Op die manier kan het rioolwa ter zich snel vermengen en wegstromen. Riolering buitengebied In de periode 1999 tot 2004 moeten de gemeenten zich extra inspannen om woningen en bedrijven in het buitenge bied op de riolering aan te sluiten. Het Integraal Waterbeheersplan gaat er van uit dat zo veel mogelijk ongezuiverde lozingen in het buitengebied verdwijnen. Nog steeds zijn er in het gebied van het zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden, dat 43 gemeenten omval, 7400 ongerioleerde panden. Daarvan bevinden zich er 1900 in zogenaamde "urgent te rioleren gebieden". In verband hiermee wil het zuiveringsschap dan ook een extra stimulans aan de betrokken gemeenten geven. Het schap heeft voor de komende jaren 16 miljoen uitgetrok ken. Gemeenten kunnen hieruit een sti muleringsbijdrage krijgen als zij klaar zijn met de aanleg van de riolering in de urgente gebieden. Dat is nodig om de waterkwaliteit in het kwetsbare buitenge bied te behouden. Jaarlijks zal worden bezien of het nog nodig is dat de stimule ringsregeling blijft bestaan. Uitgangspunt van de komende provincia le regelingen is dat alle huizen, bedrij ven, recreatiewoningen, volkstuincom plexen en dergelijke op de riolering moe ten worden aangesloten. De provincie geeft alleen ontheffing als aansluiting op de riolering onmogelijk is of onverant woord kostbaar. In dat geval moet de gemeente een alternatief uitwerken. Dit kan in de vorm van een zogenoemde ver- beterde septictank, een individuele behandelingsinstallatie van water (IBA) of een grotere IBA voor meerdere woningen. Wordt voor zo'n alternatieve oplossing gekozen, dan zal de lozer mee moeten betalen aan de aanleg. Het zuiveringsschap investeert extra geld in de uitbreiding van de rioolwaterzuive ringsinstallatie in Goedereede. In Mid- delharnis wordt een nieuwe rioolwater zuiveringsinstallatie gebouwd. Het zui veringsschap hoopt hiermee dan ook een positieve bijdrage te leveren aan de kwa- liteit van het oppervlaktewater. Dat kan i echter alleen als de gemeenten ook mee- i werken door rioleringen aan te leggen in het buitengebied. I Diffuse bronnen Het terugdringen van verontreiniging I door diffuse bronnen is eveneens een belangrijke doelstelling uit het Integraal Waterbeheersplan. Diffuse bronnen zijn vervuilingsbronnen die niet op één enke- Ie plaats voorkomen, maar verspreid aan wezig zijn over een groter gebied. Denk bijvoorbeeld aan uitlaatgassen, deze blij ven niet in één gebied hangen, maar ver spreiden zich over meerdere gebieden. Zo zijn er ook diffuse bronnen die zich over het water verspreiden en bijdragen aan de vervuiling van het water. Verkeer, gewasbeschermingsmiddelen, meststof fen, koper uit waterleidingen en zink van dakgoten zijn de grootste boosdoeners. Daar is moeilijk grip op te krijgen. Het zuiveringsschap werkt daarom in het project PAREL samen met de akker bouw- en vollegrondsgroentetelers aan schoner water. In dit project gaat het om het terugdringen van de uitstoot van gewasbeschermingsmiddelen en mest stoffen naar het oppervlaktewater. Voor De opbrengst van de jl. gehouden stroop wafelactie t.b.v. de Ger. Gemeente in Nieuwe Tonge is 1.500,- netto. We willen iedereen die heeft geholpen tot het slagen van deze actie via deze weg vrien delijk bedanken. De organisatie, P. H. Hobbel, L. van Alphen Informatie-avond borstvoeding in Havenziekenhuis Het Havenziekenhuis organiseert 15 sep tember, in samenwerking met borstvoe dingsorganisaties, weer een informatie avond voor aanstaande ouders of andere belangstellenden in Rotterdam voor borstvoeding. Deze avond duurt van 19.30 tot 22.00 uur. Kosten 10,- p.p. of 15,- per koppel. Inschrijving tot 14 september 1998 via mw. K. Y. van der Have, secretaresse directiesecretariaat van het Havenzieken huis, tel. (010) 4043411. AMNESTY INTERNATIONAL 'Wie niet in wonderen gelooft, is geen realist...' Amnesty is realist! de fruitteelt loopt een soortgelijk project, KRISTAL genaamd. De belasting van diffuse bronnen beschouwt het water schap als een van de grootste knelpunten bij het bereiken van de gewenste kwali teit van het oppervlaktewater. Het is daarom niet verwonderlijk dat men daar wat aan wil doen. Zo makkelijk gaat het echter niet. Het waterschap kan wel roe pen: geen zinken dakgoten meer, maar dan gebeurt er nog niets. De beoogde doelstelling zal bereikt moeten worden door samenwerking zoals in de plannen PAREL en KRISTAL gebeurd. Dat plan is in gezamenlijk overleg tussen land bouwers en het zuiveringsschap opge steld. Doorkijk tot 2010 De maatregelen uit het Integraal Water beheersplan betreffen de periode 1999 tot 2004. Echter, op onderdelen biedt het plan een doorkijk tot 2010. Het Integraal Waterbeheersplan is een gezamenlijk plan van de zes waterschappen en het zuiveringsschap in Zuid-Holland Zuid. Onder het motto 'Samen werken aan goed water' levert elk waterschap vanuit zijn eigen verantwoordelijkheid een bij drage aan integraal waterbeheer. Het tra ditionele waterbeheer (het regelen van het waterpeil en de zorg voor sterke dij ken) op Goeree-Overflakkee is vanouds het werkterrein van het waterschap. De zorg voor de kwaliteit van het oppervlak tewater is in handen van het zuiverings schap. Laten we hopen dat het plan lukt. Ook u heeft daar profijt van. Er komt een mooiere leefomgeving. Schoner water leidt tot betere natuur en wat is er nu mooier dan natuur. "Samen werken aan goed water". Ook u kunt daar uw steen tje aan bijdragen. De Flakkeese Amnesty-groep is momenteel bezig met een schrijfactie voor kinderen in Zuid-Azië, waarbij autoritei ten en de pers in onder andere India, Sri Lanka, Afghanistan, Bangladesh en Buthan wor den aangeschreven. De autoriteiten worden aangesproken op hun verantwoordelijkheid inzake de rechten van het kind en de pers wordt benaderd om schendingen in de genoem de landen te publiceren. In veel landen in Zuid-Azië worden kin deren mishandeld of zijn ze het slacht offer van verdwijningen. Ook worden er kinderen sexueel misbruikt en gedood. Wilt u zich ook inzetten voor de mensen rechten en de rechten van het kind in het bijzonder? Wordt dan nu schrijfabonnee of aktief lid van de werkgroep van Amnesty Interna tional. Voor meer informatie: tel. 601212, Cor Joppe. Beste jongelui. Namens de activiteitencommissie van de J.V. Daniël willen we jullie uitnodigen om gezellig mee te gaan met ons jaarlijk se reisje. Het belooft een leuke dag te wor den. We hebben een gevarieerd program ma, van bezienswaardigheden tot actief bezig zijn. De rest kun je te weten komen door... gewoon mee te gaan. Je bent van harte welkom! Ben je 15 jaar of ouder, en heb je zin om mee te gaan? Geef je dan op bij Krijn Klepper, tel. (0187) 681119 of Gerda Mastenbroek, tel. (0187) 681786. Voor ƒ75,- incl. diner geniet je op D.V. 18 augustus a.s. van een schitterend pro gramma. Ga je mee? Zorg dan in ieder geval dat je op 18 augustus om kwart voor zeven bij Eben-Haëzer, Preekhillaan 3 te Ouddorp bent, zodat we op tijd kunnen vertrekken. Tot ziens! Activiteitencommissie J.V. Daniël Abonneert U op Eilanden-Nieuws SOMMELSDIJK- De Sommelsdijkse fotograaf Arnold Theis ifi onlangs uitgeroepen tot maker van de beste bruidsfotoreportage, die tijdens een reis naar Dinant met verschillende bruidsparen werd gemaakt. Met de reis, die in april werd gemaakt, gingen zeven professionele fotogra fen mee. Allen namen zij een bruidspaar mee. In het begin van juli was er een reünie van de reis. Tijdens deze reünie werd Theis' fotoreportage uitgeroepen tot de beste van alle zeven fotografen. Voor de bruidsparen was het een schitterende tweede huwe lijksreis. Alle bruidsparen kregen het reisje kado van hun foto graaf. De fotoreportages die tijdens de reis zijn gemaakt, kre gen de bruidsparen ook gratis. Met fotograaf Theis ging het bruidspaar Mariëlle en Jos van Nimwegen uit Oude Tonge via een loting mee. "Het was fantastisch", was hun beider mening. En dat was niet verwonderlijk. De fotografen en bruidsparen overnachtten in een uiterst luxueus hotel, met alle voorzienin gen er op en er aan. Het enige wat tegenviel was het weer. Na het ontvangstdiner en de eerste nachtrust kwam de regen met bakken uit de lucht. Tijdens de eerste fotosessie moest er daar om ook met paraplu's gegoocheld worden. "Het was zelfs zo erg", vertelt Theis, "dat mijn cameratas helemaal vol met water stond. Ik moest het water er uit gieten." Het weer kon echter de reis niet bederven. Het werd een ontzettend leuke en gezellige reis, zowel voor de bruidsparen als voor de fotogra fen. Leren Voor de fotografen was de reis dan ook uiterst leerzaam. "Het was heerlijk om even ongedwongen met je vak bezig te zijn. Tijdens zo'n reis leer je ontzettend veel van elkaar." Theis legt daarna uit waarom hij de beste fotoreportage had. "Ik heb me niet alleen gericht op de bruidsfoto's. Daarin kwam ik net een paar puntjes tekort, ook de andere fotografen hadden erg goed reportages gemaakt. De technische jury gaf mij dus niet de eer. De doorslag werd gegeven door de bruidsparen. Ik had name lijk naast de bruidsfoto's een verslag van de reis gemaakt en die in de reportage verwerkt. De puntjes die ik bij de techni sche jury liet liggen, kreeg ik van de bruidsparen daarom ruimschoots terug. Dankzij de bruidsparen kreeg Theis de eer van de beste reportage. Volgend jaar wordt er waarschijnlijk weer een dergelijke bruidsreis georganiseerd. Dat wordt mis schien Duitsland, maar hoogstwaarschijnlijker Vlieland. Theis zal in ieder geval weer van de partij zijn. (David Ben Goerion) Werkgroep G.O. tel. 601212 De zeven bruidsparen tijdens de reis naar Dinant. Het meeste rechtse paar is hel paar dat is meegegaan met fotograaf Theis.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 5