Bewoners pleiten voor afsluiting Emmastraat Oude Tonge Nieuw orgel Lukaskapel officieel in gebruik genomen ^5-2 fj-ö rt^ï^5i!2|^: Haringvliet- oversteek 1998 Driedubbele aanrijding na schuurfeest SJIi CMneetenuuv AM MINNAARD VASTGOED Jongen aangereden op kruising Wegwerkzaamheden aansluiting A15 op A4 Portemonnee en rubberboot gestolen Winkeldief betrapt Boenen na bekrijten Piet Hein Man gewond aan been na beachkorfbal 70e Jaargang No. 6720 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 48 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 15,00 JAARABONNEMENT 58,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930- Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Evenals vorig jaar zal zwemclub De Stelle ook in het komende sei zoen weer een Haringvlietover- steek organiseren. Na het door slaande succes van de afgelopen jaren mocht deze zwemtocht niet meer op de evenementenkalender van de Stellendamse zwemclub ontbreken! Dit jaar zal de Haringvliettocht worden georganiseerd op zaterdag 22 augustus, aanvang 14.00 uur aan de Hellevoetse kant van het Haringvliet (vanaf het club huis van catamaranvereniging Hellecat). Ook dit jaar worden de deelnemers weer met de door Happy Music (Sommels dijk) en Albert Heijn (Ouddorp) gespon sorde bus naar het startpunt gebracht. Nieuw dit jaar is de aankomst. Deze zal voor het eerst plaatsvinden in de jachtha ven Marina Stellendam. Om optimale veiligheid te waarborgen, zal de vaargeul ter hoogte van de binnenhaven van Stel lendam tijdens deze zwemtocht afgeslo ten worden voor alle scheepvaart. Na aankomst kunnen de deelnemers van een welverdiende douche genieten, die gratis ter beschikking gesteld wordt door Marina Stellendam. Bovendien zorgt Het Meubelcentrum (Stellendam) ervoor dat een ieder die de oversteek haalt een vaantje als herinnering mee krijgt. Het staat iedereen vrij om zich voor deze zwemprestatietocht van 3 km in te schrij ven. De inschrijfkosten bedragen 10,00 per persoon. De inschrijfformulieren liggen gereed aan de kassa van zwemcomplex 't Zui- derdiep en het kantoor van VVV-Oud- dorp. Ze zijn tevens verkrijgbaar door een aan jezelf geadresseerde, van vol doende port voorziene enveloppe te stu ren naar Jan Snoey, Vrijheidsweg 1, 3253 LS Ouddorp. Let op: de inschrij vingen moeten uiterlijk 19 augustus bij de organisatie binnen zijn. Aanmeldin- OUDE -TONGE- Een 30-jarige man uit Achthuizen heeft zondagmorgen op Magdalenadijk in Oude-Tonge een drie dubbele aanrijding tussen twee auto's en een voetganger veroorzaakt. De inwoner van Achthuizen was afkomstig van het schuurfeest in Oude-Tonge dat daar zaterdag werd gehouden. De automobi list zag de voetganger te laat en schepte hem. Van de schrik keek hij daarna ach terom. Daardoor had hij niet in de gaten dat er vlakbij ook nog een personenauto stilstond. Ook daar botste hij tegenaan. De man bleek bij nader onderzoek teveel alcohol te hebben gedronken. De uitslag van de ademanalyse was 545 ug/1, waar maximaal 220 ug/1 is toegestaan. Tegen hem werd procesverbaal opgemaakt. De voetganger, een 20-jarige man uit Melis sant, werd overgebracht naar het zieken huis in Dirksland en kon na behandeling weer naar huis. Goeree-Overflakkee B.V. gen na deze datum worden niet meer geaccepteerd, dus ook niet op de dag van de oversteek! Voor meer informatie kunt u terecht bij zwemcomplex 't Zuiderdiep (01 87- 491543) of Jan Snoey (0187-683456). Naast deelnemers zijn uiteraard ook begeleiders van harte welkom op de Ha- ringvlietoversteek. Heeft u een boot en wilt u meehelpen met de beveiliging van deze tocht? Bel dan een van bovenstaan de nummers Oe organisatie stelt uw medewerking zeer op prijs! DIRKSLAND- Een 8-jarige jongen ui' Zwijndrecht raakte zaterdagavond licht gewond, nadat hij was aangereden door een auto. De jongen stak met zijn fiets over op de kruising Korteweegje- Onwaardsedijk en werd daarbij geschept door een auto die de kruising opreed. De jongen liep een hoofdwond op. De minister van Verkeer en Waterstaat deelt het volgende mee: In verband met wegwerkzaamheden aan de rijkswegen A20 en A16 in de periode 24 juli tot en met 30 augustus zal de belijning worden aangepast op de aansluiting van de rijks weg Al5 (Charlois-Pemis) met rijksweg A4 (richting Beneluxtunncl). Gedurende deze periode zal de vluchtstrook worden aangepast tot tweede rijstrook. Hierdoor komt de vluchtstrook tijdelijk te verval len. De wijziging gaat in op vrijdag 24 juli 21.00 uur tot maandag 05.00 uur. De werkzaamheden kunnen korter of langer duren. Door deze wegwerkzaamheden zal de ritslocatie van de A4, komende vanaf Pernis naar Vlaardingen, tijdelijk komen te vervallen. Ook zal gedurende deze periode vanaf de Bcncluxster tot de Beneluxtunnel een snelheidsbeperking van 70 km per uur gelden, in verband met de aangepaste belijning. Vrijdagavond werd uit de tas van een vrouw een portemonnee met inhoud gestolen. De diefstal vond plaats op de Westdijk in Middelhamis. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd op de Kabbelaarsbank in Ouddorp een rubberboot met buitenboordmotor gestolen. Raad verwerpt collegevoorstel tot aankoop gronden OOLTGENSPLAAT - Bewoners van de Emmastraat van Oude Tonge maken zich grote zorgen omtrent de verkeersveiligheid in hun straat. Jarenlang was deze van het doorgaand verkeer vanaf de Stationsweg afgesloten, waarover, vóór de komst van het nieuwe stuk N59 tussen Oude Tonge en Schaapsweg, het drukke verkeer raasde van en naar het Hellegatsplein. Inmiddels behoort dat al verschillende jaren tot het verle den. De gemeente Oostflakkee besloot de Stationsweg eens duchtig aan te pakken. De werkzaamheden leiden tot een aanzienlijke verfraaiing van de entree van het dorp. Zo is onder andere de ontsierende vangrail naast de weg verdwenen en zijn de zijwegen op de weg aangesloten. Dit laatste had voor de bewoners van de Emmastraat nu juist niet gehoeven. "De gemeente heeft de veiligheid in de Emmastraat volledig opgeofferd aan het mooie uiterlijk van de Stationsweg", ver weet Koert Wijnands donderdagavond de raad. Samen met Johan Huibrechtse en Diana Hameeteman, twee mede- straatbewoners, maakte hij gebruik van de inspraakmogelijkheid op de raadsver gadering. Een volle publieke tribune luisterde instemmend toe. De Emmastraat is ongeveer twintig jaar lang afgesloten geweest voor het door gaand verkeer. In die jaren konden ouders hun kinderen met een gerust hart op straat laten spelen. De straat was vei lig! Toen de plannen van de gemeente met betrekking tot de reconstructie van de Stationsweg bekend werden, trokken de bewoners aan de bel. Zij vreesden, dat na het verwijderen van de vangrail (waarna de Emmastraat de meest logi sche toegangsweg tot het centrum zou worden), de veiligheid in de straat niet langer gewaarborgd zou zijn. "We heb ben gelijk gekregen", gaven de drie spre kers aan. Inmiddels is de straat ruim twee maanden open en is het eerste kind al in aanraking gekomen met een auto, gelukkig zonder ernstig letsel. Het karak ter van de straat is veranderd van een woonfunctie naar een verkeersfunctie. Eén en ander heeft tot gevolg, dat ook vrachtverkeer door de smalle straat den dert, volgens de bewoners, schade aan hun niet onderheide woningen veroorza kend. Levensgevaarlijke situaties ont staan wanneer twee auto's elkaar moeten passeren. Dit kan doorgaans alleen, als één van de twee uitwijkt naar de vijf tegels brede stoep. Boosheid en teleurstelling over de hou ding van de gemeente kwamen wis.selend naar voren in de betogen. Tussen de gemeente en het opgerichte straatcomitc is een aantal keren overleg geweest, het welk echter niet heeft geleid tot een bevredigende oplossing. In het vroege voorjaar was een bezwaar ingediend bij de gemeente tegen de voorgenomen plannen, hetwelk begin augustus behan deld zal worden. Het duurt de bewoners véél te lang naar de zin. Ook werd de gemeente verweten zich niet te houden aan gedane afspraken, daar een toegezeg de evaluatie na twee maanden openstel ling van de straat zou gehouden worden. Tot nu toe is dat nog niet gebeurd. Brief straatcomité Na de inspraakmogelijkheid ging de raad over tot afwerking van de agenda. De problematiek Emmastraat kwam reeds spoedig weer aan de orde bij de behande ling van de ingekomen stukken. Hel col lege stelde voor een ingekomen brief van het straatcomité "ter afdoening in handen te stellen van het college". De heer Van de Ree (VVD) had daar toch wat moeite mee. Nadere politieke besluitvorming stond pas gepland na behandeling van het bezwaarschrift en zal dus pas in de loop van augustus plaatsvinden. Daar hij van de zijde van het college meende te bespeuren dat voorlopig op de ingesla gen weg zou worden voortgegaan en de straat niet afgesloten zou worden, zag hij het punt graag toegevoegd aan de agenda om -zo verwoorde hij het- "het college richtinggevende uitspraken mee te geven". Definitieve besluitvorming zou dan pas later plaatsvinden, nadat alles afgewogen kon worden. Burgemeester Van Pelt gaf aan dat toe voeging van het punt aan de agenda alleen dan mogelijk was, wanneer Van de Ree een initiatiefvoorstel daartoe zou indienen, hetwelk echter door meerdere raadsleden gedragen zou moeten worden. Verstandig achtte hij bespreking van het punt nu echter niet, daar het college geen enkele verantwoorde onderbouwing kon geven. Bij stemming bleek het voorstel voor 2e fase De Ventjager van Van de Ree geen steun te ontvangen uit de raad, die kennelijk weinig er voor voelde, zonder deugdelijke onderbou wing, inhoudelijk op dit punt in te gaan. Wethouder Andries hield de raad voor, dat de Emmastraat in de huidige situatie een te belangrijke functie heeft in de ver keersafwikkeling van het dorp én de openstelling een te belangrijk effect heeft op de verbetering van de verkeersveilig heid op de Stationsstraat (snelhcidsrem- mend effect -red-) om de Emmastraat af te sluiten. Wel zal constructief gezocht worden naar een oplossing voor de ont stane problemen. Ook zal de evaluatie met de bewoners binnen niet al te lange tijd plaatsvinden. De wethouder stelde wel dat er de afgelopen tijd sprake is geweest van een "niet nomiale verkeers situatie" wegens werkzaamheden in omliggende straten, die de verkeersinten siteit in de Emmastraat hebben ver hoogd. Nadat de commissie Bezwaar- en beroepsschrift begin augustus een oor deel over de rechtmatigheid van de geno men besluiten zal hebben geveld, zal de problematiek Emmastraat verder door de raad worden besproken. Het voorstel dat het college de ingekomen brief zal afhandelen werd met 10-5 aangenomen. Restauratie kerktoren oude tonge Met de vaststelling van de jaarrekening over het jaar 1997 had de raad geen enkele moeite. Het voordelige resultaat van 600.000,- zal aan het vrij aanwend bare deel van de algemene reserve wor den toegevoegd. Een door de Stichting Welzijnswerk voor Ouderen "Oostflakkee" (SWO) inge diend verzoek tot aanleg van twee jeu de boulcsbanen aan de Dabbestraat te Oude Tonge, kon op aller instemmmg rekenen. De aanlegkosten zijn geraamd op ruim drieduizend gulden. De toren van de Ned. Hervormde Kerk is hard aan een restauratie toe. De meest noodzakelijke werkzaamhe den, waarmee in ieder geval de veilig heid weer gewaarborgd wordt, kosten naar berekening 136.100,-. Hiervan komt veertigduizend gulden ten laste van de gemeente. Het andere deel wordt gesubsidieerd door Monumentenzorg. De SGP-fractic bij monde van de heer Brecman vond het jammer dat de pol van monumentenzorg niet meer geld Het kost 220.000 gulden. Daarvan is iets meer als de helft binnen, maar het orgel staat er al. Zaterdag 11 juli was de grote dag in de Lukaskapel. Het nieuwe orgel, gebouwd door de fa. Mense Ruiter, is die dag officieel geopend. Dhr. I. van den Boogert, algemeen directeur van de H.D.G., noemde het een mijlpaal in de geschie denis van de Lukaskapel. Het oude orgel, een elektro nisch orgel staat ergens anders, het nieuwe orgel, een "echt" orgel is speciaal gebouwd voor de Lukaskapel en mag dus een sterke verbetering genoemd worden. "Ook orgels hebben een logboek nodig." Met deze woorden droeg dhr. I. Veldkamp namens de Fa. Mense Ruiter het orgel over aan M.J. Kieviet, de organist van de Lukaskapel. Daarbij gaf hij de organist een hygrometer, een thermometer en een log boek, in de vorm van een schrift met als kaft een muzieknoten- onlwerp. De hygrometer en thermometer zijn bedoeld om de omstandigheden te meten waarin het orgel verkeert. Het logboek is bedoeld om deze omstandigheden te noteren. Als er dan iets kapot gaat, kunnen de bouwers controleren onder welke omstan digheden de reactie van het orgel fout is. Dit is dan bedoeld om verdere problemen te voorkomen. Dhr. Veldkamp vond het een mooie opdracht. Ze kregen van de H.D.G. alle mogelijkheden om het instrument naar eigen inzichten beter te maken. Hij prees verder de goede contacten tussen de bouwers en de staf van de H.D.G. Dat had hij nog nooit meegemaakt. Ook ging hij in op de bouw van het orgel. De kleur van het orgel is gebrand ivoor, het hout is eikenhout dat speciaal gezaagd is voor betere reso nantie, het zogenaamde wagenschot. De pijpen zijn gemaakt van lood en tin en variëren in lengte van één centimeter tot tweeën halve meter. Des te langer de pijp, des te lager de toon. Het hout snijwerk is Jugendstill. Van "orgel" tot ORGEL Het idee voor het orgel bestaat al jaren, vertelt dhr. van den Boogert in zijn toespraak. De Lukaskapel werd in 1983 gebouwd. Er was toen geen budget meer voor een goed orgel en er werd een gewoon orgel gekocht. Toch bleef de wens bestaan om eens een echt orgel te bouwen. In 1993 werd er dan ook door de inmiddels opgerichte orgelcommissie, advies aan de orga nisten gevraagd. Deze stelden een programma van eisen op. In 1995 werden de offertes aangevraagd. Fa. Mense Ruiter kreeg de opdracht. Het orgel zou begin 1998 klaar zijn. Ruim drie weken geleden zijn de bouwers begonnen met de opbouw op lokaiie. Mythes Dhr. G. Joppe, voorzitter bestuur van de H.D.G. ging daar ver der op in. Volgens hem waren ze zaterdagmorgen nog bezig, maar het orgel staat er. Dhr. Joppe moest twee mythes uit de wereld helpen. De eerste was dat alles klaar is. Dat is helemaal niet zo. Er moet nogal wat veranderd worden aan de entourage rondom het orgel. De tweede mythe is diegene dat alle financiën al binnen zijn. Ook dat is niet waar: er is nu iels meer als de helft van de kostprijs binnen. Hij ging verder in op het jammerlijk overlijden van Ds. Cazander, een gedreven lid van de orgelcom missie. Wat is hel jammer dat hij het niet meer kon meemaken. De overige leden van de commissie waren; Ds. Willemscn, Dhr. van den Boogert, dhr. Quist, Paul Kieviet en Rien Kieviet. "Psalmzingen voor de Heere" Ds. Willemsen ging in zijn meditatie in op psalm 47, een psalm waarin het gaat over het psalmzingen voor de Heere. Daar kan het orgel natuurlijk prima voor gebruikt worden. Hij vertelde over de vragen naar de noodzaak van het orgel in de Lukaska pel. "Kunnen jullie het niet met het oude orgel stellen, is het echt nodig? Ja, in de kerk is het wel nodig, daar moeten we God met zoveel mogelijk orgel prijzen, maar in de Lukaskapel?" Ds. Wil lemsen ging daar fel legen in. "Waarom zouden we God niet met Het orgel De organisten Paul en Rien Kieviet gaven een uitleg over de mogelijkheden van het orgel. De dispositie is als volgt: Hoofdwerk: De twee organisten gaven een prima uitleg en lieten veel com binaties die mogelijk zijn horen. De opening werd afgesloten met psalm 150: "Laat zich '1 orgel overal, bij het juichend vrcugdgeschal, tot des Heercn glorie paren" onder begeleiding van Daniël Kieviet. beschikbaar stelde, daar nu alleen het hardst nodige gedaan kan worden. Een volledige restauratie zou eigenlijk wel noodzakelijk zijn, vond Breeman. Ook uit andere fracties kwamen teleurstellen de woorden over de slechts gedeeltelijke restauratiemogel ijkheden. Uit belang voor de veiligheid vond wet houder Andries het toch zaak, om nu de beschikbaar gestelde subsidie te benut ten. Naar zijn verwachting zal er voorlo pig geen extra geld beschikbaar komen. Raadslid Van de Ree had er moeite mee, dat anderen de pot verdelen en dat de gemeente daar nauwelijks of helemaal geen invloed op kan uit oefenen. De wet houder antwoordde dat voor de kleinere gemeenten de provincie tegenwoordig de subsidies toekent en dit doet op basis van door de gemeenten ingediende techni sche inspectierapporten. "Door middel van deze rapporten kunnen we nog wal druk uil oefenen", aldus Andries. Ventjager Naar aanleiding van door de stichting 't Centrum te Ooitgensplaal ingediende bescheiden, kon de raad overgaan tot het definitief afrekenen van de subsidies over 1996 en 1997 en levens de subsidie over 1998 bijstellen. Daarnaast stelde de raad een krediet beschikbaar van 16.000.- voor de aanschaf van nieuwe vitrages in het verenigingsgebouw. Een eind 1996 gesloten voorlopig koop contract met eigenaren van gronden, gelegen in de polder Hel Rietveld te Ooltgensplaat, voor de ontwikkeling van het golfterrein en de tweede fase van het recreatiepark De Ventjager, kwam don derdagavond in de raad ter goedkeurmg. Ondanks tegenvallende verwachtingen omtrent de ontwikkeling van het park, vond het college, dat men het ter wille van het behoud van de geloofwaardig heid en het vertrouwen, het niet kon maken het voorlopige koopcontract te verbreken. Het voorstel luidde dan ook: instemming verlenen met genoemde aan koop. De heer Breeman (SGP) gaf echter rond uit te kennen daar niets voor te voelen en vroeg bij voorbaat reeds om hoofdelijke stemming. Alle andere fracties zeiden er eveneens niet veel voor te voelen het voorlopig koopcontract om te zetten in een definitieve koop. Mevrouw Van Dijke (PvdA) vond dal, gezien de finan ciële consequenties van het opzetten van de recreatiemogelijkheden ter plaatse, de raad beter een afwachtende houding aan zou kunnen nemen. Zowel wethouder Andries als burgemeester Van Pelt wezen op de morele verplichting waar het college zich voor gesteld zag. Met alleen de stemmen van de beide wethou ders Andries en Maliepaard legen, werd het collegevoorstel met 13-2 verworpen. De koop gaal dus niet door! STELLENDAM- Een 69-jarige man is afgelopen zaterdag betrapt op diefstal van shag. De man probeerde de overtre ding Ie plegen in een winkel aan de Voorstraat in Stellendam. Hij kreeg een bekeuring van 240.- ROTTERDAM- Vrijdagavond rond acht uur werden drie jongens betrapt op het besmeuren van hel standbeeld van Piel Hein in Delfshaven. De drie twaalfjarige jongens gaven mei krijt de zeeheld een andere kleur. Er werd direct ""snelrecht" toegepast voor de drie misdadigcrljes. Ze moesten thuis een emmer met water en een borstel halen. Na een inspannende boenparlij zag Piel Hein er weer als nieuw uil. OUDDORP- Tijdens het bcachkortbal- festijn op het strand ""het Flaauwe Werk in Ouddorp is zondagmiddag een man aan zijn been gewond geraakt. De ambu lance kon echter niet via het strand bij de man komen, zodat man met een terrein- auto van de politic naar de weg gebracht moest worden. Daarna kon hij zijn ril per ambulance verder vervolgen en kwam aan in hel ziekenhuis van Dirksland. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34,3241 AA Middelhamis Tei. (0187) 482606 Hel nieuwe orgel in de Lulmskapet zoveel mogelijk orgel mogen prijzen in de Lukaskapel. Ook daar wordt God geprezen. Als er ergens een goed orgel nodig is dan is het hier wel, hier hebben de mensen niet meer zo'n stemvo lume. De mensen zijn hier oud en hebben moeite met zingen. Juist hier hebben ze begeleiding nodig." Tijdens de opening tra den de jeugdkoren Jongeland en Jeugdland ook op. Ze zongen onder begeleiding van het orgel: "Heer, ik hoor van rijke zegen" en "Samen in de naam van Jezus". Prcslant 8' Vanaf F C-E comb, met Roerfluit 8 Roerfluit 8' C-B Wagenschot (eiken) Prcstant 4' Deels in het front Octaaf 2' Nasat 3' Bas/discant Trompet 8' Bas/discant, stevels koppen eiken Sesquialler 2 si. Bas/discant C VA-% Borstwerk Cl 2K-1K Holpijp 8' Fluit 8' Vlakfluit 2' Pedaal: Bourdon 16' Wagenschot VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAGE - FOTOORAFIE 1 ^^■^^B C3 czi CU czi cig"^^^ ^^^^^1 VWA.O'^ OUOOORP-Woststraat3S- Tahfoon (0187)681612/Fax 683734 RENESSE-Printshop-Hogomoml 72-Teleroon 10111) 462400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 1