EIIAI1DEH-niEUW5 Bewoners Geldershof hebben genoten in Blijdorp Gratis zonneboiler op Goedereede Wetjes en Weetjes Visser Visser Helpen... maar hoe? mmov. De negatieve voorlopige aanslag 3e Blad VRIJDAG 10 JULI 1998 No. 6719 Elk jaar gaan de bewoners van Gel dershof met elkaar op reis. De reizen worden in elkaar gezet door Jannie, de activiteitenbegeleidster, en haar hul pen. Verzorgingstehuis Geldershof in Dirksland bestaat llYi jaar. Reden genoeg om er eens een extra feestelijk reisje er van te maken. Er werd beslo ten een reisje te maken naar Blijdorp. Aangezien er veel bewoners van Gel dershof in een rolstoel zitten, konden niet alle bewoners op dezelfde dag. Er werden daarom twee reisjes georgani seerd. De eerste reis viel in het water. Gelukkig zijn er binnen ook veel te dingen te beleven. De tweede reis begon ook met regen, maar werd later aanmerkelijk beter. Hieronder volgt het reisverslag van één van de deelne mers die met deze tweede reis meege gaan is. Deze keer een bezoek aan Blijdorp. Wel een gewaagd stuk want er gingen beren van mannen en apen van meiden mee. Je weet maar nooit of ze die niet zouden houden. Het viel mee, er stond geen kooi leeg. We vertrokken rond één uur met de bus (de rolstoelbus van Leen Hoger- werf). Het was een heel karwei om de rijpere jeugd in te laden, het geeft meer werk dan een reis met schooljeugd. Uit gezwaaid door de witte menigte van zusters, vertrokken we richting Dirks- lands Rijkdom (de watertoren). We zagen hoe schoon ons eiland is wat de natuur betreft. Ondanks de vele regen ziet het er mooi uit en we genoten van het ruime vergezicht. We werden goed begeleid op deze reis. Broeders, zusters, directie en ook de heer van de Berg waren van de partij, je kan nooit weten of er therapie nodig is. Zelfs een filmregisseur was aanwezig om alles te verslaan op video. Gezien onze stuur man niet zo bekend is met de omgeving, was onze altijd even actieve heer Ver wijs reisleider, wat hem goed afging. Als overkanter lijkt hij soms meer te weten van de omgeving waar we langs kwamen dan menig onzer. We reden richting Stel- lendam. Wat was het mooi om de ruimte van het water te overzien. Wat dit betreft is Dirksland maar een arm dorpje, een dorp zonder water is een huis zonder spiegel. De reis verliep verder zeer voorspoedig en voor we er erg in hadden waren we op de plaats van bestemming aangekomen. De zon scheen en het was werkelijk een reis die de activiteitenbegeleidster (moei lijk woord), onze nooit rusthebbende Jannie, eer aandeed. Toen begon het grote gebeuren; de rond gang door Blijdorp. Vroeger gingen we ook wel eens naar de dierentuin, maar toen zaten de dieren meer opgesloten. Nu is het werkelijk een park waar de die ren ruimte hebben en veel beter bekeken kunnen worden. Het eerste wat we hoor den was: "Waar zitten de apen?". Deze slingerapen en mensapen trekken nog altijd de aandacht met hun capriolen die ze uithalen. Een heel grote aap van een aap wilde door ons niet bekeken worden en ging met zijn rug naar ons toe zitten. Andere aapjes slingerden aan een tak of een touw rond in hun ruime verblijf. Er was heel wat te zien tijdens de rondgang. Gelukkig was er ook voldoende hulp om de rolstoelen voort te duwen. Een woord van waardering voor deze, ja ook voor alle jonge meiden die spontaan de soms zwaargewichten voortduwden en hun steeds attent maakten op wat er te zien was. Zo was er een oude vrouw die meer dan zeventig jaar in Rotterdam gewoond had. Zij vertelde dat ze wel eens ging kijken in de dierentuin. Entree zes gul den en een kwartje voor het tremmetje. Later stond ze op de foto en sprak: "Ach, wat ben ik een oud vrouwtje hè" Ik vroeg toen: "Hoe oud ben je?" Lezer, wat denkt u? Ze is 94 jaar. Ja, dan ben je werkelijk een oud wijfje, of niet? Tijdens de rondgang zagen we onder andere kuifherten, rolstaartberen, vuurkruin- baardvogeltjes, zeeschildpadden, rood- staartdoktersvissen, neushoorns en oli fanten, ook jonge. We hoorden dat een bevalling van een olifant een hele belevenis is, ja een avon tuur op zich zelf. In de vrije natuur leven ze in kudden en het is de gewoonte dat bij een geboorte de hele groep aandach tig toekijkt. Bij de geboorte in de dieren tuin is het een hele belevenis voor de oppassers. Niemand weet precies hoe het in feite in zijn werk gaat. We hoorden ook dat een mens bijna niet staat is om het jong, dat 100 kilo weegt, geworpen door de 4000 kilo wegende moeder, goed op te vangen. Er was nog veel meer te zien, o.a. planten en vissen, maar dat kan ik nu niet allemaal vermelden. Na dit alles moesten we weer huiswaarts, maar niet na een lekkere kop koffie in het restaurant. We laadden weer in voor de terugreis naar Herkingen, de Piet Hein. Dat was echter vlugger gezegd dan gedaan. Heel Rotterdam was één grote massa blik. Het duurde dan ook veel lan ger dan gepland. We hadden gedacht om zes uur in Herkingen te zijn, maar het werd veel later. Ook in Herkingen was het goed toeven. We hadden een schitte rend uitzicht over de Grevelingen vanuit de ruime zaal in de Piet Hein. De maal tijd was lekker en de bezorging in orde. Zo liep deze reis weer ten einde, geluk kig zonder ongelukken en stribbelingen met de oudjes. Iedereen was vermoeid maar tevreden. Voor het personeel brak er nog een uurtje aanpakken aan om ieder weer op de kamer onder de wol te krijgen. Lezer, ik heb weer getracht de reis te verslaan zoals gevraagd was. Ik eindig met het volgende: Wat is er veel dat ons aan het denken zet. Denk eens aan die dieren die ook om de zondeval nu opgesloten zitten. En vanwaar komt het leed in de ouderdom? Ook dat wilde ik niet vergeten te vermelden. Denkt u er ook wel eens aan? Met dank aan allen Stoffel Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoekVragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. iCHOUOEnPUN Mijn nekschouderblad doet pijn, soms heel erg. Ik ben grondig onderzocht. Ik heb een crème en medicijnen gekregen die wel helpen, maar niet afdoende. Wat zou ik er nog meer aan kunnen doen? Antwoord: Uw dokter heeft blijkbaar via lichamelijk onderzoek en röntgenfoto's ernstige zaken uitgesloten. Zij heeft u al een smeersel gegeven waarbij u wel enigszins baat had. Dit doet mij vermoe den dat hier sprake is van reuma in de spie ren. Warmte, zoals een infrarode lamp, is uitstekend. Ik zou niet te veel sportieve krachtsinspanningen doen. Het is veel beter om goede oefeningen te doen. Zwem men is meestal goed, maar het is beter om niet te duiken. iin i'CHIMMEUGE CllMia Mijn clivia heeft last van schimmel. Ik heb alles gedaan om hier van af te komen, maar niets helpt. Heeft u een goede tip? Antwoord: Als uw clivia al jarenlang met schimmel kampt zult u de zaken grondig moeten aanpakken: pot kapotslaan en tus sen de wortels zoveel mogelijk aarde ver wijderen. Nieuwe, eventueel een maat grotere pot, die een nacht in het water heeft gestaan, vullen met verse potgrond nr. 1 en daarin de wortels zorgvuldig rang schikken en zorgen dat de onderste sten gels nog juist onder de aarde komen. Voor alle clivia's geldt dat ze 's winters alleen mogen worden begoten als de grond kurk- droog is (oktober-april). Zodra een knop te zien is, wordt regelmatig water gegeven en de bemesting (1 x per twee weken) her vat, maar altijd moet worden voorkomen dat de grond kletsnat wordt. Mogelijk kunt u zo schimmel voorkomen. mmi OP scmioEüit Stel dat ik als particulier een schilderij koop voor f 500,-. Ik verkoop het later voor f 100.000,-. Geldt de enorme winst die ik dan zou maken als inkomen voor de inkomstenbelasting Antwoord: Het leuke winstje dat u in dat geval zou maken bij de verkoop van het schilderij is vrij voor de inkomstenbelas ting omdat u als een particulier handelt. Dit wordt anders als u er een gewoonte van zou maken om schilderijen te kopen en te verkopen. De belastinginspecteur kan u dan als een ondernemer aanmerken. De winst die u dan zou maken is belast baar voor de inkomstenbelasting. Iedereen moet wel eens niezen, ik dus ook, alleen te vaak. Hoe komt dit? Wat kan ik er tegen doen? Antwoord: Niezen is een plotselinge uit ademing ten gevolge van een prikkeling In de achter ons liggende periode was dit het thema van het project op de christe lijke basisschool 'De Hoeksteen'. Daar mee zijn we van groep 1 t/m 8 bezig ge weest. Daar helpen een zeer ruim begrip is, hebben we gekozen voor een verschil lende benadering door de hele school, of een aangepast thema aan het niveau van de groep. Daardoor kwamen er ook weer verschillen in de aanbieding van de stof richting leerlingen. De groepen 1 en 2 hielden zich voorna melijk bezig met de brandweer. Dat werd tot uitdrukking gebracht in de werkbladen die gemaakt werden. Ook bij handvaardigheid werd er van alles gemaakt over de brandweer. Het hoogtepunt was wel het bekijken van de brandweer, maar vooral dat ze in de auto mochten zitten. De groepen 3 t/m 6 bespraken ook het thema brandweer, maar dan in samen hang met andere hulpverleners, zoals: ziekenauto en ziekenhuis, politie en poli- tie-auto. Deze groepen bekeken ook de brand weerauto. Door een vertegenwoordiger van ons politiekorps werd door middel van een inleiding, video en vragen van leerlingen van alles verteld over de taken van de politie. Ook de politie-auto mocht bekeken worden. Brandweer/politie heel hartelijk bedankt voor jullie medewer king. Helaas ging een bezoek van de zie kenauto tot op heden nog niet door. Ook in deze groepen werd hard gewerkt. De leerkracht van iedere groep had voor haar/zijn leerlingen een verwerkings boekje samengesteld. Ook bij handvaar digheid is niet stilgezeten. Er was van alles te zien: een grote brandweerauto, ziekenhuizen, een politie- en brandweer auto met echte zwaailichten, een werk stuk met de reddingshelicopter en verder tekeningen, plakwerkjes e.d. Verder waren er allerlei materialen op school die te maken hadden met brand weer of ziekenhuis. Voor de leerlingen van groep 7/8 werd het helpen op een heel andere manier aan de orde gesteld. Hier werd gesproken over allerlei andere instanties die hulp verlenen, zoals: Rode Kruis, Artsen Zonder Grenzen, Woord en Daad, K.N.R.M., Greenpeace, Am nesty International, Stichting Chris (kin dertelefoon) e.d. Van de laatstgenoemde stichting waren enkele medewerksters op school om over hun werkzaamheden te vertellen. De leerlingen maakten allerlei posters, bekeken video's enz. In het kader van ons project was op dins dag 30 juni een angstvallig geheimge houden ontruimingsoefening gepland. Die morgen was er rond 11 uur ineens brandalarm. Uit de CV-ruimte kwamen nl. grote rookwolken, die zich door de school verspreidden. 112 gebeld. Ontrui- mingssignaal gegeven. In enkele minu ten tijd was de school ontruimd en ston den de leerlingen opgesteld op het plein. Bij controle bleek dat er 3 leerlingen in de school waren achtergebleven. Toen de brandweer met loeiende sirene arriveer de, hebben we dit direct gemeld. Door enkele brandweermannen met perslucht- apparatuur werden zij gered. Dankzij enkele stralen hogedruk werd het vuur snel geblust. Daarna konden de leerlin gen weer naar hun lokalen. Als leerlin gen en leerkrachten danken wij de brand weer voor de inzet bij deze oefening, waarvoor zij toch een deel van hun tijd beschikbaar stelden. 's Middags was er voor de ouders en andere belangstellenden nog gelegenheid om de resultaten van de leerlingen te bekijken. Van deze mogelijkheid maakten velen gebruik, zodat er een gezellige drukte was in de school. Zo kwam er een waardig einde aan ons project. Opbrengst collecte Maag Lever Darm Stichting In de Maag Lever Darm Week van 21 t/m 27 juni 1998, vond de collecte plaats van de Maag Lever Darm Stichting. De op brengst in Middelhamis/Sommelsdijk bedroeg/3.297,15. De Maag Lever Darm Week staat in het teken van spijsverteringsziekten. Eén op de zeven mensen in Nederland heeft klachten aan maag, lever of darmen. Met uw gift kunnen we een hoop doen voor die 2 miljoen mensen, hartelijk dank. Heeft u de collectant gemist, dan kunt u een bijdrage storten op giro 2737 t.n.v. Maag Lever Darm Stichting te Nieuwe gein. Voor vragen over de spijsvertering kunt u de Infolijn bellen: 0900-2025625 (22 cent per minuut) op werkdagen van 14.00 tot 17.00 uur. van het neusslijmvlies. Zo kunnen we be grijpen dat niezen een natuurlijke af weer reflex is. De prikkeling van het neusslijm vlies kan ontstaan door verkoudheid waar door het slijmvlies is opgezwollen. Aller lei oorzaken kunnen niezen tot gevolg hebben. Bekend is de allergische reactie van mensen op stuifmeel, stof e.d. Het door u beschreven nieskruid of niespoeder is hiervan een duidelijk voorbeeld. Ook kan licht een niesreflex teweegbrengen. Het is niet zonder meer aan te geven wat de oorzaak is van het vele malen achter een niezen. Waarschijnlijk is dit toe te schrijven aan overgevoeligheid van het neusslijmvlies. De leeftijd speelt geen be langrijke rol. Het is niet verstandig de niesreflex te onderdrukken. Wel is het verstandig een zakdoek voor de mond te houden om dat door het niezen druppeltjes vocht, die bacteriën bevatten, worden ver spreid. y.l.n.r. de heer J. van Wijk, mevr. D. J. Stoel (ISGO), wethouder A. C. Lokker en mevr. A. Nuis Vorig jaar september is op Goeree-Overflakkee een zonneboileractie georganiseerd door de vier gemeenten met als doel de aanschaf van zon- neboilers te stimuleren. Een zonneboiler gebruikt energie uit zonlicht om water te verwarmen. In de winter, als het zonlicht minder warmte in zich heeft, dan wordt het water bijverwarmd door een naverwarmer. In de zomer kan het warme water in de boiler een temperatuur bereiken van ruim 80 °C. Op jaarbasis kan zo ongeveer 300 m' aardgas bespaard wor den. Op Goeree-Overflakkee hebben via deze aktie ruim 50 mensen inte resse getoond voor een zonneboiler. Uiteindelijk zijn er 12 stuks verkocht. Het Intergemeentelijk Samenwerkings verband Goeree-Overflakkee (ISGO) heeft het projekt uitgevoerd namens de vier gemeenten. Het ISGO heeft onder andere als taak om namens de gemeenten energie te besparen bij diverse doelgroe pen. Het organiseren van een dergelijk zonneboilerprojekt past uitstekend in deze doelstelling. Warm water maken met behulp van zonlicht is een duurzame manier van energie-opwekking. De ge meenten op Goeree-Overflakkee willen dit stimuleren. Op Goeree-Overflakkee zijn de meeste zonneboilers geplaatst door installatiebe drijf Van Wijk uit Goedereede, één van de deelnemende installateurs aan deze aktie. De klant kon zelf bepalen welke installateur een offerte moest uitbrengen voor een zonneboiler. Installateur Van Wijk heeft middels deze aktie veel ervaring opgedaan met het plaatsen van zonneboilers. In totaal zijn door het bedrijf 11 systemen geplaatst op Goeree-Overflakkee. Toen de vraag aan Van Wijk werd ge steld om eventueel in te schrijven voor de aktie, was hij nog een beetje twijfel achtig. Hij lag op dat moment in het zie kenhuis en had geen idee wat het alle maal zou gaan inhouden. Uiteindelijk heeft hij toch ingeschreven, met het re sultaat dat hij nu razend enthousiast is. De zonneboiler zit inmiddels standaard in het assortiment van Van Wijk. Het is jammer dat de zonneboilers op dit moment nog wat prijzig zijn. In het najaar gaat het ISGO namens de vier ge meenten weer een aktie opzetten. Deze aktie zal iets anders van opzet zijn omdat de aktie een looptijd zal hebben van ruim 2 jaar. Particulieren hoeven dan niet bin nen een aantal weken te beslissen voor de aanschaf van een zonneboiler. Het voordeel van dergelijke zonneboilerak- ties is de gunstige prijs van de zonneboi ler en de centrale afhandeling van de subsidies. De aktie van afgelopen jaar werd niet alleen op Goeree-Overflakkee gehouden. In de regio Rotterdam waren diverse andere gemeenten die ook meededen. De gemeente Rotterdam was projektleider van de aktie. De administratie en de sub sidie-afhandeling verliep via een centraal punt in Rotterdam. In totaal zijn in de gehele regio 162 zonneboilers verkocht. Na afloop van de aktie zouden in totaal 5 gratis zonneboilers verloot worden onder iedereen die een zonneboiler had aange schaft. Eén van deze gratis zonneboilers is verloot aan mevr. A. Nuis uit Goede reede. Zij krijgt de aanschafprijs van de zonneboiler terug. De andere vier gratis zonneboilers zijn gevallen in de gemeenten Dordrecht, Bleiswijk en Capelle a/d IJssel. Op I juli MIDDELHARNIS OPHALEN OUD PAPIER D.V. zaterdagmorgen a.s. halen wij vanaf half negen het oud papier op. Wilt u het alstublieft gebundeld buiten zetten. Dit gebeurt zoals gewoonlijk op de twee de zaterdag van de maand. De opbrengst komt ten goede aan het jeugdwerk van de N.H. Gemeente van Middelharnis. U mag het ook brengen, onze container staat aan de Molenweg. In verband met de zomervakantie halen wij in augustus géén oud papier op. De tweede zaterdag in september ziet u ons weer. is in Rotterdam Hillegersberg de prijs aan haar uitgereikt door de wethouder van Onderwijs, Jeugdbeleid, Buitenruim te en Milieu uit Rotterdam, mevr. Els Kuiper. Op de bijeenkomst werd tevens de 30.000ste zonneboiler van Nederland in gebruik gesteld door de heer Ed Nij- pels. Dinsdag 7 juli werd mevr. A. Nuis nog maals in het zonnetje gezet door wethou der Lokker van de gemeente Goederee de. Op het terrein van installateur Van Wijk uit Goedereede, wenste de wethou der haar geluk met de gratis zonneboiler. De gemeente Goedereede heeft het pro ject van harte ondersteund en aan alle negen geplaatste zonneboilersystemen binnen de gemeente een subsidie van 500,- per stuk verleend. Ook de komende actie zal de gemeente zich niet onbetuigd laten en het gebruik van zonne-energie stimuleren. Binnen kort gaat er een voorstel naar de Raad om de aanstaande twee jaren, per jaar maximaal 20 aangeschafte zonneboiler systemen subsidie te verlenen. Uit handen van J. van Wijk ontving mevr. Nuis een cheque voor 2 jaar gratis onderhoud aan haar C.V.-installatie. "Wetjes en Weetjes" is een rubriek waarin aandacht wordt besteed aan wetgeving, flscaliteiten, sociale vraagstukken, arbeidsproblemen e.d. Pro blemen, vragen en onderwerpen kunnen door de lezers worden aangedra gen bij de redactie. Met ingang van juli 1998 wordt de negatieve voorlopige aanslag inge voerd. Deze negatieve voorlopige aanslag vervangt de loonbeschikking. Vanaf juli 1998 zal de belastingdienst de belastingbesparing over aftrek posten rechtstreeks aan u overmaken. Tussenkomst van de werkgever is niet langer vereist. Oude situatie: loonbeschikking Eerst even de bestaande situatie. Bepaalde in de wet genoemde aftrekpos ten kunnen via het salaris maandelijks worden verrekend. Hierdoor wordt voorkomen dat meer dan een jaar op de belastingteruggave over deze aftrekposten moet worden gewacht. Het betreft onder andere de volgende posten: - hypotheekrente - rente consumptief krediet - lijfrentepremies - ziektekosten - aftrekbare giften De aftrekposten verminderen de op het salaris ingehouden loonbelasting zodat het nettoloon hoger is. Om dit hoger nettoloon te verkrijgen moest een beschikking worden aangevraagd bij de belastingdienst. De afgegeven beschikking werd aan de werkgever gegeven. Deze behoefde dan minder loonbelasting in te houden, zodat een hoger nettoloon kon worden uitbe taald. Nieuwe situatie: negatieve voorlopige aanslag Dit laatste is met ingang van juli 1998 gewijzigd. De tussenkomst van de werkgever is niet langer meer vereist. Ook zonder dat bij de werkgever bekend is hoeveel u bijvoorbeeld aan rente of buitengewone lasten betaald, kunt u deze posten maandelijks verrekenen. Hiertoe dient u evenals in de oude situatie een aanvraag in te dienen bij de belastingdienst. De door de belastingdienst af te geven beschikking hoeft u echter niet langer aan uw werkgever te overleggen. De beschikking geeft aan welk bedrag de belas tingdienst maandelijks aan u over zal maken. Dit bedrag zal rond de 15e van elke maand rechtstreeks aan u worden uitbetaald. De werkgever speelt hierbij geen enkele rol meer. Overgangsrecht Reeds afgegeven beschikkingen blijven voor 1998 gehandhaafd. Dit bete kent dat er voor bestaande situaties niets wijzigt. Alleen voor aanvragen die vanaf heden worden ingediend gaat het nieuwe systeem van de negatie ve voorlopige aanslag direct in werking. De aanvragen die betrekking heb ben op 1999 (in het najaar van 1998 in te dienen) zullen allemaal volgens de nieuwe methode worden verwerkt; geen tussenkomst werkgever, recht streekse teruggave van de belastingdienst. Leuker kunnen ze het niet maken. Makkelijker wel. De rubriek 'Wetjes en Weetjes' komt tot stand in samenwerking met Visser Visser Registeraccountants te Barendrecht en Middelhar nis. Hoewel uiterste zorg is besteed aan de inhoud, aanvaardt de re- daktie geen enkele aansprakelijkheid voor onvolledigheid of onjuist heid of voor de gevolgen daarvan. REGISTERACCOUNTANTS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 9