EiüvriDEn-riiEuws BINGO, Overdenking Koorconcert Vanaf Flakkee met de bus mee! uit de Heilige Schrift Er is hoop Gratis fietspuzzeltocht met bezoek aan agrarische bedrijven Jongeren knappen weeshuis op in Italië HET .KIJKVENSTER Amsterdammertjes op de Markt (2) Nut en Genoegen Uitslag jeugdviswedstrijd van HV Krammer te Zlerlkzee VERVOLGVERHAAL Vrouwvolk aan boord 2e Blad VRIJDAG 10 JULI 1998 No. 6719 Blik op kerk "^Z en samenleving tj - Te lichte straffen? - Enkele voorbeelden - Opvoeding of vergelding Zijn de straffen in Nederland te licht? Dat wordt in ieder geval dikwijls be weerd. Op verjaardagsvisites en andere gezellige avondjes. Allicht komt dan de criminaliteit een keer aan de orde. En dan worden er kreten geslaakt als: „Ach, voor een moord krijg je toch maar een paar jaar. Ze verklaren iemand zomaar verminderd toerekeningsvatbaar. En bin nen de kortste keren lopen gevaarlijke criminelen weer vrij rond". Dat mag natuurlijk helemaal niet gezegd worden. Want we zijn niet bevoegd te oordelen over de rechterlijke macht. En we weten niet van de achtergronden en de motieven. We kennen de ins en outs niet. Praat maar eens met een jurist en hij zal het wel aan uw verstand brengen. Dat neemt niet weg dat een gewoon mens zo z'n vragen kan hebben. Ik zet zomaar een paar zaken op een rijtje. Wie kent in Nederland niet de naam van Patrick Kluivert? Vooral in deze weken van de WK is die naam op ieders lippen. Hij heeft een aanrijding met dodelijke afloop op z'n naam staan, vervolgens een groepsverkrachting, en tenslotte een rel met de politie. Maar hij wordt als een nationale held vereerd, vooral na het doelpunt dat hij maakte in de wedstrijd tussen Nederland en Argentinië- En hij krijgt een schadevergoeding van 42 mille voor de kosten die hij heeft gemaakt voor rechtsbijstand, omdat hij als ver dachte was aangemerkt, terwijl het niet tot een proces is gekomen. Dan is er het geval-Marco Bakker. Deze bekende zanger reed vorig jaar onder in vloed van alcohol een vrouw dood, een moeder van twee kinderen. De rechter was van mening dat hij een flinke straf moest opleggen, anders zou de gedachte kunnen postvatten dat bekende personen er gemakkelijk afkwamen. Wat was die flinke straf? 240 uur dienstverlening... Dat zal wel betekenen rommel opruimen in een park en koffie schenken in een bejaardentehuis. De Haagse verpleger, die in het huwelijk trad met de 94-jarige weduwe, en haar vervolgens van het leven beroofde, is vrijgesproken. Weliswaar is hij veroor deeld voor diefstal van eigendommen van bejaarden, maar die straf had hij in voorarrest al uitgezeten, zodat hij meteen op vrije voeten werd gesteld. Tenslotte: de pensionhoudster in het Friese Anjum. Twee moorden waarvoor de officier 15 jaar had geëist. Uitspraak: acht jaar, want deze intelligente vrouw, met een academische opleiding moet als verminderd toerekeningsvatbaar worden beschouwd... Haar advocaat eiste zelfs vrijspraak, bij gebrek aan bewijs. Ik geef geen commentaar, ik krab alleen weleens achter mijn oren. Wat moet je nog doen in Nederland om voor een aan tal jaren achter de tralies te verdwijnen? Is het begrijpelijk dat het rechtsgevoel van vele mensen deuken oploopt? Boze tongen beweren dat de meeste rechters tot D'66 behoren, de partij die tegenstander is van al te zware straffen. Nu zal het waar zijn dat de meeste crimi nelen niet beter worden van jarenlange opsluiting. Tenslotte moeten straffen ook een zekere opvoedende waarde hebben. ■Maar is een straf ook niet een sanctie, een vergelding voor het aangerichte kwaad? Van dat laatste merken we helaas niet veel... Waarnemer Verbetering Het ingezonden stuk van Frits P. R. Selle in Eilanden-Nieuws van vrijdag 3 juli jl. is correct op één onderdeel na! Hij heeft het mis als hij schrijft: 'De paaltjes zijn te herkennen aan de drie kruisen uit het stadswapen, welke staan voor; Heldhaftig, Vastberaden en Barm hartig'. Het huidige stadswapen is te danken aan een besluit van Koningin Wilhelmina. U moet het oude stadswapen dus zien als het huidige zonder onderschrift. En dan zijn de drie kruisen zgn. Sint Andries- kruisen, welke van meet af aan door de stad Amsterdam in het stadswapen wer den gevoerd. Het Sint Andries (Andreas) kruis ver wijst naar de marteldood van de apostel Andreas, de broer van Petrus. Hij was eerst een volgeling van Johannes de Do per, later van Jezus. Volgens de overle vering werd hij in Griekenland gedood aan een kruis met schuingeplaatste bal- Bingo, Nut en Genoegen van de Oud- dorpsche Konijnen en Pluimvee Fok kersvereniging organiseert vanaf donder dag 16 juli a.s haar eerste gezellige bin goavond, voor jong en oud, van dit sei zoen. In het prijzenpakket is aan iedereen gedacht, van luxe tot huishoudelijk in vele varianten. Speelgoed en strandarti- kelen zijn ook van de partij. Er worden acht ronden en 16 superronden gespeeld. Als u met een volle kaart de eerste prijs wint, mag u uitzoeken. In de superron den wordt er gespeeld om waardebonnen en een goed gevulde boodschappen- mand. Na deze bingoavond volgen er nog vijf. Elke week donderdagavond, zes weken achter elkaar wordt er om 20.00 uur gestart in M.F.G gebouw "Dorp- stienden" bij het centrum van Ouddorp. U bent welkom vanaf 19.30 uur. Met uw aanwezigheid helpt u de vereniging in zijn voortbestaan. Op deze manier kan in december weer een mooie tentoonstel ling van kleindieren in vele rassen en kleurslagen voor het publiek worden georganiseerd. Op zaterdag 18 juli a.s. organiseert de P.R. commissie Landbouw een fietspuz zeltocht. Tijdens deze tocht kunt u een bezoek brengen aan diverse agrarische bedrijven. Op bijna al deze bedrijven krijgt u een hapje en drankje aangebo den. Een lunchpakket moet u zelf mee nemen. Het is een tocht van 30 km door de pol ders van Flakkee. De start is tussen 10 en 12 uur op het industrieterrein 'De Tram' te Nieuwe Tonge. De Fa. Van Rijn heeft zijn parkeerplaats beschikbaar gesteld voor de start. Deel name is gratis. U bent allen van harte welkom op zater dag 18 juli a.s. aan de start van een gezellige en leerzame fietspuzzeltocht. VVV Ouddorp organiseert wegens groot succes ook dit jaar weer bustochten naar verschillende bestemmingen: Donderdag 16 juli naar Brugge a 29,50 p.p. Woensdag 22 juli naar Amsterdam a 27,50 p.p. Vrijdag 7 augustus naar Alkmaar kaasmarkt a 27,50. Donderdag 13 augustus naar Gent a 27,50 p.p. Zaterdag 5 september naar Rotterdam (Wereldhavendagen) a 15,- p.p. Donderdag 8 oktober naar de Femina (Rotterdam incl. entree) a 29,- p.p. De opstapplaatsen zijn bij Recreatiecen trum 'De Staver' te Middelhamis en het VVV-kantoor te Ouddorp. Voor inlichtingen over vertrektijden en reserveringen: VVV Ouddorp aan Zee, Bosweg 2, tel. (0187) 68 17 89 en VVV/ ANWB Overflakkee, Kade 9, tel. (0187) 484870. ken, dat naar hem, Andrieskruis, ge noemd wordt. Hij is de beschermheilige van Rusland en Schotland. De link die Frits legt, is dus onjuist. Dirksland, 7juli 1998 H. L. van Kampenhout Sommelsdijk/Driebergen - Een op knapbeurt aan het weeshuis Casa Materna in Napels. Dat is het doel dat een groep jongeren zichzelf heeft gesteld. De groep is op 7 juli begonnen aan een werkvakantie van 15 dagen, georganiseerd door de stichting Youth for Christ. Ook Dirk-Jan van Rossum (18) uit Sommelsdijk is in het team aan de slag gegaan. De situatie voor weeshuizen in Italië is al jaren penibel. Er is steeds minder geld beschikbaar voor het opknappen van weeshuizen. Kinderen worden door de overheid steeds meer in pleeggezinnen geplaatst. Dit heeft tot gevolg dat er in Casa Materna minder kinderen intern verblijven. Daardoor ontvangt het wees huis minder subsidie. Door de hulp van de groep uit Nederland kan een deel van het huis in een betere staat worden gebracht. Daarnaast blijft er tijd over om met de kinderen van het weeshuis te spe len. De groep wordt uitgezonden via Project Serve, de afdeling diaconale werkvakan ties van de stichting Youth for Christ. Jaarlijks gaan er zo'n 250 jongeren in de leeftijd van 16 tot 30 jaar de wereld over via Project Serve. Dit project laat nu al tien jaar zien hoe jongeren hun steentje kunnen bijdragen aan de noodhulp in wereld, zowel ver als dichtbij. De Project Serve-groepen zijn meestal niet groter dan 10 tot 12 personen. Ze staan onder leiding van getrainde reisleiders, die vaak al in het land zelf zijn geweest. De trend van de afgelopen jaren is dat grote (al bestaande) groepen zich aanmelden. Project Serve zorgt dan voor de reislei ders en de praktische organisatie Geloofd zij de God en Vader van onze Heere Jezus Christus, Die naar Zijn grote barmhartigheid ons heeft wedergeboren, tot een levende hoop, door de opstanding van Jezus Christus uit de doden. (1 Petrus 1:3) Mensen met hoop Christenen zijn mensen met hoop. Dat is echt een voorrecht. Want er zijn heel veel mensen die eigenlijk geen hoop hebben. Veel mensen hopen op dingen, waar je uiteindelijk ook niet veel mee opschiet. Aan bepaalde mensen kun je het zelfs zien. Ze hebben in feite niets, geen hoop. Maar een christen wel. We zien uit naar de wederkomst, de brui loft, het Koninkrijk. Petrus zegt het zo: we hebben een 'erfenis' (v.4). Het is als een tegoed op de bank, dat ouders voor hun kind hebben neergezet. Zo wordt daar in de heerlijkheid, voor u die gelooft in Christus, de erfenis bewaard. Het wordt door de Heere Zelf bewaard. Niemand kan het wegnemen. Het kan ons niet meer afgenomen worden. Het blijft zijn waarde houden. Dat is onze hoop. Hoop op een levende Heere Sommige mensen zullen tegen ons zeg gen: 'Is dat geen zoethoudertje? Geloof dat je nu niet alleen omdat je nu eenmaal iets wil hebben om naar uit te kijken?' Ik begrijp wel dat mensen die de Heere niet kennen dat zo vragen. Maar het is toch anders. Wat we hopen dat is er al. Dat is zeker. Want Christus is opgestaan. Er is iets gebeurd, waar we niet meer achter terug kunnen. Toen de Heere Jezus terugkeerde uit het graf, is alles veran derd. Toen kon iedereen zien dat de Heere de zonden weggedaan had. Hij had duidelijk genoeg betaald. De heilige God was niet toornig meer. En iedereen kon zien dat het leven er was. Want de Levensvorst was er. Alleen al aan Petrus kun je zien hoe zeker dit is. Hij was niet zo'n held. Toen het er op aan kwam durfde hij niet voor zijn geloof uit te komen toen Jezus berecht werd. Hij durfde het niet. Maar toen korte tijd later de Heere opstond uit de dood, werd Petrus anders. Hij is gehoorzaam geworden. En hij is volgens zeggen in 64 n. C. als martelaar gestor ven. Als zo'n bang mens, uiteindelijk zo blij, zo vol hoop is, dat hij er zijn leven voor geeft, dan moet hij heel zeker zijn van wat hij had gezien. Christus is opge staan. Wedergeboren En daar is voor u en mij ook alles begon nen. Daar heeft de Heere Jezus de kracht ontvangen om aan u of aan mij die hoop te geven. Vanaf dat moment kan Hij de Heilige Geest zenden. En de Heilige Geest maakt ons nieuw. Het wordt op een opvallende manier gezegd: 'De Vader heeft ons wedergebo ren tot een levende hoop door de opstan ding'. Het is wel duidelijk dat God dat doet. Een kind laat zichzelf niet geboren worden. Een kind dat geboren is kan alleen maar later het gaan beseffen en gaan danken dat het mag leven. Danken voor het leven. Wij zijn van onszelf kinderen van de toom. En de Vader maakt ons tot kinde ren van de hoop. Hij geeft ons dat wij met al onze zonden tot Hem mogen komen en vergeving ontvangen. Hij maakt ons nieuw. Ons hart wordt veran derd. Zo leert Hij ons het Woord aanne men. Dat is Zijn werk. Hij maakt ons nieuw door de kracht van de Heilige Geest. Vraag er maar om. Of de Heere u wil lostrekken van dode hoop. En vraag of de Heere u ook wil vernieuwen tot die echte hoop die Hij geeft. Hoop die levend blijft Of haalt u de lofprijzing niet? Zit u te diep weggezakt in het dal van verdriet? Zijn de zorgen te groot? Is het geloof te mat? Soms kun je er alleen al bang voor zijn: als ik het maar volhoud, als mijn hoop maar sterk genoeg is. Daar weet Petrus overigens ook wel van (v.6). Hij schrijft deze brief aan gemeen ten die nog niet in echte vervolging zijn, maar ze hebben het al wel heel moeilijk en er dreigen vervolgingen. Mooi eigen lijk dat deze apostel dit mag schrijven. Iedereen in de kerk weet natuurlijk dat juist hij zo zwak en zo bang was geweest. En hij kan nu schrijven over het lijden en de droefheid. Aan hem kunnen we juist zien dat God zo'n mens als Petrus zulke hoop kan geven en zo kan leren leven. En misschien zijn er sommigen hier die nu op dit moment lijden. Lijden door smart. Lijden door pijn. En verzocht worden door het kruis in hun leven. Petrus wijst erop dat we niet zomaar hoop hebben. Maar we hebben een levende hoop. Levende hoop, dat is niet alleen 'de hoop op het leven'. Dus wat we hopen, dat is er echt, dat is het leven door Christus, helemaal toekomstmu ziek. Maar 'levende hoop' is ook, dat de hoop in ons hart levend blijft. Dat we dus blijven hopen. Dat in ons het vuur niet wordt gedoofd. De vlam moet blijven branden. Dat wij ook werkelijk ernaar uit blijven zien. Dat wij het volhouden om omhoog te blijven zien. De Heere is echt niet zo dat Hij ons nu iets heel moois beloofd en dan zegt: verder moet u maar zien hoe u er komt. Nee, Hij gaat mee. Niet alleen de schat wordt bewaard. Wij worden bewaard, door de kracht van God. Misschien houd ik het een moment niet vol. Petrus hield het ook niet vol. Dat was wel erg. Maar de Heere kwam wel met vergeving en nieuwe hoop. Zo wil Hij ons door het lijden heen voe ren naar de heerlijkheid. Zo wil Hij ons door de moeite heen laten zien. Zo kan dat vreemde gebeuren dat de hoop over wint. Zo mag toch de lofprijzing klinken. 'Geloofd zij de God en Vader van onze Heere Jezus Christus.' Wezep ds. J. het Lam. Gehouden op 4 juli 1998 Groep A (tot 13 jaar): 1. Amoud Weesie173 cm. 2. Anne Volwerk111 cm. 3. David Snoeck77 cm. 4. Berend Klooster73 cm. 5. Christian van Dongen56 cm. 6. Marin Weesie53 cm. 7. Jelle Vreeswijk45 cm. 8. Ardjan van Groningen19 cm. 9. JacoWolfert17 cm. 10. DirkBouter15 cm. 11. Jan Willem Hage14 cm. Groep B (tot 13 t/m 17 jaar): 1. Cornells Bakker100 cm. 2. Wim Albrechts77 cm. 3. John Kieviet60 cm. 4. Kenny Sneyers19 cm. 5. Arend v. d. Veer12 cm. Helaas hebben de overige deelnemers geen vis gevangen. De volgende jeugdviswedstrijd wordt gehouden donderdagavond 16 juli a.s., ook weer in de haven van Middelhamis aan de zijde van de Oost Havendijk, te genover Hemesseroord/Zuidwester. Inschrijving vindt tegen betaling van 2,50 plaats aan de waterkant tussen 17.30 en 18.00 uur. Er wordt gevist van 18.00 tot 20.00 uur. Zorg dus dat je op tijd bent om in te schrijven. Aas en voer wordt weer gratis verstrekt. Voor meer inlichtingen kun je bellen naar: Dhr. J. Kieviet, tel. (0187) 48 53 75 Dhr. T. v. d. Poel, tel. (0187) 65 24 92 Op D.V. zaterdag 18 juli hoopt de Christelijke Oratorium Vereniging 'Middelhamis' een concert te ver zorgen in de Grote- of Nieuwe Kerk te Zierikzee. Aan dit concert werken mee de sopraan Marijke Nieuwenweg en de organist Wim Diepenhorst. De algehele leiding is in handen van dirigent Rinus Ver- hage. De aanvang is 20.00 uur en de toegangs prijzen zijn (inclusief een consumptie in de pauze) 10,- voor volwassenen en 7,50 voor scholieren en 65-plussers. Kinderen tot en met 12 jaar mogen gratis naar binnen. Het concert wordt georgani seerd door de orgelcommissie van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken, de eige naresse van de Nieuwe kerk. De uitvoerenden hebben voor u een prachtig zomeravondprogramma samen gesteld met 'highlights' uit de Duitse en Engelse romantische kerkmuziek. Zo wordt de avond begonnen met het altijd weer indrukwekkende "Hor mein Bitten' voor sopraan, koor en orgel van Men delssohn en om het programma een mooie architectuur te geven wordt het concert ook afgesloten met een composi tie van Mendelssohn. Door dezelfde be zetting wordt dan de cantate 'Wer nur den lieben Gott lasst walten' uitgevoerd. Voor wat er tussen deze boekdelen tot klinken komt volstaan we met een glo baal overzicht. We noemen u het motet 'Wachet auf' van J. C. F. Bach, de ant hems 'Blessed be the God and Father' en 'I was glad' van resp. Wesley en Parry, het 'Magnificat and Nunc Dimittis' van Stanford, twee aria's van Cornelius voor sopraan-solo en koraalvoorspelen van Brahms en een Praeludium en Fuga van Mendelssohn voor orgelsolo. De C.O.V. 'Middelhamis' werd in 1961 opgericht door Arie Keijzer. Het koor telt ongeveer 60 leden en kent vergele ken met andere koren een gunstige leef tijdsopbouw. Voor het repertoire wordt geput uit de rijke schat van de kerkmu ziek van alle eeuwen, waarbij de nadruk valt op de 18e en 19e eeuw. Per jaar worden minstens twee uitvoeringen ge geven: in januari van dit jaar werd nog samen met vocale solisten (waaronder Marijke Nieuwenweg) en het Randstede lijk Begeleidings Orkest de Messiah van Handel uitgevoerd. Marijke Nieuwenweg en Rinus Verhage studeerden beiden aan het Rotterdams Conservatorium. Na deze studie volgden zij nog interpretatiecursussen en zijn inmiddels al weer geruime tijd actief als docent en als concertgever. Drs. Wim Diepenhorst studeerde muziek wetenschappen te Utrecht en studeerde orgel aan het Amsterdams Conservato rium, een studie waarvoor hij vorig jaar "cum laude' slaagde. Momenteel is hij werkzaam als assistent-orgeldocent aan het Amsterdams Conservatorium en als redacteur bij de uitgave van de grote Ne derlandse orgel-encyclopedie. De concertgevers en de organisatie hopen op een heel fijne muzikale avond en nodigen u van harte uit om samen met hen te genieten van al deze prachtige muziek die in de fraaie acoustiek van de kerk en met het indrukwekkende Kam- en-van-der-Meulen-orgel alles mee heeft. K. Norel -31 - Deze fraaie schoener was hun onbe- zwaarde eigendom en er stond daarenbo ven nog een stevig saldo op de bank. Zij was zeer dankbaar dat ze uit de financië le zorgen waren. Maar hoe stond het met het Koninkrijk?... De preek was uit. Harkema dankte. Heere God, laten wij allen zoekers mogen zijn van het Koninkrijk, ons niet te zeer bekommerend om aardse zaken, omdat wij weten dat aan wie U zoekt die anderen dingen toe geworpen worden. Bij het einde van de dienst veranderde de scheeps- kerk onmiddellijk in een koffiekamer, waar Geesje koffie schonk en Janna Groninger koek ronddeel de. De jongens rookten sigaretten, die in de ooriog sterk in zwang gekomen waren, en Harkema en Johannes staken ieder een sigaar op in plaats van hun pijpje, omdat het zondag was. Die middag werd de sloep gestreken en zwaar bezet met jongelui. Zij roeiden naar de haven voor een wandeling door de stad. De ouders bleven aan boord. Johannes en Harkema spraken over de vaart, die zo druk was als geen van beiden ooit beleefd had. Zij hoefden nooit naar vracht te zoeken. Ook Har kema niet, ofschoon die het met zijn kof nog altijd enkel op de zeilen deed, daar hij geen geld had voor het kopen van een motor. Van de concurren tie van de stoomboten, waarvoor Johannes destijds zo gewaarschuwd had, en die vóór de oorlog hard geweest was, had hij geen hinder meer. „Nu niet", zei Johannes, „maar er komen andere tijden". „Vanzelf', beaamde Harkema. „Het gaat bij de schipperij altijd zoals in Jozefs droom: na zeven vette jaren zeven magere. Och, dan zal de Heere ook weer voor ons zorgen". Johannes vond dat Harkema soms wat te lijdelijk was. „Je moest je kof verkopen", ried hij. Harkema schrok van die raad. De kof verkopen? Hij was er aan gehecht en hij verdiende redelijk zijn brood met het oude schip. „Nu nog! Als de magere jaren komen niet meer. Dan is het onherroepelijk afgelopen met de zeil- vaart". Harkema trok aan zijn sigaar. Hij kon moeilijk scheiden van zijn goede oude scheepje. En tien jaar geleden had Johannes immers hetzelf de gezegd en desniettegenstaande was het goed gegaan. Johannes was ook een profeet, die brood at. „Kom", zei hij, „laten we over wat anders pra ten. Dit past niet na de preek". 's Avonds stonden Riek en Johannes bij de ver schansing van hun schip. De zon ging onder achter het slot; het water van de Sont was spiegelglad. Uit Kalmar naderde de sloep met het jonge volk. De riemen plasten. „Kijk!" wees Riek. „Hiddo en Janna zitten naast elkaar". „Is het wat met die twee?" vroeg Johannes. „Ik denk dat het wat wordt". Johannes mompelde iets binnensmonds. „Ben jij er op tegen?" vroeg zij. „Janna is bijde hand en degelijk en ze komt uit een goed nest". „Uit een kaal nest", zei Johannes. „Als dat stel trouwt en opeen schip gezet moet worden, draai ik er voor op, want Harkema heeft geen rooie cent". Het was maanden later. De Wilhelmina was naar Lulea geweest en weer terug naar Nederiand. Zij had ook in de Ierse Zee gevaren. Thans voer ze in het Kattegat, van Aarhus op weg naar Gothenburg. Het was buiig weer: een dikke wind met vlagen, en veel zeegang. Hiddo had wacht. Toen na een regenbui het zicht opklaarde, ontwaarde hij een schip vooruit. Hij tuurde er lang naar door de kij ker. Het was een kof en hij meende ook te weten welke kof. „Houd achter die schuit aan", zei hij tot Geert, die aan het roer stond. „Ay, ay, stuurman". Hiddo zette opnieuw de kijker voor de ogen. Hij werd er hoe langer hoe vaster van overtuigd dat de kof voor hen De Vrouw Aaltje was. ,,Hij zeilt twee streken buiten onze koers, stuur man", waarschuwde Geert. Hiddo floot zachtjes tussen de tanden. Was De Vrouw Aaltje niet op weg naar Gothenburg? ,,Kan niet schelen", zei hij tot Geert. ,,Er achter aan!" De kof ging nog iets Westelijker. Hij was nu al vier streken buiten de koers, die de Wilhelmina eigenlijk moest varen. Het was wel zeker dat hij het Skager Rak in wilde en het was ook zeker dat zij de kof niet zouden inhalen vóór ze dwars van Gothenburg waren. Dat zou althans niet lukken wanneer ze bleven zeilen zoals nu, op de motor en met weinig doek. Als alle zeilen bijstonden, zou het waarschijnlijk wel gelukken. Hiddo keek zee en lucht aan. De bries uit het Westzuidwesten was nog aangewakkerd en er stonden koppen op de kim. Het was geen weer om veel zeil te voeren, maar als ze het zetten, zou de schoener zeker hard gaan lopen. Wellicht konden ze de kof dan praaien vóór zij stuurboord uit moesten naar Gothenburg. „De topzeilen bij!" beval hij aan de matrozen, ter wijl hij het roer van Geert overnam, opdat die mee kon werken aan de zeilen. Geert keek vreemd op. Bij weer als dit voerde kapitein Wigboldus nooit veel zeil. Hij wees naar de koppen in het Westen. ,,Zit daar geen sneer wind in, stuurman?" Hiddo deed smalend. „De kapitein.begon Geert. heb de wacht", zei Hiddo fors. Topzeilen bijl- Toen voerden de matrozen de order uit en het hielp. De schoener sneed, zwaar buizend, door het water. Boven de boeg stonden telkens wolken schuim en de zeeën rolden tot aan het achterschip. Toen de bui loskwam, stonden de zeilen gespan nen als ballons, dook het lijboord telkens diep in zee en kraakten de masten. Maar de schoener vloog er over en de afstand tot de kof kromp snel. Hiddo wist nu zeker dat hun vooriegger De Vrouw Aaltje was. Hij zag ook een paar figuren op het dek, te vaag om te herkennen, maar het kon zijn dat Janna er bij was. Zij hadden ginds de Wilhel mina natuurlijk ook al lang herkend. Nog eens door de kijker turend geloofde hij stellig dat hij een meisje op het dek ontwaarde. Dan wist Janna dat hij op snelle vleugels naderde. Daar dook Johannes uit de roef op. Zijn haar was ongekamd. Hij was wakker geworden uit zijn mid dagslaapje door het harde stoten op de golven en aan de zware slagzij, die de schoener telkens maakte, had hij gemerkt dat er wat aan de hand was. En nu zag hij dat alles bijstond in een zware bui. Hiddo schrok toen hij zijn vader zag. Hij probeer de de bui, die hem van die kant dreigde, af te wen den. „Hij doet het maar best, vindt u niet? Wij lopen ruim tien mijl". Doch Johannes liet zich niet vangen. „Wat beteke nen die streken?" vroeg hij dreigend. Hiddo had Janna willen ontmoeten met volle zei len als een trotse overwinnaar. Maar het kon anders ook. Hij had toch feitelijk al zijn doel bereikt, want ze waren vlak achter De Vrouw Aal tje. Ook onder klein zeil haalden ze nu de kof wel in. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 5