Zonnig comfort met een hoog rendement Fa. J. van Wijk NIEUW Opbrengst rommelmarkt Herv. gemeente Jt^JlJ^S>SlPJlSlJ^S>S^JlS^Sl^SJ>SSlSlSl^ p P >o Orchideeën Een eer Bloemenpracht Vlieren garagedeuren Selekt dealer Novoferm garagedeuren Naast ons RIVAL schuifdeurkastsysteern van aluminiurri- profielen hebben wij het exclusieve dealerschap van het bekende DSH schuifwandsysteem verkregen. Komt dat zien! De DSH kastwanden staan in onze showroom Wij feliciteren mevr. A. Nuis met het winnen van een gratis zonnecollector met boiler VISKOTTERTUIGAGE GAS - WATER - WARMTE nefitQ Exotisch Biz. 2 EILANDEN-NIEUVVS VRIJDAG 10 JULI 1998 lÖE KwAbE Hoek ONO«?,oEP 't.ö6 JT) ooü oo 6 o oü oO iiü iflfifh iPifijVrü ifo ii iPö (i ölTö ijö öli ifó iP(Pöy Begin juni 1998. De afgelopen weken is het steeds zomers warm geweest en ook op deze vroege junimorgen staat de zon uitnodigend te schijnen, aan een praktisch wolkenloze hemel. Ze streelt met haar stralen over bomen en struiken, welke in de achterliggende tijd zijn uitgebot. Ook beschijnt ze de in bloei staande bloemen, die overal in de natuur te ontdekken zijn. Niet alleen in de tuin, maar ook in de vrije natuur, is het een lust voor het oog! We hadden het voorrecht, onder de deskundige leiding van Sieb Kuiper, opzichter van Natuurmonumenten, twee keer een tocht te maken door de Kwade Hoek, waarbij tevens de Westhoofdvallei, gelegen aan de voet van de vuurtoren, met een bezoek werd vereerd. Vandaag nemen we u mee door het schitterende natuurgebied en nemen diverse orchideeën, bloemen en struiken onder de loep. "Wrijf dit blaadje maar eens tussen je vingers", zegt Kuiper, terwijl hij het aan ons geeft. Wc staan op het verharde pad door de Kwade Hoek, op een morgen halverwege de maand mei. We nemen het groene blaadje van hem aan en wrijven er met onze vingers langs. Op verzoek van de opzichter ruiken we even daarna aan onze vingertoppen, maar nemen geen enkele geur waar. "Dat is Hondsroos", vertelt hij, terwijl we doorlopen naar een struikje, wat een eindje verder langs het pad staat. Het lijkt qua vorm en blad veel op de zojuist gedetermineerde roos. De rcukprocf wordt herhaald. Glimlachend wacht Kuiper onze bevindingen af. Tot onze verrassing ruiken we nu een 'zure appeltjes lucht'. We hebben hier te maken met een Egelantier, een struik die eveneens behoort tot de familie van de rozen. Aan de onderzijde van de blaadjes bevinden zich de naar appels geurende kliertjes, die onder de loep duidelijk te zien zijn. Voor de bloei zijn we nog wat te vroeg. De knopjes zijn al wel zichtbaar, maar voor het resultaat daarvan, zullen we nog enkele weken geduld moeten hebben. Even later staan we gebogen over het struikgewas, waar de Hcggerank zich een weg baant door riet en struiken. Aan de stengel zitten ranken waarmee de plant zich optrekt aan takken en rietstengels. Een andere plant, welke als een liaan dwars door begroeiingen klimt, is de hop. Deze windt zich om andere planten en struiken en kruipt op deze wijze omhoog. Langs het verharde pad liggen diverse valleien, waar het zoute water niet meer komt. Door regen- en kwelwater zijn de omstandigheden in deze laagtes gunstig voor de groei van vele zoctminnende planten. Rietorchis Natuurmonumenten past in de valleien een verschralend beheer toe. In de nazomer, nadat de planten voldoende zaad hebben gedragen, worden de valleien gemaaid. Het maalsel laat men niet liggen, maar wordt afgevoerd. Het verarmen van de bodem is voor een rijkdom aan plantensoorten zéér gunstig. Dat wordt bevestigd, als wc vanaf het pad de vallei binnen wandelen, die vol staat met orchideeën en andere prachtig bloeiende bloemen. We laten ons op de knieën zakken bij een schitterende Rietorchis. Met een loep wordt de kelk van de orchidee bestudeerd. Een wereld gaat voor ons open. Tussen het gras en het riet ontdekken we tientallen van deze paars-rode kelken. Een nog in ontwikkeling zijnde Rietorchis blijkt ook een studie waard. Het kegelvormige huis heeft de afmetingen van een kindervuistje en laat nog geen bloemetje Het Kievilsjong drukt zich. op bevel van de moeder, zoveel mogelijk tegen de grond aan Ha rlekijnorch is zien. De kegel zal echter de komende dagen verder uitgroeien en vervolgens in bloei gaan. Naast de gewone Rietorchissen staan er ook gevlekte rietorchissen. Deze lijken sprekend op de gewone soort. Het onderscheid is aan de bladeren te zien, welke gevlekt zijn. Terwijl we om ons heen kijken, wijst Kuiper ons de ene na de andere plant aan. De Gele Lis, welke in deze valleien goed gedijt, weten wc nog wel te benoemen. Er staan echter nog zoveel prachtig bloeiende struiken en bloemen, die we absoluut geen naam kunnen geven. Heimelijk voelen we bewondering, voor de vlotheid waarmee de opzichter de soorten weet te onderscheiden. Met de loep laat hij ons de in bloei staande Hondstong bekijken. De plant heeft fluweel aanvoelende bladeren, met aan de stengels tientallen bolletjes, welke prachtige bloemetjes te zien geven. We laten ons oog eens dwalen over de omgeving. Naast de bloemenpracht is er nog veel meer te zien. Het zonnetje lijkt het valleitje wel liefkozend te strelen. De vogels, die op de nog niet in bloei staande vlieren zitten, koesteren zich in haar verwarmende stralen. Kuiper wijst ons naar een struik, waar een vogel zich, nadat hij merkt ontdekt te zijn, zo heimelijk mogelijk door de begroeiing verplaatst. "Hij doet zijn naam eer aan, deze Braamsluiper", glimlacht de opzichter. Terwijl we verder wandelen, maakt hij ons attent op een jong eikenboompje en vertelt, dat dit soort verrassingen in het terrein ontstaan zijn. doordat er in de omgeving eiken zijn gepoot. Bovendien is het aantal Vlaamse Gaaien toegenomen, die dol zijn op eikels. Kennelijk heeft een Gaai op deze plaats een eikel uit de snavel laten vallen, met dit resultaat tot gevolg. In de tweede vallei, die we bezoeken, ziet het paars van de rietorchissen. Een prachtig gezicht! Ook signaleren we veel addertong, een betrekkelijk kleine plant, waarvan tussen de bladeren een steel komt. Door de vorm van blad en steel, lijkt het met enige fantasie inderdaad, op de tong van een slang. Zowel de rictorchis als de addertong houden van dezelfde omstandigheden, zodat men ze meestal bij elkaar aantreft. Terwijl we terug naar het pad lopen, kijken we nog een keer om. "Het is een eer voor een beheerder", zegt Kuiper, ■"zo'n bloemenpracht te hebben in je terrein. Het duurt namelijk dikwijls jaren, voordat een bepaald beheer zijn vruchten gaat afwerpen en het resultaat, wat men van het beheer verwacht, zichtbaar wordt." Ook de Westhoofdvallei, die we als laatste deze morgen bezoeken, ziet er schitterend uit. Vanaf het fietspad langs een groot deel van de vallei, kunnen voorbijgangers genieten van de diverse kleurschakeringen van de bloeiende planten. Er staan honderden Harlckijnorchidcccn. Terwijl we over de afrastering gaan, om het terrein aan een nader onderzoek te onderwerpen, beginnen kieviten zenuwachtig op te vliegen en het "Kievit, kievit", is niet van de lucht, als de vogels alarmerend heen en weer vliegen. Eén kievit zweeft voortdurend boven één plaats. Kennelijk bevindt zich daar het jong. Al gauw zien we dat dit inderdaad het geval is. Het Kievitsjong drukt zich, op bevel van de moeder, zoveel mogelijk tegen de grond aan, terwijl we er van een paar meter afstand naar staan te kijken. Moeder Kievit zit ruim tien meter verder ons met de borst vooruit te lokken, en probeert ons weg te krijgen van de plaats waar haar jong verkeert. Ze kan niet weten, dat we totaal geen kwaad in de zin hebben. Om haar gerust te stellen, gaan we maar snel verder. Veertien dagen later doen we de tocht nog eens, zij het dat we het nu in omgekeerde volgorde doen. Het is onvoorstelbaar, wat er in deze korte tijd in de'natuur veranderd is. In de Westhoofdvallei bespeuren we van de Harlekijn niets meer. De Rictorchis zorgt er nu voor, dat de vallei met een fleurig tapijt is bedekt. Daarnaast laat Kuiper ons tal van andere planten zien. De drinkput, aangelegd voor de maanden waarin koeien en pony's deze vallei bcgrazen, staat vol met waterranonkel. Hel wit van de duizenden bloemetjes schittert in de zon. Even later bekijken we een fijn zaadbollctjc van een grasje, Bevertjes genaamd. Aan de vertakkingen van het tere stengeltje, komen hele kleine zaadbolletjes. Deze grassoort (een trilgras) is een lust om te zien. Op een wat hoger gelegen gedeelte staat het zanddoddegras, wat door de lichtgele kleur en de prachtige zaadbolletjes wel op een mmiatuur droogboeketje lijkt. De Akkerdistel, in de tuin en op het land een ergernis, bekoort menigeen in de vrije natuur. We ontdekken de Kruisdistel en ook de zogenaamde Kale Jonker ontbreekt niet. Gebukt bestuderen wc de Rolklaver, waarvan de fijne bloemetjes aanvankelijk rood/oranje zijn en later in de bloei geel worden. Op geringe afstand daarvan verwijderd, groeit de Akkerwindc, waarvan we de wit/roze bloemen eens onder de loep nemen. Duizenden gele Boterbloemen vrolijken het geheel nog meer op, terwijl de Schapenzuring, die op hogere delen in het leiTein groeit, deze plekken een roestbruine kleur bezorgt. Door de hoogteverschillen in het gebied, ontstaat een enorme variatie in plantensoorten. Als wc even later de Kwade Hoek bezoeken, komen we onder de indruk van de schoonheid van de in bloei staande vlieren. Enkele weken terug was er nog niets van te zien. Nu wordt het groene struikgewas, wat langs het pad groeit, opgeluisterd door de prachtige witte bloemschakeringen van de vlieren. Een zomertortel bespiedt ons vanaf één van deze struiken. Als we te dichtbij komen, poetst hij de plaat. Onder wat takken hipt een vogel. Met de kijker kunnen wc de Groenling goed bekijken. Addertong De koekoek laat zich de hele morgen horen. Een paar keer zien we de vogel ook vliegen. Onder het wandelen vertelt de opzichter enkele bijzonderheden van deze vogel. Het is met name het mannetje wat roept. Het vrouwtje legt haar eieren in nesten van andere vogels, zoals de veldleeuwerik, de graspieper, de rietzanger en de karekiet. Vervolgens laat ze de pleegouders het ei uitbroeden en haar jong verzorgen. Het enige waar ze op moet letten is, dat het gastgezin geen zaadeters, maar insecteneters zijn. Anders zal het koekoeksjong het niet overleven. Bij voorkeur legt het Importeur van Rival kasten-, schuifdeuren en scheidingswanden. gespecialiseerd in hout en kunststof: binnendeuren buitendeuren draail<iep raaml<ozijnen schuifpuien RIVAL - Grinwis vof Deze maand gra tis inmeten, gratis offer te en als klap op de vuurpijl geven wij een gratis ladenblok met 4 laden MAAR OOK VOOR AL UW DEUREN MOET U NATUURLIJK BIJ RIVAL GRINWIS ZIJN De koffie staat klaar. Tot ziens bij deuren kastenbedrijf RIVAL GRINWIS Provinciaieweg 10a, Goedereede Tel. (0187) 49 28 00 Fax (0187) 49 26 22 Zonnecollector met Boiler Mi. Uw specialist in zonne-energie Provinciaieweg 10 3252 LR Goedereede Tel. (0187) 49 22 24, b.g.g. 49 13 55 Fax (0187) 49 33 90 ,p E A L E R. koekoeksvrouwtje haar eieren m het nest van dezelfde vogelsoort, als waar ze zelf destijds in is grootgebracht. De vogels van het gastgezin zijn doorgaans veel kleiner van bouw dan de koekoek. Wanneer het koekoeksjong dan ook het levenslicht ziet, is deze meestenal fonser dan de andere jongen in het nest. Daar de jonge koekoek bovendien doorgaans sneller groeit, wordt het nest vaak spoedig te klein. Als dank voor het aangenaam verpozen wipt de jonge koekoek de kindertjes van zijn pleegouders uit het nest. De ouders blijven het jong echter keurig netjes verzorgen en werken zich uit de naad, om voldoende voedsel aan te kunnen slepen. Woorden schieten tekort, om de indrukwekkende pracht van de vele bloeiende planten in de Kwade Hoek uit te drukken. Wat te zeggen over de Wilde Asperge, de Gele Morgenster, of de Valeriaan, met de honderden helderroze bloempjes. Op enkele plaatsen zijn de exotisch aandoende rood met witte gekleurde bloemen van de Kamperfoelie te bewonderen. Langs het pad bloeien de Hondsroos en de Egelantier, welke bij de vorige tocht nog geen bloemen hadden, uitbundig. Echter ook de minuscuul kleine plantjes op de grond blijken een lust voor het oog, wanneer deze nauwkeurig bekeken worden. In een meer zeewaarts gelegen vallei, waar het NIEUWE TONGE De opbrengst van de rommelmarkt van zaterdag 4 juli jl. voor het straatwerk rondom de kerk, heeft het mooie bedrag opgeleverd van netto 12.000,-. Graag willen wij alle belangstellenden en m het bijzonder de medewerkers en sponsors van in en buiten de gemeente, van harte bedanken voor de totstandko- mmg van dit mooie resultaat. De rommelmarktcoinmissie zoute water nog regelmatig de overhand heett, groeit m grote getale het Mclkkruid. Ook planten als Zceaster, Zilte Rus en Zecwolfsmelk gedijen in het zilte klimaat van deze laagte. Aan het eind van de morgen stappen we voldaan, bij de ingang van de Kwade Hoek aan de Oostdijkseweg, in de auto. 1 al loze plantensoorten hebben we deze morgen kunnen bewonderen, in al hun pracht en praal. Wat is alles toch wonderlijk mooi geschapen, mijmeren we stilletje bij onszelL Een haas kijkt ons vanaf een slootrand na, totdat het geluid van de auto is weggestorven. Hij knipoogt naar het zonnetje en rent dan weg. In verte klinkt de roep van de koekoek Henk Koppelaar

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 10