EIÜVnDEfl-niEUWS Naar de speeltuin met Rabobank West-Flakkee Orgelconcert Plan tot nieuwbouw Bosseschool geeft onrust onder omwonenden Konijnen inenten Stimulans Zuiveringsschap voor aanleg riolering buitengebied Ophalen 'rommel' rommelmarkt in de Nieuwe Kerk te Zierikzee Raad neemt voorbereidingsbesluit na lang 'touwtrekken toch aan Concert als dank opbrengst anjeractie VERVOLGVERHAAL Vrouwvolk aan Doorö Meebetalen MIDDELHARNIS - De Bosseschool krijgt een nieuwe school en zoals het nu (op tekeningen) zichtbaar is, wordt het een juweeltje. Van de meeste raadsleden kwam dan ook veel waardering voor het architectonische ontwerp. Sommigen vonden het zelfs jammer dat zo'n prachtig gebouw 'weggestopt' zal gaan worden. De nieuw bouw staat gepland op het terrein tussen de Juliana van Stolberg- laan en de Koningin Julianaweg. Uitstel Spreekrecht Parkeerplaatsen Goede Ree Recreatiewoningen TRAMWEG 33 OUDE TONGE -30- 2e Blad DINSDAG 7 JULIl 998 No. 6718 Schommelende kinderen tijdens het uitje van Rabobank West-Flakkee Rabobank West-Flakkee organiseert in het kader van het lOO-jarig bestaan van de Rabobankorganisatie een aantal activi teiten. In de afgelopen 6 weken waren de kinderen aan de beurt. De scholen kregen een uitnodiging om met de groepen 1 t/m 6 een ochtend in de geheel gerenoveerde speeltuin De Flipjes door te brengen en hier werd dankbaar gebruik van gemaakt. Ruim 1200 kinderen uit Ouddorp, Goe- dereede. Havenhoofd, Stellcndam en Dirksland werden door medewerkers van de bank in de Flipjes verwelkomd. De kinderen konden de nieuwe speeltuin ontdekken en tussendoor onder het genot van een ijsje even bijkomen. Na afloop kreeg iedereen nog een leuke attentie mee. DORDRECHT- Nog steeds zijn er in het gebied van het zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden, dat 43 gemeenten omvat, 7400 ongerio- leerde panden. Daarvan bevinden zich er 1900 in zogenaamde "urgent te rio- leren gebieden". In verband hiermee wil het zuiveringsschap een extra sti mulans aan de betrokken gemeenten geven. Het schap heeft voor de komen de jaren 16 miljoen uitgetrokken. Gemeenten kunnen hieruit een stimu leringsbijdrage krijgen als zij klaar zijn met de aanleg van de riolering in de urgente gebieden. Dat is nodig om de waterkwaliteit in het kwetsbare buitengebied te behouden. Jaarlijks zal worden bezien of het nog nodig is dat de stimuleringsregeling blijft bestaan. Het nieuwe beleid van het Zuiverings schap is vastgelegd in de nota "Beleid riolering en buitengebieden" die op 2 juli is vastgesteld. Met het vaststellen van deze nota wordt aangesloten op het beleid dat de provincie Zuid-Holland komend najaar zal vaststellen om het aantal ongerioleerde lozingen terug te dringen. Het zuiveringsschap wil dat de gemeenten zo snel mogelijk hun zaken op orde brengen. Uitgangspunt van de komende provinciale regelingen is dat alle huizen, bedrijven, recreatiewonin gen, volkstuincomplexen en dergelijke op de riolering moeten worden aangeslo ten. De provincie geeft alleen ontheffing als aansluiting op de riolering onmoge lijk is of onverantwoord kostbaar. In dat geval moet de gemeente een alternatief uitwerken. Dit kan in de vorm van een zogenoemde verbeterde septictank, een individuele behandelingsinstallatie van water (IBA) of een grotere IBA voor meerdere woningen. Wordt voor zo'n alternatieve oplossing gekozen, dan zal de lozer mee moeten betalen aan de aan leg. Het Zuiveringsschap betaalt mee aan de aanleg van de riolering als de kosten per aansluiting meer dan 25.000 gulden bedragen. De maximale bijdrage van het schap is 8000 gulden per aansluiting. Dit wordt alleen uitgekeerd als de riolering ook daadwerkelijk is aangelegd. Aan de uitvoering van andere oplossingen dan de aanleg van riolering zal het zuive ringsschap alleen bij uitzondering mee werken, omdat de kwaliteit van het water het beste gediend is bij riolering. Na de zomervakantie zal het zuiveringsschap de gemeenten benaderen over de nieuwe regeling. OUDDORP - Op donderdag 9 juli a.s. komt dierenarts L. Tjebbes op verzoek van de plaatselijke kleindierenvereniging 'Nut Genoegen' konijnen inenten tegen diverse ziekten. Hij doet dit, zoals ieder jaar, weer tegen een gereduceerde prijs. Iedereen, dus ook zij die geen lid van de vereniging zijn, kan zijn/haar konijnen om 20.00 uur laten inenten bij molen 'De Zwaan' aan de Dorpsweg. DIRKSLAND - Op D.V. donderdag 9 juli zal er namens de jaarmarktcommis sie van de Ned. Hcrv. kerk in Dirksland 'rommel' worden opgehaald voor de rommelmarkt welke de commissie wil houden tijdens de jaarmarkt van D.V. zaterdag 12 september. Wat we ophalen zijn klein keukenspul, boeken, platen, cd's, koperen spullen, electronisch spul, computers en accessoires, radio's en tv's, kinderspeelgoed, spellen, curiosa. Wat we niet ophalen zijn kapotte spul len, grote spullen, badkuipen, bankstel len en/of andere meubelstukken. Er wordt NIET aangebeld, dus als u uw spullen mee wil geven graag buiten zet ten. Vanaf 18.00 uur komen de mensen langs in Dirksland om de spullen op te halen. Het tweede concert in de zomerse- rie, georganiseerd door de Orgel commissie Nieuwe Kerk Zierikzee, vindt plaats op dinsdag 14 juli, 's middags om 4 uur. Mathieu Meijs uit Middelburg bespeelt het orgel. Over zijn programmakeuze merkt de organist op: „Ik heb rekening gehouden met de kwaliteiten van het orgel en het "toeristische karakter' van dit concert. De gekozen werken zijn voor de toe hoorders gemakkelijk toegankelijk en sluiten aan bij het (19e eeuws) klankpa- let van het Kam en van der Meulen- orgel. Het programma vermeldt de volgende werken: Toccata van Th. Dubois, Air van J. S. Bach (transcriptie M.M.), Suite Gothiquc van L. Boëllmann, Air en Ga votte van S. Wesley, Fantasie in g van Kr. Kuchar en tot besluit Sortie van L. J. A. Lcféburc-Wély. Mathieu Meijs (gcb. 1943) volgde zijn muziekstudies o.a. aan het Maastrichts Conservatorium. Zijn leermeesters voor orgel waren Jean Wolfs en Kamiel D'Hooge. Koor en orkestdirectie stu deerde hij respectievelijk bij Louis Toe- bosch en Wolfgang Trommer. Aan genoemd conservatorium werden de diploma's voor kerkmuziek, muziekon derwijs en solospel orgel behaald. Vanaf 1967 tot 1985 d'oceerde hij aan het Maastrichts Conservatorium en tot 1975 aan de muziekscholen in Maastricht en Cieleen. Als kerkmusicus was hij ruim 16 jaar werkzaam o.a. aan de dekenale Sint Augustinuskcrk te Geleen en de Sint Bavo te Nuth. In 1975 werd hij directeur van de ge meentelijke muziekschool voor Hoens- brock en omstreken en in aansluiting hierop is hij in 1983 benoemd tot alge meen directeur van de Zeeuwse Muziek school. In zijn Limburgse periode stonden ver schillende koren onder zijn leiding, waarmee hij ook werken realiseerde met medewerking van symfonie-orkesten. Momenteel dirigeert Meijs het Zeeuws Jeugdorkest en het Kuiperpoortorkest. Daarnaast worden door hem regelmatig concerten gegeven als organist en als dirigent. Voor dit middagconcert wordt geen toe gangsprijs gevraagd, maar bij de uitgang wordt gecollecteerd. Het volgende concert in deze serie is op zaterdag 18 juli, om 20.00 uur. De Chr. Oratoriumvereniging 'Middel- harnis' o.l.v. Rinus Verhage m.m.v. Marijke Nieuwenweg (sopraan) en Wim Diepenhorst (orgel) verzorgen dan het programma. De bezwaren, die leefden bij de omwo nenden, leefden ook bij meerdere frac ties. Daar er voor maandagavond (giste ren) een gesprek met de omwonenden gepland stond, voelde de SGP-fractie, bij monde van de heer Van de Ketterij, er aanvankelijk veel voor de beslissing over het te nemen voorbereidingsbesluit een maand te verdagen. Onduidelijkheden in de tekening, over het wel of geen groen afscheiding tussen het schoolterrein en de aangrenzende woningen, versterkten bij velen het gevoel, dat meer duidelijk heid gewenst was, alvorens tot een besluit over te gaan. Van der Kamp van Lijst Hoogzand drong bovendien aan op het doen van onderzoek naar alternatieve locaties. Wethouder Vroegindeweij vond dit laatste niet opportuun. Reeds maan den geleden had de raad in principe deze locatie aangewezen. "Alternatieve loca ties zijn er niet", zo antwoordde hij. Omtrent de groenafscheiding kon hij een ieder gerust stellen: "die komt er!" Wat betreft het "wegstoppen van zo'n prachtig gebouw", dat door meerdere fracties was genoemd, verzekerde hij de raad, dat de architect juist dit ontwerp voor deze locatie had bedacht. Ook de VDB-fractie voelde aanvankelijk voor een maand uitstel, daar deze grote problemen had met de ontsluiting. De heer Van den Berg drong aan op ontslui ting van het terrein aan twee zijden. Een ontsluiting voor gemotoriseerd ver keer op de Koningin Julianaweg was volgens wethouder Tiggelman niet mogelijk, "daar is de ruimte op dit mo ment niet voor aanwezig". Bovendien was, naar zijn mening, de ruimte van 22 meter tussen de panden, waartussen de ontsluiting op de Juliana van Stolberg- laan dient gerealiseerd te worden, ruim voldoende. Ook in tweede ronde hielden de meeste fracties hun kritiek overeind. Alleen VVD en PvdA zagen geen enkele nood zaak het voorbereidingsbesluit tegen te houden, al hadden ze wel begrip voor de bezwaren van de omwonenden. Wethou der Vroegindeweij verzekerde, dat na het nemen van het voorbereidingsbesluit de normale procedure zal gevolgd worden, en dat van 'doorduwen' beslist geen sprake zal zijn. "Alle binnenkomende bezwaren zullen op hun merites worden Het bouwen van een schoolgebouw op die locatie is niet in strijd met het bestemmingsplan, het aanleggen van een parkeerterrein en een ontsluitingsweg echter wel. Bovendien zal de maximale goothoogte met 50 centimeter overschre den worden, door het bouwen in twee lagen. Daar de school een explosieve leerlingengroei heeft doorgemaakt, is de huidige huisvesting te klein. Derhalve is de gemeente van harte bereid de bouw plannen te steunen, waarvoor echter een procedure artikel 19 opgestart moet wor den. Een daarvoor vereist voorberei dingsbesluit kwam donderdagavond in de raad ter behandeling. Het liet nogal wat stof opwaaien. Verontruste bewoners maakten voor de vergadering gebruik van het spreekrecht. Namens de omwonenden sprak de heer Korpershoek uit de Juliana van Stolberg- laan de raadsleden toe. Het perceel waar op de nieuwe school gebouwd zal wor den, is aan de zijde van de Koningin Julianaweg ontsloten door een fiets/voet pad. Gemotoriseerd verkeer zal de school echter kunnen bereiken via een aan te leggen ontsluiting op de Juliana van Stolberglaan, tussen de woning van de familie Korpershoek en het voormali ge schoolgebouw van de Prins Maurits. Naast persoonlijke belangen, waren het zeker ook maatschappelijke belangen, die de bewoners gebruik deed maken van de inspraakmogelijkheid. De voorgenomen ontsluiting zal een veel te grote verkeersintensiteit op de Van Stolberglaan te weeg brengen, zo is vol gens hen te voorzien. Nu al is het een drukte van belang bij het aan- en uitgaan van de Groen van Prinsterschool, het welk na de realisatie van de bouw van de Bosseschool nog aanzienlijk zal toene men. Aangedrongen werd op een ontslui ting aan weerszijden van het perceel, zodat de druk op de Van Stolberglaan zal afnemen. Ook leefden er twijfels bij de omwonen den of de gekozen locatie wel zo ge schikt was. Kan de Bosseschool op deze plaats in de toekomst voldoende uitbrei den en is het niet raadzamer eerst een goede studie te maken van de eventuele nieuwbouw en de gevolgen daarvan voor de Rijksscholengemeenschap, zo vroeg men de raadsleden. beoordeeld en zorgvuldig worden behan deld". Daar meerdere fracties bij het standpunt bleven dat een maand uitstel beter zou zijn om eerst de zaken beter te ordenen en wei- licht diverse bezwaren van de omwonen den eerst weg te kunnen nemen, schorste burgemeester Sleurink de vergadering. Na beraad van B W bleef deze echter toch bij haar eerder ingenomen standpunt en bracht het voorbereidingsbesluit in stem ming, met de enige restrictie - op aandrin gen van de fractie VDB-, dat het zal wor den aangepast op een verruiming van mogelijkheden voor een ontsluiting aan de zijde van de Koningin Julianaweg, hoewel dit op dit moment niet mogelijk is vanwe ge de bebouwing. Regeren is echter voor uitzien, vond men. Wachten met het nemen van het voorbereidingsbesluit vond het college ongewenst, daar dit een node loze vertraging zou opleveren in de bouw plannen. Uiteindelijk bleek, dat de voltalli ge raad tóch akkoord ging met het voorbe reidingsbesluit. Bij het verzorgingstehuis De Goede Ree komen extra parkeerplaatsen. Sterker nog, met de realisatie daarvan is men al druk doende. De huidige parkcermoge- lijkheid was te krap bemeten, waardoor er naast parkeerproblemen ook problemen ontstonden met de bereikbaarheid van het huis voor ambulance en brandweer. De parkeergelegenheid voor in totaal ca. 60 personenauto's wordt aangelegd voor de Goede Ree aan de Prinsesselaan en leidt tot een aanpassing van de huidige inrich ting van verlichting etc. Hoewel de stich ting HDG de aanleg van de parkeergele genheid bekostigt voor een bedrag van 200.000,- komen de bijkomende kos ten van de aanpassing van lichtmasten, groenvoorziening, e.d. voor rekening van de gemeente, zo was tussen beide partijen overeengekomen. De raad stelde het kre diet van ruim 45.000,- beschikbaar. Ten einde de verklaring van geen bezwaar te krijgen van Gedeputeerde Staten op de bouwaanvraag in kader van de artikel 19 procedure voor de realisatie van de bouw van het recreatiepark Nieuw-Zeeland, was de vaststelling van een Nota Handhavingsbeleid vereist. GS was zonder deze nota niet bereid de ver klaring af te geven, vanwege de proble men die zich voordeden aangaande de permanente bewoning op het park. De nota werd vastgesteld, al vroegen diverse fracties zich af, hoe een dergelijk beleid in praktijk te controleren is. Volgens wethouder Vroegindeweij zal dit ge schieden via bewonerslijsten. Op 27 en 28 mei liepen de leden van Fanfare-orkest Vooruit weer door Oude Tonge en Achthuizen om te collecteren voor de jaarlijkse Anjeractie. De opbrengst waren ongeveer gelijk als vorig jaar: 1.530,- in Oude Tonge en 340,- in Achthuizen. Totaal zo'n 1870,-. Dit bedrag gaat voor een groot deel naar de Anjeractie te Amsterdam. Wij mochten onlangs een gift ontvangen van deze stichting, en wel ƒ2160,- wat ten gunste kwam van de aankoop van twee bugels. Manuelle Maliepaard en Elza Polak musiceren reeds op deze bugels. Wij zijn de gemeenschap zeer dankbaar voor hun jaarlijks terugkerende steun, en willen u bedanken door middel van een buitenconcert. Dit concert zal (bij goed weer) plaatsvinden op woensdag 15 juli 1998 bij Ebbe en Vloed. Om 19.00 uur begint het Teerlingenorkest en wordt om 19.30 uur gevolgd door het Fanfare-orkest. De laatste jaren mogen we veel steun ontvangen van de bevolking en onderne mers in Oude Tonge e.o. Tijdens concer ten hebben we vaak veel publiek en bij andere acties krijgen we ook veel posi tieve reacties. Heeft u interesse om ook te komen musiceren bij Vooruit? U kunt les krijgen bij een erkende muziekoplei ding met vakkundige docenten. In een later stadium kunt u meespelen in het leerlingcnorkest om daarna plaats te ne men in het Fanfare-orkest. Het orkest verzorgt jaarlijks diverse concerten, zo wel in de Grutterswei als in andere zalen, samen met 'zuster' verenigingen. Onder leiding van onze dirigent, Jurgen Nab wordt gewerkt aan een steeds hoger muzikaal niveau. Daarnaast staat het sociale aspect hoog in het vaandel: mu ziek is een hobby die je nooit meer loslaat. Het is gezellig om wekelijks in een groep te musiceren. Het is prachtig om een mooi concert te verzorgen. Kom liijken op woensdag 15 juli 19.00 uur bij Ebbe en Vloed. Of bezoek eens de repetitie in het Bol- baeken. Wij repeteren op woensdag avond van 19.30 tot 22.00 uur. Heeft u interesse om ook te komen mu siceren of wilt u informatie, belt u dan de voorzitter: L. H. Braber, telefoon (0187) 641173 email: lhbraber@wxs.nl TELEFOON (0187) 64 18 42 Fax 64 35 95 Tegen het einde van de platvoet, toen de motor bijstond, omdat de wind onder de hoge wal van Öland bijna weggevallen was, haalde de schoener de kof in. Het was De Vrouw Aaltje. Johannes praalde schipper Harkema. Die praatte over samen zondag houden. Johannes had er niet op tegen. En Rick, die met de kinderen op het luide roepen van de mannen van boord naar boord naar boven was gekomen, was er hard voor. Samen met de Harkema's zouden ze een gezellige en goede zon dag hebben, wist zij. Johannes zei, dat hij vóór Kalmar ankeren ging. Harkema beloofde naast hem te zullen komen. Riek riep: „Tot morgen!" Meer kon er niet gesproken worden, want de schoener liep snel uit. Riek bleef nog even op het dek en keek naar het eiland, bruin en groen van zwaar beboste rotsen. De kleuren waren diep in het licht van de onder gaande zon. Toen ze weer omlaag ging, zag ze Hiddo alleen bij het hek staan. Zij dacht dat de jongen de eenzaamheid zocht, omdat hem nog wat dwars zat sinds de woordenwisseling van vanmid dag. Maar op hetzelfde ogenblik zag ze dat het anders was. Hij wuifde naar een licht figuurtje op de kof. Met een glimlach om de mond ging Riek in de kajuit. Zij had zich over de botsing tussen haar man en zoons bezorgd gemaakt, maar Hiddo was het waarschijnlijk al weer vergeten. Hij dacht althans nu stellig aan heel andere dingen. Had hij zijn zinnen gezet op dat meisje ginds, op Janna Harkema? Wel, zij kwam uit een goed nest en was een flinke schippcrsdochter. Als het zo was kan zij zij keus niet laken. En Hiddo zou het zijn vader nu zeker niet meer kwalijk nemen dat die geweigerd had om Öland heen te varen. Ginds had hij Janna niet ontmoet en nu gingen ze samen zondag hou den. Pril en fris was de lentcmorgcn. De zon was boven Öland opgegaan en straalde over het grijze slot van Kalmar, dat bijna wit werd in dat licht en tus sen het frisse groen van vele pas ontloken berken. Zij maakte het kabbelende water van de Sont tot zilver en deed de bruine klippen glanzen. Het was een vredig zondagochtcndbeeld, waarin de beide schepen, de schoener en de kof, die boor daan boord geankerd lagen op de rede vóór de stad, goed pasten. Johannes was het eerst aan dek; hij wandelde wat op en neer. Toen schoof op De Vrouw Aaltje het roefluik open en Harkema kwam boven. Die groet te bedaard en sprak, de lucht, het water en het land opnemen, van het ruime hcmelrond, dat met een blijde mond des Heeren heerlijkheid vertelt. Har kema sprak graag in bijbeltermen. Terwijl de beide schippers elk in zijn eigen gang- boord tezamen praatten op de luide toon, die eigen is aan mensen die altijd wind en golven moeten overschreeuwen, kwam er meer leven op de sche pen. Uit het luik van het vooronder op De Vrouw Aaltje dook een warrig hoofd op en even later stond een jongen zich te wassen in een puts water, die hij uit zee had geschept. Op de Wilhelmina kwam Hiddo boven. Johannes keek even vreemd, want Hiddo hield er van op zondagmorgen als er niets te doen was uit te slapen, maar verder lette hij niet op zijn zoon. Hij groette ook Janna, die uit de roef van de Aaltje kwam, slechts vluchtig. Zijn aandacht was bij zijn gesprek met Harkema, dat liep over de vaart. „Eten!" riep Geesje uit de kajuit. Johannes ging omlaag. Ze waren er allemaal, be halve Hiddo. „Waar blijft die jongen?" pruttelde Riek. Johannes riep hem. luid en bevelend, zonder er voor naar het dek te gaan. En toen kwam Hiddo. Ze ontbeten zonder haast, zoals dat kon kop zon dagmorgen. „Waaroni heb jij zo'n schik Hiddo?" vroeg Gccsje opeens. ,,Ik? Meid, je zeurt!" ontkende hij, maar hij verslikte zich in een slok thee. En zij liet zich niet afschepen. ,,Je zit al te lachten zolang we aan het eten zijn". Hij wilde het weer ontkennen, doch zij zei: Ik weet wel waarom jij zo'n schik hebt; het is om Janna!" Toen keken ze allemaal naar Hiddo, die bloosde en zich weer verslikte bij het drinken van zijn thee. Riek glimlachte naar haar zoon, maar Johannes trok de wenkbrauwen omhoog. In Kalmar gingen klokken luiden met zware gal men en lichte klepelklanken door elkaar; het was kerktijd in de stad. Wel, op de schepen ook. Al het volk kwam onder het luiden van de Zweedse klok ken in de kajuit van de Wilhelmina samen. Harkema zat aan het hoofdeind van de tafel met een Bijbel en een prekenbundel voor zich. Zijn ge bed was innig en eenvoudig. Het zingen ging veel beter dan toen Johannes lang geleden eens getracht had kerk te houden. Harkema en zijn vrouw en Janna konden alle drie goed zingen en Geert had ook een goede stem. Daardoor gedragen zongen de anderen gemakkelijk. „Zoekt eerst het Koninkrijk Gods", was de tekst van de preek, die Harkema las. Riek luisterde met grote aandacht. Zij wilde zo graag het Koninkrijk zoeken. Ze was dankbaar dat vandaag op hun schip kerk gehouden werd. Het Koninkrijk is midden onder ulieden, werd in de preek aangehaald. Was het nu niet een beetje hier in de kajuit? Zij lette op haar man. Die zat rechtop als altijd; zijn ogen waren op Harkema gericht. Hij luisterde, maar hoc hij luisterde, wist Riek niet goed. Zij waren vijf-en-twintig jaar getrouwd, maar in geestelijke clingen was Johannes zo geslo ten. Wanneer ze in Nederland waren, ging hij trouw naar de kerk. Als ze samen met andere sche pen zondag hielden, vond hij het altijd goed dat bij hen aan boord scheepskerk gehouden werd. Maar als ze voeren, vreesde Riek we! eens dat hij niet ernstig zocht naar een ree of een ankergrondje om daar de zondag te blijven liggen en dat hij ook wel eens voorbijvoer aan een ligplaats. Hij zei dan dat een zondag zonder kerkgang toch geen zondag was en dat je beter varen kon dan ergens gaan lig gen waar je jezelf verveelde en waar de jongens aan het einde van een dag van leegheid roerig en baldadig werden, en Riek moest toestemmen dat daar wat waars in was. Maar soms vreesde zij dat er wat anders achter zat. Het was altijd varen, dag en nacht. Het was jagen naar vracht, jagen naar geld. Zocht Johannes wel het Koninkrijk Gods? O, ze hield van haar man, ondanks zijn eigenzin nigheid en heerszucht. Ze hield van hem om zijn energie, zijn ondernemingsgeest, zijn durf en kracht. Zij had er destijds tegen opgezien buiten gaats te varen, maar ze was toch trots geweest dat hij de eerste was die van het Wad naar zee ging. Ze had gesputterd tegen de motor op de kof, die haar de helft van het kleine roefje roofde en ze was gekweld door het gestamp vlak achter het schot van haar bed, maar ze had tevens bewondering gehad voor Johannes, die daarin alweer nummer één was. Zij was door angst gemarteld toen hij maar raak voer in de eerste oorlogstijd, maar ze vond hem ook een dappere man. Ze bewonderde zijn volharding en voortvarendheid. Als daar maar niet te veel het andere achter zat: het jagen naar geld en goed, waardoor het Koninkrijk vergeten werd. Hij had veel geld verdiend in de oorlog en na de oorlog. (wordl vervoliicJ) 'k

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 4