EHIVI1DEI1-rilEm/5 bij Rabobank Middelharnis Nederlands FilmarcV^^ Donateurskaarten Fonk Makelaardij heeft ook z'n Ouddorpse stek neemt u mee door de geschiedenis van ons land Presentatie uitbreidingsplan hoofdkantoor hospice Calando worden opgehaald door brandweer Een vitale 100-jarige Betrokkenheid van de leden Klantentevredenheid Vaststelling jaarrekening 1997 en winstbestemming Gunstige start in 1998 üEasaaNOE oawna PaN IN SEO GEIÜK EN GlUi' Verkiezing leden Bestuur en Raad van Toezicht Wijzigen statuten en het huishoudelijk reglem^ent OF STOP STOPT GEWOEN IN OE mooEiimoiE zee Afscheid van de heer Au Robijn R.A. Uitbreiding hoofdkantoor Middelharnis Historische filmbeelden tonen hoe Nederland er vroeger uitzag en hoe Nederland zichzelf zag 3e Blad VRIJDAG 26 JUNI 1998 Uitbundige groei In zijn openingstoespraak tijdens de Algemene Vergadering kon de heer G. Joppe, voorzitter bestuur van de Rabobank Middelharnis, veel positieve ontwikkelingen mel den aan de opgekomen leden. Ken merkte 1997 zich door een gematig de groei, de eerste vier maanden van 1998 steeg het balanstotaal van f385 miljoen naar bijna f450 miljoen per heden. Om deze groei op goede wijze op te van gen is uitbreiding van het hoofdkantoor zeer urgent. De realisering van de bouw plannen zijn in een ver gevorderd stadium. De aanwezige leden werden daarover geïnformeerd door de heer A. Gestel, architect voor de bouw. Aan de hand van een diaserie liet hij zien hoe het uitgebrei de bankgebouw er van binnen en buiten uit gaat zien. Het viel de heer Joppe niet moeilijk ver antwoording a^n de leden af te leggen over het verslagjaar 1997. De Rabobank Middelharnis kon in alle sectoren zijn marktpositie verbeteren. Er is een sterke verworteling in de plaatselijke gemeen schap. Door sponsoring van het vereni gingsleven en velerlei activiteiten wil de bank daadwerkelijk gestalte geven aan de coöperatieve gedachte. Er is een voortdurend streven, de dienst verlening aan onze klanten te verbeteren en op deze wijze de klantwaarde te verho gen. De versterkte solvabiliteitspositie is een goede basis voor de komende generatie. In een steeds complexer wordende financië le wereld wil de bank haar klanten helpen bij het verwezenlijken van hun economi sche ambities. De Rabobank wil zich posi tioneren als een uitstekende, brede finan ciële dienstverlener, geschoeid op coöpe ratieve leest. De heer Joppe attendeerde in zijn ope ningswoord op de statutenwijziging, die een verbreding van de coöperatieve grondslag met zich meebrengt. In de nieuwe statuten staat het lidmaat schap open voor elke klant die waarde hecht aan de aanwezigheid en het voort bestaan van de Rabobank in onze plaatse lijke gemeenschap. Een goedwillende klant moet zonder financiële voorwaarden gewoon lid kun nen worden van de bank. De heer Joppe hoopte dat vele klanten van deze moge lijkheid gebruik zullen maken en op deze wijze nog meer betrokken worden bij hun eigen bank. De waarde die de bank voor de klant heeft is te meten aan de tevredenheid van de klanten. In 1997 bleek dat de afname van diensten en produkten weer verder toe nam. Ondanks de concurrentie hebben we goed kunnen inspelen op de toegenomen vraag naar adviezen, produkten en dien sten. Veel waardering heeft onze bank ontvan gen voor de voorlichting en informatie over de gevolgen van de Europese Mone taire Unie. Inmiddels zijn daar diverse voorlichtings avonden aan gewijd geweest. Afzonder lijke bijeenkomsten voor bedrijven en particulieren. De Rabobank heeft in de persoon van G. van der Have, onderdirec teur, een Eurocoördinator aangesteld, en een actieve Eurowerkgroep ontplooit veel activiteiten. Terecht kunnen we de Euro bank van Goeree-Overflakkee worden genoemd. Bij dit agendapunt kreeg de heer W.A. Coremans, directeur van Rabobank Mid delharnis, gelegenheid om de jaarstukken 1997 toe te lichten. Met voldoening blikte hij terug op de financiële resultaten van 1997. Aan de hand van dia's gaf de heer Coremans een nadere informatie. De groei van de toe vertrouwde middelen en een kredietverle ning was weliswaar gematigd maar des ondanks was er sprake van een uitstekend resultaat en de pot voor voorzieningen van risico's is tot de rand gevuld. De laatste jaren is de rentemarge verkrapt, maar de provisiebaten nemen gestadig toe. Mede door incidentele factoren was er sprake van een forse kostenstijging. De kosten van de Euro-invoering en de Mil- lenniumproblematiek betekenen een extra belasting voor de banken. Ondanks dat het inwonersaantal in ons werkgebied nauwelijks wijzigt is de afna me van produkten en diensten toegeno men. Uit de toelichting van de heer Coremans kon door de vergadering de conclusie worden getrokken, dat de Rabobank Mid delharnis, haar rol van vernieuwende aan bieder van financiële diensten met maat schappelijke meerwaarde, op een breed terrein gestalte weet te geven. Over de eerste vier maanden van 1998 is er sprake van een stormachtige groei. De toevertrouwde middelen groeiden in die periode met maar liefst 16,1 en de kre dietverlening met 6,4 Mede door de nog steeds gunstige effectenbeurs lieten de provisiekosten een stijging zien van 11,4 De resultaten voor het jaar 1998 mogen dan ook met vertrouwen tegemoet worden gezien. De leden hadden na de toelichting geen enkele moeite om de jaarstukken 1997 goed te keuren en gingen er eveneens mee akkoord de winst toe te voegen aan de Algemene Reserve. Namens de Colleges A;^^•^ Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragen-rubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Hierbij een paar bladen van mijn Datura. Verleden jaar werd het blad al lelijk zon der dat ik kon ontdekken wie of wat dat veroorzaakte. Nu is 't weer precies zo. Volgens mij heeft hij wel voldoende mest gehad. Ik geef geregeld kippenmest. Ik zou graag jullie raad willen horen. Antwoord: Als u een goede raad wilt horen, geeft u dan aan welke plant ook nooit meer verse kippenmest! Vogelpoep bevat ammoniak en tast zelfs kunststof aan, het is te scherp en te pittig. Daarvan mag u uw bloemen en uw planten en voor al uw groenten in de moestuin niets toe dienen ter voorkóming van verbranding en van overbemesting. Wij begrijpen dat u kippen houdt en hun uitscheidingspro- ducten kwijt moet, maar dat kunt u beter met ander afval (maar géén aardappel schillen, papier of hout) op een compost- hoop storten. Bladeren en dgl. verteren sneller als er verse vogclmest aan toege voegd wordt. Ook de onkruidzaden die door de kippen zijn opgepikt, verteren dan. Is de composthoop enkele malen gekeerd en in of na de winter behoorlijk verteerd, dan kunt u er tegen het voorjaar iets van door de grond van uw bloemen- perken en uw moestuin werken. Maar let wel: met mate. En beslist niet tussen mei en september. Wij hebben een ouderwetse bedpan in ons bezit gekregen. Weet u waar die voor diende? Heeft hij nog waarde? Antwoord: Een beddenpan is een kope ren bak aan een lange steel en werd ge bruikt om het bed te verwarmen, gevuld met gloeiende kooltjes. Vandaag de dag zal de pan daarvoor niet meer gebruikt worden, maar als een siervoorwerp gezien worden, bijv. naast de open haard. De waarde kan zeer zeker aanzienlijk zijn maar kan natuurlijk niet vastgesteld wor den zonder de beddenpan te zien. U moet wel bedenken dat er erg veel namaak is. Een antiquair/taxateur moet hier uitkomst brengen. Ik zoek het tweede deel van een gezegde dat begint met: Geluk en glas.Kunt u mij daarbij helpen? Antwoord: Geluk en glas breekt even ras. Zo wordt het steeds vermeld in 't oudste Nederlandse Spreekwoordenboek van P. J. Harrebomée. De heer T. C. van Dieren, zojuist gekozen als nieuw lid van de Raad van Toezicht, spreekt de vergadering toe feliciteerde de heer Joppe de heer Core mans en zijn medewerkers met de behaal de resultaten. Met name werd de heer De Visser genoemd, hoofd Bedrijfsvoering, nauw betrokken bij het financiële gebeu ren en die na een dienstverband van ruim 35 jaar per 1 juli 1998 afscheid neemt i.v.m. het bereiken van de VUT-gerech- tigde leeftijd. De heer De Visser zal in zijn functie worden opgevolgd door de heer C. Kamp die aan de leden werd voorgesteld. In het Bestuur was de heer Joppe perio diek aftredend, terwijl de heer A. Robijn R.A. wegens het aanvaarden van de lei ding over het accountantskantoor DRV in Dirksland, zich uit het Bestuur terugtrok. De heer Robijn achtte het uitoefenen van deze nieuwe functie onverenigbaar met zijn bestuurslidmaatschap. In verband met dit agendapunt werd de leiding tijdelijk overgenomen door de voorzitter van de Raad van Toezicht, de heer P. A. M. Havermans. Deze prees de grote inzet van de heer Jop pe in het leidinggeven aan het Bestuur van een bank die zich duidelijk in een groeifa- se bevindt met fraaie resultaten. Teruggrijpend op beelden uit de sportwe reld was de heer Havermans dankbaar voor de herverkiezing van de heer Joppe, omdat het niet verstandig is om in een winnend team wijzigingen aan te brengen. Voor de vervulling van de vacature van de heer Robijn was na een zorgvuldige selec tie de heer T. C. van Dieren benaderd. In verband met de uitvoering van een aantal extra projecten in zijn eigen bedrijf het komende jaar, was de heer Van Dieren thans niet in staat een bestuursfunctie te aanvaarden. De leden gingen er echter mee akkoord dat de heer Van Dieren toe treedt tot de Raad van Toezicht en na afloop van een jaar, kandidaat gesteld wordt voor het Bestuur. Het herkozen lid van de Raad van Toezicht, mevrouw L. A. Mastenbroek-Sneep zal het komende jaar vanuit dit College tijdelijk deel uitmaken van het Bestuur. Als resultaat van een intensieve gedach- tenwisseling werd binnen de Rabobank- organisatie besloten tot een verbreding van de coöperatieve grondslag. Het ver plichte lidmaatschap met de aansprake lijkheid van vijfduizend gulden per lid wordt afgeschaft en het vrijwillige lid maatschap zal worden gepromoot. Om de bancaire deskundigheid in het Bestuur te Het is ons niet eerder overkomen, maar de stop van een glazen stopfles is er niet meer af te krijgen. Weet u misschien een manier waarop dit wel zou lukken, zonder iets te breken? Antwoord: De hals van de fles moet uit zetten door warmte en de glazen stop bin nenin tegelijkertijd krimpen van de kou. Leg daarom een avond tevoren een doek in de koelkast en zorg voor voldoende ijs blokjes. Als de volgende ochtend die doek ijskoud is, vult u een teil met warm water. Dat mag niet gloeiend heet zijn, want dan loopt u het risico dat de stopfles barst. Zet die flacon er wel inééns tot de hals in, maar zo dat er géén water in kan komen. Pak dan die stop beet met de ijskoude doek en houd met de andere hand de verwarm de hals van de fles vast. Na enige secon den moet de flacon iets uitzetten en gaat de glazen stop krimpen. Als u beide dan tegen elkaar indraait en gelijk blijft trek ken, moet u beweging voelen en dan laten ze los. Lukt het nog niet, vervang dan het water in de teil door wat heter, leg enige ijsblokjes op de afsluiting en probeer die daarna opnieuw los te wrikken. Hebt u de stop eraf, slijp haar dan iets bij op een amaryl slijpsteen. Is er sprake van eb en vloed in de Middel landse Zee, bijv. bij Turkije? Antwoord: De getijdengolf van de At lantische Oceaan dringt weliswaar op krachtige wijze door de Straat van Gibral tar binnen, maar loopt in de enorme ruim te daarachter die deze zee beslaat, al spoe dig dood. De getijdenverschillen in de Middellandse Zee zijn daarom gering te noemen, ongeveer een meter. Alleen in de Golf van Gabès bedraagt het verschil on geveer 2 meter. Het is ook wel te begrij pen dat de Straat van Gibraltar een flinke barrière vormt omdat zij ongeveer 13 kilo meter breed en 400 meter diep is. realiseren zal de algemeen directeur voor taan worden opgenomen in het Bestuur. Om het voorgaande in de statuten goed vast te leggen, is een statutenwijziging nodig. Aangezien het noodzakelijke quo rum niet aanwezig was ter vergadering kon de statutenwijziging niet plaatsvin den. Via een advertentie in de gebruikelij ke bladen zullen de leden worden opge roepen om op 7 juli 1998 opnieuw op de Algemene Vergadering te verschijnen. Wanneer op de vergadering van 7 juli 1998 drie vierde deel van de aanwezige leden voor de statutenwijziging stemt, is de statutenwijziging een feit. Aan het eind van het officiële gedeelte van de vergadering werd door de heer Joppe afscheid genomen van het vertrekkende bestuurslid, de heer A. Robijn. Sinds 1992 heeft de heer Robijn deel uitgemaakt van de bestuurscolleges. Het vertrek betreu rend, maar aan de andere zijde respecte rend, werd afscheid genomen van een zeer deskundig bestuurslid. De heer Robijn werd geroemd vanwege zijn cijfermatige inzicht, maar was ook sterk op het beleids matige vlak Al die jaren werkte hij op een constructieve wijze samen met zijn mede bestuurders en de directeur. Als blijk van waardering werd de heer Robijn een reischeque aangeboden. Ver wijzend naar het 100-jarig bestaan van de Rabobank-organisatie merkte de heer Robijn in zijn dankwoord op, dat hij in dat licht bezien, maar betrekkelijk korte tijd deel uitmaakte van de Colleges. Het was een goede tijd, in een goede harmonie werden er vaak pittige discussies gevoerd. De heer Robijn dankte de leden voor het in hem gestelde vertrouwen en zag zijn toekomstige opvolger, de heer Van Die ren, als een versterking van de Colleges. Na afloop van het officiële gedeelte van de vergadering, gaf de heer A. Gestel, archi tect te Middelharnis, een toelichting op de uitbreiding van het hoofdkantoor. De heer Gestel leidde de aanwezigen met behulp van geavanceerde techniek op bekwame wijze door de uitbreiding. Ieder kreeg een duidelijk beeld hoe het bankgebouw er straks van binnen en buiten uit gaat zien. Het voormalige politiebureau zal, hoogst waarschijnlijk nog voor de zomervakan tie, gesloopt worden. Na de vakantie zal dan met de bouw worden begonnen die, naar verwachting, pas zomer 1999 geheel voltooid zal zijn. Een gedeelte van de medewerkers zal in een tijdelijke nood- huisvesting worden ondergebracht. Omdat de bankhal ongewijzigd blijft, zal het ongerief voor de klanten zeer beperkt zijn. De nieuwe personeelsingang komt aan de zijde van de Hoflaan en zal tevens de toegang zijn tot een ontmoetingsruim te waar allerlei voorlichtingsavonden en seminars gehouden zullen worden. Het is de leden ongetwijfeld duidelijk geworden dat Rabobank Middelharnis binnen af zienbare tijd over een eigentijds hoofd kantoor zal beschikken, geheel passend bij de huizenstijl van de omgeving. DIRKSLAND - Hospice Calando in Dirksland houdt volgende week een campagne om donateurs te werven op Goeree-Overflakkee. De antwoordkaarten worden huis- aan-huis opgehaald door de brand weerkorpsen. Eind deze week ontvangen alle bewoners van Goeree-Overflakkee een folder van Calando in de bus. Deze folder vertelt het een en ander over het hospice in Dirksland, dat bedoeld is om mensen in hun laatste levensfase te verzorgen en te begeleiden. Tevens bevat de folder een antwoordkaart, waarop men kan aange ven dat men donateur wil worden van de stichting die het hospice beheert. Volgende week, tussen 29 juni en 3 juli, worden de antwoordkaarten met enig 'vlagvertoon' door de brandweer opge haald. De stichting Palliatieve Zorg Dirksland (PZD) geeft de tip kaarten tij dig in te vullen en klaar te leggen, zodat de brandweer niet nodeloos lang in de straat hoeft te blijven. Uiteraard kunnen donateurs er ook voor kiezen hun kaart op de bus te doen. Of hun gift direct te storten op rekening 31.41.18.373. Eerste bewoner Calando ontvangt per 1 juli de eerste be woner. Het huis is ingericht en de tuin zal worden aangelegd. Van een ope ningshandeling zal op dat moment nog geen sprake zijn. De officiële opening zal waarschijnlijk in november plaatsvin den, gecombineerd met een symposium over palliatieve zorg. Nadere berichten daarover volgen. Het hospice, twee geschakelde woningen aan de Vivaldilaan, is maandelijks één keer te bezichtigen. Echter alleen op af spraak en met inachtneming van de pri vacy van de bewoners van Calando. Aanmelden voor Calando kan op drie manieren. Via de arts of specialist. Via andere hulpverleners, waaronder de wijkverpiceging. Of door zelf te bellen. Het telefoonnummer van Calando is (0187) 60 90 55. Dr. Van der Velden, de coördinerend arts van het hospice, is be reikbaar via nummer (0187) 60 73 00. Na de aanmelding komt een verpleeg kundige op bezoek voor een intakc-gc- .sprek. De opnameprocedure neemt maxi maal 36 uur in beslag. Irene Struijk geflankeerd door haar medewerksters op hel Ouddorpse kantoor, links Belletrix van Wingerden, rechts Hilda Caris Van Irene Struijk weten we maar weinig en dat zijn we op Flakkee niet van elkaar gewend. Ze werd in Arnhem geboren, 43 jaar geleden, inderdaad zou je dat niet zeggen... Haar man, een Struijk, zag in Rot terdam het levenslicht, ook al geen Flakkeeër dus. Ze hebben 3 kinde ren, kwamen 23 jaar geleden naar Flakkee en zoals het er nü voorstaat gaan ze daar nooit meer weg... Irene Struijk dus, mede-eigenaar van Fonk Makelaardij Goeree-Overflak kee, helemaal bevlogen van het vak, de taxatie en verkoop van vooral hui zen, vorig jaar dan ook tot het beëdigd Makelaarschap verheven, een knappe prestatie voor een knappe meid in die wereld die overwegend een mannen wereld is. „M'n vak", zegt ze: „daar hou ik van!" Ze heeft alle gelegenheid het make laarsvak te practiseren want van de 15 die zich op Goeree-Overflakkee met de verkoop van Onroerend Goed bezig houden is ze waarlijk de kleinste niet, wél de grootste en zeker de meest ge drevene, al staat ze zich daar niet op voor en zegt ze alleen maar met aarze ling dat er onder genoemde 15 - nogal véél zijn er dat - ook zijn die met wat minder kennis van zaken zijn bedeeld. „Via hen zie ik particulieren te weinig voor hun huizen maken", zegt Irene Struijk. Die zijn dan met een minder deskun dige verkoper in zee gegaan, waar schijnlijk omdat die z'n courtage wat had verlaagd, het courtagepercentage is nl. onderhandelbaar en iedereen kan zomaar met de verkoop van Onroe rend goed beginnen en zeker hoef je daar geen beëdigd makelaar meer voor te zijn. Ze leerde het vak in haar werkperiode bij Marius Jongerius. Na diens vertrek werd ze in 1996 zelfstandig en ze heeft al doende al achttien jaar erva ring met de verkoop van Onroerend goed op Goeree-Overflakkee, ze weet derhalve waarover ze praat: toen ze 18 februari dit jaar beëdigd werd als makelaar was ze helemaal all-round en staat haar diploma borg voor een hoge kennis van zaken. Al eerder had ze de blik richting Oud- dorp gewend, ook terwille van de con tinuïteit van haar bedrijf. Daarom werd kortgeleden in Ouddorp een kan toor gevestigd, niet zomaar een bij kantoor-, maar een volwaardig zuster kantoor van dat in Sommelsdijk. Het wordt be'mand', 6 dagen per week, door Belletrix van Wingerden en Hilda Caris en Irene Struijk zelf zal er dikwijls kunnen worden gesignaleerd. Haar lijkt het dat het goeddeels recre atiewoningen zullen zijn die aangebo den zullen worden en de duurdere par ticuliere woningen: makelaar Irene Struijk staat gereed om het allemaal op waarde te schatten en in de ver koop ervan een bemiddelende rol te spelen. Het einde van de eeuw nadert en dit levert stof tot nadenken. Het fin-de-siècle-gevoel doet ons terug kijken op de afgelopen eeuw, een eeuw waarin veel gebeurd is. Twee wereldoorlogen hebben hun stem pel gedrukt op de eerste helft ervan, de opkomst van de auto heeft het straatbeeld drastisch ver anderd, het vliegtuig heeft zijn in trede gedaan en Nederland heeft het grootste deel van zijn koloniën verloren. Terugkijken naar deze periode is nu mogelijk met de videobanden van het Nederlands Filmarchief, die verkrijgbaar zijn bij boekhandel en warenhuis. Al in het begin van de negentiende eeuw werd geëxperimenteerd om een toestel te ontwerpen dat bewegende beelden zou kunnen vertonen. De eerste voorstelling in Nederland met een dergelijk toestel werd in juni 1896 gegeven. De ontwik keling van het medium film kwam in een stroomversnelling en in hel eerste decen nium van de twintigste eeuw werd het tot volksvemiaak. Van het begin van deze eeuw zijn veel films met prachtig filmmateriaal bewaard gebleven die echter moeilijk toegankelijk zijn voor particulieren. Het Nederlands Filmarchief heeft zich daarom als doel gesteld dit audiovisuele erfgoed van Neder land en de voormalige koloniën bereikbaar te maken voor een breed publiek. In de filmarchieven wordt naar interssant oud beeldmateriaal gezocht dat, na een kritische selectie, in het film-laboratorium vakkundig wordt overgezet op video. Wat telkens zeer duidelijk uit al deze oude filmbeelden naar voren komt, is de sfeer van vroeger, de mode van toen. de nog vrijwel autoloze straten, hel ontbre ken van de jachtigheid van tegenwoordig en de hoeveelheid arbeid die nog met de handen werd verricht. De kwaliteit van de beelden is vaak nog opvallend goed en wie weet herkent u nog een familielid of kennis. Er is een ruim assortiment van deze video's van het Nederlands Filmarchief te vinden bij boekhandel en warenhuis over tal van onderwerpen, zoals provin cies, steden en water-wegen van Neder land, maar ook over Nederlands-Indië, Suriname, scheepvaart, luchtvaart en spoorwegen, folklore, industrieel erf goed, handel en nijverheid, over de krijgsmacht en over het koningshuis. Er is dus voor elk wat wils. Zelfs voor fami lieleden in het buitenland zijn speciale uitgaven te verkrijgen. Ga daarom gerust eens langs om rond te kijken of voor meer informatie. Ter kennismaking met het fonds van het Nederlands Filmarchief is er nu een videoband uitgebracht die bestaat uit beelden uit de periode 1*98-1955, dus met beelden van 100 jaar geleden! Aller lei thema's komen aan bod op deze video, zoals scheepvaart, spoorwegen, luchtvaart, staatsmijnen, metaal- en tex tielindustrie, bezetting en bevrijding. Er komen tal van plaatsen en streken voor op de band, waaronder Den Haag, Sche- vcningen, Rotterdam, Deventer. Amster dam, IJmuiden, Enkhuizcn, de Zaan streek, Utrecht. Arnhem, Leeuwarden, Tilburg, Zaltbommel en Maastricht maar ook plaatsen in Ncderlands-lndie. De videoband, met een speelduur van circa 30 minuten, is voor slechts 9,95 verkrijgbaar bij boekhandel, waren huis en tabaksspeciaalzaken en bevat bovendien kortingbonnen ter waarde van maar liefst 120,- voor andere video-uitgaven van het Nederlands Filmarchief.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 9