EIIAnDEI1-l1IEUW5 Overdenking Neeltje Jans; Vlaggetjesdag 1998 Reformatorische Studentenvereniging uit de Heilige Schrift In de loopbaan sprintkampioenen van De Stelle Kleine correctie Vrouwvolk aan boord HET .KIJkVENSTER Herinnering zangavond parel in de Oosterschelde Oud papier Herkingen VERVOLGVERHAAL 2e Blad VRIJDAG 26 JUNI 1998 No. 6715 Blik op kerk en samenleving (_J - Burgemeestersperikelen - De oorzaken - Hoge bomen In mijn bijdrage van vorige week was een onbegrijpelijke drukfout geslopen. Men zegt dat je daar achteraf geen aan dacht aan moet besteden, want een dag later, en zeker een week later, zijn de lezers het weer vergeten. Maar ik heb na enig nadenken toch een reden om erop terug te komen. Er stond: „Momenteel worden de burgemeestersperikelen zo eerlijk mogelijk over het land verdeeld, naar de grootte van de verschillende politieke partijen". Hoe zoiets erin kan komen, daarvoor kom je verstand te kort. Wie het stukje met aandacht heeft gelezen, begreep natuurlijk wel dat er had moeten staan: 'burgemeesters posten'. Maar toen ik het las, en van de eerste schrik bekomen was, ben ik erover gaan nadenken. Stel je voor dat burgemees tersperikelen eerlijk over het land ver deeld konden worden... Zeker, ze moes ten er niet zijn, problemen rondom een burgemeester. Maar ze zijn er tegen woordig, en eigenlijk meer dan ons lief is. Burgemeesters die op een of andere manier niet goed functioneren, of die op financieel gebied in de fout zijn gegaan, steekpenningen hebben aangenomen, of die in hun privéleven dingen doen die in strijd zijn met hun ambtelijke waardig heid. Ik hoef geen (plaats)namen te noe men, ieder die de krant leest kan ervan op de hoogte zijn. En dan gebeurt het soms dat een burge meester moet aftreden, of dat hij een andere gemeente krijgt, of dat er twee van gemeente moeten ruilen, teneinde de zaken bestuurlijk weer een beetje op een rij te krijgen. Inderdaad komen deze probleemgevallen over het hele land voor, en onder alle politieke partijen - in zoverre had het zetduiveltje geen ongelijk - al kan natuurlijk niet gezegd worden dat ze eer lijk over het land verdeeld worden. De vraag dringt zich echter op: hoe komt dat, dat tegenwoordig zo vaak uitglijders voorkomen .onder de eerste burgers? Misschien moeten we het probleem bre der stellen. Want het zijn niet alleen bur gemeesters die in de fout gaan. Ook in het zakenleven zien we mensen ontspo ren. Hooggeplaatsten soms, bankdirec teuren die ineens op non-actief worden gesteld. En bij de top van de politie, en in kringen van de rechterlijke macht. En - helaas - ook in de kerk komt het voor. De laatste tijd is er nogal wat aan het licht gekomen van fraude bij kerke lijke of semi-kerkelijke instellingen. Zelfs zó dat er een stichting in het leven is geroepen om al dat criminele gedrag boven tafel te krijgen en aan het licht te brengen. En predikanten die in hun gemeente niet goed functioneren, om allerlei redenen. Nogmaals: is daar een oorzaak voor? Ik denk dat we dan een paar dingen niet mogen vergeten. Dat is in de eerste plaats de macht van de media. Want in het verleden kwam dat natuurlijk óók voor dat mensen niet voldeden aan de verwachtingen of op het een of andere terrein ontspoorden. Alleen - toen werd het niet zo gauw bekend, je hoorde het pas later, of helemaal niet. En ten twee de, de 'missers' komen in de krant, en voor de televisie. Niet de veel grotere groep die jarenlang met grote trouw en toewijding heeft gewerkt. Let wel, daarmee wordt niets goedge praat, maar het geeft wel meer oog voor de proporties. Onlangs las ik dat een aftredende Her vormde visitator, ds. L. Korevaar, op merkte dat er, laten we zeggen, een stuk of tien twaalf gemeenten met problemen zijn, waar dus de visitatie aan te pas moest komen. Maar dat houdt tevens in dat er vele honderden zijn waar niets aan de hand is. Maar dat laatste is geen nieuws. Daar komt nog iets bij. De mensen zijn vandaag de dag veel mondiger dan in het verleden. Hooggeplaatsten worden meer bekeken en beoordeeld, en ieder meent tot zo'n oordeel bevoegd te zijn. Daar door worden mensen ook eerder op hun vingers getikt. Intussen, hoge bomen vangen veel wind. Ieder die op een belangrijke post staat, dient zich bewust te zijn dat hij of zij bekeken wordt. En iemand heeft eens een mooi beeld gebruikt. „Wanneer kij ken mensen naar de zon? Niet als zij elke dag gewoon aan de hemel staat en haar licht geeft, maar wel als er een zonsver duistering is". Waar een drukfout al niet goed voor is... In dit geval heeft zij stof geleverd voor een nieuw stukje. Waarnemer Ingezonden: een dag met een gouden randje en een grijs staartje Het was een schitterende dag, hoewel de hooggeplaatsten hun bezorgdheid uit spraken over de toekomst van de visserij, genoot het publiek met volle teugen. Ge lokt door grote advertenties waren ze in drommen komen opzetten. De door Er- win Krol voorspelde regen kwam pas na afloop, iedereen genoot van het schouw spel, de drukte, de vis, het meevaren en alles verliep ordelijk en in goede harmo nie. De aanwezige agenten hadden bijna niets te doen en verveelden zich blijk baar. Toen wij huiswaarts wandelden zagen we een ongewoon schouwspel, 6 dien ders waren bezig om zo snel en zoveel mogelijk bekeuringen uit te schrijven voor auto's die in de berm langs de weg geparkeerd stonden, ze stonden niemand in de weg maar dat mag nu eenmaal niet, hoewel ik regelmatig auto's in de berm zie staan zonder briefje onder de ruiten wisser. Het is misschien een nieuw beleid om niet alles maar te gedogen, maar helaas nog steeds staan er in het straatje waar ik woon auto's aan de kant waar dit verbo den is, nog steeds nemen auto's 2 van de 3 stoeptegels in beslag en moeten voet gangers met 1 tegen genoegen nemen, nog steeds moet je bij een gerenomeerd restaurant als voetganger over de rijbaan omdat de auto's over de stoep gepar keerd staan, en dat allemaal zonder geel briefje onder de ruitenwisser. Maar op vlaggetjesdag, KASSA, ge schatte opbrengst 10.000,-. En daar kan ik nu verdrietig van worden. Blauw op straat, alleen om een mooie dag voor veel mensen een bittere smaak te geven? En verder alles op zijn beloop te laten? De parkeeroverlast is er al jaren, zonder dat er zelfs maar een waarschuwing ge geven wordt, alleen met vlaggetjesdag met 6 man schrijven, bah. A. de Goede Hard blokken. Examens. Geslaagd. Va kantie. En dan... Studeren aan een uni versiteit of hogeschool. Je wordt student. Je blijft thuis wonen of je gaat op ka mers. Je ontmoet mensen die er een totaal andere visie op na houden dan jij. Daarom kan je studeren samen met de CSFR (Civitas Studiosorum Fundamento Reformato). De CSFR is een reformato rische studentenvereniging die als grond slag de Bijbel en de Drie Formulieren van Enigheid heeft. In acht universiteitssteden is een dispuut van de CSFR gevestigd: Amsterdam, Delft, Groningen, Leiden, Rotterdam, Tilburg/Eindhoven, Utrecht en Wagenin- gen. Op de CSFR ontmoet je reformatorische mede-studenten, met wie je 1 keer in de week naar een bijbelkring, studiekring of lezing gaat. Je gaat met elkaar eten, of je gaat zomaar eens even langs bij elkaar. Met elkaar onderzoek je de grondslag van de vereniging. Op landelijk niveau worden er conferenties georganiseerd, maar ook een sportdag en muziekdag. Met je dispuut wordt er twee keer per jaar een weekend georganiseerd. Wil je meer dan alleen studeren en daar om kennismaken met de CSFR? Kom dan naar de introductieweek van de CSFR in de stad waar jij gaat studeren. Bel of schrijf gerust naar: Annemarie de Pater, Oude Woudenbergse Zandweg 1, 3707 AM Zeist, tel. (030) 6919442. Autobedrijf Jan van Dijk Janet Tanis en Björn de Leeuw Afgelopen zaterdag werd in het ge zellige suptropische zwemparadijs 't Zuiderdiep (Stellendam) de jaar lijkse sprintkampioenschappen van zwemclub De Stelle gehouden. Zoals altijd bestond het programma uit de 25 mtr. schoolslag, 25 mtr. vrijeslag en 25 mtr. rugcrawl. Deze keer konden de trimmers, ouders of anderen die de zwemclub een warm hart toedragen, zich ook eens met elkaar meten. Uiteraard wel in een aparte categorie, zodat daar ook op een eerlijke manier prijzen ver deeld konden worden. Het zou een zware middag worden. Niet zozeer voor de leden van De Stelle maar wel voor de officials en de reken- en type kamer, want de serie was telkenmale zeer spannend en volgden elkaar in razend tempo op. Tijdens het zwemmen werd er geen onderscheid in leeftijd gemaakt, maar uiteraard werd dit wel gedaan tijdens het opmaken van de klassementen. Daar bleek het vooral bij de jongens onder de 12 jaar zeer spannend te zijn. Na de drie afstanden was het verschil tussen goud (Arjan Witte) en zilver (Willian Hansen) slechts 0.1 seconde! Tussen zilver en brons (Leander van Splunder) was het verschil iets groter: 0.7 seconde! Vooraf stond bij de dames eigenlijk al vast dat Janet Tanis sprintkampioene zou wor den, alhoewel ze toch nog onverwacht veel weerstand van Sheila Han.sen onder vond. Bij de heren was het eigenlijk de "Daarom dan ook, alzo wij zo groot een wolk der getuigen rond om ons hebben liggende, laat ons afleggen alle last, en de zonde, die ons lichtelijk omringt, en laat ons met leidzaamheid lopen de loop baan, die ons voorgesteld is; zien de op de overste leidsman en vol einder des geloofs, Jezus. (Hebr.12,1 enla) Dat heeft de schrijver van de brief aan de Hebreen getroffen. Hij zag de atleten het stadion binnenkomen. De toeschouwers juichten hen staande toe; hij zag de lopers kijken, naar het publiek. Toen concentreerden ze zich op de baan. Het lange kleed ging uit. De startplaatsen werden ingenomen. De race begon. En toen, die uiterste inspanning, dat volhou den, dat in de baan blijven; dat sprak hem aan. "Een beeld voor het christenle- ven", schoot het door hem heen. Lopen, voortgaan in concentratie en inspanning. Over de renbaan, naar het einddoel. Worden wij christenen genoemd? Lopen wij zó in de renbaan? Nu eeriijk zijn! Dat gerichte, geconcentreerde lopen, is dat er? Dat is dan wonderlijk. Want van huis uit slenteren we wat door het leven. Als een jongen in een winkelstraat. Doelloos. De zonde is daar de oorzaak van. Die doet alsof we voorwaarts leven, maar ze leidt ons in grote kringen telkens terug. Naar onszelf,onze eigen begeerten, onze eigen belangen. Net een blinddoek. Dan draai je rond. Maar tot God kom je zeker niet. En ook niet tot jezelf. Daar is bekering voor nodig. Omkeer tot God, omdat ik in de zonde dood\oop, niet verder kan. Wie loopt er in de loop baan? Die Christus ontmoette. De ogen geopend gekregen. Toen. En., tegenge- sparteld? Ja, als ik eeriijk ben... Ik wilde er niet aan. Maar Zijn heilige ogen, hè. Toen kon ik het niet meer houden. Dan breekt er iets in je. Als je daarin Zijn lief de ontdekt! En ben je, bent u, nu dan een christen? Ach, wat een groot woord. Heb ik mezelf daar niet veel te veel in tegen? Hoe durf ik eigenlijk? Weet ik er wel van? En toch... bij Hem gaan horen. Naar Zijn stem, Hemzelf, verlangen. De apostel vermaant; hij spreekt van vol harding. Voortgaan! Niet verflauwen. Dat geldt de Hebreen allereerst. Maar dan ook ons! Er zijn er al zoveel die de loop gelopen hebben; de strijd gestreden. Ze kijken toe. Naar ons. Nee, ze staan op. Ze vuren ons aan in de loopbaan. Ze geven getuigenis door hun leven, door hun geloof. Door welke beproeving we ook heen moeten. Hun stemmen klinken op; hun leven spreekt, wanneer we de Schrift ter hand nemen. Zó de bijbel wel eens gelezen? Er naar geluisterd?! Houdt vol! Roepen ze; blijf bij het evan gelie van de gekruisigde Christus! Wonderlijk, die aanmoedigingen. Wie nog eigendom van de wereld is, schudt z'n hoofd; waar hebt u het over. Maar wie van Christus werd door het geloof, luistert met verlangen. De strijd kwam vanzelf. Vooral de strijd met jezelf. Daar kun je zo moe van worden. Zo verward van raken; dat je terugvalt. Het gebed verkilt; het lezen van de bijbel wordt een koude plicht; de kerkgang een volgehou den gewoonte. De apostel onderkent dat gevaar. Vandaar zijn aansporing. Leg af alle last! Zo kun je niet lopen op de loop baan van het geloof. Weten we dat niet voor onszelf wat de apostel bedoelt? Geld en goed misschien? Liefde tot de wereld. Iemand schrijft: we moeten onze waardering van al die dingen "aftrek ken". Om volhardend te lopen. Alle last; en de zonde. Met name de zonde. Die ons lichtelijk omringt. Afleggen. Wat een worsteling. De oude natuur doden. Wanneer sterft hij? Wanneer de kracht van Christus er is; wanneer de band van het geloof aan Hem trekt. Dan alleen. Dan lopen we volvaardig op de baan. Niet in de kracht van de eigen overtui ging. Nee, in de kracht van het geloof. Vandaar: "Ziende op Jezus". Tegenwoordige tijd. Telkens. Voortdurend. Op Jezus. Dat is de naam die Jozef aan Hem geven moest. "Want Hij zal zijn volk zalig maken van hun zonden". Dat in Hem te vinden. Daar ontspringt het geloof. Wat een heerlijke Naam! Heeft de kennismaking al plaats gevonden? Dat is vóór alles nodig. Hij is de leidsman. De auteur. Hij werkt het door de Heilige Geest. Hij zegt ons alles wat we gedaan hebben. Hij is eerlijk; Hij maakt ook eerlijk. Om zich in de verge ving als Jezus te laten kennen. Dan kun je best kritisch in de gemeente staan, maar daar, tegenover Hem, wordt het beslist. Een zondaar die de zaligheid leert zoeken buiten zichzelf in Jezus. Hij is de beginner; die standvastig heeft vol gehouden. Hij baant een weg. Hij liep de wedloop van het geloof in het duister van onze zonde. Hij is ook de voltooier! Zijn we daarachter? Hoe dikwijls zitten wij onder water; verkeert ons geloven in ademnood? Vandaar., ziende op Hem! Jezus, die zich er door geloofd heeft! Zich aan God vastgehouden. Ten diepste plaatsvervangend. Wat een Heere. Houdt Hem in het oog! Opdat we niet verflau wen, verslappen. Dan is het uitzicht: de heerlijkheid. Met Jezus. Ik, Heere? Nee, ik werd al strij dend niet al zekerder van mijzelf. Ik werd al zekerder van Hem. Jezus. G.C.K. Weet u het nog? Morgenavond 27 juni is er in de Dorp.skerk van Oud-Beijerland een zang- en orgelavond t.b.v. de Vluchlheuvel. Aanvang 19.30 uur. Nog even op een rijtje wie er meewerken. Chr. Gem. koor 'Met hart en stem' uit Slikkerveer o.l.v. J. Looy en Arjan den Ouden, orgel. Chr. Mannenkoor 'Reho- both' uit Klaaswaal o.l.v. J. Lock en Lennert Knops, orgel. Jan Stolk, bariton en Marius van der Valk, tenor. Komt u ook luisteren en meezingen? Van harte welkom. verwachting dat Cornells 't Mannetje met üe eer zou gaan strijken, maar heel ver rassend bleek Bjom de Leeuw (onder 16 jaar) met 0.4 sneller te hebben gezwom men over de drie afstanden en zou het kampioenschap voor de neus van Corne- lis weg te kapen! Bij de heren onder de 40 jaar (ouders, trimmers, etc.) ontstond er ook een span nend gevecht om de gouden medaille in het eindklassement. Uiteindelijk ging deze (overigens in een zeer verdienstelij ke totaaltijd) naar Jaap Osseweijer. Bij hen zag het klassement er als volgt uit: Jaap Osseweijer 2. Wim de Ronde 3. Wim Hameeteman 4. Adrie v. d. Nieuwendijk De kampioenen per leeftijdsgroep zijn: meisjes onder 8 jaar: Wcndy Kriek; meis jes onder 10 jaar: Caroline v. d. Nieuwen- dijk; meisjes onder 12 jaar: Angela v. d. Nieuwendijk; meisjes onder 14 jaar: Hu- berta Breederveld; meisjes onder 16 jaar: Jannelies Phijlipsen; dames: Janet Tanis. Jongens onder 8 jaar: Coen Bolle; jon gens onder IO jaar: Jeroen van Dam; jon gens onder 12 jaar: Arjan Witte; jongens onder 14 jaar: Johan de Vogel; jongens onder 16 jaar: Bjom de Leeuw; heren: Cornells 't Mannetje. Vaar- eniof wandelexcursies door de natuur In de zomermaanden juli en augustus zijn de excursieleiders van Het Zeeuwse Landschap en Vereniging Natuurmonu menten weer vele uren op pad om hun enthousiasme over de natuur op het eiland Neeltje Jans over te dragen op iedereen, die het eiland maar ontdekken wil. Alleen voor de vaarexcursie is het nodig zich van tevoren aan te melden: (010) 2650296. Programma Wie mee wil kan kiezen uit de volgende mogelijkheden: wandelexcursies iedere dinsdag in juli en augustus om 19.00 uur. vaar- en wandelexcursies vanuit Zier- ikzee naar Neeltje Jans, iedere donder dag om 11.00 uur. De wandelexcursies starten op de (be taalde) parkeerplaats van WaterLand Neeltje Jans bij het bord van de natuur organisaties. Ze kosten 7,50; leden be talen 5,- en kinderen t/m 12 jaar 2,50. De vaar/wandelexcursies starten aan het begin van de jachthaven van Zierikzee met de boot 'de Friesland'. De boot is van alle gemakken voorzien, er zijn ook versnaperingen te krijgen. De wandeling op Neeltje Jans wijkt niet af van de 'ge wone' wandelexcursie. De boot is onge veer om 16.00 uur terug in Zierikzee. Voor deze heerlijke dag betalen volwas senen 27,50 en kinderen t/m 12 jaar 17,50 (exclusief lunch). Mensen in een rolstoel kunnen goed aan boord. Op Neeltje Jans kunnen ze het verhar de pad volgen. Aanmelden voor deze excursies is nodig: tel. (010) 2650296. Muziek-theatergroep Peken in toren Goedereede Niet slechts de spelers genoten in de pauze een welverdiend oorlam. Tot ver rassing van het publiek werd een ieder op een royaal glas oude Goereese port getracteerd, op beide avonden zowel voor de donateurs als de 'open' avond. Of vruchtensap uiteraard. Dit geheel in stijl met boeiende scheepsgeschiedenis, onder 't motto: 'Leve Goeree, leve de V.O.C!' Met vriendelijke groet, Dieke Schippers-Vaarzon Morel Op zaterdagmorgen 27 juni a.s. wordt het oud papier weer opgehaald voor de Hervormde Kerkvoogdij van Herkingen. Het ophalen begint om 9 uur. Wilt u het gebundeld aan de kant van de straat zetten en er geen karton tussen stoppen? De vorige keer werd er 6.320 kg. opgehaald. Bij voorbaat dank voor uw medewerking! Samenspel op Neeltje Jans De natuur op Neeltje Jans is nog heel jong. Het eiland is aangelegd op een be staande zandplaat als werkplaats voor de aanleg van de Oosterscheldekering. Daarna zijn er duinen aangelegd op een groot deel van het eiland. Het samenspel van wind en helm geeft prachtige cirkels in het zand. Het samenspel van wind en water zorgt voor ribbels in het zand en voor klifrandjes langs geultjes en het samenspel van zand en water levert een voedingsbodem voor alweer meer dan 60 plantensoorten, die op hun beurt ook weer een stukje kunst vormen. K. Norel -27- Riek werd er door ontmoedigd. De jon gens hadden genoeg van de avondjes in de kajuit, begreep ze er uit. Ze gingen liever naar de kroeg dan te verkeren in de kring van haar gezin. Misschien ver maakten zij zich wel om haar, want ze had gezien dat Tijs en Wouter een hei melijk knipoogje naar elkander wierpen. Wel, zij had haar best gedaan. Wanneer zij de verkeerde weg opgingen, kon zij haar han den nu in onschuld wassen. Die avond keek Riek bij het vaten wassen telkens door het raampje van de keuken, dat uitzicht gaf op het dek. De jongens waren zich aan het wassen op het voordek en maakten zich gereed om te gaan passagieren. Ze gingen aan de rol en zij kon er nies tegen doen. Morgenochtend zou ze misschien Geert weer zien lopen op de kade, schuw en schichtig na de nacht aan wal. Ze zag zijn licht blauwe ogen en zijn weke mond, goed, maar zwak. Geert had vanmorgen niets gezegd, toen de twee anderen haar nodiging afsloegen. Hij stond wat achteraf en had zich stil gehouden. Wel, dat betekende dat hij er net zo over dacht als Tijs en Wouter. Als hij wel wilde komen, had hij wel ja gezegd... De afwas was gereed. Geesje droeg een blad vol steengoed weg om het in de kast te bergen. Riek maakte de gootsteen schoon en draalde, in twijfel wat te doen. Doch opeens liep ze het gangboord door naar de piek. Tijs opende juist de deur van het volkslogies om uit te gaan. „Is Geert er nog?" vroeg zij. „Ja", riep die van achter de ruggen van zijn mak kers. Hij kwam naar voren met zijn jekker aan. „Zou je Kees een plezier willen doen? Hij wil graag dammen en hij heeft niemand, tegen wie hij spelen kan". „Graag", zei Geert. Het klonk Riek in de oren ais de dank van een drenkeling, die een reddinggordei grijpt. Zij ging haastig naar de kajuit. „Geert komt met jou dammen", zei ze tegen Kees. „Ik heb gezegd: jij wilt dat graag". Kees keek zijn moeder bevreemd aan, maar zij gaf geen uitleg, want Geert kwam al binnen. Kees sloeg zijn boek dicht en haalde het dambord en de stenen voor de dag. Riek had later veel genoegen in de jongens, die over het bord gebogen zaten, de handen onder het hoofd, totaal verloren in een spannend spel, en het speet haar niet eens dat ze een leugentje verzonnen had om Geert aan boord te houden. Die nacht werd Riek wakker van het rumoer dat twee smoordronken matrozen maakten. Zij zucht te, maar zij had toch ook voldoening. Morgenoch tend zou geen jongen schuw en schichtig aan boord sluipen, zich voor haar schamend, want Geert sliep rustig in zijn kooi. Van Lorient voeren ze naar Londen. Ze deden het op de zeilen. Bij een goede wind zeilde Johannes met dit snelle schip wel graag. De motor haalde dan heel weinig uit, van hoe grote waarde die ook was bij tegenwind en blakte en in de havens en kanalen. Het was goed varen op de schoener, vond Johannes. Nu hij aan het grote schip gewend was, beviel het hem nog beter dan op de reis van Delf zijl naar Lorient. Toen vond hij het nog vreemd niet meer zelf aan het roer te staan, zoals hij op de kof altijd gedaan had, en vertrouwde hij het stuur rad niet best in handen van Geert of Roelof. Thans had hij al graag de handen vrij en lagen hem beve len als: „Een beetje stuurboord!" ,,Een beetje bak boord!" Opkomen je roer!" en Recht zo ie gaat!" gemakkelijk in de mond. Alleen bij het ma noeuvreren in de havens stond hij graag zelf aan het rad. Overigens liep hij op zijn wacht wat rond om vuren, boeien en waimcrkcn te observeren. Hij zette op de kaart zijn koers uit en hield het logboek bij. Vóór de oorlog deed hij daar nagenoeg niet aan. Maar hij was nu ook kapitein in plaats van schipper, en hij wou niet achterstaan bij Hiddo maakte zelfs dagelijks met de sextant een zonbe- stek, maar dat vond Johannes malligheid. Zolang je op walmerken of boeien varen kon, en dat kon je bij de kustvaart vrijwel steeds, hoefde je al de omslag, die bij het schieten van de zon kwam kij ken, niet aan te halen. Manoeuvres met de zeilen waren voor Johannes op het nieuwe schip een vreugde. Voor het door de wind gaan riep hij alle hens aan dek en gaf hij zijn bevelen. Gelijktijdig haalden de jongens de scho ten door. De scherpe schoener wendde snel. Slechts even klapperden de zeilen. Dan viel het schip op de andere wang en onder vol tuig bruiste het weer aanstonds door de golven. Doch niet enkel in zijn mooie schip had Johannes veel plezier. Hij genoot daarbij van het gezin aan boord. In de oorlog was op de kof de nette roef van Riek deerlijk vervallen. Het was nog veel erger geworden dan op die eerste reis naar Dene marken. Ze dachten al gauw niet meer aan poet.sen en aan stoffen en amper ruimden ze de rommel op. Het werd een bende. En het koken, dat hij op die eerste reis nog zelf gedaan had, had hij daarna aan Berend overgelaten, die er maar wat van maakte. Als het eten niet was aangebrand, dan was het on gaar en nooit was het lekker. Ze aten het op in een vloek en een zucht, in het kombuisje op een trapje of zittend op de tafel in de kajuit. Het eten was nu alle dagen weer een feest. Ook tijdens zijn wacht dook Johannes wel eens even de kajuitstrap af voor een bakje thee of koffie, hij vond het bij Rick zo goed, dat zij soms zeggen moest: ,,Je hebt toch wacht, Johannes!" Dan schoot hij snel het trapje op. 's Avonds had hij geen wacht. Dan zat het hele gezin altijd een poos bijeen, behalve Hiddo, die natuurlijk boven zijn moest als zijn vader vrij was. Het kon zo echt genoeglijk zijn in de kajuit, wan neer de schoener rustig deinde pp een kalme zee. Johannes zat dan graag in zijn hoekje met opge trokken knieën, zijn pijpje in de mond, stil te ge nieten. In de vensterbanken bloeiden de gera niums. Het koper van de lamp en van de kachel blonk. Het was een lust de propere kajuit te zien. Maar het mooist waren zijn kinderen: Geeske en de jongens, en het allermooist zijn vrouw. Riek, altijd fris en vaardig nog, zag er veel beter uit dan in de oorlogstijd. Zij leefde op nu zij met man en kroost voer op dit goede schip. In Londen lagen ze op de rivier te wachten op de vloed en werden toen naar het Victoriadok ge schut. Naast de kolossen daar was d(? schoener nog maar klein, maar de kapitein van de grote Engels man, waarnaast hij meerde, noemde de Wilhelmi- na een mooi en handzaam schip. Dat deed Johan nes goed. Terwijl hij Hiddo toezicht houden liet op het los sen, reed Johannes de stad in. Van bovenuit een dubbeldekker keek hij neer op het verkeer. Was ginder niet de straat, waar Hiddo als kleine jongen midden op de rijweg had gestaan in het razende verkeer, toen zij voor het eerst in Londen waren? Hij stapte af in het hartje van de stad, vond zonder moeite zijn weg door nauwe, kromme en overvolle straten, zocht m de hal van een groot gebouw tus sen honderd andere namen de naam die hij moest hebben, liet zich door een lift naar de achtste ver dieping hijsen en liep daar een aantal lange gangen door totdat hij het kantoor van zijn makelaar bereikte. Hij accordeerde nicl de Engelsman voor nieuwe lading. (wordt vervolgd) H< OFFICIEEL DEALER Brielle Slagveld 19 Tel. (0181) 413777 Spijkenisse Kelvinweg 13 Tel. (0181) 624900 Honda-dealer voor de Z-Hollandse eilanden

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 5