ISO 9002 legt basis voor succes Stikkers Ingenieursbureau te Stellendam Hennepkwekerij op Tholen VRIJWILLIGERS H.V. Viscromte Uitslag verloting Zomerconcerten 'Duo Gavotte' Avondfletsvierdaagse in Middelharnis Nieuw fietspontje over het Grevelingenmeer Boenen geblazen voor 7-jarig gevelplassertje Onthulling kunstwerk ïn Stellendam ANi Beroepingswerk Ger. Gem. Ophalen oud papier in Oude Tonge Feestmarkt De Goede Ree EILANDEN-N lEÜWS VRIJDAG 26 JUNI 1998 Jaarlijks starten zo'n 30.000 onderne mers een eigen bedrijf. Zo'n 50% van deze startende ondernemers haait het eerste lustrum niet. De oorzaak valt vaak terug te voeren tot tekortschie tende ondernemerscapaciteiten. Eén van die startende ondernemers die het wel haalt, is André Stikkers uit Her kingen (Goeree-Overflakkee. Hij begon in 1994 onder de naam STIK KERS Ingenieursbureau een advies bureau dat bedrijven begeleidt bij het behalen van ISO 9000- en VCA-certifi- caten. In de beginperiode hield hij nog kantoor aan huis. Medio 1998 is zijn adviesbureau al gegroeid naar een 7- mans formatie en gevestigd in een nieuw kantoor op het industrieterrein Deltahaven te Stellendam. De sleutels van zijn succes zijn: een goede voorbe reiding, een goed bedrijfseconomisch inzicht en een open oog voor de behoeften in de markt. Veel groeiende en ook pas gestarte bedrij ven leven momenteel van de economische hoogconjunctuur. Ook André Stikkers realiseert zich dat. Het kan in de toekomst allemaal best eens weer minder worden. Je hoort momenteel overal successtory's. Groei moet dan ook beheerst gaan. Constante bewaking van je financiën, blijvend nieuwe ontwikkelingen en markten onderzoeken. Consolidatie van je positie in de markt. In ons vakgebied staat nog veel op stapel. Nieuwe certifi- caties, zoals ISO 14001-milieuzorgsyste men, persoonsgebonden certificatie van vakbekwaamheid, wijzigingen in be staande certificatienormen door aanpas sing in wetgeving of gewoon door maat schappelijke belangen. Genoeg ontwik kelingen. Genoeg kansen voor groei. Je hebt vooral goed gemotiveerde mensen om je heen nodig om die groei ook waar te maken. In eerste aanleg heb ik, toen er nog sprake was van een eenmanszaak de bakens in het veld uitgezet. Later ben ik, samen met mijn collega's, die bakens gaan verzetten en hebben wij een basis gelegd om het bedrijf ook in de toekomst beheerst te laten doorgroeien. Van eenmanszaak naar een onderneming met personeel Het ingenieursbureau maakte de afgelo pen vier jaar een stormachtige ontwikke ling en een turbulente tijd door. „Het be gon al bij de start van het bedrijf. Je weet dat statistisch gezien 50% van alle nieu we bedrijven binnen vijf jaar sneuvelt. We hebben het dus nog een jaar vol te houden om zeker bij die andere 50% te horen", merkt André Stikkers lachend op. ,,Toch hebben we een periode van positieve stress achter de rug. Een groei ende onderneming vraagt doorlopend financiële inspanningen, aanpassingen van de huisvesting, zoeken naar gekwali ficeerd en gemotiveerd personeel. De vele opdrachten uit het bedrijfsleven heeft veel van deze groeistress goed gemaakt. Ook hebben bedrijven op Goe- ree-Overtlakkee inmiddels de weg naar het ingenieursbureau gevonden. We heb ben landelijk gezien een enorm succes behaald. Op een aantal terreinen zelfs een marktaandeel van 15% weten te bereiken. Maar toch. de opdrachten van bedrijven op ons eigen eiland doen je het meeste plezier. Dichtbij je werk en geen files! Je kunt bij wijze van spreken 's avonds even langs komen". Certificatie van bedrijven... van toekomstmuziek naar harde realiteit ,,Er is veel aan het veranderen in het Ne derlandse bedrijfsleven. Ik denk dat iedereen dat nu toch wel begint te mer ken. De wetgeving op het gebied van arbeidsomstandigheden en milieu is de afgelopen jaren drastisch gewijzigd! Ook de concurrentiepositie van bedrijven is doorlopend aan veranderingen onderhe vig. Tevens komen bedrijven steeds meer met aansprakelijkheid in aanraking. Allemaal onderwerpen die bedrijven nopen de zaken goed te regelen en op papier te zetten. Certificatie is een mid del om aan partijen kenbaar te maken dat je uiterst serieus met je werk bezig bent en dat dit nog aantoonbaar is ook. Een paar jaar geleden deden v/e er alle maal nog wat lacherig over, maar dat is echt over. Een paar voorbeelden? Voor Rijkswaterstaat is een ISO 9001/2-ccrti- ficatie momenteel verplichte kost wil je nog maar naar één inschrijving meedin gen. Of neem de petrochemie, daar is de VCA-certificatie uitgegroeid tot de grootste certificatie-actie die ons land ooit heeft gekend. Het sneeuwbaleffect van de VCA-certificatie is gigantisch. Talrijke bedrijven, ook niet petrochemi sche, doen er aan mee en nemen tevens hun onderaannemers en leveranciers mee in het ccrtificatieproces. Er zijn dan ook nogal wat procescertificaten te behalen op het vlak van sloopactiviteiten, asbest- onderzoek en sanering, bodemonder zoek, laboratoriumonderzoek, betonrepa ratie. Teveel om allemaal in dit bestek op te noemen. Iedereen zal er mee te maken krijgen merkt André Stikkers op. Ook wijzelf. Eigenlijk wel leuk... een tan darts die zijn eigen kies vuU". Bedrij fsbege leiding Een certificaat halen is niet iets dat je even op een achternamiddag regelt. Bo vendien moet de gedachtengang niet het behalen van het certificaat zijn, maar de verbetering van de bedrijfsprocessen. Als je de boel goed op de rit hebt, komt dat certificaat toch wel. Alleen dan heb je na het behalen van het certificaat er ook werkelijk plezier van. Efficiënter, veili ger, milieu-verantwoord werken... alle maal onderdelen van de hedendaagse certificatie-normcn. Veel bedrijven kla gen over de papiermassa. Dat kan waar zijn. Alleen een bedrijf dat daarover klaagt, doet er kennelijk nietes aan om die stroom in te dammen. Een bedrijf met een goed opgezet kwaliteits-, arbo- of milieuzorgsysteem heeft alle middelen tol zelfonderzoek en het invoeren van verbeteringen in huis. Overigens om nog eens op die papierwinkel terug te komen: bedrijven die al eens een rechtszaak mee gemaakt hebben weten dat degene met de beste papieren veelal wint. Wij helpen onze opdrachtgevers om hun bc-drijfs- proccssen zo effectief mogelijk op papier te zetten. Zelfs met het bijhouden van de kwaliteitskosten en de methoden om deze er weer zo gauw mogelijk uit te werken. Onze opdrachtgevers kunnen terugvallen op hun eigen huisadviseur. De taak van deze adviseur is primair om het bedrijf door het certificatie-proces te loodsen. Voor de opdrachtgever moet dit moeite loos en zonder hoofdbrekens plaatsvin den. De huisadviseur moet dan ook alles weten op zijn vakgebied. Toch is zoeken in de wetgeving en bijbehorende wette lijke besluiten soms noodzakelijk. De regelgeving is zo complex dat je een voudig niet alles exact meer kunt weten. Dat heeft dan wel de consequentie dat je de gegevens feilloos moet weten te vin den. Ik geloof dat ook dat hierin onze grootste kracht schuilt. Wc nemen de opdrachtgever veel werk uit handen. Werk dat bovendien niet tot zijn dage lijkse activiteiten behoort. Zodoende houdt hij tijd over om z'n eigen (kern) activiteiten goed te ontplooien. Milieuvergunningen Milieuvergunningen zijn in velerlei op zicht duur en tijdrovend. De onderhande lingen, de vergunning, de uit de vergun ning voortvloeiende voorschriften en het begrijpen van de ambtelijke taal hierin. Voor de meeste bedrijven die vergun- ningsplichtig zijn, is dit geen gesneden koek. Ook hier kan een adviseur met daadwerkelijke kennis van zaken snel tot oplossingen komen. Dat mag dan geld kosten, maar de zorgen en administratie ve rompslomp worden dan ook letterlijk uit je handen genomen en dat bespaart ook. Opleiding... het gereedschap naar succes Een onderdeel bij het invoeren van kwa liteits-, arbo- of milieuzorgsystemen vor men de opleidingen. Personeel dient gekwalificeerd te zijn om bepaalde taken te mogen uitvoeren. Die kwalificaties (lees: aantoonbare kennis en ervaring) zijn nodig om beter te kunnen presteren. Bij de VCA-ccrtifieaties zijn dat de bekende WA-opleidingen. Zo'n beetje iedereen in de aannemcrij heeft met deze opleidingen te maken of gaat deze nog volgen. Wij zijn in oktober 1997 gestart met het geven van deze opleidingen. Momenteel bevat het pakket opleidingen tevens die van Bedrijfshulpverlener, In terne Auditor en Kwaliteitscoördinator. Het plan is om rond september 1998 ook examens te gaan afnemen. Deze be voegdheid ligt nu nog bij een aantal grote exameninstellingen. Die liggen overwegend ver weg. Dat vinden onze klanten erg lastig: Les krijgen op de eigen bedrijfslocatie en dan naar een lan delijk examen. Een specifrieke vakcerti- ficatie moet dit voor STIKKERS Ingeni eursbureau mogelijk gaan maken. Exa mens kunnen dan overal geregeld wor den, ook op de bedrijfslocatie van de op drachtgever zelf. Op donderdag 25 juni 1998 kreeg de politie Tholen een melding dat er in een bedrijfsruimte van het bedrijfsverzamel gebouw aan de Nijverheidsweg te Sint Maartensdijk vermoedelijk een hennep kwekerij was gevestigd. Bij een ingesteld onderzoek trof de poli tie in de bedrijfsruimte een afgeschermde ruimte aan waarin alles in gereedheid" was gebracht om planten te kweken. Tijdens het onderzoek ter plaatse was door een getuige een auto gesignaleerd waarvan de inzittenden zich verdacht ge droegen. Tijdens een controle door de politie werden in de bestelauto een groot aantal dozen aangetroffen met daarin hennepplantjes. Totaal ging het om ongeveer 3600 plantjes. De twee inzit tenden van de bestelauto, een 35-jarige en 47-jarige Rotterdammer, werden aan gehouden en het voertuig werd in beslag genomen. Voor zover nu blijkt waren de twee man nen zeer vermoedelijk op weg om hun plantjes naar de gereedstaande kwekerij te brengen. De kwekerij is ontmanteld. Een onderzoek wordt ingesteld. Op maandag 29 juni a.s. zal wethouder Visser van de gemeente Goedereede in zwemcomplex 't Zuiderdiep te Stellen dam een kunstwerk onthullen. Het betreft een schilderij van ruim 1 me ter hoog en 5 meter breed, gemaakt door de Havo-5 leeriingen van Chr. Scholen gemeenschap 'Prins Maurits' uit Middel- harnis die tekenen als eindexamenvak hadden. Dit kunstwerk is het resultaat van één van de examenopdrachten die deze leerlingen kregen voor het vak teke nen. Doet u ook weer mee? agentschap Van dinsdag 7 tot en met vrijdag 10 juli a.s. wordt de avondfietsvier- daagse van Middelharnis weer gereden. De organisatis is in han den van VVV/ANWB Overflakkee, in samenwerking met de Midden standsvereniging. ledere avond wordt ca. 25 kilometer ge fietst langs mooie, gevarieerde routes, die met zorg zijn uitgekozen. Bij het maken van de routes is ook rekening ge houden met de veiligheid: zo worden er bijvoorbeeld zo min mogelijk drukke wegen overgestoken. De controleposten, waar een stempel en een traktatie kan worden gehaald, bevin den zich op punten, waar eventueel ook met oversteken geholpen kan worden. Aan het eind van de stoet deelnemers rijdt iedere avond een auto met iemand van de EHBO en één van de drie mede werkende rijwielherstellers, die indien nodig, hulp kunnen verlenen bij pech en ongelukjes. De eerste drie avonden wordt om 19.00 uur gestart, vrijdagavond om 18.30 uur, bij VVV/ANWB Overflakkee, Kade 9. De eerste avond zal burgemeester mevr. J. G. Sleurink-Rabbinge het startschot geven. De laatste avond verzamelen de deelnemers zich aan het einde van de route, waarna zij gezamenlijk, voorafge gaan door een groepje fietsers op antieke rijwielen, naar de muziektent fietsen om daar een welverdiend aandenken in ont vangst te nemen. Vanaf 1 juli kunt u zich inschrijven bij VVV/ANWB Overflakkee, Kade 9, Mid delharnis, tel. (0187) 484870. Kosten deelname: 2,50 per persoon. De Stichting Flakkeese Hulpgoederen Polen vraagt die behulpzaam zijn bij het af en toe laden van transporten met hulpgoederen ten behoeve van Polen. Regelmatig stopt een Poolse vrachtwa gen voor onze deur om te worden gela den met hulppakketten, kleding en ande re goederen. Dit laden gebeurt voorna melijk vanuit de container en schuur aan de Molendijk in Oude Tonge. Incidenteel zijn er bijzondere transporten per Flak keese vrachtwagen, zoals bijvoorbeeld vorig najaar naar het Poolse watersnood- gebied. Wij zoeken voor de beladingswerkzaam- heden uitbreiding van onze groep vrij willigers met een aantal sterke mannen, leeftijd niet van belang, die het leuk vin den om met een team het nodige sjouw werk te verrichten. Een transportband staat daarbij ter beschikking. De inscha keling van deze voor ons onmisbare 'hulptroepen' vindt plaats via telefoni sche afroep. Het tijdstip van belading kan daarbij variëren. Niet iedereen is altijd beschikbaar, maar dat hoeft geen probleem te zijn als de vrijwilligersgroep groot genoeg is. Wilt u er eens een keer bij zijn en ook een handje helpen? Bel ons dan op of kom even langs. Ook voor meer inlich tingen kunt u natuurlijk altijd bellen: (0187) 641824, fam. Van Dijk, Stichting Flakkeese Hulpgoederen Polen, Molen dijk 79, Oude Tonge. Uitslag van de Ie Jeugdwedstrijd 'Vis cromte' te Melissant, gehouden op 24 juni. Aantal deelnemers: 90. Poule A van 5 t/m 11 jaar: 1Stefan Visser.34 cm. 2. Berdine Bakker30 cm. 3. Pamela Bruggeman23 cm. 4. A. H. de Visser.22 cm. 5. Barend Klooster21 cm. 6. Peter v. d. Bos19 cm. 7. Arjan van Groningen18 cm. 8. Erwin Blom18 cm. 9. Richard Berkenbosch17 cm. 10. Eric Matsinger13 cm. 11. HansStniik12 cm. 12. Claudia Koert11 cm. 13. M. de Visser11 cm. 14. Arjan de Waal11 cm. 15. Willemijn Bakker11 cm. 16. Peter de Wit9 cm. Poule B van 12 t/m 16 jaar: 1P. Smitshoek114 cm. 2. M. Arensman67 cm. 3. Maurice Bout60 cm. 4. Arjan de Wit40 cm. 5. Cornells Bakker39 cm. 6. Marco Lugtenburg38 cm. 7. P. van Mourik36 cm. 8. B. 't Mannetje34 cm. 9. Tamara Visser34 cm. 10. P. Leeuwenberg31 cm. 11. Peter Looy26 cm. 12. Ruben van der Meyde26 cm. 13. André Vogelaar25 cm. 14. M. Kaslander23 cm. 15. Jaap Koppejan23 cm. De volgende jeugdwedstrijd is op zater dag 11 juli in het Zuiderdiep van 13.30 tot 16.00 uur. Vanaf woen.sdag 1 juli tot 4 september zal er van maandag t/m vrijdag een fietspontje varen over het Grevelingen meer. Het binnenvaartschip Ms. Caesar van Jaap en Lenie Landman (Groninger :steilsteven uit 1927) heeft haar startpunt in de jachthaven van Den Osse (bij Brouwershaven) op Schouwen-Duive- land en vaart naar de Slikken van Flak- kce. Deze pontverbinding geeft fietsers de mogelijkheid om ook eens aan de over kant op Goeree-Overtlakkee rond te kij ken. Omdat het pontje dagelijks diverse malen heen en weer vaart, kunnen men sen vanuit Goeree-Overtlakkee hetzelfde doen. Afvaartijden: Maandag, tot en met vrijdag vanuit Den Osse: 09.30, 12.30 en 15.30''uur en vanaf de Slikken van Flakkee (steiger): 11.00, 14.00 en 17.00 uur. Kosten: Enkele reis: volwassenen 8,-; kinderen 5,-; fiets 2,-. Retour: volwassenen 12,-; kinderen 7,50 en fiets 4,-. De pontverbinding is een samenwer kingsverband van Ms. Caesar, en de ge meenten Dirksland en Schouwen-Duive- land en het bureau voor toerisme Zee land in het kader van het project 'Fiets een rondje met een pontje'. Bij de plaatselijke VVV-kantoren. en bij Ms. Caesar is een 'pont Almanak' ver krijgbaar, die een overzicht biedt van alle pontmogelijkhcdcn in het Deltagebied. Meer informatie: Jaap en Lenie Landman (Ms. Caesar), tel. (0111) 691455 en (06) 51931536. Beroepen te Middelharnis en te Melis sant, kand. A. Schot te Nieuw Beijer- land. Morgen, zaterdag 27 juni, zal bij u het oud papier weer worden opgehaald. Graag het papier voor 9 uur 's morgens buiten zetten. De opbrengst is bestemd voor het restauratiefonds van de Ned. Herv. kerk te Oude Tonge. De nood van een zevenjarig Rotterdam mers jongetje was donderdagmiddag, toen hij in de Jacob Catsstraat liep. zo hoog dat hij zijn blaas leegde tegen de gevel van een woning. Tijdens het plas sen passeerde juist de bemanning van een politiewagen, die het ventje een ste vige reprimande gaf, maar hem tegelij kertijd zijn blaasinhoud van de gevel liet verwijderen. Dat gebeurde met een bor stel en een flinke emmer met water, die werd aangereikt door een buurvrouw. Na de zaak gereinigd te hebben, beloof de het jongetje dit nooit meer te doen, waama hij zijn weg kon vervolgen. Dekbed, roze, 244; Tostimaker, roze. 014; Badmat, roze. 072; Koffiezetappa raat, roze, 295; Zes kop en schotels, roze, 034; Zinken emmer, roze, 246; Dienblad, roze, 021; Kaars, blauw, 028; Handdoek, roze, 159; Handdoek, roze, 289; Wijnbe- kers kannetje, roze, 077; Kaars, roze, 151; Puzzel, roze, 340; Gastendoek, roze, 050; Zeebankct, roze, 096; Videoband, roze, 425; Fietstas, roze, 465; Snack- schaal koe, roze, 234; Schilderijpaard, roze, 028; Zeebanket. roze, 343; Portret fotobon, blauw, 008; Horioge, roze, 212; Kledingwaardebon, roze, 457; Beatrix Potter Organiser, roze, 118; Badschuim, roze, 043; Gastenzeepjes -i- eau de toilet- te, roze, 133; Foto-album, roze. 076; Multomap, roze, 195; Mandje met kaar sen, roze, 089; Bonbonschaaltje 2 kop en schotels, roze, 132; Kamerplanten boek, roze, 426; Sleepkabel, roze, 406; Zilver lepeltje, roze, 020; Keukensetje, roze, 054; Foto-album, roze, 003; T-shirt, roze, 109; Babyschoentjes, blauw, 005; Taartbon, roze, 022; Popje, roze, 403; Lijmklem, roze, 325; Slagensbon, blauw, 004; Koffie gebakbon, roze, 451Foto album, roze, 078. Namens de bewoners van De Goede Ree willen we de middenstand van Middel harnis, Sommelsdijk en Nieuwe Tonge hartelijk danken voor hun giften en prij zen. Mede door hen was de Feestmarkt een groot succes. De organist Martin Mans en de pan- fluitiste Noortje van Middelkoop (Duo Gavotte) geven drie zomer- concerten op Goeree-Overflakkee en Zeeland. Op zaterdag 4 juli star ten zij in de Hervormde Kerk in Dirksland. Op woensdag 8 juli ver volgen zij hun tour in de Koorkerk in Middelburg (naast de Nieuwe Kerk) en op vrijdag 10 juli sluiten zij afin de Grote of St. Nicolaaskerk in Brouwershaven. Dit fameuze orgel/panfluit-duo bestaat al meer dan vijfjaar en geeft jaarlijks een groot aantal concerten door het gehele land. In verband met het 50-jarig bestaan van de staat Israël bevat het programma drie Israëlische liederen: 'Yeru.shala'im Shel Zahav", 'Hatikva' en 'Hevenu Shalom'. Daarnaast spelen zij het stuk waaraan zij hun naam hebben ontleend: 'Entr'acte Gavotte' van A. Thomas. Ook staat er een Roemeense Suite op het programma en werken van onder andere Grieg, Bach. A. L. Webber en Morricone. Tenslotte speelt Martin Mans drie orgelimprovisaties over "Alle roem is uitgesloten', een thema van Mozart en een populair/klassiek thema. Het programma is qua genre zeer afwisse lend en staat garant voor een amusante avond. De concerten beginnen alle om 20.00 uur en de toegang bedraagt 10,- voor vol wassenen, 7,50 voor 65+ en slechts ƒ5,- voor kinderen onder de 12 jaar. Noortje van Middelkoop (1973) Noortje speelt al vanaf jeugdige leeftijd panfluit. Zij heeft haar studTe gevolgd op het Hilversumse Conservatorium waar zij in juni van dit jaar afstudeerde als uitvoe rend musicus waarmee haar studie volle dig is voltooid. Uitvoerend musicus is de hoogst haalbare titel aan het conservatori um. Ze heeft les gehad van Damian Luca en Nicolai Pirvu, twee Roemeense be roemdheden op het gebied van panfluit muziek. Op de concerten bespeelt zij op meesteriijke wijze haar vier verschillende panfluiten: de sopraan-, alt-, tenor en bas- pantluit. De basfluit brengt een diep, sonoor geluid voort. Dit vereist grote vaardigheid van de fluitiste. Het instrument is van origine Roemeens. Zodoende is dit land een waardevolle inspiratiebron voor panfluitmuziek. Orgel en panfluit vormen een uitstekende klank combinatie wat zijn oorzaak vindt in het feit dat de panfluit de voorioper is geweest van het pijporgel. Martin Mans (1965) De in Melissant geboren organist heeft door zijn improvisatietalent grote bekend heid verworven in Nederiand en daarbui ten.'Concerttoumees voerden hem door Europa maar ook naar Canada en Austra lië. Jaariijks geeft hij maar liefst zo'n 150 concerten. Met Noortje van Middelkoop heeft hij inmiddels drie cd's gemaakt die gretig aftrek vinden bij het publiek. De inhoud van deze geluidsdragers bestaat uit virtuoze Roemeense suites^klassiek/pop- ulair repertoire en geestelijke liederen. Martin viert dit jaar zijn 20-jarig oraanis- tenjubileum. In 1978 kreeg hij voor het eerst een va.ste aanstelling als kerkorga- nist in Melis.sant. Tegenwciordia is hij als organist verbonden aan de Brccpleinkerk in Rotterdam. Ter gelegenheid van dit feil heeft hij een nieuwe cd samencestcld "Martin Mans Musical Friends', die cedu- rende het jubileumjaar voor slechts 25.- te verkrijgen is op de concerten. Iedereen is van harte welkom op de zomerconccrten Biz. 2

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 2