Plan Gebiedsgerichte Aanpak kop van Goeree ondertekend Joop en Lies namen afscheid van de Sommelsdijlise weeicmarld P^LITI E (010)2741135 :!>^^a f\^ 0) In memoriam ds. J. T. Cazander Brand in Oude Tonge Natuurexcursies naar de Slikken van Flakkee weer begonnen Politie 24-uurs telefoon: Informatieborden Ver. Zaad, Plant, Bloem rlome^ieniaH Gezellige rommelmarkt te Nieuwe Tonge Zomer-praise avond in Ouddorp .fs\. KWARTAALABONNEMENT 15,00 JAARABONNEMENT 58,- Visser Visser Taxatie nodig, bel ons! Fonk Makelaardij GEMEENTE GOEDEREEDE GEMEENTE OOSTFLAKKEE Bij Ouddorp: COMBi 70e Jaargang VRIJDAG 26 JUNI 1998 No. 6715 3240 AA MIDDELHARNIS fefeéaktie en admimstratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 48 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Wie, gevraagd naar z'n kom-af, alleen maar zegt van Flakkee te komen doet z'n afkomst nogal te kort. Zeg er voortaan met trots bij dat Goeree-Overflakkee uw thuis land is, want er gebeurt wat moois op- en met de kop van Goeree! 't En zijn de slechtste vruchten niet waaraan de wespen knagen en 't is het slechtste eiland niet waarnaar gretige handen zijn uitgestoken ten einde dat van Zuid Holland los te maken, een onheil dat voor jaren lijkt te worden ingevroren. Zuid-Holland heeft intussen, sinds 1996, aan vooral de kop van Goeree bijzondere aan dacht besteed en samen met de verte genwoordigers van 21 betrokken par tijen is het plan gebiedsgerichte aan pak kop van Goeree samengesteld. Gistermiddag werden daaronder de handtekeningen geplaatst waarmee het plan een definitieve status heeft gekregen. Duurzaam samen De opzet van de gebiedsgerichte aan pak is het duurzaam samen laten gaan van de elementen landbouw, natuur, recreatie en waterbeheer. Er zijn drie aandachtsgebieden, de Westduinen en omgeving, kwaliteits verbetering, recreatie en recreatie terreinen en de zorg voor de binnen- duinrand tussen Ouddorp en Goeree- Havenhoofd. Er zullen veertig projecten in uitvoe ring worden genomen, onderverdeeld in een zestal clusters: stimulering milieuvriendelijke teelt en verkoop van streekeigen producten; stimulering natuurbeheer op agra rische bedrijven; aanpak van ongezuiverde lozingen op Goeree; realisering van ecologische verbin dingen en algemene kwaliteitsver betering natuur en landschap; kwaliteitsverbetering en herstruc turering van recreatieterreinen; afstemming openluchtrecreatie op natuur en landschap. Subsidies Per aandachtsgebied en per project- cluster is een begeleidingscommissie gevormd, waarin de projecten op elkaar worden afgestemd. Daarnaast is er voor elk project een projectleider aangesteld die verant woordelijk is voor de voortgang, inclusief het aanvragen van de beno digde subsidiegelden. De projectleiders zijn zo veel moge lijk verdeeld over de 21 deelnemende partijen. De kosten van de uitvoering in de periode 1998-2001 zijn geraamd op 3,7 miljoen. De helft van de kosten komt voor rekening van Rijk en pro vincie. De gemeente en de overige deelnemende organisaties zijn ver antwoordelijk voor de andere vijftig procent. Het bedrag van 3,7 miljoen is een voorlopige «chatting. Van een aantal projecten zijn de kosten pas bekend na verder onderzoek. Zaterdag 4 juli is het weer zover: de zomer-praise-avond 1998. Een avond met veel samenzang, onder begeleiding van verschillende muziekinstrumenten, zoals bijv. piano, gitaar, fluit en keyboard en een miniconcert met medewerking van jongeren van de Doopsgezinde gemeente. Er worden diverse bekende nederlands- en engelstalige liederen gezongen tot lof en ere aan de Heere God, want Hij is de Rots waarop wij bouwen, de Bron van ons bestaan. We hopen op een fijne avond waar iedereen, jong en oud van harte welkom is. U en jij komen toch zeker ook?! Graag tot ziens! Aanvang 19.30 uur, Doopsgezinde Kerk, Dorp- stienden 3 (aan het grote parkeerterrein). REGISTERACCOUNTANTS Middelharnis Barendrecht Tel. (0187) 489143 Tel. (0180) 621033 Goèree-Overflakkee B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)48 26 06 Ds. Johan Tjakko Cazander, 30 maart 1927 in Den Haag gebo ren, predikant geworden en 31 jaren van z'n leven gewoond, gewerkt en verkondigd in Mid delharnis, is woensdagnacht in z'n Sommelsdijkse woning op de leeftijd van 71 jaar in zijn slaap overleden. In grote kring, zeker ook in die van de HDG, de Hervormd Diaconale Ge zondheidszorg, van welke Stichting de overledene dertig jaar lang, tot aan 1 januari van dit jaar, het predikant voorzitterschap bekleedde, heeft het heengaan van ds. Cazander diepe in druk gemaakt. In zijn ziek-zijn, nadat hem begin april een tweede hartaanval trof, heeft ds. Cazander veel medeleven ervaren, in belangstelling en in gebed. In het Herv. kerkblad 'de Zaaier' van dez6 week waarvan hij het hoofd-redacteur schap bekleedde, schrijft hij juist deze week daarvoor een hem uit het hart gegrepen dankwoord. Ds. Cazander noemt daarin z'n ziekte zó ingrijpend dat die hem andermaal confronteerde met de zwakte van het leven en de nabijheid van de dood. Als in een laatste verkondiging heeft ds. Cazander, z'n lezers als z'n 'beste vrienden' aansprekend, gewezen op de diepe inhoud van Ps. 30 waarin hij ook zijn eigen strijd, twijfel en over winning heeft.verwoord gezien. Zijn dankwoord is een afscheidswoord ge worden. Ds. Cazander werd in 1968 predikant van de Hervormde gemeente van Mid delhamis. Eerder diende hij de gemeente Oosterwolde (Doomspijk) en van Scher- penzcel. In september 1974 werd hij benoemd tot predikant-voorzitter van de HDG. Nadat hij die functie vorig jaar december overgaf aan de heer G. Joppe, bleef ds. Cazander als adviseur geestelij ke zorg aan de Stichting verbonden. Het is vooral aan de inspanning van ds. Cazander te danken geweest dat in november 1976 het verpleeghuis 'De Samaritaan' geopend kon worden, in 1977 gevolgd door de bejaardenhuisves ting 'Het Oudeland' en midden tachtiger jaren de renovatie van 'De Goede Ree'. Hij genoot landelijke bekendheid als voorzitter van de P.V.O., de Prot. Chr. Vereniging voor Ouderenzorg. Irene Struijk, beëdigd makelaar/taxateur Voorstraat 44, 3245 BH Sommelsdijk Tel. [0187)48 72 72 Gisterochtend onstond er omstreeks 07.00 uur in een woning aan de Kolf- weg, kennelijk ten gevolge van kortslui ting brand in een broodmachine, welke stond in de keuken van betrokken pand. Het gezin, wat nog in diepe slaap was, werd wakker van de rookmelder. De brandweer kwam ter plaatse en bluste de brand. Een gedeelte van de keuken werd door de brand beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Schade onbekend. Vanaf heden t/m 3 september wordt iedere donderdag en van 7 juli t/m 1 sep tember ook op dins dag een excursie ge houden over het afgesloten deel van de Slikken van Flakkee. Onder leiding van de beheerder van de slikken wordt u meegenomen over het zuidelijke deel van dit gebied, waar u een prachtig uitzicht hebt op de daar gra zende Fjordenpaarden en Heckrunderen. Tijdens de tocht per open wagen vertelt de beheerder over het uitgestrekte en bij zonder bloemrijke terrein, dat broedge bied is voor talrijke weide- en watervo gels. Ook hoort u bijzonderheden over het beheer en begrazing van dit voor Ne-der- land unieke gebied. De zuidelijke Slikken van Flakkee is een gebied van ca. 800 hectare. Er komt veel wild voor: hazen, konijnen, fazanten en reeën. 's Winters is het een pleisterplaats en rustgebied voor duizenden wilde ganzen. Door het open karakter van het land schap komen hier bijzondere planten voor, zoals parnassia en duizendgulden- kruid en ook orchideeën. Speciale reeën-excursies Tevens worden er vier speciale avondex cursies naar de slikken georganiseerd, waarbij gekeken wordt naar reeën die, hoewel ze schuw zijn, zich 's avonds nogal eens laten bewonderen. De excur sies zijn gepland op donderdag 16, 23 en 30 juli om 19.45 uuren op donderdag 27 augustus om 19.00 uur. De morgen- en avondexcursies duren ca. 2 uur. U wordt weer teruggebracht naar het vertrekpunt bij de boerderij. Deelna me aan een excursie dient u tijdig te re serveren. Dit in verband met de grote belangstelling en de beperkte ruimte op de wagen. Voor reserveringen kunt u terecht bij VVV-Ouddorp, Bosweg 2, Ouddorp, tel. (0187) 681789; VVV/ANWB Overflak- kee. Kade 9, Middelharnis, tel. (0187) 484870; VVV-steunpunt Herkingen, Molendijk 65, Herkingen, tel. (0187) 669327. Telefonisch reserveren is niet mogelijk. Kosten: Volwassenen 10,00; houders 65-i-pas 7,50; kinderen t/m 12 jaar 7.50; kin deren tot 3 jaar grati.s. Joop en Lies nemen afscheid v Helemaal links hun collega marktkoopman v. Wat had - woensdagmorgen op de markt in Sommels dijk - een mens nog méér te wensen".' Lekker weer was het, koopwaar in overvloed, gezellig publiek en goed- gemutste kooplui, ook Joop en Lies de Jonge trouwens, al wogen zij hun laatste Sommelsdijkse loodjes... Ze hadden hun kraam met ballonnen en crcpe-papier opgesierd; ,,Joop en Lies zijn tevree, want zij stoppen ermee", vermeldde een vlugschrift, opgehangen tussen broeken, werkkleding en textiel, en een grote kleurige feesttaart werd aangesneden, maar niemand die écht vrolijk was. Ruim zes-en-dertig jaar lang heeft het Steenbergense echtpaar Joop (61) en Lies (ietsje ouder) hun kraam op de Sommelsdijk se weekmarkt bemand en dat deden ze met veel ambitie, maar nu de jaren vorderen hebben ze een keus gemaakt. Zoals ze, elf jaar geleden al, stopten met de markt in Axel, zo stoppen ze nu an de Sommelsdijkse weekmarkt. d. Gaag, vooraan marktmeester Van Nimwegen met Sommelsdijk, node, dat moet gezegd, maar de druk moet van de ketel. Tot januari zullen ze nog de markt te Roosendaal en die in Bergen op Zoom bezoeken en dan gaan ze in ruste, dan is het mooi geweest vinden ze, op hope dat ze saampjes nog lang van de oude dag zullen kunnen genieten. „Wegens rijkdom gesloten", zo heeft iemand aan hun kraam gegrapt, maar nee, rijk zijn ze er niet van geworden, al hebben ze wel een centje apart gelegd laat Joop weten bij de vermelding dat hij het nooit over de balk heeft gegooid. Marktmeester Jan van Nimwegen heeft Joop en Lies niet met stille trom laten vertrekken. Hij heeft hen namens de gemeente een goeie fles wijn en een boek van Rien Poortvliet aangeboden. Collega-marktkoopman Jan v. d. Gaag heeft Lies een mooie rui ker bloemen-, en Joop een cadeaubon in handen gedrukt. Vergeten zullen ze elkaar niet zomaar, 't was goed op de Som melsdijkse markt, waar ze een generatie hebben groot zien wor den en waar ze vreselijk graag stonden. Joop en Lies. is Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee Vervuiling oppervlaktewater Er werd door personeel van de KLPD vanuit een helicopter geconstateerd dat er een illegale olielozing had plaatsge vonden op het water van het Haringvliet. Bij onderzoek bleek dat de 33-jarige eigenaar van een jacht, afkomstig uit Breda, inmiddels was afgemeerd in Hel- levoetsluis, per ongeluk na gebruik van het toilet, de verkeerde kraan had open gedraaid waardoor er bilgewater naar buiten was gestroomd. Er onstond een oliespoor van circa 300 meter achter het schip. De verdachte werd een schikking van 750,- aangeboden. Aanrijding met letsel Dinsdagmorgen omstreeks 00.50 uur s'ond op de Langeweg te Ooltgensplaat een frontale aanrijding plaats waarbij drie voertuigen betrokken waren. Een 24-jarige Engelsman haalde op deze weg met de door hem bestuurde personenauto een aldaar rijdende vrachtwagen met aanhanger in. Op dat moment naderde vanuit de tegemoetkomende richting een 39-jarigc autobestuurster uit Spijkenisse. De personenauto die achter de inhalende auto reed en bestuurd werd door een 38- jarige inwoner uit Stad aan 't Haringvlicl kon niet meer tijdig stoppen en botste tegen de inmiddels tot stilstand gekomen tegemoetkomende personenauto. De drie personenauto's werden zwaar bescha digd. Een 53-jarige inwoner van Spijke nisse die rechts voorin de tcgemoctko- In het kader van de Gebiedsgerichte Aanpak Kop van Goeree is met steun van Rijk, provincie en gemeente dit voorjaar het project Promotie en Afzet Milieuvriendelijke Bloemzaadteelt opge zet. Doel is de traditionele Ouddorpsc teelt van bloemzaad te behouden en te versterken. Het project is gericht op het realiseren van toegevoegde waarde door bloem- zaadzakjes onder logo/keurmerk aan re creanten en toeristen aan te bieden. Wat dit laatste betreft is door de vereniging Zaad, Plant, Bloem het initiatief geno men om langs de reeds bestaande Bloem- zaadroute borden te plaatsen voor toeri.s- ten en recreanten. De borden geven een kleurrijke indruk van het belang en de variatie'van de teelt van bloemzaad op Goeree. Door financiële steun van de Rabobank kon het oorspronkelijk ge plande aantal van 3 borden vergroot wor den naar maar liefst 9 stuks. De borden worden vlak voor het begin van de zomervakanties langs de route ge plaatst. Daarom is 4 juli a.s. uitgekozen als dag voor de onthulling van het eerste bord. De onthulling zal verricht worden door de heer Sinke, burgemeester van de gemeente Goedereede. VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAGE - FOTOGRAFIE czzi cm 1=3 c^ OUDDORP-Weststmat 35 - Telefoon (0T87) 6816121 Fax 683734 R£NESS£ - Pnntshop - Hogezoom 172- Tslefoon (011) 462400 mende auto zat, is met onhekcnd letsel per ambulance overgebracht naar het Zuiderziekenhuis. Ter plekke werden de overige bestuurders door ambulanceper soneel verzorgd en konden daarna huis waarts. De weg is tot 03.30 uur gestremd geweest. Op zaterdag D.V. 4 juli a.s. wordt de traditionele, gezellige rommel markt weer gehouden, uitgaande van de Herv. gemeente in Nieuwe Tonge. Ook dit jaar vindt alles plaats in en rond om Herv. Centrum 'Elim' aan de Zuid- dijk, van 9.30 tot 15.00 uur! Er is naast de 'echte rommelmarktspulle tjes' zoals stoelen, gereedschap, bank stellen, kasten, kindermeubilair, elektri sche apparaten, oude boeken, spulletjes uit grootmoeders tijd, handwerkproduk- ten, veel andere leuke dingen te koop, zoals; zelfgemaakte wenskaarten plantenbakjes, boeketjes en rozen advocaat, bakprodukten Oudhollandse wafels en pannenkoeken gebakken vis en verse Hollandse Nieuwe kruudplaetjes patat, limonade en diverse snacks koffie met cake ijs Voor de kinderen is er weer een leuke spellenhoek ingericht waarbij tal van prijsjes zijn te winnen, erïs een grabbel ton, envelop trekken, trekkast met leuke prijzen, er kan gesjoeld worden en de be kende skelterbaan van VVN afd. Nieuwe Tonge zal aanwezig zijn. Daarnaast kan er een splinternieuwe meisjes- of jongensfiets gewonnen worden! Leuk voor de oudere jeugd/ouderen is wellicht een partijtje simultaan dammen met twee bekende en ervaren dammers uit Nieuwe Tonge. Ook daar zijn prij.sjcs beschikbaar gesteld voor degene die zijn partij wint. Verder kan er geraden/inge schreven worden naar een boodsch.ap- penmand, poppenhuis, kaas etc. etc. Kortom, te veel om op te noemen, konu u zelf maar kijken op deze gezellige rom melmarkt. De opbrengst zal bestemd worden voor het herbestraten van de paden rondom de kerk. Tot ziens op 4 juli!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 1