Nationale straatspeeldag Den Bommel hm 1998/ Zoek de zon op! KWAUTEITS ZONNEDAKEN Ruitersport ::.::te:Soi|lilIlli ZWEEDSE WASKRACHT VOOR 'N FEESTPRIJS Bezoek uit Zweden voor Calando Zangavond Neusden Helm af bij tanken en betalen ^V KAMMERAAD EXTütt kulk uooa moumn Schadegarant biedt autobezitter oplossing bij hagelscliade a ASKO v.a. O^Si" oo/ci^oorfietsdragers en vakantieboxen Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 19 JUNI 1998 Afgelopen woensdag 10 juni werd voor de negende keer de Nationale Straatspeeldag georganiseerd door de pressiegroep "Kinderen Voorrang!". Landelijk deden zo'n 165.000 kinderen mee, en één van de 1.600 straten die hiervoor in het hele land waren afgesloten, was de Mauritshof in Den Bommel. Hier werd door het "Comité Straatspeeldag" voor de vierde keer aandacht gevraagd voor de nog resterende verkeersonveilige situaties en voor gebrek aan speelruimte. Ruim 200 basis schoolkinderen maakten de spieren flink los onder leiding van vier sportieve moeders, door op muziek een aantal pittige aero- bicsoefeningen te doen. Dit onder toeziend oog van de diverse genodigden, zoals wethouder Maliepaard van de Gemeente Oostflakkee, de heer Van Nieuwkoop van de Politie Goeree- Overflakkee, de heer Nelemans van het Waterschap en de heer Van der Mast van de projectgroepilig. Aan hen werd een her zien Verkeersplan overhandigd, waarin alle knelpunten nog eens op een rijtje zijn gezet. De kinderen uit de groepen 5 t/m 8 hadden diverse werkstukken en fotocollages gemaakt, met daar bij hun eigen commentaar, zowel positief als negatief. Hierbij werd nog opgemerkt door de wethouder dat de laatste punten vaak het moeilijkst zijn weg te werken, maar ook dat er een paar punten moeten overblijven, anders is er geen reden meer om een straatspeeldag te organiseren, en daar is het evenement eigenlijk teveel traditie voor geworden! De dames van het comité hebben met de gasten nog een wan deling door het dorp gemaakt, en diverse onderwerpen bespro ken. Er zijn verschillende zaken waarmee men rekening moet houden bij het wijzigen van verkeerssituaties, bijvoorbeeld de richtlijnen van de overheid met betrekking tot het plaatsen van verkeersborden in het algemeen: de overheid wil zo min moge lijk borden, men gaat ervan uit dat de weggebruiker zijn verstand gebruikt en, om maar eens iets te noemen, automatisch afremt bij het zien van het bord "bebouwde kom" naar 50 km/u Daartegenover staat dat een kind in het verkeer alle zeilen moet bijzetten om alles in zich op te kunnen nemen en er op vertrouwt dat de andere weggebruikers hem zien en rekening houden met zijn "kind-zijn". Door overleg met elkaar ontstaat meer begrip over en weer, en ook daarvoor is zo'n straatspeeldag bedoeld. 's Middags waren er voor de kinderen viswedstrijden georgani seerd rond het speelveld aan de Bosdreef, die na ruim een uur ruw werden onderbroken door een fikse regenbui. Zo kwam er vroegtijdig een einde aan een overigens geslaagde dag. De win naars hebben de volgende dag hun beker gekregen, t. w. Jan-Wil lem Visser voor de grootste vis, en Jeroen Visser en Dinie Ras voor de meeste punten bij het "nep"vissen op het droge. (Nou ja, droge...!) -=-.V::>^ Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragen-rubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Men zegt dat het voor vrouwen boven de 35 verstandig zou zijn om extra kalk in te nemen. Ik slik kalk- en magnesium cal- ciumtabletten, daarin zit o.a. een toevoe ging van vitamine B2D3 en E. Bestaat het gevaar dat ik een teveel aan vitamines bin nen krijg? Antwoord: Op oudere leeftijd kan bot- ontkalkin (osteoporose) voorkomen. Vooral bij vrouwen, omdat na de over gang de productie van het vrouwelijk geslachtshormoon afneemt. Omdat de mens steeds ouder wordt komen botbreu ken vaker voor. Er bestaan zelfs opvattin gen om met de anticonceptiepil tot op hoge leeftijd door te gaan. Ook het toe dienen van extra kalk in de vorm van tabletten wordt soms aanbevolen. Er zijn verschillende soorten tabletten, dit naar eigen keuze. Vitamine A zorgt daarbij voor een goede opname vanuit het darm kanaal in het bloed. U heeft gelijk dat u goed naar de dagelijkse behoefte kijkt, 1 capsule per dag van het door u genoemde merk is voldoende. Daarbij wil ik ook waarschuwen voor te veel kalkgebruik omdat dit weer andere gevolgen kan heb ben. Extra magnesium is meestal niet nodig en zou u dus niet hoeven te gebrui ken. Let wel dat de reclame hier een gat in de markt heeft ontdekt. Liever zou ik een goed uitgebalanceerd dieet willen aanbe velen. nnnmmn en MacNETtiON Is het juist dat één van de nadelen van de magnetron is, dat vitaminen verloren gaan? Antwoord: Wij hebben uw brief voorge legd aan het Bureau van de Voeding, waar deskundigen zitten, die de magnetron aan diverse proeven hebben onderworpen. Het is hun gebleken, dat bij bereiding van allerlei soorten spijzen in de magnetron het vitamine verlies volkomen gelijk is aan de conventionele manier van koken. U verliest bij het gebruik van een magnetron" dus niet meer vitaminen dan bij een ande re manier van verhitten of koken. KWOEitPOSUEGEli Waar gaat de opbrengst van de Kinder postzegels naar toe? Is dit een goedpro ject om te steunen? Antwoord: De opbrengst gaat voor de helft naar projecten voor kinderen in Nederland en voor de andere helft naar kinderen in het buitenland, bijv. naar Oost-Europa en de derde wereld. Het aan tal projecten is te veel om op te noemen, namelijk enkele honderden per jaar. Ter illustratie geven wij u een paar voorbeel den van de bestemming van de opbreng sten. In Nederland: de plaatsing van speel toestellen voor gehandicapte kinderen zodat zij zich beter motorisch kunnen ont wikkelen en ook met 'normale' kinderen kunnen spelen. De opzet en installatie van een Kindertelefoon voor kinderen met allerlei problemen, bijv. in de thuissituatie en bij incest. In het buitenland: ondersteu ning van organisaties die zich bezig hou den met de opvang van straatkinderen, werkende kinderen en kinderen die het slachtoffer zijn geworden van oorlogsge weld. Zo worden bijv. vakopleidingen voor kansloze jongeren in Zuid-Afrika gesteund en tehuizen voor straatkinderen in het Roemeense Boekarest gerenoveerd. Al met al moge het u duidelijk zijn gewor den dat het zeker goed is om straks weer kinderpostzegels te kopen! r/0(/Or OE OIEF! Mag ik geweld gebruiken als ik een inbre ker betrap? Antwoord: Art. 53 van het Wetboek van Strafvordering zegt: "In geval van ont dekking op heterdaad is ieder bevoegd de verdachte aan te houden." (lid 1) en "Geschiedt de aanhouding door een ander, dan levert deze de aangehoudene onver wijld aan een opsporingsambtenaar over, onder afgifte aan deze van mogelijk in beslag genomen voorwerpen." (lid 4). ledere burger mag dus een persoon aan houden die ervan verdacht wordt een strafbaar feit te hebben gepleegd. Er is sprake van een strafbaar feit en betrapping op heterdaad als u bijvoorbeeld 's nachts een vreemde mijnheer in uw huis tegen komt met uw computer onder zijn arm. Vijf Zweedse verpleegkundigen kwamen afgelopen woensdag naar Dirksland om zich op de hoogte te stellen van de ont wikkelingen in de palliatieve zorg. Zij werken in Stockholm in het verpleeghuis 'Sjukhem'. Dat verpleeghuis bestaat al sinds 1867 en is speciaal gesticht voor langdurig zieken. De naam betekent let terlijk 'huis voorde zieken'. De laatste jaren is op de bovenverdieping een palliatieve afdeling ingericht met 22 bedden. Een deel daarvan is bestemd voor kankerpatiënten en een deel voor patiën ten met minder ingewikkelde verpleegbe- hoefte. Evenals in Nederland is de palliatieve zorg en de behoefte aan hospices een ont wikkeling van de laatste jaren. In geheel Zweden zijn nog maar zo'n acht hospices, maar er is een groeiende behoefte in de samenleving. De verpleegkundigen wil den graag ervaringen uitwisselen en daar toe gingen zij 's morgens naar de Daniël den Hoedkliniek in Rotterdam, waar een palliatieve unit aanwezig is, en 's middags kwamen zij naar Dirksland. Daar gaf dr. P. C. van der Velden (in het Engels) een uiteenzetting van het Neder landse beleid en van de opzet in Dirks land. Daarna volgde een uitgebreide dis cussie. Opnieuw bleek de regionale aan pak, samen met andere zorgverleners, uniek te zijn. Het was jammer dat het hos pice 'Calando' aan de Vivaldilaan nog niet helemaal klaar was, maar de bezoe kers konden toch een goede indruk krijgen hoe het huis er over twee weken bij de opening uit zal zien. Christelijk Ga jij morgen ook stap- Jongeren- A' Pen? Stap dan uit in r-. Dirksland. caje q^^ ^j^at Christelijk Jon- gerencafé GAJUS. Oerge- zellig. 25/4 19.30 uur Ring 57, Dirksland Volgens de wet is er dan sprake van een 'redelijk vermoeden van schuld'. U bent dan gerechtigd om hem letterlijk vast te houden of in een kamer op te sluiten. Wel dienst u deze persoon zo snel mogelijk aan de politie over te dragen. Fysiek geweld, bijvoorbeeld in de zin van bewusteloos slaan, mag u niet gebruiken. Van de op 6 juni jl. gehouden Israëlzang- avond in de Grote kerk van Heusden kunt u ook nog van genieten door een CD/MC van de live-opname te bestellen bij M. van der Valk (0187-652291/b.g.g. Lennert Knops 0187-652373). De kosten zijn voor CD 35,- en MC 17,50 (incl. verzendkosten). De liederen die er op staan zijn o.a.: Samenzang vaderiandse liederen: Geluk kig is het land Israëlisch volkslied. Koorzang tenorsolist: Heer wij komen voor Uw troon. God der Zijnen burcht. Duet Edith en Marius: Zoekt eerst het Koninkrijk van God. Solozang: Shalom Chaverim en Hineh ma Tov (Arjan). Solozang: HEt lied der hope (Edith). Orgelsolo over vaderlandse liederen door Lennert Knops. Alle drie zingen ze nog: Jeruzalemliederen en de Heilige stad. Samenzang Staat Israël 50 jaar, Ps. 122 en Wilhelmus. En zo zijn er nog vele bekende en onbe kende liederen die u, zittend in uw stoel, nog eens rustig kunt beluisteren. Misschien een idee voor vaderdag? Stichting Schadegarant heeft een samen werkingsverband opgezet met Deuk Lak Techniek BV (DLT) en Centrale Expertise Dienst Bergweg BV (CED Bergweg) om een groot aantal door hagelschade getroffen auto's met de nieuwste uitdeuktechnieken snel te her stellen, altijd met behoud van de origine le autolak. Voor de autobezitter biedt dit voordelen. Door de nieuwste uitdeuktechnieken in te zetten, kunnen de- en montage vaak achterwege blijven en hoeft de auto niet te worden overgespoten. Dit betekent tijdwinst, kostenbesparing en behoud van de originele autolak. Bij een hagelcalamiteit waar ook in Nederland wordt direct een internatio naal team van hagelschadespecialisten op de plek des onheil ingezet. Het 'DLT World Hail Team' heeft inmiddels vijf tien jaar ervaring met deze uitdeuktech nieken. Zodoende kunnen binnen enkele weken alle - vaak honderden of zelfs dui zenden - beschadigde auto's worden her steld. CED Bergweg treedt voor de Schadega rant verzekeraars bij hagelcalamiteiten op als centrale coördinator. In die rol organiseert dit expertisebureau direct na de hagelcalamiteit het schadeherstel en de schaderegeling. Hiervoor is een team van geselecteerde hagelexperts samenge steld dat direct wordt ingezet bij een hagelcalamiteit. Een fikse hagelbui kan het koetswerk van een auto behoorlijk beschadigen, zoals in Apeldoorn in 1996 toen duizen den auto's door hagel getroffen werden. Bij de traditionele werkwijze voor her stel van hagelschade zijn uitdenken, de- en montage en spuiten van de auto nodig. Dit is tijdrovend, kostbaar en bezorgd de auto een schadeverleden. Bovendien moet de autobezitter soms maanden wachten op het herstel. Deze ongewenste situatie behoort door het samenwerkingsverband in ieder geval voor verzekerden van de bij Schadega rant aangesloten verzekeringsmaatschap pijen tot het verleden. Om de schaden aan voertuigen als gevolg van de laatste hagelbui snel te herstellen, zijn vanaf maandag 15 juni op onder staande adressen hagelschade reparatiel ocaties ingericht. Casco verzekerden van de in Schadegarant deelnemende verzeke ringsmaatschappijen kunnen een afspraak maken om de hagelschade te laten taxeren en herstellen. Informeer bij uw assuran tietussenpersoon of uw dealer of u gebruik kunt maken van deze service. Reparatielocaties: Jachtcentre Elburg J.P. Broekhovenstraat 23 8081 HB ELBURG. Tel. 0525-633660 DLT/Schadegarant Ringdijk 10, 3332 LD ZWIJNDRECHT Tel. 0162-471017 BOVAG-sticker: Motor-, bromfiets- en scooteirijders die tan ken bij een benzinestation worden vanaf nu op veel stations geattendeerd op het afzet ten van de helm tijdens het tanken en be talen. Deze week heeft de BOVAG-afde- ling tankstations de stickers verstuurd aan haar leden. Met de voor deze actie speciaal ontworpen sticker wil de BOVAG-afdeling tankstations voorkomen dat het personeel van een tankstation een onveilig gevoel kan krijgen bij het zien van de helmdrager. Ook wordt een duidelijker beeld verkregen van de klant op de beveiligingscamera en is deze beter te verstaan. Er is gekozen vtxir een pictogram op de sti cker. Met een pictogram is het ook voor per sonen die de Nederlandse taal niet kunnen lezen, direct duidelijk wat wordt bedoeld. Volgens BOVAG zijn de meeste helmdra gers zich er niet van bewust dat het dragen van een helm het tankstationpersoneel een onveilig gevoel kan geven. Vandaar dat de belangenvereniging voor tankstations mo torrijders hierop attent wil maken. De sti ckers zijn voorzien van een BOVAG-logo. 'Nu van ?5Ï O," voor Wij monteren uitsluitend WALITY mtmmmmmmmmm DOE-HET-ZELF Dorpsweg 16 - OOLTGENSPLAAT - Telefoon (0187) 63 20 17 Haveneind 5 50MMEL5P1JK Telefoon 01Ö7-4Ö 92 69 Is uw huishouden toe aan een nieuwe waskracht? Eentje die onvermoeibaar doorwerkt zonder ooit te verzuimen? Haal dan deze Zweed in huis! tien sublieme hulp die u zelfs de handwas uit handen neemt. NatuurUjk voorzien van de unieke ASKO Quattro-techniek: de trom mel rust op 4 doeltreffende schokbrekers die trillingen en schokken effectief absorbe ren. Gebouwd voor een lang, geruisloos leven. Vandaar dat u er 2 jaar waterdichte fabrieksgarantie op krijgt. ASKO, KWALITEIT UIT ZWEDEN RADIO-TELEVISIE- WASAUTOMATEN VERKOOP EN REPARATIE VAN ALLE MERKEN Dorpsweg 37a. Tel. (0187) 681618. 3253 AG Ouddorp Voor meer informatie ASKO Nederland, Genemuiden (038) 385 40 26 inclusief montage Hobbemastraat 1Middelharnis Tel. (0187) 48 61 44 Fax 48 61 77 HANOZAAC EimaPKO STANLEY KLAUWHAMER tnet stalen st&el «n viny! handgreep, kopdiameter ;:27rhnj.': r": Normaal33.50

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 6