EIIAI1DEI1-I1IEUW5 Nieuwe regels arbeidsrecht Rabobank Middelhamis laat Euro leven 27 juni grote zang- en orgelavond in Oud-Beijerland M) w Jeugdcompetitie van 'De Viscromte' Walter Ouddorp bouwt feest rond Zweedse wasmachine 45 km wandeltocht in Stellendam Verkeersquiz 1998 Ouddorp flakkee verhuizingen b.v. Sponsoraktie E-Markt Kool goed voor 1.600,- Spijsverteringsproblemen tijdens vakantie en op reis Zangavond in Brouwershaven t.b.v. Woord en Daad 3e Blad VRIJDAG 19 JUNI 1998 No. 6713 Met ingang van 1 januari 1999 treden nieuwe regels op het gebied van het arbeidsrecht in werking. Op veel onderdelen zijn de wijzigingen nogal ingrijpend, zowel voor werkgever als werknemer. Reden genoeg om de belangrijkste wijzigingen de revue te laten passeren. Aan de reeks wijzigingen in het arbeids recht is de naam 'Flexibiliteit en Ze-ker- heid' verbonden. Flexibiliteit in de factor arbeid voor de werkgever enerzijds en zekerheid - behoud van een sociaal ver antwoord arbeidsbestel - voor de werk nemer anderzijds. In gewoon nederlands betekent dit: 'hoe korter een arbeidsrelatie duurt, hoe meer flexibiliteit voor de werkgever; hoe lan ger een arbeidsrelatie duurt, hoe meer zekerheid voor de werknemer'. De belangrijkste wijzigingen - Bestaan en omvang van de arbeids overeenkomst. Het wordt gemakkelijker voor de werknemer te bewijzen dat er een arbeidsovereenkomst bestaat en de omvang hiervan, wanneer er wordt voldaan aan een aantal voorwaarden. Er wordt dan wettelijk vermoed dat er een arbeidsovereenkomst is en de werknemer hoeft geen verder bewijs meer te leveren. Uiteraard kan de werkgever tegenbewijs leveren; - Proeftijd. Afhankelijk van de duur van de arbeidsovereenkomst - minder dan 2 jaar of een periode langer dan 2 jaar, danwei voor onbepaalde tijd - wordt de proeftijd maximaal 1 of 2 maanden. Om rechtsgeldig te zijn moet de proef tijd schriftelijk worden vastgelegd. - Arbeidsovereenkomst voor bepaalde tijd. Een arbeidsovereenkomst voor be paalde tijd kan maximaal drie keer achtereen worden aangegaan zonder dat opzegging nodig is. De overeen komsten eindigen automatisch door het verstrijken van de afgesproken ter mijn. Het is vereist, dat de totale contracts duur van de elkaar opvolgende arbeidsovereenkomsten korter dan 36 maanden is. Let wel: met drie opvolgende contrac ten van 12 maanden wordt precies de duur van 36 maanden bereikt en daar mee wordt de totaal toegestane duur met één dag overschreden.'De rege ling geldt dan niet. - Oproepkrachten. Als een oproepkracht voor minder dan 15 uur per week is aangenomen èn de tijdstippen waarop moet worden gewerkt, niet zijn vastgelegd, zal de werkgever per oproep minimaal over drie uur loon moeten betalen, ook al wordt er korter gewerkt. Deze bepa ling geldt ook voor contracten met de bepaling 'geen werk - geen loon'. Voor 'min-max'-contracten is het 'wegcontracteren' van niet beschikba re uren beperkt voor maximaal 6 maanden. - Opzegtermijnen. Voor de werkgever wordt de opzegter mijn gekoppeld aan de duur van de arbeidsovereenkomst. De leeftijd van de werknemer (45 jaar of 50 jaar in de oude regeling) doet niet meer terzake. De opzegtermijn is bij een dienstver band van: O - 5 jaar 1 maand; 5-10 jaar 2 maanden; 10-15 jaar 3 maanden; 15 jaar en langer 4 maanden. Bij CAO kunnen deze termijnen wor den verkort. Er geldt een overgangsregeling voor de oudere werknemer (vanaf 45 jaar) die een langere opzegtermijn had, zolang hij bij dezelfde werkgever blijft. Voor de werknemer is de opzeg termijn 1 maand. - Ontslagreclit. Ontslagvergunning via de RDA of ontbinding via de kantonrechter blijft mogelijk. De opzegtermijn na verkregen ont slagvergunning van de RDA wordt met één maand verkort in verband met de lange duur van deze procedure. Nadat de ontslagvergunning is aange vraagd en de vergunning wordt ver leend, is opzeggen ook mogelijk wan neer de werknemer zich intussen ziek heeft gemeld. Overigens zijn een aantal nieuwe ont slagverboden opgenomen voor leden van de vakbond, OR-commissies, leden OR of wegens ouderschapsver lof. De uitzendarbeid is niet in de nieuwe regels, maar in een aparte wet (afgekort de WAADI) geregeld. Deze wet treedt al op 1 juli 1998 in werking. Een vergun ning voor het uitoefenen van een uit zendbureau is niet meer vereist. De ver gunning bood voor inleners een betrek kelijke bescherming in verband met de ketenaansprakelijkheid. Nu rest slechts nog onder meer de G- rekening, die op zich niet altijd een vrij waaring voor aansprakelijkheid is. De uitzendbranche is thans bezig een eigen regeling op te zetten. Gedacht wordt aan certificering van de aangesloten bureaus, om de aansprake lijkheid van inleners zoveel mogelijk te beperken. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met: mevrouw P.J.C. Meiaard van Westelijke Accountantskantoren Deltaland, Telefoon: 0187-486565 M Gaat u maar rustig slapen. Wij verhuizen uw meubelen als eieren. op D.V. zaterdag 27 juni 1998 zal er in de Dorpskerk van Oud-Beijerland een zang- en orgelavond gehouden worden t.b.v. Stichting De Vluchtheuvel. Deze stichting gaat uit van de Gereformeerde Gemeenten en de voorzit ter hoopt deze avond het woord te voeren. De heer A. C. Witvliet zal het een en ander over het werk vertellen. Medewerkenden zijn: Chr. Gem. koor 'Met hart en stem' uit Slikkerveer. Jan Looy, dirigent. Arjan den Ouden, organist. Chr. Mannenkoor 'Rehoboth' uit Klaaswaal Jos Lock, dirigent Lennert Knops, organist Jan Stolk, bariton Marius van der Valk, tenor Naast koor- en solozang hoopt Lennert ook nog een orgelsolo ten gehore te bren gen en is er ook plaats inge ruimd voor samenzang. Het belooft een mooie avond te worden, waarin voornamelijk de psalmen Davids gezongen zullen worden. Het gemengd koor zingt o.a. Ps. 6 en 48 en het Mannenkoor Ps. 38 en Zoals ik ben. De solisten zul len samen zingen: Neem Heer mijn beide handen. Naast solozang hopen beiden ook met het ge-mengde koor nog mee te zingen. De avond begint om 19.30 uur en de toegangsprijs is 5,- per persoon. Kinderen onder de 6 jaar gratis toegang en kinderen in de leeftijd van 6-12 jaar 2,50. We wekken u allen op om deze avond bij te wonen. De afgelopen acht weken organiseerde E-Markt Kool te Melissant een sponsor aktie. De klanten kregen bij de kassa voor elke vijfentwinUg gulden bood schappen een muntje. Het muntje mocht men deponeren in een van de tien bussen van de plaatselijke verenigingen en voor elk muntje betaalt E-Markt Kool een kwartje uit. De winkel was gedurende deze weken geheel in stijl aangekleed. De bussen voor de munten bij de kassa waren door de verenigingen persoonlijk gemaakt en sportattributen waren als versiering op gehangen in de winkel. Zo zag je naast tennisrackets en gympakjes ook biljart ballen en muziekinstrumenten, aange vuld met vlaggen, klaverjaskleden en bil jartballen, dat maakte het geheel erg sfeervol. Het succes was er dan ook naar, maar liefst 1.600,- heeft E-Markt Kool op donderdagavond uitgereikt aan de diver se verenigingen. De verdeling: Dartclub5O,O0 Tafeltennis53,00 Klaverjas80,25 Voetbal183,50 Gymnastiek325,75 Biljartclub50,00 Tennis68,50 IJsclub146,75 Muziekƒ289,50 Oranjevereniging352,75 Op woensdag 24 juni is de eerste wed strijd van de competitie. Inschrijving bij P. van Nimwegen, Hof plein 19 te Sommelsdijk of bij Dieren speciaalzaak Breeman, Westdijk 30 te Middelhamis. Inschrijfgeld 2,50 per wedstrijd. Men dient jeugdlid te zijn van één van de 3 verenigingen. Maag Lever Darm Week 1998 De Maag Lever Darm Week besteedt dit jaar speciale aandacht aan spijsverterings problemen tijdens vakanties en reizen in binnen- en buitenland. Spijsverteringsproblemen, zoals (reizi- gers)diarree, verstopping en (voedsel)- infecties komen vaak voor. Gevolg is dat de welverdiende vakantie een teleurstel lende ervaring wordt of - nog erger - tot gevolg heeft dat mensen na hun vakantie of: reis langdurig., spijsverteringsprot)le- men houden. De Maag Lever Darm Stich ting wil een bijdrage leveren aan het voor komen van deze problemen en heeft een speciale vakantiebrochure over dit onder werp samengesteld. De brochure wordt verspreid in de Maag Lever Darm Week van 21 t/m 27 juni 1998. Tijdens vakantie en op reis komen spijs verteringsproblemen vaak voor. Veel mensen hebben tijdens een reis klachten of hebben die wel eens gehad. Gelukkig zijn deze klachten meestal van voorbij gaande aard, maar voor de vakantiegan gers betekenen de klachten een negatieve ervaring en een verloren vakantie. Pre- venueve maatregelen kunnen problemen grotendeels voorkomen. Speciale vakantiebrochure De Maag Lever Darm Stichting introdu ceert tijdens de Maag Lever Darm Week een speciale vakantiebrochure over dit onderwerp. In de brochure wordt aandacht besteed aan het gezond houden van de spijsvertering. Ook wordt aangegeven wat (mogelijke) oorzaken zijn als het toch mis gaat en welke maatregelen te nemen zijn om problemen te voorkomen. De brochu re geeft niet alleen tips, maar ook moge lijke oplossingen als zich problemen voordoen. Een speciaal deel van de bro chure is gewijd aan kinderen op reis. Ver der is een checklist voor een vakantie apotheek opgenomen. De brochures wor den in heel Nederland verspreid en zijn gratis. Maag Lever Darm Week 1998 De Maag Lever Darm Week wordt geor ganiseerd door de Maag Lever Darm StichUng. Tijdes de week wordt extra aan dacht gevraagd voor spijsverteringsziek- ten. In Nederland hebben maar liefst 2 miljoen mensen problemen met hun spijst vertering. De Maag Lever Darm Stichting werkt voor deze mensen. De stichting is de Nederiandse organisatie op het gebied van spijsverteringsaandoeningen. De stich ting financiert wetenschappelijk onder zoek en geeft voorlichting. De stichting behartigt in samenwerking met diverse patiëntenorganisaties de belangen van patiënten met maag-, lever- en darmziek- ten. Tijdens de Maag Lever Darm Week vindt de jaarlijkse collecte plaats waarmee mid delen voor wetenschappelijk onderzoek worden ingezameld. De Maag Lever Darm Week 1998 vindt plaats van 21 t/m 27 juni 1998. Speciale infolijn De Maag Lever Darm Stichting heeft een speciaal telefoonnummer voor informatie over spijsverteringsproblemen, de Maag Lever Darm Infolijn: 0900-2025625 (22 cent per minuut). Aanvullende informatie over de Maag Lever Darm Week 1998 of andere activiteiten van de stichting is ver krijgbaar op telefoonnummer (030) 6055881. Dat de Euro eraan komt, kan aan de Inwoners van Middelhamis en Som melsdijk niet meer ongemerkt voorbij gaan. Om de inwoners voor te berei den op de komst van de Euro en te Informeren over de consequenties die de invoering van de Euro met zich meebrengt, besloot Rabobank Middel- harnis een avond met als thema "U en de Euro" te organiseren. De belang stelling bleek enorm. Al vroeg drup pelden de eerste bezoekers het Prieel van de Staver te Sommelsdijk binnen en het duurde niet lang voordat alle 350 stoelen door jong en oud werden bezet. De avond werd geopend door onderdi recteur G. van der Have. Hij benadrukte dat de Euro geen uitvinding van de Rabobank is, maar het sluitstuk vormt van de EEG gevolgd door het verdrag van Maastricht, dat in 1992 is gesloten door de landen van de Europese Unie. In dit verdrag werd het besluit genomen te komen tot een Europese Monetaire Unie. Inmiddels is het bijna zover! Al per 1 januari 1999 worden de Europese valuta van de deelnemende landen van de EMU aan elkaar geklonken en kunnen betalin gen in Euro worden verricht. De Rabobank heeft al veel aandacht besteed aan voorlichting voor het bedrijfsleven, door het organiseren van twee informatie-avonden, het verstrek ken van de Euroverkenner, de Europroof, Euronieuwsbrieven en brochures. In het najaar zal overigens nog meer branche gerichte informatie worden gegeven. Verder zijn lespakketten naar het basis onderwijs en het voortgezet onderwijs verzonden. Na de nodige aandacht voor het bedrijfsleven en scholieren zijn nu de particulieren aan de beurt. Dhr. J. C. Wielhouwer, bedrijvenadvi- seur ging na deze inleiding op levendige wijze in op de gevolgen voor het Neder landse bedrijfsleven van invoering van de Euro. Hij concludeerde dat de EMU een must voor het Nederlandse bedrijfs leven is. De Europese concurrentiekracht zal verbeteren, de Nederlandse bedrijven zullen hierdoor een extra sdmulans krij gen en dit zai uiteindelijk gunstig uitwer ken op de koopkracht van de 'Eurobur ger'. De gevolgen voor de belegger werden uiteengezet door de heer S. van 't Hof, beleggingsadviseur. Op 4 januari, de eer ste beursdag in 1999 zullen de koersen van aandelen, obligaties en opties op het koersenbord in Euro's noteren. De heer van't Hof waarschuwde de belegger dan ook niet te schrikken, wanneer op boven- genoemde datum de AEX meer dan gehalveerd is. Op termijn verwacht hij dat de aandelen het goed zullen blijven doen in Euroland i.v.m. de gunstige effecten die de Euro op de economie zal hebben. Mevr. A. Peekstok tenslotte, ging dieper in op de gevolgen voor de particulier. De wijzigingen in financiële contracten zoals hypotheken, koopsommen en spaargelden blijven beperkt tot het omzetten van de bedragen van guldens naar Euro's. De nieuwe Euromunten en bankbiljetten werden getoond. Voorts benadrukte mevr. Peekstok dat het als particulier niet perse nodig is om per 1- 1-1999 een Eurorekening te openen, de mogelijkheid bestaat echter wel. Betalin gen en ontvangsten in Euro's op uw gul densrekening worden door de Rabobank namelijk kostenloos omgezet in guldens. Haar conclusie: 'Met de Rabobank staat u er niet alleen voor'. In het verlengde van de laatste presenta tie werd een luchüge maar informatieve video getoond, die een sprong in de tijd nam en de aanwezigen een blik gunde in het jaar 2002. Heel concreet werd getoond wat de Euro straks voor ons betekent: geen vreemde valuta meer in je portemonnee als je op vakantie gaat, dubbele prijzen in winkels (namelijk in Euro's en guldens) in de overgangsperio de begin 2002, waarin euro en gulden naast elkaar bestaan. Na de pauze waarin eenieder van een drankje werd voorzien was het tijd om| het kennisniveau van de aanwezigen' omtrent de Euro op de proef te stellen. Vier teams bestaande uit de heren C. Krijgsman/C. van Splunter, R. van Hei ningen/L. van Dijk, C. Hartman/M. Jord- aan en J.H. Koppelaar/C. Slui, durfden het tegen elkaar op te nemen. Zo'n vijf tig pittige vragen werden afgevuurd op de heren, die een heel goede kennis ten toon spreidden. De jeugd moest het uit eindelijk afleggen tegen de iets oudere en in dit opzicht ook wijzere garde. Het bleef spannend tot en met de laatste vraag, maar uiteindelijk mochten de heren Jordaan en Hartman met 37 punten de eerste prijs in ontvangst nemen. Deze prijs bestond uit een rijk gevulde mand met een keur aan Europese produkten en werd uitgereikt door dhr. Coremans, directeur van Rabobank Middelhamis. Felicitaties waren er uiteraard ook voor de overige deelnemers die in de bloeme tjes werden gezet. Dhr. C. Hartman nam tot slot spontaan de microfoon ter hand, om de Rabobank te bedanken voor haar inzet in de gemeenschap. Dit was een waardige afsluiting voor een zeer succesvolle avond. Mocht u deze avond gemist hebben, dan heeft u in het najaar de mogelijkheid om in Melissant of Herkingen een informa tieavond bij te wonen die op dezelfde leest gestoeld is. Autobedrijf Jan van Dijk Het Zweedse witgoedconcertn ASKO viert een 80-jarig jubileum. Dit feest wordt niet alleen in Scan dinavië gevierd, maar ook op ons eiland. 'Walter' te Ouddorp biedt namelijk een speciale jubileum wasmachine aan voor een feest- prijs van slechts 1.998,00. Bijzondere prestaties De jubileum wasmachine kan bogen op bijzondere prestaties. Deze, door TNO geteste, voorlader behoort qua energie verbruik tot de zuinigste klassen en ook de hoeveelheid water is per wasbeurt tot het minimum beperkt. Een hoofdwas met drie spoelingen gebruikt slechts 44 liter water en die met vijf spoelingen kent een verbruik van 66 liter! De geavanceerde programma's leveren een perfect was- en centrifugeresultaat op. Een hoogst haal bare A-score voor wasefficiency is het bewijs. Ook belangrijk om te weten: de jubileummachine is voorzien van een handwasprogramma voor alle behoed zaam te wassen wasgoed. Dit handige tijdbesparende programma is door ASKO als eerste op de Nederlandse markt geïntroduceerd. Gebouwd voorjaren Een huishouden kan bijna geen dag zon der wasmachine. Met die gedachte ont werpen de ingenieurs van ASKO al hun machines. Zij doen dat fundamenteel anders dan collega's bij andere merken: ze werken van onderen naar boven. Dat is te zien aan het unieke opbouwsysteem van de trommel. Deze rust op vier doel treffende schokbrekers die trillingen en schokken effectief absorberen. Deze Quattro-techniek heeft uiteindelijk dan ook een positieve invloed op de levens duur van de machine, die toch al onver gelijkbaar hoog is. Niet voor niets kiezen bijvoorbeeld wasserettes, agrarische ondernemers en andere professionele of grootgebruikers vooreen ASKO. Na het succes van twee tochten over 30 km, organiseert de Oranjevereniging Stellendam op zaterdag 27 juni een tocht over 45 km. Ook deze tocht zal gaan langs de mooiste plekjes van de kop van Goeree. Gedeeltelijk wordt gebruik ge maakt van de route over 30 km, maar er zijn ook enkele nieuwe stukken in de route opgenomen. De verzorging tijdens de wandeling be staat uit een drietal verzorgingsposten,, waar ook het Rode Kruis aanwezig is, en een flink aantal drinkposten. Bij de start krijgt iedere wandelaar een bidon met een sportdrank mee. Tevens zullen bij de verzorgingsposten bananen en krentebol- len liggen. De kosten voor deze tocht zijn 10,00 inclusief herinnering. Inschrijven en star ten kan op 27 juni tussen 07.30 en 08.30 uur in Het Haegse Huus te Stellendam. D.V. 27 juni a.s. wordt er in de prachtige Grote of St. Nicolaaskerk te Brouwers haven een zangavond gehouden t.b.v. 'Woord en Daad'. Aan deze avond wer ken mee het Jongerenkoor 'Con Amore' o.l.v. W. A. den Hertog en verschillende koren o.l.v. Peter Wildeman. Meisjes koor 'The Messengers' uit Veenendaal, Kinderkoor 'Jedaja' uit Nieuwerkerk, Kinderkoor 'Bid en Zing' uit Nieuwe Tonge en Meisjeskoor 'Davina' even eens uit Nieuwe Tonge. Het thema van deze avond zal zijn: 'Er gaat door alle landen', waarmee we hopen het werk van Woord en Daad te ondersteunen. U bent allen van harte welkom, de aan vang is om 19.30 uur. Vijfvoudige veiligheid De jubileummachine is voorzien van het Aqua Block Systeem (ABS). Dit vijfvou dige beveiligingssysteem maakt lekkage en waterschade vrijwel onmogelijk. On derdelen van het ABS zijn een onbreek bare Pex-slang, een overloopbeveiliging en een 100% waterdichte deurafsluiting zonder rubberen manchet. Bij de con structie gebruikt de Zweedse firma uit sluitend hoogwaardige edelstalen, die ook positief bijdragen aan de levensduur. Feest bij Walter Het feestnummer is bij dit bedrijf te zien. Vraag daar waarom u met deze ASKO de beste hulp in de huishouding in huis haalt of vraag direct naar de bijzondere kwaliteiten van deze ASKO of naar die van alle andere ASKO-machines, waar onder ook meerdere hoogwaardige was drogers en vaatwassers. Dinsdag 16 juni 1998 was het weer zover. Na eerst het theoretisch verkeers- examen op donderdag 16 april waarna op dinsdag 12 mei het praktisch verkeers- examen werd verreden op een uitgezet circuit te Goedereede, was thans het mo ment aangebroken voor de traditionele verkeersquiz die gehouden werd in het multifunctionele gebouw 'Dorpstien- den'. Door de voorzitter van VVN afdeling Ouddorp werden de aanwezigen nog eens ernstig gewezen op de gevaren ver bonden aan deelname aan het verkeer. Zelfs al is men een gediplomeerd ver- keersdeelnemer. Door burgemeester Sinke van de ge meente Goedereede werden eerst 110 verkeersdiploma's uitgereikt. Het betrof hier de deelnemende scholen aan de verkeersquiz, te weten: Koningin Beatrix en De Westhoek, beiden uit Ouddorp; Buten de Poorte uit Goederee de; Eben-Haëzer van het Havenhoofd. Bijzondere aandacht werd besteed aan 8 gediplomeerden die het hoogste aantal te behalen punten hadden weten te bemach tigen. In zijn toespraak bracht de burge meester naar voren dat de gevaren op de weg steeds groter worden door het toene men van het verkeersaanbod, vanaf voet gangers tot en met hef autoverkeer. Door de gemeente worden kosten noch moeiten gespaard om te komen tot een zo verkeersveilige leefomgeving. Als enige in Nederland beschikt de ge meente Goedereede over een uniek stuk je weg, te weten een tweebaansweg, ge scheiden door een middenberm. Dit in het kader van Duurzaam Veilig om hier mee te komen tot het terugdringen van het aantal dodelijke slachtoffers. Hierna werd begonnen met de verkeers quiz met als inzet de wisselbeker. Het werd een felle, maar sportieve strijd met wisselende kansen voor dé deelnemende scholen. Tot het laatst bleef de mogelijkheid open om de wisselbeker in de wacht te slepen, dit wegens het minimale verschil aan punten. In de laatste twee ronden begon een school achter te raken terwijl de andere scholen wisselend op kop lagen, uiteindelijk wist de Koningin Beatrix de wisselbeker te bemachtigen, dit tot grote vreugde van zowel de kinderen als de leerkrachten. De uitslag was als volgt: 1. Koningin Beatrix54 punten 2. Eben Haëzer52 punten 3. Buten de Poorte51 punten 4. De Westhoek48 punten AI met al een gezellige en vooral leerza me en sportieve middag. Het bestuur VVN, afd. Ouddorp Ni^BiKENDE Middelhamis Hellevoetsluis Zierikzee Oud-Beijerland VBtHUZERS Tel. (0187) 482188 Tel. (0181) 320016 Tel. (0111) 413163 Tel. (0186) 613624 Van links naar rechts: Quizmaster G. van der Have, de vier teams bestaande uit de heren C. Krijgsman, C. van Splunter, R. van Heiningen, L. van Dijk, C. Hartman, M. Mordaan, C. Slui en J. H. Koppelaar, en helemaal rechts quizmaster mevr. Van Vugt OFFICIEEL DEALER Brlelle Slagveld 19 Tel. (0181)413777 Spijkenisse KelvinwegIS Tel. (0181) 624900 Honda-dealer voor de Z-Hollandse eilanden

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 5