EIIAriDEII-niEUWS Middelharnis Overdenking uit d^ Heilige Schrift Zeeuws Ensemble 'Sonore' Concert door muziek vereniging Apollo Vrouwvolk aan boord HET .KIJK VENSTER Rommelmarkt Oostvoorne 2e Blad VRIJDAG 19 JUNI 1998 No. 6713 Blik op kerk '^Z en samenleving cy - De gekozen burgemeester - Enkel nadelen Achter de schermen wordt intensief ge werkt aan het tweede paarse kabinet. Al thans van de resultaten van de besprekin gen tussen de ministers Kok, Zalm en Borst is nog niet veel naar buiten geko men. Onenigheid was er in ieder geval over de herziening van het belastingstel sel, evenals over de bezuinigingen op de fensie. Op één punt is overeenstemming bereikt, wanneer we de schijnoverwinning van D'66 zo mogen noemen. Eigenlijk is het ongehoord brutaal, dat de kleinste partij, die bovendien zwaar gehavend uit de verkiezingen tevoorschijn is gekomen, zulke eisen durft te stellen, en onbegrij pelijk dat die eisen dan ook nog worden ingewilligd. Geïnformeerde lezers hebben al begre pen dat ik het oog heb op de gekozen burgemeester. Dat was een stokpaardje voor de democraten, waar de liberalen absoluut niet aan wilden. Maar omdat men persé een tweede paars kabinet wil, heeft Bolkestein toegegeven. Dat wil zeggen.er komt een commissie die het allemaal moet gaan onderzoeken, en er komt een referendum waarvan de beslis sing overigens niet afhankelijk zal zijn. In de praktijk zal het er wel op neerko men dat de hele kwestie op de lange baan wordt ge-schoven, en kennelijk heeft D'66 daar genoegen mee genomen. De democraten kunnen nu tenminste de schijn ophouden dat ze hun eis in de wacht hebben gesleept. Laten we hopen dat we in de toekomst gespaard blijven voor een gekozen bur gemeester! Want volgens mij zal dat alleen maar nadeel opleveren. In de eerste plaats zou die burgervader gekozen moeten worden door de bevol king van het dorp of de stad. Dat wordt natuurlijk een flop. Wanneer we in aan- merkiiig nemen dat het opkomstpercen tage bij gewone verkiezingen in dalende lijn gaat, welke burger zal dan straks gaan opdraven om een burgemeester te kiezen? En als hij wèl komt, wie moet hij dan stemmen? De kandidaten zullen hem in verreweg de meeste gevallen onbekend zijn. En al zijn ze bekend, kan hij beoordelen of ze geschikt zijn voor het ambt, en voor de betreffende ge meente? Daar komt bij dat een kandidaat die ge kozen wil worden, propaganda moet maken voor zichzelf. Stel dat het een zit tende burgemeester is, dan moet hij tijd onttrekken aan het werk in eigen ge meente. Met het gevolg dat zijn eigen raad en de burgers van zijn gemeente de conclusie zullen trekken dat hij graag wil veranderen. Wordt hij desondanks toch niet gekozen, dan zal men het gevoel hebben met hem opgescheept te zitten. „Hij wilde weg, maar nu moet hij blij ven". Het principe dat een (benoemde) burge meester boven de partijen staat, wordt er door aangetast. Hij wordt een politieke burgemester, van wie zijn partijgenoten verwachten dat hij de belangen van zijn partij zal behartigen. Is er een crisis, dan zal hij geacht worden partij te kiezen voor zijn geestverwanten. Momenteel worden de burgemeesterspe rikelen zo eerlijk mogelijk over het land verdeeld, naar de grootte van de ver schillende politieke partijen. Daar is natuurlijk bij een gekozen burgemeester geen sprake meer van. De burgerij van de gemeente bepaalt de kleur, zonder rekening te houden met de politieke ver houdingen in het land. De kleine christelijke partijen - toch al wat onderbedeeld - kunnen het straks wel vergeten. Er is waarschijnlijk geen ge-meente in ons land, waar de SGP, of de RPF, of het GPV een meerderheid haalt. Maar ik denk dat de voorstanders van de gekozen burgemeester van dat argument niet wakker zullen liggen. Om kort te gaan: hopelijk blijft de eerste burger iemand die door de Koningin is benoemd. Dat maakt hem onafhankelijk van de burgers, en dat bevordert zijn gezag als voorzitter van de gemeente raad. Waarnemer Zeeuws Ensemble 'Sonore', Annet te Kik en Samiel Deurloo zullen te beluisteren zijn op het concert dat de stichting 'Musi Voca' organi seert op vrijdag.26 juni a.s. Het eerste concert van'dit seizoen van de stichting 'Musi Voca' wordt gehouden op vrijdag 26 juni te Dreischor in de Ne derlands Hervoimde kerk. De aanvang van het concert is 20.00 uur. De stichting Musi Voca heeft voor dit eerste concert het pas één jaar bestaande koor 'Sonore' uitgenodigd met als muzi kale afwisseling de jonge talenten Annette Kik en Samiel Deurloo. 'Sonore' is een Zeeuws ensemble dat be staat uit 11 enthousiaste dames, die allen over een geschoolde stem beschikken. Op 27 juni a.s. precies zijn ze één jaar bezig zich te presenteren en hebben ze 15 concerten op hun naam staan, zomer en winterconcerten. Wegens het grote succes van vorig jaar, waar ze o.a. te horen waren in Noordgouwe en Zierik- zee, zal 'Sonore' deze zomer wederom een kleine toemee door Zeeland maken. 'Sonore' staat onder leiding van Teuny Begthel uit Goes en ^ingt uitsluitend a cappelH. Het ensemble brengt .?en gevarieerd licht-klassiek programma en toont haar veelzijdigheid door in vele genres en talen te zingen. Op vrijdag 26 juni a.s. zullen zij liederen ten gehore brengen van o.a. Brahms, Mo zart, Bob Dylan, Bernstein (West side story). Annette Kik is 18 jaar en woont in Brui- nisse. Van haar 9e tot haar 12e jaar kreeg zij vioolles aan de Zeeuwse Muziek school te Zierikzee. Momenteel krijgt ze les in Dordrecht. Annette heeft deel uitgemaakt van het Zeeuws Jeugdorkest en samen met Samiel Deurloo heeft zij meerdere malen meegedaan aan het Jeugd-solistencon- cours te Melissant. Samiel Deurloo is 19 jaar en woont eveneens in Bruinisse. Deze jonge talent volle pianist heeft in totaal 7 jaar les gehad, waarvan momenteel in Capelle a/d IJssel. Samiel heeft eindexamen gedaan aan de VHBO en hoopt eind juni toelatingsexamen te doen voor het Rot terdams Conservatorium. Annette en Samiel zullen op vrijdag 26 juni werken ten gehore brengen van Bach en Beethoven. Dit is een pentekening van het dorp 'Mid- delhamasch' van ongeveer 200 jaar gele den. Er stond het volgende gedichtje onder: Dit dorp is groot - en zeer aanzienlijk Daar het door handel welig tiert - Het stond reeds sinds Drie honderd Jaaren Heeft driemaal 'tJubelfeest gevierd! De tekenares Anna C. Brouwer geeft hier slechts een schetsmatig beeld van Mid delharnis, er staan twee torens op, met de linkse zal de toren van Sommelsdijk zijn bedoeld. Op een afstand bezien lopen deze torens nog in elkaar. De bolvormige op bouw van de toren is er in de tijd van Napoleon afgehaald. (E.N.) Wanneer ik de oud-onderwijzer, de heer J. L. Struik zijn rapportcijfers in zou moeten vullen dan denk ik dat hij er gerust mee voor de dag mocht komen. Voor zijn historische kennis een 8, voor zijn verzamelactiviteiten een 10, maar voor rekenen een 5. Het Streekmuseum kreeg weer een boek voor onze bibliotheek onder bovenstaan de titel. 105 pagina's aan weerszijden bedrukt. Zijn vorige uitgaven waren maar aan één zijde van tekst voorzien. Dit heeft dan wel het voordeel dat men zelf aantekeningen kan maken of knipsels plakken. Dit boekwerk is tot de laatste bladzijde bedrukt met een schat aan gegevens over de historie. Veel medewerking heeft hij gehad van: de Boomsma's, KI. Groen, Dr. Verseput, J. Rooij, de Zaanse Menheerse- naer, P. den Eerzamen, J. L. Braber, de Waal, en vele anderen. U zult begrijpen dat de lust weer groot is om er stukken uit te lichten. De keus is echter te groot omdat ieder verhaal boei end is. In publicatiewaarde zijn ze prak tisch gelijk en interessant. Wat moet ik aanhalen: de brand in de O.L. school, de brand in de N.H. kerk, de gei- teslachters, de Mennistekerk, de joden waaraan een groot stuk gewijd is, de Vis- terieë, de R.T.M., de stoomboot enz. enz. Vele tientallen onderwerpen over even zovele belangrijke gebeurtenissen, ver fraaid met 80 afbeeldingen - meest van oude ansichjtkaarten. Zonder overdrijving durf ik te stellen dat het een unieke uitgave is. Dat het'door ieder Middelharnis' huisgezin aangekocht moet worden (en uiteraard ook interesse zal zijn in de andere gemeenten). Om nog maar te zwijgen van de uitge waaierde Menheersenaers over de gehele wereld: dit mag je niet missen. Nu ben ik nog een verklaring schuldig over mijn aanmatiging om 'de school meester' het cijfer 5 voor rekenen te geven. Ook dit boek kost maar 20,- -i- porto! M.i. véél te laag - dat kost hem geld - dus vóór hij prijsverhoging toepast vlug be stellen bij zijn zoon: de heer M. J. Struik, Kraaienveld 31, de Rietlanden, 7827 JN Emmen (Dr.). A.J.K. En een zehere vrouw, met name Lydia, een purperverkoopster, uit de stad Thyatirk, die God diende, hoor de ons; welker hart de Meere heeft geopend, dat zij acht nam op hetgeen door Paulus 'gesproken werd. (Handelingen 1614) Wij zouden het inisschien een teleurstel lende ervaring vinden: de aanwezigheid van slechts enkele vrouwen bij een rivier op de dag van dè sabbath. Moest Paulus daarvoor naar Europa? Hij had in een gezicht een man gezien, die hem drin gend vroeg: "Kom over en help ons!" Maar waar zijn dan al die mensen, die geholpen moeten worden? We zijn dikwijls geneigd, in aantallen te denken. Maar to doet de Heere niet. Voor Hem telt elke ziel en de zaligheid van een zondaar' is een even groot won der als de verlossing van een heel volk. Ineens wordt die ene naam genoemd: Lydia. "Een zejkere Lydia", schrijft Lukas. Hij moet haar eerst aan de lezers voorstellen. Ze kwam uit eert heel andere streek, uit Turkije. En nu woonde en werkte zij in Macedonië, in Griekenland. En zij wordt door de Heere opgezocht. Daarin zien wij het wonder Van Gods welbehagen, van Zijn verkiezende genade. Zo valt ook Lydia er geheel buiten, als zij zalig wordt. Zij was een puirperverkoopster. Wat hield dat in? De kleurstof purper werd gewonnen in de streek Lydie, waar zij vandaan kwam. Kennelijk werd het inge voerd. En dan werd reeds vervaardigde kleding van de dileprode kleur voorzien. Lydia behoorde (jus tot de gegoede krin gen. Purperen kleding werd verkocht aan rijke mensen. Daar kwam ze stellig mee 1n aanraking. Er kwamen handelaren uit alle windstreken.' Zo kwam zij ongetwijfeld in aanraking met vele manieren van denken. Maar die hadden haar toch niet op een dwaalspoor gebracht! En haar werk, haar rijkdom nam haar kenne)ijk ook niet geheel in beslag. Ze wist, dat er hoger doelen waren. Zo wordt zij ons als een lichtend voorbeeld voorgejhouden. En nu wordt faulus op haar weg geplaatst. Met de prediking aangaande de Heere Jezus. Paar is wel het een en ander aan vooraf gegaan. Lydia had al eerder van de Gpd van Israël gehoord. '.Zij diende namelijk God op de joodse wijze. Maar de Heere Jezus kende zij nog niet! We zouden kunnen zeggen: er was voor bereidend werk aan vooraf gegaan. Straks zal de Heere haar hart openen voor Zijn Woord.! Maar dat heeft Hij dan al gemaakt als een wel toebereide akker. Merken we dat op? De Heere werkt soms op een zeer krachtdadige wijze, om een zondaar tot bekering te brengen. Maar zo handelt Hij lang niet altijd. Als het uur van Zijn welbehagen aanbreekt, is daar dikwijls al het een en ander geschied. Dikwijls in de weg van de opvoeding. Dan bouwt de Heere voort op de grond slag, die reeds werd gelegd. Aan de opvoeding van de kinderen mogen we dan ook grote waarde hechten, waarbij we er dan ook naar uitzien, dat het door getrokken zal worden naar een leven in het waarachtige geloof. Lydia diende de Heere. Op de joodse wijze. Daar verzette Paulus zich nogal eens tegen. Er was veel wetticisme. En toch werd het door de Heere gebruikt! Hij ging in het leven van Lydia Zijn genade verheerlijken. Waarin kwam dat openbaar? In het verlangen, om van Hem te horen. Het leven met de Heere zal ook zichtbaar worden aan de vreugde, waar mee de gang naar het huis des Heeren gemaakt wordt, ook al beseffen we, dat dit ook in het leven van Gods kinderen met veel gebrek gepaard gaat. En dan vernemen we een opmerkelijk woord: de Heere opende het hart van Lydia. Dat is een heel verootmoedigend woord. Want we maken hier uit op, dat haar hart van zichzelf gesloten was. Ons hart is dat ook! Daarom is het zo nodig, dat de Heere het hart opent. We hebben het hermetisch op slot gedaan. En we belijden het: alleen de Heere kan het hart openen. Als we dat belijden, dan is er overigens geen enkele reden, om op anderen neer te zien. Als we onszelf leren kennen, dan zullen we bemerken, hoe gesloten we zijn voor het Woord. En als we er ernst mee maken, dan zullen we met smart moeten belijden, hoe hard we zijn en hoe onbewogen. Zowel onder de strenge pre diking van de wet als onder de liefelijke klanken van het evangelie. Maar dan wordt ook het wonder des te groter, dat de Heere wegen baant en har ten opent. Daar mogen we overigens geen misbruik van maken. Deze schone en vertroostende belijdenis doet niets af van onze roeping en verantwoordelijk heid. Lydia ontving de zegen van de Heere "in de middellijke weg"! En als wij een zegen van de Heere van de Heere begeren, dan zullen wij ook getrouw opgaan onder de bediening van het Woord. Lydia heeft een open oor en een open hart. Daar heeft de Heere zelf voor gezorgd. Dat was nodig ook. En nu gebruikt de Heere deze weg voor de pre diking van Zijn Woord. Dat is een geze gend doel. Want de duivel wil er ook gebruik van maken. En hij heeft ons erin mee. Ons hart is een open poorj voor wat de duivel te zeggen heeft. Ons oog is gericht op wat de vi>ereld te bieden heeft. Daar maken de media gretig gebruik van. Is het ook onze strijd, dat ons oog en hart zo getrokken worden naar de dingen van deze wereld? Als we dat beseffen, zullen we met des te meer aandrang de Heere bidden, dat Hij ons hart zal openen voor Zijn Woord. En wat wordt het Woord dan rijk. Lydia nam er acht op, lezen we. Om precies te zijn: zij had grote aandacht voor wat Paulus zei. Maar we zijn er zeker van, dat Paulus geen ander woord sprak dan het woord aangaande de Heere Jezus. Dat is altijd weer dezelfde boodschap. Het alou de evangelie van vrije genade, dat toch altijd weer nieuw is voor degenen, die er door gevoed en onderwezen worden. Lydia nam acht op het woord. Dat bete kent niet slechts, dat zij aandachtig luis terde. Dat hoort er natuurlijk wel bij. We mogen nooit gedachteloos onder de pre diking van het Woord verkeren. Maar het gaat ook dieper. Lydia mocht het bijvallen. Dat is een gezegende toe passing. Bent er niet onkundig van? Bijvallen! Dat betekent, dat we onder het Woord buigen, als het scherp en ontdek kend tot ons komt. Maar dat doet ook bidden om de genade des Heeren. Als je op het Woord acht neemt, dan is er een ingespannen verwachten van de Heere. Zo wordt de prediking van 's Heeren Woord tot zegen. Want zo wil de Heilige Geest het toepassen. Dan wordt de ver standelijke kennis verdiept en geleid tot een hartelijk en persoonlijk belijden van de genade des Heeren. Daarin wordt dan de verborgen omgang met de Heere beoefend. Dat zal ook leiden tot de vruchten in de levensheiliging. Want als we het Woord met zegen horen, zal het ook zichtbaar worden in een levenswandel in de vreze des Heeren. De prediking van Paulus is niet ongeze gend gebleven. Lydia leefde erbij. Met haar huis. Allen werden gedoopt. We weten niet, of zij weduwe was of onge huwd is gebleven; we weten dus niet, of in haar huis alleen personeel was of dat er ook kinderen waren. Maar duidelijk is, dat het Woord doorwerkte! Daar mogen we ook in deze tijd naar uit zien. We hebben daarbij niet te staan naar grote en indrukwekkende dingen. Laten we de Heere maar eenvoudig bid den om de doorwerking van Zijn Woord en om de vruchten van de Geest. Vooral ook in het leven van jonge mensen. Dan wordt de Kerk gebouwd en de Heere verheerlijkt. Als er zondaren zijn, die zich tot de Heere bekeren en Zijn Woord meedragen in het hart. Geven wij acht op het Woord des Heeren? Je komt er nooit over uitge dacht. Het is ook zo'n goudmijn. En als uw hart ervoor gesloten is, bidt dan om de verlichting door de Heilige Geest. Hij opent wat gesloten is. Dan blijft een oot moedige bede over: Doe bij Uw knecht weldadigheid, o Heer' opdat ik leev'Uw woorden moog' bewaren en dat Uw Geest mij ware wijsheid leer' mijn oog verlicht', de nevels op doe klaren; dat mijne ziel de wond'ren zie en eer, die in Uw wet alom zich openbaren! Werkendam Ds W. Arkeraats NIEUWE TONGE - Op 4 juli a.s. zal Harmonie Apollo samen met Amicitia uit Dirksland eert concert geven in Ons Dorpshuis. De muziek zal bestaan uit een selectie van diverse soorten muziek. Een deel zal bestaan uit het zeer populaire Disneyre- pertoire aangevuld met een medley van Strauswalsen. Een zeer bekend stuk die avond zal een belwerking zijn van de al oude bekende Zilvervloot. 'Apollo' en 'Amicitia' zullen u hartelijk ontvangen en u een leuke avond bezor gen. Aanvang 19.30 uur, zaal open 19.00 uur en de toegang is gratis. Nog even ter herinnering: morgenavond is de barbeque in de schuur van de fam. Wielhouwer, Boerenweg 10 te Sommels dijk. De kosten hiervoor zijn 7,50 per persoon. Geef je vanavond nog op bij Kees Koedam, tel. 601000. Ook jou zien we graag op deze laatste OJW-avond van het seizoen. We begin nen om 19.00 uur. Tot morgen! Op zaterdag 27 juni a.s. wordt de tradi tionele rommelmarkt van Oostvoorne ge houden. Deze begint om 09.00 uur en zal om 15.30 uur gesloten worden. Zoals alle voorgaande jaren zal de markt weer zorgen voor een gezellige sfeer, en kan er over de prijzen gepraat worden. Ook zijn er weer splinternieuwe fietsen te winnen bij het Rad van Avontuur. Mocht u spullen hebben voor deze markt, dan kunt u dit opgeven bij de vol gende telefoonnummers, alle in Oost voorne, 483495, 482694, 482107, 483829, 482168 en 483598. Deze zullen dan zo spoedig mogelijk bij u opgehaald worden. K-Norel -25- ^Maar ze verdrong die gedachte. Zij 'moesten genieten van de laatste avond, die zij samen hadden, want morgen ging Johannes varen. Ze stak haar arm door de zijne. Zo wandelden zij naar huis. Voor een krantenbureau verdrong zich een drom mensen om een bulletin. Johannes was nieuwsgierig naar het nieuws. Hij boorde zich in de drom, ter wijl Riek langzaam doorliep. Opgewonden kwam hij haar weldra achterna. „Revolutie in Duitsland. De keizer is naar ons land gevlucht". Riek hoorder er van op. Maar de uitreis van haar man en zoon naar een zee vol mijnen vond zij be langrijker. „Dit betekent dat de oorlog uit is!" zei Johannes. Riek bleef staan. „Staat dat daar?" vroeg zij ver rast. „Neen, maar het is zo. Het kan niet anders. Ik vaar morgen niet uit". Het laatste maakte haar de toestand het meest reëel. „Is het vrede?!" riep ze uit. „En gaan we straks met z'n allen varen op ons nieuwe schip?" „Vast!" zei Johannes opgewekt. De daverende slag van de ineenstorting van het Keizerrijk deed ook het kleine buurland op zijn fundamenten schudden. Een ogenblik scheen het of mèt de Duitse kronen ook de Nederlandse zou gaan rollen. Maar de revolutie hield halt bij Zeve- naar. Enkele weken later zeilde de nieuwe schoener uit met het gezin aan boord. Hiddo was stuurman; Kees had de zorg voor de machinekamer; Roelof was lichtmatroos. Riek en Geesje regeerden samen in de ruime roef. Behalve het eigen volk waren er nog drie matrozen. Johannes was op het grote schip geen schipper meer, maar kapitein. Riek had plezier in deze eerste zeereis na vier jaar. Het was mooi winterweer toen ze de Eems uitvoe ren. Het water leek metaal in het licht der lage zon. Het schuim was helder. Over bakboord had de zee een witte rand van dicht besneeuwde duinen. Als zeemansvrouw genoot ze van het scherpe zeilen van de schoener, die onder een wolk van doek door het water sneed. Zij leefde op dit schip irt weelde als ze het vergeleek bij het roefje op dfe oude kof, dat voor alles en allen dienen moest. Hier hadden ze een ruime en toch gezellige kajuit, vier slaaphutten, één voor haar en haar man, twee voor de jongens en een voor Geesje. En bovendieji een keuken. Van de motor, die op de kof een kwel ling was geweest, had zij hier weinig hinder; hjj stond ver van de woon- en slaapvertrekken. Zij hoefde ook niet meer bij nacht en ontij aan het roeir te staan, want er was volk genoeg aan boord. De kinderen moesten even wennen aan het slingei- ren van het schip, nadat ze zo lang aan wal warefi geweest. De eerste dagen waren Geesje en Roelof zeeziek, doch ze waren er spoedig doorheen. Toen ze in het Kanaal voeren - het werd een reis naar Frankrijk - waren allen fris als hoentjes. Roelof wilde niet geloven dat er geen sneeuw lag op de krijtrotsen van Dover. Ze waren immers net zo wit als de besneeuwde duinen van Rottum en Borkum, waar ze eergister tussendoor gevaren waren. Eén ding viel Riek wat tegen op het nieuwe schifj. Het was aan boord niet meer één huisgezin. Op de kof was dat zo geweest. Jaap at met hen aan tafel en als ze ergens in een haven lagen, zat hij 'js avonds bij hen in de roef. Zij had altijd een beetj^ over hem gemoederd. i Jaap was weg. Nu Hiddo stuurman was geworden, was er voor hem zo geen geschikte plaats aan boord. Hij voer als bestman op een zeilschip zört- der motor. Zo'n schip had hij begeerd, want hij had zich met de vuilspuiter nooit verzoend. Dè nieuwe matrozen woonden in de piek. Ze hadden daar behalve slaapgelegenheid ook een dagverblijf en een kombuisje, waar zij hun eigen potje kookj- ten. Ze leefden voor de mast hun eigen leven. Toen Riek op een van de eerste dagen eens in de piek rondkeek en een aanmerking maakte op de rommel, die ze er vond, merkte zij dat dit bij de matrozen niet in goede aarde viel. De jongens wer den wel niet brutaal, maar zij lieten haar terdege merken dat zij de piek als hun domein beschouw den, waar ze een pottenkijkster konden slijten. Zij praatte er met haar man over en die zei dat het op een schoener een beetje anders toeging dan op een kof en ook dat het volk van de kustvaart in de oor log ontwend was aan een vrouw aan boord. Natuuriijk had zij het recht te eisen dat het netjes was, ook in de piek, maar te veel moest zij er maar liever niet komen. En het had immers ook zijn voordeel dat de matrozen apart vvbonden. Nu had den zij als gezin hun vrijheid. En Riek gaf toe dat hij daarin gelijk had. Vier dagen na hun vertrek vielen ze binnen in Lorient en 's avonds ging het jonge volk de wal op: Hiddo, Kees, Roelof en de drie matrozen. Op zichzelf was dat voor Riek niet vreemd. Vroeger wilden de mannen na dagen varen ook wel eens de benen strekken. Zij zelf hield trouwens ook wel van een fikse wandeling na een zeereis. Deze eer ste avond in Lorient bleven de jongens echter veel langer weg dan Riek gewend was en dat terwijl het guur en druilerig weer was. Zij maakte zich zeer ongerust. Johannes vond dat er geen reden voor ongerust heid was. Het stel was wel in het een of andere café beland. ,,Vind je dat een plaats voor onze kinderen?" vroeg Riek ontsteld. „Neem het niet te zwaar op", suste hij. „Hiddo weet best hoe ver hij gaan kan. Het is allemaal wat anders geworden in de oorlog". Daar was Riek ook van overtuigd. Het was alles heel anders ge worden aan boord, een mannenmaatschappij. Omstreeks tien uur hoorde ze voetstappen op de loopplank. „Je moeste de jongens maar niet hard vallen", ried Johannes. Dat deed Riek niet. Ze hield zich in, toen Hiddo, Kees en Roelof binnenkwamen, maar ze kon niet verhelpen dat ze schrok toen Hiddo haar genacht zei, want ze rook drank, en daarna rook ze die bij Kees en Roelof ook. Ze kon een zekere afschuw niet verbergen. „We dronken maar een enkel glaasje, moeder", zei Hiddo. „In Frankrijk is de wijn heel lekker en niet duur". Zij deed er het zwijgen toe. De jongens waren niet dronken en zij begreep dat, nu haar kinderen groot geworden waren, ze niet op ieder slakje zout mocht leggen. Nadat de jongens hun hutten hadden opgezocht, maakte ook Johannes klarigheid om te gaan sla pen. „Ga je al te kooi?" vroeg Riek. „Is het volk dan al aan boord?" Ze had de matrozen niet horen komen. „Die zullen zich wel redden", zei Johannes luch tig. ,,Ik ben hun vader en jij bent hun moeder niet". Toen ging Riek ook naar bed. Johannes had gelijk; zij was hun moeder niet. Maar had de kapiteins vrouw geen verantwoordelijkheid voor de matro zen? Als schippersvrouw had zij dat vroeger wel. Ze luisterde. Het werd twaalf uur, halfeen en nog had ze geen voetstappen gehoord in het gang- boord, (wordt vervolgd) DE BETERE WONINGINRICHTING SINDS 1920 Zandpad 36 Middelharnis Tel. (0187)482784

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 3