Blauwe vlag waait weer in Ouddorp Toch zorg, want de vloot veroudert 32b-2 (^-5 Prestatie-concert HAFA-leerlingen Kerkdiensten GerefGemeenten Geen bietencampagne op zondag Inbraken in garages Rommelmarkt 'Sempre Crescendo' AA^^MINNAARD Snuffel- en curiosa- markt in Goedereede POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 15,00 JAARABONNEMENT 58,- CD CD Goeree-Overflakkee B.V. Burgemeester Sinke van Goedereede hijst niet elke dag een vlag bij het Ouddorpse VVV kantoor. Toen hij dat vrijdagmorgen wel deed had dat een bijzonde re reden en was het ook een bijzondere vlag, de blau we-, een erkende milieu-onderscheiding. Zeer welkom Best verzorgde schip/machinekamer 70e Jaargang Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 48 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 3392. FAX (0187) 485736 DINSDAG 16 JUNI 1998 No. 6712 Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Ter afsluiting van het OJW-seizoen is er zaterdag 20 juni a.s. weer de - inmiddels traditionele - barbeque. Voor deze avond, die behalve een heerlijke maaltijd natuurlijk ook veel ontmoeting en gezel ligheid te bieden heeft, betaal je 7,50. Bel uiterlijk vrijdag even naar Kees Koedam als je ook van de partij wilt zijn. Zijn telefoonnummer is 601000. Jij komt toch ook wel? Je bent vanaf 19.00 uur van harte welkom in de schuur van de fam. Wielhouwer, Boerenweg 10 te Sommelsdijk. VOOR BEELD EN GELUID TOTO - VIDEO sniao - keportaoe FoTooHAfie BBBl raWB rriBBl ^^^^^^^B czi izzi cj izzi czi cm izzi cm czj I OUDDORP-Wststraal 35 - Tolthon (0167) 6816121 fax 683734 ^XEÉÊU^ ftENESSE-Printshop-Hogaiooml 72-Tehfoon (0111) 462400 'ji^^W^^ A.s. zaterdag 20 juni geven de leer lingen van de hafa-muzieliopleidin- gen van 'De Deltastreek' uit de ge meente Goedereede en van de Kon. Fanfare 'Sempre Crescendo' een presentatie-concert in de grote zaal van liet Diekhuus, Ben. Zandpad te Middelharnis. Al gedurende een reeks van jaren werken de hafa-opleidingen op Goeree-Overtlak- kee nauw samen op het gebied van per soneelsbeleid, kwaliteitsbewaking, exa minering etc, kortom ter bevordering van het hafa-onderwijs op het gehele eiland. Dii beleid heeft reeds onderwijs van hoge kwaliteit en een fikse kosten besparing opgeleverd. Opleidingscoördi nator van alle eflandelijke hafa-opleidin gen en directeur van het samenwerkings verband is de heer Arie Stolk. De presentatie-concerten van de diverse leerlingen zijn enerzijds bedoeld om de leerlingen vertrouwd te maken met het optreden voor publiek, anderzijds om de jeugd van Goeree-Overflakkee op de hoogte te brengen van de diverse oplei- dingsmogelijkheden en kennis te laten maken met de verschillende instrumen ten. Zaterdagmiddag zijn de leerlingen van de docenten Jos den Boer en Coert Zon neveld aan de beurt en kunt u o.a. luiste ren naar optredens op trompet, bugel, hoorn en euphonium. Het jeugdorkest van Sempre Crescendo 0.1.v. Arie Stolk zal het concert beslui ten. Aanvang 16.00 uur. Toegang gratis. OUDDORP - De dienst van woensdag avond, waarin zou voorgaan ds. J. Beens van Nijkerk gaat NIET door. MELISSANT - heden (dinsdag)avond 19.30 uur ds. C. Sonnevelt uit Vee- nendaal. MIDDELHARNIS - heden (dinsdag) avond 19.30 uur ds. J. Beens uit Nijkerk. NIEUWE TONGE - woensdagavond 19.30 auur ds. J. W. Verweij uit Gel- dermalsen. HERKINGEN - donderdagavond 19.30 uur ds. G. J. Baan uit Lissen. OUDE TONGE - donderdagavond 19.30 uur ds. G. J. N. Moens uit Goes. OOLTGENSPLAAT - donderdag avond 19.30 uur ds. P. Mulder uit Capelle a.d. IJssel. SOMMELSDIJK In de nacht van zaterdag op zondag weden een elftal garages welke gevestigd zijn aan het Haveneind opengebroken. Diverse malen werd een hangslot verbro ken, terwijl ook de betimmering naast de sloten kapot geslagen werd, waardoor men toegang kreeg tot de garages. De huurders van de garages zijn in ken nis gesteld en zullen afzonderlijk aangif te doen. Niet bekend is wat er -is ont vreemd. Aanstaande zaterdag 20 juni houdt de Koninklijke F:;:.-f;;rc 'Sempre Crescendo' weer haar jaarlijkse rommelmarkt op het Diekhuusplein aan het Beneden Zandpad te Middelhamis. Er is weer van alles te koop aan bruikba re waar: meubels, elektrische apparatuur, computers, boeken, servies en glaswerk, enz. Het is zeker de moeite waard een rondje langs de kramen te maken, want hoe vaak blijkt een afdankertje van de rommelmarkt niet net die zeldzame kost bare verrassing van 'Tussen kunst en kitsch' te zijn! Behalve al deze zaken is er, evenals voorgaande jaren, weer verse gebakken vis en patat te koop, zodat ook de lekke re trek gestild kan worden. En u steunt er Sempre mee! U bent van harte welkom op het Diek huusplein vanaf half negen tot een uur of vier, maar let wel... de vis is altijd al véél eerder uitverkocht! De Nederlandse Vereniging tot bevorde ring van de Zondagsrust en de Zondags heiliging heeft op haar oproep om te pro testeren tegen de voorgenomen plannen van C.S.M, om bij de eerstvolgende bie tencampagne, op zondag bieten te laden en verladen, namens 27.254 personen bezwaren kenbaar gemaakt. Daar er door C.S.M, geen gelegenheid geboden werd om deze persoonlijk te overhandigen, zijn deze per aangeteken de post met begeleidend schrijven aan de Raad van Bestuur en de Directie verzon den. In het begeleidend schrijven hebben wij nogmaals, zoals wij dit reeds op 16 janu ari jl. in een persoonlijk gesprek met de directie van C.S.M, gedaan hebben, ge wezen op de ontheiliging van de dag des Heeren, door zondagsarbeid. Ondermeer dat: a. Gods Woord en Wet het enige en onfeilbare richtsnoer is voor het doen en laten van elk mens; b. Men niet verder zou gaan op de heil loze weg, daar ons Nederlandse volk reeds zover is afgegleden; c. Velen die Gods geboden beminnen, door de uitvoering van deze plannen in hun geweten gekwetst worden; d. De liefde ons moet dringen tot het eeuwig behoud van elk mens; e. In alles door het onderhouden van Gods geboden Zijn Naam verheerlijkt wordt en ons ganse volk en elk mens individueel, alleen dan Zijn zegen kan en mag verwachten. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestroat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)48 2606 Voor een leuk Vaderdagkado is er een ruim aanbod op 20 juni a.s. op de curio sa- en snuffelmarkt in het Partycentrum 'Oostdam' aan de Jongkoenstraat te Goedereede. Zakhorloges, poshorloges, munten, post zegels, sieraden, huishoudelijke artike len, enz. teveel om op te noemen. De markt is geopend van 9.00 tot 15.00 uur en de toegang is gratis. Wilt u ook eens een tafel huren? Neem dan kontakt op met 'De Lepel', tel. (0181)215813. Fier symbool voor de kwaliteit van het object waaraan hij wordt toegekend, in dit geval het strand tussen Oosterduinpad en Flaauwe Werk en het strandgcdccltc in het midden van de Brouwersdam. Goerees' vloot, de trots van Vlaggetjesdag 1998 Bij de strandpaviljoens aldaar waait de Blauwe Vlag dit jaar fier naast Ncêrlands vlag, want burgemeester Sinke heeft 4 exemplaren uitgereikt, aan de heer Venrooy ("Paal 10'). aan de heer v. d. Hoeven van paviljoen het Flaauwe Werk. aan Jan Flohil van "de Zeester" en aan Max van Dam van "de Kous'. De heren weten dat het bezit van de vlag hen verplicht: ..blij ven jullie je '.tinkcndc best doen om 'm Ie h(nidcn" raadde hen (Ie heer Sinke. die ook hij hel VVV kantoor de hlauv\e lag hoo" hees. We hebben Sprien gezien op Vlaggetjesdag, en Sien en was dat nou Sjaan? Wub was er ook en ach, wie zich zaterdag kon verplaatsen en bij de Visserij betrokken was, heeft Vlaggetjesdag 1998 van Goerees' vloot bijgewoond. Die mannen primair natuurlijk, die verdienen er de boter ham en willen weten hoe het landelijk-, en Europees beleid in elkaar steekt, maar er waren ook de vrouwen, hun vrouwen... dat zich heel dicht bij huis afspeelt is het bemanningsprobleem. De ontwikkeling tekent zich af dat jonge mensen het vis serijbedrijf inruilen voor een baan aan de wal, ,,echt voelbaar" is inmiddels die ontwikkeling waarom de instroom van leerlingen op de visserijscholen mini maal verdubbeld zal moeten worden. Dan is er nog de druk die door Milieu- en natuurorganisaties wordt uitgeoefend, voor Goerees vloot ook de zorg om het bevaarbaar blijven van het Goereese Gat en straks de waarschijnlijke aanleg van Maasvlakte II, maar gelukkig besloot de heer Langstraat, de stem van het Pro ductschap niet in mineur. Minder zorgen hoeft de sector zich te maken over de afzet van haar product. De vraag naar vis groeit nog steeds en zal bij een goede promotie blijven groeien. Deskundigen concluderen dat het eten van vis het krijgen van een groot aantal ziekten vennindcrt en was dat dan geen prachtig nieuws? Goerees' burgemeester de heer C. Sinke heeft z'n eigen vissersvolk en al die vreemdelingen binnen Goerees' poorten aan 't begin van Vlaggetjesdag 'zeer' welkom geheten. Het wisselvallige weer hield zich uitstekend en in de haven, met deze dag zoveel feestelijke entourage daar omheen, popelde de gcpavoiseerde vloot om met z'n gasten uit te varen, het Haringvliet op, een slagorde van zo'n zestig schepen, de nieuwe GO 26 als Vlaggeschip en de heer Van Zon, na mens Minister van Aartsen als Vlootad- miraal. Een pracht schip trouwens, de GO 26 van Jan Lokker, de Arend-Jan. een 2000 PK kotter, vorig jaar door Maaskant ge bouwd. Bijna werd ze "het schip van het jaar'met verbeteringen op het gebied van voortstuwingsrendement, licrsysternen, visverwerking, accomodatic c.a., maar met de "runncr-up' prijs toonde de heer Van Dongen, dir, van Maaskant Ship yards zich nauwelijks minder tevreden. Een pluim dus voor dit gerenommeerd bedrijf, maar wanneer de heer Van Don gen zich bepaalde tot het thema van Vlaggetjesdag: „de vloot en de ontwikke lingen in de kottersector" werd hij op slag minder enthousiast: de vloot veroudert. De heer Van Dongen wist wat te charge ren toen hij z'n vrees uitsprak dat het Meerjarig Oriental ie Progranmia MOP de vloot niet alleen zal reduceren maar zelfs de destructie ervan zal bewerken. De laatste tien jaar is 400 miljoen gcïn- vesieerd in (de aankoop van) quota, daar voor zouden 40 nieuwe kotters kunnen zijn gekocht, maar die aankoop is groten deels achtcrwetie jicbicven. In het huidic Nergens een beter terrein voor de maker van een overtuigend reclamespotje over schoonmaakmiddels dan de kombuis van een kotter wanneer daar een visweek lang 5 a 6 "veinten' in hebben geboe- leerd, vooral als de zee onrustig was. Als de damesplocg na gedane arbeid weer af marcheert is de kombuis weer een prope re cuisine geworden en is op de brug de zeem gehanteerd. Waardering daarvoor was onderdeel van de Vlaggetjesdag zowel als waardering voor het vakman schap van de vissers zelf, voor alle Nederlandse vissers, want Vlaggetjesdag werd ditmaal gecombineerd met de Dag van de Nederlandse Zeevisserij en dal had vakgenoten uit het hele land naar Goerec gebracht. Ook bestuurders, uit de landspolitiek. het Europees parlement, van het productschap Vis, kortom een verscheidenheid aan bestuurders, veelal mét hun dames. Dat hele gezelschap, zo'n kleine duizend zullen er dat geweest zijn, trof elkaar in de Vismijn die te dezer gelegenheid met 'bezemen' was gekeerd, verdeeld in twee ruimtes, één voor het officiële gedeelte en een gedeel te waar het minder formeel toe zou gaan. Dat heel formele zijn ze toch niet ge wend, de vissers. In de receptieruimte kropen ze gezellig bij elkaar, met gebruikmaking van ook de stoelen die voor de officials waren gereserveerd zodat hen alleen tafels wachtten, maar ook dat werd snel geregeld en niks heeft de pret deze dag gedrukt. De vissers, ze hebben 'op de drempel van een nieuwe eeuw' (markeerde drs. D. J. Langstraat, de voorzitter van het Productschap Vis), veel informatie over zich heen gekregen, en lang niet altijd was die positief. Heel wat visserijlanden mogen dan jaloers zijn op de Nedcr- land.se vis.serij die vijf keer zo productief is als de vloten uit de rest van Europa, ze stomen toch allemaal op naar het jaar 2003 dat, zo zei de heer Langstraat, een magisch jaar gaat worden. Er kom een nieuw gemeenschappelijk visserijbeleid waarin de vaste quotavcr- deling op basis van historische vangst prestaties uitgangspunt dient te zijn. De heer Langstraat pleit ervixir. tot in Brus sel, dat lussen groepen vissers vangst- rechlcn verhandelbaar zullen zijn. Een hoogst aangelegen zaak als het besluit Meerjarig Oricnialie Programma IV. be kend als MOP IV, werd uitvoerig be sproken, soms kan het als straf voor goed gedrag worden uitgelegd, wanneer reductie op hot aantal zeedagen wordt toegepast, dan weer brengt het veilig heidsrisico's met zich door tic reductie van de bruto tonnen, maar ccn probleem Het vlaggeschip GO 26 met aan boord o.a. B&W en de gemeenteraadsleden, de Europarlementariërs dhr. Sonneveld en mevr. May Weggen en meerdere 2e kamerleden onder wie dhr. V. d. Vliel en dhr. Vos. tempo zouden de kotters honderd jaar mee moeten en nu al is 31 van de vloot tussen de 10 en 20 jaar oud. Minister Van Aartsen, verhinderd door formatiebesprekingen, liet zich vertegen woordigen door dir. generaal dr. H. J, M. van Zon. Hoewel de visserij zich goeddeels heeft geschikt in de maatregelen die - in Euro pees verband - werden genomen blijft nog een voldoende evenwicht uit tussen die hoeveelheid vis die de kotters mógen vangen en de hoeveelheden die ze zou den kunnen vangen, daartoe het Pro gramma MOP IV, ook door de heer Van Zon nader beschouwd, vooral waar het gaat om beperking van de viscapaciteit. „Pure winst" noemde de heer Van Zon het dat ook in de Europese regelgeving de vermindering van het aantal zeedagen als middel tot vernrindering van de vangstcapaciteit wordt erkend. Ook sane ring zal nodig blijven en moeilijk zijn, voorzag de heer Van Zon, de vloot is modern, de rentabiliteit goed en de prij zen redelijk. Beperking van het motor vermogen tot 2000 PK zal een van de maatregelen zijn die in 2010 zal moeten zijn uitgevoerd. Na vele bestuurlijke aandachtspunten te hebben belicht sprak de heer Van Zon ook over de hoge waarde van het product dat een kwaliteitsproduct behoort te zijn, dat het moet hebben van versheid en kwaliteit waarvoor primair de visserman verantwoordelijk is. Het was dan ook met veel genoegen dat de heer Van Zon overging tot de uitrei king van de Productschapsprijzen 1997, door het Productschap toegekend aan de bemanningen van schepen met de best verzorgde vis aan boord. De prijzen gin gen voor Rondvis naar de SCH 20 en de SCH 65, voor de categorie Platvis naar de GO 40 van J. Tanis. voor garnalen naar de WR 213 uit Den Oever en voor haring naar de SL 7 en de SL 45. Plaatselijke-. Goereese prijzen waren de toekenningen voor de best verzorgde schepen en best verzorgde machineka mers. De prijzen daarvoor vielen te beurt, voorde machinekamer: I. TH 25. 1. Deudoo; 2. de GO 14, fa. J. van Dam en Zn.: 3. de GO 48, fa. C. Tanis en Zn. De prijzen voor het best verzorgde schip waren voor: 1. de SL 6, 'Dina Cornelia' b.v.; 2. de GO 32. van de GO 32 bv; en de 3c prijs \oorde SL 42 san Visserijbe drijf Hcndrika Cornelia b.v. Winipclw innaar werd de hoer 1. DcurIo van de TH 25.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 1