EHIVItDEt1-ltlEmi/S Drukke nacht van Stellendam Mlddelharnls niet ontevreden over Voorjaarsnota '98 Rode Kruis vraagt steun in strijd tegen eenzaamheid Wandelen met de boswachter Vrouwvolk aan boord Pinnen op veel meer plaatsen mogelijk OPHALEN OUD PAPIER Uitslag dressuur- wedstrijd 'de Poorte' Bejaarden reis CVB VERVOLGVERHAAL 2e Blad DINSDAG 9 JUNI 1998 No. 6710 In de nacht van vrijdag 5 op zater dag 6 juni organiseerde zwemclub De Stelle haar traditionele Nacht van Stellendam. Tijdens deze 12 uur durende zwemmarathon trach ten de deelnemende teams (be staande uit 8 zwemmers/sters en twee ploegleiders/sters) zoveel mo gelijk banen te zwemmen. Deze keer kwamen de teams uit o.a. Stellendam, Dirksland, Zierikzee, Hellevoetsluis, Hoogvliet, Oud- Beijerland, Vlaardingen en Den Haag. Met 18 teams aan de start kende deze Nacht van Stellendam de grootste bezet ting ooit in haar 12-jarige nachtmara thon-geschiedenis. Onder deze teams be vond zich ook de verdediger van de Klepperstee-bokaal. Dit is een door cam ping de Klepperstee (Ouddorp) geschon ken beker (evenals de overige bekers) en die als wisselbeker fungeert. Achter het startblok van met name baan 2 (de baan met de potentiële winnaars) was het gedurende de gehele nacht een drukte van jewelste. Bij tijd en wijle was er bijna geen doorkomen aan! Zij gooi den van meet af aan de beuk erin. Echter alleen de Nachtbrakers wisten het moor dende tempo vol te houden. De overigen moesten al snel afhaken. De Nachtbra kers hadden zich twee doelen gesteld: winnen van de Klepperstee-bokaal en hun eigen record verbeteren. Al snel werd duidelijk dat het eerste gehaald zou gaan worden, maar het tweede doel werd met een ferme eindsprint pas in het laat ste uur bereikt. Met 64.350 meter won nen de Nachtbrakers niet alleen de Klep- persteebokaal, maar verbeterde ze ook hun eigen clubrecord en het vorig jaar door hen gevestigde baanrecord! Uiteraard stond er voor het oplappen van vermoeide spieren weer een 3 man sterk team van sportmasseurs klaar. Dit werd mogelijk gemaakt door Rabobank-West- flakkee. Wie er in een dip raakte, werd er met de vele meezingers en dansmuziek weer uitgehaald door Happy Music. Zo kwam iedereen toch nog op een aangena me wijze de nacht door. Dat gold niet alleen voor de zwemmers maar ook vooral de massaal toegestroomde toe schouwers. Aan het eind van de nachtmarathon hield wethouder Visser van de gemeente Goe- dereede nog een korte toespraak en loste om 9.30 uur (exact 12 uren na de start) het voor velen verlossende eindsignaal. De door de Klepperstee geschonken wis- selbekers werden als volgt verdeeld in het clubhuis van de Stelle: liefhebbers: 1Undercover two (Den Haag) ....48.800 2. De Chlorofoobjes (Oud-Beijerland)41.850 3. RBZD 1 (Zierikzee)41.400 4. RBZD 2 (Zierikzee)40.750 5. de Duveltjes (Hellevoetsluis) ...35.750 recreanten: 1de Gooye 2 (Dirksland)51.000 2. Swimming Hooligans (Stellendam)49.200 3. de Wapsquad (Stellendam)48.000 4. de Wolf met de 7 Geitjes (Oud-Beijerland)47.300 5. Golden Oldies (Stellendam)47.300 licentiehouders 1de Nachtbrakers (Oud-Beijerland)64.350 2. de Gooye 1 (Dirksland)60.650 3. de Papegaai (Hoogvliet)59.800 4. Need for Speed (Hellevoetsluis)55.800 5. de Walrus 1 (Vlaardingen)55.000 6. de Kaketoe (Hoogvliet)52.100 7. Zoefde Schildpad46.450 Met de pinpas geld 'uit de muur trekken' wordt steeds eenvoudiger. Dankzij een overeenkomst tussen de banken en de Postbank kunnen klanten van de Rabo bank en andere banken ook bij de Giro maten van de Postbank terecht. En omgekeerd kunnen de Postbankklanten ook vanaf deze datum terecht bij de geldautomaten van de Rabobank en bij die van de andere banken. Wie als klant van de Rabobank met een Europas geld opneemt uit een automaat van een andere bank, kan éénmaal per dag maximaal 500,- opnemen. Klanten van de Rabobank kunnen bij de geldau tomaten van de Rabobank vaker en meer geld ophalen. Tevens is het voor hen mogelijk het saldo op te vragen. De Rabobank breidt haar service binnen kort nog verder uit, want over enige tijd kunnen alle houders van een Visa-credit- card ook geld opnemen bij de automaten van de Rabobank. Ook worden binnen kort de maximumbedragen bij de geld en betaalautomaten verhoogd. Voortaan kunnen klanten per week 2500,- opne men uit de geldautomaat, In het buiten land is het maximum voor de geld- en betaalautomaten opgetrokken tot 1000,-per dag. MELISSANT Morgen (woensdag)avond wordt weer oud papier opgehaald. Gaarne tijdig en goed gebundeld gereed zetten s.v.p. Uitslag van de onderlinge dressuur- wedstrijd gehouden op 1 juni jl. bij Manege 'Stal de Poorte', Philips- hooQesweg 9 te Dirksland. Joanne Bakker met IIco Jolien 't Mannetje met Rosana Kim van Prooyen met Rosana Elize van 't Geloof met Rosana Jessica Durinck met Rakker Mariska Markus met Patricia Angelique de Pree met Rosana Nicole Markus met Ilco. Davinia Zweers met Nightmare Priscilla van 't Hof met Rosana Lisanne Krijger met Rosana Robert van Wezel met Roy Hannah Timmer met Rosana Manon Jansen met Rosana Ivy van Fargaly met Rosana Suzanne v. d. Kooy met Pardoes Raymond v. d. Kraan met Rakker Milou Smit met Floris Mariëlle Huizer met Floris Cissy van Eysden met Kirbey Shirley Bender met Roy Tamara Visser met Mistey Ontdek Merrevliet ROCKANJE - Op zaterdag 20 juni om 09.30 uur start een wandeling van de Vereniging Natuurmonumenten in het terrein 'Merrevliet'. Merrevliet Merrevliet is een verlande kreek. Het ge bied bevat zowel zure vegetaties met veenmos en veenpluis alsook voedselrij- kere vegetaties, waaronder koekoeks bloem, orchideeën en moeraskartelblad. Op de dag van de excursie zijn de orchi deeën waarschijnlijk ai uitgebloeid, maar koekoeksbloem en moeraskartelblad bloeien dan nog wel. Weidevogels In het gebied komen verschillende soor ten weidevogels voor, zoals de grutto, tureluur en de kievit. De jongen van deze vogels kunnen al behoorlijk vliegen, maar zijn waarschijnlijk nog wel goed te bekijken, zeker met een verrekijker. Verdere informatie De excursie start bij de kruising van de Westvoorneweg en de Merrevlietseweg te Rockanje. Er is geen parkeergelegen heid in de buurt. Het is goed per fiets te bereiken, of lopend vanaf het dorpsplein van Rockanje (ca. 2 km). Als u een ver rekijker heeft doet u er goed aan die mee te brengen. Ook laarzen heeft u nodig om de voeten droog te houden in dit moerasgebied. Voor deelname aan deze excursie wordt een vergoeding gevraagd van 5,- per persoon; leden van Natuurmonumenten betalen 3,- per persoon en kinderen t/m 12 jaar 1,-. De excursie duurt ongeveer 1 'A uur. MIDDELHARNIS/SOMMELSDIJK Vertrektijden op donderdag 11 juni: 7.45 uur: Vervolgens: 8.00 uur; Kantongerecht. Dorpsweg De Samaritaan Muziektent Dienstencentrum Oude Tonge Proef B (7): 1. 161 pnt, DaphnaDubbelmanmetBjom 2. 161 pnt. Brenda Nobel met Felix 3. 160 pnt. Wendy Siebel met Elisa 4. 157 pnt. Alexandra de L(x>ze met Tessa 5.157 pnt. Natascha Hobbel met Frankje 6. 156 pnt. Denise Appel met Esra 7. 155 pnt. Roos Bestman met Felix 8. 155 pnt. Iris van Eysden met Kirbey 9. 154 pnt. Marianne Nooteboom met Santi's dancer 10. 154 pnt. Wendy Koole met Hette 11. 153 pnt. Wolfert Wiegel met Duko 12. 153 pnt. Annerinke Nagtegaal met Felix 13. 151 pnt. GilaJongejan met Santi's dancer 14. 150 pnt. Laura Siepman met Donka 15. 148 pnt. Mirjam Nelisse met Duko 16. 148 pnt. Marianne V. d. Spaan met Duko 17. 148 pnt. Bianca Kievit met Duko 18. 146 pnt. Marleen Krijtenberg met Dolly 19. 146 pnt. Ester Smitshock met Sonja 20. 146 pnt. Geraldine Rotier met Lightfeet 21. 141 pnt. Olga de Pree met Donka 22. 137 pnt. Thera Acke met Andoura Proef L (13): 1. 159 pnt. Willie van Prooyen met Elisa 2. 158 pnt. Jolanda Jordaan met Tessa 3. 152 pnt. Lien Bouman met Bianca 4. 150 pnt. Bianca de Vogel met Erana 150 pnt. Andrea Poortvliet met Kendaya Altijd en ever moet je als raadslid op je woorden letten. Koud was mevrouw Rita v. d. Nieuwendijk (weer) als raadslid geïnstalleerd of ze praatte mee over het voorstel tot subsidiëring van de regionale kinderop vangvoorzieningen, „'t Zou mijn keus niet zijn", liet ze zich toen ontval len: „maar die keus is ook niet meer nodig", heeft wethouder Tiggelman haar toen snaaks geantwoord... De hele vergadering lang, en bijna drie uur duurde die, werd er eigenlijk te veel gepraat, wel driekwart had ongezegd kunnen blijven want al in de commissie vergaderingen waren de onderwerpen al uitputtend behandeld. Wethouder Slootweg die, bij afwezigheid van mevrouw burgemeester Sleurink, de vergadering had gepresideerd, had aan het eind van de vergadering die verzuch ting gedaan, 't had deze avond allemaal veel korter gekund. Wethouder Slootweg zei het overigens 'off the record'. De kinderopvang mag, moet van Middel- harnis' raadsmeerderheid worden voort gezet, ook nu de gemeenten Goedereede en Dirksland hebben afgehaakt. ,,Nog hoor ik wethouder Visser bij de opening van de opvang in Stellendam helder en fier zeggen de opvang te zullen blijven steunen", schamperde wethouder Tiggel man. Overigens bestond er wel be-grip voor vooral het standpunt van Goederee de, uit die gemeente bezocht één kind de opvang ,,en dat kostte zeventigduizend gulden", berekende mevrouw v. d. Nieu wendijk. Doorgaan dus met de kinderopvang, vooral nu uitkeringsgerechtigden een sollicitatieplicht hebben is het - aldus de heer Nattekaas (VDB) - een niet weg te denken voorziening, voor de ouders zowel als voor de kinderen die op de op vang sociale contacten maken. Uit de mond van de heer Dillingh (CDA) klonk het 'teleurstellend' over het afha ken van twee gemeenten waarom voor Middelharnis en Oostflakkee het finan ciële juk zwaarder gaat drukken, maar de heer Doorn (SGP) vindt-, en maakte dat heel duidelijk, dat een kind thuis, in het gezin behoort te worden opgevangen. De subsidie a al minute stoppen zou te ver strekkend zijn, maar na 2001 wil de SGP fractie die beëindigd zien. De heer Van Oostenbruggc (RPF) vindt ook dat de kinderopvang primair thuis dient te gebeuren. Wie van de opvang gebruik maakt dient er z.i. dan ook naar draagkracht voor te betalen. Niks ten nadele zou mevrouw v. d. Nieu wendijk over de georganiseerde opvang willen zeggen, maar de basis voor het kind is thuis, vinden zij en haar fractie genoot. Na 2001 moet daarom ook niet meer op steun van de fractie Hoogzand gerekend worden. De Stichting gaat er van uit alsdan zich zelf te kunnen bedruipen als maar vol doende kindplaatsen worden afgenomen. Ouders uit Dirksland en Goedereede kunnen overigens nog wel van de op vang gebruik blijven maken, zij kunnen kindplaatsen inkopen, verklaarde wet houder Tiggelman. Hij rekent op de vor ming van een goed kabinet dat zich, lijkt het hem, de voortgang van de kinderop vang aan zal trekken. Kwijtschelding Er werden in de vergadering van donder dagavond nogal wat besluiten met een sociaal karakter genomen. Verruiming van het kwijtscheldingsbeleid van gemeentelijke belastingen was er daar een van, het ging van 95 naar 100%; „een stap verder in de strijd tegen de stil le armoe" waardeerde de RPF vertegen woordiger C. Hameeteman. Door de heer Villerius werd geopperd dat een verzoeker tot kwijtschelding, iemand die derhalve aan het absolute mi nimum zit, in één keer kwijtschelding zou moeten kunnen vragen voor Ge meentelijke belastingen, voor Water schapsbelasting en voor heffing van het Zuiveringsschap, maar zo ver strekt de service (nog) niet. Zomin is er een esca pe voor mensen die nét boven de grens zitten, terwijl hun besteedbaar inkomen soms minder is dan van hen die wél in aanmerking komen. Het werd door mevrouw Van Eek (CDA) ter sprake gebracht, maar vooralsnog is er geen mogelijkheid ook hen kwijtschel ding te verlenen. De Voorjaarsnota De Voorjaarsnota 1998 vertoont een zó gunstig beeld dat kon worden besloten een bedrag van 534.174,- aan de Alge mene Reserve toe te voegen. Met die re serve is het niet al te best gesteld, slechts een bedrag was er van ruim 9 ton terwijl met de rente van de algemene reserve de Algemene dienst wordt gevoed, maar mede door opheffing van een aantal 'pot jes' werd die tot 3.464.188,72 opgevij zeld. Het wordt derhalve van groot belang dat het eigen vermogen toeneemt. Het totaal aan Reserves en Voorzienin gen (waaronder bestemmingsreserves) waarvan de rente niet aan de gewone dienst, maar aan de Reserve wordt toege voegd bedraagt ruim 21 miljoen en ook dat is 12 miljoen te weinig voor een gemeente van de omvang van Middel harnis. Van het berekende voordeel over de eer ste periode van 1998 werden enkele investeringen afgesnoept, o.a. 45.785,- voor de aanleg van parkeerplaatsen bij de HDG (die aan parkeervoorzieningen zelf 170.000,- gaat besteden) voorts een krediet van 44.415,- t.b.v. een onderzoek naar de centrumfunctie van de gemeente en 25.000,- voor het aan brengen van een skate-voorziening. De raad was zeker niet ontevreden met het gebleken resultaat, de heer W. Ville rius (SGP) sprak zelfs z'n 'bijzondere waardering' uit. Hij verklaarde de stelli ge indruk te hebben gekregen dat de ge meente na de Binnenhof-impasse op fi nancieel gebied orde op zaken gaat stel len. Hem geeft dat een minder kwetsbaar gevoel. Wethouder Slootweg bleek van eenzelfde gevoelen. Inderdaad is de reservepositie nog zwak (die werd aan getast door o.a. overname van de lening van 'Binnenhof' en de aanleg van de Randweg) maar de algemene reserve is verdubbeld ten opzichte van vorig jaar. Gestreefd wordt een algemene reserve te bereiken van 6 miljoen. In het verloop van de vergadering werd o.a. vastgesteld de Verordening premie beleid Wet Inschakeling Werkzoekenden en vrijlating inkomsten Algemene Bij- standwet, de vaststelling van het beleids verslag Sociale Zaken 1997 en de Veror dening Voorzieningen gehandicapten. EENZAAMHEID. Dat is het onderwerp waar het Rode Kruis zich op dit moment extra aandacht voor vraagt. Een onderwerp dat lang niet zo makke lijk opgemerkt wordt door de televisiecamera's als bijvoorbeeld noodhulp na een ramp. Maar daarom niet minder belangrijk. Eenzaamheid kan immers iedereen treffen. Jong en oud, arm of rijk. Veel mensen raken bijvoorbeeld door ouderdom, ziekte of psychische pro blemen in een sociaal isolement waar ze zonder hulp niet meer uit kunnen komen. En uit het gevoel er niet bij te horen, kan soms alcoholisme of ver waarlozing voortkomen, met alle gevolgen van dien. Ze hebben minder mogelijkheden om onder de mensen te komen en lijden daar onder. Daarom is het goed dat een organisatie als het Rode Kruis steeds in de gaten houdt of iemand vereenzaamt. Die signalen krijgen we uit verschillende hoe ken. Soms van de mensen zelf, maar ook buurtbewoners trekken wel eens aan de bel. Waar het om gaat is dat je een luisterend oor hebt voor de mensen en zorgt dat ze weer met andere mensen in contact komen. Niet alleen voor activiteiten in Nederland wordt steun gevraagd. Andere schrijnende gevallen van eenzaamheid komen bijvoorbeeld voor in Kroatië, als gevolg van de allesverwoestende burgeroorlog. In de afgelegen, moelijk bereikbare gebie den zijn bejaarden vreselijk eenzaam. Ze leven in door oorlog verwoeste en door familie en omwonenden veriaten dorpen. De bejaarden zijn achtergeble ven, omdat ze te oud waren om te vluchten. De meeste hoop en wilskracht putten deze mensen uit de Rode Kruis vrijwilligers die ter plaatse actief zijn voor hen. Verzorgingsteams bezoeken deze mensen iedere week om ze te voorzien van voedsel en ze de meest belangrijke (medische) zorg te bieden. Dit alles grijpt onze afdeling van het Rode Kruis zeer aan. En daarom is geld hard nodig voor het continueren en uitbreiden van de projecten. Zo kan het Rode Kruis voor 25 gulden een Kroatische bejaarde drie maanden lang wekelijks bezoeken. Het Rode Kruis zal de collecteperiode dan ook niet ongemerkt voorbij laten gaan. Op de Oeltgendag in Ooltgensplaat op 4 juli a.s. zullen dan ook vrijwilligers van de afdeling Oostflakkee aanwezig zijn met de collectebus. -^ K. Norel Maar toen ze voor het naar bed gaan in de spiegel keek, zag ze een moe en vaal gelaat met doffe ogen. Ze was toch wèl bezorgd en was daar ook geen reden- voor? De Bijbel sprak over engelen, die ons op de handen dragen, en over mus jes, die niet sterven buiten 's Heeren wil, maar het geloof was volstrekt geen talis man tegen rampen. In de Catechismus stond iets over kwaad, dat ons in dit jammerdal wordt toegeschikt. Eens had zij zulk kwaad onder vonden. Haar hele familie was omgekomen in één nacht. En de gevaren waren nu op zee zo groot. Honderden schepen waren in deze oorlog reeds vergaan. Zij stapte in bed, nadat ze voor haar ledikant ge knield had, doch ze had nauwelijks gebeden, omdat haar geloof werd overheerst door angst. Ach, zo was het de laatste weken bijna elke avond. Overdag hield zij zich op om de kinderen, maar in de stilte van de slaapkamer besloop de zorg haar altijd weer. Het kwam omdat ze aan wal was, ge loofde zij. Zij was altijd bevreesd geweest voor onbekend gevaar. Destijds had zij zich bang ge maakt, toen Johannes op zee wou gaan varen, maar zodra zijzelf mee buitengaats voer, was haar vrees overwonnen. Wanneer zij thans aan boord was, zou het ook wel gaan. Maar ze was aan wal en zag de gevaren niet, die Johannes en Hiddo be dreigden. Ze wist alleen dat die zich ieder ogen blik konden voordoen. Daarom beving de angst haar telkens weer. Zo was het geweest tijdens de eerste reis die zij samen naar Denemarken maak ten en tijdens hun tweede reis naar Engeland. Later was het wat beter geworden. Misschien kwam dat omdat ze al zo dikwijls veilig thuisgeko men waren en zij wat aan het gevaar gewend was. Waarschijnlijk kwam het ook omdat zij haar man en zoon had leren overgeven in Gods vaderhand. Maar hoe kwam het dan dat zij nu weer door angst verteerd werd en dat haar bidden haar zo weinig hielp? Was haar geloof dan plotseling weg? Ze lag lang wakker in haar eenzaam bed. Ze hoorde de klok beneden in de kamer twaalf, één en twee uur slaan... De kof zeilde op een ruwe zee, stampend en slin gerend. De wind floot, de zee raasde en de motor hoestte. Johannes stond aan het roer en ginder, vóór de boeg, dreef iets op de golven. Het was klein en grijs, haast niet te onderscheiden van het grauwe water en telkens was het weg. Johannes zag het niet. Maar Riek zag het wel; ze zag de voelhorens ook als dreigende tentakels. „Johan nes!" riep ze weer, maar er kwam alleen een hees geluidje, dat onmiddellijk verwaaide en waar Jo hannes niets van hoorde. Ze wilde naar hem toe vliegen om het roer te grijpen, maar zij was ver lamd. En de kof was nu vlak bij de mijn en voer er recht op aan. Ze schreeuwde weer; het werd een schor, rauw keelgeluid, dat in het geraas van wind en zee verloren ging... En toen dreunde er een zware slag. Een zuil van water spoot omhoog, een zware wolk van kolengruis omhulde het schip. Bij het dalen van die wolk was het schip al zinkenkde. Door een groot gat in de midscheeps stroomde het water binnen. Johannes was nu in de roef, waar Hiddo in de kooi sliep, nog sliep ondanks het bin nenstromende water. En Riek zag met ontzetting dat haar man geen moeite deed hun zoon te wek ken en te redden. Inplaats daarvan sloeg hij de zit ting van een bank omhoog om daar een ijzeren kist uit te tillen, maar dat gelukte hem niet. Reeds stond hij tot over de knieën in het water en nog steeds worstelde hij met de kist. Kijk, nu werd Hiddo wakker. Hij zag het water; de tafel dreef al. Snel sprong hij uit zijn kooi en wilde het trapje op, maar zijn vader riep hem: „Hiddo, help me!" En toen hielp Hiddo hem. Tezamen tilden zij de kist op en droegen hem, wadend door het water dat reeds tot de borst kwam, naar de trap, maar Hiddo struikelde en de kist viel. „Laat liggen!" riep Hiddo, doch Johannes bukte zich diep onder water om haar op te rapen. En hij bleef onder water. Hiddo wilde hem redden. Tastend zocht hij en ein delijk tilde hij een hoofd boven het water uit. Het was wasachtig geel met sluike haren. Met zijn vader in de armen wilde Hiddo het trapje op, doch het was te laat. Het water stroomde met zo'n kracht de roef in, dat zij samen achterover vie len... Riek zat rechtop in bed met starre ogen. Haar li chaam schokte, klam zweet stond op haar voor hoofd en haar armen waren door nerveuze kram pen zo gespannen, dat zij ze niet bewegen kon. Ze hield zich voor dat het niets was; ze had alleen een bange droom gedroomd. Maar dit hielp geen zier. Zo duidelijk had ze Johannes en Hiddo zien ver drinken. En de oorzaak was die kist. De volgende morgen maakten een vreemde stijf heid in de leden en een hevige migraine het Riek volstrekt onmogelijk op te staan. Toen Geesje bij haar bed kwam, schrok die van de doodsangst in haar ogen. Ze zei niet wat er was gebeurd om het kind niet te verschrikken, maar toen Geesje aandrong kon zij haar bang geheim niet langer voor zich houden. „Ik heb vader en Hiddo zien verdrinken", zei ze. ,,Dat was vanzelf een droom en dromen zijn be drog", troostte Geesje, doch zij was wit tot in haar lippen. Riek stemde toe: het moest een droom geweest zijn. Geesje moest er geen geloof aan hechten en zij zelf moest het maar vergeten. Doch het was die dag heel stil en triest in huis. De tweede dag nadat Riek de droom, of het ge zicht - ze wist niet wat het was - gehad had, werd de Eben-Haëzer te Rotterdam verwacht. Daarmee troostte Geesje haar moeder en zichzelf. Er zou vast spoedig een telegram komen dat ze behouden binnen waren. Dan stond het vast dat het niets dan een ijdele droom geweest was. Doch er kwam op de bestemde dag geen telegram en de dag daarna ook niet. Nu voelde Geesje zelf hoe armelijk de trost was, die zij aan haar moeder had geboden met haar bewering: dromen zijn be drog. Waren dromen wel bedrog? Zij kende geluk kig een betere troost: de Bijbel. Aan moeders bed las zij van engelen, die van God de opdracht heb ben Zijn kinderen te bewaren op al hun wegen. Doch Riek werd ook daardoor niet opgebeurd. Zij tobde over het kwaad, dat God de mensen toe- schikt in het aardse jammerdal. ,,Daar staat bij dat God zulk kwa'ad ten beste keert", zei Geesje, die haar Catechismus kende. „Och, kind, als vader en Hiddo verdronken zijn, hoe kan dat ooit ten beste keren?" klaagde de moe der. Geesje had daarop geen weerwoord. En Riek verzweeg voor het kind dat zij nóg meer bekommerd was over iets anders: dat worstelen van Johannes om die kist, dat de oorzaak was, waardoor zij in de roef werden overvallen door het water. Na een dag of wat stond Riek weer op, ofschoon het haar moeilijk viel, maar ze wist dat ze vooruit moest en dat ze niet de volle last van het gezin op Geesje's tengere schouders mocht laten drukken. Tot opgewektheid schroefde zij zich echter niet op. Dat kon ze niet, nu er nog steeds niets over de Eben-Haëzer vernomen was. (wordt vervolgd) Proef Ad): 1. 167 pnt. 2. 165 pnt. 3. 160 pnt. 4. 156 pnt. 5. 156 pnt. 6. 155 pnt. 7. 155 pnt. 8. 154 pnt. 9. 152 pnt. 10. 152 pnt. 12. 13. 152 pnt. 151 pnt. 151 pnt. 14. 150 pnt. 15. 150 pnt. 16. 149 pnt. 17. 149 pnt. 18 19 20 148 pnt. 148 pnt. 143 pnt. 21. 142 pnt. 22. 142 pnt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 5