CONCERTAGENDA 1998/1999 6 juni zangavond in Heusden Expositie Hendrik van Veenendaal 'La Cöte Atlantique' Zolderbrand Wielerronde van Oude Tonge 1998 8-12 juni bloeddrukweek in uw apotheek De Zeemanspot eruit voor 'Amaris' Opha len/brengen voor Jaarmarkt flakkee verhuizingen b.v. Recente olieverfschilderijen Gaat u maar rustig slapen. Wij verhuizen uw meubelen als eieren. Te veel mensen met hoge bloeddruk verwaarlozen hun medicijngebruik Medicijngebruik Hoge bloeddruk: geen Uitleg en motivatie door de apotheek (i)(§)®®®(D®(§)®®®®(g)(§)®(g)(g)(g)(g)(g)(g)(g)^^(g,^^(g) Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 5 JUNI 1998 zaterdag, 13 juni Hervormde Kerk - Sommclsdijk. Con cert ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van Peter Wessels als diri gent van het Chr. Kinderkoor "Zingt nu den Heer" met medewerking van het Chr. Kinderkoor "'Zingt nu den Heer" en oud-leden van het Chr. Jeugdkoor "Cantate Domino". Orgel: Paul Kieviet. Aanvang: 19.30 uur. zaterdag, 13 juni Hervormde Kerk - Dirksland. Uitvoe ring van Cantate 106 van J.S. Bach op orgel en clavecimbel. Koor: "A Prima Vi.sta" met een in.strumcntaal ensemble o.l.v. Sietse van Wijgcrden. Aanvang: 19.00 uur. zaterdag, 27 juni Stichting Kerkconcerten Goerec Over- flakkee. Hervonnde Kerk - Oude Tonge. Blokfluit: Elly Bakkeren orgel: Rinus Verhage. Aanvang: 20.00 uur. zaterdag, 4 juli Hervormde Kerk - Sommelsdijk. Con cert door leerlingen van Paul Kieviet. Aanvang: 19.30 uur. zaterdag, 11 juli Hervormde Kerk - Dirk,sland. Bach- dag: steeds 30 minuten orgel en 30 minuten vocale-instrumcntale muziek. Koor: A prima Vista. Organist: Sietse van Wijgerden. Solisten: Machteld Kieviet - blokfluit; Rene Slotboom - gamba; Jaap de Wit - clavecimbel; Cees Veerman - dwarsfluit; Arno Klem - zang; Dik de Koning - gitaar, e.a. Aan vang: 10.30 uur. Einde: 17.00 uur. woensdag, 15 juli Hervormde Kerk - Gocdcreede*. Zomer- zangdienst met medewerking van het Chr. Jeugdkoor "Knop en bloem" te Ouddorp o.l.v. Jan Bezuijcn en fluit: Machteld Kieviet. Aanvang: 19.30 uur. dinsdag, 28 juli Stichting Kcrkconceilen Gocree- Overflakkec. Doopsgezinde Kerk - Ouddorp. Zomerconcert. Piano: Marjo Boom en piano: Piet Westhoevc. Aan vang: 20.00 uur. woensdag, 29 juli Hervormde Kerk - Goedereede*. Zo- merzangdienst met medewerking van "Soli Deo Gloria" uit Stcllendam o.l.v. Paul Heiboer. Aanvang: 19.30 uur. woensdag, 12 augustus Hervonnde Kerk - Goedereede*. Zo- merzangdienst met medewerking van Jacco Groenendijk: trompet en Jan Bezuijen: orgel. Aanvang: 19.30 uur. dinsdag, 18 augustus Stichting Kerkconcerten Goeree-Over- flakkee. Toren van Goedereede. Zomer concert. Harp: Lione Kieft, trompet: Huug Steketec en carillon: Jan Bezuij en. Aanvang: 20.00 uur. zaterdag, 12.september Hervormde Kerk - Goedereede. Monu mentendag. Orgelspel: Van 10.30- 1 1.30 uur door Ad de Gans; van 13,00- 14.00 uur door Henk Terbrugsc en van 15.00-16.00 door Jan BezuijcTi. zaterdag, 26 september Stichting Kerkconcerten Gocree- Overtlakkec. Hervormde Kerk - Mid- delharnis. Orgel: Wim Diepenhorst. Aanvang: 20.00 uur. zaterdag, 3 oktober Hervormde Kerk - Dirksland. Jubi leum-zangavond t.g.v. het 25-jarig bestaan van Woord Daad. Chr. Slied- rechts Mannenkoor ichthus' o.l.v. Martin Zonncnberg; Chr. Gemengde Zangvereniging 'Osanna in Excelsis' te Dordrecht en Chr. Gemengd Streek- koor 'Vox Humana' uit SonmieLsdijk o.l.v. Jan Kapaan. Aanvang: 19.30 uur. zaterdag, 17 oktober Hervonnde Kerk - Middelharnis. T.b.v. de restauraticcommissie zingt de Hcrv. Zangver. "Jcduthun" te Middelharnis o.l.v. Mar van der Veer. Orgel: Bart- Jaap de Bakker. Aanvang: 19.30 uur. zaterdag, 17 oktober Hervormde Kerk - Nieuwe Tonge. Concert ten bate van bijzondere noden. Mannenkoor "Rehoboth" uit Klaas waal o.l.v. J. Lock. Orgel: Lennert Knops, Solisten: Arjan de Bruyn (jon- gensalt), Edith de Bruyn (alt) en Mari- us van der Valk (tenor). Aanvang: 19.45 uur. zaterdag, 24 oktober Hervormde Kerk - Dirksland. Psalm- zangavond ten bate van het Evangelie- satiewerk in Tongeren (België). "Con Amore" uit Dirksland o.l.v. W.A. den Hertog. Organisten: R, van Onnnen en Pieter Heykoop (begeleiding samen zang). Panfluit: Matthijs Koene. Aan vang: 19.30 uur. zaterdag, 31 oktober Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee. Hervormde Kerk - Oude Tonge. Orgelconcours in samenwer king met de Vereniging van Orgel- vrienden. Jury: Johan van Dommelc en Bert Matter. Aanvang: 14.30 uur "s Avonds concert door de juryleden en de drie winnaars van het concours. Aanvang: 20.00 uur. zaterdag, 31 oktober Hervormde Kerk - Goedereede*. Her- vormingsdicnst. Organist: Jaap Zwart. Aanvang: 19.30 uur. zaterdag, 7 november R.K. Kerk - Oude Tonge. Najaarscon cert door "Ons Koor" te Sommelsdijk o.l.v. W. Chr. Meyboom. Pianist/Or ganist: Andrics Stam. Aanvang: 20.00 uur. zaterdag, 14 november Hervormde Kerk - Dirksland. Jubi leumconcert van het Vocaal ensemble "Magnificat". Organist: Wim Diepen horst. Aanvang: 20.00 uur. dinsdag, 15 december Hervonnde Kerk - Nieuwe Tonge. Kerstconcert. Chr. Gem. Koor "Ad- vendo" te Nieuwe Tonge o.l.v. Henk Weiss; Meisjeskoor "Davina" en Kin derkoor "Bid en Zing" uit Nieuwe Hendrik van Veenendaal exposeert de derde keer in 'Het Röderhaus' te Goe dereede. Het zijn recente olieverfschil derijen uit de serie 'La Cöte Atlanti que'. De expositie wordt geopend op zaterdag 6 juni 1998 om 16.00 uur door burgemeester C. Sinke van Goe dereede. Hendrik van Veenendaal formuleert zijn werkwijze als volgt: Schilderend het landschap beleven vind ik boeiend. Den ken over mijn werk vergt de meeste tijd. Je moet onbevooroordeeld kunnen voe len wat zich voltrekt binnen in je, als je met een landschap omgaat". De kunstenaar trekt het land schap in met zijn hele beel dende hebben en houden. Die benadering is niet opzettelijk optisch in de zin van kijken hoe het eruit ziet en vastleg gen. Hij noteert er de toon van: de elementen die het landschap zijn ritme verle nen. Via zijn verbeelding creëert hij het opnieuw en voert het op het doek uit in een regie die aan alles "heeft gedacht: de choreografie, de verdeling van de ruimte en een afgewo gen hoeveelheid aan decor. Een landschap van Hendrik van Veenendaal weerspiegelt de levensstroom, continuïteit en een glimp van eindeloos heid. De kleuren die Van Veenen daal gebruikt zijn van een contemplatief gehalte. Zijn onderwerp is het soort land schap, welk men kan ervaren in zijn franse landschappen. Hendrik van Dergelijke landschappen zijn, in de lange geschiedenis van de landschapskunst, erfelijk belast. Zij vertonen zich dan ook bij menig schilder als de geijkte beelden, waarin minimaal door eigen hand iets nieuws gebeurt. Van Veenendaal is ruimschoots aan dit gevaar ontsnapt. Door het weglaten van wat herkenbaar is, geeft hij het landschap de vrijheid terug en maakt het tot een gebeurtenis. De schilderijen zijn te zien vanaf 6 juni t/m 26 juni, woensdag, donderdag, zater dag van 11.00 tot 13.00 uur en 16.00 tot 18.00 uur en op afspraak. Veenendaal mei een recente olieverfschUderij Tonge o.l.v. Peter Wildeman en het Prins Mauritskoor te Middelharnis o.l.v. Mar v.d. Veer. Orgel: Michel de Wil; Piano: Pcicr Wildeman. Aan vang: 19.30 uur. woensdag, 16 december Hervormde Kerk - Stcllendam. Kerst- zangavond. Chr. Gcm. Zangver. "Soli Deo Gloria" te Stcllendam o.l.v. Paul Hcybocr. Orgel: Eric Quist. Aanvang: 20.00 uur. vrijdag, 18 december Hervonnde Kerk - Goedereede*. Kcrstzangdicnst. Aanvang: 19.30 uur zaterdag, 19 december M.F.G. Dorpstienden - Ouddorp. Chr. Gcm. Zangver. "Han en Stenv'te Oud dorp; Chr. Jeugdkoor "Van Knop tot Bloem" te Ouddorp; Chr. Kinderkoor "Jong begonnen" te Ouddorp, alle o.l.v. Jan Bezuijen. Pianist: Johan van Broekhoven. Aanvang: 19.30 uur. maandag, 21 december R.K. Kerk te Middelharnis. Kerstcon cert door het Mannenkoor "Ons Koor" te Sommelsdijk o.l.v. W. Chr. Mey boom. Pianist/organist: Andries Stam. Aanvang: 20.00 uur. woensdag, 23 december R.K. Kerk te Oude Tonge. Kerstcon cert door het Mannenkoor "Ons Koor" te Sommelsdijk o.l.v. W.Chr. Mey boom. Pianist/organist: Andrics Stam. Aanvang: 20.00 uur. woensdag, 23 december Hervormde Kerk - Oude Tonge. Koren: "Com nu met Sangh" te Oude Tonge; "Jubilate" te Ooltgcnsplaat en "Hart en Stem" te Ouddoip. Medewer kenden: Dwarsfluit-ensemble "De Flierefluiters" o.l.v. Cecile Mccoll Jansen. Aanvang: 19.30 uur. donderdag, 24 december Hervormde Kerk - Middelharnis. Kerstzangavond. Hervormde Zangver eniging "Jeduthun" o.l.v. Mar van der Veer. Orgel: Bart-Jaap de Bakker; harp: Lcnie de Mey; trompet: Hans Kom en Henk Mackloct. Aanvang: 19.30 uur zaterdag, 9 januari Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee. Hervonnde Kerk - Mid delharnis. 'Messiah" van G. F. Handel door Chr. Oratoriumvereniging "Mid delharnis" em het Randstedelijk Bege- Icidings Orkest m.m.v. diverse solis ten. Algehele leiding: Rinus Verhage. Aanvang: 20.00 uur. Bij alle diensten in de Hervormde Kerk te Goedereede wordt een meditatie gehou den. Deze rubriek - uitsluitend bedoeld voor kerkconcerten op Goeree en OvertJakkee - beoogt een spreiding van de concert avonden te bewerkstelligen. Verenigin gen kunnen zich bij het vaststellen van hun programma op bovenstaande infor matie richten. Komen er onverhoopt toch meerdere concerten op een en dezelfde avond voor, dan worden ze geplaatst in volgorde van binnenkomst. Stuurt u tijdig uw gegevens toe en niet enkele weken voordat het concert plaats vindt. We hopen deze rubriek elke eerste vrijdag van de maand te plaatsen. Concer ten tot een jaar na datum worden opgeno men. Aanmeldingen voor deze rubriek uitslui tend door middel van formulieren, die kunnen worden aangevraagd via tel. 482560. SOMMELSDIJK - Op een zolder van een woning aan de Dubbele Ring brak zondagmiddag (eerste Pinksterdag) rond halfvier brand uit. Buren ontdekten de brand, toen zij rook uit de woning zagen komen. De nog nietsvermoedende eige naar, welke zich op de begane grond bevond, werd gewaarschuwd. Bij de pogingen het vuur te blussen, liep deze enkele brandwonden op. Voor de gewaarschuwde brandweer, was het duidelijk, dat hun komst alleszins gewenst was. Zware rookwolken persten zich uit de woning en dreven over de omgeving. Met twee stralen hogedruk ging men de brand te lijf. Het vuur op de zolderkamer was snel onder controle. De houten kap van de woning was echter ook voor een groot deel door de vlam men aangetast. Om het smeulende hout te blussen, moest een gedeelte van het dak van pannen ontdaan worden. Rond halfzes waren alle brandende resten geblust en konden de Sommelsdijkse spuitgasten inrukken. Naast aanzienlijke brandschade liep de woning, door de blussingswerkzaamheden, ernstige waterschade op. Zoals vorige week al is vermeld zal er morgenavond D.V. een grote zang- en orgelavond gehouden worden in de Grote Kerk van Heusden. Aanvang 19.30 uur. Vanaf 19.15 uur hopen we echter al en kele vaderlandse liederen te zingen. O.a. het Nederlandse en Israëlische volkslied. De begeleiding van solo- en samenzang is in handen van Lennert Knops. Het koor dat medewerking hoopt te ver lenen is de Chr. Zangvereniging Con Amore uit Opheusden o.l.v. Cees Meye- ring en Maarten van Dijk, orgel. Ook de jongensalt Arjan en de alt Edith de Bruyn en de tenor Marius van der Valk hopen aan deze avond mee te wer ken. Van deze avond wordt ook een opname gemaakt. Daarover volgende week meer. De solisten beginnen de avond met het bekende Jeruzalem van Arie Pronk. Ver der hoopt Arjan o.a. te zingen Heere Jezus om Uw Woord. Edith hoopt als so liste te zingen: Sh'ma Yisroayl en Jerus- hala'im shel Zahav. Samen met Arjan zingt ze o.a. Erev shel shoshanim en met z'n drieën: Israël, verheug u in uw Maker en Jeruzalemliederen. De tenor zingt o.a. Hoe groot zijt Gij en (met koor) Heer, wij komen voor Uw troon. Het koor hoopt o.a. te zingen: Ps. 56, Je ruzalem en Bashanah. De tekst van het laatste lied luidt: Israël, Gij volk dat nog moet lijden, 't land van 't eeuwig Gods bestel. God zal u eens bevrijden, weet dat Hij uw Zaligmaker is. Het kinderkoor zingt: Gods Schepping. Ook de samenzang zal niet ontbreken. Want naast de genoemde vaderlandse liederen noem ik u ook nog; Ps. 122 en een lied geschreven speciaal voor deze avond met als wijs: Ps. 118. We hopen op uw komst en laat door uw gaven blijken dat het werk van KOEH u lief is. Want er zal deze avond gekollek- teerd worden voor Evangelisatiewerk in de Oekraïne. Op zaterdag 6 juni aanstaande organi seert de Stichting Bevordering Wieler sport Zuid-Hollandse eilandcn"(SBWZ) voor de achtste achtereenvolgende keer wielerwedstrijden in Oude Tonge. Er worden dit keer wedstrijden verreden voor junior-dames, nieuwelingen en re creanten. Het 'startschot' bij de Junior-dames, die evenals de Nieuwelingen een omnium rijden, wordt om 12.00 uur gegeven door de heer Andries, wethouder Sportzaken van de gemeente Oostflakkec. De Junior dames en Nieuwelingen rijden eerst een tijdrit over 1 ronde en vervolgens een rit in lijn over 40 km. De recreanten starten om 15.00 uur voor hun 50 km. In ver band met de wedstrijden dient het par cours autovrij te zijn om uiterlijk 11.30 uur. Het parcours zal tot circa 17.00 uur zijn afgesloten voor alle verkeer. De wedstrijden worden verreden op het volgende parcours: Bernhardstraat (start en finish) - Rooseveltstraat - Washingtonstraat - Eisenhowerlaan - Mariniersweg - Grijsoord en weer Bernhardstraat. De toegang is gratis! De wedstrijden, die georganiseerd wor den in samenwerking met R.T.C. De Hoekse Renners, worden verreden onder de reglementen van de KNWU. De wedstrijden zijn mogelijk gemaakt door een groot aantal sponsors uit Oude Tonge en directe omgeving. Evenals voorgaande jaren verwacht de organisa tie dat de wedstrijden een groot succes zullen worden. De Permanence is gevestigd in de Bern hardstraat. Rondemiss is Sharon van Gilst. In 1998 organisert de SBWZ nog de vol gende wedstrijden: zaterdag 29 augustus Nieuwendijk (Hoekse Waard), 200 km tijdrit, max. 30 deelnemers, 1 juli wordt inschrijving geopend. Inschrijven bij Tweewielertrefpunt Jaap Klein, Burg. de Zeeuwstraat in Numansdorp. Voor dege ne die erin slaagt op de wedstrijddag de snelste tijd rijdt en het record van Piet Eikelenboom te verbeteren (4 uur 57 min en 36 sec.) ligt 500,- te wachten. Zaterdag 5 september: Numansdorp, wegwedstrijden voor recreanten of vete ranen. Junior-dames en Nieuwelingen. Zaterdag 14 november: Hellegatsplein, Veldritwedstrijden voor de categorieën A, B en C voor het Bezemerklassement. Op maandag 1 juni, 2e Pinksterdag, werd de bemanning van de Stellendamse red- dingboot opgepiept om 17.30 uur voor een visboot, Amaris geheten. Het onge veer 9 meter lange scheepje kreeg te kampen met motorpech bij de Adriana benoorden het Slijkgat. De drie aan boord zijnde personen sloegen alarm en de kustwachtpost Ouddorp riep daarop De Zeemanspot te hulp. De reddingboot voer snel uit en nam de Amaris op sleep touw en bracht hem in de schutsluis bij Stellendam. Vandaar werd het scheepje door een andere visboot meegenomen naar de thuishaven Hellevoetsluis. MIDDELHARNIS Zaterdag 6 juni is er weer de mogelijk heid om spullen te brengen voor de jaar markt van de Restauratiecommissie van de Ned. Herv. kerk te Middelharnis. Als u meubels, huishoudelijke artikelen, speelgoed of boeken hebt, kunt u terecht van 11.00 tot 2.00 uur in de schuur van de heer Borh (hoek Dorpsweg/Molen- laan te Sommelsdijk). Als u wilt dat de spullen opgehaald wor den, omdat u ze zelf niet kunt brengen, kunt u 486479, 497093 of 482858 bellen. A.u.b. geen bedden, spiralen, bankstellen en grote wandmeubels! K«/BJKHi|DE Middelharnis Hellevoetsluis Zierikzee Oud-Beijerland VBWmZSS Tel, (0187)482188 Tel. (0181)320016 Tel. (0111) 413163 TeL (0186) 613624 SOMMELSDUK - In de week van 8 tot en met 12 juni 1998 is het 'Bloeddruk- week in Uw Apotheek. Een week lang is er in de apotheken in Nederland extra aandacht voor mensen die medicijnen gebruiken tegen een te hoge bloeddruk. Cijfers van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid en Milieu (RIVM) ge ven aan dat er in Nederland rutin 750.000 mannen en vrouwen een te hoge bloeddruk hebben. Van deze mensen ge- bniikt ongeveer 70% medicijnen om de bloeddruk te verlagen. Het trouw gebrui ken van deze medicijnen, zo blijkt uit onderzoek, wil nog wel eens problemen geven: ongeveer de helft van patiënten met een chronische therapie neemt de medicatie niet conform het voorschrift in. Verder blijkt dat 80 tot 90% van de rook- en dieetadviezen niet wordt opge volgd. Een slechte therapie en het niet opvolgen van dieet- en leefadviezen ver hoogt het risico op hart- en vaatziekten. KRIJGT EXTRA AANDACHT Apothekers nodigen - voorafgaand aan, tijdens en natuurlijk ook na de Bloeddru kweek - hun patiënten die bloeddrukver- lagcrs gebruiken, uit voor een gesprek over hun medicijngebruik. Behalve voor therapietrouw is er tijdens zo'n gesprek met de apotheker ook aandacht voor bij werkingen en combinaties van medicij nen. In 15% van de gevallen van het stoppen met medicijnen zijn namelijk bijwerkingen, zoals kriebelhocst, de oor zaak. Goede voorlichting over eventuele bijwerkingen is zeer belangrijk. Als de gebruiker op de hoogte is van mogelijke bijwerkingen kan er ook eerder worden overlegd over eventuele alternatieven. Anderzijds is een bijwerking soms maar tijdelijk en gaat deze na een aantal dagen weer over. Informatie over de duur van een bijwerking is dus ook van belang voor de patiënt. Verder kunnen (ongewenste) combina ties van medicijnen aan de orde komen. Op basis van eerdere ervaring is bekend dat sommige mensen combinaties van medicijnen gebruiken die niet goed zijn. Zo mogen sommibe bètablokkers, een veel gebruikt medicijn om de bloeddruk te verlagen, niet samen met bepaalde medicijnen die bij astma worden ge bruikt. ZIEKTE maar een RISICOFACTOR Hoge bloeddruk is geen ziekte en aeeft vrijwel nooit lichamelijke klachten."Het hebben van een hoge bloeddruk is daar entegen wel een risicofactor voor het krijgen van hart- en vaatziekten, zoals een hersen- of hartinfarct, angina pecto ris, hartfalen en nierfunctiestoornissen. Ook kan hoge bloeddruk oogbeschadi gingen tot gevolg hebben. Tijdens het medicijngesprek krijgt de pa tient uitleg over hoge bloeddruk en de risico's voor de gezondheid. Tevens wordt ingegaan op de wijze waarop me dicijnen mogelijke risico's kunnen ver minderen en hoe ook een gezonde daar aan kan bijdragen. Door hun patiënten goed te informeren over de werking van medicijnen verwachten de apothekers hen beter te kunnen motiveren om de medicijnen trouw te gebruiken. Vandaar ook dat na afloop van de Bloeddrukweek deze begeleiding vanuit de apotheken gewoon doorgaat en men altijd welkom IS voor een gesprek over medicijnen en het gebruik ervan. De Bloeddrukweek in Uw Apotheek is een initiatief van de KNMP, de beroeps organisatie van apothekers en wordt onder andere samen met de Nederlandse Hartstichting georganiseerd. Voor meer informatie: Uw Apotheek, Apotheek Dirksland, Apotheek Men- heerse, Middelharnis; Apotheek Oud dorp; Apotheek Sint Joris Sommelsdijk, Apotheek Zierikzee.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 6