Nieuwe flat voor senioren 'paradepaardje' Woningbouwver. 'Middelhamis' Ravage op Rijksweg Goedereede-Ouddorp Mag de kiezer weten wat er gebeurt? Zaterdag 13 juni i karels I autoschade Gemeenteraad Dirksland geconfronteerd met sombere Voorjaarsnota Bjtlammieinaii kievit warmte 325':i a-6 y^^^I^ Brandweerwedstrijd in Sommelsdijk JUL^MINNAARD VASTGOED Orgelconcert in de Singelkerk ^^p^" Visser Visser 70e Jaargang VRIJDAG 5 JUNI 1998 No. 6709 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaküe en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 15,00 JAARABONNEMENT 58,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Zaterdi^ë 13 juni wordt in Sommelsdijk een Gewestelijke Brandweerwedstrijd TAS-HD en klasse II gehouden, waarvan de organisatie bij de bluseenheid ter plaatse berust. In de wedstrijd klasse II wordt deelgeno men door korpsen uit Ooltgensplaat, Dirksland, Zwijndrecht, Eist, 's-Graven- zande, Dinteloord, Lever b.v. en Sint Maartensdijk. Aan de wedstrijd TAS-HD zal worden deelgenomen door korpsen uit Zuid- Beijerland, Oud-Beijerland, Nieuw- Beijerland, Sint Annaland, Nieuw Lek- kerland, Westerhonk, Meerkerk, Noorde- loos. Leerdam, Oegstgeest, Noordwijk- terhout en Vianen. Nieuw blusvoertuig Brandweer Sommelsdijk zal twee dagen voor de wedstrijd het nieuwe blusvoer tuig in gebruik hebben genomen. Dat ge beurt donderdagavond 11 juni 's avonds om 19.00 uur in 'Vita Nova'. instaüatiebedrijf Grevelingen fietstourtocht: Samen met de toerfietsclub de Rappe Trappers organiseert de Lionsclub Goe- ree-Overflakkee een fiets-toertocht rond het Grevelingenmeer. De lengte van de route bedraagt 85 of 125 km. Speciaal voor gezinnen en voor hen die deze afstanden te ver vinden, zijn er kor tere tochten uitgezet rond Middelhamis (50 km) en Ouddorp (35 km). De route rond Middelhamis is dit jaar iets langer en vernieuwd. Speciaal voor de fietstocht is het natuur gebied 'De Kwade Hoek' opengesteld. U kunt starten bij het bezoekerscentrum op de Punt in Ouddorp, in het sportcom plex De Staver en bij het Tonncnmaga- zijn in Brouwershaven. De starttijden zi n: 35 km 9.00-11.00 uur 50 km 9.00-11.00 uur 85 km 9.00-11.00 uur 125 km 8.00-10.00 uur Zoals ieder jaar is de opbrengst voor de stichting 'Vakantie-woningen gehandi capten'. De tocht wordt gesponsord door de Rabo-banken van het eiland en de firma J. Kroon Zn. te Den Bommel. 1^ ISO 9002 Bezuinigingen en belastingverhogingen in het verschiet Eén van de eerste voorstellen van het nieuwe college van burgemees ter en wethouders aan de gemeen teraad van Dirksland was bepaald niet het vrolijkste dat men zich denken kan. Aanleiding tot dit voorstel was de zogenaamde MARAP, de managementrapporta ge, een tussentijdse nota over de financiële stand van zaken van de gemeente. In de MARAP, beter bekend als de Voorjaarsnota, wordt uitgerekend of het huishoud boekje van de gemeente spoort met de begroting en de meerjarenbe- groting. Verwachte tekorten Volgens het College van B en W is het financieel perspectief van de gemeente dermate somber, dat bijsturen geboden is. De werkelijke cijfers zijn tot op heden minder rooskleurig dan in oktober 1997, bij de vaststelling van de begroting 1998 en de meerjarenbgroting, is berekend. De verwachtingen voor de rest van het lopende begrotingsjaar zijn ook niet om vrolijk van te worden, de prognoses ten aanzien van 1999 en 2000 evenmin. In commissieverband werd al geconclu deerd dat het niet mogelijk is de begro- dng van 1998 door bezuinigingen aan te passen. Aan de raad werd daarom voor- oesteld het te verwachten tekort over 1998 te dekken uit de algemene reserve. Wat betreft 1999 dacht het College in de richting van structurele bezuinigin gen in de orde van grootte van 100.000,- én een belastingverhoging van ongeveer 200.000,-. Zoals het beeld zich nu aftekent, ver wachten B en W ondanks deze bezui nigingen en belastingverhoging over 1999 een tekort van f 200.000,- even als het tekort van 1998 te dekken uit de reserve. Voor 2000 zou volgens B en W weder om tot een belastingverhoging van ongeveer f 200.000,- moeten worden overgegaan, om voor dat jaar een slui tende begroting te krijgen. Burgemeester Boonstra vroeg de raad met deze oplossingsrichtingen akkoord te gaan en ze als uitgangspunten te hanteren bij de begrotingsvergadering in oktober aanstaande. "De financiële situatie is toch wel zorgelijk" stelde de burgemeester. "Als we op dezelfde manier doorgaan komen we niet uit". Verdeelde reacties De heer Robijn zei namens de PvdA- fractie er niet voor te voelen zich nu al vast te leggen voor een begroting, die in oktober pas behandeld moet worden. Hij vroeg zich af waar de cijfers op geba seerd waren; het zou allemaal nog wel eens mee kunnen vallen. De heer Drie sprong (VVD) verklaarde: "'We wisten wel dat er iets boven ons hoofd hing, maar moet dat met zo'n snelheid?" Net als de heer Robijn vond hij lastenver zwaring naar de burger toe nog niet aan de orde. Voor Gemeentebelangen zei de heer Van Prooijen:"Ik begrijp wel, dat het College aan de onderkant gaat zitten, maar ik zie het zelf zonniger in. Misschien valt het nog mee en daarop wil onze fractie wachten als het gaat over belastingverho ging"- Met het dekken van de tekorten van 1998 en 1999 uit de algemene reserve had men in het algemeen weinig moeite, omdat de reservepositie dat wel toelaat. Het ver schil van mening zat in de voorgestelde lastenverzwaring. De partijen die in het College van B en W vertegenwoordigd zijn, konden zich in grote lijnen vinden in het collegevoor stel, al vond de heer Kalle (SGP) belas tingverhoging wel een heel treffende ingreep. 'Tk leg de nadruk op bezuinigin gen" zei hij, maar de SGP ging voors hands akkoord met het collegevoorstel. Ook het CDA ging in grote lijnen met het collegevoorstel mee, gezien de som bere tussenstand van de Voorjaarsnota. De heer Sandee zei dat het CDA het goed vond dat nu al de richting werd aangegeven, waarin bij de volgende begroting moet worden gedacht, al vindt definitieve besluitvorming pas in oktober plaats. De heer Leeflang (RPF) zei, dat hij bij de vaststelling van de begrodngl998 al had gewezen op de financiële situatie."Toen heb ik al gezegd dat drastische maatrege len nodig zijn. Natuurlijk is lastenverho ging geen geringe zaak, maar we kunnen er straks niet aan ontkomen": Stemming De heer Boonstra lichtte nog toe dat er weinig reden is om aan te nemen dat het allemaal wel mee zal vallen. Wanneer met alle risico's rekening zou zijn gehouden, zou het beeld van de Voor jaarsnota nóg negatiever zijn geweest. Dat kon PvdA, VVD en Gemeentebelan gen er echter niet toe bewegen het collegevoorstel in zijn geheel te steunen. Het voorstel werd in stemming gebracht en met zeven tegen zes stemmen aange nomen. De Woningbouwvereniging 'Middelhamis' heeft aan de Sperwer te Som melsdijk een fraaie woonflat voor senioren gerealiseerd die woensdag middag wat informeel in gebruik gegeven is. Wbv.-voorzitter de heer F. M. V. d. Waard heeft bij die gelegenheid de flat betiteld als 'een van de paradepaardjes' die aan de stal van Middelhamis wordt toegevoegd. ,,Een prachtig project waarop we best een beetje trots zijn", liet hij weten aan de gasten die bij het feestelijk moment waren genood. Ook bestuurders van Woningbouwvereniging 'Sommelsdijk' bevonden zich daaronder, maar ze leken "sans rancune' hoewel niet zij-, maar 'Middelhamis' het project heeft gereali seerd, in Sommelsdijk nog wel, maar 'Sommelsdijk' had voor de eer bedankt. Het prille begin was nl. wat conflictueus geweest, eerst zouden op het beschikbare bouwperceel t.b.v. de opvang van asiel zoekers wisselwoningen worden ge bouwd maar onder druk van de bevol king werd daar door de gemeente van afgezien. Wél verlangde de gemeente dat 'Som melsdijk' in ruil voor de bouwvergun ning voor de flat vijf goedkope eenge zinswoningen voor asielzoekenden vrij zou maken, maar 'Sommelsdijk" heeft van dat aanbod afgezien. 'Middelhamis' heeft er kennelijk wel aan kunnen vol doen, maar die voorgeschiedenis heeft de pret van woensdagmiddag niet gedrukt. Met veel belangstelling hebben de gasten kennis genomen van de woningen - 22 seniorenwoningen, 2 voor gehandicapten, 2 ruime bovenwoningen, 13 garageboxen en fietsenberging - en vooral de energie zuinige voorzieningen die zijn toegepast. De woningen op de begane grond hebben een terras op het zuiden. De woningen op de verdiepingen hebben een balkon op het zuiden. Naar het zuiden wordt uitge zien op 'Knorrenburg', een verzameling van schuren van keuterboeren. De woningen zijn voorzien van dak-, spouw- en glasisolatie en een hoogrende ment cv-installaue met warmwatervoor ziening. Er is een lift naar de twee eta ges. Als eerste op Goeree-Overflakkee zijn de .seniorenwoningen uitgerust met zonneboilers op het dak van de flat. De zonneboilers zijn gekoppeld aan de warmwatervoorziening van de individu ele cv-installatie. In de woningen is een Multima-meter- kast geplaatst met gas, elektra, telefoon- en watcraansluiting en een aansluiting op de kabeltelevisie. Er is een ondergronds afvalcontainersysteem waarvan de koker door de bewoners met een sleutel te be dienen is. Elke woning is bereikbaar voor rolstoelgebruikers en geschikt voor rolstoelgebruik. De woningen hebben een zg. bejaardentoilet, mechanische ventilatie en een inpandige bergruimte. De huren van de woningen variëren van 680,- tot 900,- per maand, afhanke lijk van de grootte van de woning. De servicekosten zijn voorlopig berekend op 30,- per maand en worden jaarlijks met de huurder afgerekend. De huur van de garages bedraagt 75,- per maand. De 2 mivawoningen zijn zodanig ont worpen, dat ze aan de wensen van de mindervalide bewoner kunnen worden aangepast. De 2 etagewoningen zijn ruim van opzet en hebben een groot balkon. De woningen hebben alle 4 een berging/ garage. De huren van deze woningen be dragen 930,- en 950,- per maand in clusief garage. Het project is ontworpen door architcc- tenburo G. Bom bna en is gebouwd door aannemingsbedrijf J. Kroon B.V. De individuele cv-installaties met warmwa tervoorziening en zonnecollectoren zijn aangelegd door Feenstra West BV. De onderaannemers zijn: Fa. Schipper Bv, Dorst Installaties, Geluk Schilders en aannemingsbedrijf Winkels BV. RIDDERKERK - Zaterdag 13 juni a.s. wordt de concertserie in de Hervormde Singelkerk te Ridderkerk weer vervolgd. Om 20.00 uur neemt Johan den Hoedt achter de klavier van het beroemde drie- klaviers Van den Heuvel-orgel plaats om een gevarieerd programma ten gehore te brengen. U kunt luisteren naar muziek van Robert Schumann, Gustav Merkel en John West. Verder staat een concerto van J. S. Bach op het programma, de compo nist, die dit jaar in het middelpunt van de belangstelling staat. Ook speelt Johan den Hoedt nog enkele koraalbewerkin gen van Hendrik Andriessen en van hemzelf. Al met al een boeiend program ma, dat u niet zult willen missen. De Singelkerk is sfeervol ingericht en een goede omgeving om eens tot rust te komen. De toegang is gratis. De concert commissie nodigt u hartelijk uit. Na afloop kunt u in de consistorie nog wat napraten of CD's kopen van ver schillende organisten. Op de enkelbaans Rijksweg tussen de Kruuse en Ouddorp heeft zich woensdagmiddag een ernstige auto botsing voorgedaan waarbij één man zwaar gewond is geraakt. De botsing - tussen twee tegenliggers - ontstond toen een Opel Omega Station wagen, waarachter een beladen aanhan ger, komend uit de richting Goedereede, ging slingeren en zich op de linkerbaan in de linkerflank van een tegemoetkomende Mazda personenwagen boorde. Die - klei nere - personenwagen kwam op z'n rech terkant in de berm terecht. De twee inzit tenden - een echtpaar van middelbare leeftijd uit Krimpen a.d. IJsscl - werden door mede-weggebruikers via een raam uit hun gekantelde wagen geholpen. De twee inzittenden van de Omega raak ten licht gewond. Op de aanhanger ver voerden ze een DAF vracPitwagenmotor die door de botsing op de weg terecht was gekomen. De hulpdiensten, enkele ambulances, het hulpverleningsvoertuig van de brand weer, de trauma helicopter en een politie- helicopter waren snel ter plaatse. Het ver keer liep ook op de paralelweg vast en de ZWN lijndienst naar Ouddorp heeft ter hoogte van het ongeluk z'n passagiers afgezet, lopend zijn die vandaar naar Oud dorp getrokken. De hulpverlening aan de Mazda-bestuur- der werd bemoeilijkt door de enorme regenbui die zich ontlaadde. Het slachtoffer werd zoveel mogelijk onder plastic folie gehouden. Hij had mg/schouderletsel en gezichtsverwondin gen. Per spoedtransport is de man naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht. Voor het geval u het zou vergeten: Nog steeds is een team informateurs bezig met de contouren van een nieuw kabinet te verl<ennen. Dat moet l<ennelijl< nogal omzichtig en vooral niet in het openbaar. Ooit, in de jaren zeventig, is er een kabinetsformatie geweest die zo 'open' was dat de geïnteresseerde burger van alle ins- en outs kon meegenieten. Als we het wel hebben was er toen een partij -D'66- die daar enorm voor was. Geen regentenmentaliteit, openheid naar de burger. Dat was de leus. De oude structuren moesten het ontgelden. De politiek moest meer bij de burger gebracht worden. Geef de burger invloed en het zal gedaan zijn met zijn desinte resse. De gekozen burgemeester en het referen dum worden zelfs kroonjuwelen genoemd van de partij die als geen andere spreekbuis Is van de autonome burger. Die burger calculeert echter Het is aan de enorme schommelingen in de opeenvolgende verkiezingsresultaten te zien. Het is eigenlijk een beetje gênant hoe de infor matie/formatie zich momenteel ontwikkelt Waar bij best het gevoel van onbehagen afgetrokken mag worden dat de pers bevangt als ze ergens bulten gehouden wordt Maar dan nog. De voorgeschiedenis is bekend. We hebben een paars kabinet gehad, een verbond tussen PvdA, WD, vanouds eikaars tegenpolen, en D'66 op een gerieflijke wipfunctle. Een oude wens werd vervuld: het CDA was buitenspel gezet Zeventig jaar ervaring in de bestuurscultuur werd op sterk water gezet Dat was wennen. En al profileerde de minister-president als de premler-voor-allen, er is wel een en ander veranderd waarvoor het CDA waarschijnlijk niet getekend zou hebben. Er is te wijzen op de regelgeving rond het huwelijk geboorte, dood en de zondag. Het Groene Front zou niet zo gehavend zijn als nu onder minister Van Aartsen. Veel wat typisch 'paars' geheten moet worden kwam aan het eind van de regeringsperiode aan de orde. Waarschijnlijk Is dat niet geheel ge speend geweest van politiek inzicht D'66 stond al dik op verlies, maar kreeg toch nog een paar onderwerpen op de politieke agenda. Die moeten nu afgehandeld worden. Een ervan is een initia- tlefwet over euthanasie. Als dat onderwerp niet genoegzaam geregeld wordt, kan de partij nog altijd verder met dat initiatief Dat deze kleinste regeringspartij zo veel invloed kan uitoefenen hangt ook samen met het feit dat ze in veel kwesties minimaal een van de twee andere partners meekrijgt Daarbij worden de D'66-ers niet moe trots te wij zen op het feit dat zij paars-1 zo'n beetje uitge vonden hebben - en dat zal wel waar zijn - en dat paars-2 zonder hun inbreng niet zo'n grote kans zal hebben. En ook daarin kunnen ze gelijk hebben. Economisch zal het niet voor de wind blijven gaan, 'Europa' komt er nu echt aan en de PvdA moet meer aandacht besteden aan de lin kerzijde van haar kiezerspotentieel. De verschil len met de WD zijn waarschijnlijk - alleen de in formateurs weten het echt - relatief veel groter dan vier jaar terug, terwijl de D'66-buffer veel kleiner is. Daar komt nog bij dat D'66 In de regering een coalitiefractie in de Tweede Kamer 'levert'. Dat is Gas - Water - Warmte Zuidweg 2, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01 altijd beter dan een oppositiepartij onder aanvoe ring van de politiek goed opererende nieuwe fractievoorzitter De Graaf Van wat naar buiten komt, is op te maken dat men gestaag vordert. Wat niet naar bulten komt is in welke sfeer dat gebeurt. Er zijn signalen dat het steeds weer eisen stellen door D'66 tegen gaat staan. Ook zonder deze partij kan verder geregeerd worden. En anders is er altijd het CDA nog als ruilvariant .Alles is t'ster u:.. .iet voortzetten van de huidige coalitie. Dat heeft niet eens veel te maken met politieke voorkeur. Het heeft wel te maken met voorkeur voor het politieke debat. Dat komt alleen maar van de grond als er reëel wat te be reiken valt voor een oppositie. Het lijkt erop dat er nu een regeerakkoord in de maak Is, wat weinig overlaat aan de fantasie van de Tweede Kamer Laat staan dat de kiezer er nog iets van snapt Goeree-Overflakkee B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34,3241 AA Middelhamis Tel. (0187) 482606 KEMA CERTIFICATE 36570 Langeweg 38 Nieuwe Tonge Tel. 0187-651396 ----- REGISTERACCOUNTANTS Middelhamis Barendrecht Tel. (0187) 489143 Tel. (0180) 621033 VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAQE - FOTOCHAFIE ^^^^^"1=1 [=1 1=1 1=1 1= ^^7 b^'^^^B c^ czi izn iz:3 1=1 [zzi cz] cj i=i I OUDDORP- Woststraal 35 - Wofoort p187) 6816121Fax 683734 - Printshop - Hogezoom 172 - Telefoon (0111) 462400 centrale verwarming - sanitair OOSTDIJK 49 - SOMMELSDIJK

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 1