De klus is geklaard, ruilverkaveling Flakkee na zeventien jaar beëindigd f „I Kunstveiling onder nieuw dak 'Rommelen' in Dirksland EHBO Oude Tonge Snelstgroeiend Christelijk gezinsblad 3 Camping De Klepperstee krijgt ADAC-milieusymbool toegekend! Abonneert U op Eilanden-Nieuws Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 5 JUNI 1998 ,,Dank voor een stiller en mooier eiland" Het hadden er hooguit twaalf mogen zijn, maar 't zijn er vij i ci gewor den, welnu, zóveel jaar en éénhonderdentachtig vergaderingen na het daadwerkelijke begin van de ruilverkaveling in 1983, heeft de Landin- richtingscomissie Flakkee een punt achter z'n werk gezet. De 15.000 ha grote landinrichting waarop zo veler ogen zijn gericht geweest is 'op een paar oortjes na' gevild. Minstens 193 miljoen en een onzegbaar grote menselijke inspanning is er aan besteed maar 't is de moeite waard geble ken, Flakkee is dik tevreden. „Een puik stik werk", heeft vrijdagmiddag Platenaar Piet Korteweg de stem des volks vertolkt op de bijeenkomst die in Oude Tonge, in de Grutterswei gehouden werd. Daar had het ceremonieel van de onder tekening van de akte van toedeling plaats. De rechtercommissaris mr S. van Dissel nam daaraan deel, ook mr Schu ring, de notaris en voorts namens de commissie de voorzitter P. C. H. Noor- dermccr en secretaris E. J. v. d. Mey, de heer J. Maljaars tenslotte namens het ka daster. Met de ondertekening werd een streep gehaald door de kadastrale indeling zoals die enkele eeuwen heeft gegolden, inge voerd door keizer Napoleon en door z'n ambtenaren met de pen neergeschreven. Met de voltooiing van de herindeling is al dat oude voorbijgegaan.... alleen de nieuwe grenzen zijn voortaan waar en zeker, en juridisch geldend, niet meer met de pen beschreven, maar digitaal vastgelegd, zélfs een karwei voor de computers op het kadaster, die zullen er op 4 uur op staan te 'rammelen' werd vrijdagmiddag ingeschat. Voor de heer Maljaars (Hans voor z'n vrienden en dat zijn velen hem gewor den) is de ruilverkaveling Flakkee een stuk levenswerk geworden. Van de eer ste minuut tot de laatste seconde heeft hij die als kadastraal ambtenaar begeleid. Spin in het web, hebben we hem horen noemen door de een, de ander noemde hem "mister' Flakkee omdat hij in staat wordt geacht in het herindclingsgebied geblinddoekt z'n weg te vinden en nog een ander, de heer J. A. de Wit (Koos), voorzitter van de WLTO, heeft de heer Maljaars aan het eind van de rit een Oor konde uitgereikt. ,,De naam Maljaars zal hier nooit vergeten worden", aldus de heer De Wit die de heer Maljaars met genoegen met de Oorkonde lauwerde voor z'n gedane werk en het betoonde vertrouwen waarmee hij veel respect heeft geoogst. De Oorkonde werd dan ook uitgereikt namens 'een dankbaar agrarisch Flakkee' en de heer Maljaars was er bijzonder mee ingenomen. Hij erkende de hechte band die met de streek is gegroeid, conflicten zijn er niet geweest en altijd is overeenstemming be reikt, maar de heer Maljaars zocht geen eigen eer: „Wc hebben hier mógen wer ken", stelde hij dankbaar vast en geen Ander dan God Die kracht gegeven had werd daarvoor dank gebracht. Verbouwd Terugziend op het gedane werk, de uit gevoerde herinrichting, herinnerde de heer Maljaars eraan dat het Flakkee zelf is geweest dat zeventien jaar geleden be sloot 'z'n huis te verbouwen'. Inderdaad is een stevige verbouw en zelfs een her stoffering achter de rug, „zó grondig dat de hoop mag bestaan dat nog jaren lang vruchten mogen worden geplukt van wat tot stand is gebracht", zo wenste de heer Maljaars alle betrokkenen toe. Instemming vond dat bij een reeks spre kers, zoals bij de heer Douma namens de Dienst Landelijk Gebied. Hij achtte Flakkee gereed te zijn voor de 21c eeuw, een qua landbouw, natuur en landschap voortreffelijk ingericht gebied dat zeker geen millenniumprobleem zal kennen. Namens GS Zuid Holland werd een ge lukwens uitgesproken door Ir. P. Hellin- ga en mevr. Ir. E. Boeken deed dat namens de Dienst Kadaster en Openbare Registers. Eigen grond ,,We komen eindelijk weer op eigen grond te zitten", was een tevreden con statering van de heer J. A. de Wit en hij vond dat een moment waar jaren naartoe is geleefd. Voor meerderen is de herinrichting met emoties gepaard gegaan want het betrof grond die soms al generaties lang in bezit was. Werd in het begin nog aan die oude situatie gehecht, nu wordt er met een glimlach aan terug gedacht, aan her en der verspreide percelen, moeilijk bereik baar en moeilijk toegankelijk waarvoor flinke kavels in de plaats zijn gekomen die ook met grote landbouwmachines te bewerken zijn, bovendien is een prima ontwatering tot stand gekomen, kortom „een enorme waardevermeerdering van het gebied", werd door de heer De Wit vastgesteld. Dijkgraaf D. Goekoop stemde er van harte mee in, ook het Waterschap is "erg gelukkig' met alle nieuwe waterlopen, de gepleegde herinrichting achtte hij dan ook een parel te zijn en 't kon niet uit blijven of de heer Goekoop, zoals ook de heer J. A. de Wit had gedaan, bracht de plannen ter sprake die Rijkswaterstaat heeft met wijziging van het Haringvliet spuiregicm, altijd zal daar een compen satie tegenover moeten staan. Namens de gemeenten Dirksland tot en met Oostflakkee was het Oostflakkees burgemeester Van Pelt die een felicitatie- woord uitsprak, de heer Van Pelt deed dat van harte omdat hij wist dat met alle(r) belangen zorgvuldig rekening is gehouden, al gebood de eerlijkheid te zeggen dat waar twee ruilen er dikwijls één moet huilen. Hij stipte ook aan dat de gemeenten hun deel hebben geleverd, ze hebben een deel van de dagrecreatieve voorzieningen bekostigd en dertig hectare landbouw grond beschikbaar gesteld. Wat de heer Van Pelt wél zei te betreuren is dat 57 km polderwegen aan de openbaarheid zijn onttrokken. Wij vragen dan ook alle afgesloten polderwegen voor fietsers en wandelaars vrij toegankelijk te laten zijn en voor iedereen een optimale situatie te laten ontstaan. Daarbij dacht de heer Van Pelt zeker niet aan prikkeldraad en ver bodsborden. De heer P. C. H. Noordermeer heeft als voorzitter van de Landinrichtingscom missie daar later op gereageerd. Het was de commissie niet gelukt met de ge meenten tot overeenstemming te komen, maar de heer Noordermeer acht die kans nog niet verkeken. In goed overleg, waarin gemeenten en het Waterschap dienen te participeren ••••••••••••••••••••••••••••fl ZOU die overeenstemming alsnog bereikt kunnen worden, zij het dan ook dat bedoelde wegen ook voor beperkt land- bouwvcrkeer toegankelijk zullen moeten zijn. Veel meer waard De stem des volks werd vertolkt door Piet Korteweg uit Ooltgensplaat, blij als hij is over het behaalde resultaat, ,,want Flakkee is veul maer waerd geworre!" De heer Korteweg bediende zich van het dialect. ,,niet van ABN mar van POF, van plat Oostflakkees" liet hij weten, en z'n lofzang werd graag beluisterd. Hij sprak er z'n vreugd over uit dat niet meer van hit naar haar moet worden gesjouwd omdat een boer soms op acht plekken aerepuls had, en dat nu met de groter geworre landbouwmachines de percelen gemakkelijker kunnen worden bereikt. „Flakkee. het land van de kromme sloa- ten en de smalle dammen, is geschiede nis geworre", stelde de heer Kortewcg vast en hij wist dat die oude situatie straks door niemand meer zal worden gemist. Flakkee is tlink bij de plastisch chirurg geweest en dat werpt al jaren z'n vruchten af. Wat hem, en wat de streek betreft zou er dan ook voor de leden van de herinrichtingscommissie die met zoveel inzet en motivatie hun werk heb ben gedaan een erkcnnings/hcrdenkings- teken moeten worden opgericht op de plek waar nu, in Oude Tonge, nog het ruilverkavelingskantoor staat ...,,een pla teau van klienkertjes, met daerop paer- den in un boer die op Hans Maljaers lie- kcnt", suggereerde de heer Korteweg. Bedankt voor een stiller in ruumer Flakkee, 'n puik stik werk!" zo liet de heer Korteweg horen. Tenslotte De heer Noordermeer heeft ten besluite van het karwei en van de bijeenkomst op de voorbije jaren teruggekeken, jaren waarin Flakkee 'een weloverwogen op knapbeurt' gekregen heeft. ,,Goed be schouwd is het de mooiste legpuzzel die we ooit met z'n allen hebben voltooid", waardeerde de heer Noordermecr, ,,op Flakkee geen Grevelingenstad maar een mooi open gebied waar moderne be drijfsvoering op levensvatbare bedrijven kan worden toegepast. De toekomst kan - aldus de heer Noordermeer - met ver trouwen tegemoet worden gezien. De heer Noordermeer dankte dan ook ieder die aan het welslagen zijn/haar bij drage heeft geleverd. Tijdens de bijeenkomst was de overleden secretaresse mevr. Trijnie Draper-de Graaf dikwijls in herinnering geroepen. Graag zou zij het eindresultaat hebben gezien maar zij overleed 10 december vorig jaar. 'Gevangen in het kruisvuur' is de titel van een indrukwekkende docudrama over het lijden van de christenen in Peru, Colombia en Mexico. In deze film krijg jij een realistisch beeld van de situatie van christenen in boven genoemde landen. Beelden worden o.a. getoond uit Peru, waar talloze christenen door guerilla's worden geterroriseerd. De spelers in dit docudrama, dat een klein uurtje zal duren, zijn de slacht offers zelf. Wat hun is overkomen spelen zij na voor de camera, een emotionele krachtsinspanning, maar zij vonden het belangrijk dat jij weet wat hun is overko men. Ruud van Eijle, directeur van Open Doors Nederland (waar deze film ook van is) zei na een bezoek aan een aantal Latijns Amerikaanse landen; „Er is geen land waar ik geweest ben, waar de chris tenen zoveel lijden als in Colombia". Bovenstaande moet voor jou een reden zijn om morgenavond om acht uur in De Hoeksteen in de Ring van Middelharnis aanwezig te zijn. Natuurlijk staan om half acht de deuren al open. Na de film is er nog volop ruimte voor gesprek en ont spanning. We hopen je morgen te zien! Bij het EHBO-examen voor hartrcanima- tie in het Intcrkruisgebouw slaagden de dames Tonny Koppenaal, Ina Wiersum, Temara van Teylingen; de heren Mart Wiersum, Leo van den Doel en Ronald Visser. Bij het EHBO-examen nieuwe stijl, met inbegrip van Hartreanimatie slaagde mevr. D. van Eist en de heer P. Soete- man. Dit examen werd jl. 26 mei afgeno men te Bruinisse. GezinsGids bestond 1 juni officieel 50 jaar UTRECHT - Op 1 juni bestond de GezinsGids 50 jaar. In 1948 gestart als jongerenblad 'De Kleine Gids' is de GezinsGids uitgegroeid tot een graag gelezen tijdschrift voor het hele gezin. 'Een gevoel van dankbaarheid is hetgeen op dit moment overheerst', vertelt de heer C. A. Otte, directeur van uitgeverij De Banier. 'Het feit dat wij al zoveel jaren een aansprekend tijdschrift mogen maken, dat nog steeds past binnen een bepaalde lezersgroep is echter niet ver wonderlijk. Hoewel de GezinsGids in de loop der jaren een ander gezicht heeft ge kregen, is de inhoudelijke kwaliteit steeds op een hoog peil gebleven'. 'Overigens', stelt de heer Ottc, 'ben ik erg verheugd met het succes van de lo pende actie voor de Lisu's (een bergvolk in China), die wij in de GezinsGids voe ren. Het succes van de actie onderstreept nog eens de nauwe band die de lezers met hun eigen blad hebben'. Feestelijke verjaardag Het 50-jarig bestaan van de GezinsGids wordt samen met de lezers uitgebreid ge- vierd. Bijvoorbeeld in de vorm van goedkope jubileumreizen, jubileumbon nen, extraatjes in de vorm van ansicht kaarten, etc. Deze viering zal nog tot het einde van dit jaar doorgaan. Het officiële 50-jarig bestaan zal extra aandacht krijgen in het eerstkomende nummer van de GezinsGids. Bladma nager J. O. Verkerk: 'Bij het komende nummer zullen wij uitgebreid stilstaan bij het gezin in al haar facetten. Dit doen wij door het uitgeven van een extra bijla ge van 32 pagina's met artikelen van prof. dr. Velema, mevr. Van Dijke-Reij- noudt, ds. Silfhout en anderen. Onder werpen zijn bijvoorbeeld 'Kinderloos heid; Het gezin bij het ouder worden; Het grote gezin. Voor dit laatste onder werp hebben wij ds. Heemskerk geïnter viewd'. "Wij hebben', zegt de heer Ver kerk, 'bewust gekozen voor een dergelij ke bijlage. Wij willen hiermede bena drukken dat wij een tijdschrift maken voor gezinnen van allerlei leeftijden en verschillende achtergronden'. Ledenwerfcampagne Met de start van de viering van de ver jaardag is de GezinsGids een uitgebreide abonneewervingscampagne gestart. Ver kerk: 'Nu we nog niet eens halverwege de campagne zijn, hebben wij toch al meer dan 50% van het beoogde aantal van 3.000 nieuwe abonnees gehaald. Het is gebleken dat de nieuwe vormgeving van de GezinsGids erg goed aanslaat bij onze bestaande lezers alsook bij nieuwe lezers. Wij hopen dat lopende de actiepe riode meer mensen de stap nemen om kennis te maken met de jubilerende GezinsGids'. In het verdere van dit jaar zal de Gezins Gids doorgaan met haar ledenwerfcam pagne. Voor de trouwe bestaande abon nees zullen er bovendien nóg meer acti viteiten op het programma staan, "t Is toch de moeite waard!', besluiten Otte en Verkerk dankbaar. MIDDELHARNIS - Op zaterdag 20 juni wordt er in de Gereformeerde Kerk van Middelharnis een kunstvei ling gehouden. De opbrengst is voor de restauratie van het dak van het kerk gebouw. Kunstwerken verzamelen om te veilen leek een moeilijke opdracht, maar al spoedig waren er vele toezeggingen. Vele kunstenaars van het gehele eiland waren bereid een aantal werken voor de veiling in te brengen. Er is een heel breed aanbod; een selectie uit de meer dan honderd kunstwerken: foto's van G. Berrevoetse, Cobie Pater. beschilderde leien van S. Pol der, Elsa Dijkshoorn. - pentekeningen van A. Campf- ens, Wilma Vermeulen, P. Vroegindewe- ij- aquarellen van S. Polder, Susan Offcreins, Pau Heerschap. olievcrfschilderijen van Jaap Reedijk, S. Polder, Nel Saarloos, J. C. Rentes, P. Nieuwland, H. Pecman, Foke Stribos en Hans Dolieslager. - een paar plastieken; en beelden van Claudia Bemelmans. De kunstveilinsicommissie heeft zelfs moeten selecteren; zo groot was het aan bod. Het ter veiling aangeboden werk is kwalitatief op niveau! Op de foto ziet u een olieverfschilderij van J. C. Rentes, genaamd: Haven van Middelharnis. Met name de pentekeningen en olieverf- schilderijen zijn afbeeldingen uit de om geving en van Goeree-Overflakkec. Zaterdagmorgen (van 10 tot 12 uur) is er een kijkochtend in de Gereformeerde Kerk aan de Koningin Julianalaan, hoek Langeweg. Aan de hand van een be schikbare catalogus kunt u, al lopend langs de kunstwerken, een keuze maken; oolTkunt u 's morgens gratis antiek en sieraden laten taxeren door de heer P, Krijgsman. Zaterdagmiddag, aanvang 13.30 uur, zal de heer J. Groen in de rol van veiling meester bij opbod de stukken verkopen. Sommige kunstwerken zullen op een be paalde minimumwaarde worden ingezet. Aangezien niet iedereen met veel geld op zak wil lopen is er tijdens de verkoping gelegenheid om te pinnen. Contant (of met cheques) betalen kan natuurlijk ook. Wilt u in uw (slaap)kamer van een ander uitzicht gaan genieten? Dan is daar zater dag 20 juni de gelegenheid voor. Na een zorgvuldig onderzoek onder 5500 recreatiebedrijven in Europa heeft ook Camping De Klepperstee te Ouddorp aan Zee het ADAC-milieusymbool toege kend gekregen. Hiermee is De Klepperstee het eerste recreatiebe drij f in de provincie Zuid-Holland dat deze bijzondere vermelding krijgt. In het totaal zijn er 15 bedrijven in Nederland met deze vermelding. De vermelding is in de ADAC-gids te herkennen aan het 'groene boomblad' dat achter de naamsvermelding is ge plaatst. Dit symbool staat voor een uitgesproken milieuvriendelijk management, waarbij gekeken wordt naar diverse zaken die te maken hebben met de bescherming van ons milieu. Enkele zaken zijn: grondwa ter als spoelwater gebruiken, aantal, rioolaansluitingen, mogelijkheden om de auto als vervoer te laten staan, gebruik van energie-spaarlampen, gescheiden afvalinzameling etc. Coby Snoey, ma nager van De Klepperstee is dan ook zeer verheugd met deze bijzondere ver melding. De Klepperstee is de ideale gezinscam- ping op slechts 600 meter van het Noord zeestrand. De Kop van doeree is een schitterend natuurgebied, ideaal voor het maken van fiets- of wandeltochten en op een paar minuten lopen van deze cam ping vindt u schone, uitgestrekte stran den. De Klepperstee heeft al meer dan 30 jaar een uitstekende naam als een van de best geoutilleerde campings van de streek. Tijdens het pinksterweekend heeft elke kampeerder bij aankomst een zakje bloemzaad voor Oost-Indische kers ont vangen, een produkt dat de streek ty peert. Door de bijgeleverde folder werd de gast bekend gemaakt met het bijzon dere karakter van de streek, nl. de prach tige bloemenvelden. Op deze wijze kun nen de gasten thuis een klein beetje nagenieten van hun vakantie in het prachtige Ouddorp. Zoals u uit o.a. deze krant hebt kunnen vernemen is de Gerefor meerde Gemeente in Dirksland van plan een nieuw kerkgebouw te stichten. Misschien op de plaats van het huidige gebouw, misschien ook in bestemmingsplan 'De Klei ne Boezem', dat is afhankelijk van de uitkomst van een onderzoek naar de toekomstige ontwikkeling van het dorp Dirksland, dat mo menteel door een adviesbureau uit gevoerd wordt voor de burgelijke gemeente. Als je van plan bent een nieuwe kerk te bouwen, zit je natuurlijk eerst neder en overrekent de kosten, of je ook hebt het geen ter volmaking nodig is. Dat blijkt nog niet het geval te zijn en dus ga je ma nieren bedenken om aan meer geld te komen. Eén manier is het organiseren van een rommelmarkt, annex verkoping van allerhande min of meer nuttige, handige, mooie, gezonde en lekkere dingen, met daarnaast de mogelijkheid voor de be zoekers om zich op gepaste wijze te ver maken om bijv. andermans gestuntel bij het laten vallen van een muntje in een glas met water, of het met bibberende hand sturen van een koperen staaf langs een elektrische geleider, totdat...? Juist, de hand net iets te veel bibberde, waar door de bel gaat rinkelen en het gelach van de toeschouwers, in plaats van een prijs, het deel is van de moedige Dr. Bib ber in spé. Als u meer een stille genieter bent, kunt u zich te goed doen aan een of meerdere van de vele lekkernijen die er te koop zijn, zoals eigengemaakte puddingbrood jes en nieuwe haring. (Hoe verzinnen ze de combinatie). Of gebakken vis met daar achteraan een beker verse boeren karnemelk tegen de ergste dorst. En wat te denken van een ovenverse appelflap of warm saucijzen- brood bij de koffie, die ook ter plaatse verkrijgbaar is. Nou ja, verkrijgbaar, het gaat ondanks alle gezelligheid, natuuriijk om de win.st. Om thuis nog na te genieten, kunt u ook soepgroente kopen tegen een prijsje dat u nergens elders in Nederland aantreft en van een kwaliteit zoals u ze nog nooit op een rommelmarkt gekocht hebt. En als u zaterdagavond op uw zojuist aangeschaf te, speciaal voor deze rommelmarkt ge maakte, tuinbankje zit te genieten van de verhalen van uw kroost over de spelletjes die ze gedaan hebben terwijl u tussen de oude boeken stond te rommelen, piekert u misschien nog even over het feit dat u er wel heel dicht bij zat met het schatten van de lengte van de banken in de kerk, maar dat toch de'buurvrouw er met de diepvricstaart vandoor ging. Mocht u een van die menten zijn die er een hekel aan hebben om hun auto te wassen, geen nood, dat kunt u op de rommelmarkt laten doen en tegelijk de binnenkant laten stofzuigen. Of een te goedbon hiervoor kopen. Misschien een leuk idee voor vaderdag. L ziet, er is morgen van 10.00 tot 15.00 uur zoveel te doen en te koop op het parkeerterrein van de Gereformeerde Gemeente in Dirksland, dat u, voor u naar de Havendag gaat, beslist even langs moet komen. De finale o/!(A'.//..t,. ,i,,/'i.-rechts Rechter Comnüssaris mr S. van Dissel, naast hem notaris Schuring. de heer P. C. H. Noordermeer en de secretaris van de Landinrichting de heer E. J. v. d. Mey Uit handen van de heer J. A. de Wit ontving de heer Maljaars een Oo/KoiiA' waarop 'agrarisch Flakkee' z'n hoge waardering vertolkt Cd Oi C/> i-i- =Si

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 10