EIÜVIIDEtl-IIIEtJWS Grinwis deuren en kasten te Goedereede geopend 50 jaar staat Israël Gespreksgroep voor a.s. ouders Aquaria op Neeltje Jans gemoderniseerd auTOüoaom op Voor Nationaal Fonds Kinderhulp „Eilanden-nieuws" GEHANDICAPTEN ZORG 1948 1998 Aktiedag Hervormde Gem. te Kerkwerve 3e Blad VRIJDAG 29 MEI 1998 No. 6708 .«^c,-;.-^^;?.'-, Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragen-rubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. SPlEMiaCinEN Wat houdt het 'fibromyalgie syndroom' precies in? Kunnen mannen het ook krij gen? Antwoord: De term fibromyalgie is sa mengesteld uit de woorden fibro (dit be tekent vezel) en myalgie (spierpijn). Dit maakt tevens de klachten duidelijk. De patiënt lijdt aan pijn in de spieren waarin ook weefselverhardingen zijn te voelen. Vaak heeft men ook pijn in de gewrichten. Ofschoon verschillende oorzaken voor dit ziektebeed worden aangenomen, rekent men het meestal tot de reumatische aan doeningen. Er is geen bepaalde voorkeur voor mannen of vrouwen. Misschien speelt de aanleg hierbij een rol. De een krijgt er al jong last van maar de meeste patiënten worden op oudere leeftijd het slachtoffer. In het algemeen is warmte gunstig en ook helpen diverse pijnmidde- len. Tegenwoordig hebben de zogenaam de NSAID-medicijnen een gunstig resul taat. ttCHTEnsaNK Is men verplicht om achterin de auto gor dels te gebruiken indien zij al gemonteerd zijn? Zo ja, hoeveel boete kan ik verwach ten bij overtreding? Geldt dit voor heel Europa? Antwoord: Wat het eerste deel van uw vraag betreft kunnen wij kort zijn: het ge bruik ervan is verplicht indien er gordels aanwezig zijn. De boete bedroeg in 1997 80-, te betalen door degene die de gor del niet draagt. Vervoert u dus drie passa giers op de achterbank en bevinden zich daar drie gordels dan mogen zij in totaal 240,- aan de staatskas afdragen indien bij controle blijkt dat zij geen gordel ge bruiken. Het gebruik van de gordels is in vrijwel alle Europese landen verplicht, dit geldt ook voor de gordels op de achter bank. PFItfiVfiVfi Onlangs kregen wij een penning {zie foto kopie). Kunt u voor ons achterhalen waar deze penning afkomstig van is? Antwoord: De penning is de Nederland se Vrijwilligersmedaille, ingesteld bij Kon. Besluit van 14 juni 1958. De onder scheiding wordt uitgereikt aan de vrijwil ligers van de politie, brandweer. Nationa le reserve en de toenmalige BB die ten minste 10 jaar vrijwilligerswerk hebben gedaan. De persoon die de medaille des tijds ontvangen heeft, heeft 15 jaar vrij willigerswerk gedaan gezien de gesp met XV op het lint. De spreuk betekent: 'Het vaderiand is mij lief, liever nog de vrij heid'. MUflfTE/tf TE VFFL Door de jaren heen heb ik een aantal zil veren guldens en rijksdaalders gespaard die ik wil verkopen. Op welke wijze kan ik handelen? Antwoord: Eerst moet u de waarde weten, dus ga naar een zaak die munten of postzegels verhandelt en koop daar een Muntalmanak 1998, uitgave van de Ned. Vereniging van Munthandelaren. Daarin vindt u precies wat uw munten waard zijn, gerangschikt naar soort munt en jaar van uitgave. Houd die waarde per munt in ge dachten of noteer ze op een lijstje als u ze gaat verkopen op een muntenruilbeurs. Accepteer geen laag bedrag, vraag naar het hoogste bod. Er zijn voldoende mun- tenverzamelaars op zo'n beurs aanwezig! Natuurlijk kunt u ook aan een munten- handelaar aanbieden. MnüX Fflf OPIUM Kunt u mij vertellen wat Kart Marx nu precies bedoelde met 'de godsdienst is opium voor het volk' Antwoord: Er moet eerst een misver stand recht getrokken worden: Marx sprak niet over de godsdienst als opium vóór het volk, maar hij sprak over de gods dienst als: opium van het volk. Door het woordje voor wordt ten onrechte de in druk gewekt dat Marx bedoelde dat door de kerkelijke- en wereldlijke machtheb bers de godsdienst zou worden gebruikt als middel om het volk zoet te houden en aan zich te binden. Inopium van het volk ligt slechts besloten het verlangen van het volk naar een gedroomde, andere en bete re werkelijkheid. U kunt meer lezen over de houding van Marx ten opzichte van de godsdienst in het boekje: Karl Marx, Over de godsdienst, de taal en het joods vraag stuk, uitgeverij Pegasus; ISBN 90 6143 1409. Ieder jaar maken wij onze eigen jam van diverse vruchten. Het gebeurt wel dat er wat schimmel op de jam komt. Is deze schimmel schadelijk voor de gezondheid? Antwoord: Deze schimmel kan inder daad schadelijk voor de gezondheid zijn. Ligt het schimmellaagje bovenop en is het nog dun, dan kunt u het wegscheppen en vervangen door een laagje suiker. Mis schien houdt u niet van 'te zoet'Met min der suiker biedt u schimmels de kans uw jam als voedingsbodem te gebruiken. Daarom mag u de in de recepten voorge schreven hoeveelheid suiker niet vermin deren, want die dient er onder meer voor om de vruchten goed te conserveren. Wenst u geen al te zoete jam, dan kunt u bij de bereiding beter zoete en zure vruch- Aaibare pijlstaartroggen in nieuw reservoir NEELTJE JANS - WaterLand Neeltje Jans heeft, kort voor de pinksterdagen, een nieuwe waterbak in gebruik genomen met onder meer aaibare pijlstaartroggen. Daarnaast zijn de acht aquaria ingrijpend gemoderniseerd. Met de jongste aanpassingen heeft Water- Land Neeltje Jans de attractiviteit van Waterleven - het deel van de expositie dat de onderwaterfauna rondom het voorma lige eiland belicht - flink verhoogd. Bij Waterleven hoort ook het dolfijnensta- tion, waar bruinvis Ids nu verblijft, en de twee authentieke vissersboten die ten toonstellingen over de Oosterschelde her bergen. De nieuwe waterbak huisvest allerlei grote vissen uit het nabije Noordzeemi lieu, zoals kabeljauw, vijfdradige meun en zeebrasem. Meest tot de verbeelding spre ken wellicht de pijlstaartroggen en tarbot ten. Omdat het water in de bak niet dieper is dan een meter kunnen bezoekers deze vissen aaien. De waterbak heeft een om trek van 3,5x3,5 meter. De acht bestaande aquaria op WaterLand Neeltje Jans hebben een grondige opknap beurt ondergaan. Via een nieuw pomphuis worden ze gevuld met voedselrijk water uit de Oosterschelde, dat met behulp van een nieuwe filterinstallatie glashelder blijft. Daardoor is een goed beeld te krij gen van de fascinerende onderwaterrijk dom van Oosterschelde en Voordelta. Deze aquaria bevatten vissen als botervis, poUak, schol, tongschar, zeebaars, zee- donderpad en zwarte grondel, naast hooi- wagenkrabben, schaalhorens en zee- egels. Pronkstuk is de anemonenbak met prachtige grote zee-anemonen en zeedah- lia's. DIRKSLAND De 9 collectanten die in de week van 3 tot en met 9 mei in Dirksland hebben gecol lecteerd voor het Nationaal Fonds Kin derhulp, hebben samen 1.570,- opge haald. Het ingezamelde geld is bestemd voor kinderen in de jeugdhulpverlening. Kin derhulp financiert met de opbrengst van de jaarlijkse collecte voor deze kinderen bijvoorbeeld vakanties, het lidmaatschap van een sportclub, een schommel bij een kindertehuis, of de inrichting van een eer ste eigen kamer. Alle collectanten en gevers hartelijk be dankt! telt duizenden abonnees en wordt op Goeree-Overflakkee zo goed als huis-aan-huis gelezen! ten mengen, dan wel citroenzuur of ci troensap toevoegen. Mede met het oog op het vochtgehalte, geven wij u even de juis te verhoudingen: voor 2 a 3 potjes prui- menjam hebt u 1 kg vruchtvlees nodig en 43 kg suiker, het sap van 1 citroen en 10 a 20 pruimenpitten die u tijdens de eerste verdamping kunt meekoken en dan voor de verdere bereiding moet verwijderen. Desgewenst kunt u ook wat gembemat toevoegen. fiflii^ Juffrouw Ria van Groningen van groep 2 van de bijzondere ba sisschool 'De Regenboog' te Melissant, heeft dinsdagmiddag maar weinig overredingskracht hoeven te gebruiken om haar kleutertjes te bewegen de lunchpauze niet thuis, maar op school door te brengen. Bij mamma zouden ze best hun boterhammetje hebben gekre gen maar de kleutemeusjes hebben zich laten vertelden door de heerlijke geur van vers brood en vele soorten broodjes die door E-markt Kool waren gebracht, waardoor het voor groep 2 écht feest werd. Zo'n feestelijke broodmaaltijd met zóveel lekkers was de prijs die de heer Kool had uitgeloofd voor de mooiste kleurplaat van de rond de Paasdagen gehouden kleurwedstrijd. De echt mooi ste werd door Dianne de Vogel ingeleverd en 't was dinsdag middag net of ze jarig was, met een heleboel vriendjes en vriend innetjes op haar feestje. Het was een prachtig intermezzo voor het grut dat wat ter tafel kwam danig heeft aangesproken. In de gehouden wedstrijd won Janneke van Brakel de tweede-, en Ingrid de Vogel de 3e prijs. Dat een van de pas verrezen bedrijfsgebouwen op bedrijventerrein Provincialeweg te Goedereede zelfs een paar van die prachtige, solide, houten voordeuren telt maakt het al een beetje bijzonder, maar dat die deuren ook nog onderling verschillen en in schoonheid ijveren duidt er op dat er iets bijzonders aan de hand moet zijn en dat klopt..., want op Provincialeweg 10a is, vanuit Ouddorp, Grinwis deuren en kasten neerge streken. Zó strategisch is dat plekje dat aan al die duizenden passanten gelijk maar wat uit de collectie wordt getoond, over de drukbe- reden Provincialeweg komen ze tóch vlak langs. Dinsdagmiddag hebben die zéker hun ogen uitgekeken. Toen werd het nieuwe bedrijf 'Rival' geopend, door dochter Jolanda en de zoons Peter en René, waaraan zelfs een heuse helicopter te pas is gekomen. Die dropte de sleutel waarmee de kinderen de entree tot de nieuwe showruimte konden openen en dat was een lang verbeid moment, want het was niet echt van een leien dakje gegaan. Een van de sprekers heeft dan ook opgemerkt dat de gemeente daaraan niet echt een schoonheidsprijs heeft ver diend. „Is de gemeente er nou voor de ondernemer of is de ondernemer er voor de gemeente?" zo had de man zich afge vraagd. Maar de ondernemers Maarten en Nellie hadden zich door niks en niemand laten ontmoedigen en ze hadden doorgezet, terwil- le van hun toekomst en de voortgang van het bedrijf dat ze vijf jaar geleden als onderhoudsbedrijf hadden opgestart. Het begon in de garage aan de Koolweg waar de heer Grinwis - timmer man van origine - zich al snel tot specialist in het hangen van deuren ontwikkelde. Het nieuwe bedrijf in Goedereede is er toch gekomen, want de garage in de Koolweg was al snel veel te klein geworden, zeker toen het bedrijf niet meer alleen voor particu lieren-, maar ook voor de utiliteitsbouw een graag bezocht adres werd. Het credo 'duurzaam bouwen' heeft aan die grote belang stelling zeker bijgedragen. Inzicht, durf en ondernemerschap werd het echtpaar Grinwis-Hameeteman toegedacht, zij ver zorgt de p.r., de public relations van het bedrijf, hij munt uit in vakmanschap en dat moet een goede basis zijn om aan het bedrijf voort te bouwen. Intussen heeft het gezin Grinwis in Goedereede zich een woning verworven, want even was de bewoning een probleem toen het huis in Ouddorp was verkocht. Vele tientallen genodigden maakten dinsdagmiddag het ope- ningsfeeset mee waarin de kinderen Grinwis een groot aandeel hadden, dochter Jolanda zelfs met een mooi gedicht waarin ze bewondering voor het doorzettingsvermogen van haar ouders liet blijken. De gearriveerde helicopter liet de sleutel zakken en toen kon de zaak geopend worden; het was vooral de showroom die opzien baarde, want daarin staan tientallen deuren geshowd, soms tra ditioneel en soms veilig achter een rolluik dat 's avonds kan worden neergelaten en dat indringers die een woning binnen willen geen kans geeft. STICHT I N G OUDDORP - De werkgroep Ouddorp van de Stichting 'Adullam Gehandicap tenzorg' organiseert een grote verkoping op D.V. zaterdag 30 mei 1998 in en rondom Herv. verenigingsgebouw 'Eben-Haëzer', Preekhillaan 3. U bent van harte welkom van 10.00 tot 16.00 uur. Er is van alles te koop, o.a. bedrukte t- shirts, specerijen, Ouddorpse advocaat, gebakken vis. Ook kunt u uw kapotte boeken in laten binden en het 'Boemeltje' staat weer start-klaar. Vanaf 12.00 uur kunt u 'mee rijden' naar logeerhuis 'De Mantelienge' om de nieuwbouw te bezichtigen. Voor informatie over vrijwilligerswerk in het logeerhuis wordt u van harte uitge nodigd. Tot ziens! MIDDELHARNIS De gespreksgroep is bedoeld voor aan staande ouders die meer willen weten over zwangerschap, bevalling en de pe riode daarna. De deelnemers kunnen zelf aangeven welke onderwerpen zij graag behandeld zouden zien. Enkele voorbeel den: bevalling, borst- en flesvoeding, huilen, werken en een baby. Er zullen veel nuttige tips worden gegeven en er varingen kunnen worden uitgewisseld. De gespreksgroep vfordt gegeven: Plaats: wijkgebouw Zorg en Welzijn Groep, Langeweg 72 te Middel harnis. Data: woensdag 3, 10, 17 en 24 juni 1998. Tijd: 19.30 tot 21.30 uur. Kosten: per persoon, per bijeenkomst: 7,50 voor leden en 12,50 voor niet-leden. Per cyclus van 4 bijeenkomsten: 25,- voor leden en 42,50 voor niet-leden. Informatie en aanmelden bij Zorg en Welzijn Groep, ma t/m vr tussen 09.00 en 12.00 uurop tel. (0181)626226. Het jaar 1998 is in veel opzichten een bijzonder jaar. We mogen in dit jaar denken aan 350 jaar Vrede van Munster, 50 jaar staat Israël, 100 jaar geleden besteeg Wilhelmina de troon en 50 jaar geleden werd ze opgevolgd door nu prinses Juliana. Op 6 juni D.V. zal er aan het feit dat de staat Israël 50 jaar bestaat aan dacht besteed worden door een gro te koor-, solo- en samenzangavond te beleggen. Deze zangavond zal plaatsvinden in de Grote kerk van Heusden. De aanvang is 19.30 uur. De medewerkenden zijn: chris telijke zangvereniging 'Con Amore' uit Opheusden; Cees Meyering, dirigent; Maarten van Dijk, koororganist; Arjan de Bruyn (11 jaar), jongensalt; Edith de Bruyn, alt; Marius van der Valk, tenor; Lennert Knops, organist. De toegangsprijs is zo laag mogelijk gehouden, 5,- collecte voor de onkos ten. Een gedeelte van de collecte zal bestemd worden voor een Evangelisatie- kamp in de Oekraïne. Elke zomer gaan er vanuit ons land jongeren naar de Oekraï ne om kinderkampen te bezoeken en daar het Evangelie van vrije genade te brengen. Daar is veel geld voor nodig. Vandaar ook deze collecte-aankondiging. Dit gaat uit van de Stichting Kom Over En Help. De zangvereniging 'Con Amore' uit Opheusden bestaat uit een gemengd en een kinderkoor. Het gemengde koor heeft 137 leden en het kinderkoor 51 leden. Ze zullen deze avond zowel gezamenlijk als afzonderlijk te beluisteren zijn. Bij twee nummers zal ook de tenorsolist medewer king verlenen. Het koor geniet landelijke bekendheid. Zo hebben ze al vele malen meegewerkt aan avonden in Kampen, Hasselt en wel met gerenommeerde koren, zoals het Urker visserskoor 'Crescendo' en het Kamper mannenkoor 'Door Eendracht Verbon den'. Elke twee jaar werken ze ook mee aan een veilingconcert in Ochten waareen gemiddeld bezoekersaantal vermeld kan worden van 3500 mensen. Het koor heeft het voornemen om in de komende jaren alle 150 psalmen op cd uit te brengen, gezien de de enorme belangstelling voor de eerste cd 'Opheusden zingt'. 'Con Amore' is een koor dat afwijkt van de door veel koren gebaande wegen. Van daar dat wij verblijd zijn door hun toezeg ging om mee te werken aan deze avond. Op zaterdag 30 mei wordt in Kerkwerve (tussen Zierikzee en Brouwershaven) een grote aktiedag gehouden ten behoeve van een nieuw kerkcentrum voor de Her vormde gemeente. Er is een grote rom melmarkt rondom de Ring van het dorp. Tevens worden op die dag de Zeeuwse kampioenschappen palingroken gehou den. Er worden paarden beslagen en een mini-stoomtram rijdt door het dorp. Het rad van avontuur zal draaien en er is werkelijk voor ieder wat wils; bloemen, oliebollen, paling, poffertjes, handwer ken, zelfgemaakte kaarten, curiosa, te veel om op te noemen. De aktiedag wordt om negen uur precies geopend door de heer H. Schipper, pas tor van de Hervormde gemeente. Na trompetgeschal en klokgelui kunnen de portemonnees open en de gekochte waren in de tas. Om vier uur wordt er opgeruimd en 's avonds om half acht wordt de aktiedag afgesloten met een (gratis toegankelijk) concert door de 'Westhoekzangers' in de Hervormde kerk te Kerkwerve. De activiteitencommissie die het evene ment organiseert hoopt op goed weer en een kooplustig publiek. uertederende aehoortekaartjes U vindt ze bij GEBR. DE WAAL. Maak uw keuze uit het nieuwe modellenboek. We zien u graag op ons adres: Langeweg 13, SOMMELSDIJK Arjan en Edith de Bruyn zijn als broer en zus ook al geen onbekenden meer in de muziekwereld. Ze hebben beiden les van de bekende concertzanger Ör. Pieter Vis. Beiden werken vaak mee aan zangavon den door het hele land. Vorig jaar hebben ze beiden ook meegewerkt aan een cd- opname met Joodse en Jiddische liederen waarvan de eerste dit najaar uit hoopt te komen. De organist Lennert Knops is benoemd tot vaste organist bij het mannenkoor 'Reho- both' uit Klaaswaal; naast de vele concer ten die hij geeft. Ook hoopt hij dit najaar een cd op te nemen met voornamelijk kerstliederen. Niemand minder dan de bekende Pieter Vis hoopt, samen met Arjan en Edith, deze cd vol te zingen. We hopen u volgende week meer te ver tellen over het programma. Allen wordt u hartelijk uitgenodigd deze avond bij te wonen. Gezien ook het thema en onze verbondenheid met het Joodse volk is het te hopen dat de kerk te klein zal zijn. «o i Een feestje op school

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 9