PREDIKBEURTEN M Bekijk het leven in zand, wind en water Schaakkampioenschap Goeree-Overflakkee 1998 Publicatie van 'De Motte' over Industrieel Erfgoed Lepelaars ontdekken bij het Quackjeswater Ruud van Hoojf superieur Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 29 MEI 1998 Aan de Koningin Julianaweg te Middelharnis staan nog de stille getuigen van wat eens de Centrale Veiling voor Goeree-Overflakkee was. In deze loodsen is voor miljoe nen guldens verhandeld. De veiling heeft een bewogen geschiedenis, die enigszins parallel loopt met de land en tuinbouwhistorie van het eiland. Het begin Op 25 oktober 1916 - dus ten tijde van de Eerste Wereldoorlog - vond in Middel harnis een historische bijeenkomst plaats. Op wiens initiatief het e.e.a. plaatsvond, is niet helemaal duidelijk, maar het was J. van der Koogh die pleitte voor de oprich ting van een veiling voor land- en tuin bouwproducten op Goeree-Overflakkee. In deze tijd ontstond in Nederland schaarste aan diverse producten, waaron der groenten en landbouwgewassen. Reeds op 30 oktober 1916 vond in Hotel Meijer de eerste veiling plaats; velen zou den nog volgen, want de 'Vereniging Cen trale Veiling voor Goeree Overflakkee' was al spoedig een feit. Het bestuur had grootse plannen, want op 2 november 1916 werd een perceel grond aan de Koningin (toen nog Prinses) Julianaweg aangekocht. Hier zou een veilinggebouw moeten verrijzen. Op de eerste algemene ledenvergadering d.d. 16 januari 1917 bleek, dat lang niet iedereen enthousiast was. Intussen werd er door de Regering voor veel landbouwproducten een veil plicht ingesteld, zodat de veiling kon flo reren. De veilingen werden dan ook druk bezocht door commissionairs en hande laars. Kortom de veiling had duidelijk bestaansrecht en kon in korte tijd aardige reserves opbouwen voor mindere tijden. Dat dit nodig was bleek al ras, want na de beëindiging van de Eerste Wereldoorlog werd in december 1918 de veilplicht voor peen en uien afgeschaft. Vele boeren besloten om hun producten weer op de oude wijze te verhandelen en negeerden de veiling, waardoor de afslager aanzien lijk minder werk kreeg. Zo werden er in die eerste jaren per middag bedragen van zo'n 150.000,- gehaald, maar in het sei zoen 1919/1920 bereikte men slechts een totale omzet van 28.000,- Eind 1919 werden de veilingen verplaatst naar Hotel Zaaijer. Omdat de aanvoer van landbouw producten weinig meer voorstelde, ging men zich extra toeleggen op het veilen van groente en fruit. Dit trok veel bezoekers, die veelal kleine partijen inkochten. Het was daar een gezellige drukte. Zo schetste Servaas van der Valk in het jubileum boekje van de veiling een kleermaker uit Stad aan 't Haringvliet, die op gezette tijden en veelal niet brandschoon ter vei ling verscheen en de aanwezigen ver maakte door zijn brullend 'mijn'-geroep. Hoe duur hij kocht en wat hij kocht wist hij de meeste keren niet eens. Aan het eind van de veiling verhandelde hij het groot ste deel van het gekochte weer; natuurlijk met verlies. De rest laadde hij op zijn fiets, nam in Hotel Zaaijer persoonlijk ook nog een 'lading' in en vertrok oostwaarts. Koste hem het vervoer te veel zweetdrup pels, dan kiepte hij eenvoudig de helft van zijn lading peentjes, kroten, enz. in de Vliegers en zette opgewekt zijn reis voort. Die man was alzo op zijn wijze een 'daag- je uit' geweest.' Een eigen lolcatie Het bestuur had in 1916 wel een perceel grond gekocht, maar tot de bouw van een eigen loods was het nog steeds niet geko men. Wel waren er diverse plannen ter tafel gekomen, maar zij waren of te duur of de leden konden er niet mee instem men. Uiteindelijk was het op 15 juli 1920 zover, dat men akkoord ging met de aan koop van een houten loods staande aan de Langeweg, en deze naar het terrein te ver plaatsen. In november 1920 was het his torische moment daar: de veiling had een eigen onderkomen. Een deel van het vei linggebouw was ingericht tot kantoor, maar grote omzetten werden niet geno teerd door de veilingmeester. De mede werking van de landbouwers was niet groot en ondanks het vele gelobby en het maken van propaganda door veilingmees ter en bestuur bleef de aanvoer van land bouwproducten achter. Gelukkig kon men voorlopig nog teren op de opbrengsten uit de eerste twee veilingjaren. Ondanks het uitblijven van de belangrijke landbouw producten, liep de veiling van diverse andere producten, zoals eieren, zwarte bessen en aardbeien redelijk goed. De groenten- en fruitveilingen raakten geheel ingeburgerd. Er werd zelfs kleinvee en verse vis afgeslagen. In het boekjaar 1925/1926 wist men, voor het eerst na de Eerste Wereldoorlog, het bedrag van 100.000,- te overschrijden. De levering vond o.m. plaats door tussenkomst van enkele sorteerstations verspreid gelegen op het eiland. Uitbreidingen In het midden van de jaren twintig begon men wederom op bescheiden schaal met het veilen van uien. Hiervoor werd in 1925 achter het bestaande gebouw een houten sorteerloods opgericht. De loods met een afmeting van 32 bij 8 meter was ook een tweedehandsje, afkomstig uit Rotterdam, en kostte slechts 900,-. Tevens werd overgegaan tot mechanise ring. Zo verscheen er in de loods een uien- sorteermachine van enorme omvang aan gedreven door een benzinemotor. De uien werden verpakt in eigen balen. Toch viel de aanvoer van uien enorm tegen, boven dien waren de wel ter veiling gezonden uien van niet al te beste kwaliteit. Zo wer den van de miljoen balen van de oogst 1927/1928 slechts 3.000 balen via de vei ling verhandeld. De lokatie van de veiling - vlakbij het sta tion - nodigde uit om een spoorlijntje evenwijdig aan de loods te laten aanleg gen. Intussen groeide de veiling op bescheiden schaal, maar dan breken de crisisjaren aan. We hebben in het voor gaande gezien, dat in tijden van crisis de handel via de veiling steeg. Ook nu 'pro fiteerde' de veiling van de crisis, maar de omzetten ten tijde van de Eerste Wereld oorlog werden niet gehaald. In het midden van de jaren dertig verschafte de veilplicht van vroege aardappelen extra werk. Er werd weer geïnvesteerd in gebouwen, want in 1938 richtte men een nieuwe ste nen loods op. Deze loods kwam precies tussen de twee bestaande houten loodsen in te staan. Men kon het zich zelfs permi- teren een elektrisch afmijntoestel aan te schaffen. Het jaar daarop werd een grote stenen loods met een oppervlakte van 40 bij 13 meter gebouwd. Deze loods vormt nu het achterste deel van het veilingcom plex en is te zien vanaf de Juliana van Stol- berglaan. Aan het eind van de jaren dertig was er een duidelijke toename van het aantal uienveilingen. De oorzaak hiervan lag in het feit, dat de buitenlandse importeurs van de uien, met name Engeland, klachten hadden geuit over de kwaliteit van de uien. Hierdoor dreigde een belangrijk afzetgebied verlo ren te gaan. Om dit te voorkomen werd de veiling ingeschakeld. Op het veilingter rein konden de uien worden gesorteerd en in balen verpakt. Zo werden in het jaar 1939/1940 ca. 67.000 balen gesorteerd en nog eens 123.000 balen voor transport gereed gemaakt. Ondanks de oorlogsomstandigheden van de Tweede Wereldoorlog werd in 1943 de houten loods uit 1925 vervangen dooreen stenen loods. Het wegvallen van een belangrijk deel van de export werd ruim schoots gecompenseerd door de invoering van een veilplicht voor uien en peen, waardoor men het op de veiling zelfs extra druk kreeg. Zo werden in het boekjaar 1942/43 zo'n 33 miljoen kg uien en 26 miljoen kg peen geveild Herhaalde malen zijn er in de veilingloodsen militai ren gelegerd geweest, hetgeen het interi eur en het exterieur van de opstallen geen goed deed. In deze periode nam de ver bouw van witlof grote vormen aan. In februari/maart 1944 werd een groot deel van het eiland onder water gezet, waar door de aanvoer van landbouwproducten vanzelfsprekend aanzienlijk daalde. Kort na de oorlog werd de landelijke veilplicht voor uien opgeheven; in 1950 schafte men de veilplicht voor peen af Zonder die ver plichting verkochten de landbouwers het grootste deel van deze landbouwproduc ten niet meer via de veiling. In het midden van de jaren vijftig bedroeg het geveilde kwantum van de totale oogst zo'n 10%. Toch lag de jaarlijkse omzet van de vei ling in die tijd zo rond de miljoen gulden. Het bestuur constateerde, dat de boeren slechts schoorvoetend toetraden. Niet alleen de landbouwproducten, maar ook steeds meer groenten, witlof en fruit wer den rechtstreeks verkocht naar Rotterdam. Door de slechte verbindingen was het aan tal kooplieden van de overkant, die de vei ling bezochten, gering. Over verbindin gen gesproken: het tramspoor evenwijdig aan de loodsen werd in 1955 opgebroken; het was al sinds 1948 niet meer in gebruik. Fusie en het einde In de jaren zestig ging men over tot samenwerking met de Coöperatieve Tuin bouw veil ing der Zuid-Hollandse Eilan den G.A. te Rotterdam, wat uiteindelijk leidde tot een fusie. Met ingang van 1 januari 1965 werd de Centrale Veiling voor Goeree Overflakkee onderdeel van de ZHE. Op dat moment telde de vei ling circa 400 leden, die 200,- per lid kregen uitgekeerd. In het contract was tevens opgenomen, dat de veiling te Mid delharnis tot 1 januari 1972 in bedrijf zou blijven, maar de deuren sloten reeds vóór die tijd. In de ledenvergadering van de ZHE van 5 april 1970 werd namelijk besloten, dat er vanaf 15 april 1970 geen veilingen te Middelharnis meer zouden plaatsvinden. Enkele maanden daarvóór was er onder de Flakkeese landbouwers en tuinders een enquête gehouden, waarin zij werden gepolst of zij genegen waren, dat er een leveringsplicht voor enkele pro ducten zou komen. Dit was nodig om de veiling levensvatbaar te houden, want de aanvoer stond al enkele jaren op een laag peil. Uit de resultaten van de enquête bleek, dat er geen behoefte en draagvlak bestond om de veiling nog langer in stand te houden: de deuren gingen nu definitief dicht en enkele maanden later werden de opstallen verkocht aan de firma Dijkers Pijl. De panden zijn vanaf dat moment in gebruik als werkplaats/opslagplaats van dit aanne mingsbedrijf Zo zijn er tal van voormali ge veilinggebouwen een tweede leven begonnen. De bekendste daarvan is wel de vroegere veiling van Aalsmeer, hierin is thans een beroemde televisiestudio geves tigd. Op het veilingterrein staan nog enkele gebouwen, die ik in het voorgaande nog niet heb genoemd. Aan de voorzijde van het terrein staat de bewaarplaats van plan- Zondag 31 mei 1998 Eerste Pinksterdag OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. R. Veldman en 18.30 uur kand. J. Joppe, Rouveen. liben-Haë- zer: 9.30 uur kand. J. Joppe en 18.30 uur ds. R. Veldman - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur Icesdicnst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. Koster en 18.30 uur ds. C. Maas - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur, 11.15 uur Duitstalige dienst en I8.30uurds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. J. W. van Estrik en 17.00 uur en 18.45 uur ds. J. C. den Toom. STELLEND AM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. W. Ch. Ruijgrok en 18.00 uur ds. L. Groenenberg, Oud-Beijerland - Ger. Kerk 10.00 uur ds. P. C. Koster en 18.30 uur ds. J. Koster (zangdienst). MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 uu rds. J. G. Blom en 18.00 uur ds. N. den Ouden, Tholen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. C. J. Veltman, Henge lo - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 9.45 uur zingen Pinksterlicderen; 10.00 uur ds. J. het Lam en 18.00 uur ds. M. J. Paul. Vrijdag 5 juni: 14.00 uur ds. J. het Lam, bevestiging en inzegening van het huwelijk van Jan van Strien en Arja van Putten - Ger. Gem. 10.00 en 18.00uurds. A.M. den Boer. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Schaap en 18.00 uur kand. A. van Kralingen, Ridderkerk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDUK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. C. den Toom en 18.00 uur ds. J. G. Blom - Lukaskapel HDG 10.00 uur Zingen Pinksterliederen; 10.15 uur ds. J. Willemsen en 15.30 uur Samen- zangdienst - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. E. L. van Dunné-de Bijll Na- chenius. Eerste woensdag van de maand van 21.30 tot 22.00 uur Inter kerkelijk Avondgebed - Herv. 'Exo dus' Gem. 10.00 uur ds. J. H. Verwaal. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. P. Voets en 18.00 uur ds. L. W. Ch. Ruijgrok - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur student J. M. J. Kie viet - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. H. Out - Ger. Kerk (Vrijge maakt) 9.30 uur ds. H. van Dijken en 16.45 uur in Exoduskerk ds. H. van Dijken (Openb. bel., voorber. H.A.). NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. A. Belder - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. van Lingen, openb. Geloofsbe lijdenis en 18.00 uur ds. M. Messema ker, Kamerik - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 9.45 uur zingen Pinksterliede ren; 10.00 uur ds. L. D. Burger en 18.00 uur ds. A. Vos - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. H. Vollmuller en 18.00 uur dr. J. Vlaardingerbroek. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Vos en 18.00 uur ds. L. D. Bur ger- Ger. Kerk 10.00 uur dr. J. Vlaar dingerbroek en 18.00 uur drs. J. M. Wilschut. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. B. ten Hove en 18.00 uur ds. A. J. van den Herik, Moordrecht - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lees dienst - Ger. Kerk 9.30 uur dhr. G. J. Smouter en 18.00 uur dhr. J. van Lam balgen. LANGSTRAAT- Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Maas, Oud-Beijerland. ZIERIKZEE - Evang. Lutherse Gem. 10.00 uur ds. R. v. d. Berg, Delft. SINT MAARTENSDIJK - Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. A. den Hartog - Ger. Gem. in Ned. 3x leesdienst - Oud Ger. Gem. 3x leesdienst. tuitjes van de Coöperatieve Vereniging 'De Flakkeese Plantui'. Deze bewaar plaats dateert uit 1950, maar is als zoda nig niet meer in gebruik. Daarachter staat het voormalige koelhuis van de Coöpera tieve Vereniging tot bewerking van land bouwproducten 'Centrum'. Dit grote pand, met los daarvan een gebouwtje voor diepvriescellen, dateert uit 1955 en is nog lange tijd in gebruik geweest, maar doet nu eveneens dienst als opslagruimte. Het voorgaande lijkt een lang treurdicht, want een echte landbouwveiling is eigen lijk niet echt van de grond gekomen. Zeker als we zien welk klein percentage van de totale oogst van het vruchtbare eiland uiteindelijk ter veiling werd aange leverd. In tijden van oorlog beleefde de veiling 'betere' tijden, omdat dan belang rijke producten van hogerhand moesten worden geveild. Verscheidene keren heeft men op het punt gestaan de veiling te slui ten, maar mede omdat men nog enkele reserves in kas had, en ook door het optre den van de bijzonder energieke directeur, de heer H. van Heest, heeft de veiling toch ruim een halve eeuw bestaan. Was de vei ling voor landbouwproducten minder van belang, voor de verkoop van groenten heeft de veiling lange tijd een vooraan staande plaats ingenomen, zowel op het eiland als in de regio. Kortom de geschie denis van de veiling vormt een belangrij ke schakel in de landbouwhistorie van het eiland. Het was tevens een ontmoetings plaats van handelaars en landbouwers: een centrum van de handel. Jan Both - bestuurslid van 'De Motte' Op zaterdag 6 juni aanstaande om 9.30 uur start de excursie van Natuurmonumenten, waarbij een wandeltocht wordt gemaakt rond het Quackjeswater. De excursie begint bij de Speeltuin De Houten Paard- jes, ten zuiden van Rockanje (Voome). Voor deelname aan deze excursie vraagt Natuurmonumenten een vergoeding van 5,- aan volwassenen, ƒ3,- aan leden van de vereniging en 1,- aan kinderen tot en met 12 jaar. Lepelaars en zilverreigers Het bos rond het Quackjeswater is niet zomaar een bos. Je waant je er in het oer woud: grillige stammen en lianen, scheef- gewaaide bomen, klimplanten en kamper foelie, van alles is voorhanden om een sprookjesachtige indruk te maken. Dat verandert abrupt wanneer je bij het uit kijkpunt komt, maar ook hier vandaan kun je schitterende dingen ontdekken: de zil verreigers en lepelaars, die allebei zeld zaam zijn in Nederland. Beide soorten broeden zelfs hier op Voome! Verrekijker In de rietkragen rond het Quackjeswater is ook allerlei leven te bespeuren. De riet zanger en de kleine karekiet komen hier voor. Maar wie al deze vogels echt op zijn gemak goed wil observeren doet er wel goed aan om een verrekijker mee te nemen. Er valt steeds weer wat nieuws te ontdekken. Maar daarvoor moet u wel meegaan - en misschien wel zaterdagoch tend vroeg uw bed uit. Maandag 1 juni 1998 Tweede Pinksterdag OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. R. Veldman, bediening Heilige Doop - Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst - Doopsgezinde Gem. lO.OOuurds.J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. W. van Estrik, bevestiging nieu we lidmaten. STELLENDAM - Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. P. Voets. MELISSANT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. G. Blom - Ger. Gem. 9.30 uur lees dienst - Ger. Gem. in Ned. 10.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 9.00 uur ds. M. J. Paul, medewerking kinderen zondagsschool - Ger. Gem. 10.00 uur ds. A. M. den Boer. HERKINGEN - Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. Schaap - Ger. Gem. 10.00 uur lees dienst. SOMMELSDUK - Herv. Gem. 9.30 uur ds. K. Exalto. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 9.00 uur ds. L. W. Ch. Ruijgrok - Chr. Ger. Kerk 9.30 uur student A. A. Egas - Ger. Gem. 9.00 uur ds. J. de Pater, Krabbendijke. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. Belder - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. van Lingen. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 9.30 uur ds. L. D. Burger. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. B. ten Hove - Ger. Gem. 11.00 uur ds. J. de Pater van Krabben dijke. SINT MAARTENSDIJK - Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. den Hartog - Ger. Gem. in Ned. 9.30 uur leesdienst - Oud Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst. Natuurexcursies op Neeltje Jans in 'Juni Natuurmaand' Je zou het niet zeggen, zo vanaf de weo over de Oosterscheldekering: datje dwars door een prachtig natuurgebied rijdt! Dat de zandduinen van Neeltje Jans vol met leven zitten ontdek je tijdens een excursie met een aan het eiland ver knochte gids. In de maand juni kun je er iedere dinsdagavond en zondagmiddag meer over te weten komen. Details De excursies worden gegeven namens zowel Het Zeeuwse Landschap als Na tuurmonumenten. Samen beheren deze organisaties de natuur op Neeltje Jans. Je hoeft je niet van tevoren aan te melden. Dinsdagavond De excursies worden gehouden op dins- adgavond om 19.00 uur. Startpunt is het naambord van de natuurorganisaties aan de Oosterschclde-kant van de par keerplaats van Waterland Neeltje Jans, Voor de parkeerplaats vraagt Waterland Neeltje Jans een vergoeding. Voor deel name aan de excursies wordt een bijdra ge gevraagd. Voor niet-leden is dat 7,50 voor leden 5,- en voor kinderen 2,50. Steeds meer planten De natuur op Neeltje Jans is zo oud als de Oosterscheldekering. Zodra de kering klaar was zijn de werkeilanden met ver eende krachten omgetoverd in een duin- terrein. Vanaf dat moment veranderde Neeltje Jans ieder jaar ingrijpend! Lang zaam maar zeker groeien er steeds meer planten. De zaden worden aangevoerd door de natuur! Ook steeds meer vogels ontdekken dit nieuwe natuurgebied. Geen wonder dat er een aantal zeer enthousiaste natuurgidsen graag op pad gaan met mensen, die deze duinen willen leren kennen. Uitwaaien De excursies zijn niet alleen een leuke ontdekkingsreis maar ook een prima ge legenheid om lekker uit te waaien. Houd er rekening mee, dat het door die frisse wind ook wel eens een stuk koeler kan zijn dan verder landinwaarts! Het is een goed idee om iets te eten of te drinken mee te nemen voor onderweg. Eigen groep Heeft u een groep vrienden of kennissen voor wie u een excursie wilt organiseren, belt u dan met excursiecoördinatrice me vrouw P. Sloof-Spijker, tel. (0113) 695431. Zij kan excursies organiseren in vele talen en voor vele leeftijden. Autobedrijf Jan van Dijk J. Boeter-K. W. Wijnands1-0 F. L. Troost - J. Santifort0-1 A. L. van Maurik - F. Meiaard .1-0 R. van der Wende - A. A. KhaneshirO - 1 C. J. Smit- E. Verbeekrem. H. Logmans - M. H. R. van der Waalrem. voorlopig W. H. M. van Geelen - J. P. Boschrem. W. L. Knops - J. Noordijk1-0 T. C. van Prooyen - P. Lesuis...rem, L. C. Struik - A. Visserrem. Het begint er op te lijken dat titel verdediger Ruud van Hooff op nieuw ruimte kan gaan maken in zijn toch al goed gevulde prijzen- kast. Hoewel er nog 2 ronden te gaan zijn heeft hij reeds een vol punt voorsprong op de concurrentie. Afgelopen maanden in Dirksland was Ivo Lagendijk het volgende slachtoffer. Met 2 pionnen achterstand geloofde hij het wel en reikte Van Hooff de hand. Er zijn naast Ruud nog slechts 3 personen die enig zicht hebben op de titel. Dit zijn Martin Verolme en Jan van Genderen die in de 5e ronde een onderlinge remise speelden. Als derde kanshebber moet Bram Mourik getipt worden die een punt cadeau kreeg wegens afwezigheid van diens tegenstander, W. J. Tanis (vakan tie). Voor de volgende ronde in Stellen- dam staat dan ook de kraker Ruud van Hooff tegen Martin Verolme op het pro gramma. Zou Verolme de stunt van vorig jaar kunnen herhalen? Toen lokte hij Van Hooff in een uiterst vreemde stelling vol met valkuilen en won bekwaam. Het is een publiek geheim dat Van Hooff nog nooit heeft gewonnen van Verolme. Naast deze klassieker in het schaken zal Jan van Genderen de strijd aanbinden met Bram Mourik. Beide spelers zullen naast hun eigen spel regelmatig met een schuin oog naar 'die andere partij' kijken. De aanvang is 20.00 uur in De Rank te Stellendam. Uitslagen 5e ronde op 25 mei 1998 1I. Lagendijk - R. van HooffO - 1 2. M. Verolme - G. J. H. van Genderenrem 3. A. L. Mourik - W. J. Tanis1 - O 4. C. Bakelaar - M. L. van der Waalrem. 5. A. van Rossum - J. C. van der Velderem. 6. 7. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. E. Santifort - H. W. A. Knops ..1 A. Koppejan - P. SpeelmanO W. de Vos - B. Loosjes1 Indeling voor de zesde ronde op 2 juni 1998 1R. van Hooff- M. Verolme 2. G. J. H. v. Genderen - A. L. Mourik 3. M. L. v.d. Waal-A. van Rossum 4. C. Bakelaar - J. Boeter 5. J. Santifort -1. Lagendijk 6. A. A. Khaneshir - W. J. Tanis 7. J. C. v. d. Velde - A. L. van Maurik K. W. Wijnands - H. Logmans M.H. R. v.d. Waal-CL Smit E. Verbeek - W. L. Knops F. L. Troost - W. H. M. van Geelen R. v. d. Wende - T. C. van Koppen F. Meiaard - E. Santifort J. P. Bosch - P. Lesuis A. Visser - P. Speelman 16. J. Noordijk - L. C. Struik 17. H. W. A. Knops - W. de Vos 18. B. Loosjes - A. Koppejan De top 5 na de vierde ronde W.P. S.B. ap l.R. van Hooff5.0 13.5 13.50 2. M. Verolme4.0 17.5 13.50 3. A.L. Mourik4.0 15.0 11.25 4. G.J.H.v. Genderen.4.0 13.0 10.00 5. M. L. V. d. Waal3.5 14.5 9.00 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. Centrum van de handel De veiling eindjaren '40 V^sm Hoiel Meijer waar de eerste veilingen werden gehouden •:•:•^:•:•:^^•:v:^^^•:!:::•»3•:!:•:•:^•:^•:•:•:•:•:•:•:•:•:•:•:^•:•:•:•:•:•:■:■:■:•: OFFICIEEL DEALER Brielle Spijkenisse Slagveld 19 Kelvinweg13 Tel, (0181) 413777 Tel. (0181) 624900 Honda-dealer voor de Z-Hollandse eilanden O

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 10