Normen en waarden weer herwaarderen Ziekenhuis bouwfase 2 is van start gegaan Indonesië nu, en verder kievit warmte outoschade Aan de leden van de EHBO 'i'1%1. j\-?3 FOCWA Fusie van Rabobank Den Bommel en Rabobank Ooitgensplaat/Stad aan 't Haringvliet AA^MINNAARD Oplevering in het jaar 2000 70e Jaargang VRUDAG 22 MEI 1998 No. 6706 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 48 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 48 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 15,00 JAARABONNEMENT 58,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 instattatiebedrijf Visser Visser PvdA-bijeenkomst over meer veiligheid Jawel, zij die maandagavond in het Prieel aanwezig waren op een door de PvdA belegde discussie-avond over de vraag hóe weer een veiliger samenleving te bereiken, die heb ben het goed gehoord: een beter normbesef is de beste vorm van preventie! De gedoogcultuur waar aan jongeren én ouderen zoveel 'vrijheid' ontlenen, dient te worden ingeperkt en het - elkaar - bij brengen van normen en waarden dient te worden herwaardeerd, zo luidt de boodschap. Dat dringend advies waarmee door zo veel behoudenden van harte zal worden ingestemd blijkt het geestelijk goed ook van 2e Kamerlid Peter van Heemst, die het voorwerk heeft verricht dat moet lei den tot een definitieve veiligheidsnota van de PvdA. De geluiden uit de samen leving zelf worden landelijk verzameld op een vijftiental bijeenkomsten waarvan er maandagavond een in Middelhamis werd gehouden, weliswaar niet echt druk bezocht, maar wie er was toonde zich zeer betrokken, ook al mocht dan worden vastgesteld dat het leef- en woonklimaat op Goeree-Overflakkee zich als heel wat veiliger presenteert dan in tal van andere gebieden in den lande en in de regio. Van de meeste importantie wordt het ook geacht niet alleen symptomen van o.a. jeugdcriminaliteit te bestrijden (repressie lost slechts tijdelijk een probleem op) maar vooral de reden ervoor weg te nemen waarin de heer Van Heemst het lokale bestuur een belangrijke rol toe denkt. Hem lijkt het dat de Politiewet d.d. 1993 zo zal moeten worden aange past dat daarin nog duidelijker wordt vastgelegd hoe gemeenteraden bij de politiezorg sturend en beoordelend te be trekken zijn. Forum Het forum waarop vragen konden wor den afgevuurd werd geleid door de heer Van Dongen, lid Gedeputeerde Staten, met als leden Jos v. d. Vegt, vroeger ge meentesecretaris Oostflakkee, de heer Van Heemst, mevr. Roos Bosua, burge meester, de heer W. Noordzij, oud-direc- teur Mavo Oude Tonge en de heer Van Nieuwkoop, hoofd-basiseenheid. Elk van de forumleden wist zich op Goe ree-Overflakkee in een rustig gebied en elk van de forumleden heeft het anders meegemaakt, met name de heer v. d. Vegt die directeur van Stadion Feyen- oord is geweest en rondom de kuip - zondag nog - onterende taferelen heeft meegemaakt. De leer van normen en waarden zou mis schien op de scholen onderwezen moeten worden, dacht oud-onderwijsman Noordzij, ouderen zouden weer vreugd in het werk moeten propageren en het jongeren voorleven hoe je samen een leuk leven leiden kunt. Hoofd basiseenheid de heer Van Nieuwkoop raadde ook aan in te zetten op de oorzaken van de onveiligheid, immers vinden velen dat het leven hen onvoldoende geluk biedt, met alle ont sporing als gevolg. De verantwoordelijk heid begint heel dicht bij huis, bij de rol van de ouders en zeker niet primair bij de politie, tekende de heer Nieuwkoop aan. Serieus nemen Had de heer Van Heemst in zijn toelich ting op de door hem samengestelde nota met nadruk gezegd dat de gevoelens die de burgers tegenover de politie tot uit drukking brengen heel serieus dienen te worden genomen, dat moet ook gegolden hebben voor de klacht van een jongeman die liet weten dat de straat waarin zijn vader woont door één oudere bewoner wordt geterroriseerd, zó erg dat niemand de man durft te benaderen en zeker niet corrigerend. De man pleegt zelfs vernie lingen aan andermans eigendommen. De heer Van Nieuwkoop bracht hem qua politie-optreden geen enkele hoop: We zouden het bewijs moeten hebben, maar kunnen op zoiets geen twintig recher cheurs zetten", liet hij weten, maar dat zal de jongeman hebben begrepen. Met 20 minuten van één rechercheur zou hij wellicht óók tevreden zijn geweest. Met het politie-antwoord werd de man niet anders dan het bos ingestuurd. Een effec tiever methode iemand als bedoeld tot een socialer gedrag te brengen is dat de woningbouwcorporatie waarvan hij z'n woning huurt maatregelen neemt. De burgemeester in het forum zei het maar eerlijk dat ook de beeldvorming van de politie niet altijd een goeie is. In derdaad zou ze als gemeentebestuurder méér invloed op het werk van de politie willen hebben én, hoopt ze, zullen ook de mensen elkaar op hun gedrag aan gaan spreken, niet op ruzie-achtige toon, maar netjes en beleefd tegenover elkaar, voorwaarden om meer gemeenschapzin te kweken. Er is een weg terug, propageert ook de heer Van Heemst in zijn nota: „als we het optimistisch bekijken zijn we een land van mensen met een sociale inslag en -vitaliteit. We hebben veel voor elkaar over en we staan klaar voor burenhulp en voor vrij willigerswerk, dat biedt volop kans om samen te werken aan veiligheid. Zo kreeg de bijeenkomst waarop zoveel onnodig kwaad de revue was gepasseerd toch nog een haast happy end. r^ ISO 9002 Op de weg naar een totaal vernieuwd ziekenhuis in Dirks- land is dinsdag weer een belangrijke stap gezet met de on dertekening van de bouwopdrachten voor bouwfase II. Aan de tafel vrijwel dezelfde ondertekenaars - zij het ouder, bre der, grijzer... - als ruim 9 jaar geleden toen de opdracht voor bouwfase I werd getekend. Met de uitvoering daarvan zijn - wederkerig - goede ervaringen opgedaan en die wor den ook in bouwfase II verwacht. „We kennen eikaars sterke en zwakke punten en tussen ons is alles open en bespreekbaar", stelde dinsdagmorgen, namens het ziekenhuisbestuur de heer O. v. d. Ridder als directeur algeme ne zaken vast. Weliswaar moesten soms 'duimschroeven' worden gebruikt om gemaakte afspraken ten volle na te laten komen, maar zelfs dat heeft geen kwaad bloed gezet omdat elk van de partijen zijn hoge opvattingen over het afleveren van kwaliteit zozeer is nageko men dat de resultaten tot tevredenheid stemmen. Het in fase I gerealiseerde beddenhuis, de poliklinieken en het laboratorium staan er na inmiddels 7 jaar intensief gebruik nog uitstekend bij, het geeft - aldus dhr. v. d. Ridder - alle vertrou wen dat ook fase II tot een goed einde zal worden gebracht. Het optimisme en het doorzettingsvermogen dat bij de onvoor spelbaar lange voorbereiding van fase I heeft geglorieerd, zijn ook nu weer toegepast. Wanneer fase II in het jaar 2000 zal wor den opgeleverd zal de vernieuwbouw, inclusief de voorberei ding een kwart eeuw hebben geduurd. In 2000 zal er dan ook een geheel nieuw ziekenhuis staan dat dan ruim 75 miljoen gulden zal hebben gekost en het op één na kleinste ziekenhuis van Nederland zal zijn. De laatste bouwfase omvat de bouw van een nieuwe operatie afdeling met de centrale sterilisatie, een nieuwe afdeling fysio therapie, een nieuwe apotheek, nieuwe accomodaties voor de specialisten, voor de civiele dienst, archiefruimte, magazijn ruimte, een personeelsrestaurant, ruimten voor de technische dienst, de financiële administratie en de directie, dat alles ten bedrage van ruim 20 miljoen. De architectuur is opnieuw van architectenbureau Ad Gestel b.v. te Middelhamis. Hoofdaannemer is BAM te Rotterdam. De Rabobanken Den Bommel en Oolt- gensplaat/Stad aan 't Haringvliet gaan fuseren. Tijdens de gehouden ledenver gaderingen op 18 mei hebben de leden unaniem ingestemd met het fusievoorstel van de beheerscolleges. Tevens zijn de statuten gewijzigd onder andere op het gebied van de aansprake lijkheid de vorm Beperkte Aansprake lijkheid wordt omgezet in Uitgesloten Aansprakelijkheid. De officiële fusieda tum is 1 juli 1998 en de banken gaan sa men verder onder de naam Rabobank Overflakkee Oost UA. Het hoofdkantoor wordt gevestigd in Ooltgensplaat en de kantoren Den Bom mel en Stad aan 't Haringvliet zijn kan toren waar de cliënten ook hun bankza ken kunnen afwikkelen en waar zij te recht kunnen voor advies. Door de samenvoeging wordt het balans totaal ongeveer 145 miljoen gulden en wordt er werk geboden aan ongeveer 20 mensen. Het werkgebied van de bank betreft de plaatsen Ooltgensplaat, Den Bommel, Stad aan 't Haringvliet en de direct naas te omgeving. Tot algemeen directeur is benoemd de heer B. van Beek, die directeur van Den Bommel was vanaf 1 oktober 1988. De fusie maakt het mogelijk nu het spe cialisme in eigen huis aan te bieden. Zo kunnen de cliënten rekenen op een goede en betaalbare dienstverlening, ook in de toekomst. CpMBi itm afdeling Ouddorp maandag 25 mei as. Met meer dan gewone belangstelling volgt Nederland de ontwikkelingen in de Gordel van Smaragd. De voormalige kolonie blijft tot de ver beelding en herinnering spreken. En verder staan er natuurlijk behoorlijke economische belangen op het spel. Met belangstelling volgen, betekent natuurlijk niet dat we ook begrijpen wat er gebeurt, of liever hoe het gebeurt. Duidelijk is dat er machten zijn los gemaakt of losgeraakt die uiteindelijk het vertrek van president Soeharto tot gevolg zullen hebben. Maar om nu te doen alsof een oude, vrijwel machteloze man het veld ijlings ruimt, zonder zelfs maar maatregelen te hebben kunnen treffen die hem uit de wind houden, zou naïef zijn. Met oosterse verfijndheid is een stelsel van verte genwoordigers van tegengestelde belangen rond de president opgebouwd. De tijd moet leren hoe die kluwen uitrolt Een voorbeeld van het subtiele machtspel was deze week tussen en op de regels te lezen. Hoofdrolspelers zijn de voorzitter van het parlement - tevens voorzitter van de regerende partij Golkar - Harmoko, de schoonzoon van Soe harto, generaal Prabowo van de strategische reserve Kostrad, en de minister van defensie, tevens stafchef van het leger, generaal Wiranto. Dat althans zijn de namen die - met die van oppositieleider Raïs - veelvuldig genoemd wor den. Bij nader inzien is hetpredicaat hoofdrolspe ler misschien wat te veel gezegd. Soeharto maakt tot op heden bepaald geen uitge bluste indruk. Het lijkt erop dat hij nog heel veel touwtjes in handen heeft. Maar niet alle touwtjes. In ieder geval niet dat van de 'zilveren koorde'. We zouden het bijna verge ten, maar de crisis zette vorig jaar in met de fi nancieel-economische malaise in Zuid-Oost Azië. De waarde van de roepia daalde in augustus vorig jaar angstaanjagend. De regering van Indonesië reageerde daarop door een aantal pro jecten te schrappen - de huidige vice-president Habibie was de bouwer van menig geldverslin dend project - en het inroepen van de hulp van het Internationaal Monetair Fonds (IMF). En daar- Gas - Water - Warmte Zuidweg 2, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01 mee haalde het bij wijze van spreken de wereld in huis. Het verwijt van inmenging met binnen landse zaken kan nu niet meer gemaakt worden, als de buitenwereld aandringt op hervormingen. De afspraken die gemaakt werden om de hulp daadwerkelijk te realiseren logen er niet om. De oplossing van Soeharto ook niet: voor een groot deel werden de lasten afgewenteld op het volk En daarmee was de eerste bron van onrust gecreëerd. Natuurlijk was ook wel bekend dat het privévermogen van de Soeharto-clan fabelachtig hoog is. Ook kon men (wel) narekenen dat de be zuinigingen en extra belastingen voor die groep niet zo ingrijpend zouden zijn. Intussen zakte de waarde van de roepia zo sterk dat er paniek uitbrak onder de bevolking, die aan het hamsteren, en in een later stadium aan het plunderen sloeg. Wat het laatste betreft, het is tevens een voorbeeld van de ingewikkeldheid van het oosterse machtspel. Er is al gesuggereerd dat de plunderingen (voor een deel) waren georgani seerd om zo greep op de betogingen te krijgen. Ingrijpen van het leger, of de strategische reser ve, wie weet welke macht het trouwst is aan Soeharto mag het zeggen, zou dan te begrijpen zijn. Dat de plunderingen zich richten op de bezit tingen van de Chinezen heeft meerdere redenen. De Soehartodynastie doet zaken met enkele rijke Chinese handelsconglomeraten en de Chinezen zijn eigenlijk de middenstanders van het land. Economisch is het een enorm sterke groep. Tenslotte werkt ook hier het recept: de woede van een bevolking wordt afgeleid via de aanval op een minderheid. Inmiddels waren er in het begin van dit jaar verkie zingen. Het kiesstelsel van deze democratie zit wel zo in elkaar dat de Golkarpartij het voor het zeggen heeft. Daarnaast hebben de militairen een stem in het politieke kapittel. Op zich is dat een Indonesisch recept, wat gedragen wordt door de redenering dat het volk te militairen nodig had om het te bevrijden. Daarom moesten volksvertegen woordigers en militairen samen het land besturen. De grondwet van 1945 regelt dat ook nauwkeurig. Die van 1949 was meer naar Nederlands voor beeld, dus met een scheiding van deze machten. In de jaren vijftig wisten de militairen definitief door te dringen in de sociale, economische en politieke wereld, de grondwet van 1945 was uitgangspunt Criticasters en bewonderaars van Soeharto zijn het over een ding eens, op een uiterst sluwe en bekwame manier heeft hij in de loop der jaren het bestuursapparaat naar de hand gezet. Het Congres bestaat uit het parlement, vertegenwoor digers van functioneel groepen en van provincies. Het zet de politieke lijnen uit en mandateert de president Inmiddels heeft Soeharto - de presi dent dus - de bevoegdheid om een derde van de leden zelf te benoemen. Verder moet iedere ver antwoordelijkheid dragende persoon lid zijn van de door hem gecontroleerde Golkarpartij Omdat de staatsideologie Panca Sila (geloof in God, in humaniteit, in nationalisme, Indonesische demo- .REGISTERACCOUNTANTS Middelhamis Barendrecht Tel. (0187) 489143 Tel. (0180) 621033 Goeree-Overflakkee B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning DoetinchemsestTDOt 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187)482606 centrale verwarming - sanitair OOSTDIJK 49 - SOMMELSDIJK cratie en geloof in sociale rechtvaardigheid) opge nomen moet zijn in alle partijprogramma's, blijft er weinig ruimte over voor een reële oppositie. Onder huids moet het echter 'gekookt' hebben. De oppositieleiders blijken nu veel meer stem te hebben dan vermoed. De studenten vragen om politieke hervormingen, om democratie. Zij wor den momenteel bijgevallen door de oppositie. Of gebruikte de oppositie de studenten? In ieder geval hoort bij die oppositie ook een stroming die het geloof in God (Allah) heel wat serieuzer wil nemen dan nu het geval is, ook dat nog. Enerzijds de roep om politieke hervormingen, anderzijds de vraag om dagelijks brood. Wie de brug weet te slaan tussen deze twee, heeft een machtig wapen. Als die twee elkaar vinden zonder coördi natie, werken ze als een ongeleid projectiel. Zoals het er nu uitziet weten de militairen er goed mee om te gaan. Of moeten we toch kijken naar de oppositie. Dan vergeten we de paleisrevolutie binnen de Golkarpartij Verdacht snel kwam deze week de onenigheid naar buiten. Nu president Soeharto verkiezingen heeft aange kondigd, en zijn aftreden, lijkt de ergste kou van de lucht Het IMF zal blij zijn. De koersen in Jakarta schoten omhoog. Er is een typisch oos ters middel te baat genomen: tijd rekken. Intussen kunnen belangen worden veilig gesteld en worden machtsverhoudingen uitgebalanceerd. Macht verslaaft. Een verslaafde laat niet gauw iets los. Eerst moest worden gesloopt, hier gaat de vroegere hoofdingang helemaal neer (de draaideur staat voortaan in een Sommelsdijkse serre) KEMA CERTIFICATE 36570 Langeweg 38 Nieuwe Tonge Tel. 0187-651396 De ondertekening: links de heren C. Noorthoek, voorz. R. van Putten, directeur O. v. d. Ridder. Geheel rechts de heer Barnhoorn die tekent namens de BAM VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDK) - REPORTAQE - FOTOQRARE OUDDOftP-WaststraMtSS-TeMoon (0187)681612/ Fax683734 RENESSE-Printahop-Hogozoomi 72-Tohtoon (0111) 462400 De diploma-uitreiking is niet op dinsdag maar op Het bestuur

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 1