eeNet breidt uit! MEDISCHE DIENSTEN Calando krijgt een til-lift J^a Opklaringen verwacht boven 'Sportcomplex De Gooye'! Kerkdiensten Ger. Gemeenten Advendo zingt Zeiljacht op zandbak MINNAARD VASTGOED Opbrengst collecte Bibliotheek 'Eben-Haëzer' DeZeemanspotweerte hulp geroepen voor de EOD 70e Jaargang DINSDAG 19 MEI 1998 No. 6705 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS de: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Gnnwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 48 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 15,00 JAARABONNEMENT 58,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930- Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 GOEREE-O VERFLAKKEE - De loka le Internetaanbieder op Goeree-Over- flakkee, FlakkeeNet, heeft 8 mei jongst leden een nieuw netwerk in gebruik ge nomen voor haar abonnees. De plusmi nus 450 abonnees van FlakkeeNet kun nen via dit nieuwe netwerk sneller sur fen op het wereldwijde computernet werk Internet. Compleet nieuw netwerk FlakkeeNet's eerste netwerk dateerde uit 1996, toen Willem-Jan Tanis samen met zijn broer ook op Goeree-Overflakkee In ternet gingen aanbieden. De toenmalige infrastructuur moest regelmatig worden uitgebreid omdat het aantal abonnees van FlakkeeNet gestaag toenam. Maar op den duur kwam het eind van de uitbreidingsmogelijkheden in zicht. Wil lem-Jan Tanis zegt: „Met de huidige groei zou het oude netwerk binnen afzienbare tijd overbelast raken, vandaar dat we zijn overgegaan op een nieuw netwerk, dat is voorbereid op de toekomst". Het nieuwe netwerk is in eerste instantie een stuk sneller, daarnaast heeft het een grotere capaciteit (het kan dus meer abon nees aan) en het ondersteunt tevens de nieuwe snelle 56 k modems. Bovendien heeft het netwerk een landelijke dekking, zodat men vanuit geheel Nederland tegen lokale kosten kan inbellen. Iets wat erg handig is voor enkele van onze zakelijke klanten. Groei FlakkeeNet Dat de uitbreiding nodig was, blijkt wel uit de groeicijfers van FlakkeeNet. April 1997 (FlakkeeNet bestond toen een half jaar) haalde FlakkeeNet nog de kranten met haar 50e abonnee, in ruim 1 jaar is dit aantal gegroeid naar de 450. Ook op de FlakkeeNet website is de groei goed te merken, momenteel wordt de FlakkeeNet pagina (www.flakkee.net) zo'n 10.000 keer per maand bezocht. Dit heeft alles te maken met de algehele groei van het Internet. Een groei die ove rigens nog maar net lijkt te zijn begonnen. Bepaalde onderzoekers verwachten dat binnen nu en één jaar het aantal gebruikers in Nederland zal zijn verdubbeld. Mede oprichter van FlakkeeNet, Willem-Jan Tanis, zegt: „Deze uitbreiding zal dan ook zeker niet de laatste zijn. Ook wij moeten rekening houden met een verdubbeling van het aantal abonnees". Groot geworden door klein te blijven Zoals de naam het al zegt richt Flakkee Net zich op Goeree-Overflakkee. Maar er zijn ook wel abonnees afkomstig van aan grenzende eilanden. Want het FlakkeeNet tarief van 23,50 per maand (onbeperkt) is nog steeds één van de voordeligste in Nederland. Daarnaast kan men bij Flak keeNet altijd tegen lokale kosten inbellen. Het Flakkeese karakter komt ook terug in de inhoud van de FlakkeeNet-side, hierop is allerlei lokale informatie te vinden. Be langrijk hierbij zijn de bedrijven die een eigen plek hebben op FlakkeeNet. Zo zijn ze gemakkelijk vindbaar voor de langs surfende Internetter. Dit geldt ook voor de lokale verenigingen, uit sponsoroverwe- gingen kunnen zij een gratis homepage krijgen op FlakkeeNet. Tesamen met de homepages van de abon nees ontstaat er zo een hele Flakkeese om geving op het Intemet. „Veel mensen waarderen die Rakkeese omgeving", zegt Willem-Jan. „Dit blijkt ook uit de vele gesprekken die ik met de mensen heb. Abonnees kunnen mij altijd bellen, wanneer ze bijvoorbeeld een pro bleem met software of de configuratie hebben. En mochten we er telefonisch niet uitkomen, dan ga ik even langs bij die klant. Als kleine provider moet je het na tuurlijk hebben van de persoonlijke servi ce die je kunt bieden. Dat is namelijk het grootste voordeel ten opzichte van een grote provider". Wat Willem-Jan zegt, zie je ook vaak terug in testen van Intemet providers, zoals onlangs in de Consumentengids. De grootste providers hebben vaak de minste faciliteiten en de minste service. Toekomst Hoe ziet FlakkeeNet de toekomst voor zich? Willem-Jan: „Nou momenteel kun nen we weer hard genoeg groeien. Met deze snelle internetverbinding en grote inbelcapaciteit zijn we er voorlopig hele maal klaar voor. Daarnaast hebben we het volgende nog op het programma: zeer binnenkort wordt de FlakkeeNet site weer helemaal vernieuwd, en onze abonnees krijgen binnenkort nieuwe Internet-soft ware. Wie meer informatie wil over FlakkeeNet kan bellen naar: 499902 of e-mailen naar: info@flakkee.net. (Ingezonden) Zoals u al meerdere malen in deze krant hebt kunnen vernemen dat de gemeente Dirksland het ingediende 'praat'plan tot behoud van het gehele sportcomplex intern aan het evalueren is en door de nodige medeburgers op de voet gevolgd wordt gelet op de reacties in deze krant. Het praatplan is op 26 maart 1998 inge diend, met daadkrachtige besparingen en onderbouwing, daarvan tevens is voor de toekomst een aantal items daaraan toege voegd met financieel inzicht, dit als praak- stuk. Zo is in een drietal weken door het Stich tingsbestuur de heer J. de Vos, J. Kievit, mevr. Jongejan en manager van het Com plex de heer L. Jongejan en ondergete kende een plan gepresenteerd dat voldoet aan de gemeentelijke budgettaire eisen. Als initiatiefnemer van dit in werking ge zette plan moet het me dan ook van het hart dat het plan door de aanwezige over heidsvertegenwoordigers, te weten burge meester Boonstra, Wethouder Eshuis, Sec retaris Blijenberg en de ambtenaar hoofd financiën de heer Koppejan goed is ont vangen en gelet op de tijd die zij nodig gehad hebben om een eventuele afwijzen de reactie te formuleren en met de direct betrokkenen te bespreken is mijns inziens ruimschoots voorbij. Wij mogen dan ook veronderstellen dat het slechts een forme le kwestie is om tot openhouden van het complex te beslissen. Ook achter de schermen is er door de po litiek verantwoordelijken intern overleg geweest, dinsdag 19 mei 1998 is er dan opnieuw overleg tussen College van B en W (en raadsleden?) en het Stichtingsbe stuur aangevuld met ondergetekende. Tussen het vorige overleg en dat van dins dag 19 mei is er een nieuw college aange treden, het moge duidelijk zijn dat zij niet over één nacht ijs gaan, maar dat is weder zijds. Het ingediende plan geeft in basis aan, dat mimschoots voldaan wordt aan de gestel de eis van de gemeente dat de bijdrage van de gemeente niet het maximaal gestelde subsidie overtreft. In basis kunnen wij dan ook los van het ingediende plan nog jaren vooruit voordat dat subsidiebedrag wordt bereikt. De oorzaak van deze wending en wie ver antwoordelijk was en is voor de situatie waarin het Sportcomplex thans verkeert is op dit moment niet van belang daar alle betrokkenen hun verantwoording van ver leden, heden en toekomst in zullen zien. Het is dan ook een democratisch appèl op alle leden van de raad om niet met oog kleppen op thans met een afwijzend voor stel te komen want dat zal, zeker gelet op de situatie en mogelijkheden, niet voor zoete koek aangenomen worden. Thans de grootste partij in de gemeente raad van Dirksland, te weten de SGP, schreef in haar informatieblad uitgave d.d. 11 mei 1997: „Willen wij nogmaals bena drukken dat voor de SGP het zwembad NIET DICHT hoeft, maar dat wij na tien jaar ervaring in het bestuur van De Gooye weten, dat het niet goedkoper kan en dat de huidige prijs voor een doorsnee-Dirkslan- der (bijvoorbeeld een SGP'er) te hoog is". Het CDA schrijft in haar programma 1998-2002 het volgende over het zwem bad: „Het CDA vindt dat er duidelijkheid moet komen in de situatie rond het zwem bad 'De Gooye'. Moeilijke keuzes dienen hierbij niet uit de weg gegaan te worden, doch primair vindt het CDA dat een der gelijke voorziening in onze gemeente thuis hoort, het moet echter financieel wel haalbaar zijn. Mijn reactie op bovengenoemde twee ci taten: „Na tien jaar ervaring het niet goed koper kan" (SGP) en „het moet financieel wel haalbaar zijn" (CDA). Het is goed dat men in de politiek de vinger aan de pols wil houden als het om algemene gelden gaat, doch het ingediende plan geeft aan dat men wel degelijk goedkoper had kun nen werken over een langere periode en dat het plan aantoont dat zelfs met een veel lager subsidiebedrag gewerkt had kunnen worden. Het moge duidelijk zijn dat uit boven staande inleiding primair gesteld kan wor den dat wanneer de Raad haar verant woording zal nemen, men niet uitkan onder het besluit dat het Sportcomplex De Gooye open zal moeten blijven wil men politiek geloofwaardig verder kunnen HEMELVAARTSDAG Nieuwe Tonge - Oude Tonge: Hemelvaartsdiensten OUDDORP - woensdagavond 19.30 uur ds. A. Vermeij van Zwijndrecht. MELISSANT - woensdagavond 19.30 uur ds. J. Beens van Nijkerk. HERKINGEN - woensdagavond 19.30 uur ds. J. W. Verweij van Geldermal- sen. NIEUWE TONGE - woensdagavond 19.30 uur ds. A. Bac van Bodegraven. gaan. Tevens lijkt het mij ook duidelijk dat de eerder ingeslagen weg door het col lege van B en W, door de verantwoording onder te brengen bij een commerciële instelling, dit leidt tot veel hoger jaarlijk se subsidiebedragen van de gemeente, dan thans gerealiseerd kan worden. Om reden dat deze ondememer een commercieel ob ject moet aankopen (en dat is mogelijk hoger dan de huidige WOZ-waarde voor openbare gebouwen) met daarbovenop een winstmarge. Als oprecht CDA'er en met respect voor anders georiënteerden kan en zal onderge tekende dan ook geen genoegen nemen met een Politiek NEE als het gaat om het open blijven van het Sportcomplex De Gooye en naar ik mag aannemen velen met mij. Dinsdag 19 mei 1998 zal het College met een reactie komen op het ingediende plan, ondergetekende hoopt dan ook dat in hun reactie naar voren zal komen dat men het College van B en W, het Stichtingsbestuur De Gooye en ondergetekende voorne mens zijn om het zwembad open te hou den maar dat het raamwerk waarbinnen dit zal geschieden nog in nader overleg uitgewerkt zal gaan worden want er zijn, gelet op de toekomst, nog de nodige punt jes die besproken moeten worden. Want ook de toekomstplannen zijn reeds gepre senteerd in het plan, alleen als praaton- derwerp ter nadere uitwerking, doch wel als onderdeel van het totale plan. Indien echter B en W in haar reactie op het ingediende plan van 26 maart 1998 een voor het Stichtingsbestuur en ondergete kende een geheel ander alternatief plan zal presenteren en waarvan de uitwerking nadere bestudering c.q. stellingname be hoeft zal hiervoor bedenktijd nodig geacht worden en zal of kan de commissieverga dering opnieuw uitgesteld worden het geen nadelig werkt voor het behoud van het Sportcomplex. De vertragingen die er al geweest zijn in de afgelopen periode leiden al voor grote problemen aangaande het aangaan van af spraken voor het nieuwe seizoen 1998/ 1999. Zo kan zwemclub De Gooye wel opdoeken als er geen adequate maatrege len getroffen worden. Ondergetekende gaat er dan ook vanuit dat, mede gelet op de collegewisseling en de grote betrokkenheid van de burgers van de drie kernen dat de burgemeester en de beide wethouders voorbesprekingen ge voerd hebben en de commissieleden (in) formeel geïnformeerd hebben. Beide wet houders dhr. P. Koningswoud en dhr. A. J. Schouten hebben dan ook al vele jaren zitting gehad in het Stichtingsbestuur De Gooye en behoeven dus niet geheel op nieuw met de materie vertrouwd te raken, zij kennen de situatie op hun duimpje en kunnen aan het ingediende plan zien waar de schoen knelt. Wat zouden we mogen verwachten van een slagvaardig college: - toezegging dat het sportcomplex open blijft. - toezegging dat men kan starten met het in gang zetten van de renovatiewerk- zaamheden. - toezegging dat het personeel niet langer in onzekerheid behoeft te verkeren. - toezegging dat Stichting weer nieuwe (langlopende) contracten mag afslui ten. - toezegging dat men het raamwerk in nauw overieg met het Stichtingsbestuur verder wil uitwerken. De stichting Fonds Zomerpostzegels schenkt een tillift aan de stichting Palliatieve Zorg te Dirksland ten behoeve van het hospice 'Calando' dat door de stichting wordt gereali seerd. Het echtpaar Aarden uit Middelhamis, de regiover tegenwoordigers van het fonds, overhandigde gistermiddag de cheque waarvan de tillift betaald kan worden. Een tillift is een hulpmiddel om mensen, die moeilijk kunnen be wegen of daardoor pijn krijgen of erg vermoeid raken, in een comfortabele houding te brengen of te verplaatsen. Dit apparaat kan door één persoon bediend worden en is zodoende onmisbaar in een voorziening als CALANDO. De tillift kan gebmikt wor den om de bewoners van bed in de stoel te helpen of zelfs voor het in en uit het aangepaste bad helpen, dat door de firma Lopi- tal beschikbaar gesteld is. Nu de afronding van de bouw en de inrichting plaatsvindt merk je steeds meer dat naast het streven naar een huiselijke omge ving hulpmiddelen onmisbaar zijn. Het behandelen van de pijn en andere symptomen vraagt om deskundigheid maar ook om die hulpmiddelen. Alles wordt erop gericht om de kwaliteit van de laatste levensfase zo hoog mogelijk te laten zijn. „We zijn dan ook blij dat zovelen daaraan mee willen werken", zei ds. M. J. Paul, als voorzitter van het bestuur bij de overhandiging van de cheque. Calando, het hospice in Dirksland, waar mensen de laatste tijd van hun leven verzorgd kunnen worden, wordt eind juni opge leverd. De eerste bewoners kunnen vanaf 1 juli terecht. De vrij willigers en de vaste medewerkers worden in de tussenliggende periode geschoold en getraind. Verder wordt er hard gewerkt aan de inrichting en het huiselijk maken van de woningen. Daarvoor is er nog wel het een en ander nodig omdat de finan ciële positie van de stichting PZD zodanig is dat niet alles gelijk ingericht kan worden zoals men dat zou willen. De werkgroep heeft als voorwaarde gesteld dat bij ingebruikname de ruimtes, waar de bewoners verblijven, comfortabel en gezellig moeten zijn. Door de medewerking van het fonds Zomerpostzegels en door vele anderen kan dat doel bereikt worden. Het bestuur hoopt dat een ieder mee blijft leven, om de zorg voor de bewoners van CALANDO mogelijk te maken. - toezegging dat men de ingediende toe komstige praatplannen ook als onder deel ziet van verdere uitwerkingen. - toezegging dat men niet verantwoorde lijk voor meerjaren plan afhankelijk wordt van ontwikkelaar/aannemer. - toezegging dat men oog heeft voor ver leden, heden en de toekomstige finan ciële aspecten. - toezegging dat de sporthal desondanks ook open kan blijven. - toezegging dat men niet voornemens is personeel van het Sportcomplex af te laten vloeien. - toezegging dat er een aktieteam ge vormd zal gaan worden welke de reno vatie zal gaan coördineren. - toezegging dat er een Zr. Gorissen con venant bereikt zal worden. Als 'initiatiefnemer' heb ik bij de inlei ding geschreven, doch dat initiatief is voortgekomen uit het feit dat ik Zr. Goris sen eens op een gemeentevergadering geheel vooraan zag zitten en onverwild dacht ik aan die andere vrouw waarvoor wij als voormalige eilandbewoners zo daiikbaar zijn. U denkt dan ook genlijk aan Paulina Maria van Weel, zij koos ook voor het welzijn van de Dirkslandse bevolking al was dat vanuit een andere positie. Zr. Gorissen was naar mijn idee ook zo'n idealist, zij was de ware initiatiefneem ster. Ere wie ere toekomt! In navolging bij de eerste steenlegging van het ziekenhuis en ter nagedachtenis aan Zr. Gorissen: „Hij Zijne hand bewa rend uitstrekke over al degenen, die tot den opbouw zullen medewerken". Van ganser harte hoop ik dan ook dat het gezond verstand zal zegevieren, en dat de Raad aan de opbouw zal meewerken en dat politieke winden geen vat krijgen op besluiteloosheid. Met dankbaarheid heb ik dan ook de diverse meelevende berichten gelezen in deze krant en hoop dan ook dat er door deze situatie geen verdere polarisatie op treedt. Met dank voor plaatsing. K. L. Kievit Bouwdijk 34 3248 LA Melissant Goeree-Overflakkee B.V. Op D.V. 23 mei hoopt de Chr. Gemengde Zangvereniging Advendo een uitvoering te geven in de Ned. Herv. kerk te Nieuwe Tonge. U bent daar hartelijk welkom, om te luisteren en te zingen. Hebt u er wel eens aan gedacht om op een koor te zingen? Bij Advendo probe ren we met elkaar liederen te zingen om samen GODS lof te verkondigen. U bent van harte welkom op een dinsdag avond van 20.00 tot 22.00 uur in het ver enigingsgebouw Elim te Nieuwe Tonge. GOEDEREEDE De 12 collectanten die in de week van 3 tot en met 9 mei in Goedereede hebben gecollecteerd voor het Nadonaal Fonds Kinderhulp, hebben samen ƒ1.129,75 op gehaald. Het ingezamelde geld is bestemd voor kinderen in de jeugdhulpveriening. Kin derhulp financiert met de opbrengst van de jaarlijkse collecte voor deze kinderen bijvoorbeeld vakanties, het lidmaatschap van een sportclub, een schommel bij een kindertehuis, of de inrichting van een eer ste eigen kamer. Alle collectanten en gevers hartelijk be dankt! OUDDORP l.v.m. Hemelvaartsdag is de bibliotheek geopend op D.V. vrijdag 22 mei van 15.30 tot 16.30 uur en van 18.30 tot 20.30 uur. Verder elke donderdag op de normale tij den geopend. De Goereese viskotter GO 55 vangt niet alleen vis, maar ook oorlogstuig. Al de tweede keer dit jaar kwam in de netten van deze visser een bom terecht. Aanlanding in de haven zou te veel gevaar opleveren, vandaar dat de EOD van de Marine te hulp geroepen werd. Op vrijdag 15 mei werd de bemanning van de Stellendamse reddingboot opgeroepen om de marinemensen aan boord van het vaartuig te laten brengen. Zij brachten de experts bij de uiterton aan boord van de GO 55, die aldaar de bom onschadelijk maakten. Het was een engelse vliegtuigbom van 500 LBS, die werd meegenomen naar de haven van Stellendam, vanwaar hij onder politiebegeleiding zal worden vervoerd naar Den Helder. CO»4Bi Op vrijdagmiddag 15 mei jl. werd de be manning van de reddingboot Griend door de kustwacht post Ouddorp opgepiept. Op de zandbak 'de Ooster' was een zeiljacht, met aan boord drie perosnen en twee hon den, gestrand. Het zeiljacht was afkomstig uit IJmuiden en was op weg naar de Oosterschelde. Daar men dacht dat ze de kop van Schou wen al hadden gepasseerd voeren ze rich ting kust. Deze vergissing leverde de stranding op. Door de Griend werd de boot van de zand bank gesleept. l.v.m. motorstoring van het jacht werd besloten om het jacht naar Stel lendam te slepen. Door de Zeemanspot werd het jacht over genomen en naar Stellendam gebracht voor reparatie. ARTSEN Middelhamis - Sommelsdijk: dokter J. L van der Ven, tel. 482117. Ouddorp: tel. 681312. Goedereede - Stellendam: praktijk Goedereede, tel. 491367. praktijk Oude Tonge, tel. 641259. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooltgensplaat: dokter H.P. Maas, tel. 611269. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tandarts Du Toy van Hees, West Achterweg 32, Middelhar- nis, tel. 483621 (van 11.00 tot 11.30 uur). De til-lift ontleent z'n kracht aan een accu, links mevr. Koningswoud, midden ds. Paul, rechts dhr. Aarden die het cadeau namens de Stichting Fonds Zomerpostzegels aanbood Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187)482606 NIEUWE TONGE VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO STUDtO - REPORTAGE - FOTOORAFIE CZI CZ3 CD C=3 Cjg OUDDORP-WMtsinat 35'Taltfoon (0187) 681612/Féx 603734 RENESSE-Printatnp-Hognoom 172'TtMoon (0111) 462400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 1