EHAIIDEII-niEUWS Zwembad Dirksland UITNODIGING Tweedehands boekenmarkt Flat rate tijden Jubileumjaar telefonische hulpdienst Verkoping vrouwenvereniging '--•-.^:;<.*5'' Open ochtend 'Van Vrouw tot Vrouw' Publicatie van 'De Motte' over Industrieel Erfgoed Zangavond Wemeldinge 3e Blad VRIJDAG 15 MEI 1998 No. 6704 Ingezonden Naar aanleiding van de reactie van de heer Leen de Berg op mijn ingezonden stuk ter zake het zwembad wil ik opmerken, dat er, toen er sprake was van de stichting van een zwembad in Dirksland, een sprei- dingsplan zwembaden bestond. Op dat moment was er, naast het instructiebad in Middelhamis en het openluchtzwembad in Stellendam, op Goeree-Overflakkee plaats voor één zwembad. Dat zwembad is toen - terecht - door de initiatiefnemers uit Dirksland geclaimd. Nu weet ik niet of de normen later veran derd zijn of dat de lobbymachines van de gemeenten Middelhamis en Goedereede zo goed functioneerden, maar feit is dat er twee baden zijn bijgekomen. Nu staat het natourlijk iedere gemeente vrij om te trachten bepaalde voorzieningen binnen haar grenzen te realiseren, maar ik herin ner mij nog dat een toenmalige wethouder in Middelhamis, toen gevraagd werd of een nieuw bad daar nu werkelijk noodza kelijk was, antwoordde dat Middelhamis toch niet bij Dirksland kon achterblijven. Voorwaar, een uitermate sterk argument! Wanneer de landelijke norm echter strikt was gehandhaafd, zouden de huidige pro blemen waarschijnlijk niet zijn ontstaan. Het tekort, zoals dat er nu ligt, is natuur lijk te hoog. Daarbij kun je je echter afvra gen of dat tekort, bij een eerdere bijsturing door middel van een adequatere bedrijfs voering, de huidige omvang zou hebben bereikt. Natuurlijk kan de schuld van het tekort niet uitsluitend bij het gemeentebe stuur worden gelegd, dat laat echter onverlet dat een aantal raadsleden deel uitmaakt van het zwembadbestuur en in feite met twee petten op zit. Sommige raadsleden menen dat dit moet kunnen, maar de situatie ten aanzien van het zwembad heeft, naar mijn mening, vol doende duidelijk gemaakt dat het zeker niet in alle gevallen kan. Je kunt, per definitie, niet als lid van het bestuur van het zwembad pleiten voor behoud ervan en vervolgens als lid van de raad voor stellen het bad te sluiten. Dat is hypocrisie ten top. Het zijn dergelijke feiten die er voor zorgen dat de politiek ongeloofwaar dig wordt, om van ethisch handelen maar niet te spreken. Feit is ook dat het niet reserveren voor onderhoud, zeker voor een zwembad dat uitermate gevoelig is voor de inwerking van vocht, warmte, chloor en wat dies meer zij, om het zachtjes uit te dmkken, onverstandig is. Ik vraag me af of de inschakeling van vrij willigers zou kunnen bijdragen aan de voortzetting van de exploitatie van het bad. Een aanzienlijk aantal vrijwilligers helpt gelukkig al bij activiteiten voor gehandicapten en ouderen, maar de vraag is of er voldoende vrijwilligers te vinden zijn die met een veel grotere frequentie beschikbaar moeten zijn. Daarnaast kan het bad natuurlijk niet zonder professio nele leiding en een idem dito kader. De wijs er in dit verband op, dat het ontbre ken van voldoende vrijwilligers onder andere de reden is dat de traditionele jeugdtriathlon op 5 mei ter ziele is en dat de jaarlijkse triathlon of mn-bike-mn dit jaar elders plaatsvindt. Het gaat hierbij om slechts twee evenementen per jaar en dat geeft toch op zijn minst te denken! (Ove rigens is het ook weer een gemiste kans om het sportcomplex onder de hoogst noodzakelijke aandacht te brengen.) Ik voel me uitermate gevleid door de vriendelijke woorden van Leen aan het slot van zijn betoog. Ik heb bij mijn afscheid van de bank echter al aangekon digd dat ik mijn aandacht zou gaan rich ten op de vele hobby's en interesses wel ke bijna veertig jaar bleven liggen. Mijn tijd is daar meer dan voldoende mee gevuld. Ik pas dus echt voor tijd- en/of energierovende - min of meer openbare - activiteiten. Bovendien zijn er met het zwembad al zoveel mensen bezig, dat ik niet zou weten wat ik daaraan nog zou kunnen bijdragen, maar als men mijn mening over bepaalde zaken op prijs stelt, dan kan men die natuurlijk met alle plezier krijgen. P. de Man Herkingen: Bij het op de kant trekken van een zware visboot verbrandde de koppelingsplaat van de auto. Volgens één om stander zou dat een reparatie zijn van wel 950,-, maar „nee", zei een ander, „dat is heel veel werk en dat kost minstens 1800,-". Weet je wat je moet doen, gaf een deskundige te kennen, bel Occasionhandel Jan K. Wisse want die werkt met 'FLAT RATE TIJDEN' (vaste reparatietijden) dan krijg je van tevoren een vaste kostenbegroting die 14 dagen geldig is en voor die prijs wordt het gemaakt. Het grote voordeel is dat je geen financiële tegenvaller krijgt en dat is met de vakantie voor de deur heel veel WAARD. Ook voor onderhoud het juiste adres. Voor verdere inlichtingen: Occasionhandel Jan K. Wisse, Herkingen, tel. (0187) 669283 of (0653) 832922. '•h,***, Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelhamis, met in de linkerbovenhoek 'Vragen-rubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. TOEVOEGING FttMIUENaaM Soms zie je na een familienaam een toe voeging zoals: 'ook/ meer genaamd' en 'of, bijv. Janssen ook genaamd Zijder- veld. Kunt u me uitleggen hoe deze vreem de naamcombinaties ontstaan zijn? Antwoord: Deze toevoegingen aan de geslachtsnaam zijn hoofdzakelijk in de 17e of in de 18e eeuw ontstaan en dienden hoofdzakelijk om een onderscheid te maken tussen families met dezelfde naam. Vaak werd als toevoegsel een bepaald op vallend kenmerk genomen zoals de naam van een huis, landgoed of streek. In 1811 moest iedereen door een decreet van Na poleon een geslachtsnaam aannemen. Er kon toen een grote verwarring ontstaan omdat het voorkwam dat sommige fami lies er in de wandeling al twee verschil lende achtemamen er op na hielden, bijv. een naam waarin de doopnaam van de vader zat en de naam van de boerderij. Eén naam werd dan op het gemeentehuis als de geslachtsnaam geschouwd, de ander bleef voortleven via een toevoeging. Een voor beeld: In Twente waren er voor 1811 mensen die zich zowel 'Wissink' of 'Geerdink' noemden. Welke naam moest nu gekozen worden? Kon men er niet uit komen dan maar allebei en men ging ver der door het leven gaan onder de naam 'Wissink of Geerdink'. HSKOUm dlttÜUlE Kan ik trossen blauwe druiven diepvrie zen? Hoe moet dat? Antwoord: Blauwe dmiven moet u van de tros plukken zodra u ze van de boom hebt afgehaald, goed wassen en na het uit lekken in een afzonderlijk ijslaadje of bakje leggen en zo invriezen. Dan kunt u ze in het gunstigste geval circa 8 9 maan den bewaren. Witte druiven kunt u niet diepvriezen. PHUKET VttN 60VENSUREN Ik bewoon een parterrewoning. Als mijn bovenburen zouden besluiten plavuizen of parket op hun vloer te leggen vrees ik een enorme geluidsoverlast. Welke middelen staan mij ter beschikking om dat te voor komen? Antwoord: In sommige flats of apparte menten is het verboden om zonder specia le voorzieningen harde vloerbedekking te leggen. Waarschijnlijk is er in uw appar tementencomplex een bewonerscommis sie of een vereniging van eigenaren. Wij raden u aan om eerst hier uw licht op te steken. De kans is groot dat u daar dan beperkende bepalingen tegenkomt wat betreft de harde vloerbedekking. Maar het beste is natuurlijk om het eerst met uw bo venburen te gaan praten. U zou dan kun nen suggereren om 'zwevend parket' te leggen. Dit is parket met een geluidsisole- rende laag tussen de vloer en het parket zelf. Een dergelijke constructie vermin derd de geluidsproductie aanzienlijk. EMOTIONELE HElICTIEi Hoe komt het dat de mensen zo verschil lend reageren op zulke ellendige gebeur tenissen als rampen en sterfgevallen? Antwoord: Alle mensen zijn verschil lend, dit geldt zowel lichamelijk als gees telijk. De reactie van mensen kan dus ook heel verschillend zijn. De één is uiterst koel en toont weinig emoties, terwijl een ander juist heel emotioneel op gebeurte nissen kan reageren. Dit hangt samen met het temperament. Dit is weer een groep van eigenschappen die sedert de geboorte aanwezig is en als erfelijke eigenschap wordt meegegeven. Wel is bekend dat men meer emotioneel wordt naarmate men ouder wordt. Iemand kan zelfs voor een korte tijd verstijfd zijn van schrik of 'sprakeloos' zijn. Dit gaat echter na ver loop van tijd vanzelf weer over. 8EGIN HUN laaaGETIWEN Met mijn oom heb ik een meningsverschil over het begin van de jaargetijden. De lente zou altijd op 21 maart beginnen, de zomer op 21 juni enz. Ik denk echter dat het begin iets met de zonnestand te maken heeft. Wie van ons heeft gelijk? Antwoord: U bent degene die gelijk heeft. Die 21 ste wordt wel voor het gemak zo aangehouden, maar het komt er op aan, wanneer de zon precies boven een keer kring of de evenaar staat en op welk tijd stip zij haar hoogste declinatie bereikt. De lente duurt bijvoorbeeld precies 92 dagen en 20 uur. Daardoor begon zij dit jaar op 20 maart om 20.56 uur tot op 21 juni om 16.04 uur de zomer haar aflost. De herfst volgt dit jaar niet op 21 doch op 22 sep tember om 07.39 uur en de winter start op 22 december om 02.57 uur. Doopsgezinde Gem. Ouddorp Op D.V. woensdag 20 mei a.s. hopen we de laatste open ochtend voor vrouwen, van dit seizoen te houden in de ontmoe- tingsmimte van het kerkgebouw van de Doopsgezinde Gemeente, Dorpstienden 3 te Ouddorp. Iedereen is van harte wel kom! Wij sluiten het seizoen op een feestelijke wijze af met een gezamenlijk ontbijt, af gewisseld door samenzang en onze spreekster deze morgen is mevr. P. Smink uit Ouddorp. Het programma begint om 9.30 uur en eindigt om ongeveer 11.00 uur. In de hal is een verkoping van hand- werkartikelen, CD's en boeken. Na afloop van de open ochtend is er gele genheid om na te praten en om elkaar te 'ontmoeten'. Heeft u kleine kinderen en kunt u voor hen geen opvang vinden, geen nood, er is kinderopvang aanwezig. Zegt het voort en neemt u ook uw vriendinnen, kennissen, familie, buren enz. mee. De kerngroep 'Van Vrouw tot Vrouw' D.V. zaterdag 16 mei zal een zang- en orgelavond gehouden worden in de Ned. Herv. kerk te Wemeldinge. De aanvang van deze avond is 19.30 uur. De toe gangsprijs is 5,- en er is een collecte ten bate van de stichting Ontmoeting. De medewerkenden zijn: chr. mannen koor 'Jeduthun' o.l.v. Rijk Rijkse; orga nist Sjaco Kaan voor begeleiding van koorzang, solisten en samenzang; tenor Marius van der Valk en de 11-jarige jon- gensalt Arjan de Bruyn (deze jongensalt heeft les van de bekende bas-bariton Pie- ter Vis). Samen met het koor zingt hij 'Blijf bij mij. Heer' en met de tenorsolist o.a. 'Stilte over alle landen' en 'Jeruza lem' van Arie Pronk. Het koor hoopt o.a. te zingen Psalm 29 en Gebed van de tolle naar. De tenor zingt o.a. Eeuwige zeker heid en Gods weg. Het belooft een mooie avond te worden waar ook veel plaats voor samenzang is ingemimd. Na afloop kunt u onder het genot van een kop koffie nog de verkooptafel bezoeken met daarop diverse artikelen t.b.v. Ont moeting. Dit jaar is voor de SOS Telefonische Hulpdienst een jubileumjaar. In de afge lopen 40 jaar werd een half miljoen tele foontjes geregistreerd over allerhande vragen en problemen. Het hoeft daarbij niet altijd te gaan om grote, meeslepende zaken die bij wijze van spreken het lande lijke nieuws zouden halen. Het tegendeel is meer het geval. Men belt over zaken die zich achter de voordeur afspelen en men sen uit het lood doen slaan. Een gesprek met een ander, in het vertrouwen dat de inhoud binnenskamers blijft, biedt dan de nodige ruimte. Het onlangs door de dienst uitgebrachte jaarverslag informeert daar over uitgebreid. Het aantal gesprekken lag het afgelopen jaar rond de 15.000. Er bel den iets meer vrouwen dan mannen. Gesprekken hadden veel verschillende zaken tot onderwerp, maar moeilijkheden in de relatie scoorden met 20% hoog. Vlakbij bereikbaar én zonder sluitingstijd, zo typeert Nico Scheerder, stafmedewer ker, het werk van de SOS Telefonische Hulpdienst. Acute nood komt wel voor, evenals vragen naar algemene informatie. Maar de meeste gespreksonderwerpen liggen tussen deze twee. Het is zelden zo dat mensen alleen informatie willen, aldus de heer Scheerder. De meeste informatie die wordt verstrekt is onderdeel van een totaal gesprek. Crisisopvang en -bemid deling is slechts een klein deel van het werk. De dagelijkse praktijk laat zien dat de dienst vooral een vertrouwenslijn is. Drie in één dus: hulplijn, informatielijn en ver trouwenslijn, gebundeld in de SOS Tele fonische Hulpdienst Rijnmond. Iedereen kan er anoniem terecht. Het tele foonnummer staat vermeld op de achter zijde van de telefoongids, (0181) 625952. Aan de Dorpsweg van Sommelsdijk - op de plaats waar thans de A P supermarkt is gevestigd - heeft tot voor enige jaren geleden een bijzon der bedrijf gestaan. Het was een fabriek van de N.V. Nederlandse Industrie van Dierlijke producten v/h S. van Hessen Zoon te Rotter dam, op het eiland beter bekend als: 'De Darmenfabriek'. In de loop der jaren hebben vele mannen en vrou wen gewerkt in dit toch wel unieke bedrijf. Het darmveredelingsproces Zonder dat wij er ons van bewust zijn, worden we regelmatig met het product darmen geconfronteerd. Het bekendst is wel het vel om een worst, maar ook sna ren van muziekinstmmenten, medicinaal garen, e.d. worden van darmen gefabri ceerd. In de fabriek van de Fa. Van Hes sen te Sommelsdijk leverde men darmen voor de worstfabricage, natuurdarmen wel te verstaan en geen kunstdarmen. Tot rond de eeuwwisseling gebruikte de sla ger alleen darmen uit eigen bedrijf, maar door de stijging van de vraag naar darmen verschenen er darmenhandelaren, -slijme- rijen en later specialisten op het gebied van de darmveredeling. Het bedrijf van de Fa. Van Hessen werd in 1902 opgericht. Alle darmen kwamen geslijmd en gezou ten binnen. Zij waren doorgaans verpakt in vaten. In de darmenfabriek vond vere deling en sortering/kwaliteitsbeoordeling plaats. Allereerst werden de darmen een zekere tijd in een voorbad gelegd, waarna een tweede bad volgde. De darmen van varkens en schapen gingen vervolgens naar de sorteerinrichting, waar zij met water werden 'doorgelaten' om zodoende te controleren of er geen gaatjes in zaten en de darmwijdte te kunnen meten. Run derdarmen moesten eerst in de roterende ontvettingsmachine, zij werden overigens gemeten met lucht i.p.v. met water. Daar na ging men over op de lengteselectie, waarbij darmen van gelijke lengte werden opgebost en gezouten. Na het eventuele drogen en verpakken was het product gereed om vervoerd te worden. De Fa. Van Hessen had handelsbetrekkingen over de gehele wereld, zowel im- als export van darmen. Dit Rotterdamse bedrijf werd in de jaren vijftig zelfs gezien als een belangrijke deviezenbron voor de landelijke economie. Oprichting Op 13 september 1955 werd onder grote belangstelling de Sommelsdijkse darmen fabriek geopend. Vele prominente gasten uit de handel en industrie waren hierbij aanwezig. Het was de eerste industrie, die van buitenaf op het eiland neerstreek; spoedig daarop zou de N.V. Biscuit- en chocoladefabriek 'Victoria' te Dirksland haar deuren openen. In de jaren vijftig was de werkloosheid op Goeree-Overflakkee hoog en omdat de veredeling van darmen - met uitzondering van het schoonmaken - geheel met de hand diende te geschieden, was de fabriek van aanzienlijk belang voor de regionale werkgelegenheid. Door de geïsoleerde ligging van het eiland moesten bedrijven van 'de overkant' zich wel tweemaal bedenken eer zij net als de Fa. Van Hessen een (neven)vestiging in één van de eilandgemeenten zouden oprichten. In eerste instantie was de fabriek dan ook klein van opzet. Boven dien was de gemeente Sommelsdijk bereid een deel risico (de te bouwen fabriek) voor haar rekening te nemen. Uitbreiding Al spoedig bleek echter, dat na een eerste proefneming de fabriek levensvatbaar was en reeds op 11 september 1957 kon de aanmerkelijk uitgebreide fabriek officieel in gebruik worden genomen. De ope ningshandeling werd verricht door de Toenmalige minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening Dr. S.L. Mansholt. De genodigden werden met de 'afgedankte' tram gereden vanaf het Havenhoofd tot aan het Station van Mid delhamis. Een historische rit, want de Maquette van het bedrijf anno 1957 Morgen, zaterdag 16 mei, organiseert de Zeeuwse stichting 'Steun aan Israël' voor de achttiende keer een grote markt van tweedehands boeken in Middelburg. Al meer dan 13 jaar verzorgt deze stichting boekenmarkten in Zeeland. De reactie van bezoekers in Middelburg waren de afge lopen jaren steeds enthousiast. Daarom organiseert de stichting ook dit najaar weer een markt. De boekenmarkt wordt gehouden onder de Graanbeurs op de Dam bij het parkeer terrein in Middelburg van 10.00 tot 15.30 uur. Bij regen staat daar alles toch droog. Meestal vijf, soms zes keer per jaar is de stichting in de gelegenheid een zeer groot assortiment van uitgelezen boeken in de provincie aan te bieden. Vooral in romans is de stichting dit jaar zeer mim gesor teerd. Ook voor de verzamelaars en snuf- felaars is er wat te vinden, alsmede voor hen die eenvoudige romannetjes zoeken voor de vakantie. Iets minder als vorige keren zijn er studieboeken, maar een ruim aanbod van christelijke lectuur. Door de ervaring hebben de vrijwillige medewerkers de boeken behoorlijk kun- tram was toen niet meer voor personen vervoer in gebmik, dit was naar alle waar schijnlijkheid de laatste tramrit met pas sagiers, derhalve een uniek moment in de eilandhistorie. De inrichting van de fabriek Na de uitbreiding van 1957 was de bedrijfsoppervlakte ruim viermaal groter geworden Het is wellicht interessant om iets meer te weten over de inrichting en de werking van dit voor die tijd hyper modem ingerichte bedrijf. Vanzelfspre kend werden strenge eisen gesteld aan de technische behandeling van het product en de hygiëne binnen deze bijzondere bedrijfstak. De fabriek werd destijds gezien als een toonbeeld voor soortgelijke inrichtingen in geheel Europa. Het complex omvatte hallen, opslagruimte, kantoren en ruimten voor technische installaties. De ingangs hal met het kantoor van de bedrijfsleiders vormde het centrale punt. De vier werk- hallen met de daarbijbehorende opslag- mimten werden gescheiden door grote glasvlakken, waardoor het één grote mim- te leek te zijn. Ook aan ergonomische zaken werd gedacht om zodoende aantrekkelijke wer- kmimten te creeëren: 'Volstrekt niet luxu eus, maar vrolijk licht en levendig. De grote glazen wanden, de vorm van de lichtkappen, de heldere kleuren van het OUDE TONGE - De vrouwenvereniging 'Niet in eigen kracht' der Ger. Gemeente te Oude Tonge hoopt D.V. dinsdag 19 mei a.s. haar verkoping te houden in het ver enigingsgebouw van onze kerk aan de Julianastraat 43. Er zijn weer diverse dingen te koop, zoals: gemaakte handwerken, cadeau-artikelen, koek/cake, speelgoed, plantenbakjes, groente en fmit en ook dit keer zal er weer een rommelmarkt aanwezig zijn. De openingstijden zijn van 's morgens 10.00 tot 12.00 uur en 's middags van 13.30 tot 17.00 uur. De opbrengst is bestemd voor de zending. Mogen we op uw belangstelling rekenen? Bestuur en leden nen sorteren en zijn de prijzen billijk, overeenkomstige de kwaliteit. De boeken worden aangeboden op een prettige zoek- hoogte, namelijk op tafels. De verkoop van de boeken is ten bate van de ontginning van de Negev-woestijn via het project door verdere ontwikkeling van de Kibbutz Paran. Deze steun gebeurt in samenwerking met Joods Nationaal Fonds te Amsterdam. verfwerk, te zamen met allerlei kleinere details brengen dit tot stand. De plaats waar gewerkt wordt, moet een eigen en eerlijk karakter hebben en als het ware het werk stimuleren.' Omdat veel met water en zout werd gewerkt, kon er praktisch - vanwege ver snelde roestvorming - geen ijzer en staal verwerkt worden. Alle wanden en kolom men werden dan ook gemetseld en bete geld. De houten kap met grote daklichten bestond uit 12 zware, negen meter lange gelijmde Nemaho-liggers met daarop 184 spantjes voor de montage van de glasdak- constmctie, die weer vervaardigd waren uit een speciale aluminiumlegering. De vloeren van de werkmimten waren voorzien van een speciale deklaag, ook weer vanwege het gebmik van zout. Daar enboven waren de vloeren heel sterk afwaterend naar de spoelgoten, die langs de wanden liepen en tevens het hemelwa ter van het dak afvoerden. Het regenwater liep namelijk door het hart van de gemet selde kolommen en onder de vloer naar de spoelgoten. In de zomermaanden moest worden gezorgd, dat het binnen koel bleef. De lucht werd door een grote ventilator van boven het dak aangezogen, stofvrij gemaakt door luchtverhitters verwarmd en door lange kanalen over de hele lengte van de werkruimten ingeblazen. Een andere ventilator zoog cle lucht af; zo werd in elke werkmimte tienmaal per uur verse en in de winter verwarmde lucht ingebla zen, zonder dat er een gevoel van tocht kon ontstaan. De beide ketelinstallaties hadden een - zeker voor die tijd - enorme capaciteit, waarmee zo'n 80 tot 100 wo ningen konden worden verwarmd In onze tijd wordt alles computergestuurd, maar ook in de jaren vijftig werden de ver warmingsketels, de ventilatie-inrichtin- gen, de boilers voor de heet- en lauwwa- terinstallaties en de persluchtinstallatie vol automatisch bestuurd, (jlirca 80 appa raten, w.o. thermostaten, regelkleppen, mengventielen, circulatiepompen met re lais enz. zorgden er samen met een uiter mate ingewikkelde elektrische installatie voor, dat de fabriek technisch goed func tioneerde. Sluiting en afbraak Het uitbreken van de varkenspest (niet nu recent) en de daarop volgende stringente bepalingen en beperkingen voor het ver voer van dierlijke producten was een enorme tegenslag voor het bedrijf. In 1977-78 ging men over tot sluiting van het Sommelsdijkse bedrijf en verplaatsing van alle bedrijfsactiviteiten naar Rotter dam. Na een tijd van leegstand en vele vernielingen werden de bedrijfspanden - eens de trots van Flakkee - in 1990 ge sloopt. Jan Both - bestuurslid van 'De Motte' De Darmenfabriek Zijde Joos Jansestraat kort voor de sloop Zijde Dorpsweg - het oudste gedeelte uit 1955 - kort voor de sloop

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 9