EIIAtlDEII-lilEUWS Grasduinen in noordelijlc Nederland Goeree-Overflakkee loopt voor opvang wezen Om te noteren Alvantho Expo: Beleef je eiland! Zeskamp in Goedereede Paul Kieviet concerteert in Sommelsdijk JUBILEUMDIENST E-Markt in actie voor plaatselijke clubs! HET ,^IJK VENSTER Actie-verliopïng 'De Verborgen Bron' Unicef sponsorloop zaterdag 6 juni 1998 flakkee verhuizingen b.v. Ger. Kerk Melissant e.o. 3e Blad VRIJDAG 8 MEI 1998 No. 6702 Blik op kerk -^p en samenleving ij - Kinderopvang - Wie betaalt? - Een simpele oplossingt Aan de vooravond van de Tweede Kamer verkiezingen doe ik er liever het zwijgen toe. Er is al zoveel over gefantaseerd en geprofeteerd.En hoewel een tijdje gele den de uitslagen van de raadsverkiezingen nogal afweken van de prognoses schijnt men daarvan niet veel geleerd te hebben. Ook nu doet men alsof de opiniepeilingen kanoniek zijn, en zijn de grote partijen al bezig de zetels te verdelen voor het twee de paarse kabinet. Het lijkt me beter de officiële uitslag af te wachten. Wanneer u deze regels onder ogen krijgt weten we meer. Ik wilde het hebben over een zaak die onze huidige regering nogal hoog zit, en dat is de kinderopvang. U wist het misschien nog niet, maar daarmee lopen we hopeloos achter, in vergelijking met de ons omrin gende landen. Er zijn te weinig opvang mogelijkheden, en waar ze zijn, daar zijn de openings- en sluitingstijden niet inge steld op de behoeften van de ouders. De ene moeder begint 's morgens al vroeg te werken, maar kan haar baby of peuter nog niet kwijt. De andere werkt later, en komt dan op de terugweg in de file terecht, maar dan zit zij in de zenuwen, want de kinderopvang is maar tot zó laat open. Zoals we naar een 24-uurs economie toe gaan, zo moeten we ook naar een full-time kinderopvang toe. Flexibele openingstij den dus. Dat kost natuurlijk allemaal geld, veel geld zelfs, maar wie zal dat betalen? De werk gevers zeggen: wanneer ouders zo nodig beide willen werken, dan moeten ze daar zelf maar een bijdrage aan leveren. Nee, zeggen de ouders, wij willen graag beide onze plaats behouden in het arbeidsproces, dus daarvoor stellen wij de werkgevers aansprakelijk. En de regering staat eigenlijk op hetzelfde standpunt. Zelfs zo, dat in de toekomst alle ondernemers eraan mee moeten betalen, of ze van de regeling profiteren of niet. Dat zou toch wel hoogst-onbillijk zijn, wanneer werkgevers, die daarbij misschien zelf helemaal geen belang hebben, zouden moeten bijdragen in de kosten van kinder opvang. Het is geen wonder dat zij daarte gen protesteren, en ik denk dat het laatste woord daarover nog niet gesproken is. Vorige week keek ik naar een reportage over die kinderopvang. Een moeder die voor dag en dauw haar peuter overdroeg aan de hoede van een 'oppas' in een kin derdagverblijf, en het kind na afloop van haar werk weer ophaalde. Je hart moet erbij schreien als je het ziet.Zo'n kleine, die niets zo hard nodig heeft als de zorg en de liefde van moeder, die onvervangbaar is, de hele dag in 'vreemde' handen. Zeker, er zal best goed voor zo'n kind gezorgd worden, maar mamma is er niet... Die moet zo nodig werken om het eigen huis zo snel mogelijk af te betalen, of om een dure vakantie te bekostigen. En de rege ring stimuleert dat op allerlei manieren, want we moeten af van het oude rollenpa troon: de man als kostwinner en de vrouw als huishoudster. Wie een beetje nuchter denkt zal zeggen: wanneer nu al die moeders van jonge kin deren eens gewoon thuisbleven en voor hun kinderen zorgden, dan zouden er heel wat arbeidsplaatsen vrijkomen voor werk loze mannen. Dat zou heel wat banen ople veren, en hoge kosten van kinderopvang besparen. Maar dat is zo simpel, daar zal ik wel verstand voor tekort komen. Waarnemer '"k Heb u lief, mijn Néhéder- land..." We zongen het vroeger uit volle borst, fietsend over de heide of langs smalle bospaden. Fijn met z'n allen er op uit, genietend van de vaak nog ongerepte natuur in ons kleine land. Nederland was mooi, maar is het gelukkig nog steeds voor degene die er oog voor heeft. Met name in de drie noordelijke provincies liggen veel grote en kleine natuurgebieden die uniek zijn. Van stroomdalen en kwel ders tot heide en stuifzand. Van meren en poelen tot bossen en weiden. Speciaal dus in Groningen, Friesland en Drente, waar altijd nog rust en ruimte is. Toegegeven dat je die plekjes wel moet weten te vinden en dat dat bepaald niet gemakkelijk is. De echte liefhebbers van de wijdse verten kunnen echter toch binnenkort aan hun trekken komen. Hen wordt door de samen werkende natuurbeheersorganisaties de kans geboden om in het weekend van 13 en 14 juni zelf op onderzoek uit te gaan om onder andere moerasbossen en vogels en vleermuizen nader te leren kennen. Bij voorbeeld door te gaan wandelen met een van de boswachters, rond te rijden in een huifkar of het water op te gaan in een zon- ne-energieboot. Op zich al een belevenis, zeker als wilgen, riet en ruigte de hoofdrol spelen. En op de extra's na, zoals de boot tocht en uw kopje koffie bij de onvermij delijke pannenkoeken voor de kids, zijn de meeste van de 28 activiteiten gratis! Mooi meegenomen als u toevallig in die week in Noord-Nederiand op vakantie bent. Maar ook voor mensen die alleen het Noordelijk Natuurweekend willen meemaken. De VVV Vakantiecentrale in Assen - tel. (0592) 373929 - kan u mogelijk behulp zaam zijn bij het zoeken naar een hotel of andere accommodatie. Het laatste pontje In elke provincie is wel een natuuractivi teit, waarbij uiteraard aan de kinderen is gedacht voor het geval het weer wat min der is. Het is trouwens sowieso raadzaam om laarzen en een verrekijker mee te nemen. Wilt u althans vogelsoorten tellen in en rond de vogelkijkhut 'De Kiekkaas- te', de enige buitendijkse kijkhut van Nederiand in Nieuwe Statenzijl, bij de Dol- lard. Of te voet de natuur van de Oostpol der bekijken als het Groninger Landschap u een rondje biedt met het laatste pontje in het Zuidlaardermeergebied, mèt uitleg over flora en fauna en over het ontstaan en beheer ervan. Overbodig om te vermelden dat het zaak is u tijdig op te geven bij het Groninger Landschap, dat u tevens kan voorzien van informatie over de andere natuuractiviteiten; tel. (050) 3135901. On-nederlands klif In Friesland heeft Staatsbosbeheer een prachtige tocht georganiseerd over het Sneekermeer. U zult er veel watervogels zien en mooie dotterbloemgraslanden. Het eiland De Grutte Griene is in het voorjaar zelfs een zee van bloemen en een geliefde broedplaats voor veel soorten weidevogels. Maar er is meer. Wilt u eens kijken bij de grootste kolonie visdiefjes van West-Euro pa, Warkumerwaard aan de Friese Ussel- meerkust is er klaar voor om u bovendien de bijzondere flora te tonen, alsook het fan tastische uitzicht over land en IJsselmeer vanaf de uitkijkheuvel. En in het bosrijke Gaasterland kunt u op zaterdag van 13.00 tot 16.00 uureen fiets-excursie maken van af de oude werkschuur in het pittoreske Oudemirdum. U zult daarbij tot de ontdek king komen dat op de plaats waar eens de Zuiderzee tegen de Friese kust sloeg een bepaald on-Nederlands klif ligt. De bodem is er warm en droog en op de hoge steile rand komen dan ook alleen planten en die ren voor die als het ware aangepast zijn. De tocht gaat door het gras en veelal over koei- enpaadjes, maar met stevige schoenen of laarzen moet u er tegen kunnen. Buitenkansje Tijdens het Noordelijk Natuurweekend bent u evenzeer welkom in de dichte bos sen van het Drentse Odoom. Waarom de vele zangvogels niet altijd in een beste stemming zijn, wordt tijdens een vroege wandeling haarfijn uitgelegd door de u begeleidende boswachter, die u na terug keer zal uitnodigen voor een smakelijk bui tenlucht-ontbijt. Ter afsluiting wordt de film 'Windkracht 12' vertoond, over de beruchte storm van 1972. U moet er vroeg voor uit de veren, want de start vanaf thee huis 'Poolshoogte' is om 6.00 uur. Gaat u liever wat later, dan is een kijkje in het Mantingerbos een prima alternatief. Het is één van de oudste bossen van Dren te. Er lopen geen paden doorheen en u kunt het als een buiterücansje beschouwen dat u hier eens rond mag neuzen. Temidden van stokoude eiken en knoeperds van hulstbo- men, met menshoge varens vvaartussen de reeën slapen. Met andere woorden: een unieke excursie die om 10.00 uur begint en waarover u bij Natuurmonumenten - tel. (0522) 472951 -de nodige informatie kunt verkrijgen. Ook over weidevogels die in de Peizer- en Eeldermaden nog natte voeten krijgen. Een feit is, dat de boswachters en gidsen van zowel het Groninger Landschap, It Fryske Gea en Het Drentse Landschap, als Natuurmonumenten en Staatsbosbeheer geen kans onbenut zullen laten om jong en oud enkele dagen te doen genieten van alle facetten van de natuur in Noord-Neder land. Ter onderstreping ligt vanaf half mei een folder met nuttige informatie klaar bij de VVV's en de bibliotheken van Gronin gen, Friesland en Drente. Dat er veel instaat, laat zich raden en daarom toch maar weer een keer "De paden op, de lanen in"... Lekker grasduinen, in noordelijk Neder land wel te verstaan. GOEDEREEDE Vooraankondiging D.V. 6 juni is het weer zover. Dan willen we weer een spectaculair ZESKAMP organiseren. Er zijn weer een aantal nieu we spellen en de wel bekende zeephelling is er weer als slotspel. Ben je 14 jaar of ouder en zou je graag mee willen doen, geef je dan op. Dit kan als TEAM of individueel. Een team bestaat uit minimaal 6 personen. Opgeven kan bij Marike, tel. 493164 of bij Ammerieke, tel. 491839. MIDDELHARNIS D.V. zaterdag 9 mei wordt van 9.00 tot 13.00 uur een verkoping gehouden ten bate van de actie 'De Verborgen Bron'. Deze actie wordt georganiseerd door de Jeugdbond van de Gereformeerde Ge meenten en is ten bate van een aantal wel- zijns- en onderwijsprojecten en versprei ding van Bijbelse lectuur in China en Cambodja. Naast o.a. heerlijke koffie, cake, patat, fri- kandellen/kroketten, poffertjes, slaatjes, ijs, witlof en fruit hebben we speelgoed, kleding, kaarten, cadeau-artikelen, bloe men en planten. U kunt zelfs uw fiets laten repareren en er zijn ook andere fietsen te koop. Voor de kinderen is er ook van alles te doen: Er staan sjoelbakken, een grabbel ton, ze kunnen spijkerslaan, buttons of portretten laten maken en er rijdt zelfs een traktor kar door het dorp. De verkoping wordt gehouden in het ver enigingsgebouw van de Ger. Gem. te Middelhamis, Chr. de Vrieslaan 38. We hopen op uw komst! Voor de twaalfde keer wordt alweer de UNICEF-sponsor- loop op het terrein van Hernesseroord in Middelhamis gehouden. Elk jaar wordt een nieuw thema gekozen. Unicef ondersteunt dit jaar projecten, die bedoeld zijn voor de opvang en verzorging van weeskinderen. Kinderen, die hun ouders verloren hebben door oorlog of - wat heel veel voorkomt - door de ziekte AIDS. De afgelopen 10 jaar zijn door oorlog 1 miljoen kinderen wees geworden. Het aantal AIDS-weeskinderen ligt vele malen hoger. Volgens de laatste cijfers hebben al 9 miljoen kinderen hun moeder door AIDS verloren en vaak ook hun vader. Vooral in Afrika zijn veel AJDS-wezen, zoals in Zimbabwe. Unicef helpt deze kinderen en zorgt ervoor dat ze in hun ver trouwde omgeving kunnen blijven en toch alles krijgen wat ze nodig hebben. Op 13 mei worden de deelnemers-enveloppen weer via de scho len verspreid. U kunt na de dertiende weer kinderen aan de deur verwachten met het verzoek hen te sponsoren. Deelnemers aan de sponsorloop mogen zelf weten hoe vaak ze het uitgezette parcours lopen. Controleposten stempelen af hoe veel kilometers gelopen worden. Van te voren hebben de deel nemers sponsors gezocht, die garant staan voor een bedrag per kilometer. Na die middag staat dus pas vast hoeveel geld iedere deelnemer bij elkaar gelopen heeft. Er wordt gelopen tussen twaalf en vijf uur. Alle basisscholen van Goeree-Overflakkee zijn benaderd om mee te doen. Een groot aantal scholen heeft medewerking toegezegd, dus de verwach ting van de UNICEF-mensen is hoog gespannen. Uiteraard zijn belangstellenden die middag hartelijk welkom. Ieder die inlich tingen wil hebben over dit evenement of zich als loper of vrij williger wil aanmelden kan terecht bij onderstaande adressen. P. L. de Feyter C. J. Smit E. Spahr-v. d M. Verkleij B. Waanders W. Westra Hoek tel. 485584 tel. 601270 tel. 602411 tel. 492968 tel. 642049 tel. 645070 ^^..';%1 Gaat u maar rustig slapen. Wij verhuizen uw meubelen als eieren. D.V. morgenavond, zaterdag 9 mei, hoopt organist Paul Kieviet te con certeren op 'zijn' Meere-orgel in de Hervormde kerk te Sommelsdijk. Het programma omvat composities van een grotendeels 'licht' karakter. Het con cert zal worden besloten met een improvi satie. Paul Kieviet zal het volgende programma uitvoeren: 1Offertoire sur les grands jeux Frangois Couperin (1668-1733) 2. Koraalbewerking over 'Vater unser im Himmelreich' (het Gebed des Heeren) GeorgBöhm (1661-1733) 3. Wiener Sonatine I in C grote terts Allegro brillante Menuetto - trio - menuetto Adagio Allegro Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) 4. Andante mit Variationen F. Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847) 5. Sonate VI in a kleine terts Allegro assai Adagio Allegro Carl Philipp Emanuel Bach (1714-1788) 6. Allegro vivace uit de Eerste Symfonie Louis Vieme (1870-1937) 7. Improvisatie over een psalm Zondag 10 mei a.s. is er 's middags om 17.00 uur een jubileumdienst ter gelegen heid van het 12,5 jarig bestaan van de jeugdclubs. Medewerking aan deze dienst zal worden verleend door ds. M. J. Wallet en kinder koor 'Young I Believe' uit Hellevoetsluis. Voor deze dienst nodigen wij u van harte uit. Twee weken geleden zijn E-Markt Kool te Melissant en E-Markt Mackloet in Stad een sponsoractie begonnen voor de plaat selijke verenigingen. Het doel is: plaatselijke verenigingen steunen en aan de andere kant zoveel mo gelijk boodschappen doen op het eigen dorp. Bij iedere 25,00 boodschappen krijgt de klant een muntje t.w.v. 25 cent. Bij de uit gang van de winkel staan de bussen van de deelnemende verenigingen en de klant bepaalt aan wie zij het muntje schenkt, ledere twee weken vindt een telling plaats voor de tussenstand van de 2 maanden durende actie. Na de eerste telling is al ruim 700,00 bij elkaar gespaard in beide winkels, dus dat bedrag kan aardig oplo pen de komende twee maanden. De clubs proberen binnen hun vereniging zoveel mogelijk mensen aan te sporen hun boodschappen bij de E-Markt te doen, want dat is kassa voor hun clubkas. De E-Markten timmeren steeds aan de weg. Deze week is weer een spaaractie gestart rondom het WK voetbal, door me dailles te sparen van de spelers van het Nederlands Elftal. Onlangs is in Friesland een E-Markt tot beste buurtsupermarkt van het jaar uitge roepen, daar zijn alle E-Markten wel een beetje trots op. Zodra de eindstand bekend is, zal dit in deze krant bekend gemaakt worden. We willen u, middels dit stukje, op de hoogte stellen van een aantal zangavonden die we de komende tijd hopen te beleggen. De eerste zal plaatsvinden op D.V. zater dag 16 mei 1998 in de Ned. Herv. kerk te Wemeldinge en is t.b.v. stichting 'Ont moeting'. Medewerkenden zijn chr. man nenkoor 'Jeduthun' uitKrabbendijke o.l.v. Rijk Rijkse; de 11-jarige jongensalt Arjan de Bruyn en de tenor Marius van der Valk. De organist deze avond is Sjaco Kaan. Op D.V. zaterdag 6 juni 1998 zal er in de Ned. Herv. kerk te Heusden een zang- en orgelavond worden belegd. Daaraan hopen mee te werken chr. zangvereniging 'Con Amore' uit Opheusden o.l.v. Cees Meyering; Arjan en Edith de Bruyn (resp. jongensalt en alt), Marius van der Valk (tenor) en de organisten Maarten van Dijk (begeleiding koorzang) en Lennert Knops (begeleiding samenzang en solisten). Een gedeelte van de opbrengst is bestemd voor een kinderevangelisatieproject in de Oekraïne. Op D.V. zaterdag 27 juni 1998 zal er in de Ned. Herv. dorpskerk van Oud-Beijer land een zangavond belegd worden t.b.v. de Vluchtheuvel. Medewerkenden zullen zijn chr. mannenkoor 'Rehoboth' uit Klaaswaal o.l.v. Jos Lock; Lennert Knops, begeleiding koor-, solo- en samenzang; chr. gem. koor 'Met hart en stem' uit Slik kerveer, o.l.v. Jan Looy en Arjan den Ouden, organist; Jan Stolk, bariton en Marius van der Valk, tenor. Tenslotte zal er in de Ned. Herv. kerk te Nieuwe Tonge een zangavond worden belegd op D.V. zaterdag 17 oktober 1998 (i.p.v. 24 oktober) t.b.v. Bijzondere Noden. Medewerkenden zijn chr. man nenkoor 'Rehoboth' uit Klaaswaal o.l.v. Jos Lock; Lennert Knops, organist; Edith de Bruyn (jongensalt en alt), Marius van der Valk, tenor en Gerco Brouwer, pan fluit. Al deze avonden beginnen om 19.30 uur en de toegangsprijs voor al deze avonden is 5,- (17-10: toegang gratis). We hopen velen op één of meerdere van deze avonden te ontmoeten om zo met elkaar de psalmen en liederen te zingen tot eer van Hem. De avonden van 6 juni en 17 oktober staan voor een groot gedeelte in het teken van 50 jaar Israël. In het 'Eilanden-Nieuws' van vorige week vrijdag las u een toelichting op het programma. De verbondenheid tussen dit schitterende orgel en de organist staat garant voor een fijn concert. Het concert begint 20.00 uur. De toegang is gratis. Aan de uitgang is er een collecte. Op initiatief van Rabobank Sint Anna- land-Poortvliet en Rabobank Tholen presenteren Thoolse deelnemers hun producten, verenigingen en hobby's op de Alvantho Expo. Alvantho staat voor ALles VAN THOlen. De beurs vindt plaats in Meulvliet, Zoekweg 8 te Tho len en is voor het publiek op vrijdag 15 mei geopend van 13.00 tot 21.00 uur en op zaterdag 16 mei van 10.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. Voor jong en oud valt er iets te beleven op de Alvantho Expo. De deelnemers laten karakteristieke activiteiten van het eiland Tholen zien: aquarellen, beeldende kunst en bloemsierkunst. Burgers Grenenmaac- kerij, BusmariTeam, Cloveniersgilde, duikschool Orka;, Eendrachtbode, imker, geitenfokkerij en kaasmakerij 'Steenen Kruis', gemeente Tholen, modelbouw, museum 'De Meestoof', Natuurvereni ging Rubia Tinctorium, Nederlands Bond van Plattelandsvrouwen, Rode Kruis, Stichting Platform Leefbaar Platteland Thoilen, Slagerij Slager, Schilder Noom, Thoolse fruittelers, Thoolse dracht, VVV en samenwerkende campings Tholen, Zeeuws amateur wijnmakersgilde, zaad- teeltstudie 'Eiland Tholen'. Daarnaast zijn er demonstraties hand- boogschieten, mosterd maken, spinnen en stoelenmatten en voorstellingen die het verleden doen herleven. De fanfare Euter pe verzorgt op 16 mei om 16.30 uur een afsluitend optreden. Officiële opening Op donderdagavond 14 mei opent de heer dr W. M. van den Goorbergh, lid hoofddi rectie Rabobank Nederiand, de Alvantho Expo. Voorafgaand aan deze opening houdt hij een lezing over het thema: 'Tho len, eigen identiteit van de regio en in het Europa van de euro'. Voor deze lezing zijn leden en relaties van de gezamenlijke Rabobanken uitgenodigd. Thoolse boeren HELPEN Roemeense boeren Onder het motto 'Thoolse boeren helpen Roemeense boeren' wordt op vrijdag avond 15 mei om 19.30 uur agrarisch handgereedschap aangeboden aan Roe menen. Dit handgereedschap wordt inge zameld door Thoolse boeren. Tijdens deze avond treden het Smalstads Mannenkoor en een Roemeense zanggroep op. 100-jarig bestaan Rabobankorganisatie De gezamenlijke Rabobanken op het eiland Tholen organisereri de Alvantho Expo in het kader van het 100-jarig be staan van de Rabobankorganisatie. Het jubileumjaar wordt gebruikt om de rol als coöperatieve bank te benadrukken. Een bank die midden in de samenleving staat. Het eeuwfeest heeft als motto 'Toekomst door Samenspel' meegekregen. De activi teiten richten zich op versterking van de relatie, het samenspel, met klanten, leden en de lokale gemeenschap. De Alvantho Expo past hier goed in. Thoolse inwoners laten hun eilandgenoten zien welke moge lijkheden er op het eiland zijn. Rabobank Sint Annaland-Poortvliet en Rabobank Tholen bestaan dit jaar zelf respectievelijk 85 jaar en 90 jaar, maar haken in op het landelijke eeuwfeest. Ini verband hiermee worden in de loop van dit jaar nog een aantal andere activiteiten georganiseerd. door John de Rijke Een Thaise grootmoeder met haar twee kleindochters. Zij verzorgt de kinderen sinds ze hun ouders aan Aids hebben verloren, (foio: UnicefIJeremy Horner) Vo/BtKPlDE Middelhamis Hellevoetsluis Zierikzee Oud-Beijerland VBiHUIZBtS Tel. (0187) 482188 Tel. (0181) 320016 Tel. (0111) 413163 Tel. (0186) 613624

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 7