EIIIVIIDEn-niEUWS Psalmzangavond te Middelharnis Overdenking Schotejil-jeugd presteert goed op zeskamp uit de Heilige Schrift Speelgoed- en lapjesbeurs Thema-avond CNV Havenrondvaarten naar Rotterdam vanuit Middelharnis AN\ De gemeente Goedereede en de kinderopvang En Jezus bij hen komende Ned. Bond van plattelandsvrouwen OPHALEN OUD PAPIER VERVOLGVERHAAL Vrouwvolk aan boord 2e Blad VRIJDAG 8 MEI 1998 No. 6702 D.V. zaterdag 16 mei a.s. geeft de Herv. zangvereniging 'Jeduthun' onder leiding van dirigent Mar van der Veer een psalmzangavond in de Nederlandse Hervormde Kerk aan de Ring te Middelharnis. Een koor dat in onze omgeving en ook daar buiten de nodige bekendheid geniet. Al eeuwen lang geloofd met psalmgezang Met deze titel boven aan het programma zal 'Jeduthun' psalmen ten gehore bren gen, die men door de eeuwen heen gezon gen heeft, en nog zingt. In de begintijd van de Reformatie was dit een andere ge woonte dan men heden ten dage gewend is. In die tijd deelde men de lange psalmen in een aantal verzen in die men scheidde door een PAUZE. Men zong toentertijd altijd coupletten achtereen tot aan een be paalde pauze. Op deze avond kan men ook Psalm 115 horen die regelmatig nog in de Amster damse synagoge klinkt. Psalm 130: een berijmde psalm van Lut her, een van zijn beroemdste bewerkin gen. Op 19 juli 1773 werd in Nederland de nieuwe berijming ingevoerd. Er was nog al verschil van mening over de moeilijke zangwijze. Geprobeerd werd het aantal melodieën terug te brengen. Zelfs compo nisten probeerden het om nieuwe wijzen te maken die wat beter in het gehoor zou den kunnen liggen. Later is het oorspron kelijke ritme van de psalmen op hele en halve noten weer terug gekomen. Psalm 113 is een van die psalmen op het pro gramma. Ook de Engelsen hadden hun eigen ma nier van psalmen, die steeds op een pa troon van vier regels waren opgebouwd. Een veel gebruikte vorm was die van acht, zes, acht, zes lettergrepen. Op een bepaald moment waren er maar vier wijzen voor de psalmen in gebruik. De psalmen die op deze avond op het pro gramma staan zijn, behalve de al eerder genoemde, onder andere Psalm 68 in de berijming van Datheen. Het was namelijk Petrus Datheen die de Franse psalmen als eerste vertaalde in het Nederlands. Psalm 23 op Anglicaanse wijze. In de gro te kathedralen voerde men het zingen van onberijmde psalmen in, de zogenaamde 'chants'. Het onberijmd zingen van psal men gebeurde de eeuwen door in de ka tholieke kloosters. Door de cd's van het Kings College Choir werden de Engelse 'chants' wereldberoemd. Psalm 150 is een feestelijke bewerking van de Franse componist Cesar Franck. Deze psalin is niet voor gemeentezang ge schreven. Afsluitend is er Psalm 72 in een arrange ment van Klaas Jan Mulder, met als laat ste couplet: Zijn naam moet eeuwig eer ontvangen; men loof Hem vroeg en spa. De wereld hoor', en volg mijn zangen, met amen, amen na. Bart-Jaap de Bakker is als vaste organist verbonden aan de Hervormde zangvereni ging'Jeduthun'. Verder zal hij deze avond de samenzang begeleiden. Ook daaraan is in het programma voldoende aandacht ge schonken. Voor solistische medewerking is eveneens ruimte gemaakt, onder andere voor Jan van Seters, Liesbeth Struik, Bet ty Schroevers, Melie Boluyt en Danielle Markwat. Het gesproken woord en meditatie zal ver zorgd worden door de plaatselijke predi kant, ds. L. W. Ch. Ruijgrok. Het belooft een mooie zangavond te wor den, waar de liefhebber van christelijke koormuziek volop aan zijn trekken zal komen. De aanvang is 19.30 uur; de kerk zal 19.00 uur geopend zijn. De toegang is gratis, maar aan de uitgang zal wel een collecte gehouden worden voor de gemaakte kosten. Wij hopen op uw komst, om samen wat ons allen al eeuwen bezig houdt, te mogen zingen: Geloofd met psalmgezang. Tevens zal erop deze avond een radio-op name plaatsvinden door de lokale omroep Radio Flakkee. Op een nader te bepalen datum en tijdstip zal de opname uitgezon den worden. Dit zal te zijner tijd via de omroep zelf en de regionale kranten be kend gemaakt worden. CNV regio Goeree-Overflakkee organi seert op maandag 11 mei een thema avond sociale(on)zekerheid door Arie Vinjé, beleidsmedewerker CNV, aanvang 20.00 uur in Melishof te Melissant. Alle leden zijn hartelijk welkom. agentschap Vanwege de overweldigende belangstel ling in vorige jaren oragniseren wij weer rondvaarten door het Rotterdamse haven gebied op vrijdag 29 mei en vrijdag 12 juni 1998; met het passagiersschip 'De Veerman' die in haar jonge jaren als veer boot heeft gevaren op de Oostzee. We varen vanuit Middelharnis over het Haringvliet, Spui, Oude Maas, onder de Spijkenissebrug, de Botlegbrug de Nieu we Maas op. Door het Rotterdamse havengebied komen we langs de scheeps werven Wilton-Feijenoord en de RDM (Rotterdamse Droogdok Maatschappij). We varen langs Pemis, Vlaardingen, Schidam, de Parkkade met z'n Euromast, onder de nieuwe Erasmusbrug die het cen trum verbindt met Rotterdam-Zuid. Ver der langs het Noordereiland onder de voormalige spoorbrug en de Willemsbrug door langs het zwembad Tropicana. We passeren Rotterdam-Zuid/Feijenoord, Brienenoordbrug, IJsselmonde, Bolnes, Slikkerveer en via de rivier de Noord langs Kinderdijk, Alblasserdam, Zwijnd- recht en Dordrecht. Via Dordtse Kil, Hol lands Diep, Haringvlietbrug, Haringvliet langs het eiland Tien Gemeten, varen we weer op Middelharnis aan. De tocht duurt ongeveer acht uren. Aan boord is een goedgevulde bar en keuken. Vertrekpunt: Middelharnis (Haven hoofd), ruime parkeerplaats aanwezig. Vertrek: 10.00 uur. Aankomst: ca. 18,00 uur. Kosten: f 50,- p.p. Kinderen t/m 12 jaar 30,-. Kaartverkoop: VVV/ANWB Overflak- kee. Kade 9, Middelharnis, tel. (0187) 484870; of VVV Bruinisse, tel. (0111) 481412. Deze rondvaarten vinden alleen doorgang bij voldoende deelname Ingezonden: In het Eilanden Nieuws van vorige week dinsdag werd verslag gedaan van de raadsveragdering van de ge meente Goedereede. Uit dit verslag valt op te maken dat de afbouwre geling de gemeente geld kost, dit beeld nu wil ik graag in een ander daglicht stellen. In de jaren 1990-1996 ontvingen de ge meenten op Goeree-Overflakkee, net als alle andere gemeente in Nederland geld van de rijksoverheid dat zij verplicht moesten gebruiken om kinderopvang te stimuleren. Deze stimuleringsmaatregel liep op 1 januari 1997 af, maar de rijks overheid bleef wel geld beschikbaar stel len door een verhoging van de bijdrage in het gemeentefonds. De rijksoverheid liep hiermee wel een risico, want over de be steding van het fonds mag de gemeente raad naar eigen inzicht beslissen en de kans bestond dat dit niet voor kinderop vang zou zijn, maar voor andere zaken. De bedoeling was echter duidelijk: de ge meente werd financieel in de gelegenheid gesteld kinderopvang blijvend te onder steunen. Helaas besloten de gemeenten Goedereede en Dirksland om de bijdrage in 4 jaar af te bouwen tot nul gulden. Als argument werd aangevoerd dat er te wei nig gebruik vanuit hun gemeenten werd gemaakt van de bestaande voorzieningen. Zij gingen hierbij volstrekt voorbij aan de maatschappelijke ontwikkeling dat kin deropvang hoe langer hoe meer een basis voorziening wordt en steeds meer voor- "En als zij Hem zagen baden zij Hem aan; doch sommigen twijfel den. En Jezus bij hen komende." (Mattheüs 28:17 en 18a.) In gehoorzaamheid aan het Woord van de Heere zijn de discipelen gekomen bij de berg in Galilea. Daar mogen zij de opgestane Levensvorst ontmoeten in Zijn opstandingsheerlijkheid. Hij immers heeft dood en graf overwonnen en straks zal Hij vol majesteit zeggen: "Mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde." Van die macht straalt nu al zoveel af, dat zij met eerbied vervuld zijn en en Hem aanbidden. Hier wordt niet gebeden om het één of ander. Nee, want als ze de Heere zien, dan hebben ze niets meer te vragen, dan schiet er alleen aan bidding over. Toch lezen we ook in onze tekst: "Doch sommigen twijfelden." Wij zouden zeggen: hoe is dat nu toch mogelijk? Immers, de Heere had er alles aangedaan om de werkelijkheid van Zijn opstanding te betuigen en zelfs Thomas had de twijfel af moeten leggen. Hoe kan het? Maar wie nu door genade geen vreemde ling is in eigen hart, die verbaasd zich daar niet zo over. Hij heeft ook zichzelf leren kennen als een twijfelziek mens, die vanwege zijn verdorvenheid en zwakheid telkens weer tot hinken en zin ken geneigd is. O, in zulke harten liggen twijfel en geloof zo vlak naast elkaar. "Doch sommigen twijfelden." Maar let op, want alle twijfel is nog niet gelijk. Daar ligt een groot onderscheid in! Bij velen is het puur ongeloof! Dan is er twijfel, terwijl er nooit eerder sprake geweest is van geloof. Die twijfel wordt uit ongeloof geboren. Het wortelt in de haat tegen de waarheid en voert tenslotte in de eeuwige nacht. Dan is er nooit een oprechte droefheid geweest over de zonde en ook geen oprechte begeerte om Christus als Borg te mogen omhelzen in en door het geloof! Dan is Christus U nog nooit dierbaar geworden. Dan laat het u alles koud en zet U in puur ongeloof overal een vraagteken achter. Maar de twijfel waar het over gaat in onze tekst, is de worsteling van het geloof tegen het ongeloof in één en het zelfde hart. En zie, dezulken komt nu de Heere Jezus te hulp. We lezen dan ook zo teer in onze tekst: "En Jezus bij hen komende. "Hij zoekt die strijdende kerk op aarde op in hun twijfel en aanvech ting. Maar zegt iemand: Hij was toch al bij hen, zij aanbaden Hem toch al?! Jazeker, en toch staat er: "En Jezus bij hen komende." Hij zoekt ze op. Hij ver wijt hen niets. Hij zegt niet: "Welnu, als je het nu nog niet gelooft dan zoek je het verder zelf maar uit! Nee, Hij steekt evenals bij Petrus, die in twijfel wegzonk in de golven. Zijn hand uit, opdat ze niet zouden verzinken in de diepte van ongeloof en twijfel. Hij weet hoe die strijd in dat hart plaatsvindt, waarin het ten diepste toch om Hém te doen is. Waar is het ons om te doen geworden? Is er ook wel eens die twijfel? Weet, dat als het u werkelijk om de Heere te doen is geworden, de Heere Zijn werk ook in stand houdt te midden van de twijfel en de aanvechting. Strijdt dan de goede strijd des geloofs. Niet in eigen kracht, maar in de kracht van Hem, Die ook gezegd heeft: "Mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde.... En zie Ik ben met U al de dagen tot de voleinding der wereld. Amen. Herdenk de trouw, aan ons voorheen betoond; Denk aan Uw volk, door U van ouds verkregen; Denk aan Uw erf, het voorwerp van Uw zegen; Aan Sions berg waar G' eertijds hebt gewoond. (Ps.742) R. Veldman afd. Goedereede-Ouddorp Op woensdag 13 mei is alweer onze laat ste bijeenkomst van dit seizoen. Deze avond zal geheel worden verzorgd door 'Garant Markt' uit Goedereede. Twee medewerkers van Den Hollander groente en fruitbedrijf, leverancier van Garant Markt komen uitleg geven over exotische vruchten en groenten en de bereidingswijze daarvan. Het lijkt ons een leuke en interessante avond te worden en we nodigen u van harte uit op woensdag 13 mei in Oost dam. Aanvang 20.00 uur. ziet in de groeiende vraag van zowel ouders als werkgevers. Strikt genomen is er niets op hun besluit aan te merken maar het druist mijns in ziens wel degelijk in tegen de geest achter de verhoging van het gemeentefonds. Over welke bedragen gaat het dan: de ge meente Goedereede heeft met ingang van 1997 een bedrag van afgerond 92.000,- extra in het gemeentefonds ontvangen waarvan het de bedoeling was dat deze voor kinderopvang werd aangewend. Dit is geen éénmalige uitkering maar een structurele verhoging van het fonds. Het gaat mij dan ook duidelijk enkele stappen te ver als raadsleden zeggen dat een latere ingangsdatum van de afbouwregeling de gemeente geld kost, het lijkt mij juister om te zeggen dat de gemeente minder geld overhoudt aan de extra verhoging of anders gezegd 'minder winst ma^t'. Het winstpercentage voor de gemeente is de komende vier jaar gegarandeerd 25% tot een eindbedrag van 92.000,- zonder de beroemde kleine lettertjes. De verliezer is de Stichting Kinderopvangvoorzieningen Goeree-Overflakkee die telkens minder ontvangt en hiermee zwaar wordt gedu peerd. Gelukkig zien de gemeenten Oostflakkee en Middelharnis de extra uitkering in het gemeentefonds niet als winstpost en heb ben zij toegezegd dit bedrag de komende jaren voor het bestemde doel te blijven gebruiken. Hoogachtend, A. Middelbos, voorzitter stichting kinderopvangvoorzieningen Goeree-Overflakkee Zaterdag 2 mei heeft een gedeelte van de Schotejil-wedstrijdploeg deelgenomen aan een zeskamp met de zwemverenigin gen De Kempvis uit Spijkenisse, De Gooye uit Dirksland, De Devel uit Zwijndrecht, Nautilus en Merwede beiden uit Dordrecht. Door de Schotejillers werd goed gezwommen, getuige 21 persoonlij ke records, alsmede 7 eerste, 5 tweede en 4 derde plaatsen op de diverse nummers. Op de lOOm wisselslag bij de meisjes onder 15 jaar eindigde Danielle Hagoort op de Ie plaats in een tijd van 1.21.3 en werd Jolanda Welleman 2e in een p.r.tijd van 1.22.3. Op de zelfde lOOm wisselslag bij de jongens won Maarten Nieuwstraten in een p.r.tijd van 113.4. Later wist Maar ten Nieuwstraten ook de lOOm schoolslag nog winnend af te sluiten in een tijd van 1.25.4. Op de 50m rugslag voor jongens onder de 11 jaar wist Thijs Tromper een 3e plaats te bereiken met een p.r.tijd van 0.44.3. Hierbij werd hij op de hielen gevolgd door Ted de Jager in 0.45.0. Op de 50m school slag in de zelfde leeftijdscategorie werd Thijs Trompper 2e in een tijd van 0.45.9. Bij de meisjes in de zelfde leeftijdscate gorie zwom Nadieh de Groot ruim 7 seconden van haar 50m rugslag af en tik te aan in 0.55.1. Voor de meisjes onder 13 jaar stond de lOOm vrije slag op het programma. Rian- ne Noordijk wist met een tijd van 1.14.6 deze afstand te winnen. Later werd Rianne Noordijk 2e op de 50m rugslag in een tijd van 0.40.5. Haar ploeggenote Iris Oostdijk won deze 50m rugslag overtuigend in een prima persoonlijk record van 0.37.9. Bij de jongens werden de zelfde nummers afgewerkt. Hier werd Mark Verwijs 3e op de lOOm vrije slag in een p.r. tijd van 1.15.2, terwijl op de 50m rugslag Leon Wegman 3e werd in een tijd van 0.39.6. Op de lOOm vrije slag bij de heren zwom men Stefan Langbroek en Leander Noor dijk resp. naar een 2e en 3e plaats in de tij den 1.01.3 en 1.01.8. Wegens het grote succes van vorig jaar, wil Peuterspeelzaal Pippeloentje ook nu weer een speelgoed- en lapjesbeurs orga niseren en wel op zaterdag 16 mei a.s. Inleveren van speelgoed en lapjes die u niet meer kunt gebruiken maar waar een ander misschien weer veel plezier van heeft kan op vrydag 15 mei van 9.00 tot 11.00 uur en van 19.00 tot 20.00 uur bij de peuterspeelzaal, Kastanjelaan, Middel harnis. De verkoop van het speelgoed en de lap jes is op zaterdag 16 mei van 10.00 tot 12.00 uur ook in het gebouw van de peu terspeelzaal. Van de verkochte spullen is 75% van de opbrengst voor de inbrenger, de rest is voor de peuterspeelzaal, zodat daar weer nieuw speelgoed voor gekocht kan wor den. Alles wat niet verkocht is kan maandag 18 mei tussen 18.30 en 19.00 uur weer wor den opgehaald. Wat dan niet is opgehaald zal aan een goed doel gegeven worden. Voor eventuele informatie over deze beurs kunt u bellen met Simoae Kiev/iet, tel. 484415. MIDDELHARNIS Morgenochtend, zaterdag, zal ten bate van het jeugdwerk van de Ned. Herv. gemeen te alhier, weer oud papier worden opge haald. Men wordt gevraagd het tijdig op de stoep te plaatsen. In een 3-tal gelegenheidsestafettes waren de Schotejillers goed op dreef. Het kwartet Rianne Noordijk, Leon Weg man, Iris Oostdijk en Mark Verwijs ein digde op de 4x 50m schoolslag op een Ie plaats in 3.02.1. Ook het viertal Danielle Hagoort, Maarten Nieuwstraten, Rianne Noordijk en Mark Verwijs was succesvol. De 4x 50m vlin derslag werd winnend afgesloten in een tijd van 2.32.4. De dames/heren estafette tenslotte, bestaande uit Elza Vroegindeweij, Stefan Langbroek, Jantine Slinger en Leander Noordijk, eindigde op een 2e plaats op de 4x 50m wisselslag in een tijd van 2.21.9. K. Norel -14- De monteurs lachten eerst een beetje om het kereltje van twaalf. „Een motor is geen kinderspeelgoed", zeiden zij. Maar later viel het hun mee hoe vlug hij alles door had. Hij leerde snel hoe de com pressie en de explosie werkten en hoe hij de motor smeren en voorverwarmen moest. Alleen het aanzetten ging boven zijn kracht. Toen hij het probeerde, sloeg de kruk terug en kreeg hij een klap, die hem suize bollen deed. Wel, dat werk moesten zijn vader of Jaap dan maar doen. De motor stond in het schip. Bijna de helft van de geringe woonruimte van het gezin was er door opgeslokt. Hiddo sliep bij de knecht in het vooron der. Geesje lag in een donker pijpelaatje. Kees en Roelof waren aan wal. Het gezinsverband was ver broken, maar Riek dacht er niet meer aan dit haar man te verwijten. Het was veel beter dat de kinde ren geregeld school liepen dan dat zij, zoals met Hiddo en met Geesje het geval geweest was, te hooi en te gras en met veel verzuim, nu deze en dan die schippersschool bezochten en voor het overige aan boord uit boekjes leerden. Het gebrek aan ruimte, veroorzaakt door de motor, had ge noopt tot doortasten in een richting, die reeds lang geboden was geweest. Hiddo was trots op zijn machine. Op de morgen, waarop hun eerste reis - naar Gefle in Zweden - zou beginnen, stond hij al vroeg in de motorkamer om alles door te smeren en tegen het uur van het vertrek stak hij de spiritusvlam aan om de gloei- kop warm te maken. Jaap keek van het dek af toe. Hij had het niet staan op de motor. Al tijdens de montage was het aan boord een vieze en vette boel geweest, die hem met ergernis vervuld had, en dat hij niet had afge monsterd, lag daaraan, dat hij geen ander schip had kunnen krijgen, althans niet een schip met een schipper, die hem aanstond. Vanmorgen was hij in een slecht humeur. Dat ding begon aanstonds te hoesten en te spuwen. Het werden allemaal olie- spetters op zijn altijd wit geschuurde dek. Een vuile boel zou het zijn de hele reis, en de gasstank raakte je nooit meer kwijt. Johannes dook in de machinekamer. Hij was tevreden over Hiddo's werk. Met enige voldoening keek hij naar de motor. Hij had er veel verwachting van. Voor het Delfzijls kantoor, dat nooit meer met een zeilschip wou verschepen, voer hij nu weer, nadat hij had gegarandeerd dat ze dan en dan in Zweden zouden zijn. Nu hij zijn motor had, kon hij die waarborg geven. De makelaar en de kommiezen kwamen. Johannes tekende de laatste stukken. „Gooien jullie de kar maar op gang!" riep hij naar Jaap en Hiddo. Hiddo ging met geestdrift de machinekamer in. Jaap liet zich met tegenzin door de koekoek zak ken. Hij draaide aan de zwengel en de motor sprong tot leven. De machinekamer druiste van het lawaai en het schip ging in al zijn spanten trillen. Jaap hees zich haastig naar het dek en Hiddo lach te. Hij verdacht de knecht er van dat hij een beetje bang was voor de motor. „Los voor en achter!" riep de schipper. Terwijl de draden ingepalmd werden, zette Johan nes de ijzeren hendel van de motor, die dicht bij het roer uit het dek stak, op vooruit en de régula teur op langzaam. De schroef begon te malen. De kop van het schip week van de kade af, het achterschip schoof langs de schoeiing. Ze waren spoedig los. De kof voer naar de havenmond. Het was een eigenaardige gewaarwording voor Jo hannes dat zijn schip met gestreken zeilen vanzelf voer en dat hij met een paar ijzeren stangen dat varen regelde. Buiten hesen zij de zeilen, opdat de motor hulp zou krijgen. Toen alles bijstond, kwam er gang in het schip. Op één boeg kwamen ze de Oostereems uit. Bij de uiterton zetten ze met ruime wind koers op de Elbe. Na de platvoetwacht nam Jaap de log op. Ze had den vier-en-twintig mijlen afgelegd in vier uur. Hij meldde het met een zekere triomf: „Maar zes kno pen, schipper. Die haalden we anders ook bij deze wind. Waar hebben we dat rammelkastje nou voor nodig?" Johannes spotte met zijn ouderwetse knecht. „Je zult nog wel eens anders spreken. Jaap. Of ben je zo op het haam gesteld?" Aan het haam, waarin hij dikwijls uren als een paard had lopen trekken, wilde Jaap niet denken. „De schipper zal ook nog wel eens anders praten", voorspelde hij. „Wanneer dacht je?" „Vannacht, als je niet slapen kunt van het lawaai". Johannes lachte er om. „De slaap altijd". Maar toen hij 's nachts twaalf uur door Jaap was afgelost en in zijn kooi kroop, maakte de motor toch wel veel geraas. Aan dek had Johannes er geen hinder van gehad. Maar in de roef, waar het anders 's nachts zo stil was dat je de ademhaling van de kinderen horen kon boven het lichte ruisen van de boeggolf, heerste nu lawaai. Achter het ijzeren schot, dat de roef in tweeën had gedeeld, bonkte en dreunde de machine, 't Was of een hamer rinkinkte op een aambeeld, en het hielp niet of Johannes zijn oor al in het kussen drukte en de dekens optrok tot aan zijn kruin, want dan was het of een zv/are koffiemolen maalde onder het kus sen. „Slaap je?" vroeg hij na lange tijd aan Riek. Zij lag klaar wakker en toen hij haar vroeg of ze geen hoofdpijn had, zei ze: „Een beetje". Hij voelde met zijn hand aan haar voorhoofd. Het gloeide. Ze moest heel erge hoofdpijn hebben. „Ga jij maar slapen", drong zij aan. „Om vier uur moet je weer op wacht. Maak je niet druk om mij". Hij maakte zich echter wel bezprgd om haar. Riek had de laatste tijd veel last van hoofdpijn. Het bon ken en razen van de motor, dat hem zo hinderde, moest voor haar vast een ware kwelling zijn. En die bezorgde bij haar, want het was zijn drijven geweest dat zij een motor kregen. Rekende hij niet te weinig met haar? Indertijd toen hij de kustvaart koos, terwijl zij binnengaats had willen blijven, en nu weer met die motor? Maar zij had er toch in toegestemd! Ja, om hem. Riek wilde hem nooit een strospier in de weg leggen. Zij offerde zich op voor hem. Twee kinderen moest ze afstaan om de motor. Haar roef was gehalveerd. En nu verkeerde ze dag en nacht in dit hels lawaai. Hij woelde om en om, nu met meer last van zelfverwijt dan van het stampen van de motor. Soms hoorde hij Riek zuchten en een enkele maal een onderdrukt gesteun. Dan moest de pijn ondraaglijk zijn, want zij liet zelden merken dat zij leed. Hij hield het niet langer uit. Met een schok rees hij overeind en stak een been over de rand van de kooi. „Ga je eruit?" vroeg Riek. „Ja, om de motor af te zetten". „Waarom zet je hem af?" ,,Om jou. Het is geen harden. Jij gaat er aan kapot". „Niet doen", zei ze dringend. „Om mij moetje het niet doen". „Ook om mezelf. Ik word gek van dat lawaai. En zonder motor doet de schuit het ook wel. We heb ben vóór de wind". (wordt vervolgd) DE BETCRE WONINGINRICKTING SINDS 1920 Zandpad 36 Middelharnis Tel. (0187) 482784 O.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 5