nu Plechtige kranslegging in Ooltgensplaat kievit warmte Kinderdienst in Ouddorp tlommietnavi karels. |£iso9002 Bewoner Hernesseroord onder auto Antieke fietsen op de Flakkee-routé van de Landelijke Fietsdag 'i'LSn. (\^9^ m Tunnel in de Kraayenissedijk 10 dagen afgesloten AN\ 70e Jaargang VRIJDAG 8 MEI 1998 No. 6702 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktieenadministratie: Langeweg 13,Sommelsdijk.Tel. (0187) 482629. ■^TA^Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 15,00/JAARABONNEMENT ƒ58,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 instaltatiebedrijf Gas - Water - Warmte ^^3 ^^3^^ De haast patriarchale Eliza Struik, hij was bijna 100 jaar toen hij november 1985 overleed, gewon in zijn leven 12 dochters en 5 zonen, 17 kinderen in totaal. Zijn vrouw, de uit Nieuwerkerk (Zld.) afkomstige Jacoba Maria Kik overleed in december 1962 in de leeftijd van 75 jaar. Vele jaren hadden ze op de stee buiten Herkingen gewoond. Van hun kinderen zijn twee broers Han en Rien overleden, de overgebleven broers en alle zussen, 12 in getal, verkeren nog in prima gezondheid. Dinsdag hebben ze elkaar weer ontmoet op de diamanten (60-jarige) bruiloft van een van hen, de oud ste, de 82-jarige mevr. Jo Tanis-Struik, gehuwd met Kommer Tanis, sinds kort wonend in 'de Vroonlande' te Dirksland. Een plezierige aanleiding was dat om elkaar weer eens terug te zien want dat gebeurt niet meer elke dag sinds de zussen met hun huwelijkspartners uitwaaierden tot zelfs naar Ame rika, in dat werelddeel wonen 2 van hen. De meiden kunnen het met elkaar prima vinden. Wanneer ze voor elkaar bereikbaar zijn zoeken ze elkaar dikwijls op om te scrabbelen of een ander gezelschapsspel te spelen of ze maken een babbel via de telefoon, want kletsen kunnen ze. Dat deden ze vroeger al onder het koeien melken, want vader Liza was landbouwer en veehouder. Ook de meiden hebben vroeg aan moeten pakken. Elke och tend om half 4 opstaan en de spaarzamelijke keer dat mocht woraen uitgeslapen was het toch al om half zes reveil op de boerderij. Het mag uitzonderlijk heten dat de 12 zussen Struik alle in goede gezondheid verkeren en dat geen is ontvallen. Vrolijk, dankbaar en gelukkig met elkaar, zijn ze dinsdag dan ook op de foto gegaan, alle 12 de meiden, in leeftijd variërend van 60 tot 82! Op de voorste rij zien we van links naar rechts Tine Struik uit Middelhamis, Marie van Putten-Struik uit Dirksland, Jo Tanis-Struik uit Dirksland, de diamanten bruid, Jannie de Bruin-Stniik uit Amerika en Jaan Korteweg-Struik uit Mid delhamis. Op de bovenste rij v.l.n.r. Ina Staal-Struik uit Mid delhamis, Ann Sedee-Struik (de jongste) uit Den Haag, Cor- rie Vreeswijk-Straik, Battenoord, Bep Kmider-Struik uit Sommelsdijk, Gre de Bonte-Stmik uit Emmeloord, Caty van Markenstein-Struik uit Amerika, Mien Dekker-Struik uit Nieuwe Tonge. De leeftijden moeten we u schuldig blijven, mevr. Kmider wist ze niet uit het hooI"d te noemen en dat mag niet verba zen: „We hoa d'r oak zoveul.was haar commentaar. Burg. en mevr. Van Pelt gereed om de krans Burgemeester Van Pelt van Oostflakkee zou maandag avond, de avond waarop de gevallenen uit de 2e Wereldoorlog werden herdacht, best hebben gewild dat elk Oostflakkees' gezinshoofd zo had gehandeld als wethouder Maliepaard deed. Met echtgenote en z'n 3 dochtertjes was die aanwezig op de herdenking bij het oorlogsmonument aan de Kerkring te Ooltgensplaat. De boodschap die de heer Van Pelt daar sprak was het waard door ieder beluisterd en toegepast te worden. Enkele honderden deden dat en wij dragen 's burgemeesters hartekreet graag ver der. De heer Van Pelt vroeg zich, in de momenten dat het dorps leven verstilde, af of het voldoende is éénmaal per jaar te her denken. „We moeten elkaar steeds zeggen en voorleven dat we willen leven in een andere wereld waarin geen doodslag of discrimi natie meer voorkomt", zo hield hij z'n mede-burgers voor, „één maal per jaar gedenken kan voldoende zijn, als maar de intentie van de gemeente Oostflakkee te leggen ervan het hele jaar door in gedachte blijft", hoopt de heer Van Pelt. „Een stichtelijk woord werd daarop door de heer Klaas Baas ge sproken, gewoon een man uit het volk wil hij zijn, maar een die begrepen heeft hoevelen ook nog vandaag hunkeren naar vrede, naar vrijheid en naar veiligheid in de plaats van de vernedering die hen wordt aangedaan. De heer Baas wees, met Psalm 42, op God Die altijd klaar staat voor hen die Hem zoeken, in angst en verdriet én hij waarschuwde ook de jongeren de democratie die wij mogen beleven met zorg te bewaren en te verdedigen om nooit weer te worden onderdrukt, maar daarentegen jezelf te kunnen en mogen zijn. Plechtige momenten waren het waarin diepe stilte werd betracht, de burgemeester en zijn echtgenote namens de gemeente een krans legde en vele vertegenwoordigers van verenigingen dat voorbeeld volgden. Het Wilhelmus klonk uit de instmmenten van het burg. W. M. v. d. Harst-korps, 't Had eigenlijk best ook gezongen mogen worden, maar dat gebeurde niet. Goeree-Overflakkee B.V. Op D.V. zondag 10 mei a.s. wordt er in de Gereformeerde Kerk van Ouddorp weer een 'kinderdienst' georganiseerd! In deze eredienst zal er speciaal aandacht zijn voor de kinderen. Dat zal bijvoorbeeld te merken zijn aan de liederen die gezongen worden. Ook de preek zal deze keer meer op kinderen zijn gericht. Het thema van deze dienst blijft nog even een verrassing. Verschillende kinderen uit de kerk zullen hun steentje bijdragen aan deze dienst. Het kinderkoor 'De Regen boog' zal enkele vrolijke en mooie liede ren voor ons zingen! MIDDELHARNIS - Dinsdagmorgen is op het terrein van de inrichting voor ver standelijk gehandicapten Hemesseroord aan de Oosthavendijk, een 37-jarige pa tiënt onder een vrachtauto terecht geko men. Het slachtoffer raakte gewond (o.a. ernstig beenletsel) en werd met een spoed- transport naar het Dijkzigtziekenhuis ver voerd. De 24-jarige bestuurder (afkomstig uit Papendrecht) reed, nadat hij op het terrein lading had gelost, stapvoets achteruit. Hij had niet opgemerkt, dat inmiddels het slachtoffer op zijn driewielige fiets achter de vrachtauto reed. De traumaheli ver leende assistentie aan de GGD. Voorganger in deze dienst is ds. J. Koster. Iedereen (jong én oud) wordt van harte uitgenodigd voor dit samenzijn, dat om 10.00 uur zal beginnen. Een liturgie is aanwezig en er is oppas voor de aller kleinsten. Jij/u komt toch ook? (Voor meer informatie: 0187-683431). Door de aanleg van de omleiding Stellen- dam (N215) is het noodzakelijk dat de tunnel in de Kraayenissedijk ter hoogte van het tracé van de toekomstige provin- cialeweg N215 voor tien dagen wordt af gesloten voor al het verkeer. De wanden en het plafond van de tunnel krijgen een nieuwe verflaag. De werkzaamheden starten op 11 mei en zullen naar verwachting op 20 mei klaar zijn. Voor het verkeer op de Kraayenissedijk wordt een omleiding met borden aange geven. Visser Visser agentschap A.s. zaterdag 9 mei is het Landelijke Fiets dag. De heer Simon Groen uit Middelhar- nis heeft ca. 10 opgeknapte antieke fiet sen, waarmee hij met een groep enthou siaste fietsliefhebbers een deel van de Flakkee-route wil fietsen. Er zijn 6 fietsen bij van rond 1870 en enkele legerfietsen uit de wereldoorlogen. Om ca. 9.00 uur zullen zij starten bij VVV/ANWB Overilakkee. Een kijkje waard i De kiezer heeft gesproken. Wie is dat eigenlijk, de kiezer? De burgers van Nederland die weer voor vier jaar vastlegden hoe hun land bestuurd moet worden. Het is eigenlijk een beschamen de vertoning datzovelen thuis bleven. Daaron der zullen er veel geweest zijn die niet wisten wattekiezen, echte kiezers dus, maarzijmaak- ten geen keus. Anderen wilden niet kiezen. Voor hen is de poli tiek te ondoorzichtig, of teveel een zaak van de gevestigde orde. Weer anderen willen hun eigen boontjes doppen, wat zou Den Haag? Niet kie zen is een proteststem zeggen we dan. Maar protest zonder de keuzeknop vervaagt En dat wakkert het ongenoegen weer aan. Een lage opkomst leidt tot de vicieuze cirkel van onge noegen - niet stemmen - groter ongenoegen. Die komt uiteindelijk op straat terecht Een lagere opkomst kan ook anders uitgelegd worden. De kiezer is tevreden en bevestigt het beleid. Met het risico dat de oppositie wel trouw opkomt, dat wel. Het lijkt erop dat de kiezer te vreden is; met name met de Partij van de Arbeid. Of moeten we schrijven: partijleider Kok? Waar schijnlijk het laatste. En daarmee is aangegeven dat de kracht van die partij tevens haar zwakte is. Dat zal hen voorlopig een zorg zijn. Deze buit is binnen, zij het dat ze niet zo groot is als voor speld werd. Daarmee is nog niet gezegd dat paars ook 'bin nen' is. Het moet voor de WD een angstvisioen geweest zijn dat in de laatste peilingen het gat tussen PvdA en eigen partij steeds groter werd. Wat dat betreft zal men blij zijn, het zijn zeven zetels geworden. Historisch maakte de WD in vier jaar een fenomenale winst Het is ook een winst die wellicht wat solider is dan van de PvdA. Immers, Groen Linksen de Socialistische Partij groeiden ook. De PvdA mag zich dan wel afge zet hebben tegen deze partijen, maar zij zag wel een deel van haar electoraat in die richting schuiven. De winst voor W. Kok kwam ongetwijfeld voor een groot deel bij 066 vandaan. Dat is op zich niet zo'n prettige wetenschap, want dat zijn gril lige kiezers, die veel meer dan anderen hun stem uitbrengen op grond van voorkeuren van het moment en niet op grond van partij-ideolo gie. Het CDA heeft inmiddels in zoverre orde op zaken dat een vrije val uitbleef, hoewel het ver lies nog hard aankomt Gezien het programma van deze partij moet het voor de Partij van de Arbeid aantrekkelijk zijn in ieder geval het CDA achter de hand te hebben tijdens de formatie. Van het CDA is iets te vragen, terwijl het hand haven van 066 in het paarse 'verbond' eigenlijk een beetje weg heeft van 'genadebrood' eten. En ook dan weet de WD dat sociaal-econo misch geen vazal wordt binnengehaald. Paars 2 blijft echter een optie. Op de valreep haalde me vrouw Borst volgens de deskundigen nog twee zetels via het lijsttrekkersdebat binnen. Een andere variant is in het verleden al eens tot stand gekomen. De PvdA was de grootste, maar de combinatie CDAA/VO ging met de 'buit' strij ken. Nu is de PvdA 'er W. Kok wel een ander dan de leider van toen, maar toch. De kiezer is dan wel tevreden over 'paars' maar het is wel een tevredenheid die alles te maken heeft met de inhoud van de portemonnee. En dat is de kracht van de WO. De ontevreden stemmer verhuisde naar Groen Links en (nog meer) naar de Socialistische Par tij en dat is de zwakte van de PvdA. Senioren en CO zullen zich overigens ook in de groten genes teld hebben, en dan eerder bij de WD dan bij de PvdA. Het politieke klimaat is dus zo dat een formatie op materiële zaken voor de hand ligt Oat kan ook wel, omdat op immaterieel gebied een be hoorlijke consensus bereikt is tussen de paarse partijen tot nu toe. Op zich is het natuurlijk ont zettend slim geweest - met name van 066 - om in de laatste maanden nog zoveel te regelen. En de regeling rond euthanasie en het homohuwe lijk zijn nu moeilijk weg te formeren door de beide grote 'broers', zonder het odium ontrouw aangewreven te krijgen. Overigens, als het CDA mee zou gaan doen met de stoelendans, zullen dit de hete hangijzers worden. De kiezer heeft gesproken. Het ligt voorde hand om te kijken hoe de groten het eraf brachten. Die hadden metz'n drieën dan wel vier jaar paars gemaakt. Dat heeft met name de laatste twee jaar gpznmri wo^r een geestelijk klimaat dat de resten van wat overbleef van een christelijk ge- Zuidweg 2, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01 oriënteerd land smoorde. Het ging allemaal heel vriendelijk en heel respectvol, maar het gebeur de weL Christenen moesten terug in hun eigen 'hok', de kerk. Wat dat beUeft zijn de uitslagen voor het CDA en nog meer de kleine confessionele partij en onthullend. Naarmate paars aansloeg, bleek steeds meer dat zij in een minder heidspositie zitten en blijven. We mogen ont zettend dankbaar zijn met bescheiden winst, maar die voldoet zeker niet aan de ver wachtingen. Dat neemt niet weg dat grote dankbaarheid mag worden uitgesproken voor de derde zetel die de SGP haalde. Ook nu werd weer eens duidelijk hoe alles van een paar stemmen kan afhangen. Maar bovenal, dat de Heere harten wil neigen. Eens te meer geldt dat een land de regering krijgt die het waard is. Veranderingen beginnen dan niet in de partijen, maar op een ander front In de gezinnen, in het persoonlijk leven ten op zichte van de Heere God moet het anders. Er hoort spraak uit te gaan van de kerken. Het ge bed 'Uwkoninkrijkkome', moet 'handen en voe ten'krijgen. Dan kan ook beleden worden: 'Uw wil geschiede'. Of u nu gestemd hebt, of niet: als u met het laat ste ernst maakt, kunt u nu nog eens stemmen, maar dan op de knieën. De volgende fase is immers de (in)formatie tot een wettig gekozen overheid. Bij de gratie Gods. VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VTDEO - STUDtO - REPORTAGE - FOTOGRAFIE czi ciD [13 C3 a CU CZ3 izn czi E=] OUDDORP- Waststmat 3S- TWMtoon (0187)6616121 Fax 683734 BENESSe-Print^Kp-Hooazoom 172-Tehfoon (0111) 4e2400 Kliza's twaalftal Langeweg 38 Nieuwe Tonge Tel. 0187-651396 KEMA CERTIFICATE 36570 centrale verwarming - sanitair OOSTDIJK 49 - SOMMELSDIJK Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34,3241 AA Middelhamis Tel. (0187)482606 BADCUITUUR INSTALLATIETECHNIEK STATtONtWIC UK »l OUDC TONC£ Til. (otar) «m>« FAX (01871 A41110 ------ REGISTERACCOUNTANTS Middelhamis Barendrecht Tel. (0187) 489143 Tel. (0180) 621033

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 1