Dirksland op zijn best! Nationale Reddingbootdag Stichting RTM herdacht 100 jaar vervoersgeschiedenis 31^1. {\-']^ Actiemarkt 'De Verborgen Bron' Zwembad Dirksland Afrika in 't Blaeuwe Huus PvdA Oostflakkee Verenigingsmarkt in centrum van Ouddorp Opbrengst collecte Bijzonder concert 9 mei 1998 AA^MINNAARD ^^^VASTGOED Streekmuseum weer open Museum in Ouddorp aan uitbreiding toe 70e Jaargang DINSDAG 5 MEI 1998 No. 6701 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS nlaiTHAJstratie; Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 48 2629. MyQ-M>i^Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 ¥- CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 15,(X) JAARABONNEMENT 58,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Afgelopen donderdag was het weer, zoals het de laatste jaren bijna een traditie is geworden, een waar feest in Dirksland. Van de vroege ochtend tot in de kleine uurtjes vierde het hele dorp weer Koninginnedag. Ondanks het kleine oranjebestuur en medewerking van enkele enthousiaste vrijwilligers zag het toch kans om met kop en schouders boven de andere eilandelij- ke gemeenten uit te steken. Naast het tra ditionele oranjeprogramma, zoals trom petters, aubade natuurlijk ook bij het zie kenhuis, kinderspelen was er een zeer gevarieerd programma. Dit jaar was voor het thema Country and Western gekozen, en dat bleek een schot in de roos. Met in de middag een groots opgezette oranjemarkt die weer vele dui zenden bezoekers trok, volgens schatting van de politie ongeveer 13.000, kon de organisatie zich helemaal uitleven met dit thema. Doorlopend waren er optredens van diverse counrty-groepen of zangers begeleid met hun schitterende muziek en dans. Een heus country-relax-terras/ saloon, een supergrote danstent, diverse andere spectaculaire attracties en natuur lijk volop gelegenheid voor een hapje en een drankje. Ook de jeugd vermaakte zich uitstekend met de heuse rodeo-stier die onophoude lijk bezet was, Natuurlijk was er een heu se sheriff aanwezig die het geheel in goe de banen leidde. In de avonduren kon het publiek zelfs een keuze maken of naar de feesttent of naar het feest van de plaatstelijke supermarkt met tien ballonnen op het voetbalveld. Na een dag van veel spanning voor de Van der Velde of de tien ballonnen nu wel of niet zouden varen - de weersvooruitzich ten wam voor dit spektakel niet echt best - kreeg men om twee uur de goedkeuring voor het duor laten gaan van dit onderdeel van het oranjeprogramma. Negen ballon nen zijn er uiteindelijk gekomen, de tien de kon helaas niet omdat de piloot bij het klaarmaken van zijn materieel ongelukkig ten val kwam en zijn been brak. Ongeveer 7 uur was het zover, de finale van de ClOOO jubileumactie. Na nog wat strubbelingen met de wind werd toch het startsignaal gegeven en vertrokken de bal lonnen met daarin hun prijswinnaars. Een echt feestelijke happening. Nooit eerder zijn er op Flakkee zoveel ballonnen gestart. Ondanks de wind en de plotseling opkomende mist zijn alle ballonnen veilig geland. Na dit evenement vertrok de muziek voor de lampionoptocht. Na al een hele dag in touw te zijn geweest toch weer de energie opbrengen mag best eens vermeld worden dat een dorp zonder muziekvereniging op Koninginnedag echt niet kan!,! Als afsluiting van de tocht volgde nog een schitterend vuurwerk, waarna het feest werd voortgezet in de tent en op het voet balveld. Al met al een echt feest ondanks het te kleine oranjebestuur, maar gelukkig komt daarin na de noodoproep verandering. Spontaan boden zich een achttal nieuwe vrijwilligers aan om deel te nemen in het bestuur. Dat ziet er voor de komende jaren gelukkig weer goed uit! De kans is zeer groot dat ook volgend jaar Dirksland op Koninginnedag weer feeste lijk is versierd en natuurlijk weer een dijk van een programma heeft! MELISSANT Denkt u er nog aan?! Zaterdag 9 mei aan staande, de actiemarkt op het schoolplein van de christelijke basisschool (bij regen in de schuur op Noorddijk 10). Van alles is er te doen voor alle leeftijden en voor iedereen. U hoeft niet met een lege maag naar huis, want wij zorgen voor eten en drinken. Van alles is er te koop, onder andere groente, fmit, boeken, bloemen, kado-artikelen, kaas, noten, eieren, twee dehands kleding. Uw opgespaarde lege statiegeld-flessen kunt u aan het begin van de markt aan ons kwijt. Maak van de gele genheid gebmik om op de foto te gaan. Alles ten bate van onze medemens in Chi na en Cambodja. Kortom: een bezoek aan onze actiemarkt is zeker de moeite waard! Goeree-Overflakkee B.V. Ingezonden: Met belangstelling het ingezonden stuk gelezen van de heer Piet de Man en met veel van zijn stellingen ben ik het eens. De landelijke norm voor het bestaans recht van een zwembad is ongeveer 40.000 inwoners, dat betekent ruwweg één zwembad voor heel ons eiland. Als je dan als gemeente met 8000 inwo ners een zwembad in stand wil houden, betekent dit financiële offers en/of veel vrijwilligerswerk. Het is dan gemakkelijk om het gemeen tebestuur de schuld te geven, als je bedenkt dat deze jaarlijks ongeveer 400.000,-, zijnde het tekort in het zwembad aanvult. Waar vind je een gemeenteraad, van welke samenstelling dan ook, die er nog meer geld wil bijleggen voor het noodza kelijk onderhoud, ik denk dat we moeten stoppen met elkaar de zwarte piet toe te spelen, en alle mogelijkheden moeten uitbuiten om het zwembad open te hou den. Het plan dat nu op tafel ligt grondig bekijken en dan zo snel mogelijk uitvoe ren, zodat in elk geval het bad weer in goede staat verkeert. Ik heb mijn twijfels of dit plan op ter mijn de oplossing is, maar mocht dat niet zo wezen, dan halen we het oude plan van enkele jaren terug, opgesteld door enkele welwillende burgers, weer uit de kast, dat plan behelst een sluitende begroting (dus geen jaarlijkse tekorten meer) maar een geheel andere exploitatie waarin vrijwilligerswerk een sterke rol speelt. En dat is nu juist iets waar Dirks land goed in is, zie de vele aktiviteiten allemaal door vrijwilligers gerund welke in onze gemeente plaatsvinden. Als we hiertoe bereid zijn zal het zwem bad zeker blijven bestaan en krijgt de pas benoemde wethouder ook geen kans om het enige neutrale verenigingsgebouw 'De Schakel' te slopen en met dit geld beton te kopen om het zwembad te dem pen. Of hij voor deze uitspraak beloond is met een wethouderszetel betwijfel ik, als veel kiezers zowel van de RPF als van het CDA goed begrepen hadden dat een lijstverbinding met de SGP deze man aan de macht geholpen zou kunnen worden, hadden zij zich nog wel eens bedacht. Tot slot reken ik er op als het nodig mocht zijn dat Dirksland een beroep op Piet de Man kan doen wat het zwembad betreft, want hij heeft veel zwembader varing en uit hoofde van zijn voormalig beroep altijd veel voor de Dirkslandse verenigingen gedaan. Ik denk daar altijd nog met veel plezier aan temg. Met dank voor het plaatsen: Leen de Berg, Bloemendaal 20, Dirksland Karin Senders is werkelijk verknocht geraakt aan het werelddeel Afrika. Tij dens haar reizen door onder andere Ethio pië, Ghana, Mali en Zaïre maakte ze voor al foto's van mensen: pymeeën in Zaïre en een Masaï-vrouw in Kenia. Zo'n 13 prachtige VVV-kantoor van Ouddorp aan Zee. De openingstijden zijn maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 17.30 uur en op zaterdag van 8.30 tot 16.00 uur. Contactbijeenkomsï gehandi captenzorg 'Helpende Handen' afd. Rakkee/Schouwen/Tholen Gehandicapten, ook van buiten de Gere formeerde Gemeenten, nodigen wij met hun ouders en/of verzorgers uit tot het bezoeken van de contactbijeenkomst die gehouden zal worden op D.V. zaterdag 9 mei a.s. in gebouw 'Rehoboth' van de Geref. Gemeente aan de Geldersedijk te Dirksland. Aanvang 14.15 uur; sluiting 16.15 uur. Eerst wordt een bijbels verhaal verteld en met elkaar gezongen. Vervolgens felicite ren van degenen die pas jarig zijn geweest (met natuuriijk een cadeautje!). Dan volgt de pauze met voor iedereen gratis koffie, thee of frisdrank. Na afloop van de pauze tot de sluiting worden de bezoekers op creatieve wijze bezig gehouden. Niet alleen mensen met een handicap zijn wel kom, maar ook verdere belangstellenden! De regen en de wind waren er ongetwij feld de oorzaak van dat er dit jaar niet zoveel bezoekers naar de Nationale Red dingbootdag kwamen als vorige jaren. Desondanks waren er in Stellendam toch nog 210 mensen die een kijkje kwamen nemen op de reddingboot of in de boot- huizen. In Ouddorp hebben ongeveer 100 mensen de haven opgezocht om daar de Griend bezig te zien. De Zeemanspot en de John Stegers uit Stellendam hebben, vanwege de weersgesteldheid, geen tocht jes met het publiek kunnen maken. In Ouddorp, waar meer in het opper kon wor den gevaren, kon het publiek wel deelne men aan tochtjes met de Griend. Door de reddingboten werden ook enkele demonstraties uitgevoerd. In Stellendam in samenwerking met enkele kanovaar ders, met de viskotter SL42, met het Rode Kruis en met de ambulancedienst. Terwijl zo'n demonstratie aan de gang was, werd de John Stegers, die bezig was met Lotusslachtoffers vanaf de Zeeman- spot naar de wal te brengen, opgeroepen voor een echte actie op het Haringvliet. Via een persoon met een autotelefoon kwam de melding binnen dat er een kano vaarder was gesignaleerd, die stond te zwaaien en blijkbaar in problemen ver keerde. De reddingboot brak onmiddellijk de oefening af en spoedde zich via de schutsluis naar het Haringvliet. Ook de reddingbrigade uit Hellevoetsluis ging op zoek. Ondanks intensief zoeken werd nie mand gevonden. Ook de Griend was aan een demonstratie bezig, toen er een echte melding binnen kwam. Er was op de Grevelingen in de buurt van Brouwershaven een jacht in moelijkheden gekomen door een touw in de schroef. Ook de Griend brak onmid dellijk de oefening af en spoedde zich naar de plaats des onheils. Zij bracht het scheepje naar Brouwershaven en het gelukte daar de bemanning van de red dingboot het touw te verwijderen, zodat het jacht zijn weg weer kon vervolgen. Het Streekmuseum Goeree-Overflakkee is weer geopend. In het museum zijn ook dit seizoen tal van nieuwe aanwinsten te bewonderen. Zo staat er een pop in rijke klederdracht van ruim 100 jaar geleden. Tevens is er een expositie ingericht met foto's en andere voorwerpen met betrek king tot de Koninginnen Wilhelmina en Juliana. Zoals u wellicht weet is het 100 respectievelijk 50 jaar geleden, dat voor noemde Vorstinnen de Nederlandse troon bestegen. Hierover volgt nog een publicatie van het museum. Het Streekmuseum is dinsdag t/m zater dag geopend van 14.00 tot 17.00 uur. Woensdagsmorgens tevens van 10.00 tot 12.00 uur. Vlak na de Tweede Kamer-verkie zingen houdt de PvdA een discus sie-avond over het onderwerp Vei ligheid. Op 18 mei zal Tweede Ka merlid Peter van Heemst in De Staver zijn nota 'Een veilige wereld voor iedereen' toelichten. Een forum met ondermeer hoofd basiseenheid dhr. Van Nieuwkoop zal onder leiding van Ruud van Dongen discussiëren over het vei ligheidsbeleid van de PvdA. Na tuurlijk is het ook de bedoeling dat de bezoekers van deze avond zich met deze discussie bemoeien. De avond in Middelhamis begint om 19.30 uur. De PvdA organiseerde vlak voor de ge meenteraadsverkiezingen al een discus sie-avond rond hetzelfde onderwerp. Peter van Heemst moest die avond echter laten lopen, omdat de landelijke televisie juist die avond had uitgekozen om de nota van het Zuidhollandse kamerlid te behandelen. Op zijn eigen verzoek wordt aan die eerdere discussie een vervolg gegeven. De avond maakt onderdeel uit van een reeks avonden die de PvdA lan delijk organiseert rond de veiligheidsno- ta. De reacties, conclusies en aanbevelin gen neemt de partij mee in een definitie ve nota rond veiligheidsbeleid. Van Heemst noemt in zijn nota veilig heid een eerste levensbehoefte oftewel een grondrecht. Hij zou het dan ook geen gekke zaak vinden dit recht op te nemen in de Grondwet, net als de overheids- plicht om te zorgen voor zaken als on derwijs en volkshuisvesting. De om schrijving van veiligheid vat Van 't Zal altijd kunnen verkeren heeft, in de 16e eeuw, de dichter Bredero al voorzegd en hoe waar is dat geworden voor de RTM. Een eeuw geleden begon die als vervoersmaatschappij vanuit Rotterdam en nu is het een stichting in Ouddorp die daar een prachtig tram-museum beheert. In de voorbije jaren zijn waardering en laster haar deel geweest, maar nu mag zelfs van hoge waardering gesproken worden. Voorbeelden daarvan zijn vrijdagmorgen de revue gepasseerd toen in de museum- remise op 'De Punt' de gasten werden ont vangen met wie het 100-jarig bestaan feestelijk zou worden gemarkeerd. Onder hen ook oud-personeelsleden die de inspanning hebben gepleegd de trams rij dend -, en de boten varend te houden, in een periode die zowel roemrijk als roem rucht is geweest. De 'moordenaar' is het trammetje dikwijls genoemd, maar een van de museumenthousiastelingen Arie Baars, kan daar wat kregelig over worden. Het duurt tot in onze dagen voort dat 'de tram' overal de schuld van kreeg, ook van al die gebeurde ongelukken, terwijl de tram altijd vrijuit kon gaan en de Hoge Raad ooit heeft besloten dat bij ongeval len de veroorzakers zelfs mee moesten betalen in het inzetten van een reserve locomotief, Het was onheus om de tram altijd maar 'de moordenaar van Rotter dam-Zuid' te noemen. 't Kon verkeren, ook in de opvatting van wethouder Visser van Goedereede. Hij heeft zich in de jaren na de ramp beijverd om de tram van Goeree-Overflakkee weg te krijgen, vrijdagmorgen verzekerde hij er trots op te zijn dat het museum zich in Ouddorp bevindt, want voor Flakkee heeft de tram, gekomen in 1909, zeker ook z'n verdiensten gehad. Maar zo blij als de bevolking bij de komst in 1909 was geweest, zo blij was ze dat het in 1957 met de tram afgelopen was. In Hellevoetsluis, de eerste plaats van ves tiging was het trammuseum veel te krap behuisd, maar Goedereede heeft graag huisvesting aangeboden. Daar wordt de tram nu gekoesterd als 'symbool van een tijd die voorgoed voorbij is'. In het museumconcept wordt alles wat ooit tegen de Maatschappij getuigde naar de vergetelheid verwezen en met de man tel der liefde bedekt. "De tram heeft de eilanden uit hun isolement gehaald. Bij gebrek aan goede verbindingen waren die achtergebleven, maar de tram en de pon ten hebben de mogelijkheid geschapen dat de eilanden zich economisch konden ont wikkelen", heeft de heer Baars nog eens met waardering laten horen. Toch heeft ook het Flakkeese volk gemur mureerd, de tram moest weg, de gemeen teraad van Rotterdam heeft zelfs een het ze tegen de tram ontketend en die heeft derhelva het onderspit gedolven. Bijzonder blij is de heer Baars en velen met hem dat zoveel oud materieel is vei liggesteld en in het bezit van het museum is. Het museum zal nog professioneler dienen te worden en zal nog moeten wor den uitgebreid. Pogingen worden aange wend om uit Oostenrijk een tram uit de zestiger jaren aan te kopen. De remise moet uitgebreid en er moeten voor 180.000 nieuwe stoomketels worden aangeschaft. Tijdens de jubileumbijeen komst op 'De Punt' werden de stichtings voorzitter Ton Blom een enveloppe met inhoud ter hand gesteld door wethouder Visser namens de gemeente Goedereede en door de heer Dijkstra namens de Flak keese transportondernemingen. De gasten werden op een tramrit naar Port Zélande vergast. Het schijnt ook de bedoeling de lijn naar Schouwen- Duiveiand en het Noordzeestrand door te trekken. Heemst samen onder de noemer 'ons thuis voelen in eigen woning, straat en buurt'. Een grotere inzet van politie biedt voor het PvdA-kamerlid niet de werkelijke oplossing. Eigenlijk is het bij het inzet ten van de politie al te laat, zo meent hij. Het voorkomen van criminaliteit of het nemen van preventieve veiligheidsmaat regelen is veel belangrijker. Een belang rijke taak ziet Van Heemst daarbij weg gelegd voor de lokale overheid. De nota noemt een aantal maatregelen die het kabinet in de komende vier jaar zou moeten nemen. Ook Van Heemst pleit voor meer politie. Daarnaast wil hij meer aandacht van politie en justitie voor de handhaving van verkeersregels, frau debestrijding, milieuzorg en jeugd- en zedendelicten. Hij bepleit ook een grote re rol voor gemeenten die daarvoor dan ook meer geld moet krijgen. Een aardig aspect daarbij is dat Van Heemst er voor pleit dat de gemeenten de opbrengst van bekeuringen bij de bestrijding van over last in 'eigen zak' mogen steken. Tenslotte wil hij niet alleen kijken naar het aantal agenten, maar vooral naar de kwaliteit en de gevolgen van hun werk. Iedereen die wil meepraten, lid of niet lid, is welkom. De toegang voor de avond is gratis. DIRKSLAND In het dorp Dirksland heeft de gehouden collecte ten bate van de Nederlandse Hart stichting opgebracht 4752,35. Ieder die daaraan bijdroeg wordt daarvoor heel hartelijk dankgezegd. Op zaterdag 1 augustus 1998 is er een verenigingsmarkt in en om het centrum van Ouddorp. In samen werking met de Rabobank West- Flakkee in het kader van '100 jaar Rabo', en de evenementencommis sie van de Ondernemers Vereniging Ouddorp (OVO) zijn alle verenigin gen en stichtingen van Ouddorp aangeschreven om deel te nemen aan deze verenigingsmarkt. Er zijn geen kosten aan verbonden. Elke deelnemende vereniging krijgt gratis een kraam of standplaats tot zijn beschik king. Inschrijvingen moeten voor 29 mei a.s. binnen zijn om een en ander te coör dineren. Alle ingeschreven verenigingen krijgen een week tevoren bericht waar hun plaats is. Elke vereniging is vrij met wat voor handel zij op de markt brengt, dit kan zijn verlotingen, enveloppen trekken, ver koop van artikelen, gebakken vis, of iets dergelijks. Let u wel op dat etenswaren aan de verplichtingseisen voldoen, dit in verband met de Warenwet. Mocht u als vereniging geen inschrijfformulier ont vangen hebben, vraag deze dan alsnog aan bij de OVO evenementencommissie, p/a Broekweg 2 te Ouddorp. Een commissie van de Rabobank zal op deze dag beoordelen welke vereniging van Ouddorp zich op de meest originele wijze heeft gepresenteerd. Hier zijn drie prijzen voor beschikbaar gesteld, resp. één van 500,-, één van 250,- en één van/ 100,-. OOLTGENSPLAAT Ter afsluiting van het werkbezoek van de afgevaardigden van hét landelijk Oranje- comité zal er een concert aan de geno digden worden aangeboden, dat tevens wordt gehouden ter herdenking van 60 jaar Oranjevereniging 'Ooltgensplaat'. Dit concert is ook voc r publiek toegan kelijk en wordt gegeven op D.V. zater dag 9 mei a.s. in de Ned. Herv. kerk te Ooltgensplaat. Aanvang is 's middags om 17.00 uur (5 uur). Aan dit concert werken mee: Kees van Eek, organist van de Ned. Herv. kerk die werken zal spelen van J. S. Bach, Max Reger, KJaas Bolt, Jean Langlais. Chr. Stadskoor 'Goeree' o.l.v. Jaap de Geus, dat enkele liederen ten gehore zal brengen, o.a. Gom nu met Sangh, Psalm 25, Teach me, o Lord enz. enz. Ook zal er samenzang zijn, zoals Geluk kig is het land, Wilhelmus enz. Alle inwoners van Ooltgensplaat en daarbuiten die dit bijzondere concert wil len bijwonen zijn van harte welkom! Be toon uw medeleven door uw komst als een blijk van waardering aan het Oranje- comité van Ooltgensplaat dat al ruim 60 jaar de festiviteiten met en rond Koning innedag en de dodenherdenking ver zorgt. Zowel Rabobank West-Flakkee als de evencmentencommissie van de OVO hopen op veel inschrijvingen en een gezellige dag in het centrum van Ouddorp. VOOH BEELD EN GELUID Fan)-ïioK>-»n)oio-nEPOiiTAoE-TOTooRAH€ ^^J l^ffl rWp czi CD C3 en irg OüODOftP-W*««rMf 35 - r«Wl>on (0187) «I««/f« 68373* BEWeSSt - ft*J«»p - Hofl«oom 72 - TéWbon P T T ïj «2«W Voor de koop of verkoop van uw wonirig Doetinchemsestraat 32-34,3241 AA Middelhamis Tel. (0187)482606 Loc 56 op weg naar het station op Port Zélande.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 1