Werkbezoek Tweede Kamerfractie SGP aan de gemeente Goedereede Voorjaarsconcert 'Deo Cantemus' Verenigingscompetitie 'Schotejil' GEHANDICAPTEN ZORG Voor de rommelmarkt Meer politie; geen tweede Maasvlakte HU SA I Stekjesdag Ouddorp Perkplanten verkoping Koninginnedag-wandeltocht in Ouddorp Wie niet aanwezig M/as, heeft veel gemist Biz. 2 EILANDEN-MEUWS DINSDAG 28 APRIL 1998 Vrijdag 24 april 1998 bracht een delegatie van de SGP, bestaande uit de Tweede Kamerleden ir. B. J. van der Vlies en mr. dr. J. T. van den Berg met hun beleidsmedewerkers de heren Van der Ham en I. Bakker, Statenlid K. van de Ketterij een werkbezoek aan de gemeente Goedereede. Een harte lijk welkom werd uitgesproken door burgemeester C. Sinke. Verder waren die middag aanwezig de drie wethouders, de SGP-gemeenteraadsfractie, een afvaardiging van de plaatselijke Kiesvereniging 'God, Nederland en Oranje' en een aantal bestuursleden van de SGP-jongeren (studievereni ging) Husaï. Een aantal zaken werden de politici uit den Haag voorgelegd en wel politie, 2e Maasvlakte, visserij en monumentenzorg. Politie Burgemeester Sinke merkte op dat de reorganisatie, die zich een aantal jaren geleden heeft voltrokken het verlies van de politie sterkte betekende op het platte land. De klacht van de burger is dan ook, dat de politie niet meer gezien wordt. De heer Van den Berg beaamde dat, maar zegt er tegelijkertijd bij, dat het aan de ene kant een goede zaak is geweest, zodat de criminaliteit beter bestreden kon worden in de steden, maar dat dit ten koste gaat van het platteland, heeft de SGP-fractie, die daarin nagenoeg alleen stond in de Kamer, duidelijk van te voren kenbaar gemaakt. 'Gelukkig zien nu ook de ande re partijen dat het platteland meer aan dacht dient te krijgen' aldus Van den Berg, De SGP pleit dan ook voor de loka le politiepost, bijvoorbeeld in Ouddorp, die overdag gewoon open moet zijn. Inmiddels blijkt dat hieraan gewerkt wordt, althans de burgervader had hier goede hoop op. 2 e Maasvlakte Dit had duidelijk de intresse van Van den Berg. Na een korte maar indringende oproep aan de SGP-politici dat welke variant er ook komt, de visserij een grote klap zal krijgen. Duidelijk werd dat de zuidelijke variant de meest nadelige was, zowel voor recreatie als visserij, twee belangrijke bedrijfstakken voor de gemeente Goedereede, Van den Berg was duidelijk geen voorstander van een vlieg veld op de maasvlakte en gaf aan dat de fractie zich kritisch zal opstellen ten opzichte van de Maasvlakte. Visserij De burgemeester sprak zijn grote erkente lijkheid uit aan de SGP-fractie, die altijd de visserij hoog in het vaandel had en heeft staan. Maar ook dat na de jaren van voorspoed er nu ook zorgen zijn om de visserijtak. Quotering, visdagen enz, wer den genoemd. Ook de diverse visafslagen, die door de minister ter diskussie zijn gesteld kwamen ter sprake. Door deze onzekerheden is er een aarzeling ontstaan in het bedrijfsleven om te investeren. Het behoud van het visserijcomplex eist dan ook voortdurende inzet. De besluitvorming over de verzelfstandi ging is inmiddels achter de rug, en de gemeente is nu bezig deze beslissing han den en voeten te geven, teneinde van de gemeentelijke visafslag een marktgericht bedrijf te maken, waarbij meer gekeken moet worden naar de consumentenbe hoefte. Duidelijk mag zijn dat het visse- rijgebeuren in de gemeente voor grote werkgelegeheid zorgt, denk alleen maar aan de bedrijven Maaskant en Padmos, aldus de burgemeester. We hebben dan ook nooit sporthallen en zwembaden gebouwd van de visserijgel- den, maar ze juist geïnvesteerd in deze bedrijfstak. Van der Vlies (vice-voorzitter van de kamercommissie waar de visserijzaken behandeld worden), gaf aan dat hij moet knokken om de visserij op de agenda te houden, omdat het een relatief klein gedeelte is van de Nederlandse economie. Onrust onder de vissers is ontstaan over de nieuwe quotering, dat handen en voeten krijgt door middel van zogenaamde vis dagen. "De minister heeft toegezegd dat de quotering \-oor 1998 opgevist mag worden, hetzij links-, hetzij rechtsom, en daar houd ik hem dan ook aan", aldus de SGP'er. Verder gaf hij aan dat we een bijbelse \'er- antwoordelijicheid hebben, ten aanzien van het mileu, maar dat dit niet overdre ven moet worden. Geconstateerd moet worden dat we zelf steeds minder mogen beslissen over de visserij, maar dat het beleid politiek wordt bepaald in Brussel, naar aanleiding van de studie's \'an de zee- biologen. Voorts werd er een bezoek gebracht aan de Visafslag en aan de kotter van de heer H. Tanis. Als laatste werd een wandeling gemaakt door de prachtige stad Goedereede. waar bij de heer Van de Breevaart, bij uitstek de man van de monumenten in de gemeente, de delegatie rondleidde langs verschillen de nog te restaureren panden. Van overheidswege is er dan ook een te theoretische benadering, wat voor de gemeente Goedereede leidt tot een terug gang in de bijdrage van overheidswege van zo'n 200.000 gulden per jaar. Hier door kunnen lopende projecten, waarvoor een financiële toezegging was gedaan in de problemen komen. Van der Vlies kreeg dan ook een rapport overhandigd, waarin alle ins en outs met betrekking tot deze problematiek was verzameld. Duidelijk was dat de SGP'er het eens was met de stelling, dat er een boete werd gegeven aan de gemeenten die een goed- gevoerd beleid hadden, terwijl andere gemeenten, die het restauratie-project minder goed hadden aangepakt in het ver leden, nu in de prijzen vielen. De staats secretaris had inmiddels toegezegd, de grootste branden te zullen blussen. De heer A. v.d. Breevaart riep de kamerleden dan ook toe: "Laat Goedereede verder gaan met restaureren!" Verkiezingsbijeenkomst 's Avonds sprak mr. dr. J. T. van den Berg - op een verkiezingsbijeenkomst in 'Eben-Haëzer' te Ouddorp - indringend over het verkiezingsmotto: 'Woord hou den!' De heer J. T. van den Berg gaf als inlei ding op zijn spreekbeurt een kort over zicht van wat die middag besproken en bezichtigd was. Hij benadrukte onder andere dat bij de reorganisatie van de poli tie verkeerde besluiten zijn genomen, zodat door de herverdeling van de politie sterkte het landelijk gebied minder blauw te zien krijgt. Het aantal politiemensen is de laatste decennia nogal achtergbleven bij de noodzaak ervan. De SGP-fractie pleit dan ook voor echt meer mensen, maar ook voor goede opleiding en toerus ting, waarbij de inbreng van de vrijwillige politie niet onderschat mag worden. Van den Berg is niet overtuigd van de noodzaak voor aanleg van een tweede Maasvlakte. Er zijn nog voldoende gebie den op het huidige industrieterrein die ingevuld kunnen worden. Ook geeft het problemen voor de visserij en de recreatie, terwijl de bereikbaarheid van de haven in het gedrang komt. In dit verband is de uit spraak van minister De Boer om op de tweede Maasvlakte een vliegveld aan te leggen wel heel erg voorbarig. "Het is beter een halve dag op werkbezoek te gaan, dan een week achter stapels dik ke rapporten te vertoeven", aldus spreker. Hij ervoer de bezichtiging van de vismijn - in vol bedrijf - en een kijkje op een kot ter als bijzonder leerzaam. Maar ook voor Dhr. Tanis helpt lijsttrekker Van der Vlies aan boord van de GO 11 Na hem volgt z'n collega, 2e kamerlid mr. dr. J. T. v. d. de visserij komen er donkere wolken aan door de inkrimping van het aantal zeeda gen. Echter worden de quota dit jaar niet gewijzigd volgens minister Van Aartsen. Wanneer de subsidieregeling voor restau ratie van monumenten ter sprake komt, moet ook hier geconstateerd worden dat de overheid een verkeerd beleid voert. De subsidieregeling is zodanig gewijzigd dat gemeenten die veel aandacht aan restaura tie besteden nu minder geld krijgen en gemeenten die er weinig aan doen, meer geld ont\-angen: 'om ze daardoor te sti muleren', heet het dan. De heer Van den Berg wilde niet - zoals wel gebeurt - een beschouwing geven over het beleid van vier jaar paars. Hij wilde alleen drie opzienbarende gebeurte nissen van de laatste vergadcrdag van de Tweede Kamer voor het verkiezingsreces onder de aandacht brengen, die tekenend was \'oor de afgelopen kabinetsperiode. Het eerste was het voorstel van de rege ring om het 'homohuwelijk' voorlopig niet goed te keuren, maar dit werd middels hoofdelijke stemming toch aanvaard. Van den Berg zag dit als een teken van de tijd. Het tweede was het wetsontwerp van PvdA/'VVV/D'66 met betrekking tot de bescherming tegen euthanasie; ook dat moet er door, waaruit blijkt dat de mens alles naar zijn hand wil zetten en elk besef van kennis \'an God verdwijnt of is verd wenen. Het derde wat de heer Van den Berg met zorg vervulde was dat een grote meerderheid van de Kamer vindt dat de euro er moet komen, ondanks uitspraken - van regeringsleiders - die anders zouden verwachten. Veel van deze ontwikkelin gen zijn al langer aan de gang. Het is poli tiek gezien niet eerlijk om alle schuld nu bij paars Ie leggen, maar de ontwikkelin gen gaan nu wol in een versneld tempo. In het huidige bc\ck\ is alleen plaats voor het individu. Lr zijn dan ook ander nor men en waarden tlan in Goiis Woord wor den gesteld. In de politiek van vandaag is autonoom-zijn tol norm verlieven, evenals het materialisme. De overheid behoort grenzen te stellen en uitspattingen te beteugelen door middel van wetgeving. We zien echter dat de overheid slechts registreert en regels pas worden gesteld als een gebruik al ingeburgerd is. Ook in economisch opzicht lijkt het goed te gaan, maar de randverschijnselen zijn niet mis te verstaan: verslaving aan drugs en alco hol, (jeugd)criminaliteit. Het wordt wel gezien, maar het wordt niet goed aange pakt en men is niet gevoelig voor echte remedie. De SGP heeft in deze verkiezingstijd als leus: Woord houden. Dat wordt gepro beerd na te komen: belofte maakt schuld. De regering houdt zich hier niet aan, waar door de kloof tussen regering en burger groter wordt. "Maar Gods geboden zijn behoudend en stellen grenzen, dus terug naar het Woord en woord houden", aldus spreker. De SGP staat voor het herstel van bijbelse waarden en normen: de hele samenleving is er bij betrokken, maar het staat wel haaks op de tijdgeest. De strijd tegen 24-uurs econo mie moet met alle ons ten dienste staande middelen worden aangepakt. Het is niet alles economie en economie is niet alles, want de zondag is ingesteld van Godswe ge ten nutte en voor het welzijn van de mens. Uit een onderzoek naar de open stelling van winkels op zondag is zelfs gebleken dat het enthousiasme minder groot is dan verondersteld. "Maar het moet wel doorgaan", volgens minister Wijers van economische zaken. Het euthanasiebeleid is ook een zaak waar de SGP niet achter kan staan. De eerbied voor het leven - door God geschonken - is totaal uitgebannen en het gaat steeds snel ler op het hellend vlak, zoals genetische manipulatie en klonen. Hoewel het klonen nog niet veel voorkomt, moet toch voor komen worden dat dit grotere vormen aanneemt. Ten aanzien van het milieu stelt de SGP dat wij rentmeesters zijn en daar door aandacht en zorg aan het milieu die nen te besteden. Nu worden de boeren als grootste vervuiler aangemerkt, maar is dat wel zo? Het verkeer is een grotere vervui ler, maar daar kun je niets aan doen, dus gaat dat maar door. Het tegengaan van de individualisering, wat ook in het fiscale beleid naar voren komt door het afschaf fen van de voetoverheveling, is een van de speerpunten van de SGP. De partij wil een lans breken voor bescherming van het huwelijk en gezin. Het is echter niet gemakkelijk om de bijbelse boodschap begrijpelijk over te brengen. De opko mende generatie regeerders is nooit in aanraking geweest met Gods Woord. Hierdoor plaatst de SGP zich in een isole ment, maar dat komt niet omdat deze par tij verandert, maar omdat de samenleving zeer snel verschuift. "Moet de SGP dan maar mee verschuiven? Je denkt wel eens dat het een verloren zaak is en je wordt er wel eens moedeloos van, maar we moeten niet op onszelf zien want het laatste woord is Gods Woord. Daarom heeft christelijke politiek perspectief in het onveranderlijke Woord van God", aldus Van den Berg. Forum Na de pauze werd een aantal vragen door een forum, bestaande uit de heren Van den Berg, Van de Ketterij en Lokker, beant woord. Ook in deze bespreking werd dui delijk dat de SGP een standpunt inneemt dat gegrond is op de Bijbel en de Drie For mulieren. Van den Berg signaleerde dat de oude tegenstellingen tussen de oude SGP en de oude AR nu terugkomen in de tegen stellingen tussen SGP enerzijds en de RPF en GPV anderzijds. Verschillen zijn er wel degelijk, maar waar het mogelijk is kan en moet er samengewerkt worden. Een erkenning van Gods normen is niet meer aanwezig. Geloof is geen privé- zaak, zoals velen willen doen voorkomen, maar desondanks moeten we voor ons standpunt uitkomen. Op D.V. zaterdag 2 mei zal er een tuin- markt zijn op het parkeerterrein 'Dorps- tienden' te Ouddorp. Echt iets voor de tuinliefhebber. U vindt hier ca. 70 verschillende soorten vaste planten waaronder ook zeldzame planten en bloeiende heesters. Er is ook een ruime keuze in éénjarige perkplanten. Ook voor vogeldrinkkschalen en deur- kransen kunt u bij ons terecht. De stekjesmarkt is een onderdeel van de snuffelmarkt en is van 's morgens 9 tot 's middags 4 uur. Aktiekommissie Ger. Gem. SOMMELSDIJK op zaterdag 2 mei zal de Hervormde Kerk van Sommelsdijk een perkplantenvcrko- ping houden ten bate van Vita Nova. De perkplanten zijn van eerste kwaliteit en met een ruime .sortering. Ook verkopen we potgrond in zakken, zodat u direct uw gekochte planten kunt poten, zodat u de tuin of border bloemrijk kan verfraaien. De verkoop vindt plaats bij bouwbedrijf P. v. d. Boogert aan de achterzijde ingang Van Gorkumstraat. Vanaf 9.30 tot 14.00 uur bent u van harte welkom. Zaterdag 25 april heeft z.c. 'De Schotejil' ook in de verenigings competitie de laatste wedstrijd gezwommen. In Krimpen aan den Ussel werd uitgekomen tegen de plaatselijke z.c. 'De Lansingh', 'Poseidon' uit Ridderkerk en 'De Gooye' uit Dirksland. Ondanks de vele afzeggingen, met name in de seniorencategorie, en de blessure van de voor 'De Schotejil' belang rijke Willemijn Veltman, werden toch nog 19 persoonlijke records verbeterd, waaronder drie clubre- cords en werden zeven ereplaatsen verdiend. De estafette 4x 50m wisselslag voor jon gens tot 18 jaar, bestaande uit Leander Noordijk, Maarten Nieuwstraten, Michiel de Gelder en Laurens van der Valk begon met een derde palats in een clubrecordtijd van 2.08.6. Op de 200 m vrije slag wist Arjan Blok vervolgens met een tijd van 2.14.6 het clubrecord bij de heren scherper te stellen. Jolanda Welleman startte twee keer op de rugslag. Eén keer in haar eigen leeftijds groep onder de 14 jaar en nog een keer bij de meisjes tot 18 jaar wegens het ontbre ken van voldoende kandidaten. De tijd van 1.20.9 in haar eigen leeftijdscategorie leverde Jolanda een derde plaats op, ter wijl ze in de oudere categorie een zilveren medaille won met een tijd van 1.19.8. Leander Noordijk wist op de 100 m vrije slag voor jongens tot 18 jaar beslag te leg gen op de tweede plaats in een tijd van 1.01.3. Stefan Langbroek zwom op de 200 m wis selslag in een tijd van 2.30.8 naar een nieuw clubrecord bij de heren. Michiel de Gelder eindigde op een derde plaats op de 100 m vlinderslag in een tijd van 1.08.4. Later behaalde hij nog een tweede plaats op de 100 m rugslag in een pr-tijd van 1.08.9. Danielle Hagoort zwom op de 100 m vrije slag voor meisjes tot 16 jaar naar een der de plaats met haar tijd van 1.10.1. Behalve bovengenoemde resultaten wa ren er ook nog een aantal verdienstelijke persoonlijke tijdsverbeteringen. Maarten Nieuwstraten zwom om de 200 m vrije slag een tijd van 2.29.1, hetgeen een verbetering van 10 seconden beteken de. Eveneens op de 200 m vrije slag zwom de 12-jarige Mark Verwijs een tijd van 2.50.4, een verbetering van maar liefst 25 STICHTING Ten bate van Stichting Adullam Gehandi captenzorg zal op Koninginnedag in Oud dorp een wandeltocht worden uitgezet waaraan liefhebbers van Ouddorps na tuurschoon veel genoegen zullen kunnen beleven. Om 2 uur 's middags wordt vertrokken vanaf het Herv. verenigingsgebouw 'Eben- Haëzer' aan de Preekhillaan. Per persoon wordt een inschrijfgeld van ƒ2,50 gevraagd, een gezinskaart kost ƒ10,-. Verdere informatie kan ingewonnen wor den via tel. 682350 (fam. Grinwis). TRAMWEG 33 OUDE TONCSE DIRKSLAND Hedenavond, dinsdag 28 april, zal er na mens de jaarmarktcommissie van de Ned. Herv. kerk in Dirksland 'rommel' worden opgehaald voor de rommelmarkt welke de commissie wil houden tijdens de jaar markt van D.V. zaterdag 12 september. Wat we ophalen is klein keukenspul, boe ken, platen, cd's, koperen spullen, elec- tronisch spul, computers accessoires, radio's &tv's, kinderspeelgoed, spellen, curiosa. Wat we niet ophalen zijn kapotte spullen, badkuipen, bankstellen en/of andere meu belstukken. Er wordt NIET aangebeld, dus als u uw spullen mee wil geven graag vanavond vanaf 18.00 uur buiten zetten, want dan beginnen de ophalers in Dirksland aan hun ronde om de spullen op te halen. seconden. Op de 100 m rugslag wist Maarten Nieuwstraten andermaal een enorme tijdsverbetering te boeken. Zijn tijd van 1.14.8 was opnieuw ca. 10 secon den sneller dan zijn inschrijftijd. Rianne Noordijk zwom op al haar zwem- nummers een persoonlijk record, te weten 100 m rugslag in 1.26.5, 100 m vlinder slag in 1.27.0 en 100 m vrije slag in 1.14.4. Haar totale winst bedroeg ca 5 seconden. Donderdag waren weer velen getui ge van het voorjaarsconcert dat het Chr. Gem. Koor "Deo Cantemus" jaarlijks, nu al voor de zesde keer, in het kader van "Rotterdam zingt van Hem" in de Doelen te Rotterdam gaf. Ze kwamen van overal. We ont moetten ze uit Hoevelaken, uit Cul- emborg, uit Veenendaal en natuur lijk ook uit Flakkee. Dit jaar was het bekende Chr. Mannen koor "Door Eendracht Verbonden" uit Kampen, dat al 38 jaar onder leiding staat van Klaas Jan Mulder, het gastkoor. Het thema "De Heer is mijn Herder", dat men voor deze avond gekozen had, kwam telkens weer in het programma terug. Naast de beide koren zong de sopraan Lis- ete Emmink, wier naam je telkens weer tegenkomt in radioprogramma's en bij uit voeringen van de verschillende oratori umverenigingen in ons land. Behalve in Afrika, trad ze in alle werelddelen is op. Je kunt je nauwelijks een gevarieerder concert voorstellen. Behalve de koren en de sopraan werkten mee twee organisten (Jan Mulderen Henk van Putten), twee pianisten (Marina Sentcha en Jan Mulder) en het strijkorkest van Marco Bons. Het geheel stond weer onder leiding van Cor de Haan. Het is telkens weer een genoegen om die man het podium op te zien 'stormen' en aan het koor, dat 360 leden telt, leiding te zien geven. Hoe zeer hij zich met de muziek verbon den weet, blijkt ook uit de vele stukken, die hij voor het koor en voor koor en orkest bewerkte. Zijn bijzondere belangstelling lijkt uit te gaan naar de Engelse componisten, ook al blijft die daartoe niet beperkt. We troffen op het programma de namen aan van Harry D. Clarke, Charles en Samuel S. Wesley, John Stainer, John Hughes, e.a. Die Engelse muziek heeft ook iets! Bijzonder mooi was "Liefde is de Bron" van Phill McHugh, waarvoor Jan Blei de Nederiandse tekst schreef. Het viel op dat Cor de Haan ook alle aan dacht besteedt aan de uitspraak. Daar mankeerde het bij de sopraan wel wat aan, ook al wist ze met haar stem te goochelen. Een enkele keer zong ze samen met het mannenkoor. Een boeiende combinatie' Het doet je wat als Cor de Haan zich naar het publiek keert en de bijna 2000 mensen, samen met de bijna 500 koorieden tot samenzang aanzet, begeleid door orgel vleugel en orkest. Even leek het erop dat het 130 leden tel lende mannenkoor wat aan volume had ingeooet, maar dat werd gelogenstraft toen de beide koren aan het eind van de avond het "Thanks be to God" van Stan ley Dickson zongen. Daarbij werden alle registers letterlijk en figuuriijk nog eens opengetrokken. Indrukwekkendi Helaas beperkte het gezamenlijke optre den zich tot dit ene stuk. Heel mooi was het "Victory" op de melodie van "Dochter Sions" voor vleugel en orkest, bewerkt door Jan Mulder. Je komt altijd weer onder de indruk van de wijze waarop die violisten bezig zijn. Al die strijkstokken gaan, haast op de milli meter af, keurig gelijk op en neer, heen en weer. Het voert te ver om in te gaan op alles, wat ons deze avond geboden werd; op de negro-spirituals; op het spreken van een tekst door de muziek heen; op de afwisse ling in het volume van de zang; op de zang van bekende en minder bekende stukken. Het is alles samen te vatten onder de opmerking: Wie niet geweest is, heeft veel gemist. Tenslotte nog een woord van lof voor de voorzitter van het koor, de heer Peter Krauwinkel, die op de melodie van And rew Lloyd Webber de mooie tekst Geloof, Hoop en Liefde" schreef. Dit lied, dat door koren en aanwezigen werd gezongen, vormde het waardige slot van deze mooie avond. TELEFOON (0187) 64 18 42 Fax 64 35 95

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 4