EIÜVtlDEII-IIIEUWS Zilveren oi^anisatiespeld bij afsclieid J. van der Welle van Rabobank Middelharnis De heer J. C. Ooie viert al voor de 50e keer vakantie in Ouddorp M ADULULAM Jlw Geslaagden Jeugd-EHBO A Nieuws De Hoop Cvt. w £-.§ïï'S'..- ucioum üEfiucri cmoomuo GEHANDICAFTEN ZORG Koninginnedag-wandeltocht in Ouddorp ifpv^ 3e Blad VRIJDAG 24 APRIL 1998 No. 6698 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragen-rubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. 810EM a Unas Hoe verzorg je bloemen in een vaas? Moet er chrysal in? Antwoord: Het belangrijkste is, een schone vaas met helder water. Vooral kristallen vazen worden nog wel eens aan getast door chrysal, dat ook zwak glazuur kan aantasten. Men zegt, dat dan de knop jes van bijv. rozen, anjers en fresia's beter uitkomen, maar ongeveer hetzelfde re sultaat kunt u met een schepje suiker be reiken. Belangrijker is, dat u dagelijks bij het verzorgen van de kamerplanten ook de stand van het water in uw vazen contro leert en deze zo nodig bijvult. En als u de bloemen wegdoet, zet dan geen nieuwe bloemen in het vieze, gebruikte water. Spoel de vaas driemaal om, zodat er geen restjes rottend blad achterblijven. Gebruik het afwasmiddel voor de vaat en behandel glas of kristal, respectievelijk aardewerk of ander vazen als uw glasservies. Zet ze brandschoon in een kast, zodat ze niet on gewassen kunnen worden hergebruikt. Als u een stukje van de stelen afneemt, zorg er dan gelijk voor dat er geen blaad je in het water komt. Dan houdt u uw bloe men langer goed. VEÜKOOP HaUMUIS Wij wonen in een huurhuis. De woning stichting gaat veranderingen in de woning aanbrengen en is dan van plan om het te verkopen. Kan men ons verplichten om te verhuizen? Antwoord: De woningstichting kan u de huur niet opzeggen omdat zij wil verko pen. Een bestaande huurovereenkomst gaat over op de nieuwe eigenaar onder dezelfde condities. Ook al mocht in het huurcontract staan dat de huurder akkoord gaat met beëindiging van de huurovereen komst bij verkoop, dan is deze bepaling volgens de Huurwet ongeldig. Er zijn een zestal gronden waarop een verhuurder de huur kan opzeggen, bijv. als de verhuur der de woning dringend voor eigen ge bruik nodig heeft. De belangen van de ver huurder moeten dan zwaarder wegen dan die van de huurder. Eventueel moeten deze belangen door een kantonrechter tegen elkaar afgewogen worden. De ver huurder is verplicht om de huurder een andere passende woonruimte aan te bie den. De verhuurder kan door de rechter verplicht worden om een vergoeding te geven voor de verhuiskosten en de herin richting. Gaat u maar rustig slapen. Wij verliuizen uw meubelen als eieren. flakkee verhuizingen b.v. mvïMPimiii Elk voorjaar krijg ik weer zo'n vieze groe ne brei in mijn viper. Ik heb al diverse middeltjes geprobeerd, zonder veel resul taat. Heeft u een tip voor mij? Antwoord: Wij hebben inderdaad een goede tip voor u, nog goedkoop en milieu vriendelijk ook! Neem een jutezak, vul hem met stro, doe er een paar (bak)stenen bij en laat het geheel afzinken naar de bodem. Vraag niet hoe het werkt, het werkt! U heeft geen last van de vijverspi- nazie meer. Ververs de inhoud van de zak jaarlijks. Onze overgordijnen zijn donkerbruin velours. Kunnen we die in een lichtere kleur laten verven? Antwoord: U kunt het proberen, al blijft er een risico dat het velours niet mooi egaal van kleur, of vlekkerig, uithetkleur- bad komt. Het is heel lastig eenmaal ge verfde velours gordijnen weer goed te krijgen. Zoek er in elk geval een goed bekend staande stomerij en ververij voor uit. De prijs is niet mis en garantie wordt er niet gegeven, dus kom achteraf niet bij ons klagen als het niet naar de zin is. Het chroom van mijn brommer is er na jarenlang gebruik niet mooier op gewor den. Hoe krijg ik het weer mooi glim mend? Antwoord: Een behandeling met kruip olie en staalwol wil vaak helpen. Breng kruipolie aan op de lelijke plekken en laat de kruipolie minstens een uur intrekken. Daarna verwijdert u de plekken met be hulp van een met kruipolie bevochtigde dot staalwol. Als u tenslotte nawrijft met een zachte wollen doek zal het chroom er weer stukken beter uitzien. PLOTiElING HULP NODIG? In de krant van vorige week gold de vraag wie je 't best kunt waarschuwen wanneer je plotseling heel ernstig ziek wordt. Ons advies was, éérst de huisarts te bellen, maar directeur v. d. Leem- putte van de Ambulancedienst Goeree- Overflakkee raadt iemand die direcht hulp nodig heeft aan éérst het alarm nummer 112 te bellen en vervolgens de huisarts. Deze volgorde lijkt het meest effectief te zullen zijn. De ambulance en het ambulancepersoneel zijn nl. altijd gereed voor een uitruk. Vrijdag 17 april was het dan zover. Na een dienstverband van bijna 24 jaar werd officieel afscheid geno men van Jaap van der Welle, een bij velen bekende medewerker van de Rabobank Middelharnis. Door be stuur en directie was hem een afscheidsbijeenkomst aangeboden in 't Prieel van het Recreatiecom plex De Staver". Hoogtepunt was ongetwijfeld de uitreiking van de zilveren Rabobank speld voor medewerkers die zich lange tijd verdienstelijk hebben gemaakt voor de Rabobankorganisatie. Na het bereiken van de VUT-gerechtigde leeftijd besloot de heer van der Welle een punt te zetten achter zijn aktieve loopbaan bij de Rabobank Middelharnis. Niet omdat hij geen vreugde meer in zijn werk zou hebben, maar zeker ook om meer tijd voor andere aktiviteiten te verkrijgen. Uitreiking zilveren organisatiespeld Nadat de heer en mevrouw van der Welle met kinderen en kleinkinderen een diner was aangeboden kon de heer Coremans, directeur van Rabobank Middelharnis, vele collega's en genodigden 's avonds welkom heten in 't Prieel. De heer van der Welle werd geprezen om de grote toewijding waarmee hij al die jaren zijn taak vervuld had. Als blijk van waardering kon aan de scheidende mede werker, tot diens grote verrassing, de zil veren organisatiespeld worden uitgereikt. Het grootste compliment noemde de heer Coremans het feit dat, na een intensieve selectieprocedure, zoon Leonard van der Welle als opvolger van zijn vader kon worden benoemd. De heer van der Welle werd, door de heer Coremans, samen met zijn vrouw een fijne toekomst toegewenst. Een GEWAARDEERDE COLLEGA Vervolgens blikte de heer de Visser, hoofd Bedrijfsvoering en directe chef, terug op de achterliggende periode van bijna 24 jaar. Uit maar liefst 44 sollicitanten werd in 1974 Jaap van der Welle in de nieuwe functie van conciërge benoemd. De toen 37-jarige collega had er op dat moment nog geen idee van tot welk veelzijdig takenpakket deze functie, al lang niet meer met de naam van conciërge aange duid, zou uitgroeien. Al spoedig werden Jaaps talenten op ver schillend terrein opgemerkt. De toenmali ge directeur, de heer de Krey, maakte onder andere een dankbaar gebruik van zijn fotografische kwaliteiten. Verschil lende mooie diaseries werden samenge steld en bij diverse gelegenheden ver toond. De heer van der Welle heeft jarenlang een aandeel gehad bij de sponsoring van het verenigingsleven in het werkgebied van de bank. Mede daardoor geniet de schei dende collega in brede kring een grote bekendheid en heeft bij de vele verenigin gen goodwill voor de Rabobank ge kweekt. Als collega verkreeg Jaap een brede waar dering binnen de bank. Jarenlang zat hij in het bestuur van de personeelsvereniging. Een collega met een gelijkmatig en opge ruimd karakter, die door zijn humor een positieve inbreng had in de onderlinge verhoudingen. Jaap zal dan ook gemist worden en werd dankgezegd voor alles wat hij voor de bank mocht betekenen. Hem werd namens zijn collega's, samen met zijn vrouw Jans, veel goeds voor de toekomst toegewenst. Tastbare waardering Na de toespraken werden op originele wijze een aantal cadeaus overhandigd. Nu de heer van der Welle wat meer tijd ter beschikking krijgt, is hij voornemens zijn tuin te renoveren. De nodige attributen daarvoor kon hij al op voorhand in ont vangst nemen. Dankwoord heer van der Welle Aan het einde van een zeer geamuseerde en ontspannen afscheidsbijeenkomst kwam de scheidende Jaap van der Welle zelf aan het woord. Dankbaar en verrast voor alles wat hem, zijn vrouw en gezin ter afscheid was aangeboden. De zilveren organisatie- speld was voor hem een complete verras sing, omdat deze door Rabobank Neder land alleen ter gelegenheid van een 25- jarig jubileum wordt uitgereikt. Dankbaar was hij voor de hem in al die jaren geschonken gezondheid, zodat hij zelden door ziekte verhinderd was zijn werk te verrichten. Terugblikkend op de periode die hij bij de Rabobank gewerkt had, kon hij zeggen, nooit spijt van zijn sollicitatie te hebben gekregen. Met vreugde mocht hij op deze jaren terugzien. Wel is er veel veranderd sinds zijn aantreden in 1974, niet in het minst door de automatisering. Hij hoopte dat de goede verhoudingen onderling mogen blijven. In dit verband werd geme moreerd het overlijden van drie jonge col lega's gedurende die 24 jaar. De heer van der Welle bedankte de be- stuurscollega's, directie en collega's har telijk voor de wijze waarop deze dag afscheid van hem, zijn vrouw en gezin was genomen. Samen mogen ze terugzien op een onvergetelijke dag. Tenslotte wenste hij de Rabobank Mid delharnis wederkerig een goede toekomst toe. Ouddorp heeft als vakantieplaats in de nu 87-jarige heer J. C. Oole uit Rotterdam al een halve eeuw lang een uitermate trouwe zomer gast gekend. Negen-en-veertig zomers al heeft hij er kleur en rust opgedaan en dit jaar hoopt hij er voor de 50e keer te zijn; helaas alleen, want mevr. Oole, die de Ouddorpse vakanties altijd zo van harte meebeleefde, is negen jaar geleden overleden. De 4 kinderen Oole hebben pa toen moe ten overreden niet in Geertsemastraat 13a te blijven kniezen, maar toch Oud dorp weer op te zoeken. De heer Oole deed het met gemengde gevoelens, maar z'n kinderen hebben gelijk gehad, 't was goed de draad toch weer te hebben opge vat. Hij is er weer wat opgebloeid al mist hij Mien aan z'n zijde bij elke stap die hij in z'n geliefde Ouddorp zet. De laatste jaren heeft hij z'n vrouw trou wens moeten duwen, omdat ze, door reuma, in een rolstoel terecht gekomen was. Een jong gezin met twee kinderen vorm den ze toen ze een paar jaar na de oorlog vakantie in Ouddorp overwogen. Geld was er nauwelijks en vakantie genoot je maar één week, maar bij de fam. P. Bakelaar aan de Dijkstelweg vonden ze gastvrij onderdak, niet in een luxe appar tement, zoals dat nu het geval zou zijn, maar in een schuur waar woonruimte was gemaakt en slaapruimte was afge schut. Ze sliepen op het stro. Geen waterleiding was er maar er was prima regenwater en een welput voor de was en de afwas, koken deden ze op een petro- leumstel en ze hadden het er héérlijk. Ze betaalden 'zoiets van een tientje per week' meent de heer Oole zich te herin neren en ze waren met hun vakantiestek je de koning te rijk. De eerste jaren kwa men ze met het trammetje- en stuurden ze een kist met kleren met bode Both, maar de volgende jaren stapten ze in Rotterdam op de fiets en peddelden ze naar Ouddorp. Dat waren nog'es tij den..., dat je uit het hof van je gastheer mee-at en voor een krop sla wat centen betaalde, dat je nieuwe Ouddorpse aard appeltjes at en langs de Zuiddijk kruukels zocht waarvan je kon eten zoveel je wou en wat garnalen kocht, of kreeg, aan het Ouddorpse haventje. In die beginjaren zullen het hooguit zo'n 250 vakantiegangers zijn geweest die Ouddorp bezochten. Sommigen kenden elkaar en er zijn toen vriendschappen voor het leven gesloten. Ouddorp was een eldorado voor de vermoeide mens, die maar een kleine portemonnee nodig had om zich uitstekend te vermaken. Zo deed dat de familie Oole. Bij mooi weer zaten ze hele dagen op het strand, door een zelfgemaakt scherm tegen de wind beschut en er was zelfs een zelfge maakte tent. Cabarettier Gerard Cox zingt in een liedje uit de tijd dat geluk toen nog heel gewoon was en de heer Oole kan dat beamen. Hij geniet bij de herinneringen dat hij makreel rookte en daarvoor een natte zak met zaagsel gebruikte, dat'ie met z'n zoontjes soms meehielp met karweitjes op de Ouddorp se akkers en daar, in z'n vakantietijd, zelfs nog een centje mee verdiende. Het hele gezin, 4 kinderen zijn er gekomen, nam na die heerlijke vakanties zeer be zwaard afscheid van Ouddorp, gebruind en uitgerust trapten ze dan weer terug naar Rotterdam, al weer uitziend naar het volgend jaar. Voor de heer Oole is Ouddorp Ouddorp niet meer, al komt hij er nog graag en heeft hij er zat bekenden. Door de jaren heen is dat zo gegroeid en elk jaar zijn de onnmoetingen weer allerhartelijkst. Vorige week zaterdag is hij nog even - alleen - in Ouddorp op Dezoek geweest om voor a.s. zomer weer wat af te spre ken, voor de vijftigste keer maar 't wordt nooit meer zo mooi als het geweest is. Zelfs met een taxi is hij van het station naar z'n vakantieplek gereden, zo goed is 't hem in materieel opzicht vergaan, maar rond de jaarwisseling heeft hij acht dagen in het ziekenhuis gelegen. Ouddorp wordt zoetjesaan een dierbare herinnering aan een tijd 'waarin je tevreden was met een onsje kinnebakspek of een onsje kaas voor de boterham'. Aan het eind van de vakantie gingen Ouddorpse aardappelen, sjalotjes en juun mee naar Rotterdam. Een hele winter lang voelde je je dan een beetje in Ouddorp, dat heerlijke oord, dat schijnbare luilekkerland waar de fam. Oole met één weekje begon, maar later hele zomers bivakkeerde. De kinderen Oole prefereren inmiddels verre vakantiebestemmingen van waaruit ze pa in Rotterdam mooie ansichtkaarten sturen, maar de mooiste komen voor hem uit Ouddorp dat'ie heeft gekend toen meerdere wegen nog niet eens verhard waren. In z'n omgeving thuis is de heer Oole een groot promotor van Ouddorp geworden. Tegen ieder die het horen wil weet'ie alle geneugten op te sommen. Zelf heeft'ie een halve eeuw lang het voorbeeld gegeven. Ouddorp zou mis schien a.s. zomer best'es wat terug kun nen doen, zomaar een aardigheidje voor een zo trouwe vakantieganger die in de beginjaren nog pensiongasten heetten. De afgelopen weken legden in totaal 57 leerlingen van de basisscholen te Acht- huizen, Den Bommel en Ooltgensplaat met goed gevolg het examen af voor de cursus Jeugd-EHBO A. De examens werden afgenomen door kaderinstructrice mevr. A. Schilperoort. De uitreiking van de diploma's heeft in middels plaatsgevonden. Van de R.K. basisschool 'De Achtsprong' te Achthuizen slaagden: Maurice Boot, Chantal van Kouteren, Ed win van Kouteren, Samantha Legierse, Priscilla van der Linde, Debbie van Leijen, Frances Lobbemond, Mariëlle Ver vloed en Colin Ypelaar. Deze cursus werd gegeven door Corrie de Waal en Corrie Winkels. Van de openbare basisschool 'Ollie B. Bommel' en van de Chr. basisschool "t Kompas' te Den Bommel slaagden: OBS: Sven Beijk, Nicky Koole, Dominic van Kooy, Debby Komaat, Diana van der Kroon, Mariëtte Lokker, Joyce v. d. Meide, Priscilla Otto, Tessa van Rees, Pamela Schillemans, Marloes van Wijk en Machiel van Zanten. CBS: Saskia Berkhof, Angela van Bladel, Nicky Eckhardt, Evelien de Graaff, Jan- Willem Hage, Marius Hobbel, Bonita van den Hoek, Robby Leroy, Pieter Meinster, Sylvia Nanninga, Janneke Ras, Jan-Wil lem Visser, Annelies Wolfert. Deze cursus werd gegeven door Cor en Mies Ypelaar en Marijke Driese. Van de openbare basisschool 'De Regen boog' en van de Chr. basisschool 'De Hoeksteen' te Ooltgensplaat slaagden: OBS: Frans Bom, Debora Hofman, Mela- nie Lemmers, Christa den Rooijen en Suzanne Verstrepen. CBS: Priscilla Bom, Andrea van Gronin gen, Richard Huizer, Lars Neels, Arno Schoenmakers, Davey Schuilwerve, Ro nald Snaauw, Willemijn Tieleman, Wilco V. d. Brink, Jessica van Dam, Arend-Jan van Drongelen, Gerald van Drongelen, Job Duim, Pieter Korteweg, Elisabeth Pol dervaart, Marijn van Rossum, Anna van Straalen, Maruschka v. d. Veer. Deze cursus werd gegeven door Corrie Huijer, Wil Poldervaart en Connie Tiele man. Autobedrijf Jan van Dijk STELLENDAM - Voor Fanfare orkest De Hoop uit Stellendam bete kent het voorjaar geen tijd van uit rusten na allerlei concoursbeslom meringen, maar juist een periode waarin tal van andere activiteiten plaatsvinden. Op vrijdag 8 mei a.s. geeft de vereniging een buitenconcert nabij 't Haegse Huus, dit ter verwelkoming van de deelnemers aan de Stellendamse Avondvierdaagse, aanvang 19.15 uur. Op zaterdag 16 mei weer het serieuzere werk: een concert in 't Haegse Huus, met medewerking van het Koninklijk Erkend Stedelijk Fanfare-orkest Nieuw Leven uit Vianen o.l.v. Hans Welle. Deze vereni ging werd in 1996 landskampioen van de bond waarbij men is aangesloten. Drie voudig landskampioen De Hoop is er dus in geslaagd een prachtig orkest naar Stel lendam te halen. Nieuw Leven zal onder andere uitvoeren het aloude, maar nog steeds prachtige An Epic Symphonic van Percy Fletcher, terwijl de Stellendammers o.l.v. Arie Stolk naast 'lichte' muziek het concourswerk Innocent Condemned van Rob Goorhuis ten doop zullen houden. Het concert begint om 20.00 uur. Zaterdag 6 juni belooft een bijzondere dag te worden: de traditionele actiedag De Hoop met sponsorloop en tal van andere activiteiten. Bij mooi weer zullen de di verse evenementen buiten plaatsvinden. De vereniging hoopt weer op veel mensen die een sponsorbijdrage willen leveren. Zaterdag 13 juni en zaterdag 27 juni gaat De Hoop twee maal 'Zeeuws' met con certen respectievelijk te Zonnemaire en Noordgouwe. Tevens verleent men op 13 juni muzikale medewerking aan Vlagge tjesdag te Stellendam. STICHTING Ten bate van Stichting Adullam Gehandi captenzorg zal op Koninginnedag in Oud dorp een wandeltocht worden uitgezet waaraan liefhebbers van Ouddorps na tuurschoon veel genoegen zullen kunnen beleven. Om 2 uur 's middags wordt vertrokken vanaf het Herv. verenigingsgebouw 'Eben- Haëzer' aan de Preekhillaan. Per persoon wordt een inschrijfgeld van ƒ2,50 gevraagd, een gezinskaart kost ƒ10,-. Verdere informatie kan ingewonnen wor den via tel. 682350 (fam. Grinwis). Gebr. de Waal Drukkerij Vooral naar het concert te Noordgouwe i.v.m. de Boerenlanddag aldaar wordt uit gekeken: de plaatselijke organisatie re kent op zo'n 8000 bezoekers en daarom werd speciaal een gerenommeerd orkest als De Hoop uitgenodigd een en ander op te komen luisteren. Qua hoeveelheid pu bliek rekenen Arie Stolk en zijn mensen op een absoluut record. Middelharnis Hellevoetsluis Zieriltzee Oud-Beijerland VERHUIZBIS Tel. (0187) 482188 Tel. (0181) 320016 Tel. (0111) 413163 Tel. (0186) 613624 Directeur W. A. Coremans in aktie bij het uitreiken van de zilveren Rabospeld aan de heerj. van der Welle. Het echtpaar Van der Welle heeft er zichtbaar schik van De heer Oole, al 50 jaar verzot op Ouddorp l^^^(^^^^>^^.^^M^'-^^t.ö^«^^'-^^«.^^^.^*^.^^«^>ï^^^.^^«.^^^^^«.^"«^^t.^t.^^^.^^<.^^t.^x^ït.^^.^^^^<.^t.^v.^^.^^^^|.^^^^^t.^v^ï OOSTFLAKKEE OFFICIEEL DEALER Brielle Slagveld 19 Tel. (0181)413777 Spijkenisse Kelvinweg 13 Tel. (0181)624900 Honda-dealer voor de Z-Hollandse eilanden Verlovingskaarten Geboortekaarten Jubileumkaarten Trouwkaarten Visitekaartjes Enveloppen Langeweg 13 3245 KE Sommelsdijk Briefpapier Brochures Fakturen Postbus 27 3240 AA Middelharnis Tel. (0187) 482729 Fax (0187) 48 57 36 Boeken Folders Posters

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 9