Calando gaat samenwerken met Daniël den Hoed Bijzonder boek belicht verleden riviervisserij Nieuw stuk Rijksweg N57 nu optimaal veilig Mini-containers vroeger langs de weg ONGETWIJFELD Zomercursus landschapsschilderen op Goeree-Overflakkee Touwtrektoernooi Groot Oranjeconcert in Dirksland ^..--c^. Na de ondertekening van De voorbereidingen voor de opening van het huis Calando aan de Vivaldil- aan in Dirksland zijn in volle gang. De bouw vordert gestaag en de pannen lig gen al op het dak. De stichting Pallia- tieve Zorg Dirksland (PZD) doet haar best om de eerste bewoners half juni op te nemen. Inmiddels zijn de eerste personeelsleden al aangenomen en vinden er trainingen plaats met de vrijwilligers. De coördinator mw. J. H. Koningswoud-ten Hove is enthousiast over hun motivatie: „Velen beseffen dat de zorg in de laatste fase van het leven beter kan. Het gaat niet alleen om medische techniek, maar ook om per soonlijke aandacht en liefdevolle verzor ging. In Calando hopen we dat patiënten (liever: bewoners) in een huiselijke omge ving de laatste tijd van hun leven kunnen doorbrengen". Ze geeft aan dat de uit drukking 'we kunnen niets meer voor u doen' onjuist is. „Ook al is genezen niet meer mogelijk, dan kan er nog heel veel voor de medemens gedaan worden". COPZR Bij de palliatieve zorg behoort ook een grote kennis van symptoom- en pijnbe strijding. De medisch coördinator dr. P. C. van der Velden heeft als internist-onco loog reeds veel ervaring op dit gebied. Toch kan het nodig zijn dat er bijvoor beeld heel specifieke pijnbestrijding plaatsvindt. Om die deskundigheid te waarborgen heeft de stichting woensdag 22 april een samenwerkingsovereenkomst gesloten met de Daniël den Hoedkliniek in Rotterdam. De heer A. Rhebergen is naar Dirksland gekomen om daar zijn handte kening te zetten. Er zijn echter meer belangen die met de overeenkomst poseerden mevr. Koningswoud, ds voor het huis dat al gauw zal worden opgeleverd samenwerking gediend worden. Eerder deze maand heeft de minister, mevrouw E. Borst-Eilers aangegeven, dat het ministe rie vijf kennis-centra voor de ontwikke ling van palliatieve zorg erkent en finan cieel ondersteunt. Eén van de centra is Rotterdam. De volledige naam luidt: Cen trum voor Ontwikkeling van Palliatieve Zorg Rotterdam (COPZR). Door de sa menwerking kan Calando ook een deel van die financiering ontvangen. Aanvulling Ook de Daniël den Hoedkliniek heeft voordelen van de samenwerking, want daar is wel een unit voor palliatieve zorg aanwezig, dat wil zeggen een afdeling voormensen die in de laatste fase van hun leven zijn en nog 'gestabiliseerd' moeten worden, maar deze afdeling is niet de ge- eigende plaats waar de mensen de laatste dagen kunnen doorbrengen om daar te sterven. Het doel is daar de opvang van probleem situaties om de mensen hun waardigheid terug te geven en zoveel mogelijk weer terug te kunnen plaatsen in de eigen woon omgeving. In dit opzicht vullen Calando en de Rotterdamse kliniek elkaar aan en kan een gesloten zorgketen ontstaan. Het streven van de COPZR is om een samenwerkingsorgaan te worden in de gehele regio Rijnmond en alle initiatieven te bundelen. Daarbij is het dan ook moge lijk een buitengewoon hoogleraar pallia tieve zorg aan te stellen (prof. dr. Ellers- haw) en een mobiel palliatief team samen te stellen, dat plaatselijk ondersteuning geeft. Rouwverwerking De palliatieve zorg voor mensen in de laatste fase van hun leven krijgt de laatste tijd in Nederland steeds meer aandacht. Paul en dhr. Rhebergen (r) Van groot belang is deskundigheid in de bestrijding van angst, pijn en benauwd heid. Er zal zoveel mogelijk aandacht gegeven worden aan pastorale en psychi sche behoeften. Ook zal veel zorg besteed worden aan de rouwverwerking van de familie; iets dat in andere vormen van ge zondheidszorg onbekend is. Regionaal De samenwerking van de stichting PZD met het plaatselijke ziekenhuis. De Sama ritaan en de Thuiszorg geeft al aan dat er zo goed mogelijke afstemming van de zorg voor de patiënt gezocht wordt. De huisartsen zijn in de persoon van dr. H. C. Graafland vertegenwoordigd in het be stuur. De voorzitter dr M. J. Paul vermeldt dat de nieuwe stichting landelijk en op het ministerie veel waardering krijgt voor haar regionale aanpak waarbij alle zorg verleners ingeschakeld worden. De minis ter hecht sterk aan de samenwerking met reeds bestaande voorzieningen in de ge zondheidszorg. Belangstelling De stichting PZD mag zich verheugen in een groeiende belangstelling van de kant van de bevolking. Kerken, verenigingen en serviceclubs hebben de laatste tijd veel giften gegeven en activiteiten ontplooid 'voor het goede doel'. Ook het aantal particuliere donateurs stijgt gestaag. Toch is er méér steun nodig voor dat Calando zelfstandig kan draaien. De overheidsbijdrage is bij lange na niet ge noeg. Het bestuur is van mening dat deze vorm van zorg voldoende steun zal ontvangen van de bevolking. Begin juni, net voor de opname van de eerste bewoners van Ca lando zal in de media uitgebreid aandacht gegeven worden aan de palliatieve zorg. MELISSANT Kerkdienst Ger. Gem. in Ned. D.V. dinsdagavond 28 april om 19.30 uur hoopt voor de Ger. Gemeente in Neder land voor te gaan ds. J. Roos van Opheus- den (Openb. belijdenis). slaagt U beter met uw inkopen als U eerst de advertenties leest! De milieu-afdeling van het ISGO (inter gemeentelijk Samenwerkingsverband Goe- ree-Overflakkee) raadt ieder die wekelijks een mini-container ter lediging aan de rei nigingsdienst aanbiedt, die container voor taan op een eerder tijdstip dan tot nu toe langs de weg te zetten, in meerdere geval len al vóór half acht 's ochtends. Het vroegere tijdstip heeft te maken met de naleving van in de ARBO wetgeving gestelde eisen waardoor, om de medewer kers minder te belasten, meer auto's zul len worden ingezet, waardoor het kan ge beuren dat de auto vroeger langs komt. De reinigingsdienst experimenteert, met name in het buitengebied, met een wagen die, naast de chauffeur, geen beladers be hoeft. Gedirigeerd door zelfs 4 camera's in z'n cabine stuurt de chauffeur een hef-arm richting container, omvat die en brengt 'm in de positie waarin de container wordt geleegd. Er wordt momenteel ervaring mee opge daan en dat lijkt een positieve, als de aan bieders er tenminste aan meewerken de containers in de juiste positie neer te zet ten zodat de chauffeur niet herhaaldelijk uit de cabine hoeft te komen. Een kwestie van goede wil lijkt dat voor de burgers te zijn en goede wil mag toch aanwezig worden verondersteld? Bij voldoende belangstelling organiseert het Diekhuus ook de komende zomer een Cursus landschapsschilderen op Goeree- Overflakkee onder leiding van de kunste naar Harald Jean Jassoy. In deze cursus worden in groepsverband locaties op het eiland bezocht, waar als de weersomstan digheden het toelaten, in de open lucht wordt gewerkt. De inspirerende omge ving, de aanwezigheid van collega's en een gemotiveerde docent maken de cursus tot een uitgelezen kans om al schilderend Goeree-Overflakkee te ontdekken. Gedurende vijf dagen is het Diekhuus de thuisbasis van de groep schilders, van daar uit worden de verschillende locaties be zocht. Daarbij staan zowel de stedelijke omgeving van bijvoorbeeld de dorpsker nen Goedereede en Middelhamis, de lan delijke omgeving van de polders als het gebied tussen land en water de Slikken van Hakkee op het programma. Elke dag wordt besloten met een werkbespreking, waarin wordt teruggeblikt en plannen worden gemaakt. De lunch wordt meestal gebruikt in het Diekhuus en is in de cursusprijs inbegre pen. Aanbevolen wordt om met kleding rekening te houden met ons wisselend kli maat. Beter de jas uitdoen dan de jas mis sen is het motto. Het vervoer naar en van de locaties wordt in overleg geregeld. Een gezellig aperitief sluit vrijdagmiddag de cursus af De cursus wordt aangeboden in drie weken (onder voorbehoud van voldoende deelnemers) 13-17 juli, 20-24 juli en 27- 31 juli. De cursus kost 275,00 (inclusief lunches), waarvan 150,00 bij vooruit betaling te voldoen. Informatie en inschrijving is vanaf heden mogelijk bij het Diekhuus (482400). Op zaterdag 25 april aanstaande (morgen dus) wordt in Ouddorp weer het eerste touwtrek buitentoemooi georganiseerd. Het evenement wordt georganiseerd nabij restaurant d'n dollen Beer, nabij de tram remise aan de Punt in Ouddorp. Het belooft weer zoals gebruikelijk een spannend toernooi te worden. Het spektakel begint om 14.15 uur. De wedstrijden staan onder toezicht van de NTB (Nederiandse Touwtrekbond). De organisatie van dit evenement is in handen van Touwtrekvereniging West- voorn. Ml mmfm^ Het Christelijk Jongerenkoor 'Con Amore' uit Dirksland organiseert op D.V. woensdag 29 april (de dag voor koninginnedag) weer een groot oranjeconcert in de Ned. Herv. kerk van Dirksland. Het Christelijk jongerenkoor bestaat sinds 1995 en telt zo'n 100 enthousiaste leden tussen de 16 en 30 jaar. Sinds de oprich ting staat het koor onder leiding van de dirigent Willem-Arie den Hertog en Ron van Ommen bespeelt het orgel. Zij repeteren iedere veertien dagen in ver enigingsgebouw 'Melishof' in Melissant. Het repertoire bestaat uit psalmen, geeste lijke- en vaderlandse liederen. Vanwege het grote succes van vorig jaar organiseert het jongerenkoor D.V. woens- adg 29 april weer een groot oranjeconcert in de Ned. Herv. kerk van Dirksland. Evenals toen zal de bekende pianist Ge- zinus Veldman zijn medewerking verle nen op de vleugel. De heer Slootweg uit Middelhamis zal deze avond in het kort iets vertellen over koningin Juliana, die precies 50 jaar geleden koningin werd van ons land. Het programma zal bestaan uit een afwis seling van koorzang, samenzang, orgel- en vleugelimprovisaties van bekende oranjeliederen. Het koor wil u bij deze uitnodigen om Uitgeverij De Stroombaan viert dit jaar haar eerste lustrum met de uitgave van een bijzonder boek, geschreven door Piet Verhagen. Dit lustrumboek, geti teld 'Rivieren, boten en vissers', be schrijft de opkomst en teloorgang van de riviervisserij. Het bevat liefst 400 pagina's en telt meer dan 800 illustra ties. Onder die illustraties tal van niet eerder gepubliceerde, historische fo to's. Het boek is begin april verschenen. Met de uitgave van 'Op de Leugenbank' van de nu 75-jarige Piet Verhagen startte De Stroombaan in 1993 haar activiteiten. Sindsdien zijn negen boeken verschenen, waarin vaak de mens en het water centraal staan. Er is dus sprake van nog een mijl paal: 'Riveren, boten en vissers' is de tiende uitgave in de rij. 'Rivieren, boten en vissers' brengt in woord en vooral beeld het voor velen nog zo vertrouwde riviergezicht in herinne ring, met de mensen die daarin actief wa ren. De overvloed aan illustraties, die de (soms vergeten) onderwerpen en hande lingen verduidelijken, maken het tot een gemakkelijk leesbaar boek. Wie zich af vraagt 'Hoe was het ook al weer?' krijgt een uitgebreid antwoord. Centraal in het boek staat de traditionele riviervisserij. De mhoud beperkt zich niet tot de regio maar heeft ook aandacht voor landelijke ontwikkelingen en kijkt af en toe zelfs buiten de landsgrenzen wanneer de schrijver dit voor het maken van ver gelijkingen wenselijk acht. Piet Verhagen roept beelden op uit de be gintijd maar ook uit het meer voorbije ver leden: de 16e, de 17e, de 18e en de 19e eeuw. Lachlust Piet Verhagen heeft in zekere zin al vanaf de tweede helft van de jaren dertig mate riaal voor dit werk verzameld: informatie ingewonnen en foto's gemaakt. Aanvan kelijk gebeurde dit laatste met een een voudig boxje, later met betere camera's. „Een activiteit die destijds bij velen alleen maar lachlust wekte", weet de auteur zich nog te herinneren. ,,En terecht. Want wie fotografeerde nou natte of bemodderde mannen in hun tientallen malen herstelde kleding? Dat de tijd zo snel zou verande ren kon natuurlijk niemand vermoeden, ook ik niet. Zoiets gebeurt gewoon". Het boek put uit de oneindige rijkdom die het rivierbeeld in de loop der eeuwen heeft geboden: de mens en de stroom, het water als weg, het water als voedselbron. De stroom die het leven beïnvloedde. Piet Verhagen: „Een terrein te groot, te uitge strekt om samengevat te worden in één werk. Bleef dus de noodzaak om uit al het voorhanden zijnde materiaal een even wichtig geheel te scheppen. Dat wil zeg gen: ongeveer gelijke aandacht te beste den aan de belangrijkste onderdelen. Dus schrappen, schrapf)en en schiften". Het boek bevat 7 hoofdstukken waarvan de eerste twee gezien kunnen worden als algemene introductie. Hoofdstuk drie be schrijft de (vissers)boten en -onderko mens en uiteraard hun ontwikkeling. Ver volgens wordt aandacht besteed aan de scharrelaar, de nooddruftige die aan de oevers van de rivier aanvulling voor z'n magere maaltijden zoekt. Een logisch ver volg hierop is een beschrijving van de vistuigen, gebruikt door de professionals, de mannen die het beroep ambachtelijk bedreven. Een onafzienbaar veld van acti viteiten en werktuigen laat zien hoe inven tief men in de loop der tijd gebruik maak te van de voorhanden zijnde mogelijkhe den, vanaf de zeekust tot hoog in het berg land. Aansluitend vertelt de auteur iets over de vissen en de dingen daaromheen, overhel rijke leven in het water en de teloorgang van de visserij. VlSSERSSTADJES Het boek wordt besloten met een bezoek aan de oude vissersstadjes en dorpen in de delta. Daarbij passeren de revue: Gorin- chem, Woudrichem, Werkendam, Hank, Lage en Hoge Zwaluwe, Moerdijk, Oud- Beijerland, Hardinxveld, Heerewaarden en Schoonhoven. Foto's uit lang vervlo gen dagen en notities uit het verleden tonen de laatste fase van de riviervisserij. „Hier een beeld van teloorgang in schoon heid, daar een zekere triestheid achterla tend. Misschien om toch te kunnen beslui ten met een berusting in de schijnbaar on afwendbare gang der dingen. En dank baarheid voor de laatste vervagende spie gelbeelden zoals de Hollandse rivieren die konden weerkaatsen", besluit de schrijver. 'Rivieren, boten en vissers' (ISBN 90- 801993-0-3) is in de boekhandel ver krijgbaar voor 69,50. deze avond bij te wonen. U zult er beslist geen spijt van krijgen! De avond begint om 20.00 uur en de deuren van de kerk gaan open om 19.30 uur. De toegang be draagt voor volwassenen 7,50 en voor kinderen t/m 12 jaar 3,50. Tot D.V. 29 april! Bibliotheek 'Eben-Haëzer' OUDDORP - I.v.m. Koninginnedag is de bibliotheek geopend op D.V. vrijdag 1 mei van 15.30 tot 16.30 uur en van 18.30 tot 20.30 uur. Verder elke donderdag op die tijd. Nog even wat hijswerk en de weg kan open Toen woensdagmiddag Rijksweg N57 tussen de Korteweg bij Stellendam en het stadje Goedereede werd heropend was dat best een aardig gebeuren, feestelijk en zonovergoten, maar burg. Sinke van Goedereede heeft het de juiste waar de toegekend toen hij, wat aan de weg gebeurde, 'immens belangrijk' noemde! Immers is er in het kader van de actie Goeree-Overflakkee duur zaam veilig letterlijk élles aan gedaan en zijn kosten noch moei te gespaard dit weggedeelte écht veilig te doen zijn, met bijpas- ses bij de aangelegde rotonde van waaraf nog dit jaar de nieuwe Provincialeweg richting Melissant zal voeren, en met geschei den rijbanen, veilig, als zich tenminste de weggebruikers gedra gen en een optimaal veilige weg door hun gedrag niet weer onveilig maken. Heren en dames in 't verkeer, die zou de heer Sinke graag terugzien. Samen met het hoofd van de RWS dienstkring Rhoon, de heer v. d. Roest heeft wethouder Visser van Goedereede een laatste beletsel opgeruimd en toen kon'ie weer open, de weg die vanaf december afgesloten is geweest om het grote karwei uit te voe ren. Het werk kwam zelfs eerder gereed dan gepland, op half mei was gerekend en al op 22 april was er de openstelling. De uitvoering van dit werk werd RWS ingegeven toen de Pro- vmcie besloot de nieuwe Provincialeweg aan te leggen waarom een andere aansluiting dan die bij de Korteweg nodig werd. laatst bedoelde kruising zal na het gereedkomen en ingebruik name van de rotonde worden afgesloten. Bij ieder, zeker ook bij de vertegenwoordigers van de Regiona le Stuurgroep Verkeersveiligheid Goeree-Overflakkee, heeft het als muziek m de oren geklonken dat met het nieuwe weggedeelte de verkeersveiligheid, de bereikbaarheid, de doorstroming en de fauna-omstandigheden zijn verbeterd. Er zijn nl. ook drie faunatunnels voor kleinwild en twee reeën- passages onder de weg aangebracht, klasse!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 2