huünrechtse Maart 1998 nat en zeer zacht 4Ê w TAALPRAATJE Havenrondvaart 3500,- BD530 DE NIEUWE SCHROBZUIG- MACHINE VAN KARCHER automaterialen ^L^j Gebr. de Waal Winnaars boodschappenmand DABAR-WERK naar Rotterdam vanuit Hellevoetsluis 1: De damescollectie VERKOOPPRIJS 4750|- netto ACTIEPRUS VRIJDAG 17 APRIL 1998 EILANDEN-NIEUWS Blz.3 EURAMCO STAAT VOOR: een persoonlijk en vakkundig advies breed assortiment snel en gratis tliuisbezorgd verrassende lage prijzen de mogelijkheid van 6 jaar garantie voor i^e zekerheid als de service optimaal moet zijn! Uneto Consumenten Elektronica Service BETEKENT DAT HUIBRECHTSE: - een van de 70 bedrijven in Nederland is, erkend tot het repareren van huishoudelijke, audio en video apparaten. - goedgekeurde reparatievoorwaarden heeft. - 3 maanden garantie geeft op reparaties. GOEDEREEDE Nee, geen pizza's, chinees, stokbrood, pasta's of patat. Ook geen avond samen met Montaignac. Gewoon een oer-Hol landse 'Salade-avond' afgewisseld met een groepsspel. Zin gekregen in deze ongetwijfeld gezel lige- en lekkere avond? Kom dan zaterdag 18 april naar 'de Ark' in Goedereede. Vanaf 19.45 uur staan de deuren open. Het O-D team Gebr. de Waal geboorte verloving huwelijk jubileum danl<betuiging GEBR. DE WAAL Langeweg 13 Sommelsdijk Tel. (0187)4827 29 Weerpraatje (door Jan Versteegt) De maand maart had een kletsnatte start. Toen de eer ste tien dagen voorbij waren, was er in Apeldoorn en Woudenberg al 130 mm neerslag gevaHen, tweemaal de normale hoeveelheid die geldt voor de gehele maand. De oorzaak hiervan was een scheidingslijn tus sen koude lucht in het noorden van het land en veel zachtere lucht naar het zuiden. Vooral in het etmaal van 6 op 7 maart kwam het in een strook over het midden van het land tot zware neerslag. In Uddel werd zater dag 7 maart maar liefst 53 mm afgetapt. Na de eerste decade bleven de hoeveelheden duidelijk binnen de perken, maar op de meeste plaatsen verliep de eerste lentemaand te nat. Gemiddeld viel er 88 mm, tegen 61 normaal. De hoogste maandsom van de KNMI- stations werd gemeten op de vliegbasis Deelen, waar 122 mm werd geregistreerd. Daarentegen was de oogst aan neerslag te Hoorn op Terschelling slechts 61 mm. De Bilt noteerde 117 mm, tegen 63 normaal. Met die score kwam maart 1998 op een derde plaats in het klas sement van natste maanden in deze eeuw. Naast nat was de maand ook erg zacht. De gemiddelde etmaaltemperatuur kwam in De Bilt uit op 7.6 graden, tegen normaal 5.0. Slechts in vijf etmalen kwam de temperatuur beneden het vriespunt; normaal gebeurt dat elf maal. Over het tijdvak 1 november tot en met 31 maart wordt in De Bilt het koudegetal bijgehouden. Daarmee wordt bedoeld de som der negatieve etmaalgemiddelden. Met een score van 19.3 behoort het afgelopen seizoen tot een van de zachtste in deze eeuw. De hoeveelheid zonuren bedroeg landelijk 99, tegen 107 normaal. Het aantal liep uiteen van 82 uur in West- dorpe in Zeeuws-Vlaanderen tot 128 te Lauwersoog. De Bilt kreeg 92 uur zon, tegen 107 normaal. Er kwa men op het landelijk instituut zes zonloze dagen voor, tegen zeven normaal. De hoogste temperatuur werd gemeten op het station Arcen, in noordelijk Limburg. Daar steeg op 30 maart het kwik tot 23.4 graden. Daarentegen noteerde de vliegbasis Twenthe de laagste temperatuur. Op 24 maart in de vroege ochtend zakte het kwik daar tot -5.7 graden en dat is voluit matige vorst. Opvallend is dat de reeks met zachte tot zeer zachte maanden wordt voortgezet. De drie wintermaanden verliepen al erg mild, in januari en februari maakte de zon daarbij erg veel overuren. Inmiddels is april op de kalender verschenen en natuurlijk moet de kou nog uit de lucht. Dat hebben we aan den lijve kunnen onder vinden tijdens de Paasdagen. Er viel toen zelfs nog sneeuw, iets dat overigens best past bij de grasmaand. Onze voorouders hebben niet voor niets de volgende spreuk overgeleverdAprilletje zoet heeft nog wel eens een witte hoed'. A.s. zaterdag is het weer zo ver.Voor 't eerst sinds lange tijd weer een gezellige open avond. En dat betekent: gezellig bij kletsen met je vrienden, nieuwe mensen ontmoeten, biljarten, tafeltennissen en nog veel meer! Ook willen we alvast je aandacht vragen voor 25 april. Dan hebben we weer een culinaire avond. We willen deze avond gaan gourmetten. Opgeven kan t/m 24 april, 20.00 uur bij Marjan (489574). En dan het laatste: Koninginnedag! Ook jij doet toch zeker mee met onze spette rende zeskamp? Geef je snel op! Indivi dueel of per groep, 't is allebei mogelijk. Met elkaar hopen we er een gezellige dag van te maken. Zo zie je maar, met al die activiteiten. Het OJW zit niet stil! Drukkerij Langeweg 13 3245 KE Sonrimelsdijk Postbus 27 3240 AA Middelharnis Tel. (0187)482729 Fax (0187) 48 57 36 VOGEL Over een paar weken doet de maand mei zijn intrede. Ind achtig het bekende rijmpje 'in mei leggen alle vogels een ei, behalve de kwartel en de griet, die leggen in de mei maand niet' ditmaal een Taaipraatje over onze gevleu gelde vriend, de vogel. Een van de eigenschappen van de vogel is dat hij kan vliegen. Daarvan is de uitdrukking 'een vliegende vogel vangt altijd wat' afkomstig. Bij uitbreiding: een vliegen de vogel vangt altijd iets, een zittende niets. Vandaar ook 'de vogel is gevlogen' voor het is te laat, de dader is er vandoor en ligt op het kerkhof. Verder 'zo vrij als een vogel in de lucht'. Een andere eigenschap is vlugheid, beweeglijkheid. Vandaar 'een wijf als een vogel' voor een pronte, bijde hante vrouw. Ook voorkomend in het spreekwoord 'de wind is een lichte vogel'. Een vergelijking met een vogel die niet lang op dezelfde plaats blijft. Ook de wind blijft wel eens niet lang in dezelfde hoek, maar is veranderlijk. Men zegt wel schertsend 'zo vlugt (licht) als een vogel tje, dat koe heet'. Een bekende uitdrukking is 'vogels van diverse pluima ge'. De kleur en de veren van vogels is verschillend. De figuurlijke betekenis is: niet alle mensen zijn gelijk. Van die verschillende kleuren is afkomstig 'het is een gespik kelde vogel'. Jeremia 12vers9: 'mijn erfenis is een bont- gevederde vogel, de roofvogels komen erop af'. Later: liet is iemand die veel kwaads heeft te verduren. Een oude zegswijze luidde 'vogels van enerlei veren vliegen gaarne samen'. Vrij vertaald: soort zoekt soort. Zo betekende 'er kan geen vogel voorbij vliegen of hij moet er een veer van hebben' overdrachtelijk: hij heeft op iedereen wat aan te merken. De meeste vogels broeden op een nest. Daarvan is de zegswijze afkomstig 'de vogel op het nest betrappen'. De figuurlijke betekenis is iemand op heterdaad betrappen. Zo ook 'elke vogel prijst zijn nest'. Ieder vindt zijn eigen huis en omgeving het mooist. Een andere oude zegswijze luidde 'het is een slechte vogel die zijn nest bevuilt'. Nog terug te vinden in de uit drukking 'men moet zijn vuile was niet buiten hangen'. Het is dom en onbehoorlijk zijn eigen moeilijkheden en huiselijke twisten aan derden te vertellen. Die hebben er niets mee te maken. Een Fries spreekwoord luidt 'kleine vogels, kleine nes ten'. Een nederig mens heeft aan weinig genoeg. Van daar ook 'aan een klein vogeltje past geen grote snavel'. Kinderen moeten in gezelschap bescheiden zijn en niet het grootste woord voeren. 'Een vogel voor de kat zijn' betekende verioren zijn. Daarvan is afgeleid 'vogeltjes die vroeg zingen zijn voor de poes (kat)'. Als men in de vroege ochtend al vrolijk is en veel drukte maakt, valt het later op de dag tegen en gaat alles fout. In Vlaanderen zegt men 'hoe eerder de vogel zingt, hoe eerder de kat hem wringt'. Bekend is het spreekwoord 'beter één vogel in de hand dan tien in de lucht'. Een kleine belofte, die gehouden wordt, is meer waard dan mooie toezeggingen waar nooit iets van terecht komt. Men gebruikte de uitdrukking of kraai zal geen vogel zijn' om zijn woorden kracht bij te zetten of soms zelfs om een eed te bevestigen. Een grappige zegswijze luidt 'vlieg wil ook vogel zijn'. De betekenis ervan is: iedereen heeft de neiging zich meer te voelen dan men in werkelijkheid is, wil zich boven zijn stand verheffen. Kinderen en soms ook ouderen hebben wel de gewoon te te zeggenik wou dat.(vul zelf maar de een of ande re wens in), waarop als repliek de schertsende uitdruk king is ontstaan 'de wouw is een vogel', 'ledere vogel wil de haan in de korf (het hok) zijn'. De voornaamste of belangrijkste zijn. Ook wel 'niet alle vogels zijn valken'. Met andere woorden niet alle men sen zien scherp of zijn schrander. 'Een vogel met een bek' was van toepassing op mensen die flink van zich af kunnen spreken en niet op hun mondje zijn gevallen, die stoutmoedig optreden. Daartegenover stond 'jonge vogels hebben weke bek ken'. Gezegd van melkmuilen. Vandaar ook 'elke vogel zingt zoals hij gebekt is'Te kennen geven wat men graag wil. Van de jacht op vogels is de uitdrukking afkomstig 'elke schot is een vogel'. De figuurlijke betekenis is iedere poging iets te bereiken gelukt. 'Menen de vogel gescho ten te hebben' betekent denken dat men een bijzondere prestatie heeft verricht. In Limburg kende men de zegs wijze 'zo lang de vogel nog op de staak zit mag men erop schieten', of 'zo lang de vogel op de wip zit heeft ieder een een kans'. Dat betekende zo lang een meisje nog niet getrouwd is, ook al heeft zij verkering, kan ieder bij haar een kansje wagen. Wij besluiten het vogelpraatje met twee spreekwoorden. Uit Schotland afkomstig: 'de mooiste vogels zijn de slechtste zangers' en uit Polen 'wie een kooi koopt is op een vogel uit'. Vm maat 54 Nieuwe Icleuren 'Ermano'; Bretonse kindershirts Volop bermuda's, piraat, salopettes Totziens! Ouddorp, Hofdijksweg 8a en op de markt Tel. 6843 48/6316 89 kleurwedstrijd en Rode Kruis loterij De landelijke ledenwerfactie van het Nederlandse Rode Kruis is met twee weken, tot 25 april aanstaande, veriengd. In Ouddorp hebben de C1000 en Albert Heijn supermarkt spontaan toegezegd, eveneens twee weken langer een boodschappenmand ter waarde van 50,- te verloten onder de nieuwe aanmeldingen. De winnaars van afgelopen week zijn: mevrouw A. Klepper uit Oostburg en B. Groenendijk, Pretoriuslaan 10. Zij ontvingen wederom de boodschappenmand. Zaterdag heeft eveneens twee winnaars opgeleverd uit de loterij, die de afdeling Ouddorp organiseert. Dit zijn mevrouw Padmos, Beatrixweg 1 (lomummer 94) en mevrouw Lokker-Meijer, Margrietweg 9 (lotnummer 259). Zij ontvingen beiden een fraai EHBO-etui. De jury die de kleurplaten beoordeelde had grote pro blemen om de mooiste te kiezen uit zoveel mooie kleur platen, die waren ingeleverd. Per leeftijdscategorie kwamen tenslotte twee winnaars uit de bus. Van klein naar groot: Erwin Tanis en Wilco Akershoek, Laurina Sperling en Corine Grinwis, Tasja Grutz en George Tanis, Maurice v. d. Bok en Rianda Akershoek, Emma Kastelein en Danielle Tanis. Ze ontvingen allemaal een leuk prijsje. een zomer om nooit te vergeten! Als jongere kun je in je vakantie alle kanten op. Graag maakt DABAR het je nog wat moeilijker om te kie zen. Heb je er al eens aan gedacht om één of twee weken te gaan evan geliseren in een stad of op een cam ping? Alle kans dat je na afloop zegt: dit was een zomer om nooit te vergeten. Niet alleen omdat het mooi werk is en je waarschijnlijk nieuwe vrienden maakt, vooral om dat dit werk betekenis heeft voor je eigen geloof. Als je tenminste 18 jaar bent en het be langrijk vind dat anderen horen wie Jezus Christus is, kun je meedoen. God heeft ons niet alleen de opdracht gegeven om het evangelie door te geven, maar belooft ook dat Hij daarbij zal helpen. Je hoeft ook geen bepaalde opleiding te hebben. Na tuurlijk word je niet zomaar in het diepe gegooid, want er is niét alleen een lande lijke ontmoetingsdag, er zijn ook instruc tieve bijeenkomsten in de plaats waar je gaat werken. Een DAB AR-team bestaat uit vijf tot tien personen; per plaats is dat verschillend. Samen verzorg je gedurende twee weken (op campings) of één week (in de steden) een programma. Het is mogelijk om je alleen op te geven, want in het DABAR- werk ben je gauw genoeg over drempels heen. Maar je kunt ook als vriendengroep of groep van een jeugdvereniging of club aanmelden. Dan vorm je samen een team. Met het passagiersschip 'De Veerman' wordt op donderdag 28 mei en donderdag 11 juni een vaartocht richting Rotterdam georganiseerd. Na Rotterdam-Zuid passe ren we de Van Brienenoordbrug, IJssel- monde. Bolnes, Slikkerveer en via de rivier de Noord langs Kinderdijk, Alblas- serdam, Zwijndrecht en Dordrecht. Via de Dordtse Kil, Hollands Diep, Ha- ringvlietbrug, Haringvliet langs het eiland Tiengemeten wordt weer op Hellevoet sluis aangevaren. De tocht duurt ongeveer acht uur. Vertrekpunt: Hellevoetsluis, Zuidfront. Vertrek: 10.00 uur. Aankomst: circa. 18.00 uur. Prijs: 50,- p.p., kinderen t/m 12 jaar 30,-. Kaartverkoop: De VVV-informatiekan- toren op Voome. Deze rondvaart vindt alleen doorgang bij voldoende deelname. Het evangelisatie-recreatiewerk op cam pings richt zich vooral op kinderen en jongeren. In de steden ondersteunt het DAB AR-team een evangelisatieweek van uit de gemeente, onder leiding van een IZB-evangelist. Het werk gebeurt tussen 4 juli en 22 augustus 1998. Binnen die data heb je de keus uit verschillende periodes. DABAR is een onderdeel van het Jeugde- vangelisatiecentrum 'De Windroos'. Als je de DABAR-folder ziet, word je zeker enthousiast om je aan te melden. Vraag deze folder, waar nog veel meer informa tie in staat, aan bij: DABAR, Joh. van 01- denbameveltlaan 10, 3818 HB Amers foort, tel. (033) 4622802. De Karcher BD 530 êxcl. BTW excl. BTW Meer} de maand april Met deze totaal nieuw ontwikkelde schrobzuigmaciiine combineert u optimale reinigingsprestaties met veel bedieningscomfort. De BD 530 is met zijn werkbreedte van 46 cm en een tankinhoud van 40 li\er goed voor een oppervlaktepres tatie van 1840 mVu. In één beweging worden zowel de borstelkop als de zuigbalk bediend. Met zijn netstroomaansluiting op 230 volt kunt u onbeperkt met de BD 530 werken. Haveneind 2, SOMMELSDIJK Tel. (0187) 48 40 00 Fax (0187) 48 58 33 VingeriingS - 3241 EB Middelhamis-Tel.(0187)482518 te Sommelsdijk heeft een ruime sortering kaarten voor: of andere voor u belangrijke gebeurtenissen /erlovingskaarten Ceboortekaarten Jubileumkaarten Trouwkaarten Visitekaartjes Enveloppen Briefpapier Brochures Fakturen Boeken Folders Posters :;>«;-.!,» i s V jOGO

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 9