Kantelen watermolen Dirksland gerestaureerd Ach lieve tijd - Zeeland Een nieuw begin, een nieuw geluid voor het gemeentebestuur van Goedereede Impuls-midweek College B enW uit SGP, CDA en PvdA Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 17 APRIL 1998 Vier jaar geleden werden de gedenkste nen van de Dirkslandse watermolen door het Waterschap Goeree-Overflakkee gerestaureerd. Samen met burgemeester Boonstra metselde dijkgraaf Van Kam penhout de stenen eigenhand^ in de molen. Het Waterschap verkocht de watermolen bij inschrijving aan Leon en Ellen Blokland uit Stellendam. In het koopcontract werd bepaald dat de stenen in de molen zullen blijven. Leon en Ellen zijn voor behoud van de historische molen op de Boezem, die eeuwen lang dienst deed om het water in de Dirkslandse polder op peil te houden. Momenteel zijn ze bezig met de restauratie van de kantelen op de watermolen, de kroon op hun woning. Die woning is een bouwwerk met geschiede nis. Geschiedenis De polder Dirksland, bedijkt in 1416, is de oudste polder van Flakkee en ligt daarom relatief laag. Afvoer van overtollige polder water ging eerst langs een natuurlijke weg via de vele kreken die het land doorsneden. Van uit de polder rond het dorp Dirksland kwam het water in de Smalle Gooye - omstreeks 1600 sprak men nog van "s Lands Waterin- ge'- die achter de Voorstraat langs liep en vervolgens onder de Heul door langs de hui dige Secretarie weg naar het noorden.'Via een sluisje in de Westhavendijk, "s Lands Slui zen' ge-noemd, kwam het water tenslotte in de haven van Dirksland. Na de bedijking van Dirksland ontstonden tegen de ringdijk van deze polder door aan slibbing gorzen, die op hun beurt tot polder werden ingedijkt. Zo ontstond de situatie dat een aantal polders overtollig water loosde via de polder Dirksland richting Haringvliet. POLDERMOLEN Door dichtslibbing van de haven werd het steeds moeilijker om het polderwater kwijt te raken. Op aandringen van de toenmalige dijkgraaf van Dirksland, Comelis van Nieu wenhoven, besloten de landeigenaren van de polder, de ingelanden, op 22 november 1730 tot de bouw van een windmolen om met kracht het water uit de polder te werken. De Staten van Holland en Westfriesland ver leenden vrijstelling van belasting voor drie jaar, op voorwaarde dat het belastingbedrag gebmikt zou worden voor de bouw van de molen en voor het herstel van sluizen, water gangen en dijken. In 1731 ging het karwei beginnen. Het kost te bijna 30.000 gulden, destijds een enorm bedrag. Er moest dan ook heel wat gedaan worden: de aankoop van grond, de bouw van de molen, het graven van een boezem, aan leg van kaden en van boezemweiden voor waterberging; er moest een tweede sluis komen in de havendijk. Voor de molen werd een strategische plaats uitgezocht. Buiten het dorp en op het westen voor de windvang, dicht bij de kreken die het water aanvoerden en op korte afstand van de haven.Ten noorden van het dorp werd de Boezem gegraven en daar was ook ruimte voor waterberging voor het geval het opge- malen water niet direct op de haven geloosd kon worden. Eerste steen De watermolen werd heel degelijk van steen gebouwd, een grote molen van het type grondzeiler, een polderweric om trots op te zijn. Boven de ingang metselde men een fraai uitgehouwen gedenksteen. Willem, de zoon van de dijkgraaf, kreeg de eer van de eerste steen. De familie Van Nieuwenhoven was een vooraanstaande familie in Dirksland. Comelis bezat negen boerderijen in de pol der en diverse huizen in het dorp. Hij was dijkgraaf, baljuw en schout van Dirksland. Het was in die tijd niet ongebruikelijk dat een belangrijk persoon tegelijkertijd de baas van de polder was, over een deel van de recht spraak ging en burgemeester was. Comelis was daarbij ook heer van Herkingen. Willem van Nieuwenhoven nam later alle ambten van zijn vader over en werd ook nog heer van Roxenisse. In de kerk van Dirksland bevindt zich een grafkelder van de familie Van Nieu wenhoven, een bewijs van hun welstand. Vernieuwing Hoe stevig de constructie ook was, de molen was uiteraard aan slijtage onderhevig. In 1843 werd de kap vernieuwd en werden een ijzeren bovenas en een ijzeren wateras in de molen aangebracht. Een poosje later werd ook het houten scheprad door een ijzeren ver vangen, net als de staart en de roeden van de molen. Een ingrijpend jaar voor de water molen was 1915. Voor de afvoer van het polderwater was men afhankelijk van de wind. Als het regende en het water van vier polders kwam aanstromen - via de Deurloo, de Aechte Bouwenskreeke en de later gegraven Molenkreek - kon de molen het niet altijd aan. In dat geval had de Dirkslandse polder het recht om voor te gaan. Als het water te hoog stond mocht Dirksland de sluisjes van de andere polders dicht doen. In 1915 werd dat capaciteitsprobleem opge lost door een dieselmotor in de molen te zet ten. Zonder wieken Met de komst van de dieselmotor in de molen werd voor de watermolenaar een huis bij de molen gebouwd. De wieken werden van de molen afgehaald en de molenaar werd machinist. Dat betekende een grote verande ring voor de familie Zoon, een bekend water- molenaarsgeslacht, dat de watermolen van 1764 tot 1987 bemande en tot 1915 in de molen woonde. Er kwam een grote deur in de molen en twee ramen. Er kwam een gedenksteen anno 1915 bij en zo zijn er nu twee gedenkstenen, boven elk raam één. Hoewel de komst van de die selmotor de molen ingrijpend veranderde, probeerden de polderbestuurders er toch iets moois van te maken, want de molen op de Boezem bleef een polderwerk waar men trots opwas. Zo werd de molenstomp afgewerkt met kan telen, de kroon op het werk van 1915. Ook zonder wieken bleef de watermolen een beeldbepalend element voor Dirksland. De oorlog door In 1942 werd het gemaal electrisch. Er was door de oorlog geen dieselolie meer te krij gen, maar er was nog wel electriciteit. In febmari 1944 moest watermolenaar Marinus Zoon de sleutels van het gemaal overdragen aan de bezetters. De polder Dirksland liet men onder water lopen via de sluis in de havendijk om de geallieerden tegen te hou den. De watermolen werd buiten werking gesteld. De familie Zoon moest vertrekken en de bezetters hielden de wacht over de molen en de sluizen. Het doip Dirksland bleef droog omdat de bevolking een ringdijk mocht aanleggen rond de dorpskern. Door de bezetters werd eerst geprobeerd de polder Dirksland onder water te malen door de machine van de watermolen achteruit te laten draaien. Toen dat niet lukte en er met de machine verder niets gedaan kon worden, bleven ze er verder af. In de zomer van 1944 mocht de familie Zoon weer terug naar het huis bij de molen. Na de bevrijding is men ormiiddellijk gaan malen, aan één stuk door, het water weer de goede kant op. Het was mooi weer en de pol der Dirksland was in een paar dagen droog. Weer bewoond In 1987 nam het gemaal Smits de functie van de oude watermolen op de Boezem over. De toenmalige watermolenaar Leen Zoon bleef nog tot 1994 bij "de meule" wonen. Het molenaarshuis en de molen werden eind 1994 aan particulieren verkocht. De molen werd eigendom van Leon en Ellen Blokland. Door de Vereniging van Amateurarcheolo gen voor Goeree-Overflakkee "De Motte" werd eerder dat jaar om provinciale bescher ming van de watermolen verzocht. De pro vincie nam een besluit tot voor- bescherming van de molen. Ellen en Leon wisten bij aankoop van de molen dat ze het uiterlijk van de watermolen niet ingrijpend mochten veranderen. Alleen aan de achterkant werden enige ramen aan gebracht. Ondanks de beperkingen die wonen in een monument met zich meebrengt hebben Ellen en Leon nog geen moment spijt gehad van hun keuze. Binnen hebben ze met behulp van vrienden alles zelf gedaan. In het bestaande aanbouwtje aan de molen kwam de keuken. Dat vierkante aanbouwtje kwam wel goed uit, want in de molen is alles rond en dat geeft natuurlijk problemen mot bete gelen. Een ereplaatsje in hun woning heeft de foto van de oorspronkelijke watermolen gekre gen, een geschenk van de familie L. Zoon voor de nieuwe bewoners. Provinciale steun Met provinciale subsidie worden momenteel de kantelen gerestaureerd. Geconfronteerd met lekkage overwoog Leon Blokland een voorziening te treffen om de kantelen te overdekken. Overleg met de pro vincie Zuid-Holland leidde er toe dat de meerkosten van een passende restauratie voor rekening van de provincie komen. De provincie heeft de intentie om voor de water molen de subsidieregeling toe te passen als ware het een provinciaal monument, ook al moet de molen deze definitieve status nog krijgen. De kantelen worden weer even fraai als in 1915Leon besteedt diverse vrije avonden en zaterdagen aan het sloopwerk, een aannemer bouwt de tinnen weer op. Als het aan Leon en Ellen Blokland ligt blijft de poldermolen met de Boezem een karakteristiek stukje Dirksland en Goeree-Overflakkee. Cathy Westdorp Met dank aan: Mevrouw A. Zoon-Polder Stichting voor Regionale Cultuur De Heul Waterschap Goeree-Overflakkee Stichting Genealogisch Centmm Goeree- Overflakkee P.V. De Luchtbode te Herkingen Bovenstaande postduivenvereniging nam op 11 april 1998 deel aan een wedvlucht vanuit Strombeek. Afstand 92 km. In concours waren 160 duiven die om 12.50 uur met westenwind gelost wer den. De eerste duif arriveerde om 14.00.09 uur en haalde een snelheid van 1305.25 m.p.min. De gedetailleerde uit slag luidt: J. den Boer 1, 4, 7, 11, 17, 18, 19, 21, 22, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 38, 40; A. het Jonk 2, 10, 20, 31, 39; A. Molenaar en Zn. 3, 12, 14,37;P. Hogerwerf5, 15,24,34,35; M. Huizer 6, 13, 16; A. Riedijk 8, 9, 33; H. Kievit 23, 32; C. Logmans 36. De molenromp staat in de stellingen Aflevering 19: Twintig eeuwen Zeeuwen en hun wereldreizigers kolonie Ceylon. Reynier de Klerk, even eens uit Middelburg afkomstig, bracht het zelfs tol de hoogste positie binnen de in 'De Bron' te Dalfsen Al vele jaren organiseert de IZB in het kader van het Impuls-werk (conferenties voor gemeenteleden van 25-45 jaar) in de zomer een vakantie-vormlngsweek. Voor veel gezinnen, die meestal aan zo'n week deelnemen naast de gewone vakan tie, is een volle week financieel nogal een aderlating. Daarom is besloten dit jaar een midweek te houden, van maandagmiddag t/m vrijdagmid dag 10-14 augustus 1998. Met een wat aangepaste programmering hoeft de kortere tijd zeker geen na deel te zijn. De doelstelling is ongewijzigd: gezinnen en alleenstaanden de gelegenheid bieden enkele dagen bezig te zijn met bijbelstu die en bezinning, gesprek en ontmoeting met elkaar. Daarnaast is er ook een dosis ontspanning en gezelligheid. Alle kinde ren in de leeftijd van O tot 16 jaar kunnen mee. Zij krijgen in verschillende leeftijds groepen elke ochtend een eigen program ma aangeboden. Tegelijkertijd zijn de vol wassenen bijeen in de conferentiezaal. De middagen kan iedereen besteden aan vakantiehouden, waarbij er soms een ge zamenlijke excursie is. Op enkele avon den is er een programma. Dan is er oppas voor de jongste kinderen en de tieners zijn met hun eigen groepsleiding bij elkaar. Het thema is dit jaar 'Zoals klei in de hand van de pottenbakker' (Jer. 18). Het zal Brad Pitt trok dit voorjaar volle zalen als hoofdrolspeler van de ü\m 'Seven Years in Tibet', waarin hij Heinrich Harrer speelde, een Oostenrijker die in 1944 naar het moeilijk toegankelij ke Tibet vluchtte en daar zeven jaar doorbracht. In de zojuist verschenen nieuwe aflevering van 'Ach Lieve Tijd - Zeeland' valt te lezen dat dat de Vlissinger Samuel van de Putte al in 1726 lukte. In 1721 reisde Van de Putte via Constantinopel, Aleppo en Babyion naar India, en daarvandaan naar Lhasa, de Tibetaanse hoofdstad. Hij was daarmee de eerste Nederlan der ooit in het bergstaatje en de vierde Europeaan. Honderd jaar eerder maakte Frans Jacob Visscher ook al verre reizen: als stuur man voer deze Zeeuw in 1633 voor een Japanse familie naar China en in 1642 kreeg Visscher van de VOC de opdracht op zoek te gaan naar het onbekende 'Zuid- land'. Als eerste ter wereld legde hij op die reis Australische en Nieuw-Zeeland- se kusten op kaart vast. Dit zijn slechts twee voorbeelden van Zeeuwen die elders op de wereld letter lijk hun sporen hebben nagelaten. Tot het eind van de zestiende eeuw verlieten relatief weinig Zeeuwen hun geboorte grond. Gelovigen maakten een pelgrims tocht, een enkele knappe kop verliet Zeeland om elders te gaan studeren, maar reizen werd pas echt van belang toen Zeeuwen zich inscheepten om naar de Oost te varen. In 1596 probeerden Zeeuwse schepen, samen met Hollandse, boven Rusland om naar Azië te varen. Drijfijs belette hen de doortocht en het werd duidelijk dat de snelste weg naar Azië toch via Afrika liep. En langs die route hebben dan ook veel Zeeuwen ge zeild. De Middelburger Stephanus Ver- sluys was een van hen. Hij bracht het tot Gouverneur en Directeur van de VOC- VOC: hij werd in 1777 in Batavia tot Gouverneur-Generaal benoemd. In West-Latijns Amerika en het Caraï- bisch gebied hebben Zeeuwen nog veel meer invloed gehad dan in Oost-Indic. Vele Zeeuwen vestigden zich hier als planters. Niet voor niets bestaat er in Su riname nog altijd een Fort Zeelandia. En de achternaam van Desi Bouterse maakt ook duidelijk dat hij een nazaat van een Zeeuwse emigrant moet zijn. In later eeuwen maakten velen de reis over de Atlantische Oceaan naar 'het be loofde land' Amerika. De tien-weekse zeilreis en de ervaringen van het de geë migreerde Zeeuwen in het onmetelijke land komen ruimschoots aan bod. Tenslotte wordt er in deze uiterst boeien de en gevarieerde aflevering ook nog even kort aandacht geschonken aan emi granten die in de twintigste eeuw in Zeeland neerstreken. 'Omgekeerd werd het in de jaren vijftig heel gewoon dat iemand uit de Indonesische Archipel in Zeeland rondliep, al keek menige Zeeuw er toch eerst vreemd van op', staat er in de laatste alinea te lezen. Dat alle onderwerpen ook dit keer weer rijkelijk van bijzondere illustraties zijn voorzien - de inktpot van Van de Putte, een Japans schilderij met Visscher, een plattegrond van Paramaribo anno 1750, enzovoort - behoeft inmiddels geen ver bazing meer te wekken. Aan de negentien geplande afleveringen van 'Ach Lieve Tijd - Zeeland' wordt een twintigste toegevoegd. Deze laatste aflevering heeft als titel 'Twintig eeuwen Zeeuwen en hun knappe koppen' gekre gen en verschijnt medio mei. Tevens zal in dat deel een register zijn opgenomen. gaan over de vraag wie God is en hoe Hij met ons omgaat. Dat is niet los te zien van de vraag wie wij zijn en wat gehoorzaam heid aan God voor ons leven betekent. Wat de accommodatie betreft zijn er ver schillende mogelijkheden. Men kan kie zen voor volledig pension in 'De Bron' of voor kamperen op het terrein van 'De Bron' (al dan niet met gebmikmakmg van de maaltijden in 'De Bron'). Meer informatie (ook over de prijzen) is te vinden in een folder die aangevraagd kan worden bij: Bureau IZB, Joh. van Olden- bameveltlaan 10, 3818 HB Amersfoort, tel.(033)4611949. Coliegeprogram Middelharnis op internet Vanaf heden staat het collegeprogramma van de gemeente Middelhamis op de internetpagina's van de Partij van de Ar beid Middelhamis. Naast het collegepro gramma, de zogeheten contourennota, kunt u er ook het verkiezingsprogramma van de PvdA afdeling Middelhamis lezen, en u kunt de PvdA screensaver down loaden. Het internetadres is: http://www.tref.niymiddelharnis/pvda. Als novum voor de gemeente Goedereede geldt, dat de nieuwe zittingspe riode van 1998-2002 zal worden beheerst door het beleid van het college van B en W bestaande uit 3 leden, inplaats van 2, zoals voorheen, terwijl naast de steeds geldende samenstelling van het college uit SGP en CDA thans de PvdA aan de coalitie is toegevoegd, waarbij het genoegen aan de heer T. A. Bakelaar ten deel valt, naast de reeds bestaande wethouders in de persoon van A. C. Lokker (SGP) en L. Visser (CDA). Installatie gemeenteraad Na de eedsaflegging was de installatie van de gemeenteraad van Goedereede een feit. Als nieuwkomers kunnen worden ver meld: Mevrouw Mastenbroek-van der Slui (VVD); mevrouw Van den Heuvel (VGB) en de heer Van Oostenbmgge (CDA). De voorzitter wenste de raadsleden sterk te en wijsheid toe bij het vervullen van het gewichtig en waardig ambt als raadslid, waarbij vooral de behartiging van de belangen van de bevolking met hantering van de democratische beginselen als het uitgangspunt voorop dient te staan. Daarbij wordt hen wijsheid en sterkte en bovenal Gods Zegen toegewenst. Verkiezing wethouders Als belangrijkste punt stond vermeld: ver kiezing wethouders. De heer BL. Noorthoek (SGP) wees erop, dat uitbreiding van het college van groot belang is om tot een verantwoorde sprei ding van taken te komen. Dit is temeer van belang, aangezien Goedereede plm. 11.400 inwoners telt, terwijl de recreatie ve dmk steeds meer toeneemt. Ook het visserij-gebeuren vraagt nog meer de aan dacht ondanks de privatisering van het vis- afslagbedrijf, doch de handhaving van deze bedrijfstak dient te worden bepleit, o.a. door de voorgenomen uitbreiding van de Maasvlakte, waardoor de bevaarbaar heid van het Goereese Gat steeds meer in het gedrang komt. Vandaar dat uitbreiding van het college met 1 lid beslist verant woord is te wachten en de PvdA is daarbij de meest aangewezen partij. Ook het opgestelde beleidsprogram voor 1998-2002 is voor alle partijen aanvaard baar. Ook de politieke druk in het college leidt tot uitbreiding van het college van B en W, gelet op de huidige samenstelling van dit college. Van de zijde van de SGP wordt de heer A. C. Lokker als kandidaat gesteld. De heer J. van Oosterom (CDA) zegt in het algemeen vertast te zijn geweest om een derde lid aan te bevelen van de zijde van de SGP. Spreker meende dat in het verle den de verhouding tussen SGP en CDA goed was te noemen en daarom verrastte dit voorstel temeer, o.a. omdat de PvdA nog 2 zetels bezet, terwijl in het verleden toen deze partij 3 zetels telde, van deze gelegenheid geen gebmik is of werd ge maakt. Over de inhoud van het college-program maakte spreker enkele zijdelingse opmer kingen, o.a. op het gebied van het bedrijfs leven en de financiën. Van de zijde van het CDA werd de heer L. Visser als kandidaat aanbevolen. Mevrouw T. A. H. Tigchelaar-van Asch (PvdA) maakte nog even de balans op aan gaande de uitslag van de verkiezing van 4 maart jl. De voorstellen tot samenstelling van B en W zijn hierop volledig afgestemd en daarom kon spreekster met trots en ver trouwen de heer T. A. Bakelaar als kandi daat aanbevelen. De heer P. T. Grinwis (VGB) was de kie zers erkentelijk voor hun stem, hetgeen in de loop der jaren heeft geleid tot toename van het aantal stemmen op deze partij en dat heeft er thans toe geleid, dat het aantal zetels is uitgebreid tot 2. Spreker schenkt voorts aandacht aan het college-program, doch wijst daarbij meer op hetgeen er niet in staat, nl. het betrekken van^de burgers bij het beleid van het gemeentebestuur. Spreker heeft hierbij het oog op het spreekrecht voor de burgers, zodat deze bij de besluitvorming rechtstreeks worden betrokken. Spreker stelt het indienen van een initiatief-voorstel van deze strekking voor de volgende raadsvergadering in het voomitzicht. De heer H. van der Meer (VVD) bedank te eveneens de kiezers voor de VVD. Tevens bedankte hij de SGP-fractie voor de wijze, waarop het overieg voor de col lege-vorming werd ingeluid, doch al spoe dig bleek, dat men met 3 partijen verder wilde gaan. Een redelijke verdeling van de taken over de wethouders kan spreker wel begrijpen, temeer waar gesproken moest worden van het feit, dat wethouder Visser weleens faalde in het gevoerde beleid. Financieel bezien is het evenwel van belang of de gemeente de gevolgen op de juiste wijze zal kunnen dragen, waar het gaat over de aanstelling van de 3e wet houder. Overigens zal de VVD-fractie het beleid van het nieuwe college nauwlettend vol gen en daarop indien het nodig is het nodi ge commentaar leveren. De heer G. Moerkerk (RPF) kan enerzijds de uitbreiding van het college wel waar deren vanwege de verbreding van de taken en de politieke ondersteuning van het col lege. Anderzijds dient erop te worden gewezen, dat het de gemeente 60.000 extra kost en hiervoor zal de nodige dek king moeten worden gevonden. Spreker kan zich verenigen met de voorstellen van de heer P. Grinwis om het spreekrecht voor de burgers in te voeren. Ook de wijze van beschikbaarstellen van de notulen van B en W aan de raad zal nauwlettend wor den gevolgd. Een budgettair-neutrale afwikkeling van de permanente biblio theekvestiging in vergelijking met de kos ten voor de huidige mobiele bibliotheek, o.a. te Ouddorp, ziet spreker niet zitten. Hierna vond de schriftelijke stemming van de kandidaten voor het wethouderschap plaats: Op de heer A. C. Lokker werden 15 stem men uitgebracht; Op de heer L. Visser werden 10 stemmen uitgebracht, terwijl voorts 5 blanco-stem briefjes werden ingediend; en Op de heer T. A. Bakelaar werden 15 stemmen uitgebracht. Felicitaties Hierna vonden de gebmikelijke felicita ties plaats, waarbij het nieuwe college voor haar taakvervulling van harte Gods zegen werd toegewenst. Mevrouw T. A. H. Tigchelaar-van Asch (PvdA) zorgde nog voor een vrolijke noot m deze gelukwensen door haar partijge noot de heer T. A. Bakelaar, die de porte feuille financiën gaat beheren een spaar varken aan te bieden, wijzend op een zui nig, doch verantwoord financieel beleid voor de gemeente Goedereede. Of hier al het geld van de gemeente Goe dereede in zal verdwijnen is de vraas, die de heer T. A. Bakelaar beantwoordde met een verwijzing naar de te verwachten tus sentijdse financiële nota voor het jaar 1998. Hervormde bond voor inwendige zending op gereformeerde grondslag

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 8