Wie schrijft er mee i van en over Flakkee? Georganiseerde kampeerreizen van ACSI succesvol De borstelstofzuiger in opmars! Plant van de maand: Clematis alpina Winkelen en boodschappen doen blijft leuke bezigheid Drukwerk nodiÊ? Eilanden-Nieuws HO AGE NOAD! (1) kan het U leveren! Biz. 2 EILANDEN-MELWS VRIJDAG 10 APRIL iqqa D'r schoot m'n vandaege van alles te binnen, wat al jaeren geleje voorgevalle is, dat komt deur de schoanmaek, juule zalle d'r oak wel mee te maeken gehad hao.. toch? Heal h't huus staet op z'n kop, alles bij je kwiet, niks laet 'r op z'n plekke in h't valt alles mee as t'r niks kepot is, want mit h't ofdoewen van de lampen droaije ze die zo driftig in de rongte, dat as je 's aevens Eilande Nieuws wil leze "De lampe doewt 't niet... ken je d'r 's effentjes naer kieke?" H't mot klienke as een vraeg, mar 't heit mear weg van een bevel! Dienk 'k! Toch kan je wel 's angenaem verrast weze as ze ouwe spulletjes van de vlier- ieng naer beneden haele, een doaze mit je rapport, "Gauw even wegmoffele!" In tot m'n groate verbaezieng nog ouwe schoolkrangten, jae... zelfs h't allerear- ste nummer uut 1951. As je d'r in gaet zitte leze is h't geweunweg ontroerend. Zo kwam 'k een opstel tegen van een ouwe klasgenote, ik dochc.weet je wat, ik belle ze effentjes op in lees h't voor, kieke of z't herkent, in jao oor h't kwam ze bekend voor. Al praetende wier d'r een misterie onthult, een misterie dat noait opgelost is geweest tot noe toe H't is gebeurd in de vuufde klasse, bie measter Triemstra, deze measter van uut h't haoge noorden had zo z'n eige menieren om z'n gezag te laeten gelden, z'n taefel in z'n stoel stienge op een soort verhoagieng, een soort podium in daer ongder was h't hol... in oak donker! Wiele hadde in die klasse een schippersjongen zitte, die was h't vrieje leven zó gewend, dat hie mar moeilijk kon wenne an de strekke regels van de measter, h't gevolg was dan oak dat hie mear dan eans deur de measter ongder dat podi um wier gestopt, de stoel in de taefel weer boven op terug in daer zat., of lag, mo'k zaage, Leendert Struuk in h't donker! Mar... niet voor lange oor, nee... want hie begon te bonken dat h't een lieve lust was, op de vraeg van de measter wat 'r was, gaf hie as antwoord "Measter... ik mot., ik hao zo'n haoge noad! Hie most naer de w.c. mar éanmal in de gange was 't ie foetsie! naer huus. As dat noe zou gebeure, stieng alles op z'n kop, dienk je oak niet? Naest dat podium stieng 'n oud trapurgeltje, een urgeltje mit drie registers! Dat urgeltje dee dienst mit h't ziengen, da's netuurlijk hardstikke goewd, mar.... h't dee oak dienst as ordeherstelller! Want as de measter h't niet mear goewd an kon, klapte hie in z'n hangden in., jao oor, we moste zienge, zienge tot je d'r niet góéwd van wier in meastal h't zelfde repertoire. De measter had een voorliefde voor Psalm 42, daer zaag ik niks van oor, 'k zou w 't niet durve! Want da's een prachtige Psalm! mar hie speulde zó langzaem, hie liet h't urgeltje werkelijk hijge, zo traeg! zodat die m.oaije Psalm eigelijk geweld wier angedae. Juule begriepe wel dat dit voor ongs as klasse een waere beproevieng was. 'Héh héh.. eindelijk taanden, 't leste vers!"., mar dan moste we weer zienge van "Sik~~kels bli-n-ke sikkels kli-n-ke... effentjes aesem haele.. "Rui~se-nd valt het graan!" O..o wat was dat taoi!.. Dat graen wou mar niet valle! In... ik dienke dat allean de measter h't moai vondt! Wiele in ieder geval niet! Op een ochend, we zatte al netjes mit ongze aarmen over mekoare, zie j't voor je? Steil rechtop zitte mit een gezicht vol verwachtieng, eigelijk tegenzin! zette measter Triemstra z'n eige weer achter h't urgeltje, h't trouwe urgeltje! De houtwurmen krope verschrikt diep weg! De measter zette z'n voeten op de trappers, stak eane vienger op om de maet an te geven "Ene twééje..!" Z'n hangden zakten naer de toetsen in... niks, healemaele niks! want... o wee... allebeije de trappers weigerden dienst! Ze lagge plat naer beneden als nuttelo- aze mouwplankjes! Peniek.. wat is t'r an de hand? Nae eanig onderzoek dat de measter uitvoerde, bleek dat allebeije de riemen die van de trappers naer de windzak liepe, deur gesneje warre! "Wie heeft dat gedaan..?" stilte., groate stilte, mit een vuurroad hoad van kwaedheid, een zenuwtrekje om z'n mond vroeg hie nog een kear "Wie heeft dat gedaan..? geen maans had h't netuur lijk gedae.. in tot vandaeg toe hao'k niet gewete wie h't wel gedae had, in... dat gedürve heit, mar., diegene die h't gedae heit, saeme mit een vriendinnetje nog wel lews, heit h't m'n zelf verteld! Stom verbaesd was ik, weet je dat, h't warre zukke lieve aerdige in oppassende meiden, echt waer oor... dierïk'k wie had dat oait kenne dienke. Ik hao altied gedocht dat h't jonges geweest warre, mar meiden... nee!! "Wie dat warre dat verklap 'k netuurlijk niet! Toch hadde we een fijne in vooruutstrevende schoole, dat bleek wel uut h't feit dat we mit schoolreisje naer Marken gienge! Voor dien tied een haele ondeme- mieng oor, vergis je niet! H't was een prachtdag, echt waer, mar h't allemoaiste was, dat een klasgenoot, Jaopje Wilkens, z'n zakcentjes niet allean voor z'n eige plezier op maekte, nee... hie kocht oak iets voor z'n moeder! lief Zéar te priezen... toch? Allean h't cadeautje was geen lang leven gegund, want in de bus naer huus dreef z'n liefdevolle geste in h't middenpad van de bus, hie had naemelijk een ijsje voor z'n moeder gekocht in meegenome! Andoenlijk... toch? In 't was zo goewd bedoeld. Tegen woordig is h't net aore- som, dan pikke ze nog gauw wat van moeder as ze de kangs kriege, of zou dat vroeger oak zo geweest hoa? (Wordt vervolgd) De groewte uut Dirksland, Joh. Wolfert De borstelstofzuiger: de enige juiste stofzuiger voor tapijt In Engeland en de Verenigde Staten van Amerika wordt in vrijwel alle huishou dens waar hoofdzakelijk tapijt ligt, ge bruik gemaakt van een borstelstofzuig'er; in Nederland (nog) niet. Maar daar komt verandering in, want de borstelstofzuioer is ook in Nederland in opmars. Vrijwel alle vooraanstaande tapijtfabri kanten geven in hun onderhoudsadvies al aan dat het eigenlijk beter is om tapijt met een borstelstofzuiger te stofzuigen. De borstelstofzuiger van Sebo spaart tapijt en gezondheid Met de Sebo automatic X borstelstofzui ger wordt tapijt op de meest ideale manier van vervuiling ontdaan. Een Sebo auto matic borstelstofzuiger brengt de tapijt- pool c.q. vezel in beweging door een me chanisch aangedreven borstelwals die een horizontale en roterende werking heeft. Stof en vuil wordt uit het tapijt geborsteld en tegelijk opgezogen. Het voordeel ten opzichte van een gewone stofzuiger is, door het in beweging brengen van de ta pijtvezel een werkelijke dieptereinigin" plaatsvindt. De Sebo automatic past zich automatisch aan het type vloerbedekking aan. Dus een overgang van een (hoogpolig) tapijt naar een harde vloerbedekking le vert geen probleem op. De Sebo automa tic is een stofzuiger die bij uitstek geschikt is voor mensen die allergisch zijn voor stof. In de eerste plaats wordt het stof opgevangen door een driewandige stof- zak. Deze stofzak wordt van bovenaf ge vuld. Vervolgens zorgt het microfilter voor de filtering van zelfs de kleinste stofdeeltjes. En als de koellucht de stofzuiger verlaat wordt deze nogmaals gefilterd door het uitblaasfilter. Dit betekent dat de Sebo borstelstofzuiger een 'S Klasse Filtering' heeft die standaard op elke machine zh. Deze zeer goede filtering en de ergonomi sche bouw van de stofzuiger komt de ge zondheid van de gebruiker ten goede. De borstelstofzuiger automatic X is multifunctioneel De Sebo automatic is voor het zuigen van hoeken, gaten en trappen voorzien van een telescoopslang met en reikwijdte van 2,60 mtr. Het meubel en radiator mondstuk zit ten zeer praktisch geïntegreerd in de ach terzijde van de machine. De Sebo auto matic is uitgerust met een zeer energie zuinige motor en de stofzak heeft een grote inhoud van 5,3 Itr. Overtuig uzelf tijdens de demonstratiedag op zaterdag 11 april bij Firma Van der Heijden, Schel penpad 26 in Dirksland. een krant die G-E-L-E-Z-E-N wordt!! Dam- en Schaakver. 'Dirksland' Uitslagen van 6 april 1998 Dammen, afdeling 1: G. Smits - J. StolkO - 3 Afdeling 2: C. V. d. Kroon - A. LosO - 3 H. de Munck - C. v, d. Kroon1 - 1 W. Stolk - A. van Rossum3 - O K. de Jong - J. v. d. Groef1 - 1 Schaken; W. Stolk - W. Knöps1 -O H. Zorge - D. Wolfert1 - O Clematis alpina, de Alpenbosrank, is afkomstig uit Zwitserland. Het is één van de vroegst bloeiende soor- ten (begin mei). De plant wordt 2,5 meter hoog en ongeveer 2 meter breed. Veel stevige dunne stengels met fijn gedeeld blad, dat het hele jaar mooi blijft en een natuurlijk karakter heeft. De knikkende, half openstaande bloemen zijn vrij klein, 4 cm in doorsnee, Om Oa maar talrijk. De kleur is vio- 6)\jji/^ ^y*^>0^^ letblauw met een opvallend - -- - '^- wit hart. De plant is geschikt om door en over heesters te iaten groeien, of tegen een tuinmuur of hek. De Alpenbosrank doet het uitstekend op plekken die geen of weinig zon krijgen. Omdat hij graag een koele voet heeft kunt u er, als hij wel in de zon staat, het beste een lage heester of groenblijvende vaste plant voor zetten. Mooie selecties zijn 'Frances Rivis', met grotere diepblauwe bloemen, 'Pamela Jackman' (lichtblauwe bloemen) en 'Ruby' (rozerode bloe men). Clematis montana, die in de Himalaya is gevonden, is een sterk groeiende klimmer die tot 12 m hoog wordt. Het blad is driede lig, glanzend donkergroen en zit aan stevige, verhoutende sten gels. De bloemen zijn wit tot roze. Deze zeer rijk bloeiende Clematis is de meest spectaculaire klimplant in deze maand. Bovendien hebben de bloemen een zacht zoete geur. Clematis montana groeit in bomen, tegen of over muren, pergola's en veranda's. Daarbij zet de plant zich stevig vast met dikke, bindende stengels. De dunne bladstelen hechten zich aan takjes en uitsteeksels door zich er om heen te draaien. De plant bloeit ook op het noorden. Snoeien is niet nodigt, be halve wanneer de plant te fors wordt. Doe dit dan direct na de bloei. Mooie selecties zijn onder andere 'Elizabeth', zachtroze met gele meeldraden, en 'Tetrarose', met grotere bloemen, don ker lilaroze. Alle Clematissoorten hebben na de bloei sierlijk vruchtpluis dat lang aan de plant blijft zitten. Akebia quinata De dunne takken van Akebia, een bladverliezende plant die voorkomt in China, Korea en Japan, slingeren zich om ieder houvast heen. De jonge stengels zijn fraai lichtgroen, net als het blad, dat heel sierlijk is: de vijfr deelblaadjes zitten aan dunne steekjes. De bloempjes, die door hun purperbruine kleur niet zo erg opvallend zijn, staan begin mei in kleine trosjes in de blad oksels. Ze hebben een sterke honinggeur. Omdat Akebia flink uitgroeit is het verstandig de jonge stengels te leiden. Ze winden zich anders alleen om elkaar heen en vormen dan een woeste warwinkel. Goed geleid is Akebia echter één van de mooiste klimmende bladplanten, met een exotisch uiterlijk, heel waar- Clematis alpina (Alpenbosrank) bloeit ook goed op het noorden devol op de achtergrond. De plant is langs hekken en schuttin gen te gebruiken en doet het goed op het noorden. Jonge plan ten tijdens de winter afdekken met een rietmat, een bos stro of een hoop bladeren. Oudere planten zijn volledig winterhard. Actinidia kolomikta Dit broertje van de Kiwiplant, net als deze afkomstig uit China en Japan, is een bijzonder mooie bladplant. Op een beschutte, zonnige plek groeit hij langzaam tot een hoogte van 2 meter, Doordat de plant zich regelmatig vertakt wordt hij eveneens zo'n 2 meter breed. Het breed elliptische blad, 7 tot 15 centimeter lang, loopt spits uit en is groen met crème-wit getekend. Alleen op een warme plek in de zon komt daar iets rozerood bij. In juni verschijnen de kleine witte bloeien. Actinidia kolomikta komt het beste uit als hij tegen een muur wordt geplant. Leid de jonge stengels langs draden of ander klimmateriaal. De volwassen plant zal dan een vlak volkomen bedekken. Snoei en is niet nodia. Nederlander besteedt minder tijd aan detailhandel, maar Negen van de tien consumenten hebben géén hekel aan winkelen of boodschappen doen. Zo'n 38 pro cent vindt winkelen (erg) leuk en 52 procent staat er neutraal tegenover. Voor boodschappen doen geldt dat 42 procent het (erg) leuk vindt en 48 procent er neutraal tegenover staat. Deze cijfers zijn al een aantal jaren vrij stabiel. Een trend is wel dat con sumenten op de tijd die zij besteden aan winkelen en boodschappen Reisorganisatie ACSI in Zetten, onder meer bekend van haar Internationale Campinggids en haar Camper Rally's in Amerika en Canada, presenteert dit jaar voor de I2e maal het Caravan Rally programma. Dit zijn geor ganiseerde kampeerreizen in voor- en naseizoen met auto en caravan of camper. Deze reizen, die 19 tot 58 dagen kunnen duren, staan onder begeleiding van een ervaren 'captains' echt paar. Organisator ACSI staat garant voor uitstekende cam pingplaatsen, boeiende excur sies, enkele gezamenlijke maal tijden en betrouwbare reis- en routebegeleiding. De caravanners die niet meer gebonden zijn aan het lawaaiige, dure en vaak erg warme hoogseizoen, komen met een ACSI rally volledig aan hun trekken. Zij kunnen natuurlijk alleen gaan reizen, maar dan staan zij in het laagseizoen vaak op verlaten campings, is er weinig aan spraak en hebben zij de kans dat vele bezienswaardigheden niet toegankelijk zijn. Met een ACSI rally is dat anders. 26 reizen door Europa Een ACSI rally is namelijk meer dan een normaal georganiseerde groepsreis. Alle excursies zijn tot in de puntjes voorbereid. Gezellig is het ook; het gevarieerde gezel schap zorgt ervoor dat tijdens de reizen vrienden voor het leven kunnen worden gemaakt. Men heeft altijd aanspraak en reist toch individueel. Deze ACSI-formule is sinds 1987 een succes. Dit jaar worden maar liefst 26 rei zen door Europa georagniseerd. Prachtige reizen en allemaal met een eigen karakter. Van Bohemen tot Andalusië en van Kreta tot Ierland. Ierland Laatstgenoemde rally is een bijzondere 39-daagse reis naar een van de meest gezellige gebieden van Europa. Het Ierse volk is erg gastvrij en legt de kampeer ders, net als ACSI, in de watten. De schit terende Ring of Kerry wordt aangedaan alvorens de route langs het machtige land schap van de Ierse westkust wordt ver volgd. Een excursie naar de Jameson whiskysto kerij en uiteraard naar de hoofdstad Dublin maken, net als een folklore-avond, deel uit van het programma. Oostenrijk In Oostenrijk is het goed toeven in voor- en naseizoen. ACSI organiseert een rally van 21 dagen naar het land van de Edel weiss. In deze rally is de mix van natuur en cultuur duidelijk zichtbaar. Steden als Salzburg, Innsbruck en Wenen worden afgewisseld met prachtige natuurgebie- den rondom de Grossglockner, de Ossia- cher See en het romantische Malta-dal. De excursies voeren onder andere naar het klooster Heiligenkreuz en het slot Schön- brunn. Frankrijk In Frankrijk, kampeerland bij uitstek, heeft ACSI maar liefst vier rally's uitge zet waarvan de Provence Rally het langst in haar programma voorkomt. Deze rally biedt een perfecte combinatie van natuurschoon, die wordt afgewisseld door excursies naar steden als Nice en Monaco. Aan de overweldigende natuur worden in deze rally de mooiste herinne ringen overgehouden. Wat te denken van de Gorges du Verdon, de Camargue en de prachtige uitzichten op de Franse Alpen? Bovengenoemde rally's staan met nog vele andere reizen beschreven in het Cara van Rally's Magazine, dat u kunt aanvra gen bij ACSI in Zetten. Telefoon (0488) 452055, fax (0488) 454210. Internet: http.7/www.acsi-rally.com of via e-mail: info@acsi-rally.com doen bezuinigen. Gemiddeld beste den consumenten nu ruim 5 uur en 20 minuten per week in de detail handel. Ze geven daar dan per uur gemiddeld zeventig gulden uit. Per saldo een op de vier Nederlanders zegt minder tijd dan vroeger aan de detailhandel te besteden en meer aan tijdsbestedingen zoals hobbies, sporten, tv kijken en uitgaan. Dit blijkt uit 'Consument Detailhan del 1998' van het Hoofdbedrijf schap Detailhandel. Het rapport werd donderdag 26 maart gepre senteerd te Houten. Even snel shoppen In deze hectische tijd staat de consument voortdurend onder tijdsdruk. Bij de afwe ging tussen meer werken of meer vrije tijd, kiest een groot deel van de bevolking voor meer vrije tijd. Voor de detailhandel biedt dat in principe perspectief, omdat men dan meer tijd voor winkelen en bood schappen doen heeft. Maar in werkelijk heid loopt die tijd terug. Zoals gezegd gaat het nu om 5 uur en 20 minuten per week in de detailhandel en een gemiddelde uur besteding van zeventig" gulden. Deze bestedingen verschi!ien""enonn voor de verschillende groepen in de samenle\in2. Zo besteden alleenstaanden zonder werk per uur in de detailhandel ongeveer ƒ27,50. Tweeverdieners besteden per uur in de detailhandel vee! meer, namelijk ƒ100.-. Doelgerichtheid en efficiëntie beperken tijd Consumenten hanteren twee strategieën om de bestede tijd in de detailhandel te vermmderen. Tijdsbesparins is moeelijk door doelgerichter en/of efficiënter te wmkelen. De doelgerichte consument beslist vóór de aankoop al precies wat hij waar gaat kopen. Vooral bij huishoudelij ke, cadeau- en drogisterij-artikelen is de consument zeer doelgericht. Bij kledins- en wonmginrichtingswmkels is hij veel minder doelgericht. De efficiënte consument kiest voor zijn aankopen uit een beperkt aantal winkels veelal met meer dan één of twee Veel" consumenten hebben dan ook een vaste winkel. Vooral bij drogisterijen, huishou delijke artikelen en woninsinrichtins is dat het geval. Bij kledins- en cadeauwin kels over.veegt de consument diverse wmke s en oriënteert hij zich bij diverse winkels. De consument winkelt in het algemeen efficiënt en is zeer winkeltrouw. In 80 pro cent van de gevallen gaat hij over tot een aankoop bij een winkel die van te voren overwogen werd. Ruim 40 procent van de consumenten beslist vóór een aankoop al wat ze waar gaan kopen. Het aantal win kels dat de consument overweegt, pro beert hij tot een minimum te beperken: lie ver één dan twee. Prettige ervaringen en ergernissen bepalen in sterke mate of een winkel al dan niet overwogen wordt. Winkelend Nederland wil vooral rustig rondkijken Ruim 80 procent van de consumenten, nagenoeg evenveel als in voorgaande jaren, heeft wel eens iets prettigs ervaren tijdens het winkelbezoek. De top-3 van prettige ervaringen is onveranderd geble ven: rustig rondkijken staat nog steeds op nummer één. gevolgd door ruime keuze mogelijkheden en een overzichtelijke indeling. Ruim de helft van de consumen ten heeft zich ook wel eens aan iets geër gerd tijdens een winkelbezoek. Onveran derd op nummer één staat nog steeds opdringerig personeel, gevolgd door slechte verzorging van de winkel en onbe hulpzaam personeel. In de supermarkt is ergernis nummer één nog steeds het niet goed rijdende winkelwagentje. Op num mer twee en drie staan respectievelijk aan- beidingen die uitverkocht zijn en de w achttijden bij de kassa (bron: CBL-Con- sumententrends). Uit prettige er\'aringen en ergernissen kan geconcludeerd worden dat het personeel en de winkelinrichting kritieke factoren zijn. Beide staan zowel in de top-3 pretti ge er\aringen als in de top-3 ergernissen. Al met al is de consument niet ontevreden over de prestaties van de detailhandel op de winkelvloer, en hij waardeert dit met een ruime 7. Toch zien we dat ruim 5 pro cent van de klanten de detailhandel een onvoldoende geeft: er is nog werk aan de w'inkel voor de detailhandel. Rapport Het rapport 'Consument Detailhandel 1998' is in opdracht van het Hoofdbe drijfschap Detailhandel samengesteld door EIM. Het rapport (bestelnummer D9805) is voor 37.50 plus 6.- verzend en administratiekosten verkrijgbaar via de infodesk van het HBD. tel. (070) 3385666 fax (070) 3385711: of via EIM. tel. (079) 3413534 fax (079) 3415024. Detaillisten genieten 25 procent korting. Drukkerij Gebr. de Waal SOMMELSDIJK «h VROEGE KLIMMERS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 8