EIIAnDEI1-l1IEUW5 Videofilm over de Tresoor van Rien Poortvliet Veelzijdig orgelconcert te Sommelsdijk Nieuwe Opel Astra geïntroduceerd £sS Verzamelbeurs Rommelmarkt Ebbe en Vloed Schaakvereniging De Zwarte Pion JEUGDCONTACT Schaakkampjoenschap Goeree-Overflakkee 1998 Rommelmarkt in Ooitgensplaat Nationaal Museumweekend Correctie uitslag brandweerwedstrijd t^S^J^^^' Na ledenvergadering De Motte op 16 april aamEcm poetsen! Inleveren vakantiebonnen voor de landbouw AN\ 4e Blad VRIJDAG 10 APRIL 1998 No. 6695 N"! Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragen-rubriek' vermeld. De vragen vt'orden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. aOEWOM Reactie op uitleg over Adeldom in de krant van 27 maart: Geachte redactie: In uw vragenrabriek vroeg iemand naar het 'rode' boekje van de adel. Er bestaat slechts het blauwe boekje van de adel, refererend aan het 'blauwe' bloed. Ik wachtte als kind altijd met spanning of mijn tante nu eindelijk niet eens in haar vinger zou prikken of snijden. Zij was nl. barones en had dus blauw bloed! Helaas, zij deed het nooit! Voluit heette zij mevrouw H. T. M. Vaar- zon Morel, geb. Baronesse Taets van Ame- rongen. Haar zoon is gewoon 'meneer', de titel erft niet over in vrouwelijke lijn. De volgorde is volledig: prins, prinses; her tog, hertogin; markies, markiezin (deze titels alleen nog in gebruik bij ons Ko ninklijk Huis). Dan: graaf, gravin (alleen oudste broer erft deze titel, de volgende zijn baron (voorb. Graaf van Lynden, Baron (2e zoon) van Lynden). Dan ridder, (voorb. Ridder van Rappard). Erfelijke middeleeuwse titel, anders dan wanneer iemand benoemd wordt tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Dan Jonkheer en Jonkvrouw. Wordt door de hoge adel niet als titulair beschouwd. Vriendelijke groetjes, Dieke Schippers-Vaarzon-Morel Kunt u mij tips of instructies geven voor een goede slagzin? Ik pieker mij altijd suf en vaak zonder resultaat. Zijn er geen trucjes voor? Antwoord: Wij mogen u natuurlijk niet helpen om slagzinnen te maken waarmee u prijzen kunt winnen. Dan zouden wij die prijs verdienen! Bovendien zouden wij door publicatie van de winnende slagzin anderen laten meeprofiteren, en degene die de prijsvraag uitschreef zou ons heel gauw bij de rechter aanklagen wegens een onrechtmatige daad. Want wij mogen geen oplossing publiceren van een elders uitgeschreven puzzel of wedstrijd. Maar wel kunnen wij enkele tips geven. 1Houd een slagzin altijd kort, bijv. 'C A is toch voordeliger' dit dateert van voor de oor log en is zo kort en krachtig dat ze nu nog gebruikt wordt. 2. Kies woorden, of uit drukkingen, die rijmen of allitereren, zoals de vroeger veel gehoorde: 'Weest slim, gebruik Vim' en de nu in een recla mespotje gebruikte 'Witte Reus: kost een beetje wast een boelTweemaal de fe, dus alliteratie. 3. Een slagzin valt op door ori ginaliteit, zoek daarom liefst een aparte zinswending of weinig (in dat verband) voorkomende woorden. Als u één of meer van deze tips opvolgt, lukt het u vast een goede slagzin te maken. Op donderdag 16 april organiseert De Motte haar ledenvergadering in De Doele, St. Joris Doelstraat 32 te Sommelsdijk. Aanvang half acht. Na de koffiepauze zal omstreeks 20.40 uur een videofilm wor den vertoond met als uitgangspunt De tresoor van Rien Poortvliet. De produktie heet: Leven in de zestiende eeuw; gebaseerd op De tresoor van Jacob Jansz Poortvliet door Rien Poortvliet. „Op 24 december 1566 toont Jacob Jansz. Poortvliet voor schepen Matijsz in de Oudestraat (te Goes) aan dat de tresoor die bij z'n schoonmoeder in Kloetinge in de schuur staat van hem is - onder protest". Lange tijd vond Rien Poortvliet dit een mededeling van niks en terwijl hij terug in de tijd probeerde te gaan - 'Langs het tuin pad van zijn vaderen' - bleef hij bij 10 april 1610 steken. Gezoek in oude archie ven en kerkeboeken leverde niets op. Het enige aanknopingspunt was de medede ling over de tresoor van Jacob Jansz Poort vliet... Dan volgt een speurtocht door alleriei his torische documenten. De tocht wordt een verkenning van het leven in de zestiende eeuw. Rien Poortvliet beschrijft in De Tresoor hoe de gewone man in de zestien de eeuw leefde, wat hij at, hoe hij zich kleedde, hoe zijn huis eruit zag, hoe hij woonde en waarop hij zat. Het is niet alleen een verkenning van het leven in de zestiende eeuw, het is tevens een uiteen zetting van de taal in die tijd. Tegenwoordig gebruiken we achteloos uitdrukkingen, woorden en spreekwoor den, weet te hebben van de oorsprong er van. Wist u bijvoorbeeld dat het woord sperciebonen een verbastering is van as pergebonen, die zo heetten omdat deze bonen de vorm hadden van asperges? Ooit vermoed dat de arreslee eigenlijk narre slee werd genoemd, omdat zo'n slee alle maal belletjes had? Wist u dat bord en brood oorspronkelijk dezelfde woorden waren? Vaak gebruiken we uitdrukkingen die in het verleden iets heel anders bete kenden. Zei men bijvoorbeeld vroeger: „Zij heeft de sieckte in", dan bedoelde men niet dat zij een slechte bui had, maar dat ze waarschijnlijk de pest onder de le den had. De speurtocht van Rien Poortvliet eindigt in het jaar 1566. Het is een hongerjaar, maar ook het jaar van rampen, zoals de beeldenstorm. Heel wat mensen hebben, toen ze van het naderend onheil hoorden, gauw hun spul letjes verstopt. Het is mogelijk, dat Jacob Jansz. toen het idee heeft gekregen om de tresoor in de schuur van zijn schoonmoe der te zetten. Deze mededeling over de tresoor van Jacob Jansz Poortvliet was het enige aan knopingspunt dat Rien Poortvliet had. En met deze 'mededeling van niks' schreef en schilderde Poortvliet zijn unieke Tresoor over het leven in de zestiende eeuw, waar op de videofilm is gebaseerd. Om met Rien Poortvliet te spreken: „Het zit 'm soms in kleine dingen. GEULEKT fJiamER Ik heb een prachtige marmeren plaat, ech ter er zitten vlekken op die ik er met geen mogelijkheid af kan krijgen. Bestaat er een middel op waarmee dat wel zou luk ken? Uiteraard zonder dat er krassen op het tafelblad komen. Antwoord: Als er zich lelijke vlekken en kringen in een wit marmeren tafelblad bevinden, dan kunt u die eerst met citroen- zuur behandelen. Dat is bij een drogist verkrijgbaar. Zijn de plekken erg ingebe- ten, dan moet u het citroenzuur wat langer laten inwerken. Behandel daar dan het gehele oppervlak gelijkmatig mee, anders ontstaan er oneffenheden in. De oorspron kelijke kleur van het marmer komt nu over de gehele linie terug. Dan flink afspoelen. Probeer bij een steenhouwerij een stukje 'schotse steen' te kopen. Met de platte zijde van die zachte groene polijststeen en heel veel water erop kunt u het marmer 'zoeten' en het oppervlak mooi glad maken. Gebruik geen amarylsteen of dgl. want als daar een zg. doomtje in zit, kan dat lelijke krassen veroorzaken. Na het drogen, niet eerder, kunt u het marmer ter bescherming tegen vochtopname inwrij ven met een heel dun laagje blanke bijen was. Laat deze een nacht intrekken en be handel het marmer dan nog eens luchtig met die bijenwas. Daarna pas uitwrijven met een schone flanellen doek. BÜIIW UIT EEN POTfE Is zelfbruinende zonnebrandcrème kan kerverwekkend? Hoe ontstaat de werking ervan en voor hoe lang werkt het? Antwoord: Zelfbruinende zonnebrand crème is een stof die op de huid wordt aan gebracht en daar verkleurt. Door het was sen verdwijnt na enkele dagen de verkleu ring weer. De stof werkt dus niet in op het pigment van de huid. Vooralsnog zijn er geen nadelige gevolgen van bekend. Toch is het een kunstmatige bewerking van de huid. Daarom is het verstandig om van deze middelen een zeer matig gebruik te maken. ZllttOSCHIETENOE UIEN Dit voorjaar hebben wij kleine uitjes ge plant die overgebleven waren van de oogst van het vorige jaar. Zij zijn bijna allemaal in het zaad geschoten, kan dit zaad ook het volgende jaar gebruikt wor den als zaaigoed? Antwoord: Het is te begrijpen dat u over gebleven uitjes ais zaaigoed gebruikt, maar meestal is het resultaat zeker niet ideaal. Het kan een sport zijn, het te pro beren, maar wilt u zeker zijn van voldoe ning bij de oogst, dan kunt u beter bij uw leverancier nieuw zaaigoed kopen, waar bij het van belang is dat de juiste zaaitijd wordt aangehouden, zoals die is aangege ven om zaadschieten te vermijden. Hoe krijg ik mijn geribbelde roestvrijsta len aanrecht, waar onregelmatige doffe vlekken in zitten, weer gelijkmatig glan zend? Heb al van alles geprobeerd, met sop en zelfs zilverpoets, maar zonder re sultaat. Antwoord: Wij kennen het probleem, hier is het recept: neem uw aanrecht af met een sopje, zo nodig met een druppel jif. Dan drogen. En nu komt het. Pas als het geheel droog is, heel luchtig nawrijven met een schone, droge doek. Daarna gaat het r.v.s. - ondanks de ribbeltjes - weer geleidelijk glanzen. Dus vooral luchtig er overheen met die kurkdroge doek, en niet te lang poetsen! MIDDELHARNIS Huishoudelijke competitie (6 april 1998) Groep 1: J. Boeter- W. I. PeemanO - 1 M. Verolme - M. H. R. v. d. Waal ...O - 1 In deze groep is Ruud van Hooff vrijwel zeker winnaar en daarmee dus ook club kampioen. Theoretisch kan alleen Johan du Pree hem nog voorbij streven, maar dan moet deze wel de zes resterende par tijen winnen en mag Ruud zijn laatste par tij niet verliezen. Met nog twee ronden te gaan, zitten Boeter, Peeman en Van der Velde nog in de gevarenzone voor wat betreft degradatie. Groep 2: T. C. van Prooijen - G. de Jager1 - O H. Taaie - E. Verbeek1 - O A. A. Khaneshir-P. Lesuis1 - O Ant. Visser - W. Markwat1 -O C. J. Smit - M. BomVi - Vi Nagekomen uitslagen: C. J. Smit - E. Verbeek1 -O C. J. Smit - W. MarkwatVi - ^A In deze groep gaat Ceasar van Prooijen aan kop. Hij is echter uitgespeeld, maar kan nog ingehaald worden door Smit, Taaie of De Jager. Dan moeten deze ech ter wel hun resterende partijen zoveel mogelijk winnend afsluiten. Lesuis is zeker van degradatie. De overige kandi daten voor degradatie zijn Verbeek en Markwat. Ook Bom is nog niet zeker van een verblijf in groep 2 volgend seizoen. Groep 3: A. L. vanMaurik-L. C. Struik1 -O J. Noordijk - L. NelemanO - 1 L. Stolk - F. MeiaardO - 1 C. I. Verbiest - R. WoltersO -1 J. Plint - K. W. WijnandsO - 1 B. Loosjes - F. van de Wetering1 - O Ondanks zijn nederlaag tegen Van Mau- rik gaat Leon Struik zeer waarschijnlijk deze groep winnen. De 2e plaats wordt door H. K. Smit ingenomen, die echter Van Maurik achter zich in de achtervol ging weet. Promotie is voor beiden nog een mogelijkheid. De bekende organist Willem van Twillert is uitgenodigd door de Stichting Kerkconcerten 'Goeree-Overflakkee' om op zaterdag 18 april, aanvang 20.00 uur, een concert te ver zorgen op het Meere-orgel van de Hervormde kerk te Som melsdijk. Op verzoek van de organisatoren zal deze organist improviseren, gemeentezangbegeleldingen laten horen en literatuur vertolken. De kerk is open vanaf 19.30 uur en de toegangsprijs is 10,00 voor volwassenen en 7,50 voor scholieren en 65-Plussers; kinderen tot en met 12 jaar mogen gratis naar binnen. In zijn toelichting schrijft de heer Van Twillert: „Een orgel is een uitermate boeiend instrument. Het is niet alleen een fraai ins- tmment voor het oog, maar vooral ook voor het oor. Ook is het niet alleen bijzonder vanwege de ontzaglijk rijke orgelliteratuur (voor geen enkel ander instrument is zoveel gecomponeerd) maar ook vanwege de klankkleuren die mogelijk gemaakt wor den door de vele registers. Oorspronkelijk waren deze registers imitaties van blaas- en strijkinstrumenten, kortom het orgel imi teerde het orkest. Door de eeuwen heen ontstonden allerlei (orkestrale) vormen voor de orgelcomposities die veelal ook gebruikt kunnen worden in de koraalvoorspelen". Illustratief voor dit laatste is bijvoorbeeld een voorspel over Psalm 68 van de concertgever zelf, wat gegoten is in de vorm van de 18e eeuwse orkestouverture; een compositie die geken merkt wordt door haar gepunteerde ritme. Hiermee arriveren we bij het facet van de improvisatie (of eigen compositie) en de gemeentezangbegeleidingen met tegenstem. Al jarenlang is Willem van Twillert actief op dit gebied en inmiddels is er al flink wat eigen werk van hem uitgegeven. Afwisselend zult u improvisaties en eigen composities horen rondom de samenzang waarin u zelf een actief aandeel heeft. Voor wat betreft de literatuur schrijft de concertgever: „De vader van alle orgelspelers J. S. Bach mag uiteraard niet ont breken. Het programma kan samengevat worden onder de noe mer zeer afwisselend, niet alleen wat betreft stijl, maar ook met het oog op de nationaliteit. Zo klinkt muziek van Italiaanse bo dem beduidend anders, dan die van Franse of Duitse herkomst". Naast Bach hoort u werken van Chauvet, Gerber, Mailly, de Boeck, Moretti, Cherardeschi en Renaud. Veel leuke muziek van onbekende musici is door Willem van Twillert van onder het bibliotheekstof gehaald. Bij uitgeverij Willemsen verschijnt van zijn hand een serie: 'Organisten uit de 18e en 19e eeuw', muziek waar u ook deze avond van kunt genieten. Willem van Twillert (1952) studeerde orgel aan het Swee- linckconservatorium te Amsterdam bij Piet Kee en piano bij Willem Brons. In 1976 behaalde hij het diploma Kerkmuziek en was hij als eerste Nederlander finalist in het Franse concours 'Grand Prix de Chartres*. In 1978 werd hem het diploma Uit voerend Musicus met onderscheiding, met aantekening voor improvisatie bij de acte muziekonderwijs 'B' voor orgel ver leend. Een beurs gaf hem de gelegenheid zich te specialiseren in oude muziek bij Gustav Leonhardt (orgel). Anneke Uittenbosch (clavecimbel) en Klaas Bolt (stijlimprovisatie). Van Twillert concerteert in binnen- en buitenland. Zo verzorgde hij onder meer orgelrecitals voor de 'Accademia di Musica Italiano per Organo' in Postoia en de 'Guild of Organists' in de USA. Hij trad meermalen op in Duitsland. Ook zijn CD's van zijn spel verschenen. Willem van Twillert leidt de particuliere muziek school te Bunschoten, is organist voor drie samenwerkende ker ken in Amersfoort en redacteur van het maandblad 'De Orgel vriend'. Hallo jongelui, D.V. zaterdag 11 april is er een Jeugdcon- tactavond. De heer A. J. Vink zal ons voorlichting over het werk van de Stich ting Ontmoeting. Dit is een reformatori sche stichting voor hulp aan thuislozen. Ook zal er een verkooptaf el met CD's, kaarten enz. aanwezig zijn. Alle jeugd vanaf 16 jaar is van harte wel kom in verenigingsgebouw Eben-Haëzer, Preekhillaan 3 te Ouddorp. De avond begint om 19.45 uur, maar om 19.15 uur staat de koffie/limonade al klaar. Tot ziens, De JCC Ouddorp NB: De volgende Jeugdcontactavond is D.V. 9 mei 1998. De vier schaakverenigingen van Goe ree-Overflakkee organiseren voor de 16e keer een toernooi om het schaakkampioenschap van Goeree- Overflakkee. Gerechtigd tot deelna me zijn alle bewoners van de ge meenten op Goeree-Overflakkee als mede de overige leden van de bo vengenoemde clubs. Gespeeld wordt op de volgende dagen en plaatsen: Ie ronde: Stellendam, dinsdag 28 april. 2e ronde: Oude Tonge, dinsdag 5 mei. 3e ronde: Middelharnis, maandag 11 mei 4e ronde: Ouddorp, maandag 18 mei 5e ronde: Dirksland, maandag 25 mei 6e ronde: Stellendam, dinsdag 2 juni 7e ronde: Middelharnis, maandag 8 juni Meer informatie kunt u verkrijgen bij de vier schaakclubs. Inschrijven voor 22 april door contact op te nemen met J. Santifort te Dirksland, tel. (0187) 683198 of via e-mail jsantifort @flakkee.net. Inschrijven kan natuurlijk ook via de schaakclubs. Inschrijfgeld be draagt 15,00. Deelnemers boven de 60 of beneden de 20 jaar betalen 10,00. De gezamenlijke verenigingen van onze Ger. Gemeente willen voor D.V. 18 april een rommelmarkt organiseren. Wat is er deze dag zoal te doen: Er zijn verschillende kramen met allerlei huis raad en leuke spulletjes, ook zijn er meu belen, tweedehands boeken te koop. Voor de kinderen is er speelgoed en snoep te koop, ze kunnen ook sjoelen, grabbelen, balgooien, spijkers slaan. Ook zijn er lekkere bolussen, oliebollen, koekjes, aardappels, groente enz. te koop en wat dacht u er van om na het snuffelen en zoeken een heerlijk kopje koffie met een lekkere plak cake te nuttigen. Dus twijfel niet, maar kom gezellig snuf felen. De markt begint 's morgens van 9.30 tot 's middags 16.00 uur. Iedereen is van harte welkom. Namens de Rommelmarktcommissie De vereniging 'De Verzamelaars van de Drecht- en Merwestreek' organiseert op zaterdag 18 april 1998 van 10.00 tot 15.00 uur in 'De Palm', v. d. Palmstraat 3 te Papendrecht een grote algemene verzamel-ruilbeurs, met alle soorten en variëteiten verzamelmateriaal. De standhouders zorgen voor een uitstal ling van onder andere postzegels, clip's, brieven, munten, ansichtkaarten, curiosa, flippo's, smurfen, (strip)boeken, telefoon kaarten, eierdopjes, koningshuis, oud speelgoed, miniatuurauto's, pennen, luci- fermerken, clips enz. enz. De bezoekers kunnen dan ook rekenen op een mooi en divers aanbod van verzamel materiaal op deze gezellige beurs. Ruime, gratis parkeergelegenheid aanwe zig. Entree 2.50 kinderen tot 12 jaar ƒ1,00. Voor nadere info en tafelreservering: (010)5216731. Dit jaar wordt er door het verzorgingshuis Ebbe en Vloed weer een rommelmarkt gehouden op dinsdag 16 juni a.s. vanaf 14.00 uur. Van de opbrengst worden voor de bewo ners diverse recreatieve activiteiten geor ganiseerd en spelmaterialen aangeschaft. Wij vragen hierbij uw medewerking tot realisering van genoemde plannen, dit kunt u doen door uw bruikbare spullen (geen grote meubelen), uitsluitend op woensdag, in te leveren bij Ebbe en Vloed. Wij hopen dat met uw medewerking de rommelmarkt op dinsdag 16 juni een suc ces wordt. NIEUWE TONGE Op D.V. dinsdag 14 april 's avonds van 19.00 tot 20.30 uur bij L. W. van Alphen, Duivenwaardsedijk 6. Zaterdag 18 april: agentschap Onder het motto 'Loop, fiets en ontdek iets.openen meer dan 500 musea in het land gratis of tegen fikse korting hun deu ren voor het publiek. Aan de hand van gra tis routes kan men al wandelend of fiet send langs de verschillende musea. In Middelharnis en Sommelsdijk is het zaterdag 18 april museumdag. Een gratis wandelroute van ca. 4 kilometer, door de monumentale centra en langs het Streek museum Goeree-Overflakkee en het Rien Poortvliet Museum is verkrijgbaar bij VVV/ANWB Overflakkee en bij de mu sea. Deze musea zijn 18 april gratis te bezichtigen van 10 tot 17 uur. Het Streekmuseum gaat voor deze dag speciaal open. Bij VVV's, musea en bi bliotheken in het hele land zijn vanaf 11 april gratis Museumweekend-kranten ver krijgbaar, waarin een overzicht staat van alle Museumweekend-wandel- en fiets routes in Nederland. Wilt u meer informatie? Kom dan langs bij of bel met VVV/ANWB Overflakkee, Kade 9, Middelharnis, tel. (0187) 484870. De uitslagen van de brandweerwedstrijd die vermeld staat in het Eilanden Nieuws van dinsdag 7 april zijn niet correct. De punten die vermeld staan is het tech nisch totaal, echter Stad aan 't Haringvliet werd door een onveilige redding van een van de slachtoffers gediskwalificeerd en eindigde daardoor 10 punten onder Den Bommel met 1252 punten. De eindrangschikking: Ouddorp1526 pnt. Ie plaats Melissant1474 pnt. 4e plaats Den Bommel1?62 pnt. 8e plaats Stad a/h Haringvliet 1252 pnt. 10e plaats Met ingang van 7 april is de nieuwe Opel Astra volop beschikbaar gekomen voor het Nederlandse publiek. Nog voordat er mee kon worden gereden, waren er al 10.327 orders genoteerd voor de nieuwe Astra. Een zonnige toekomst lijkt dan ook in het ver schiet te liggen voor Opel's nieuwste. Ruim honderd trailers hebben in enkele dagen tijd alle Opel-dealers in Nederland voor zien van de nodige Astra's, in diverse modelvarianten en met verschillende motoren. Na de publieksintroductie zal de levering in een normaal, en dus hoog tempo, doorgaan. •°il'>

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 7