EIÜVIIDEII-rilEUWS 100 jaar RTM-tram Feestavond Israël 50 Dirkslandse zwembadperikelen Fietsen voor 'De Wijngaard' Treinenbeurs Delta presenteert actie 'C.V.-ketelvervanging en milieu' Contactbijeenkomst voor gehandicapten Paul Jaschke exposeert in 't Blaeuwe Huus De Wittenberg houdt open huis HET ,^IJk VENSTER 3e Blad VRUDAG 10 APRIL 1998 No. 6695 Blik op kerk -^p en samenleving O - DePaasbrief van de kerken - Een klassiek geluid? - Teleurstelling Ieder jaar richten de moderamen van de "grote" kerken zich tot de gemeenten met een Paasbrief. De inhoud is uiteraard allereerst bestemd voor de leden van de kerken, maar men hoopt dat er ook een getuigenis van uitgaat naar de samenle ving. Met meer dan gewone belangstelling is er dit jaar uitgezien naar het schrijven van de S.o.W.-kerken. Geen wonder wanneer we denken aan de commotie die ontstaan is door de geruchtmakende publicatie van Prof. C.J. den Heijer, die de verzoenings leer, zoals die de eeuwen door is beleden, op de helling zette. Niet alleen binnen de Gereformeerde Kerken, waartoe Den Heijer zelf behoort, maar ook in de Neder landse Hervormde Kerk heeft zijn visie grote verontrusting teweeggebracht. En natuurlijk konden de moderamina er niet omheen, de opvattingen van Den Heijer, al is het ook zijdelings, in hun Paasbrief aan de orde te stellen. De goede verstaander heeft in ieder geval kunnen lezen dat de moderamina van de Hervormde, de Gereformeerde en de Lut herse Kerken de verzoening centraal wil den stellen. Zij wordt genoemd "de kern van ons geloof', die in de prediking wordt verkondigd en in de viering van het Hei lig Avondmaal zichtbaar gemaakt. Maar na Pasen zijn we "over de verzoening niet uitgesproken". "Door de Heilige Geest krijgt het getuigenis over Jezus Christus voor ons actieve betekenis. We mogen leven van de verzoening en de dienst van de verzoening verrichten". En dan worden er lijnen getrokken naar de gezinnen, de families, de samenleving en de kerken. Dat klinkt op het eerste gehoor allemaal nogal klassiek en orthodox. Bij het lezen van zo'n brief ben je geneigd een zucht van verlichting te slaken omdat de kerken toch blijkbaar het verticale (de verzoening met God) en het horizontale (de verzoe ning tussen mensen onderling) nog een beetje bij elkaar willen houden. Er was dan ook binnen de zogenaamde "richtngs- organisaties" (Ger. Bond, Confessionele Vereniging, Vrienden van Kohlbrugge, enz.) enige voldoening inzake de inhoud van deze Paasbrief. Zij hadden met elkaar al een Paasboodschap opgesteld, die gereed lag voor verzending, en die wordt ook gepubliceerd, maar die moet niet gezien worden als een alternatief of een correctie op de officiële Paasbrief. Ik vind het een beetje spijtig te moeten opmerken dat ik hun enthousiasme niet kan delen. En het gaf me enige voldoening toen ik mijn bezwaren verwoord zag door Prof. Dr. W. van 't Spijker, emeritus hoogleraar van de Christelijke Gerefor meerde Kerken, die in het Nederlands Dagblad uiting gaf aan zijn teleurstelling. De brief bevat inderdaad geen ketterijen, maar de inhoud is te vaag. Er worden woorden gebruikt die orthodox klinken, maar die voor verschillende uitleg vatbaar zijn. Van 't Spijker merkt mijns inziens terecht op dat de klare taal die de belijdenis over de verzoening spreekt, ontbreekt. "Genoegdoening, betaling, stillen van de toom, tot zonde maken en tot gerechtig heid worden" - het is allemaal afwezig. Wat er overgebleven is, is "de verzoening als geschenk". Ook het element van de prediking als "bediening der verzoening" wordt gemist. En "wat in de Gereformeer de theologie onderscheiden werd tussen verwerving en toeëigening is al helemaal onder de tafel verdwenen. We zijn ver zoend, en nu aan het werk!" Ik ben bang dat Van 't Spijker - met excuus voor het misbruik van zijn naam - de spijker op de kop slaat. Eigenlijk kon den we ook niet anders verwachten. Hoe zouden kerken, waarbinnen zo divers over de verzoening wordt gedacht, kunnen komen tot een eensluidende Paasbrief, die spoort met het klassieke belijden? Met de Paasdagen in zicht hopen en bid den we dat de Geest, Die Christus heeft verworven door Zijn bitter lijden en ster ven, krachtig zal werken en doorwerken in de verschillende kerken, zó, dat de ver zoening haar centrale plaats krijgt en behoudt, en dat mensen van harte willen instemmen met het woord van de apostel: "Want indien wij, vijanden zijnde, met God verzoend zijn door de dood van Zijn Zoon, veel meer zullen wij, verzoend zijn de, behouden worden door Zijn leven". Waarnemer De Stichting RTM Ouddorp organi seert bij de RTM-remise, De Punt West aan de Brouwersdam in Ouddorp (ZH) op Koninginnedag en 1 en 2 mei a.s. in het kader van het lOO-jarig jubileum van smalspoorstoomtrams in de Hoek se Waard een kleine manifestatie met het geredde en vooral gerestaureerde RTM-materieel als middelpunt. In de grote staat een keur van RTM-model- len opgesteld. Uniek is de opstelling van een grote maquette van een RTM-tramhaven met bijbehorende trammodellen die het bedrijf voor de ooriog heeft laten maken en die tot voorkort niet te bezichtigen was. Speciaal voor de kinderen rijdt er op een spoor- baantje met een spoortwijdte van 18 cm. een kolengestookte RTM-tram. Daarnaast zijn er grote en kleine RTM-modellen en een zeer grote RTM-modelbaan, bestaan de uit modules. De Stichting RTM richt zelf een kleine tentoonstelling in met foto's en voorwerpen. Het remiseterrein is vanaf 12.00 tot 17.30 uur geopend, een toegangskaartje kost, zonder tramrit, 5,- p.p. en 2,50 voor kinderen. Uiteraard rijden op deze drie dagen vanaf 13.00 uur de RTM-trams een \^A uurs- dienst via het Bezoekerscentrum Greve- lingen naar Port Zélande v.v., aangevuld met een tweetal extra goederen- of specia le personentrams zoals die in de Hoekse Waard tot 1957 hebben gereden. In de tram rijdt een personenwagon mee uit 1899 die speciaal voor de dienst in de Hoekse Waard werd gebouwd. Ook het onlangs als fabrieksnieuw door de eigen werkplaats afgeleverde motorrijtuig MABD 1602 'Reiger', een bekende verschijning in de Hoekse Waard, zal actief zijn. Een retourrit per RTM-tram kost 10,- p.p. (kinderen tot 12 jaar 7,50) met daarbij toegang tot het remiseterrein. Voor inlichtingen kunt u terecht op het nummer (0187) 689911. De RTM IN DE Hoekse Waard Op 30 april 1898 opende de Rotterdam- sche Tramweg Maatschappij haar eerste smalspoortramlijn in de Hoekse Waard en legde daarbij de basis voor het later zo omvangrijke tramnet op de Zuid-Holland se en Zeeuwse Eilanden. In 1966 reed de laatste RTM-tram tussen Spijkenisse en Hellevoetsluis en trok de in een busbedrijf getransformeerde RTM zich terug uit Rot terdam. De RTM ging in 1978 op in het busbedrijf ZWN. Sinds 1966 wordt het trammaterieel be heerd door een kleine groep vrijwilligers bij de veerhaven te Hellevoetsluis. Later ontstond hieruit het Rijdend Tram Mu seum (inderdaad: RTM) dat tot 1987 de Eilandentram liet herleven op een kort stukje baan. In 1989 verhuisde het gehele museum naar Ouddorp waar een 7 km trambaan werd gebouwd door de duinen bij de damaanzet en langs de Brouwers- dam naar Port Zélande toe. Vanaf 1995 rij den hier in het zomerseizoen weer RTM treinen, nu onder de hoede van de Stich ting RTM Ouddorp, v/h Rotterdamsche Tramweg Maatschappij. 1948-1998 Dit jaar viert de Staat Israël haar 50-jarig bestaan. Een Jubeljaar. Om dit mee te vieren is er een feest avond op dinsdag 21 april 1998 in de Immanuelkerk, Kerkweg 24 te Ro zenburg. Aanvang 20.00 uur. Toe gang 7,50. Spreker deze avond is Rabbijn Awraham Soetendorp, als Rabbijn verbonden aan de Liberaal-Joodse Gemeente van Den Haag. Bij een feest hoort muziek. Dit is in goede handen van Salomon Klezmorim, een drie tal muzikanten die ons meenemen in de sfeer van de Jiddische Klezmer. Klezmer is muziek voor bruiloften en partijen, tra ditionele Jiddische dansen en wijze le venslessen verpakt als vrolijke bood schap. Er is een boekentafel, er zijn Israëlpro- dukten (van het WIZO) en u kunt genie ten van schilderijen en tekeningen met Joods-religieuze afbeeldingen van de schilderes Martha Woonink-Hofman uit Rockanje. U bent van harte welkom. Zaal open 19.30 uur (wij zorgen voor de koffie/thee). De organisatie is in handen van deputaten en werkgroepen Kerk en Israël-classis Brielle; werkgroep Kerk en Israël te Ro zenburg en 'Israël nader bekeken' te Hel levoetsluis. Inlichtingen: ds. A. Ferwerda, tel. (0181) 451574 Riet de Leeuw-van Weenen, tel.(0181)452895. Goed nieuws voor de mensen die nu hun C.V.-ketel willen vervangen, hun woning willen laten isoleren of andere energiebe sparende plannen hebben. Op woensdag 15 en donderdag 16 april staan in dorps huis 'De Schutse', Julianastraat 22 in Burgh-Haamstede medewerkers van de afdeling Voorlichting van de N.V. DELTA Nutsbedrijven (DELTA) met de tentoonstelling 'CV.-ketelvervanging en milieu' om vragen te beantwoorden over verwarming, woningisolatie, verlichting, waterbesparing, etc. De actie vindt plaats in het kader van het Bedrijfs-Milieu Actie Plan van DELTA. Door het uitvoeren van energiebesparen de maatregelen en het plaatsen van milieu vriendelijke en energiezuinige CV.-ketels wordt het milieu ontzien. De inwoners van Burgh-Haamstede e.o. ontvangen in week 15 een brief met uit nodiging. Op de tentoonstelling zijn CV.-ketels en ook merken en soorten verwarming, alter natieve energie, warmwatervoorziening te zien, en isolatiemaatregelen te bespreken. De tentoonstelling is vooral bedoeld voor mensen die plannen hebben om thuis ener giebesparende maatregelen toe te passen of hun verwarmingsinstallatie aan te pas sen. De tentoonstelling is voor iedere belang stellende gratis toegankelijk. De openingstijden zijn: 's middags van 15.(X)tot 17.30 uur; 's avonds van 19.00 tot 21.30 uur. Op zaterdag 25 april kunt u 'De Wijn gaard', de school voor speciaal onderwijs op reformatorische grondslag te Baren- drecht, op sportieve wijze steunen. De school organiseert namelijk een fiets- dag waaraan iedereen van 'jong tot oud' kan meedoen. Er kan gekozen worden uit drie verschil lende fietstochten van respectievelijk 10, 25 en 50 km lengte. De kortste route voert u over IJsselmonde. De tweede leidt u door de Hoekse Waard en de langste brengt u langs de fraaiste plekjes van de Alblasserwaard. De kosten bedragen, afhankelijk van de route die u kiest: 3,50; 5,- of 7,50 per persoon, maar een gezinskaart kan u wellicht voordeel opleveren. Die kaart kost slechts 15,-! Er zijn diverse stopplaatsen, die op de rou tebeschrijving aangegeven staan. Daar krijgt u stempels. Als opstapplaats kiest u het plekje op de route dat voor u het gun stigste is. U komt (als u goed fietst) altijd langs 'De Wijngaard' aan de Dorpsstraat Oost 3a in Barendrecht. Daar kunt u even tueel wat eten en drinken. (Een lunch op school kost ƒ5,- p.p./lunchpakket meene men kost 4,-). Hebt u er zin in gekregen en wilt u meer informatie? Belt u dan gerust naar school, telefoon (0180) 611077 en vraagt u naar de heer H. J. de Lange. U kunt daar tevens de route van uw keuze bestellen. Ook kunt u aangeven met hoe veel personen u de lunch wilt gebruiken. Het gevraagde wordt u dan z.s.m. toege stuurd. MIDDELHARNIS OPHALEN OUD PAPIER Morgenochtend, zaterdag, zal weer het voor het jeugdwerk van de Herv. Gemeen te bestemde oud papier worden opge haald. Wilt u het tijdig langs de stoep ge reed zetten? ingezonden Met belangstelling heb ik kennis genomen van de diverse berichten welke de afgelopen tijd zijn gepubli ceerd over de situatie rond het zwembad in Dirksland. Met de in houd van sommige ingezonden brie ven en gedichten heb ik echter een beetje moeite, omdat daaruit zou kunnen worden afgeleid dat de pro blemen zijn ontstaan gedurende de afgelopen raadsperiode. In een aantal daarvan worden o.a. de ver keersmaatregelen aangehaald welke in Dirksland ten koste van veel geld werden getroffen en vervolgens weer teniet ge daan. Dat een en ander niet zo verstandig was, wil ik graag beamen, maar het zou niet van historisch besef getuigen om de perikelen rond het zwembad op het konto van die raad te schrijven. Die eer zou ik graag willen laten aan de colleges welke enkele decennia op rij het bestuur van de gemeente Dirksland vormden. Die waren namelijk, als ik mij goed herinner, iden tiek aan het college dat straks opnieuw het bewind voert. Ik breng hierbij graag in herinnering, dat het een per 14 april te be noemen wethouder was die vorig jaar met veel bravoure uitriep dat het zwembad maar gedempt moest worden (werd hij daarvoor beloond met een wethoudersze tel?). Indien inderdaad voor het sportcomplex bestemde subsidies in de algemene mid delen zijn verdwenen, zoals in de pers werd vermeld en tot nu toe niet is weer sproken, dan lijkt er bijna een parallel te trekken met bijvoorbeeld Italiaanse toe standen, met dit - overigens gelukkige - verschil dat het subsidiegeld niet in de eigen zakken van 'politici' is verdwenen. De uitkomst is echter identiek: het geld werd niet besteed aan datgene waarvoor het bestemd was. Nu is de relatie van de gemeente met het zwembad altijd al moeizaam geweest. Toen men ging denken aan de bouw van een zwembad wilde de gemeente daaraan wel meewerken, mits de bevolking eerst liet zien of men er werkelijk wat voor over had. Dat bleek 100.000,- te zijn (voor die tijd een enorm bedrag, waarbij natuur lijk de naam van Zuster Gorissen valt als belangrijkste katalysator voor de inzame lingsacties). Toen het bad er eenmaal was, bleek dat de gemeente er weinig zin in had de instru menten voor een goede exploitatie zelf in de hand te houden. Uitbesteden aan de N.V. Sportfondsen was voor hen de ultie me oplossing. Twee leden van het Stich tingsbestuur (P. J. van Loo en ondergete kende) trokken hun consequenties omdat zij zich niet in de oplossing konden vin den. Hun vertrek was overigens niet het ergste, het was veel vervelender dat een uiterst bekwame chef-badmeester om de zelfde reden vertrok. Nu is achteraf je gelijk halen natuurlijk gemakkelijk. Ik was echter gedurende een vrij lange periode voorzitter van Zwem vereniging 'De Gooye' en uit dien hoofde zeer frequent in het zwembad aanwezig. Daarbij heb ik helaas moeten vaststellen dat van alle toezeggingen welke vooraf door Sportfondsen waren gedaan, bij voorbeeld omtrent ondeihoud, reparatie en personeelsbeleid, er maar weinig wer den gerealiseerd. In ieder geval duurde het altijd heel lang voor er actie werd onder nomen. Daar zijn, bij herhaling, nogal pit tige discussies over gevoerd, echter zon der veel resultaat. Wat mij vooral ook nu nog hindert, is de omstandigheid dat de leden van het Stich tingsbestuur zich, met één uitzondering, nauwelijks persoonlijk op de hoogte stel den van de situatie in het bad. Het meest kwalijk neem ik dat die leden van het Stichtingsbestuur die ook lid (of lid ge weest) zijn van de gemeenteraad en uit dien hoofde ook beslissingen moesten nemen omtrent de geldmiddelen welke nodig waren voor de exploitatie en het onderhoud van het bad. ledereen met enig zakelijk inzicht kon zien aankomen dat het niet plegen van onderhoud, of het niet re serveren daarvoor, op kortere of langere termijn tot problemen moest leiden. Voeg daarbij het feit dat het management, inclusief zaücen als P.R. en acquisitie, zoals dat door Sportfondsen wordt ge voerd, op zijn minst als zwak mag worden betiteld (waarbij ik graag wil opmerken dat ik met Sportfondsen niet impliciet ook de huidige zwembadstaf bedoel, die niet anders kan dan roeien met de riemen welke nog resteren). Wat de gevolgen zijn van een sluiting van het bad laat zich raden. Benadeeld worden diegenen die regelmatig gebruik van het bad maken. Kinderen die er, naar ik heb vernomen op een uitstekende wijze, leren zwemmen. Ouderen en jongeren die er gebruik van (moeten) maken met het oog op hun lichamelijke welzijn. Niet te ver geten de Zwemvereniging 'De Gooye', de beste zwemclub in de omgeving en al jaren, door prima te presteren op allerlei regionale en landelijke zwemevenemen- ten, hèt visitekaartje van het bad, de vele vrijwilligers die er werken en - natuurlijk in de eerste plaats - diegenen die beroeps matig bij het bad betrokken zijn. Het bad is een no-nonsens bad en dat mag het wat mij betreft blijven. Die mening is niet alleen de mijne. Er is een grote cate gorie mensen die absoluut geen behoefte heeft aan de toeters en bellen van andere baden en die, bij een onverhoopte sluiting, ook niet van zins zijn naar die baden uit te wijken. De las op teletekst G.O., onder de kop 'De redding nabij??', dat de nieuw gekozen gemeenteraad de taak krijgt het tijdperk 'wanbeleid' te vervangen door sociaal verantwoord beleid. Een groot deel van die nieuwe gemeenteraad is zelf verant woordelijk voor dat beleid en dient het nu te repareren. Ik wens de opstellers van het gepresenteerde renovatieplan toe dat het inderdaad van zodanige kwaliteit is dat de raad er niet omheen kan, zodat het zal lei den tot het openblijven van het bad. P. de Man Verkoping Geref. Gemeente De verkoping op 14 maart jl. door de Geref. Gemeente t.b.v. de jeugdactie 'De verborgen bron' (hulp aan China en Cam bodja) heeft het prachtige netto-bedrag opgebracht van 2.403,85. Hartelijk dank, niet alleen aan de kopers, maar ook aan de meerdere leveranciers en particu lieren die belangeloos meerdere artikelen ter beschikking stelden. Ook voor het gebruik van de winkel! binnen de regio Flakkeel SchouwenlTholen D.V. zaterdag 18 april 1998, 's middags kwart over twee, hoopt de afd. Flakkee/ Schouwen/Tholen van 'Helpende Han den', Gehandicaptenzorg van de Geref. Gemeenten weer een contactbijeenkomst te houden in gebouw 'Salem' aan de Mo lenstraat 16 te Nieuwerkerk. Hiervoor worden alle mensen met een lichamelijke en/of verstandelijke handi cap uitgenodigd, met hun ouder(s) en/of verzorg(st)er(s), ongeacht of zij bij de Geref. Gemeenten behoren of niet. Ieder een is hartelijk welkom! Zoals gebruikelijk wordt eerst een Bijbels verhaal verteld. Dan worden degenen die pas jarig zijn geweest gefeliciteerd waar bij dan tevens een cadeautje wordt over handigd. Dan volgt, nadat er eerst nog wat met elkaar gezongen is, de pauze, waarin gratis koffie, thee of frisdrank geschonken wordt. Hierna worden de bezoekers op creatieve wijze bezig gehouden tot kwart over vier, het einde van de bijeenkomst. Wij rekenen op veler belangstelling. Komt u ook? Paul Jaschke uit Duitsland is al 25 jaar part-time Ouddorper. Hij brengt bijna al zijn vakanties en vrije weekenden door op de Kop van Goeree en maakt dan ook uit stapjes naar de kop van Schouwen. De hobby van Paul is fotograferen en ge lukkig vormen Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland voor hem een onuitputtelijke inspiratiebron. Rust is het thema van zijn collectie foto's. Vanaf woensdag 1 april t/m vrijdag 24 april exposeert hij met ruim 20 prachtige foto's van landschappen en natuurlijk het strand, in 't Blaeuwe Huus van VVV Ouddorp. Het VVV-kantoor is geopend van maan dag t/m vrijdag van 8.30 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 17.30 uur en op zaterdag van 8.30 tot 12.00 uur en 13.00 tot 16.00 uur. Aanstaande zaterdag 11 april wordt voor de tweede maal dit jaar de van vroeger bekende Treinenbeurs in het Tonnenma- gazijn te Brouwershaven aan de Haven N.Z. weer gehouden. Naast vele bekenden van vroeger zijn er ook diverse nieuwe standhouders/verza melaars die hier hun Modeltreinen en toe behoren te koop of te ruil aanbieden. Op deze beurs kunt u ook terecht voor des kundig advies, reparaties en allerlei ande re vragen op of over spoorse zaken. De modelspoorclub uit Zierikzee is ook aanwezig met een prachtige werkende modulebaan. Ook particulieren die hier hun treinen willen verkopen kunnen hier een tafel huren. De beurs duurt van 10.00 tot 15.30 uur. Voor info tel. (0181) 312190, de heer H. H. v. d. Handel. STELLEND AM OPHALEN OUD PAPIER Op D.V. zaterdag 11 april hopen wij na mens de Financiële Commissie van het open Hervormd Jeugdwerk oud papier op te halen. Wij beginnen om 9.(X) uur op de Molenkade, Nieuweweg en Schoolstraat. Wilt u het goed gebundeld en tijdig gereed zetten. Geen karton. Bij voorbaat dank. De Wittenberg, Christelijke Hogeschool en Toerustingscentrum, houdt Open Huis op vrijdag 17 april aanstaande. Als je geïnformeerd wilt worden over één van de opleidingen van De Wittenberg in Zeist, dan ben je vanaf 19.30 uur van harte welkom voor een kop koffie. Om 19.45 uur begint een afwisselend programma met o.a. een introductieles, een rondlei ding en een bijdrage van enkele (oud-) stu denten over de dagopleidingen van De Wittenberg: HBO godsdienst-pastoraal werk; een erkende opleiding voor godsdienston derwijs en kerkelijk/missionair werk. Eenjarige Bijbelschool; praktisch chris ten zijn in de wereld. Opleidingsjaar Zending Evangeli satie; je beroep combineren met mis sionair of diaconaal werk. Ook is het mogelijk een dag mee te lopen en zo kennis te maken met het leren en leven op De Wittenberg, met het lespro gramma, de studenten, docenten en stafle den. Bel even voor een afspraak. Adres: Krakelingweg 10, 3707 HV Zeist. Telefoon (030) 6924166 Faxnr. (030)6913897 Internet: http://www.che.nl./wittenberg Op 14 juni 1940 staan op het tramstation Blaakse Dijk twee RTM-stoomtrams te wachten op vertrek naar Goudswaard en Strijen STAD AAN 'T HARINGVLIET

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 5