EIIAnDEtl-rilEUWS Tentamens en virussen beïnvloeden prestaties zv 'De Gooye' Dirksland heeft alle archieven van v.m. gemeenten nu keurig geordend (010)2741135 Paasmiddag bij Buurtver. 'West' Thema-avond voor borstkankerpatiënten Dames 1 Intermezzo stelt plaats in de Ie klasse veilig! Politie 24-uurs telefoon: Wedstrijd Sasruiters Verkoping door vrouwenvereniging VERVOLGVERHAAL Vrouwvolk aan boordj In den vreemde 2e Blad DINSDAG 7 APRIL 1998 No. 6694 Afgelopen zaterdag werd in zwembad 'De Staver' de vijfde ronde gezwommen in de verenigingscompetitie. Met 'De Lan- smgh' uit Krimpen a/d IJssel, 'Poseidon' uit Ridderkerk en 'De Schotejil' uit Mid- delhamis als tegenstanders moest 'De Gooye' proberen haar top-15 notering in de landelijke C-afdeling proberen vast te houden. Trainer Jaap Velgersdijk moest danig improviseren met de ploeg, aange zien griep- en verkoudheidsvirussen had den toegeslagen zodat niet in de sterkste opstelling gestart kon worden. Daarbij optellend dat meerdere zwemmers in hun examenjaar zitten en daardoor noodge dwongen minder kunnen trainen was het maar de vraag of de prestaties van vol doende niveau zouden zijn. De estafettes Er stonden deze middag een viertal esta fettes op het programma. Begonnen werd met de 4x 50 meter wissel voor meisjes geboren in 1980 of later. Hierin werd de Gooye-ploeg bestaande uit Lieske v.d. Polder, Jacolien Terlouw, Jamie Visser en Jenny Jongejan knap tweede in een tijd van 2.28.0. Bij de jongens geboren in 1982 en later stond de 4x 50 meter vrij op het program ma. Een fraaie eerste plaats in een tijd van 1.52.4 was het resultaat van de verrichtin gen van Frank v.d. Voordt, Gerben de Jong, Johan van Driel en Ingmar Brink man. Aan het einde van de middag waren de heren en dames aan de beurt, beide op de 4x 100 meter vrije slag, bij de dames werd beslag gelegd op een derde plaats in een tijd van 4.50.2. De herenploeg, waar onder oudgediende Johan Langbroek min of meer uit de mottenballen was opgevist om de plaats in te nemen van de zieke Johnny Jongejan werd fraai eerste in een tijd van 3.51.9. 18 ereplaatsen behaald Gouden medailles waren er deze middag voor Theo Jan Tanis op de 100 meter vlin der (1.00.9), Jenny Jongejan 100 meter vrij (1.08.9), 2x Lieske v.d. Polder 100 meter wisselslag (1.14.5) en 100 meter vlinderslag (1.15.1), 2x Paul Brinkman 400 meter vrije slag (4.42.6) en 100 meter rug (1.05.6), Ingmar Brinkman 100 meter vlinder jongens '82 en later (1.08.1), 2x Frank v.d. Voordt 200 wisselslag (2.27.5) GEMEENTE OOSTFLAKKEE De sociale recherche van Goeree-Over- flakkee heeft in samenwerking met de politie Goeree-Overflakkee op maandag 30 maart 1998 in Oude Tonge 4 perso nen aangehouden wegens uitkeringsfrau de. Tevens werd onder leiding van de rechter-commissaris en de officier van justitie huiszoeking verricht. Diverse ad ministratie werd in beslag genomen als mede een vuurwapen. Aanleiding voor deze aanhouding was een onderzoek naar uitkeringsfraude, ingesteld door de sociale recherche, samen met de uitke- en 100 meter vrij (1.01.3). Wat bijzonder opviel bij al deze afstandswinnaars is dat zij geen van allen een persoonlijk record zwommen. De verklaring hiervoor is al eerder in dit verslag vermeld. Zilveren medailles konden worden opge haald door Ingmar Brinkman 100 meter rug (1.07.9); dit betekende tevens een nieuw pr (oude tijd 1.08.6); Gerben de Jong 100 meter vrije slag in een nieuw pr van 1.01.5 (oude tijd 1.03.6). Bronzen medailles lagen klaar voor Paul Brinkman 100 meter vlinder (1.04.3), 2x Jamie Visser 100 meter wisselslag in een nieuw pr van 1.22.8 (oude tijd 1.23.3) en 100 meter vlinderslag 1.28.1Frank v.d. Voordt 100 meter vlinder 1.09.4), Ingmar Brinkman 200 meter schoolslag (2.46.1), Maartje de Jong 200 meter vrij (2.45.7), Marco Franzen 400 meter vrij in een nieuw pr van 4.55.5 (oude tijd 4.58.6). Misschien is deze verbetering mede te danken aan de duurtrainingen ten behoe ve van de triathlon. Overige topprestaties Dat goede prestaties niet altijd met een medaille worden beloond, is een alge meen feit maar wij willen ze u niet ont houden. Een nieuw persoonlijk record is een topprestatie en hier zijn de namen en de tijden. Jamie Visser 3.04.4 op de 200 meter wis selslag (oude tijd 3.05.1); Ronald Broe ders 1.23.4 op de 100 meter rugslag (oude tijd 1.24.3), Lieske v.d. Polder 2.25.5 op de 200 meter schoolslag (oude tijd 2.28.7) en tot slot Jeroen Zoon die de 1.20-grens doorbrak op de 100 meter vrije slag: 1.19.4 (oude tijd 1.20.1). Tot slot. Op 25 april wordt het zesde en laatste deel van de verenigingscompetitie gezwommen. Op zaterdag 18 april a.s. organiseren De Sasruiters hun eerste onderlinge wedstrijd van 1998. 's Morgens worden er dres- suurproeven gereden en 's middags een behendigheidsparcours. Alle paardensportliefheb(st)ers kunnen hieraan meedoen. Opgeven kan tot 14 april bij E. v. d. Valk, tel. (0187) 689931 of fax 689932. ringsinstellingen SFB, GUO en Cadans. Hierbij bleek dat deze personen in een op dat adres gelegen inrichting voor vleesverwerking werkzaam waren, ter wijl aan hen een uitkering werd ver strekt. Tegen de verdachten zal proces verbaal worden opgemaakt. De fraudebe dragen zullen worden teruggevorderd. In samenwerking met het ISGO en de ar beidsinspectie stelde de politie een onderzoek in op de Spuidijk te Ooltgens- plaat. Aanleiding was het niet conform de milieuwetgeving slopen van een schuur. Bij deze werkzaamheden werden twee uit Polen afkomstige heren aange troffen. Zij waren niet in het bezit van een document om in Nederland te mogen verblijven. Verder onderzoek door de vreemdelingendienst. GEMEENTE GOEDEREEDE Een 19-jarige inwoner uit Stellendam had bij de bushalte in Stellendam een drie-tal personen bedreigd met een mes in zijn hand. De verdachte werd op heterdaad aangehouden en overgebracht naar het buro te Middelharnis, alwaar verder onderzoek plaatsvond. op 13 april organiseert buurtvereniging 'West' een paasmiddag in en rond de Vic- toriahal met eieren verven en kleuren en zoeken met de paashaas. Verder gaan we allerlei leuke spelletjes doen. Aanvang 13.30 uur. Vrijdag 10 april is er een grote country- avond met medewerking van de country line dance groep M.B.C, onder leiding van Lony B. Zij is wereldkampioene 1998 choreografie op het gebied van line dan cing. Lony B. gaat de bezoekers op deze avond leren country dansen. Het geheel wordt muzikaal omlijst door de country- band Steel Horse. Kaarten zijn telefonisch te bestellen op nummer 602187. De avond vindt plaats in de Victoriahal in Dirksland. Aanvang 20.30 uur. DIRKSLAND - Op 28 april a.s. vindt er in het Van Weel Bethesda ziekenhuis weer een thema-bijeenkomst plaats voor vrouwen met borstkanker en hun partners. De avond wordt georganiseerd door de oncologieverpleegkundigen van het zie kenhuis, ondersteund door Gezondheid Service (voormalig Kruiswerk) en de lot- genotencontactgroep vrouwen met borst kanker. Voor de pauze zullen enkele vrouwen van het Steunpunt 'Jonge vrouwen' van het LCBB (Landelijk Contactorgaan Begelei ding Borstkankerpatiënten) iets vertellen over hun eigen ervaringen en welke vra gen zij steeds krijgen van andere lotgeno ten, bijv. hoe ga je om met op de achter grond de voortdurende dreiging dat de kanker kan terugkomen; wat zijn de ge volgen voor je beroepsleven; hoe vertel ik het de kinderen; borstreconstructie, is dat iets voor mij, enz. enz. Natuurlijk is er weer volop gelegenheid tot het stellen van vragen. Na de pauze stelt het ziekenhuis u in de gelegenheid een kijkje achter de schermen te nemen. In kleine groepjes krijgt u een rondleiding en uitleg over zaken en op plaatsen die u als u in het ziekenhuis komt voor een operatie of controle eigenlijk nooit te horen of te zien krijgt. Bijv. hoe ziet het laboratorium van het ziekenhuis er nou uit en hoe gaat het er aan toe in de apo theek of bij de röntgenafdeling. Voor diegenen onder u die moelijk ter been zijn, zijn er enkele rolstoelen be schikbaar voor de rondleiding. U bent van harte welkom op onze avond. Om de groepen voor de rondleiding goed te kunnen indelen is het belangrijk dat u zich aanmeldt en doorgeeft met hoeveel personen u komt. U kunt dat telefonisch doen, dagelijks van 9.00 tot 12.00 uur bij het Patiënten Service Bureau van het Van Weel Bethesda Zie kenhuis, tel.nr. (0187) 607119 of een briefje sturen aan PSB, Stationsweg 22, 3247 BW Dirksland. U kunt aanmelden tot 24 april a.s. OUDDORP - Hierbij wordt u uitgeno digd om een bezoek te brengen aan onze grote verkoping op D.V. woensdag 8 april in 'Eben-Haëzer'. De openingstijden zijn van 9.30 tot 17.00 uur. Veel artikelen zijn er weer te koop, onder andere creatieve en cadeau-artikelen, cake, koekjes, advocaat, boeken, kaas en bloemen. Voor de kinderen is er 's middags weer wat te doen. Mogen we weer op uw aller belangstelling rekenen? De opbrengst is voor de kerk. Er is veel nodig! Het bestuur De vroegere gemeenten Dirksland, Herkingen, Melissant, Roxenisse en Onvfaard hebben de uit hen gevormde gemeen te Dirksland dan wel hun archieven nagelaten, maar archie ven behoren geordend en gerubriceerd te zijn en zover was 't nooit gekomen... Een manco dat al in 1975 door de toen malig Inspecteur der archieven Prof. v. d. Gouw was vast gesteld. De Professor begreep dat de gemeente Dirksland dat niet in eigen beheer zou kunnen en hij zegde z'n medewerking toe. De aanvraag die de gemeente Dirksland 18 juli 1975 deed werd dan ook gehonoreerd en zes jaar later was het al zover dat het archief van de voormalige gemeente Dirksland op de Rijksarchief- school ten voorbeeld stond hoe een archief geordend dient te zijn, zó mooi was het geworden... Niet alleen op de archief- school, ook in Dirksland werd het gereedgekomen archief als een standaard-werk ervaren. Vrijdagmorgen sprak burgemeester Boonstra er nóg roem van, vooral als hij bedacht hoe het in ongeordende staat zomaar ten gemeentehuize in een oud cachot gelegen had, maar na 1981 was het stil gebleven. GS waren nadien niet meer zo scheutig met de middelen. Was in 1981 het archief van het vroegere Dirksland gereed gekomen, pas in 1994 volgde dat van Herkingen en vrij dagochtend werd het gereed komen van de ordening van de archieven van Melissant en Roxenisse gevierd. Het karwei is geklaard en heeft de gemeente zelfs niet meer dan 32.000,- gekost; de gemeente Dirksland weet zich door de Provincie bij zonder loyaal behandeld. Ter gelegenheid van de afronding waren vrijdagmorgen de Pro vinciale Archiefinspecteur de heer Kretzschmar, de adjunct inspecteur de heer Spiekerman en de voormalig adj. Inspecteur de heer Streefland in Dirkslands gemeentehuis te gast, genodigd waren ook mevr. Cathy Westdorp namens Stichting Genealo gisch Centrum Goeree-Overflakkee, de heer C. Kardux namens het Streekmuseum en Jan Both namens amateur-archeologen- vereniging 'De Motte', zeer betrokkenen die een goed geordend archief van hoge waarde schatten. 't Moet hen hebben zeer gedaan uit de mond van de Provinciaal Inspecteur nog'es te horen hoe de Dirkslandse archiefstukken jarenlang 'verpieterden' in Haagse ruimten, ver weg van Dirks land waar ze behoorden te zijn, maar de heer Kretzschmar bood hen nu met het gereedgekomen werk zalf op hun wonde. Het archief is openbaar, maar voortaan ook toegankelijk voor ieder die er gebruik van wil maken. Het archief vervult een belangrij ke rol in de controle op het openbaar bestuur en heeft een cultu rele functie. Natuurlijk is in de kring van aanwezigen, zeker ook bij de Pro vinciaal Inspecteur het verlangen naar een Streekarchief op Goeree-Overflakkee weer opgeweld en zijn er woorden aange geven, 't Moet er een keer van komen, zo wordt algemeen bele den, maar de uitvoering laat nog op zich wachten. De Provinciaal Inspecteur hoopt dat er met de benoeming van Jan Both tot gemeente-archivaris van Middelharnis een kiempje tot realisering van het Streekarchief gelegd is. SOMMELSDIJK - Op de laatste thuisda- tum heeft het eerste damesteam van vol leybalvereniging Intermezzo haar plaats in de eerste klasse veilig gesteld door een klinkende 3-0 overwinning op Spivo 2 uit Spijkenisse. Opmerkelijk detail: het was de eerste 3-0 overwinning sinds de ope ningswedstrijd van dit seizoen. Bij de he ren was het tweede team ijzersterk tegen Spivo 3, een vijfde plaats in de derde klas se ligt in het verschiet. Het dames 1 team van Intermezzo kan opgelucht adem halen. Het verblijf in de eerste klasse is geprolongeerd. Aanvoer ster Sonja de Wit en haar team speelden een goede wedstrijd. In de eerste set kwam dit mede door de scheidsrechter, die, af en toe terecht, door Spivo voor thuisfluiter uitgemaakt had kunnen worden. Opvallend veel discutabele beslissingen uitgemaakt had kunnen worden. Opval lend veel discutabele beslissingen vielen uit in het voordeel van Intermezzo. Maar gewoon een goede aanval van de thuis ploeg versnelde de duur van de set. Al snel stond 15-5 op het telbord. In de tweede set kregen de wisselspeelsters een kans van Coach Jaap Kransse, dit leek ver keerd uit te pakken, want Spivo liep uit naar 2-8. Door een ware vechtersmentali teit won Intermezzo met 16-14. In de derde set kregen de toeschouwers in De Staver een gelijkopgaande wedstrijd te zien, tot de stand I O-10. De service en aan val van Intermezzo werd beter en de 15- 10 winst was een feit en een zucht van ver lichting ging door de sporthal. Heren 2 van Intermezzo heeft zich goed gerevancheerd op Spivo 3. In Spijkenisse speelden de ploegen gelijk. Nu won In termezzo, ondanks het ontbreken van ster speler Wim Versaevel. Spivo werd de ge hele wedstrijd onderde duim gehouden en had weinig in te brengen tegen het team van trainer/coach Piet Bal. Hij koos voor de volgende teamsamenstelling: Bastiaan Driece, Christian Huising, Eddy van der Sluijs, Arie Leen Hobbel, Theo van Biert, Leo Dorresteijn en Mare van Biert. Overige uitslagen: Heren Recrea - Wagner P/Valeas 11 -3 Jongens Al - Spivo 22 - 2 Jongens Cl - Spivo 11 - 3 Meisjes Cl - Spivo 12 - 2 Heren 1 - Fikszo/Lekkerkerk 21 - 3 Dames 2 - Spivo 31 - 3 Jongens BI - Spivo 11 - 3 Voio'72 - Heren Recrea 13 - 1 kl Norel -6- Ze voeren heel lang op de kronkelende Theems zonder dat de Engelse hoofdstad in het zicht kwam. Toen ze eindelijk ha venwerken en gebouwen zagen, dachten ze dat ze in Londen waren, maar het was Southend. En toen er later weer een stad kwam, was het Gravesend. Maar einde lijk doemde toch een zee van huizen en fabrieken op en dat was Londen. In de dokken, door hoge sluisdeuren gescheiden van de Theems, zagen ze bossen masten van grote schepen: schoeners, bar ken en fregatten, maar verreweg het meest stoom boten. En nog waren zij bij lange niet op de plaats van hun bestemming. Nadat zij hun mast gestreken hadden, trok de sleepboot hen onder vele bruggen door. Langs een sombere burcht gleden ze, langs een hoge vierkante toren met een korte spits, die met een luide stem het uur sloeg. Ze zagen palei zen met hoge standbeelden daarvoor en grote ker ken. Eindelijk meerden zij midden in de wereld stad. Het was toen zaterdagmorgen en de makelaar, die aan boord kwam, zei dat het lossen maandag zou beginnen, omdat het nu niet meer de moeite waard was. „We hebben toch de dag nog voor ons", meende Johannes. „Er wordt op zaterdagmiddag niet gewerkt", was het antwoord. Toen gromde Johannes. Wat voor lui waren die Engelsen? De zondag was er om te rusten, de an dere dagen om te werken. Die middag waagden Johannes en zijn vrouw zich met hun kinderen in de stad. De straten waren vol rijtuigen en omnibussen, met vier en zes paarden bespannen en er reden ook omnibussen zonder paarden, luid knallend en veel vuile rook uitbla zend. Riek moest een winkel binnen voor een bood schap. „Let jij op de kinderen", zei ze tegen haar man. Johannes hield ze bij zich en terwijl hij wachtte, keek hij zich de ogen uit aan de omnibussen zon der paarden. Hij kreeg er niet genoeg van. Moto ren dreven deze grote wagens met die snelheid voort. Dit was de motor op de weg. In zijn schip zou ook eens een motor staan, en zoals deze motorbussen de paarden voorbijschoten, zou later zijn schip, knallend en rokend de zeilers de loef af steken en het houden tegen de stoomboten. „Man!...Hiddo!...0!"riepRiek. Johannes schrok op en verschoot nog meer toen hij Hiddo op de rijweg zag, angst te midden van het jagende verkeer. En hij kon het kind niet redden, omdat de wagens één lange file vormden. Op een gegeven ogenblik zag Johannes toch een opening in de stroom van voertuigen. Hij sprong van het trottoir om zijn kind te grijpen, mar amper op de rijweg joeg de schelle hoorn van een omnibus hem terug. Hij stond versteend. Die wagen kwam van links en veel meer wagens kwamen ook van links. Wat voor een chaos heerste hier in Londen. En midden in die chaos stond zijn kind! Er kwam een gehelmde diender aan. Die stak zijn hand op en alle wagens stonden stil. Hij haalde Hiddo van de rijweg en gaf hem aan zijn vader, hem de Levieten lezend. Johannes knikte ootmoe dig, ofschoon hij geen woord verstond van wat de diender zei. Zij vluchtten met z'n allen uit de drukte naar de oever van de Theems en waren pas weer rustig toen zij hun eigen dek onder de voeten hadden. En Riek zei dat ze nooit weer een voet in Londen zette en dat ze volstrekt niet wou dat hij met de kinderen de stad inging, omdat hij niet p hen pas sen kon, naar wel gebleken was. De volgende dag was het zondag, de derde na hun oversteek, maar de eerste waarop de vraag aan de orde kwam: wat moet je op zondag in het vreemde land? Want op de eerste zondag hadden ze enkel gedacht aan rusten na de ruwe reis en op de twee de hadden ze liggen drijven voor de kust van York. Johannes stapte 's morgens uit de roef op het dek. Het was een fraaie herfstdag. Op de rivier dreef nog een lichte nevel, maar aan een blauwe hemel scheen de zon. De bomen op de kade had den gele en bruine tinten. In het plantsoen daar achter bloeiden dahlia's en asters. Na de volte en het rumoer van gisteren was de stad nu merkwaar dig rustig, zo stil, dat Riek het goed vond dat Jo hannes met de kinderen de wal opging, als hij maar uit de drukke straten bleef. Hiddo en Geesje kwamen aan dek, dansend van plezier omdat ze met vader mee mochten. Zij hup pelden de loopplank over en Johannes liep met hen naar het plantsoen, waar hij op een bank ging zit ten om zich te laten koesteren door de zon, terwijl de kinderen rondom hem speelden in het grind en op het gazon. Nu was het toch goed in Londen. Er begon een klok te luiden, een tweede volgde en daarna vele andere. Een koor van klokken luidde over Londen, de lucht vervullend met gebeier. Dat klokgelui wekte de stad. Er liepen mensen door het plantsoen: mannen in het zwart met hoge hoe den op, schrale vrouwen en ook kinderen. Ze lie pen allen in dezelfde richting en de meesten had den zwarte boeken onder de arm. Kerkgangers waren dat, begreep Johannes. In Nederland gingen hij en zijn vrouw ook op, wanneer de klokken luidden, maar deze Londense klokken luidden niet voor hen. En toch werd Johannes onrustig onder hun gelui en kon hij moeilijk blijven zitten. Hij riep de kinderen en samen wandelden ze de kerk gangers achterna. De stroom werd dichter en mondde uit in een grote en fraaie kerk. Johannes bleef voor de ingang staan. „Moeten wij niet bin nengaan?" vroeg Hiddo, die in Nederland elke zondag met zijn vader naar de kerk ging. Johannes schudde het hoofd. „Neen, dit is niet voor ons. Gaan jullie mee?" En de kinderen liepen met hun vader verder door straten, die, nadat de klokken waren uitgeluid en het kerkvolk in de ker ken was verdwenen, nog stiller schenen dan daar voor. Toen zij weer aan boord terugkwamen, had Riek de zuigeling gewassen en gevoed en de roef ge stoft en opgeruimd. Op de tafel lag een zondags kleedje, de koffie geurde en er was kruidkoek bij. Nu was het weer echt zondag. Maar toch ontbrak er iets. Johannes miste de Nederlandse zondag sterker dan hij had gedacht. Want in het vaderland ging hij wel naar de kerk, het kwam er niet op aan in welke stad ze lagen, maar dikwijls louter uit ge woonte en in de kerk zat hij vaak te denken aan zijn zaken in plaats van naar de preek te luisteren. Als de kerk uit was, wist hij somtijds niet eens de tekst meer en dacht hij dat hij beter aan boord had kunnen blijven. Daarom had hij niet verwacht de kerkgang te zullen missen. Doch thans verlangde hij er naar om, zoals in Nederland gewoonte was, met een stoet van schippers, schippersvrouwen en schipperskinderen gezamenlijk op te gaan. Riek voelde een gelijke onvoldaanheid. ,,Moet de zondag nu zo maar zonder iets voorbijgaan? Dat is zo kaal", zei ze. „Wat wou jij dan?" vroeg hij. „We hebben toch een prekenboek". Johannes begreep wat zij bedoelde. Kerk aan boord, zoals ze in Hamburg en Bremen dikwijl hadden gehad. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflaickee Burgemeester Boonstra heeft de laatste aflevering, de rubricering van het archief van Melissant en Roxenisse, juist in handen gekregen. Links de heren van het Provinciaal archief. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 3