EIIAI1DEI1-I1IEUW5 H) Overdenking Schotejil-jeugd behaalt opnieuw goede resultaten jamilieherichten Ondernemend Ooitgensplaat uit de Heilige Schrift Spannende vaardigheidsproef bij de Sasmenners Inzamelen goederen Dam- en Schaakver. 'Ontspanning' uit Ouddorp Vrouwvolk aan boord HET ,^IJKVENSTER Eilanden-Nieuv\/s De droom van Claudia Procla VERVOLGVERHAAL 2e Blad VRIJDAG 3 APRIL 1998 No. 6693 Blik op kerk en samenleving ij - De zaak-Van Dijke - Een politiek luchtje - Uitspraak of interpretatie Commentaar leveren op de uitlatingen van Leen van Dijke, en op het proces dat hem daarvoor te wachten staat, lijkt op water naar de zee dragen. Radio en t.v. hebben de zaak al van alle kanten bekeken en dagenlang was het voorpaginanieuws voor de kranten. Het lijkt me echter toe dat we hier te maken hebben met meer dan een incident, en daarom kunnen we er toch niet aan voorbijgaan. Voor alle duidelijkheid nog eens de uit spraak die de RPF-leider- nu alweer twee jaar geleden! - deed in een interview met Nieuwe Revu. Hij wilde tegenover zijn achterban kwijt dat de zonde van homo- sexualiteit niet erger is dan andere zonden, en zei het volgende: „Wij, christenen, hebben een geweldig kwalijke eigenschap ontwikkeld: we brengen ten onrechte gradaties aan in Gods geboden. Alsof je erg en minder erg hebt. Maar waarom zou stelen, bij voorbeeld uitkeringen pikken van de overheid, minder erg zijn dan zondigen tegen het zevende gebod? Ja, waarom zou een praktiserend homo-sexueel beter zijn dan een dief?" De hele homo-beweging, trouwens ook de leiders van diverse kamerfracties rolden over hem heen. Eigenlijk lieten ze hem precies het omgekeerde zeggen van wat hij had bedoeld. Aan het adres van zijn eigen mensen wilde hij zeggen dat stelen niet minder erg is dan in een zondige ver houding leven. Maar zijn tegenstanders verweten hem dat hij homo-sexuelen had gelijkgesteld met dieven. Afgezien van de vraag of het verstandig was, een interview toe te staan aan een blad als Nieuwe Revu, en of de vergelij king zo gelukkig was, moeten we zeggen dat Leen van Dijke zijn uitlatingen heeft toegelicht en dat het gerechtshof daarin voldoende redenen vond om hem niet strafrechtelijk te vervolgen. Dat het open baar ministerie nu, twee jaar later, meent alsnog tot vervolging te moeten overgaan, spreekt boekdelen. Het is natuurlijk niet toevallig dat dit gebeurt terwijl de verkie zingen voor de Tweede Kamer voor de deur staan. En ook niet dat de zaak opnieuw is opgerakeld door het D66- kamerlid Dittrich, die er geen geheim van maakt zelf praktiserend homofiel te zijn. Er is dus een vies politiek luchtje aan de zaak... Het is nog lang geen uitgemaakte zaak dat Van Dijke ook daadwerkelijk veroordeeld zal worden. Dan moet volgens de Wet Ge lijke Behandeling eerst worden aange toond dat hij zich opzettelijk beledigend heeft uitgelaten, en dat is natuurlijk niet aan de orde. Bovendien hebben we op nieuw te maken met een botsing van grondrechten: vrijheid van Godsdienst en van meningsuiting staan tegenover gelij ke behandeling, en het is maar de vraag welk recht zal prevaleren. Dat neemt niet weg dat het geval-Van Dijke toch weer een testcase zal zijn. Dat wil zeggen dat wéér de vraag aan de orde is of we ons in dit land nog kunnen beroe pen op uitspraken van de Heilige Schrift, zonder met de rechter in aanraking te ko men. Jamaar, zeggen de tegenstanders van Van Dijke, het gaat niet om uitspraken van de bijbel op zich, maar om een bepaalde in terpretatie van die uitspraken. Want er zijn andere christenen, die er met de bijbel in de hand, andere standpunten op nahou den. Die op grond van diezelfde bijbel geen bezwaar maken tegen homofiele re laties. Dat zou dan betekenen dat de rechter uit maakt wat de juiste interpretatie van de Heilige Schrift is. En Van Dijke, en allen die bij het Woord willen leven, en die al leen maar zeggen wat de kerk twintig eeu wen lang gezegd heeft, zouden dan nu een andere uitleg moeten aanvaarden, op straffe van een veroordeling door de rech ter. Als dit kan in ons land, wat zou er dan niet meer kunnen? Ja, laten we het daar nog even over heb ben, wat er niet kan. Dat is een proces aan spannen tegen mensen die in de media en door middel van de reclame de Naam van God lasteren en spotten met alles wat chris tenen heilig is. In zo'n geval beroept de rechter zich op vrijheid van meningsui ting. Wat is nu eigenlijk precies discrimi natie...? Waarnemer Zaterdag 28 maart zijn twee klei ne delegaties van zwemclub de Schotejil op twee wedstrijden in actie gekomen. In Dordrecht ver scheen een 10-tal zwemmers van de ZRO-wedstrijdploeg aan de start op de ZRO-limiet wedstrijd in het 50m-bad van zwembad Aquapulca. In Vlaardingen mocht een 5-tal zwemmers in de leeftijd tot 12 jaar starten op een Speedo- jaargang wedstrijd. Ondanks de extra handicap van de 50m- baan in Dordrecht, wisten de Schotejillers opnieuw persoonlijke records te zwem men. Op de 50m vrije slag presteerde Maarten Nieuwstraten prima met een tijd van 0.29.7. Mark Verwijs verbeterde op de 50m vrije slag zijn tijd naar 0.33.5 en Frank Zoeteweij zwom een dik p.r. in 0.32.3. Op de 200m wisselslag verbeterde Rianne Noordijk haar tijd naar 3.08.9 en zwom Willemijn Veltman op de lOOm vlinderslag een verrassend persoonlijk record in een tijd van 1.22.9. Dit bleek maar liefst 7 seconden sneller dan haar oude tijd. De Speedo-wedstrijdzwemmers zwom men in Vlaardingen verdienstelijke tijden. Zo mocht de 8-jarige Rhiana van Kempen starten op de 50m vlinderslag, waarop ze een p.r. van 0.50.3 realiseerde. Ted de Jager zwom zijn 50m vlinderslag in een tijd van 0.46.5, hetgeen ook een persoon lijk record inhield. Op de lOOm vlinderslag zwom Anja de Gelder naar een nieuw persoonlijk record in 1.39.4. Autobedrijf Jan van Dijk Onder het motto 'Ondernemend Ooitgensplaat' organiseert de On dernemersvereniging te Ooitgens plaat op zaterdag 4 april a.s. een presentatie- en demonstratiedag in het verenigingsgebouw 't Centrum, Van Weelstraat 10 te Ooitgensplaat. Op deze dag kunt u van 10.00 tot 16.00 uur kennis maken met de pro ducten en diensten die door de on dernemers van Ooitgensplaat gebo den worden. De toegang is gratis. De allerlaatste nieuwtjes zullen worden gepresenteerd en u wordt in staat gesteld daar door middel van proeven, bekijken, proberen etc. alles van te weten te komen. Ook zullen er uitgebreide demonstraties worden verzorgd van de nieuwste appara ten en producten op allerlei gebied, zoals bloemen en planten, naai- en lockmachi- nes, tuinmeubelen, bakkerijproducten, huidverzorging, elektrisch gereedschap, schilderwerk, koffiezetapparaten, zonwe ringen, reizen, dranken, onroerend goed, stukadoorswerk, drukwerk etc. Tijdens uw bezoek hebben de onderne mers diverse attenties voor u, zodat u zeker niet met lege handen naar huis zal gaan. Voor wie de spijker op de juiste manier op z'n kop weet te slaan is er een Work-mate van Black en Decker te win nen! Aan de kinderen is ook gedacht. Bij de stand van de Rabobank bestaat de moge lijkheid om de jeugdigen onder de bezoe kers te laten schminken. Als klap op de vuurpijl maakt u ook nog kans op een extra vcikantie, want door de gezamenlijke ondernemers wordt een reischeque t.w. van 500,- beschikbaar gesteld. Door het invullen en inleveren van een formuliertje wordt iedere bezoe ker de mogelijkheid gegeven z'n vakan tiebudget aan te vullen. De ondernemers van Ooitgensplaat ver wachten u op 4 april! Uitslagen 30 maart 1998 Schaken, groep 1: Deze avond werd de laatste ronde van de Rotterdamse schaakbond afgewerkt. De tegenstander was Beijerland 1Voor beide teams stond er weinig op het spel, zei het dat Ontspanning in een vreemde theoreti sche variant nog kon promoveren als nummer 2 van de groep. De uitslag was met 4-4 dan ook geheel in overeenstemming met de vredige sfeer. Persoonlijke uitslagen: bord 1J. Santifort, bord 2 W. T. Breen rem., bord 3 P. A. Der- rez O, bord 4 W. H. M. van Geelen rem., bord 5 A. C. Baas rem., bord 6 K. van der Wende rem., bord 7 W. J. Tanis 1 en bord 8 A. van Huizen 0. Huishoudelijk werd alleen de volgende partij gespeeld: F. L. Troost - M. Breenrem. Schaken, groep 2: K. de Ronde - R. A. L. Kickertrem. R. van der Wende - C. Wassenaar....! - O E. Derrez - W. van der Meijden1 - O E. van Lamoen - P. van der Noordt..l - O E. Santifort-P. SpeelmanO -1 Heb toch niet te doen met dien Rechtvaardige; want ik heb heden veel geleden in de droom om Zijnentwil. Mattheus 27 vs. 19 slot) Volgens de legendevorming uit de vroeg-christelijke tijd, moet de vrouw van Pilatus deze naam hebben gehad: Claudia Procla. In de Grieks Orthodoxe Kerk (o.a. Rusland) wordt zij vereerd als een 'heilige' en de grote Thomas van Aquino noemde haar de eerste heidense vrouw, die in de schaduw van het Kruis bekeerd is. En toch is zij slechts een randfiguur in het lijdensevangelie, veel minder opval lend dan haar man Pilatus, die Jezus heeft veroordeeld. Maar in die officiële terechtstelling is haar droom toch van eminent belang ge weest. Anders zou de Heilige Geest deze aantekening voor ons geloof niet be waard hebben! Natuurlijk is er door dit echtpaar binnens huis gesproken over het rechtsgeding rondom die voor Pilatus zo vreemde Jood Jezus, die zelfs Koning der Joden werd genoemd. Pilatus zit er danig mee en loopt finaal aan Hem vast. Kennelijk heeft Claudia de zorg van haar man en de deerniswekkende figuur van Jezus over genomen. En wordt Hij nu door louter nijd van het volk ter dood veroordeeld? Ze kan er niet meer van los komen. Speelt bij haar de positie van haar man als Romeins landvoogd een rol of is zij begaan met het lot van Jezus? Wij weten het niet. Wel weten we dat zij droomt en dat ge beurt in de vroege ochtend. Dat is vol gens psychologen specifiek het moment, waarop wij dromen van die dingen, die ons de vorige dag intens hebben bezig gehouden. Als ze wakker wordt hoort ze het gejoel en begrijpt onmiddellijk haar beangsti gende droom. Ze stuurt een bediende met een briefje naar haar man, die officieel op de Rechterstoel is gezeten om Jezus te oordelen. En op die brief staat haar droom: Heb toch niet te doen met dien Rechtvaardige (met andere woorden 'Veroordeel Hem niet'). Brandt uw vin gers toch niet, want u speelt met het vuur van de Romeinse (eerlijke) rechtspraak en dat zal u straks duur komen te staan. Een duidelijke waarschuwing aan het adres van Pilatus. Jezus is immers onschuldig. Een droom van 'Hoger hand'? Wat heeft Claudia eigenlijk gedroomd? Het staat er niet bij. De Zweedse schrijf ster Selma Lagerlöf laat in een van haar vertellingen het plein voor het rechthuis van Pilatus volstromen met kreupelen, lammen, blinden, melaatsen en zij roepen in koor: waar is Jezus om ons te genezen. En dan moet Claudia antwoorden, dat haar eigen man Hem ter dood heeft ver oordeeld. Ze schrikt wakker en slaapt toch weer in. In haar tweede droom is het plein weer vol gelopen, maar nu met hoe ren, tollenaars en misdadigers en deze roepen in bange nood: waar is Jezus, die onze zonden kan verzoenen. En Claudia moet opnieuw te kennen geven: Hij is weg, ter dood veroordeeld door mijn man. Wel is waar speculatief deze (menselijke) invulling van haar dromen, maar daarom niet minder aangrijpend. Mattheus vermeldt alleen waar het in haar droom op aankomt! Houdt toch je handen schoon en veroordeel Deze Rechtvaardige niet ter dood! Dat is haar duidelijk ge worden, iets dat Pilatus door haar ook heeft ontdekt? En daarom later zijn han den wast in onschuld. Maar juist daardoor bewijst hij een Onschuldige ter dood te hebben veroordeeld. Is de droom hier van God Zelf of van de duivel? Men zou het zich af kunnen vra gen. De duivel probeert immers juist in het rechtsgeding voor Pilatus Jezus vrij uit te laten gaan. Bar Abbas en Claudia zijn de zichtbare en hoorbare getuigen van zijn pogingen om het hogere 'oordeel' van God te ver storen. En als er dan sprake is van een 'bijbelse' droom dan was er vroeger altijd een droomuitlegger bij, zoals Jozef of Daniël om het raadselachtige droomge zicht te verklaren. Hier ontbreekt de 'goddelijke' uitlegger, hoewel Hij er vlakbij staat: Jezus de Chris tus. Maar Hij zwijgt in alle talen. Hij ant woordde Pilatus niet op enig woord en doet er Claudia zijn vrouw ook het zwij gen toe. Beiden hebben zich zeer verwonderd over Zijn gedrag. Jezus onder Gods oordeel heeft geen woord uit te brengen ter verontschuldi ging. Dat is toch ongewoon voor een 'schuldige'? Claudia en wij moeten haar droom dus zelf uitleggen. Met behulp van het Evan gelie, waarin ons het lijden zo duidelijk wordt geschilderd. Ik heb veel geleden in de droom om Zij nentwil, verklaart Claudia. Men kan - met het Kruisevangelie in hand en hart - hooguit zeggen, dat het een ondubbelzinnige droom is geweest. Want Claudia en wij moeten leren inzien en geloven, dat Hij, de Zaligmaker veel heeft geleden om onzentwil. Hij door God geoordeeld, opdat wij nimmer door Hem veroordeeld zouden worden; Hij gekruisigd en gedood, opdat wij door Hem en met Hem leven zullen. En dat nu is geen droom, maar bittere en heerlijke werkelijkheid, die ons verstand ver te boven gaat. Onze dromen zijn vaak bedrog, maar de ondubbelzinnige droom van Claudia is ons door de Heilige Geest overgeleverd om het schone geheim van Jezus recht vaardigheid te ontdekken. Heeft de 'heilige' Claudia dit wonder ge zien nadat haar man Pilatus later door de keizer verbannen werd naar een Grieks eiland voor misdadigers? We weten het niet. Voor ons is het van levensbelang te horen en te geloven, dat wij als onrechtvaardi- gen door Deze Rechtvaardige alléén be houden worden. En daar hebben we geen droom voor nodig. We kunnen het horen in die typi sche droom van Claudia en de verklaring daarvan lezen en geloven in het Woord van het Lijdensevangelie. De Heilige Geest roept ons daartoe. J.T.C. Na de dressuurwedstrijd schreven we dat alles nog mogelijk was en dat dres- suurmenners nog geen vaardigheids- of marathonmenners zijn. En dat is dan ook uitgekomen. Het zijn vriendschapelijke, onderlinge wedstrijdjes, die door het jurylid, de heer Dammis Baan geprezen worden voor de goede en gezellige sfeer. Dat wil niet zeg gen dat de deelnemers zich niet inzetten om zo goed mogelijk te rijden. Dit keer was de uitslag wel heel verrassend. Ber- nadette Yetgin-Prins ging met de eer strij ken. Zij heeft nog maar net haar mendiplo- ma gehaald en vroeg zich af of ze wel mee kon doen, want ze had nog niet zoveel ervaring. Zo blijkt: Gewoon meedoen voor de gezelligheid, dan kom je een heel eind. De heer Dammis Baan gaf voor de uitslag bekend werd nog wat tips en aanwijzingen, zodat het ook een leerzame avond werd. De prijzen werden weer ter beschikking gesteld door de heer Gerrit Smits van de manege Ouddorp en de uitslag was als volgt: 1. BemadetteYetgin Roortje O fout 109 sec. 2. Henk Jongste Jacky O fout 113 sec. 3. Willem Dam Molly O fout 135 sec. 4. Diet V. d. Velde Herodes 5 fout 103 sec. 5. Bas Rosmolen Elza 5 fout 114 sec. 6. Ad V. d. Berge Borita 5 fout 121 sec. 7. HelmaBreederveldKim 6 fout 142 sec. 8. Wiima Jongste Jacky 10 fout 102 sec. 9. André V. d. Berg Lars 10 fout 103 sec. 10. Kees Bastiaanse Gamburg lOfout 105 sec. Lydia van Voorthuyzen Jens 10 fout 105 sec. 11. Diet v.d. Velde Curly 10 fout 118 sec. 12. Janet v.d. Broek Savanah 10 fout 125 sec. 13. EllyRothuis Barea 10 fout 132 sec. 14. PlonievanEck Jesse 12 fout 144 sec. 15. Bart Jonkers Dee Jee 13 fout 146 sec. 16. JanW. Renema Jens 15 fout 105 sec. 17. Jaap van Eek Jesse 15 fout 126 sec. 18. Suzanne Valk Adriaan 20 fout 135 sec. 19. Jan V. Heukelen Eyse 24 fout 148 sec. 20. ElmaLuyten Maron 25 fout 103 sec. 21Kristel V. d. Heyden Naomi 25 fout 138 sec. 22. WilmadeBlok Eyse 30 fout 121 sec. 23. RienekeNeleman Naomi 30 fout 122 sec. 24. Lobke Blokland Elza 35 fout 121 sec. 25. Elco Bergwerf! Marlies 72 fout 205 sec. Helaas werd Irma Sinke gediskwalifi ceerd, ze had een foutloze proef, dus hele maal niet slecht gereden, maar ze was ver geten door het startpoortje te rijden. Bij de tweesparmen was de uitslag als volgt: 1. EIco Bergwerf Marlies en Kim 20 fout 115 sec. 2. Hans Kraayeveld Lars en Nozem 20 fout 124 sec. De 'Oost Europa Werkgroep' Middelhar- nis houdt D.V. 4 april a.s. weer een inza meling van allerlei goederen, zoals da mes, heren, kinder- en babykleding, bed den, dekens enz. Tevens willen wij alle gevers en geefsters héél hartelijk bedan ken dat we de vorige inzameling zoveel wol mochten ontvangen. Het was gewel dig, er kunnen weer vele dekens van ge breid worden. Nogmaals bedankt. De inzameling vindt als vanouds weer plaats bij Dijkers en Pijl, het voormalig koelhuis aan de Kon. Julianaweg te Mid- delhamis, van 9.30 tot 11.30 uur. Mocht u om een of andere reden het zelf niet kunnen brengen, neem dan gerust kontakt op met tel.nr. 486377. Na een af spraak met u gemaakt te hebben worden de spullen opgehaald. U kan en mag ons ook financieel steunen door uw gift over te maken op Rabo- banknr. 34.20.07.408 t.n.v. Oost Europa Werkgroep 'Middelhamis'. Graag tot ziens! 3. Helma Breederveld Marlies en Kim 20 fout 126 sec. Het volgende onderdeel, de Marathon Ringsteken zal op zaterdag 11 april verre den worden. Degene die zich hiervoor nog willen inschrijven, kunnen dit nog doen bij mevr. M. Rosmolen, tel. (0187) 601961. K. Norel -5- „Ik denk vandaag", zei hij, de andere kant opkijkend en meteen opstaand om verdere vragen te ontgaan, want dan zou hij zijn ongerustheid misschien toch ver raden. „Je bent toch niet bang dat we verkeerd gekoerst zijn?" vorste zij. „Welnee, welnee...", ontkende hij, ver rast dat zij kon raden wat hem schortte. „We hebben immers kaarten en een goed kompas". „Juist", zei zij, „en een goede schipper ook. Ik weet het nog van mijn vader; die was ook dikwijls ongerust als het wat lang duurde eer hij land in het zicht kreeg. Dan twijfelde hij of hij wel goed ge koerst had. Maar het kwam altijd best terecht en ik denk dat het met jou ook we! zo wezen zal". Hij lachte flauwtjes en toch dankbaar. Riek was een best wijf. Net als ze onlangs bij de Friese eilan den hem opgemonterd en geholpen had toen zij er wat lastig tussen zaten, moedigde ze hem nu aan, zonder te praten over de bezwaren die ze tegen deze geopperd had, en waarin ze nu gelijk kreeg. „Vóór de avond hebben we Flamborough ge peild", durfde hij zeggen, nadat zij hem zijn zelf vertrouwen had temggegeven. En het was zo. Die middag, terwijl ze een lange slag naar het Westen maakten, ontdekten ze in de grauwe lucht een flauwe streep, waarvan Johannes eerst dacht dat het de bovenrand was van een wol- kenbank, die op de kim lag. Maar doorzeilend werd de streep scherper. Johannes haalde de zeilaanwij- zingen voor de Engelse Oostkust voor de dag en zocht het silhouet van Flamborough Head. Het klopte met de lijnen, die ze in de nevel zagen. Dit was de kaap. De oversteek over de Noordzee was volbracht. Ze konden nu langs de Engelse kust opwerken naar het Noorden. Op de vijfde dag na hun vertrek uit Terneuzen kwamen ze in Newcastle en tegen het vallen van de avond lagen ze vast. Jaap rolde in zijn natte plunje in zijn kooi, niet eens in staat zijn kleren uit te trek ken. De kinderen, eindelijk beter na dagen zeeziek te, sliepen ook, en Riek ging eveneens liggen, niet meer in staat te zitten of te staan. Johannes wankel de van moeheid, maar hij moest de ambtenaren te woord staan, die aan boord stapten, en die waren lastig. Ze moesten de monsterrol zien; alle tabak, suiker en sigaren moesten voor de dag komen, om achter zegel te worden weggeborgen. Behalve een politieman en een kommies was er een dokter, die de opvarenden wilde zien en onderzoe ken. Johannes probeerde Jaap uit zijn kooi te roe pen, maar nadat hij vijf etmalen in het spier geweest was, sliep die als een os en hoorde niets. Daarna tilde Johannes Hiddo uit zijn krib; het ke reltje sliep door op vaders knie. En toen begreep de dokter, dat volk, dat zó vast sliep, niet ziek kon zijn, en gaf hij zonder verder onderzoek het certifi caat van gezondheid af. De Engelsen gingen weg. Voordat zij de loopplank over waren, lag ook Jo; hannes in zijn kooi en zodra zijn oor het kussen raakte, sliep hij. De volgende dag was het Zondag. Voor elf uur was er geen leven op de kof. Na het opstaan schilden de schipper en zijn knecht de aardappelen, terwijl Riek vlees braadde en groenten en pudding gereed maakte. Na zoveel dagen van behelpen met oud brood en scheepsbeschuit moest het vandaag een feestmaal worden. Toen dat maal op tafel kwam, aten ze allen kostelijk, In de namiddag kropen ze alweer te kooi. Het werd een dag van rusten en van eten om de in beide opzichten geleden schade in te halen. En dit gelukte best. 's Maandagsmorgens waren Johannes en zijn knecht weer fris en fit en pakten zij fiks aan bij het kalefateren van de beschadigingen, die het schip tijdens de ruwe reis had opgelopen, terwijl de kinderen, eindelijk ver lost uit de benauwde roef, als jonge geitjes op de kade spronge|i. Alleen Riek was nog niet de oude. Haar uitzicht was wat vaal; ze had kringen onder de ogen en zij voelde zich erg moe. Die middag ging Johannes er op uit om nieuwe vracht te zoeken. Het gesprek met de cargadoors was lastig, daar hij géén Engels en zij slechts Engels kenden, maar met gebaren kon je veel be duiden en hij leerde ook al gauw enkele woorden. Hij vroeg om vracht voor Holland, maar die was er niet. Hij beduidde dat hij ook wel naar Duitsland, België of Frankrijk wilde varen, doch ook daarvoor had men niets. Een cargadoor noemde echter Lon den en Johannes vroeg „How much?" en wreef daarbij zijn duim langs de wijsvinger alsof hij geld uittelde. De bevrachte schreef drie groepjes cijfers op een stuk papier, waarvan Joharmes de betekenis niet begreep, maar toen de ander boven het eerste groepje een gouden souvereign had gelegd en boven het tweede een zilveren shilling en boven het derde cijfergroepje een koperen permy, snapte hij het wel. Hij rekende uit hoeveel de vracht in Nederlands geld was; het bleek een zeer royale prijs. Johannes liet dat echter niet blijken en tracht te er nog wat bij te krijgen. Toen die poging faalde, accepteerde hij het bod met een gezicht alsof hij aan de Engelsman een grote dienst bewees, maar weer aan boord vertelde hij vol trots aan Riek, wat voor een mooie vracht hij had gekregen: best geld en varen onder de kust. Het viel hem mee dat zij het niet erg scheen te vinden, voorshands in Enge land te moeten blijven. Op de reis van Newcastle naar de Theems was het heel ander weer dan tijdens de oversteek over de Noordzee. De stormen waren uitgewoed. De eerste dag na het uitvaren werden ze zachtjes voortgedre ven door een flauw koeltje uit het Noorden, een behoud makend van twee of drie mijl in het uur, maar daarna werd het blak en dreven ze met slappe zeilen op een oliegladde zee. Bij eb zette de stroom hen wat vooruit, doch bij vloed schoten ze niets op en soms moesten ze het anker laten vallen, opdat zij niet verlijerden. De trage vaart brandde Johaimes in. De cargadoor in Newcastle had hem verteld dat er in Londen ook weer vracht was, mits hij er tijdig aankwam. Hij vreesde nu dat hij te laat zou komen en er naast zou grijpen. Voor Riek en de kinderen was het echter bij dit stille en uitzonderlijk zachte najaar;;weer plezie riger dan tijdens de storm op de uitreis. De jeugd speelde op het dek: de kleuter reed er op zijn hob belpaard; de zuigeling lag er in de wieg, die Johan nes uit de roef naar boven had gedragen. En door de frisse zeelucht kwam Riek snel weer op krach ten. Ze deed de was en hing het schone goed aan lange lijnen tussen roef en mast. Toen ze klaar was, vlagde de schuit met hemden van rood en onder broeken van blauw baai. De reis schoot echter zeer slecht op. Met grimmige ogen keek Johannes naar de stoomboten, die een ijle voor in het gladde water sneden. Ze doemden op aan de Noorderkim en verdwenen aan de Zui- der. Zij schoten sneller op naarmate het stiller was, terwijl hij niets vorderde. Zij snoepten hem de vracht af. Scholten had wel gelijk gehad toen hij zei dat zeilscheepjes niet tegen stoomboten op kon den, nu nog veel minder dan dertig jaar geleden. Hij hield het ooit op zee, tenzij hij een motor in zijn schuit kreeg. Na een week waren ze eindelijk voor de Theems- mond en wie weet hoelang ze nog op de rivier gesukkeld hadden, als er geen sleepboot was geweest, die hen en nog een paar zeilschepen de Theems op had getrokken. (wordt vervolgd) is het blad voor uw OFFICIEEL DEALER Brielle Slagveld 19 Tel. (0181)413777 Spijkenisse Kelvinweg 13 Tel. (0181)624900 Honda-dealer voor de Z-Hollandse eilanden

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 3