EIIIVI1DEI1-I1IEUW5 Orgel reis Kampeerwinkel breidt uit In Ouddorp lunchroom Zandwich geopend Dames 1 en Heren 1 Intermezzo goed gespeeld! Komende zaterdag in Culinaire avond Uitslag zoutwaterwedstrijd VERVOLGVERHAAL Vrouwvolk aan boord 2e Blad DINSDAG 31 MAART 1998 No. 6692 Op D.V. 18 april heeft de Vereniging van Or gelvrienden weer een fantastisch orgelreis op het programma. We zul len deze dag twee orgels in verschillen de steden met een bezoek vereren. Het betreft het orgel in de Waalse kerk te Leiden en vervolgens het beroemde Müllerorgel in de St. Bavokerk te Haar lem. Ook wordt deze dag een pedaalclavichord onder de aandacht gebracht. Tenslotte zullen we de dag, zoals we ge wend zijn, besluiten met een bezoek in een restaurant om daar gezamenlijk met elkaar een culinaire stop te houden. Voor de middag is het de bedoeling dat zelf een lunchpakket wordt meegenomen. De reis wordt met een touringcar gemaakt, zodat de gezellige sfeer al vanaf het ver trek gewaarborgd is! Voor de goede orde en om er van over tuigd te raken dat de te bezoeken orgels de moeite waard zijn zullen we de orgels nader toelichten. Het Müller-orgel in DE St. Bavokerk te Haarlem Dit orgel werd gebouwd in 1738 door Christian Muller die leefde van 1690 tot 1769. Het oude hoofdorgel van de grote kathedraal, dat al bijna 300 jaar aan de noordelijke koorwand hing, was onbruik baar geworden. Als nieuwe plaats koos men de westmuur waar eertijds een groot handgeschilderd raam was. De bouwer Chr. Muller heeft 3,5 jaar over de bouw van het orgel gedaan en had daarbij hulp van minstens 6 knechten (waaronder meesterknecht Johann Hein- rich Hartman Batz). Men ontving voor het orgel zonder opstand, kas en ornamentiek de som van 21.700,-. De totale bouw kosten bedroegen 59.000,-. De kas werd vervaardigd door stadsbouwmeester Hen drik de Werf. Op 14 september 1738 is het orgel tijdens een plechtige eredienst in ge bruik genomen. Het zal duidelijk zijn dat het hier een werkelijk schitterend orgel betreft met een uitzonderlijk fraai en geproportioneerd front dat kan worden In Ouddorp is de caravan en kampeer winkel gevestigd van Hameeteman Re creatie. Vier jaar geleden is het bedrijf overgenomen door Stefan Hameete man. Sinds de overname is er veel ver anderd. Voor de overname richtte het bedrijf zich voornamelijk op de ver koop van toer- en stacaravans. De laatste jaren is er veel aandacht be steed aan de kampeerwinkel. Deze is ge groeid van een hoekje met accessoires naar een winkel met een oppervlakte van 750 m^, waar alle mogelijke artikelen op kampeergebied worden aangeboden. Onlangs is de laatste uitbreiding afgerond; een verdieping van 180 m^ waar voorten ten, luifels en trekkerstenten staan uitge stald. Door deze uitbreiding kwam er ruimte vrij voor het opzetten van Alpenk- reuzer vouwwagens. Het revolutionaire opzetsysteem van het nieuwste model kan door de bezoekers zelf worden uitgetest. In de showroom is een gezellige koffie- comer ingericht waar altijd een gratis bakje koffie of thee klaarstaat. En voor de kinderen is er een speciale caravan inge richt met speelgoed. Natuurlijk blijven de caravans een belang rijk onderdeel van het bedrijf. Meer dan honderd caravans worden aangeboden op het 4500 m^ grote showterrein. „Wij richten ons met dit bedrijf op een breed publiek. Van trekkerstent tot staca ravan", vertelt de heer Hameeteman. „Voor alles op kampeergebied kunt u bij ons terecht. Dat betekent dat mijn mede werkers zich constant moeten inleven in de behoefte van onze klanten. Dat gaat niet vanzelf, dus zorgen we ervoor dat we door constante scholing en trainingen, goed op de hoogte zijn, en de kwaliteit op een hoog nivo kunnen houden". Sinds 1997 bezit Hameeteman Recreatie het certificaat 'Erkend schadeherstelbe- drijf' van de Bovag en regelt de gehele schade-afhandeling van alle merken sta- en tourcaravans. U vindt Hameeteman Recreatie 500 m voorbij de VVV in Ouddorp. beschouwd als een triomf van architectuur en sculptuur. Van vloer tot gewelf meet het geheel 29 meter en toont het orgel on danks deze afmetingen rijzig en elegant in de indrukwekkende ruimte. Aardig om te weten is ook dat het orgel in 1740 en 1750 bezocht is geweest op door reis door G. F. Handel en in 1766 door de toen 10-jarige W. A. Mozart. Zoals de meeste monumentale orgels onderging ook dit instrument in de loop der tijden de nodige wijzigingen. Maar in 1961 werden de aangebrachte wijzigingen na Chr. Muller weer teniet ge daan en werden er stemmen naar de smaak van deze tijd aan toegevoegd en telt het orgel nu 62 stemmen. Het Steevens/Assendelft- orgel in de Waalse kerk te Leiden Dit orgel, hoewel aanmerkelijk kleiner van formaat en dispositie, verdient ook zeker de aandacht om te beluisteren en te bespelen en staat in de kerk die dateert van 1819. Het orgel werd in 1746 gebouwd en was toen bestemd voor de toenmalige vrouwenkerk. De bouwer, Gerard Stee- vens, oogstte weinig succes met zijn nieu we orgel want het werd afgekeurd. De keuringscommissie sprak er een vernieti gend oordeel over uit. Op grond daarvan werd besloten tot verbouwing en tevens uitbreiding van het orgel. Deze uitbrei ding werd opgedragen aan P. Assendelft. Deze vergrootte het bestaande geheel tot een orgel met 18 stemmen. Het werd uit gebreid met een tweede klavier en ook dit orgel ontkwam niet aan veranderingen die werden aangebracht in zijn bestaan. Nadat het in 1819 is verplaatst naar de nieuwe kerk werd op het bovenwerk een Vox Humana toegevoegd. Onderhouds- en intonatiewijzigingen, aanpassingen aan de dispositie vonden plaats. Echter Flen- trop Orgelbouw restaureerde het orgel in 1879 terug naar de toestand van 1750. De oorspronkelijke Steevens/Assendelft dis positie werd hersteld. Het pedaalclavichord Dit instrument bevindt zich in de Waalse kerk. Het clavichord brengt een zachte klank voort door middel van metalen plaatjes aan de binnenkant van de uitein den der toetsen die snaren aanslaan. Het volume kan afhankelijk van de aan- slagsterkte gedoseerd worden. Door de intieme klank leent dit instrument zich prima voor de huiskamer. Het werd in de 18e eeuw veelal gebruikt als studie-in strument. Ook J. S. Bach had een soortge lijk instrument in zijn bezit, ook dit instru ment zal op deze dag bespeeld worden. Het zal duidelijk zijn na het lezen van bovenstaande dat deze dag geen moment te lang zal blijken te zijn. Een iedere geïn teresseerde heten wij daarom hartelijk welkom! Vertrektijden bus: Stellendam, bushalte7.45 uur Middelhamis, carpoolplaats8.00 uur Oude Tonge, bushalte8.15 uur Ooltgensplaat, bushalte8.25 uur Opgeven tot 11 april bij: Paul Kieviet, tel. (0187) 486319; of André van der Beek, tel. (0187) 484705 Christelijk Jongeren- café Js l^u"' Js ni^ "og opge- ven bij Hans het Lam, tel. 601516. De kosten zijn 5,-. Hiervan gaat de helft naar een goed doel. We hopen jou ook te zien. 4/4,19.30 uur, Kaai 2, Dirksland Grootvader Arensman verricht de opening, op de vingers gezien door Jacolien en Pieter en moeder en vader Wellicht weet u nog dat op de Westdijk in Middelharnis brood- en banketbakkerij Arensman gevestigd is geweest en dat dat bakkerspaar twee fraaie dochters had, een donkere en een blonde...? Die dochters hebben ze nog. Toen vader en moeder Arensman 27 jaar geleden stopten heb ben ze nog op Ouddorp rondgekeken naar een geschikte woning, maar ze zijn, ook omwille van de kinderen, toch maar in Mid delhamis gebleven, maar de beide dochters zijn N.Blater - door hun huwelijk - zelf wél naar Ouddorp gegaan, verknocht als ze waren aan alle, vooral zomerse geneugten, die dat dorp biedt. Rotterdammer Piet van Katwijk bracht van jongsaf alle vakan ties in Ouddorp door en zo is 't gekomen dat'ie de donkere Arensmandochter Dineke ontmoette. Een dochter, Jacolien, en een zoon, Pieter, werden hen geboren en ook Pieter en Jacolien houden aan Ouddorp vast; samen zijn ze, op Boompjes 23, een lunchroom begonnen. Woensdagmiddag werd die geopend door grootvader Arensman die met een bakkersmes een stokbrood doorsneed. De lunchroom is mooi, maar de naam is ook zo origineel, op een nachtelijk uur door moeder Dineke bedacht, Zandwich, in plaats van Sandwich, zoals het Engelse woord voor twee plakjes brood met knapperig fris beleg daartussen, geschreven dient te wor den. Zandwich is er de Ouddorpse variant van. Uitslag zoutwaterwedstrijd van de 'Vis- cromte' gehouden op zaterdag 28 maart 1998. Er waren 35 deelnemers. 1. A. Koole136 cm. 2. J. van Lenten135 cm. 3. H. van Heukelen127 cm. 4. C. Westdijk119 cm. 5. H. Maan116 cm. 6. A. Schaaf91 cm. 7. Van Eek69 cm. 8. W. Melissant65 cm. 9. J. Landman63 cm. 10. C. Jordaan60 cm. 11. T. Pijl59 cm. 12. J. Lugtenburg59 cm. 13. J. Smit36 cm. 14. J. van Broekhoven33 cm. 15. N. Bazen32 cm. De volgende is een zoetwaterwedstrijd op 11 april. Inschrijven in de kantine van 8.30 tot 9.00 uur. Vissen in het Voomse kanaal van 10.00 tot 14.00 uur. Dam- en Schaakver. 'Dirksland' Uitslagen van 23 maart Dammen, afdeling 1: C. van Welie - C. van Prooijen1 - 1 G. Smits - L Stolk1 - 1 Afdeling 2: W. Nieuwland - A. LosO - 3 H. de Munck - M. Poortvliet3 - O C. v. d. Kroon-K. de Jong1 - 1 W. Stolk - J. V. d. Groef3 - O Schaken: J. de Jong - H. ZorgeO - 1 J. Trommel - D. WolfertO - 1 W. Zorge - W. KnöpsO - 1 ROTTERDAM - Dames 1 van In termezzo is goed van start gegaan in de voor haar zo belangrijke slotfase van het volleybalseizoen 1997-1998. De laatste tijd werd niet zo goed meer gepresteerd en het degradatie spook kwam om de hoek kijken. Nu spelen de dames niet meer tegen toppers en hebben ze de mogelijk heid om het heft in eigen hand te ne men. Jongstleden donderdag tegen Alexandria'66 in Rotterdam wist In termezzo met 1-3 te winnen en zo doende een basis te leggen voor pro longatie van deelname in de eerste klasse. Het gevoel was goed, de overwinning smaakte naar meer aldus de dames van Intermezzo. En het moet gezegd worden. Intermezzo speelde een puike partij vol leybal tegen de middenmoter uit Rotter dam. De eerste set was nog voor de thuis ploeg, maar de volgende sets bracht een steeds beter wordend Intermezzo. De pass liep lekker, lange railey's die vaak in Flakkees voordeel beslist werden. De zwakke plek van Alexandria werd goed benut middels een regelmatig terugkerende prikbal in het midden. De tweede set was spannend en eindigde dan ook in 14-16. In de derde set verbeterde Intermezzao haar spel. Een goede verdediging is de basis voor een sterke aanval, en het team TRAMWEG 33 ÖUDE TONGE van coach Jaap Kransse bewees dit gege ven goed. In de vierde set kwam de afre kening, harde aanvallen bepaalden het spelbeeld, al snel stond er 0-11 op het tel- bord. Uiteindelijk werd het 4-15. De meegereisde supporters (dames 2) hadden zich niet voor niets laten horen. Zelf benaderden ze de overwinning van dames 1 positief en wonnen ook hun wed strijd tegen Alexandria 2. Heren 1zo goed als zeker gedegradeerd, had een opleving in Dordrecht tegen Eks- palvo 5. In een attractieve wedstrijd werd met 2-2 gelijk gespeeld, ondanks een vrij incompleet team met 3 geblesseerden (Cornells Robijn en Jaap Kransse knie klachten en Johan Vogelaar (rugklachten) aangevuld met jongens A speler Mark V. d. Weijden. De junior liet in zijn spel zien niet onder te doen voor de rest van het team. Overige uitslagen: Rowido 1 - Meisjes C1 - 3 Rivo 1 - Meisjes AO - 3 Rowido 1 - Meisjes B3 - O Rijnmond 1 - Jongens B3 - O Avital'90 1 - Dames 32 - 2 De Kriekel 1 - Heren 20 - 3 Rowido 1 -Jongens A3 - 1 K.Nofel Eindelijk profiteerde hij van zijn zee- brief. Onderweg drong het zich echter aan hem op dat Riek zou vragen hoe hij er bij kwam deze reis te ondernemen, nadat hij de reis van Amsterdam naar Schotland afgewezen had. Gent-Newcastle was even ver over dezelfde zee. Bovendien zaten ze al vrij diep in de herfst en had je grote kans op storm. Hij vond het 't beste een opgewekt gezicht te zetten en haar te laten merken dat hij een hoge vracht bedongen had. Daarvoor was Riek toch ook niet ongevoelig. „Eindelijk een goeie vracht, vrouw", zei hij, de roef instappend. „Waarheen?" vroeg Riek nieuwsgierig. „We maken zoveel per ton", ging Johannes door, alsof hij haar vraag niet had gehoord. Doch bij het horen van de hoge prijs herhaalde zij haar vraag naar de bestemming des te dringender, en toen ze hij dat ze naar Newcastle gingen. „Dat is Noord-Engeland, hè?" „Ja", zei hij luchtig. „Je hebt het wel bij het rechte eind gehad toen je zei dat, wanneer we eenmaal buiten voeren, het wel niet zou blijven bij reisjes naar Bremen en Hamburg". Zij knikte ernstig. Ze had dit zien aankomen. „Maar moest je nu dadelijk zo'n verre reis aanne men en dan in deze tijd van het jaar?" „Er was geen andere vracht en we moeten toch eten", antwoordde hij min of meer verstoord. Zij fronste haar voorhoofd. „Zouden we geen eten hebben gehad, wanneer je deze reis had afgewim peld? We hebben op het W#ad en bij de binnen vaart toch ook altijd ons brood gehad?" „'t Was armoedzaaien", smaalde hij. „Zo kwam je nooit vooruit". Riek liet de kous, waaraan ze breide, zakken. Ze slikte een paar keer. Tot nu toe had ze nooit ge zegd wat haar al lang op het hart gewogen had, maar werd het niet noodzakelijk? Ze wilde het voorzichtig zeggen. „Jaag jij er niet te hard naar om vooruit te komen?" vroeg ze ernstig. Hij was onmiddellijk geprikkeld. „Als ik vooruit wil, is dat ook om jou, om jou en de kinderen. Het valt me tegen dat jij me dwars zit als ik voor ons allemaal het beste zoek". „Zit ik jou dwars, Johannes?" vroeg ze met een licht verwijt. Hij gaf geen antwoord, maar liep met iets te zware stappen het trapje op en klapte iets te hard het deurtje van de roef dicht. Driftig riep hij Jaap uit het vooronder en toen de knecht niet snel kwam, ging hij foeteren. Ze moesten verhalen naar een andere kaai voor het laden van het schroot. In de roef zat Riek met de handen werkeloos in haar schoot. De brokken ijzer vielen dreunend in het ruim en het stoof geducht. De kinderen konden niet aan het dek verkeren, zoveel roest viel bladderend van het oude ijzer en zoveel stof woei van de droge kade op het schip. De helderwit geverfde roef werd grauw met bruine vlekken, en het stof drong zelfs naar binnen, ofschoon Riek alles stijf gesloten hield. Er lag een grauw laagje, niet slechts in de vensterbanken, maar ook op de tafel, op het schoorsteenmanteltje en op de witte ballon van de petroleumlamp. Maar het was niet dat stof, dat Riek verdrietig maakte: Een schippersvrouw was aan die dingen wel gewend. Zij had verdriet omdat haar man geprikkeld was, en het meest omdat zij deze stem ming had gewekt. Zij had niet moeten klagen over deze zeereis en ze had niet moeten zeggen dat hij naar geld joeg. Het was toch goed dat hij vooruit wou komen en dat hij alles aangreep om haar en de kinderen van het nodige te voorzien. Toen zij haar man en Jaap, die op het achterdek gescheurde zeilen repareerden, waarbij Johannes tegelijk een wakend oog hield op de bootwerkers, in de roef riep voor een bakje koffie, gaf zij er Groninger kruidkoek bij, een tractatie, anders alleen voor de zondag. En toen ze 's avonds samen waren, vroeg zij Johannes of hij haar wou verge ven dat ze die morgen niet hartelijk tegen hem ge weest was. „O, natuurlijk, dat is al lang weer over en voorbij", zei hij daarop. Maar helemaal spontaan klonk het toch niet. Toen ze in Temeuzen kwamen, nadat ze met paar den door het kanaal waren gesleept, stond er een Noordwestenwind pal op de havenmond. In vroe ger tijden zouden ze hebben moeten wachten op een goede wind om de Schelde uit te zeilen, maar thans profiteerden ook zeilschepen van de stoom. Een sleepboot bracht de kof tegelijk met een paar schoeners in het ruime sop, en daarna konden ze opkloppen naar het Noorden. Er stond een harde wind, de zee was knobbelig en zij ondervonden dat ijzer een slechte lading is bij ruwe zee. Het schip gedroeg zich als een poppetje met lood, dat altijd duikelt en heel gemakkelijk overzij gaat, al staat het dadelijk weer rechtop. Riek had het 't moeilijkst op het slingerende schip. De kinderen konden de roef niet uit, omdat de rol lers over de luiken liepen, en in het warme roefje, waar alles potdicht moest zijn, werden ze zeeziek. De een bracht de ander aan het braken en Riek kon de vuile boel ternauwernood zo snel opruimen. Grauw van ellende hingen ze op de bank en in hun kribjes en Riek zelf had ook moeite om op de been te blijven in de benauwde roef. Soms moest ze even gaan zitten en achterover leunen tegen het beschot met de ogen dicht, anders zou zij ook gaan overgeven. Doch weldra dreef de plicht haar weer voort. De mannen moesten bij hun zware werk in koude en nattigheid op tijd een kop hete thee of koffie hebben en zij moest eten koken, hoe moei lijk het ook viel de pannen op het vuur te houden. Na twee etmalen van slingeren en laveren had Riek de holle wangen en blauwe kringen onder de ogen en Jaap kon op zijn benen niet meer staan van moeheid, nadat hij met de schipper dag en nacht zonder onderbreken in touw was geweest, telkens door het water overspoeld en daardoor koud tot in het merg. Johannes' sterke lichaam verdroeg de ontbering vrij gemakkelijk, maar op de derde dag werd hij gekweld door onrust. Hij had zijn koers op Flam- borough Head gezet en hij meende dat hij, of schoon laverend, behoorlijk koers gehouden had. Doch de kaap kwam niet in het zicht ofschoon hij volgens zijn bestek al lang op land moest zitten. Hij vertelde Riek zijn onrust niet. Die had waarlijk al genoeg te stellen met de zieke kinderen, maar de twijfel kwelde hem steeds meer. Het was de eerste keer dat hij ver uit de kust voer en hij kende de nukken van de Noordzee nog niet. Best mogelijk dat hij te weinig rekening gehouden had met de drift en dus te noordelijk was verzeild. Wie weet of hij zelfs Schotland niet voorbij ging lopen. Hij wijzigde zijn koers in West, doch bleef zeer twij- felmoedig. Toen hij een ogenblik beneden was om een kop koffie te drinken en zijn verkleumde leden wat te warmen, zat hij verweven bij het kacheltje en ver gat te drinken. Riek vroeg of hem wat scheelde. „Een beetje moe, dat is alles", was zijn antwoord en hij deed een poging opgewekt te zijn. „Wanneer lopen we de Engelse kust aan?" (wordt vervolgd) TELEFOON (0187) 64 18 42 Fax 64 35 95

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 3