MAURITS-MUSICI GEVEN GROOT CONCERT Raad Dirksland laat mogelijkheden tot centrumontwikkeling analyseren Janet Tanis en Eric v. d. Nieuwendijk prolongeren titel Geslaagde boomfeestdag in Oostflakkee EJIanden-NJeuws: Winnaars Rode Kruis- ledenactie Aan het eind van de rit afscheid van twee leden van de raad REUMAFONDS Oud papier-aktie Dirksland Bijna ongeslagen kampioen speelt zaterdag in Staver! een krant die G-E-L-E-Z-E-N wordt!! Biz. 2 EILANDEN-NIELWS DINSDAG 31 MAART 1998 Met twee koren, harp en jongenssopraan Twee Mauritskoren, de jongensso praan Arno Klem, de harpiste Lenie de Mey, zangeres Liesbeth Franken, violiste Annette Kik en diverse andere solisten zijn de medewerkers aan een groot kerkconcert dat ge houden zal worden op vrijdagavond 3 april in de Nederlands Hervorm de kerk van Oude Tonge. Het pro gramma staat mede in het teken van Passie en Pasen. Het doel van deze avond is tweeledig, het musiceren door een groot aantal jonge con certgevers en tegelijkertijd het bij eenbrengen van geld om een koor- reis van het bovenbouwkoor naar Roemenië te kunnen bekostigen. Het concert vormt een onderdeel van een aantal activiteiten waarop de leden van het koor op muzikale wijze geld sparen voor hun reis naar Roemenië. Een van de twee Mauritskoren, het boven bouwkoor Nuove Primavera hoopt in de week van Pinksteren een reis te maken naar het westelijk deel van Roemenië. In dat deel van het land wonen relatief grote groepen Hongaars-sprckende gerefor meerde christenen. Vele jaren van onder drukking door het communisme hebben niet kunnen verhinderen dat een eeuwen oude calvinistische cultuur in Hongarije en Roemenië is blijven bestaan. Er is zelfs sprake van een opleving van deze cultuur. Van oudsher gereformeerde scholen wor den, na een periode van staatsscholen, opnieuw opgericht. Een van deze scholen bevindt zich in de stad Oradea, een school waarmee de Chr. Scholengemeenschap Prins Maurits uit Middelhamis nauwe banden hoopt aan te knopen. Tijdens de reis naar Roemenië zuilen de leerlingen deze, maar ook ande re scholen en kerken te bezoeken en diver se malen optreden. Momenteel is het koor bezig aan de voorbereidingen van het con certprogramma. Tijdens het concert in Oude Tonge zal al iets van het repertoire te horen zijn, waaronder een aantal wer ken in de Hongaarse taal. Ook het koor van de onderbouw, het Prins Mauritskoor, werkt mee aan dit concert. Dit koor mag zich eveneens gelukkig prij zen met een mooie koorklank en het bezit van een aantal zangsolisten met fraaie stemmen. Begeleid door instrumenten zal dit koor een aantal geestelijke liederen zingen, die te maken hebben met de tijd rondom het Paasfeest. Speciale gast tijdens dit concert is de beroeps-harpiste Lenie de Mey. Toen zij hoorde van dit initiatief bood zij aan om pro deo mee te werken aan dit concert. Samen met zangeres en lerares Frans Lies beth Franken zal zij een cyclus van vier bijzondere liederen uitvoeren die Jurriaan Andriessen componeerde op teksten van de bekende dichter Jacobus Revius. Als solowerk zal de harpiste enige delen uit een Suite van Bach vertolken. Een ander hoogtepunt van deze avond zal zijn het optreden van brugklasleerling Arno Klem. Arno is een jongenssopraan. Tijdens eerdere concerten, o.a. de Christ mas Carols Ceremony in Zierikzee, heeft hij blijk gegeven een prachtige stem te hebben. Arno Klem voert van J.S. Bach twee liederen uit, waaronder het beroem de Bist du bei mir. Verder werken aan dit concert mee de blokfluitiste Marieke Koppelaar, met lied variaties van J.J. van Eyck, Liesbeth Tanis en Bastiana Voogd met een Geistliches Konzert van Heinrich Schütz ,de organis ten Joost de Nooijer en Pieter Verhage met o.a. koraalvoorspelen van Bach en oud- leerlinge Annette Kik uit Bruinisse. Deze violiste vertolkt het beroemde Air van Bach. Het bovenbouwkoor dat de concertreis gaat maken, zal ook enige liederen in het Hongaars ten gehore brengen. Het concert wordt beëindigd door zowel het boven bouw als het onderbouwkoor. Het geza menlijke koor van honderdveertig leden zingt onder leiding van dirigent Mar van der Veer het lied 'Er is een Verlosser' in drie talen: Nederlands, Hongaars en Engels. De kerkvoogdij van de Nederlandse Her vormde gemeente in Oude Tonge stelt voor dit bijzondere doel het kerkgebouw gratis ter beschikking. De toegangsprijs voor dit concert komt geheel tot voordeel van de reis naar Roemenië. Aan de uitgang is er de mogelijkheid van een vrijwillige gift aan de opbouw van gereformeerde scholen in Roemenië. De aanvang van het concert is 19.30 uur. Afgelopen zaterdag vond in het sfeer volle zwemcomplex 't Zuiderdiep te Stellendam de jaarlijkse strijd weer plaats om het winterkampioenschap van zwemdub De Stelle. Om de series extra spannend te maken werden alle leden naar snelheid ingedeeld (onge acht de leeftijd), hetgeen het werk van de scheidsrechter er niet gemakkelijk op maakte! Voor het klassement werd er echter wel naar leeftijds-categorieën gekeken. Bij de meisjes onder de 8 jaar mengde Wendy Kriek zich nog niet in de strijd, maar op de vrijeslag sloeg ze keihard toe. Toen ze ook nog eens de rugcrawl won, mocht ze zich gelijk winterkampioene noemen. Daan v. d. Wende leek het ge makkelijk te krijgen, maar op de laatste afstand (rugcrawl) kwam Don Schavema- ker sterk terug. Het gat bleek echter te groot te zijn geworden, zodat het kam pioenschap naar Daan v. d. Wende ging. Karola Hameeteman startte goed met winst op de schoolslag (onder 10 jaar), maar daarna eiste Carolina v. d. Nieuwen- dijk de winst op de vrijeslag en rugcrawl voor zich op en daarmee ook het kam pioenschap. Even leek het erop of Wij- nand de Ronde het Jeroen van Dam heel lastig zou maken. Jeroen won de school slag met slechts 0.1 seconde verschil. Maar daarna was de weerstand gebroken en haalde Jeroen op eenvoudige wijze de titel binnen. Angela v. d. Nieuwendijk toonde ander maal dat ze oppermachtig is bij de meisjes onder 12 jaar. Met grote overmacht won ze alle afstanden en uiteraard ook het eind klassement. Willian Hansen leek verras send Arjan Witte de voet dwars te gaan zetten door de schoolslag met fors verschil te winnen. Het bleek echter om een kleine misstap van Arjan te gaan. Op de vrijeslag had hij het verschil weer goed gemaakt, maar voelde nog wel steeds de hete adem van Leander van Splunder in zijn nek. Ook dat was geen punt. Na een schitterende rugcrawl was ook die weerstand gebroken en de titel voor Arjan Witte. Voor Huberta Breederveld werd het een makkie. Zij was de enige deelneemster in haar leeftijdsgroep (onder 14 jaar). Dat kon Johan de Vogel niet zeggen. Tot zijn schrik moest hij toezien hoe Adriaan Ta nis verrassend de gouden medaille pakte op de schoolslag. Johan liet zich echter niet uit het veld slaan en sloeg op de vrije slag en rugcrawl hard terug en trok zo als nog de titel naar zich toe. Corianne 't Mannetje en Jannelies Phijlip- sen zullen zich na de schoolslag achter de oren hebben gekrabt, toen ze tot de ont dekking kwamen dat ze er op overtuigen de wijze uit waren gezwommen door Pau- lien Breen! Het was Jannelies Phijlipsen die zich het best van de schrik herstelde en de vrijeslag won. Op de rugcrawl was Co- riaime 't Mannetje dicht bij goud, maar ook nu moest Jannelies Phijlipsen weer (nipt) voor laten gaan. Daarmee werd Jan nelies tevens winterkampioene. Bjom de Leeuw ondervond weinig tegenstand en ging fluitend naar het kampioenschap. Hij zal echter binnenkort wel op forse tegen stand stuiten van Wietse v. d. Polder. Deze deed nu nog buiten mededinging mee, maar was hem op de schoolslag en vrije slag wel te snel af! Sheila Hansen maakte de verwachtingen bij de dames waar en versloeg Janet Tanis in een rechtstreeks duel op de schoolslag. Daarmee was de koek voor de concurren tie ook meteen op, want op de vrijeslag en rugcrawl was Janet Tanis oppermachtig en werd ze met grote voorsprong algemeen winterkampioene van De Stelle. Eric v. d. Nieuwendijk leek eenvoudig naar de titel te gaan na winst op de schoolslag, maar hij verslikte zich in de veerkracht van Kees Akershoek, die de vrijeslag won. Echter, een prima rugcrawl bracht Eric de tweede gouden medaille en tevens het algemeen winterkampioenschap. De volgende wedstrijd voor de Stellen dammers (18 april) is een thuiswedstrijd. Dan worden de Schotejil (Middelhamis) en ZOB (Oud-Beijerland) in zwemcom plex 't Zuiderdiep ontvangen voor de tweede zwem-ontmoeting uit een serie van drie. In Ouddorp hebben de deelnemende su permarkten zaterdagmiddag opnieuw ieder een prachtige boodschappenmand ter waarde van 50,- verloot onder die genen, die zich afglcopen week hebben aangemeld als nieuw lid van het Neder landse Rode Kruis. De gelukkige winnaars zijn ditmaal: me vrouw A. van Huizen-Klepper, Hoofddijk 2 in Goedereede, en mevrouw Lodder- Pijl, Hofdijksweg 13 in Ouddorp. Ook volgend eweek is er nog steeds gele genheid om zich op te geven als nieuw lid van het Nederlandse Rode Kruis. Niet alleen ontvangt een nieuw lid waardebon nen voor gratis artikelen ter waarde van ƒ50,- maar d enieuwe leden maken bovendien iedere week kans op een extra prijs. De Ouddorpse supermarkten stellen gedu rende de actiepcriode, die nog tot 11 april loopt, iedere week een welgevulde bood schappenmand ter beschikking, die onder de nieuwe aanmeldingen wordt verloot. OOLTGENSPLAAT/LANGSTRAAT De in Ooltgensplaat en de Langstraat ge houden collecte t.b.v het Nationaal Reuma fonds heeft het mooie bedrag van 2.850,90 opgebracht. Allen die daaraan bijdroegen, collectanten en gevers, daarvoor hartelijk dank. Zaterdag a.s. wordt het oud papier weer bij u opgehaald. Wij verzoeken u het voor 8.30 uur 's morgens gebundeld buiten te zetten. Bij voorbaat onze hartelijke dank, namens de vrijwilligers. Intermezzo's laatste thuisronde van het seizoen SOMMELSDIJK - Aanstaande zaterdag is het alweer de op één na laatste compe- titiedag van het volleybalseizoen. In re creatiecentrum De Staver te Sommelsdijk zal Intermezzo, inclusief kampioen meis jes A, nog één keer aantreden voor het eigen publiek. De toegang voor deze sportwedstrijden is gratis. Programma: Vrijdag 3 april: 21.30 uur Voice'72 - Heren Recrea 1 Zaterdag 4 april: 13.15 uur Jongens A - Spivo 2 Jongens C - Spivo 1 Meisjes A - Futora 1 Meisjes C - Spivo 1 14.30 uur Heren 1 - Fikszo/Lekkerkerk 2 Dames 2 - Spivo 3 Jongens B - Spivo 1 Meisjes B - Spivo 2 16.15 uur Heren 2 - Spivo 3 Dames 1 - Spivo 2 Dames 3 - Spivo 4 Woensdag 25 maart jl. vond ook in Oostflakkee de Boomfeestdag weer plaats. Na een aantal jaren niet meegedaan te hebben vanwege het gebrek aan een geschikte plaats om bomen te planten, heeft de gemeente in overleg met de scholen besloten dit jaar toch mee te doen. Alleen werden er geen bomen geplant, maar heesters. De beide scholen uit Den Bommel en Ooltgensplaat en de scholen De Bron en De No- belaer uit Oude Tonge hadden op hun eigen terrein rondom de school nog grond be schikbaar om een aantal heesters te planten en zo konden de leeriingen uit de hoogste groepen op een leuke manier kennis maken met de natuur. Om half tien werden op zes scholen in Oostflakkee dus heel wat schoppen in de grond gestoken onder toeziend oog van enkele buitendienstmedewerkers van de gemeente. Na afloop kregen alle leeriingen een zakje bloemenzaad mee, zodat ze het thuis nog eens over kunnen doen. Dan hóór je nog eens wat, in zo'n raadsvergadering als die van donder dagavond in Dirksland. In de stem van een gepokt en gemazeld raadslid als de heer Robijn beluister je dan tóch emotie als hij van een wapenbroeder afscheid neemt, terwijl die - wethouder Eshuis - zelf voor dat afscheid heeft gekozen, en dan hoor je, van geheel andere snit, het verwijt dat, bij de raadsverkiezing, de RPF z'n kiezers in de armen van de SGP heeft gejaagd. Het is nooit volmaakt natuurlijk, ook niet in Dirksland. Er moest, ruim veertien dagen voor het aantreden van de nieuwe raad, nog even aan getrokken worden. "Nog even wat puntjes op de i om het daarna aan de nieu we raad over te geven", zo monterde raadsvoorzitter burgemeester Boonstra de stemming op. "De bijna voorbije zittings periode heeft uit boeiende jaren bestaan, waarin veel gerealiseerd kon worden; zonder al te grote schokken is de gemeen te voorbereid op de 21e eeuw en heeft de raad op tamelijk evenwichtige wijze vorm gegeven aan een stukje geschiedenis", waardeerde burgemeester Boonstra. Van twee raadsleden moest afscheid worden genomen, van mevrouw Anneke Struik die sinds augustus 1996 deel uitmaakte van de fractie Gemeentebelangen en van wethouder Eshuis die twintig jaar raads lid, waarvan acht jaar wethouder, is geweest. Agenda De afhandeling van de agenda had een vlot verloop, al was er wéér dat voorbe- reidingsbesluit voor het perceel van bak kerij De Visser aan Dirkslands Voorstraat. "Gelet op de problematiek met betrekking tot dit bouwplan is de procedure nog niet afgerond", lieten B W weten bij het ver zoek aan de raad de geldigheidstermijn van het genomen voorbereidingsbesluit met een jaar te verlengen. Dat ging niet zonder slag of stoot, de heren Van Prooijen en Kalle voelden er niet veel voor, maar de overigen, ook de raads voorzitter, voerden aan dat afwijzing nu niet zou getuigen van goed en consistent bestuur; er zijn, richting betrokken onder nemer, tenslotte verwachtingen gewekt. De hoofdelijke stemming liet weten dat de raad slechts twee tegenstemmers telde, de heer Leeflang, behalve gemeentebestuur der ook kerkbestuurder, had zich van stemming onthouden. Trouwens vond hij dat in de gevoerde pennestrijd in de media zijn naam te dikwijls was genoemd, zijns inziens werd daarin teveel op de man gespeeld. Appartementen Aan het begin van Dirkslands Voorstraat, bij de Heul, gaapt een lelijk gat dat ont stond toen een historisch pandje om vei ligheidsredenen werd gesloopt. Precies zo'n gebouwtje zou er terugkomen, maar er is met een aannemingsbedrijf onder handeld over de realisering van een appar tementengebouw met negen appartemen ten, overigens met een vergelijkbare voor gevel als die van het gesloopte pand. Omdat niet tot overeenstemming werd gekomen heeft Makelaarskantoor Tam boer nu initiatieven genomen en Aanne mingsbedrijf Gebr. v.d. Nieuwendijk uit Stellendam geïnteresseerd. Met de bouw zou kunnen worden begonnen wanneer vijf appartementen verkocht zijn; dat lijkt geen probleem want er zijn, deelde de voorzitter mee, al 32 geïnteresseerden. Tussen op-brengst en gemaakte kosten zit een negatief verschil van 350.000, waar van besloten werd dat uit de reserve bouw grondexploitatie te dekken. De raad gaf voor de bouw derhalve groen licht. Centrumontwikkeling Wanneer aan het adviesburo R.B.O.I. opdracht wordt verleend een onderzoek uit te voeren naar de centrumontwikkeling van het dorp Dirksland, dan hoeft de raad daar geen omstandig verhaal van de voor geschiedenis bij, dat kost alleen maar tijd en geld en in de raadskring moge dat alles bekend worden verondersteld. In het rap port zal het moeten gaan over suggesties tot vulling van vrijkomende locaties wan neer de Gereformeerde Gemeente een nieuwe kerk, mogelijk in 'De Kleine Boe zem', bouwt en wanneer tankstation De Gast naar de watertoren verhuist. De raad hoopt dat het rapport zal onthullen waar de beste kansen liggen, c.q. waar het best een distributiecentrum gevormd kan worden en ook dan nog, zo begreep de raad, zal het de vraag zijn of ondernemers daarin wil len investeren, immers op grond van het geldende bestemmingsplan hébben ze al geïnvesteerd. Er zal een klankbordgroep worden gevormd die in het onderzoek zal worden betrokken. De heer L. van Prooij en haastte zich als kandidaat-lid op te geven omdat hij vindt dat de raad z'n uit gangspunten moet laten horen. Hij vindt 'De Kleine Boezem' trouwens een be spreekbare optie voor de bouw van een nieuw kerkgebouw voor de Gereformeer de Gemeente, vooral ook in verband met de uitvaarten die vanuit die kerk plaats vinden. De opdracht tot het maken van het onder zoek centrumontwikkeling zal worden verleend. Te warm In de zomer, maar ook in voor- en najaar, zitten de ambtenaren ter secretarie er let terlijk te warmpjes bij. De raad stelde een krediet van 25.300 beschikbaar als voor bereidingskrediet voor het uitwerken van een ventilatiesysteem voor een betere beheersing van het binnenklimaat in het gemeentehuis. Koninklijke onderscheiding Aan het eind van de vergadering heeft de raadsvoorzitter zelfs een Koninklijke onderscheiding mogen uitreiken aan wet houder Eshuis die deze avond, na twintig jaar raadslidmaatschap afscheid nam. Burgemeester Boonstra heeft alle regis ters opengetrokken om z'n grote waarde ring jegens de vertrekkende wethouder tot uitdrukking te brengen. Zeer punctueel heeft hij zijn functie vervuld en hij heeft z'n beste krachten gegeven. De heer Boonstra heeft van nabij ervaren hoezeer de heer Eshuis zich bij de bevolking betrokken wist en hoe hij steeds bereid was te luisteren, hoe hij ingang vond in 'Den Haag' en met hoeveel ambitie hij tal van functies heeft behartigd, allemaal ter behartiging van de ware belangen der gemeente. Het was dan ook met bijzonder veel genoegen en grote instemming dat de heer Boonsira wethouder Eshuis medede ling deed van diens benoeming tot lid in de Orde van Oranje Nassau. Mevrouw Eshuis werd met een fraai boeket dankge- zegd voor de wijze waarop ze haar man altijd trouw terzijde heeft gestaan. PvdA-fractiegenoot Robijn heeft de deco- randus daarna toegesproken en hem bedankt voor de betoonde inzet, als raads lid, wethouder en loco-burgemeester. Hij heeft zich een bevlogen sociaal-demo craat van het oude stempel getoond, die er blijk van gaf z'n rechten -, maar zeker ook z'n plichten te kennen. Alle fractievoorzitters zijn daarop ge volgd in het betuigen van waardering voor de vertrekkende wethouder. Die verklaarde niet moegestreden de ge meentepolitieke arena te verlaten, maar hij vindt het na twintig jaar wel genoeg is geweest. De heer Eshuis, geboren en geto gen in een Rotterdams arbeidersgezin heeft het sociaal-democratisch gedachten- goed thuis met de paplepel ingegoten gekregen en geleerd dat er een collectieve verantwoordelijkheid bestaat. Die bood schap heeft hij willen praktiseren en hij heeft het ervaren als mee te mogen teke nen aan een aardige aquarel waarin hij aan de leefomgeving kleur kon geven. Prach tige dingen heeft hij al schilderend mogen beleven, ook één beangstigend voorval toen er massaal verzet rees tegen de komst van asielzoekers in Herkingen. Maar alles samenvattend verklaarde de heer Eshuis toch 'met een goed gevoel' weg te kunnen gaan. Meer hoopt de heer Eshuis zich nu aan z'n gezin, vrouw, dochter en zoon te gaan wijden want die zullen zeker tekort gekomen zijn... Ook van mevrouw Struik werd afscheid genomen, met een tinnen herinnerings bord, bloemen en goede woorden van de burgemeester, haar fractievoorzitter Leen van Prooijen en de overige fractievoorzit ters. Mevrouw Struik die in augustus 1996 de heer Helmreich opvolgde, werd door haar fractie Gemeentebelangen gevraagd stand-by te blijven om, als het nodig is, weer een invalbeurt waar te nemen. "Wij wilden juist gaan vlammen, maar de politiek heeft anders beslist. Aan ons de taak de verloren plaats weer terug te win nen", wekte de heer Van Prooijen op. Burgemeester Boonstra speldt de heer Eshuis de Koninklijke eremedaille op; mevrouw Eshuis (m) kijkt toe. Rechts WD-raadslid mevrouw Tuinstra.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 2