Spelen met spaarlicht Heel wat ^'mans^' op de huizenmarkt Ons vrouwenteam wordt uitgebreid!!! HUIS-WERK OP MAAT i Een aantrekkelijke woning gezien en u wil graag over gaan tot koop? iVlaar u ziet op tegen de bijkomende zaken zoals het onderhandelen over de prijs, beoordelen van de staat van onderhoud, onderzoeken van bestemmingsplannen, verbouwingsmogelijkheden en alle andere zaken, die u graag wilt weten voor u de beslissing neemt? Laat dit over aan een gerenommeerd makelaar of bemiddelaar. Deze is bekend met de feiten en yyeet hoe hij moet onderhandelen. Met een koopopdracht behartigt hij uw belangen. En dat is een hele zorg minder. VRIJDAG 27 MAART 1998 EILANDEN-NIEUWS VIERDE BLAD De zon is als lichtbron op aarde onovertrefbaar. Het licht van de zon kent eindeloze variaties in kleur en intensiteit die afhankelijk zijn van de plaats op aarde, het seizoen, het tijdstip van de dag en de weersgesteldheid. Met het ondergaan van de zon verdwijnt echter het licht De mens in de 20^ eeuw heeft nog steeds de beschikking over het vuur ais lichtbron, maar hij stelt daarnaast oneindig veel meer eisen aan de kunstlichtbronnen dan 300.000 jaar geleden. Vuur Potje met vet Gas en elektriciteit Levensduur en rendement Design spaarverlichting Grote getallen Lichtopbrengst spaarlamp vergeleken met een gewone gloeilamp: 5x zuiniger 5w spaarlamp komt overeen met een 25w gloeilamp 9w 40w 11 w 50w 15w 75w 20w 100w STELLENDAM Molenkade 37-39 Vraagprijs 425.000,- k.k. Fax (0187) 49 14 11 VOORSTRAAT 44 SOMMELSDIJK TEL. 0187-487272 6 dagen p.w. geopend 's avonds bereikbaar onder nr. 06-53777800 i I Vanaf 15 april a.s. vindt u ons ool< op onze nevenvestiging in OUDDORP 'bemand' door 2 dames Het adres: Statlonsweg 3, Ouddorp (De Passage) Van houtvuur tot spaarverlichting De mens zou de mens niet zijn als hij vormen en zachte ecotone l<leuren niet zou proberen de natuur na te verkrijgbaar zijn. Het streven is door bootsen met ■|<unstverlichting': van de eeuwen altijd gericht op enerzijds houtvuur tot energiezuinige spaar- de functie van het licht en aan de lampen die momenteel in allerlei andere kant op verfraaiing door Licht moet functioneel zijn, licht moet sfeer geven, licht moet alleen een geliefd object of juist een hele kamer verlichten, de armaturen moeten opvallend zijn volgens de laatste trend in woondesign, of juist niet of nau welijks zichtbaar. Verlichting is een individuele keuze gebaseerd op toepassing en smaak. In toenemende mate vindt de kritische woonconsument dat licht ook zo zuinig mogelijk moef zijn. De ontwerpers van armaturen spelen daarop in. Er worden steeds meer armaturen ontwikkeld met steekfitting die speciaal geschikt zijn voor spaar lampen. De armaturen van studio 'Brandend Zand' van Toon Jiran zijn hiervan een mooi voorbeeld. Gemiddeld heeft een Nederlands huishouden 2,7 spaarlampen in huis. Met de uitbreiding van het aanbod van vooral de kleine spaarlampen en de nieuwe tinten wordt de komende jaren prachtige decoratieve toepassingen van verschillende vormen, materialen en kleuren. Van houtvuur tot design: over het licht van onze verre voor ouders tot en met de meest moderne technologische uitvindingen op het gebied van spaarverlichting gaat dit artikel. Het houtvuur is de oudste kunstlicht bron die door de mens nu al zo'n 300.000 jaar wordt gebruikt. Sinds de ontdekking van vuur is brandend hout in vele vormen toegepast, niet alleen als lichtbron maar in eerste instantie voor andere doelen zoals bescherming tegen wilde dieren, voor verwarming, voor het bereiden van eten, en voor het maken en smeden van allerlei producten. Van takken maakte de mens fakkels die werden gebruikt als binnenverlich- ting of als draagbare verlichting net zoals de moderne zaklantaarn. De mens ontdekte - overigens pas vele eeuwen later - dat vet (van dieren) zeer geschikt was als brandstof om licht te maken. De eerste vetlampen dateren waarschijnlijk van circa 30.000 jaar geleden en werden gebruikt door de grotschilders in de Dordogne in Frankrijk. Deze lampen waren nog heel simpel en bestonden uit een rotssteen met een kuiltje waarin dierlijk vet werd verbrand door middel van een pit van mos. Een vergelijkbare lichtbron waren de olielampen die vanaf zo'n 5000 jaar voor Christus werden gebruikt op verschillende plaatsen in de wereld. In een schelp werd rond een pit olijfolie gegoten. In de loop der eeuwen ontwikkelden zich schitterend versier de variaties eerst van klei en later van allerlei rijke materialen zoals brons, koper, tin, glas en porselein. Met het op de markt komen van petroleum in 1856 werd het branden vergemakkelijkt. Het principe van een vloeibare brandstof met een pit bleef echter eeuwenlang onveranderd. Wel werden in de loop der tijd lampenkap pen toegepast om een zachtere lichtverdeling te verkrijgen Vanaf de Romeinse tijd werden ook kaarsen gebruikt. Tot ruim een eeuw geleden waren de kaarsen gemaakt Tafellampje 'Man at Work' met spaarlamp van 9 Watt. Ontworpen door A. Jihan voor studio Brandend Zand. Hoogte 20 cm. van vet of bijenwas. Met de ontdekking van eerst stearine en later paraffine als materiaal werd de brandkwaliteit van kaarsen verbeterd en kon het vet worden bewaard voor andere doelen. Rond 1800 werd voor 't eerst uit steenkool gas gewonnen en als brandstof gebruikt. De gaslamp deed zijn Intrede en bleef in gebruik tot in het begin van de 20' eeuw. Een van de grote ontdekkingen uit de vorige eeuw, om niet te zeggen de grootste, was de ontdekking van de elektriciteit en vervolgens de uitvinding van de gloeilamp door Edison in 1879. Ruim een eeuw geleden begon deze lamp zijn opmars en verdrong al snel alle andere bronnen van kunstver- lichting. We branden nog steeds wel ons houtvuur, steken kaarsen aan voorde sfeer en gebruiken de butagaslamp tijdens de kampeervakantie, maar de elektnsche verlichting overheerst onze woon- en werkomgeving. Een leven zonder elektriciteit Is in onze westerse samenleving ondenkbaar. De eerste gloeilampen waren erg kwetsbaar en de technici bleven zoeken naar oplossingen die de levensduur en de lichtopbrengst van de elektrische lamp zouden verhogen. De uitvinding van de TI-buis en later de halogeenlamp waren een stap vooruit. Buislampen zijn energiezuinig en goed bruikbaar in kantoor- en productieruimten, kortom op werkplek ken. De halogeenlamp geeft prachtige sfeerverlichting, is zuiniger dan de gloeilamp maar de lichtopbrengst is een grote groei in spaarverlichting verwacht. Vooral op plaatsen waar regelmatig en lang achtereen verlichting nodig is, is een spaarlamp goed te gebruiken. Voorbeelden zijn: - de woonkamer - de gang - de buitenverlichting - uitlichting van objecten (een schilderij of beeld) - de werktafel. De gewenste sfeer bepaalt welke tint het best geschikt is. In de woonkamer waar vooral 's avonds licht brandt, past een warme (flame) spaarlamp. Deze geeft een warmkleurig Iets rosé licht. Boven een werktafel is een iets koelere (witte) kleur beter. De keuze is afhan kelijk van eigen smaak en voorkeur. Bij de veriichtingsdetailhandel kunt u advies vragen over de vele mogelijk heden die er zijn. niet optimaal. Men bleef zoeken naar energiezuinige alternatieven voor de gloeilamp om toe te kunnen passen in en om het huis. In het begin van de tachtiger jaren werd de zogeheten compacte fluorescentie lamp op de markt gebracht, oftewel de spaarlamp. Een uitzonderlijk zuinige lamp vergeleken met de traditionele gloeilamp. De spaarlamp is maar liefst vijf keer zuiniger en gaat acht tot tien keer zo lang mee. De eerste modellen waren groot en gaven alleen wit licht. In de negentiger jaren volgde de ontwikkeling van kleine compacte spaarlampen die hetzelfde formaat hebben als de gloeilamp. Momenteel zijn er allerlei modellen verkrijgbaar van klein tot groot en geschikt voor allerlei prachtige design armaturen. Spaarlampen zijn evenals gloeilampen leverbaar in verschillende Het is interessant om te bekijken hoeveel besparing het gebruik van spaarlampen oplevert. Ze zijn vijf keer zuiniger en gaan acht tot tienmaal zolang mee. Maar wat houdt dat in. Berekeningen leveren de volgende opzienbarende uitkomst op: zachte ecotone tinten, zoals flame, peach en abrlcot, die het licht van de zon op diverse tijden van de dag nabootsen.Kunstverlichting heeft door de eeuwen heen en vooral in de laatste honderd jaar een enorme ontwikkeling doorgemaakt: van houtvuur tot design spaarverlichting. Tafellamp 'Ballroom' met spaarlamp van 15 Watt. Ontworpen door GIjs Bakker voor studio Brandend Zand. Breedte en hoogte 55 cm. Als elk huishouden in Nederland twee gewone gloeilampen zou ver vangen door spaarlampen, scheelt dat jaarlijks evenveel als het elektri citeitsverbruik van een middelgrote stad als Eindhoven; dat levert een besparing op van 322.400.000 kllo- Wattuur (kWh). Dat wordt in geld om gerekend zon 6,5 miljoen gulden. Bron: 'Spelen met licht in en om het huis' door Rienk Visser Gerenoveerde woning met voormalige landbouwschuur, berging/garage en tuinkas op 1.177 m'^ eigen grond. Indeling woning: hal, woonkamer, eetkamer, kel der, hobbytioek, bergkast, moderne lichtessen keuken met inb. app. (gaskookpl. roestvr. st. afzuigkap, el. oven, magnetr. en koelkast), bij keuken, ruime badkamer met modern sanitair. 1 e verd.: overloop, 3 slaapkamers, allen met was tafel en veel vaste kastruimte. Schuur: binnenmaat 9.80x8.17 met inrijdeuren, stal en ruime beloopbare zolder. Overige: berging/garage, kippenhok en kweekkas. Tuin op het zuiden met terras, boomgaard en dierenweide. De achterzijde is bereikbaar met een toegangspad van 3 meter breed. Het geheel is deskundig aangepast naar de huidige eisen van bewoning. Verwarming d.m.v. CV. Ideaal pand voor een hobbyist, die ruimte nodig heeft. Mr. Iman Caustraat 17, 3251 AP STELLENDAM I TeL (0187) 49 23 84 Oostdijk 2 Middelharnis Tel. 0187 - 489133

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 8