EIÜVnDEtl-niEUWS in Overdenking Jaarvei^adering 'Samen alleen' Rommelmarkt uit de Heilige Schrift Vrouwvolk aan boord HET .gjkVENSTER VERVOLGVERHAAL Wijder water 2e Blad VRIJDAG 27 MAART 1998 No, 6691 Blik op kerk en samenleving [j - Een klein wonder - De naam afgekeurd - De kracht van het gebed Wat er zaterdag gebeurd is op de Her vormde Synode mag een klein wonder worden genoemd. De Synode was in dub bele bezetting bijeen om de kerkorde goed te keuren, zoals die door de triosynode (met Gereformeerden en Luthersen) na jaren van onderhandelen was opgesteld. Maar het verzet was zó groot dat het niet eens tot een stemming gekomen is. Er was een motie ingediend die de be zwaarden de gelegenheid moet geven met concrete wijzigingsvoorstellen te komen. Die motie kwam niet van de bezwaarden zelf - dan was zij waarschijnlijk bij voor baat kansloos geweest! - maar uit het midden van de kerk. Ds. J. de Visser, uit de Classis Goes, zelf nota bene predikant in een Samen-op-Weg-gemeente in Nieuwdorp, was de indiener, en zijn motie was ingegeven door de wens om de hele kerk mee te krijgen. Hij was namelijk be zorgd, en velen deelden die vrees, dat wel- eens een behoorlijk deel van de rechter flank zou kunnen afhaken wanneer het allemaal door zou gaan. En die vrees was zeker niet denkbeeldig. Maar kennelijk heeft ook de midden-orthodoxie geen be hoefte aan een scheuring, en vandaar kreeg de motie-De Visser brede steun. Er moeten nu voorstellen komen om voor de bezwaarden 'de eigen identiteit en ker- kordelijke status te waarborgen". Zij die onoverkomenlijke moeite hebben met het SoW-gebeuren hebben hiermee wel een flinke portie huiswerk meegekregen! We zien met belangstelling de verdere ont wikkelingen tegemoet. kerk, die nu al een tijdlang in gebruik is, kon geen genade vinden in de ogen van de meerderheid: Verenigde Protestantse Kerk in Nederland (VPKN). De Her vormde Synode hechtte eraan de naam Hervormd te behouden en opteerde voor 'Verenigde Kerk der Hervorming in Ne derland'. Dat is dus een voorstel waarover met de andere fusiepartners zal moeten worden onderhandeld. En we kunnen wel van tevoren vaststellen dat noch de Gere formeerden, noch de Luthersen daar blij mee zullen zijn. Het zal wel uitgelegd worden als gedram van Hervormde zijde. Maar het is mijns inziens terecht dat de Hervormden geen afstand willen doen van de naam die herinnert aan de Reformatie, om die in te wisselen voor het kleurloze 'Protestants'. Van Gereformeerde zijde is teleurgesteld gereageerd op de besluiten van de Her vormde Synode. Men ziet een en ander als een rem op de beoogde fusie van de drie kerken. Al moeten we er tegelijk bij ver melden dat ook binnen de Gereformeerde Kerken het verzet tegen SoW groeit. In de rechtersector van de Ned. Herv. Kerk heerste zaterdag ingehouden vreug de. Natuurlijk, SoW is hiermee niet van de baan, maar er is wel een nieuwe vertraging opgetreden. Middellijkerwijze zijn de activiteiten van het Comité tot Behoud van de NHK hieraan niet vreemd geweest. In de wandelgangen van de Synode bleek dat men momenteel meer beducht is voor 'het Comité' dan voor de Gereformeerde Bond, die uiteindelijk toch wel mee zou gaan, al was het dan onder protest. Maar steeds meer kerkeraden kregen dóór dat de fusie nog geen feit is en dat niemand hen kan dwingen mee te gaan. Dat brede verzet heeft de midden-orthodoxie kenne lijk tot nadenken gestemd. En dan is het gevoel dat Hervormden voor elkaar heb ben, blijkbaar toch weer sterk: men laat elkaar niet zomaar los. Wat doorslaggevend was is mijns inziens dat er ontzaglijk veel gebed is opgegaan voor de noodsituatie waarin de kerk ver keert. En de Heere is een Hoorder van het gebed. Hij heeft de kerk die Hij ooit in dit land heeft geplant nog niet losgelaten. Dat mag hoop geven voor de toekomst! Waarnemer xsvo i - opticiens (WO) Zandpad 2-4. 3241 GX Middelharnis Register Vakbekwaam Opticien Kwaliteit en service onder een dak. GOEDEREEDE De paasdagen komen alweer in zicht. Daarom willen wij D.V. zaterdag 4 april met 'de Open Deur' een paasappèl hou den. Dit houdt in dat we 's middags om 15.30 uur een bijbelstudie met dominee van Estrik willen houden, en na de bijbel studie een gezamenlijke broodmaaltijd nuttigen. 's Avonds komt de gospelgroep Songs of praise, waar we liederen uit de 'Open Deur'-bundel en uit diverse andere bun dels willen zingen. Kom je 's middags al, geef je dan voor 4 april op bij Annerieke, tel. 491839 of bij Lydia, tel. 493397. De kosten zijn 's middags 7,50 en 's avonds 2,50. Tot dan, Het open deur-team Op D.V. zaterdag 18 april 1998 wordt in de Chr. Ger. Kerk 'De Fontein', Bikkers weg 7 te Bunschoten de jaarvergadering gehouden van 'Samen alleen' (vereniging van en voor 'jonge' weduwen en weduw naars). In de ochtendvergadering zal, na het huishoudelijk gedeelte, ds. P. Vermaat voor ons spreken over rouwverwerking. Ook zal het nieuwe logo van de vereni ging onthuld en gepresenteerd worden, 's Middags zal in kleine groepen worden nagepraat over dit onderwerp. De dag begint om 10.30 uur. Vanaf 10.00 uur is er koffie. Rond 15.30 uur wordt de dag gesloten. Er is kinderopvang aanwe zig. Ook weduwen/weduwnaars die geen lid van de vereniging zijn, zijn van harte welkom. Voor informatie en/of opgave kunt u bellen met: Helen van Wijngaarden, (0113) 342744 Rijk Roelofse, (0343) 56 19 01 Siska Sterk, (0318) 550521 LET OP: Op 30 april, Koninginnedag, is er bij 'De Zwaluw', Sperwer 5 in Som- melsdijk een grote rommelmarkt op het plein. Om 16.00 uur demonstratie 'Karate' o.l.v. Dr. Bruinhof, aansluitend Playback wed strijd, hiervoor opgeven op de dag zelf. Volledig programma komt in de wijkkrant en op teletekst 505. „Door Zijn kennis zal Mijn Knecht, de Rechtvaardige, velen rechtvaardig maken, want Hij zal hun ongerechtigheden dragen". (Jesaja 53:11) Alle mensen zijn als schepselen van God knechten van God. Zonder het te weten en zonder dat velen het wensen moeten zij en allen bouwen aan de verwezenlijking van het gebouw, dat naar Gods gemaakt bestek zal verrijzen. Er is er echter Eén verschenen, die vrijwillig, volkomen en met blijdschap God diende. De Heere noemt Hem in Jesaja 53:11: „Mijn knecht". Deze Knecht, de Heere Jezus Christus, nam het werk, het werk van de verlossing van zondaren op Zich. Hij deed dat werk in gehoorzaamheid aan Zijn Vader. Niet gedwongen maar vrijwillig. Voor de schepping, voor de grondleg ging van de wereld had Hij reeds gezegd: „Ik heb lust, o Mijn God, om Uw welbehagen te doen". En in de vol heid van de tijd, toen Hij op de wereld was, sprak Hij: „Mijn spijze is, dat Ik doe de wil van Hem, Die Mij gezonden heeft". Hij verliet de hemel. Hij verliet de heerlijkheid, die Hij bij de Vader had, om de gestalte van een dienstknecht aan te nemen. Hij was niet gekomen om ge diend te worden maar om te dienen en Zijn ziel te geven tot een rantsoen, tot een losprijs, voor velen. Hij, deze Knecht van God is de Rechtvaardige. Mensen, zondige mensen worden in de Bijbel ook wel rechtvaardig genoemd, Zacharias en Elisabet bijvoorbeeld, maar er is maar één Rechtvaardige in de volle zin van het woord. Jesaja zegt van Hem: „Hij heeft geen onrecht gedaan en er is geen bedrog in Zijn mond geweest". Dat kon van geen enkel mens, hoe rechtvaar dig ook, gezegd worden. Hoe rechtvaar dig zij ook waren, niemand was zonde- loos. Zondeloos, zonder zonde was alleen de Heere Jezus Christus. Hij kon aan zijn tijdgenoten vragen: Wie overtuigt Mij van zonde?" Hij kon en mocht belijden: „Vader, Ik heb voleindigd het werk, dat Gij Mij te doen gaf'. Hij heeft de wet van God volkomen gehouden en gedaan. Hij was recht in al Zijn weg en werk. Hij haat het onrecht en dat zal openbaar worden als Hij wederkomt om te oordelen de levenden en de doden. Ieder wacht dan een rechtvaardige vergelding. Voor deze rechtvaardige vergelding heeft Hij Zich de Rechtvaardige betoond. Hij toonde dat op Golgotha. De Zoon van God wilde de rechtvaardige Knecht wor den om voor anderen plaatsbekledend aan het recht van God te voldoen. Dat is het heilgeheim van Zijn geboorte, van Zijn lijden en sterven. Het is een weldaad van God wanneer de Heilige Geest ons er aan ontdekt dat niemand rechtvaardig is voor God en oog en hart worden ge opend voor de rechtvaardige Knecht, die als Middelaar Gods en der mensen ver zoening door voldoening heeft aange bracht. Buiten Hem, buiten die Ene is er geen verzoening, is er geen behoud mo gelijk. Buiten Hem is geen leven, buiten Hem wacht een eeuwig zielsverderf. Gods knecht, de Rechtvaardige, heeft veler ongerechtigheden gedragen. Hij heeft die weggedragen voor allen die in Hem geloven, die Hem door een waar geloof leren kennen. Kent u Hem reeds? Hebben wij onze ongerechtigheden, onze zonden al bij Hem gebracht? Of ligt dat hele pak nog op uw en jouw schouders? We moeten dat pak kwijt en we kuimen het kwijt. Godsknecht, de Rechtvaardige wil het van ons overnemen en door die overname worden wij rechtvaardig voor God. Dan worden wij in het gericht door God vrijgesproken. Door het geloof in Jezus Christus, de Rechtvaardige, wor den onrechtvaardigen, worden zondaars door God rechtvaardig verklaard. Er is geen verdoemenis voor de velen, voor hen, die in Chrisms Jezus zijn. Hij, Jezus Christus, ging voor velen, voor allen die in Hem geloven de dood in opdat zij het leven zouden ontvangen. Behoren wij tot die velen? Zijn wij van de dood al overgegaan tot het leven? Dat gebeurt door Zijn kennis, dat is door za ligmakende kennis van de rechtvaardige Knecht. Een kennis, die de Heilige Geest in het hart werkt. Dat doet de Heilige Geest door middel van het Woord. Die kennis, het geloof, is door het gehoor en het gehoor door het gepredikte Woord. De Heere werke en versterke geloof onder de prediking van het evangelie van de lijdende Knecht des Heeren, de Heere Jezus Christus, de enige Rechtvaardige. Stad L.D.B. OFFEdTE iCHILOERmaK BINOENO? Een schilder maakte een offerte voor f 7.000,- voor het schilderen van het huis van mijn moeder, zij ging hiermee ak koord. De schilder bracht echter 9.000,- in rekening. De motivatie van de schilder: ik heb meer tijd nodig gehad dan gedacht, en ik moest andere, duurdere, verf gebrui ken. De offerte is door beide partijen niet getekend. Volgens ons had de schilder eerst moeten vertellen dat hij boven de offerte zou uitkomen toen hij nog bezig was. Wat moeten we nu doen, het verschil bijbetalen of niet? Antwoord: Een vaste prijs wordt afge sproken zodat beide partijen weten waar ze aan toe zijn. Valt het schilderwerk ach teraf tegen, dan heeft de schilder pech gehad, in het tegenovergestelde geval heeft u de pech. U heeft gelijk als u stelt dat de schilder u reeds tijdens het werk had moeten informeren over de prijsstijging. In onderling overleg had u dan tot een op lossing kunnen komen. Overschrijding van de prijsopgave mag alleen bij een onvoorziene complicatie. En dan nog, volgens rechtspraak, met maximaal 10%, mits de overschrijding wordt gemoti veerd. Het beste kunt u nu schriftelijk be zwaar maken tegen de hogere prijs. De inhoud van het bezwaar kan ongeveer lui den: Wij hebben afgesproken dat u het huis zou schilderen voor ƒ7.000,-. U stuurt echter een rekening waarop u 9.000,- in rekening brengt. Bij het geven van de opdracht is van het opgegeven be drag uitgegaan. Wij verzoeken u de reke ning in overeenstemming te brengen met de prijsopgave. Wij volstaan nu met het overmaken van het afgesproken bedrag op uw rekening. Wij verzoeken u binnen twee weken schriftelijk te reageren op onze brief. mm BEttiaREN Wat is de beste bewaarplaats voor kaas? Antwoord: Als u een koelkast bezit, kan de kaas prima bewaard worden in een groentela van de koelkast. Houd het stuk of de plakken wel ingepakt in het origine le, met een laagje folie gevoerde, papier van de kaashandelaar. Hebt u geen koel kast, leg kaas dan in de kelder(kast). Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragen-rubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. ttOElOOM Hoe is de volgorde in belangrijkheid bij adellijke titels? Welke functies hebben/ hadden de mensen met deze titels? Waar kan ik het 'rode boekje' van de adel vin den? Antwoord: In de middeleeuwen ontston den de standen. Tot deze standen behoor de men door geboorte. De standen beston den uit de vrijen, daaronder stonden de onvrijen, boven de vrijen stonden de aan zienlijke vrijen die de adel vormden: de edelen. De adel was een bevoorrechte stand en was in het bezit van staatsrechte lijke privileges, van politieke macht, en van omvangrijk grondbezit. De adel be wees diensten aan de vorst, o.m. door het vervullen van hoge ambten en leefde in hoofdzaak van de inkomsten daaruit, als mede uit de opbrengsten van het grondbe zit. De aanzienlijksten van de adel, wer den gewoonlijk aangeduid als hoge adel. Aan het einde van de Middeleeuwen was de adel geen zuivere geboortestand meer. Na de Middeleeuwen bleef de adel een gepriviligeerde stand; aan deze positie maakte de Franse revolutie in een groot deel van Europa een einde. In Nederland werden na de Franse tijd de adellijke titels hersteld van hen die zij voor de Franse revolutie gevoerd hadden en bovendien werd een nieuwe adel gecreëerd. Tot deze nieuwe adel gingen onder meer leden van het patriciaat en regenten uit de 17e en 18e eeuw behoren, die meestal met het predi kaat 'jonkheer' of 'jonkvrouw' in de adel werden opgenomen. De in Nederland ge bruikelijke adellijke titels zijn: ridder (jonkvrouw), baron (barones) en graaf (gravin). Boeken en naslagwerken over de adel kunt u inzien of lenen in elke biblio theek. SPMElEitlGE ttNOIWIE Al een paar jaar hebben wij aan de bui tenste bladeren van de winterandijvie bruine vlekken, het zijn net grote sproeten. Naarmate het seizoen vordert wordt het erger. Wat kunnen wij hieraan doen? De grond is goed vochthoudend, ook de afwa tering is goed. Wij bemesten met eigen compost en gedroogde koemest. Antwoord: Aan de bemesting en de grond soort kan het haast niet liggen. Het ziet er echter naar uit dat uw andijvie is aangetast door vuur, een schimmelziekte die ronde gele tot bruine vlekken op het blad ver oorzaakt. Deze ziekte treedt vooral op bij vochtig weer en dat hebben wij dit voor jaar wel gehad! Overigens verdraagt an dijvie nauwelijks vorst, vandaar dat wordt aangeraden, de struiken uiterlijk eind ok tober binnen te halen. Bestrijdingsmidde len worden niet aangegeven. Wel is het ene ras gevoeliger voor vuur dan het ande re; misschien kan uw leverancier op dat punt adviseren. EETsaaE KaïEsaviEN Pompoenen zijn eetbaar, kalebassen niet. Ik kan echter het verschil tussen die twee onmogelijk zien. Kunt u me het verschil duiden? Antwoord: Sommige kalebassen zijn wel degelijk eetbaar. Meestal verstaat men onder kalebas een siervrucht die oneet baar is. Om verwarring te voorkomen wordt de eetbare soort hier dan ook cour gette genoemd. Pompoenen en kalebassen behoren tot het plantengeslacht Cucurbita uit de komkommerfamilie. Cucurbita is een Latijns woord en betekent pompoen, kalebas. Kalebas komt van het Spaanse 'calabasa'. Vele soorten behoren tot dit geslacht. Na de ontdekking van Amerika werden deze planten in Europa ingevoerd. Er zijn soorten met eetbare vruchten; an dere soorten leveren siervruchten bijv. de sierkalebas. De eetbare vrucht kan net als een meloen genuttigd worden, maar kan ook als groente gestoofd worden. In som mige landen maakt men van de zaden spijsolie. Omdat er zo veel soorten zijn is het moeilijk om verschillen in uiterlijk aan te geven. Hebben de vruchten allerlei vor men en kleuren dan heeft u waarschijnlijk met een siervrucht te maken. STflENGERE IIPK Ik meen ergens gelezen te hebben dat met ingang van 1 januari jl. de regels voor de APK-keuring weer eens veranderd zijn. Is dit zo? Antwoord: Dat is inderdaad zo. Nieuw is dat per 1 januari 1998 bij benzinemotoren de uitlaatgassen uitgebreider gecontro leerd worden door middel van de zoge naamde 'viergastest'. Daarvoor werd al leen het koolmonoxidegehalte getest. De uitbreiding is bedoeld om de werking van de katalysator beter te controleren. De viergastest wordt toegepast op auto's met een benzinemotor vanaf 1993. Degenen die de APK-keuringen verrichten zullen overigens strenger gecontroleerd worden op de kwaliteit van de keuring onder ande re - prettig voor de autobezitter - om te voorkomen dat auto's ten onrechte wor den afgekeurd om zodoende een onnodi ge reparatie uit te lokken. K. Norel -3- Zij kon de pannen voor het middagmaal ternauwernood te vuur houden. Twee mannen en een vrouw was voor een zee schip veel te weinig volk. Ze schoten ook niets op, want ze waren verplicht het onder klein zeil op de wind te houden en zo de storm af te rijden. Toen op de tweede dag het weer bedaarde waren ze nog maar bij Spiekeroog. Op het Wad zouden ze wellicht meer gevorderd zijn en onder veel betere omstandigheden, want achter de eilan den had men van storm gewoonlijk weinig last, terwijl de Noordwester er meer water bracht dan anders. Doch na de storm blies een bolle bries uit het Noordwesten en al kregen ze niet zó het zeetje mee als op de uitreis, af en toe een slag naar het Noorden makend konden ze nu redelijk opschie ten. Op de vierde dag na hun vertrek uit Hamburg waren ze voor het Vlie. Toen had Johannes de keus: buitenom via IJmuiden naar Amsterdam, of binnendoor over de Zuiderzee. En toen was hij toch nog te veel biimenschipper om niet die laatste koers te zeilen. Door Vliestroom, Inschot en Zuid oostrak ging het de Zuiderzee op en langs Enkhui- zen naar het IJ. „Viel het je tegen op de Noordzee?" vroeg Riek, toen ze in het kalme water voeren. Hij praatte er overheen. „Jij bent mij hard meege vallen. Je had zoveel bezwaren, en nu het spannen ging was je kordaat". „De ben je vrouw, Johannes", zei ze eenvoudig. Hij kneep haar kameraadschappelijk in de arm en gaf haar een aaitje langs de kin. „Mijn beste vrouw ben jij!" Zij lachte dankbaar en ze zei weer niet wat ze eigenlijk nog had willen zeggen. In Amsterdam zocht Johannes vracht voor Noord- Duitsland, doch die was er niet. Wel kon hij lading voor een Schotse haven krijgen. Hij aarzelde. Naar Schotland was een verre reis over een dikwijls wilde zee en hij had tegen Riek gezegd dat het hem te doen was om een vluggere vaar naar Bremen en naar Hamburg, meer niet. „Je kunt een mooie vrachtprijs maken, schipper", zei de makelaar en hij noemde het bedrag. Het was een hoge vracht. Johannes' tweestrijd werd er zwaarder door. Hier zat een verdienste in als hij bij de binnenvaart of op het Wad nog nooit gemaakt had. Maar hij dacht ook aan de moeilijkheden, die ze boven de Waddeneilanden hadden gehad, en hij vroeg zich af hoe het gaan zou als ze bij de Schot se kust eens storm kregen. Hij was tenslotte nog maar eenmaal buitengaats geweest. „Ik heb ook vracht voor Groningen", vervolgde de makelaar, toen hij merkte dat de schipper twijfel de. „Hoeveel doet die?" vroeg Johannes. De makelaar noemde ook die som. Het was een schijntje in vergelijking met de vracht voor Schot land. Johannes stond nog steeds in twijfel. De revenuen van de zeevaart lokten hem hevig, maar een reis naar het hoge Noorden achtte hij niet licht en hij besefte ook dat Riek teleurgesteld zou zijn als hij aanstonds zo ver ging varen. Hij koos de vracht voor Groningen. Riek was hem, toen hij haar er van vertelde, dank baar voor die keus. „Och, ik wou ook wel eens weer in de stad zien", zei hij, verzwijgend hoeveel moeite het hem ge kost had te besluiten. Op de Zuiderzee en op de Friese meren konden ze zeilen bij mooi weer en een goede wind. Toen in het Kolonelsdiep de wind tegenliep, lieten ze zich jagen. Dat was heel rustig varen. Het paard met de broek aan en de jager op zijn rug stapte op het jaagpad. de lijn hing in een boog. Johannes stond in de warme herfstzon aan het roer, de helmstok tussen zijn knieën. Van een passerend schip werd af en toe gezwaaid. Een boer, op het land aan het werk, liet een 'goeie morgen' horen. Vroeger hield Johannes wel van dit kalme varen tussen riet en weiden. Nu ging zijn arm maar half omhoog als er een groet gezwaaid werd. Jaap kreeg een snauw toen hij hem wat vroeg, Hiddo en Geesje werden omlaag gestuurd, ofschoon zij rus tig speelden; zelfs tegen Riek was Johannes bits. Hij had de bokkepruik op. En dat enkel omdat het hem dwars zat dat hij de goede reis naar Schotland prijsgegeven had en dit schrale vrachtje door het binnenwater had genomen. Zo kwam hij nooit toe aan het grotere schip, dat hij zich had voorgesteld te kopen, noch aan de motor, die hem in staat moest stellen het op te nemen tegen de stoombo ten. Dit was de laatste keer dat hij zich liet weer houden door de nukken van zijn vrouw. De vol gende reis ging overzee, het kwam er niet op aan waarheen. Toen de Martini in het zicht kwam, werd het druk aan boord. Riek moest nog allerhande doen voor ze in de stad waren; Jaap wies en schoor zich, nadat hij dat geruime tijd vergeten had; de kinde ren waren elk ogenblik aan dek om te zien hoe snel de toren groter werd, en het ging hun veel te langzaam. Toen ze tussen de stadsbebouwing kwamen, zocht Jaap op de kanaalkade naar een meisje, dat er evenwel niet was, en riepen de kinderen naar andere kinderen, die geen antwoord gaven. En Johannes verloor zijn bokkepruik. Een Groninger, die in de stad komt, raakt altijd in een goed humeur. Ofschoon Johannes in Groningen zijn best deed voor een zeereis, slaagde hij er niet in vracht te vinden. Er was geen lading, noch voor Hamburg, noch voor de Oostzee. Er was slechts vlas naar Gent te brengen, maar dat ging tegen het tarief van de binnenvaart, omdat iedere binnenschipper evengoed naar Gent kon varen als Wigboldus met zijn zeebrief. Hij nam de lading aan om maar te kunnen varen en hij ging via Har- lingen het Marsdiep uit om er een zeereis van te maken. Het werd een vlotte vaart bij kalme Wes tenwinden en ze waren eerder op de Schelde dan het binnendoor gekund had. Zo bracht de zeebrief toch nog enig voordeel, ofschoon het verre van vet soppen was. In Gent zocht Johannes weer naar lading voor Noordduitse havens, maar de makelaar schudde van nee. Er was niets voor Emden, Bremen of Hamburg, en ook niets voor Nederland. „Is er dan helemaal gen vracht?" vroeg de schip per teleurgesteld. Als hij met een leeg schip weer naar het Noorden moest, werd deze reis, ondanks de tijdwinst, die gemaakt was door de vlugge vaart op zee, toch nog een schadepost. „Nee", antwoordde de bevrachter, „want wat er is, is niets voor jou: oud ijzer voor Newcastle". „Dat kan ik hebben!" riep Johannes uit. „Vaar jij naar Engeland?" verbaasde de bevrachter zich. „Jouw kof is toch een binnenscheepje?" „Ik heb een zeebrief', zei Johannes trots. Toen viel er te accorderen. Ze kwamen tot over eenstemming en Johannes verliet in opgewekte stemming het kantoor van de bevrachter om naar boord te gaan. (wordt vervolgd) Ook de naam voor de nieuw te vormen •h,^*.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 3