EIÜVtlDEri-rilEUWS Foto-expositie Tlieo Mastenbroelc PREDIKBEURTEN DOELENCONCERT 'DEO CANTEMUS' 'n Praatje over d'n tram Festiviteiten bij Rumptstad Industries te Stad aan 't Haringvliet aamsEiEN auN oe wiamEL OE rnmiiE mu ciaui fxanmtiomoop zwangeren De Zeemanspot weer te liulp geroepen Jubileum zangavond Dirkslands Mannenkoor Gebruikte spullen voor rommelmarkt Herv. gem. Voorlichtingsavond 3e Blad VRIJDAG 20 MAART 1998 No. 6689 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragen-rubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Ouddorp: 'Kwade Hoek' Een wat uit de hand gelopen hobby mag je de fotogra fie van Theo Mastenbroek wel noemen. Zo'n dertig jaar geleden werd hij lid van Fotoclub 'De Rarekiek' in Middelharnis naar aanleiding van het tien-jarig jubileum. De aanwezigheid van de club-donkere kamer was inspirerend. Het zien van zoveel werk van andere fotografen, van de Rare kiek maar vooral ook van gastsprekers van buiten, droeg bij tot het ontwikkelen van een eigen stijl met zwart-wit foto's van muren, gevels en schuren. Met een serie van twintig foto's van dit onderwerp werd hij toegelaten tot de 'bondsmeester klasse' gespreksgroep (bmk) van de fotobond. Vijftien jaar geleden ging hij steeds meer in kleuren werken, ook wel soortgelijke onderwerpen maar nu in subtiele pasteltinten. Steeds vaker werden de foto's abstract, kleur biedt daar veel mogelijkheden toe. Ook in de landschapsfotografie probeert hij te komen tot abs tracte verdelingen. Met zo weinig mogelijk middelen het maxi male te bereiken is steeds het uitgangspunt. Niet te snel tevreden zijn en heel kritisch zijn ten opzichte van jezelf, foto's die niet goed zijn overmaken of weggooien! Zelf vergroten helpt sterk mee aan het bereiken van de gewenste kleur of sfeer. De cursus fotografie aan de Volksuniversiteit in het Diekhuus, die hij nu alweer voor het vierde jaar verzorgt, is ook voor hem een inspiratiebron. De beoordeling van de vele gemaakte foto's dwingen hem tot heel goed kijken en proberen te verwoorden wat goed en minder geslaagd is. Na tentoonstellingen in Brielle en Nieuwe Tonge en de ver schillende groepsexposities vindt hij het tijd voor een expositie van recent werk in kleur en zwart-wit. Op de (verkoop) tentoonstelling geven 50 foto's een boeiend en onverwacht beeld van wat er met fotografie mogelijk is. De tentoonstelling wordt gehouden in Het Diekhuus, Beneden Zandpad 7 te Middelharnis van 28 maart t/m 11 april. Frans station Openingstijden: ma t/m vr 10 tot 21 uur, za 10 tot 16 uur. Inlich tingen: (0187) 482400/487096. Theo Mastenbroek zal op de zaterdagen aanwezig zijn. Hoe kun je het beste een sjoelbak onder houden? Antwoord: Het hout van de bak kunt u goed glad maken door te polijsten met een extra zachte polijstschijf die u op een boor machine kunt bevestigen. Dat moet het beste resultaat geven. Wij zagen trouwens geen beter resultaat door de bak met was of olie te behandelen. Belangrijk is dat de sjoelbak goed op temperatuur is als u hem gaat gebruiken. Veelal haalt men hem van de koude zolder af om te spelen. Dan be slaat de warme lucht op het koude hout en is de bak stroef. Bewaar hem dus op kamertemperatuur. Wel moet u erop letten dat de bak weer niet te warm staat en daar door vocht kan verliezen waardoor krom- trekken dreigt. De sjoelschijven zelf wor den spekglad door herhaald gebruik. Mo gelijk kunnen de schijven door het beet- pakken vettig worden. Is dit het geval dan helpt afnemen met ammonia. Wat zouden de twee zilveren stuivertjes uit 1855 met Koning Willem UI erop die ik in bezit heb waard zijn? Antwoord: Het is jammer dat u geen overtreksel met potlood van dit oude zil veren stuivertje insloot. Dan hadden wij kunnen zien in welke mate het afgesleten en/of beschadigd was. Nu kunnen wij daar moeilijk een slag naar slaan, dus ook geen schatting maken, want de opbrengst kan bijvoorbeeld liggen tussen de 20,- en de 100,-. Indien deze munt stempelnieuw, dus ongebruikt, in de watten of in een muntétui bewaard is gebleven, dan zou ze nu voor verzamelaars ongeveer ƒ120,- waard kunnen zijn, maar is ze wel in omloop geweest en (door een loep waar neembaar) gekrast en gesleten, dan ligt de waarde lager, naar verhouding van die slijtage. Stuur dus uw vraag nogmaals in en dan met een duidelijke potloodovertrek en beschrijving van beide oppervlakten. Een slagerij verkocht 'lamszadel'. Wat is dat voor lamsvlees? Antwoord: Het onderste deel van de rug van een lam plus een stuk van de lende. Een vrij duur stuk vlees, te vergelijken met reerug. Afgelopen vrijdag 13 maart kwamen directie, personeel en genodigden bij een in de kantine van het bedrijf om bij een tweetal gebeurtenissen in de perso nele sfeer stil te staan. Op die dag vier de Huib Trommel uit Stad aan 't Ha ringvliet zijn 25-jarig jubileum, terwijl het voor Huib van Noorden uit Nieu- werkerk, wegens het bereiken van de VUT-gerechtigde leeftijd, zijn laatste werkdag bij Rumptstad was. Onder het genot van een hapje en een drankje werden de jubilaris en de schei dende medewerker toegesproken door di recteur dr. ir. P. Lerink, door de voorzitter van de personeelsvereniging Jos den Boer en door naaste collega's. In een onge dwongen sfeer werden (eigen)aardighe- den verwoord, anekdotes opgehaald, en vooral de loftrompet gestoken voor twee buitengewoon kundige en gewaardeerde medewerkers. Huib Trommel heeft in de afgelopen 25 jaar vele functies bekleed, onder evenvele bazen. „Net als je ze wat had geleerd, ver trokken ze, en kon je opnieuw beginnen", zo werd opgemerkt. Bij een jubileum wordt de jubilaris gefeli citeerd door het bedrijf, zei Peter Lerink tegen Huib Trommel, maar bij jou zou ik het willen omdraaien: Rumptstad is dege ne die gefeliciteerd hoort te worden met zo'n kundige vakman. 25 jaar lang heb je je talenten en beste krachten aan Rumpt stad gegeven. Het klonk als kritiek toen de directeur me moreerde dat Trommel nooit op tijd is. „Of je bent al voor dag en dauw op pad, of je komt 's avonds ver na sluitingstijd pas thuis. Ook de weekends bleven soms met gespaard. Voor Trommel, die over de hele wereld Rumptstad landbouwwerktuigen in bedrijf heeft gesteld, van Australië tot Spanje en van Rusland tot Midlum, is geen probleem onoplosbaar. Lerink was er zeker van dat niemand in Nederiand een ploeg beter en vlugger kan afstellen dan Trommel. Zijn technische kennis van landbouw- werktuigen en zijn grote gevoel tot servi- ce-verienen, maakt hem bij de landbou- Wij wilden ons gazon afzetten met een taxushaag, maar vrienden raadden het sterk af, omdat de kinderen er wel eens even hun paarden laten grazen. Zo'n heg zou zwaar giftig zijn voor die dieren. Is dat werkelijk waar? Antwoord: Ja. Alle taxussoorten zijn gif tig en het sterkst voor warmbloedige die ren. Paarden bijvoorbeeld sterven binnen enkele uren, wanneer zij aan takjes van dergelijke bomen of struiken knabbelen. Ook voor andere dieren als kippen e.d. is taxus schadelijk, maar die zijn in de regel wijzer en pikken er niet van. Ik kreeg van de dokter zetpillen tegen aambeien, maar op de bijsluiter in het doosje staat: „zitten is niet goed". Dat begrijp ik niet. Moet ik soms gaan liggen bij het gebruik? En op m'n zij of op m'n buik? Antwoord: Nee, het gaat er om dat men sen die zittend werk verrichten, méér last van die kwaal (kunnen) krijgen dan ande ren, die veel staan of lopen. Gaan liggen voor het gebruik is verkeerd, want de patiënt kan beter in beweging blijven. Gaat u toch zitten, kies dan een harde, houten stoel zonder kussen(s). HOrriE OF BOCHT? In de fabriekskantine kunnen wij de koffie niet behoorlijk op smaak krijgen. Vooral als ze de bekers op de afdelingen krijgen, is het bocht niet te genieten, al nemen wij duurdere koffie en échte melk. Hoe komt dat? Antwoord: Er zijn verscheidene oorza ken mogelijk. 1Een fabriek ontvangt soms water uit een kanaal, of leidingwater via buizen van grotere diameter waarin het water bij de kantine mogelijk lang stil staat en daardoor niet goed smaakt als het slechts enkele keren voor koffie wordt benut. Een extra dunne leiding brengt dan al verbetering. 2) Koffie moet gezet wor- deni met water dat aan de kook blijft. Sommige mensen en bepaalde machines laten het water beurtelings koken en af koelen, en schenken het daarna pas op. 3) Het gebruik van zélf te malen bonen geeft véél betere resultaten dan poederkoffie of wers zeer gezien. „In al die jaren ben je jezelf gebleven", zo werd hem gecompli menteerd, „of je nu in pak één op de RAI de Rumptstad-stand bemand, of in ketel pak onder de slik aan een machine sleutelt, het is je om 't even: Huib Trommel blijft onder alle omstandigheden zich zelf'. Het vertrek van voorman en kwaliteits controleur Van Noorden werd door direc teur Lerink als een groot gemis geken schetst. Bijna 20 jaar geleden kwam Van Noorden in dienst bij Rumptstad. Van Noorden heeft in die jaren heel wat druk ke tijden meegemaakt. Zo werden er in de tachtiger jaren honderden diskers (heel brede zaaimachines) voor Sudan geprodu ceerd, hetgeen een enorme werkdruk voor de productie-afdeling betekende. Ook de laatste tijd, met de productie van de Has- sia aardappelpootmachines, was het voor de fabriek, en dus ook voor Van Noorden, zeer druk en hectisch. Van Noorden bleef de rust zelve en zorgde ervoor dat het in orde kwam. Het bleek dat 'de grote man uit Nieuwer- kerk' toch ook een zwak had. Zo keek hij bij een eerste kennismaking met iemand altijd naar diens borstzakje, of daar mis schien een pakje shag in stak. Van Noor den wilde het roken laten, maar had over al zijn biets-adresjes. Van Noorden werd gekenschetst als een zeer sociaal bewogen mens, wie er alles aan gelegen was om veelbelovende jonge ren op te leiden, en aan het werk te hou den. De inkrimping onder het personeel, veroorzaakt door de slechte conjunctuur in de landbouw, was voor Van Noorden dan ook een zeer hard gelag. Directeur Lerink bedankte Van Noorden voor alles wat hij voor Rumpstad bete kend heeft en wenste hem met vrouw en familie nog hele goede en gezonde jaren toe. Voor beiden waren er speldjes van respec tievelijk 25- en 20 jaar, bloemen, enve loppen en cadeaus, gekocht van het door de collega's bijeengebrachte geld. In een ongedwongen en gezellige sfeer werd de bijeenkomst nog geruime tijd voortgezet. oplosstoffen. Maal de bonen dan pal voor het zetten. 4) Kies koffiebonen van een goed en veel gevraagd merk, want daar van hebben de winkels steeds verse voor raad. 5) Als de koffie wordt rondgebracht, doe dat dan in gesloten thermoskannen, en laat de gebruikers zélf suiker en/of melk toevoegen als ze het gaan drinken. Melk in de hete koffie beïnvloedt de smaak, dus die mag niet te vroeg worden toegevoegd. (Overigens is melk een ideaal tegengif, dus doet het meer goed dan kwaad bij kof fie!) 6) Geef er géén 'witmakers' of dgl. kunststoffen bij, want dat is vaak meer plantenvet en zetmeel (totaal tot 90%) dan calcium, eiwit of vitamines en derhalve niet best voor de gezondheid. Als u deze wenken door het kantinepersoneel laat opvolgen, kunt u weer van de koffie genieten. Vooral als u die uit aardewerk mokken laat drinken i.p.v. uit plastic be kers! VIIE? Hierbij een foto van twee bordjes waarop een man en een vrouw afgebeeld staan. Ik zou graag willen weten wie dit zijn. Antwoord: De afgebeelde personen zijn getooid in en gekapt naar de mode van de eerste helft van de 18e-eeuw. Wij hebben gezocht in diverse naslagwerken over deze periode, enige gelijkenis met daar afgebeelde personen en de personen op uw wat wazige foto konden wij niet vin den. Het is heel goed mogelijk dat het geen echt bestaande personen zijn ge weest. Het verbaast me datje eigenlijk nooit over de familie van prins Claus hoort spreken. Ik vraag me dan ook af of hij eigenlijk wel familie heeft. Wilt u dit voor me uitzoe ken? Antwoord: Prins Claus heeft wel degelijk familie. Hij heeft zes zusters, geen broers. Eén zuster is inmiddels overleden. Van de vijf overblijvende zusters hebben er drie de 60ste verjaardag van de Koningin be zocht, vergezeld van hun echtgenoten en hun kinderen. Wat is de juiste lengte van een marathon loop? En waarom? Antwoord: Het is een wedloop over 42,195 km, want dat is precies de afstand die een ijlbode moest afleggen van de voormalige plaats Marathon aan de oost kust van Attica in Griekenland naar Athe ne, teneinde ca. 12 september van het jaar 490 vóór Christus te melden, dat het Griekse leger er de binnen gevallen Per zen had verslagen. Ter herinnering aan deze prestatie is bij de Olympische Spelen de Marathonloop in 't leven geroepen. Op donderdag, 23 april a.s. hoopt het Chr. Gemengd Koor 'Deo Cantemus' in de Doelen te Rotterdam een concert te geven in het kader van "Rotterdam zingt van Hem". Naast 'Deo Cantemus' werken mee het bekende Christelijk Kamper Mannenkoor 'Door Een dracht Verbonden', dat onder leiding staat van Klaas-Jan Mulder; met aan de vleugel Marina Sentcha en aan het orgel Jan Mulder. De sopraan Lisette Emmink zal tijdens dit concert als solis te optreden. Het geheel wordt begeleid door een strijdorkest, waarvan Marco Bons de leiding heeft. Het geheel staat weer onder leiding van Cor de Haan. Het programma bestaat uit graag gehoor de liederen. De belangstelling voor het concert is erg groot. Wie van een plaats verzekerd wil zijn, doet er goed aan nu al de kaarten te bestellen. Ze kosten 22,50 of 25.- (inclusief plaatsbespreken, programma boekje en garderobe). Ze kunnen worden besteld bij Deo Cante mus, Hobbemaplein 15, 3262 VB Oud- Beyeriand, tel. 0186-614527. Op zaterdag 21 maart komen vrijwilligers van de activiteitencommissie bij u langs voor het ophalen van gebruikte spullen, c.q. goederen. Indien u spullen hebt kunt u contact opne men met een van de volgende tel.num- mers: (0187) 602675,603238 of 602905. Woensdagavond 25 maart zal er wederom een voorlichtingsavond voor zwangeren gegeven worden. Op deze avond zal er informatie worden gegeven over borst voeding, klinisch en poliklinisch bevallen en wat er zo al rond een bevalling gebeurt. Tevens zullen er rondleidingen gegeven worden door de verloskamers. De avon den zullen plaatsvinden in de ruwbouw van het Van Weel Bethesda ziekenhuis, te bereiken via de hoofdingang. Aanvang 19.30 uur, de avond zal onge veer om 21.30 uur eindigen, ledere belangstellende is welkom. Voor meer informatie en/of aanmelding kunt u terecht op het volgende telefoonnummer: (0187) 607300 tst. 310. Herhalingen van deze avond zullen plaatsvinden op 24 juni 1998 en 28 okto ber 1998. Op dinsdag 17 maart werd de bemanning van De Zeemanspot weer te hulp geroe pen voor een vissersschip. De GO 28 kreeg te maken met mankement aan de winch, waardoor het vistuig niet meer scheep gezet kon worden. Het was drin gend nodig dat een monteur dit euvel kwam verhelpen, omdat de kotter ook niet met uitstaande netten naar binnen zou kunnen stomen. De kustwacht alar meerde de bemanning van de Stellen- damse reddingboot om ongeveer kwart voor drie in de nacht. De Zeemanspot bracht de monteur aan boord van het vis sersschip, dat zich ongeveer 2 mijl bui ten Brammetje bevond. Deze wist het euvel binnen niet al te lange tijd te kla ren. Hij kon weer met de Zeemanspot, die had liggen wachten, terug en de GO 28 kon de visserij voortzetten. De red dingboot was ongeveer half zeven weer terug in de haven van Stellendam. Bij deze willen wij u nog herinneren aan de jubileumzangavond van het Dirkslands Mannenkoor. Zij mochten 15 jaar hun gezang ten gehore brengen en herdenken dit met een jubileumzangavond a.s. zaterdag 21 maart in de kerk van de Geref. Gem. te Dirksland. Medewerking verlenen: De plaatselijke predikant Ds. A. M. de Boer, het Dirkslands mannenkoor o.l.v. Frans Cornet en Michel de Wit aan het orgel, het jongerenkoor Jubilate uit Dordrecht o.l.v. Jan Wisse en Pieter Floor Struik aan het orgel. De toegang is gratis. Er wordt wel een kollekte gehouden voor de toekomstige kerkbouw van de Dirks- landse gemeente. Ter gelegenheid van dit jubileum is er weer een geluidsdrager opgenomen, welke na deze zangavond te koop is in het verenigingsgebouw Rehoboth. De prijs is 35,— voor de CD en 15,— voor de MC. Na deze avond 2,50 duur der. Een ieder is van harte welkom om te luisteren en mee te zingen. Aanvanom 19.30 uur. Zondag 22 maart 1998 5e Lijdenszondag OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uurkand. M. Aleman, Doomspijk en 18.30 uur ds. R. Veldman. Eben- Haëzer: 9.30 uur ds. R. Veldman en 18.30 uur kand. M. Aleman. Woens dag 25 maart, Dorpskerk: kand. P. C. Vemooij, Driebruggen - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. Koster en 18.30 uur dhr. A. v. d. Schee - Doopsgezin de Gem. 9.30 uur dhr. W. Tanis en 18.30 uur ds. A. A. Rijken. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. J. W. van Estrik en 18.30 uur Prof. A. de Reuver, Delft. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Vos, bediening Heilig Avond maal en 18.(X) uur ds. J. den Hoed, Sliedrecht, dankzegging Heilig Avond maal - Ger. Kerk 10.00 uur da. D. van Esveld, Burgh-Haamstede en 18.30 uur ds. J. Koster. MELISSANT-Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. G. Blom en 18.00 uur ds. J. J. Rood- zant, Woubrugge - Ger. Gem. 10.00 en 16.30 uur ds. F. Harinck, Nieuwer- kerk a.d. IJssel - Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. C. van Egmond, Den Haag - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. M. J. Paul en 18.00 uur ds. W. van Weelden, Bolnes - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. M. den Boer. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Schaap en 18.00 uur ds. J. C. den Toom - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Willemsen, bediening Heili ge Doop en 18.00 uur ds. M. J. Paul - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. J. C. den Toom - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. A. de Vos - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. J. H. Verwaal. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. P. Voets en 18.00 uur ds. L. W. Ch. Ruijgrok - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur drs. A. Baars - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 en 17.00 uur ds. H. Out. - Christengemeente Vrienden van de Bijbel Diekhuus, Ben. Zand pad 10.00 uur evang. R. Pieper. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. A. Belder - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. De afdeling Goedereede-Ouddorp van de Nederlands Bond van Plattelandsvrouwen houdt haar volgende bijeenkomst op dins dag 24 maart a.s. De heer A. A. Baars zal voor ons aan de hand van dia's een lezing houden over de voormalige Rotterdamse Tramweg Maatschappij en de omgeving van Ouddorp. Vanaf 1898 exploiteerde de R.T.M, tram diensten vanuit Rotterdam over de Zuid- Hollandse en Noordelijke Zeeuwse Eilan den. De tramlijnen op de eilanden waren met de stoombootveren met elkaar verbonden. Een reisje naar Rotterdam met de boot en het boemeltje, ook wel 'moordenaar' ge noemd, was dan ook een hele onderne ming, dit alles is nu nostalgie. Maar geluk kig dankzij vele vrijwilligen rijdt de stoomtram weer op de Brouwersdam in de zomermaanden. Over dit alles en nog veel meer wil de heer Baars wat komen vertellen en laten zien. Dinsdag 24 maart, aanvang 20.00 uur in Oostdam. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. C. A. van der Sluys, Rotterdam en 18.00 uur ds. A. van Lingen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. L. D. Bur ger, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. nabetrachting en dankzegging Heilig Avondmaal - Ger. Gem. 10.(X) en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk lO.CX) uur ds. J. Hage, Woerden en 16.00 uur drs. G. den Hartogh, Wer kendam. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. C. Mesu, Nieuw en Sint Joosland en 18.00 uur ds. H. A. v. d. Pol, Din- teloord - Ger. Kerk 10.00 uur ds. Th. de Kok, Rotterdam en 18.00 uur drs. G. den Hartogh. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. B. ten Hove en 18.(X) uur ds. H. V. d. Belt, Oud Alblas - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur ds. Tj. Ausma, Naald wijk en 18.00 uur ds. J. F. Ezinga. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. C. J. W. Verboom, Bodegraven. ZIERIKZEE - Evang. Lutherse Gem. geen dienst. SINT MAARTENSDIJK - Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. A. den Hartog - Ger. Gem. in Ned. 3x leesdienst - Oud Ger. Gem. 3x leesdienst. MELISSANT DIRKSLAND

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 5