Milieu is kwaliteit Interkerkelijk gospelkoor 1n Touch' Vergeefse rit Ondertekening overeenkomst fietspad op kop van Goeree Het kan nog beter Het Purimfeest b'^1^ Lentewandeling in De Grevelingen/ De Punt Voorspeelmiddag klein koper in Goedereede Ramoco b.v. Toeristen vinden hun weg naar de markt in 1998 Visser Visser JUL^fAINNAARD ^^«^YASTGOED VRIJDAG 20 MAART 1998 No. 6689 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 48 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALAB0NNEMENTf45^ JAARABONNEMENT 58,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Met het milieu gaat het de goede kant op. Maar volgens het kabinet Kok kan en moet het nog beter. Met het nieuwe Nationaal Milieubeleids plan worden alle registers openge trokken. Boeren, burgers en buiten- lui worden op scherp gezet. Het was onvermijdelijk: Nederland moest iets doen aan zijn milieu. Naarmate de welvaart steeg nam ook de milieubelas ting toe. Het ging de burgers redelijk voor de wind, maar niemand bekommerde zich om de snelle achteruitgang en de verpau pering van het milieu. De leefbaarheid, de natuur en het landschap gingen ziender ogen achteruit. De doorsnee burger besef te nauwelijks dat de kwaliteit van bodem, water en lucht sterk verminderde. Er kwa men de afgelopen jaren twee grootse milieubeleidsplannen aan te pas om Nederland op het goede milieuspoor te zetten. De plannen richtten zich op het tegengaan van verzuring, de reductie van geluidshinder en de dreigende klimaatver andering. Voor menigeen bleven het fraaie, maar ook vage doelen die weinig landgenoten uit hun stoel kregen. Het werd al ras wat duidelijker toen de termen 'broeikaseffect', 'zure regen', nitraat- en fosfaatuitstoot', 'vermesting' en 'vervuild water' door de lucht vlogen. De overheid sprak de industrie, het verkeer en de land bouw aan, om nog maar niet te spreken van de burgers die zorgvuldiger met ener gie moesten omgaan. Met de milieubeleidsplannen werden doelstellingen in een tijdschema gepast. Zo zou het C02-gehalte in tien jaar tijd met 2 of 3% teruggebracht moeten worden. De stikstof- en fosfaatuitstoot zou volgens een strak schema eveneens worden gere duceerd. Kortom: Nederland, zijn indus trie en zijn landbou\Y wisten wat hen te wachten stond. Wanneer de doelstellingen niet werden gehaald zouden straffere maatregelen komen. Wat niemand - noch de overheid, noch het bedrijfsleven, noch de burgers - had voorzien was de giganti sche economische groei die in de afgelo pen jaren heeft plaatsgevonden. Deze groei ging gepaard met veel activiteiten die op hun beurt weer een extra milieube lasting betekenden. Toch - het moet gezegd - is ons land erin geslaagd om bij de economische groei de milieubelasting te laten dalen. Maar is dat voldoende? Het kabinet - met minister De Boer als milieu- verantwoordelijke voorop - vindt dat de economische groei en de milieudruk geheel van elkaar los worden gekoppeld. Men vindt dat industrie, landbouw en ver keer nog meer moeten presteren om de milieudruk te verminderen. Evenzeer zal de energiebesparingsoperatie moeten worden voortgezet; zullen de geluidshin der en de bodemverontreiniging nog bete re moeten worden aangepakt. Het kabinet lanceert een belastingsysteem dat een groene tint krijgt (belast de milieudruk en niet de arbeid). Milieu, kwaliteit De Nederlandse bevolking zal zeker nog tien jaar blijven groeien. Daarmee neemt ook het consumptieniveau toe. De verste delijking en de mobiliteit worden voort durend groter. De economische groei zal zeker op 3% uitkomen, al wordt door som mige politici aan dit cijfer getwijfeld. Hoe dan ook: de komende ontwikkelingen zul len de negatieve milieu-effecten eerder vergroten dan verkleinen. Daarom trekt het kabinet Kok vlak voor de verkiezingen nog eens alle registers open en krijgt Nederland een harde boodschap mee. Nederlanders moeten rekenen op een hogere energiebelasting en grote indus trieën zullen daarbij niet langer een uit zonderingspositie hebben. De btw op het gebruik van water, bestrijdingsmiddelen en kunstmest gaat omhoog naar 17,5%. De boeren zullen worden geconfronteerd met scherpere gebruiks- en verliesnormen voor mest. Dat geldt vooral in streken waar de bodem zeer kwetsbaar is voor uit spoeling van milieubelastende stoffen. De reductie bij het mest- en ammoniakbeleid wordt stapsgewijs opgevoerd. De overheid heeft met haar Nationaal Milieubeleidsplan slechts één doel: milieu moet in ons land een kwaliteitsbegrip worden. Waar tot nu toe milieu als een randvoorwaarde bij het productieproces wordt gehanteerd zal hetzelfde milieu nu volledig gaan meetellen bij de productie. Het milieu wordt een productiefactor op z'chzelf :".'ucenten - of het industriëlen of boeren zijn - worden afgerekend op de kwaliteit van hun producten en diensten. En bij de kwaliteit staat milieu zeer hoog genoteerd. "Kwaliteit blijkt een belangrijke impuls in het beleid. Het begrip krijgt ook een steeds bredere betekenis. Naast smaak, uiterlijk en verwerkbaarheid stellen afnemers steeds vaker vragen over gezondheidsrisi co's, diervriendelijkheid, gebruik van antibiotica, hormonen en stressremmers, chemische gewasbescherming, natuur vriendelijkheid en streekeigenheid. Kort om: de consument vraagt naar een lekker, verantwoord en veilig product", aldus milieuminister Margreeth de Boer. Boe ren, burgers en buitenlui kunnen er hun lessen uit trekken... B. Schouwing zaterdag 28 maart Onder het motto 'Er op uit in 't Groen?. Doen!" organiseert Natuur- en recreatie schap De Grevelingen op zaterdag 28 maart, samen met Groenservice Zuid- Holland, een lentewandeling in recreatie gebied De Punt. Er zijn twee wandeltoch ten uitgezet van respectievelijk 5 (met puzzelopdrachten voor kinderen) en 10 kilometer. Deelnemers kunnen tussen 11.00 en 15.00 uur starten vanaf Bezoe kerscentrum De Grevelingen. Het is ook mogelijk onder de deskundige leiding van een gids deel te nemen aan een natuur excursie. Deze excursie begint om 14.00 uur. Voor de excursie wordt aangeraden om, indien mogelijk, een verrekijker mee te nemen. Meedoen aan de wandeling en/of de excursie kost 2,- voor volwas senen en 1,- voor kinderen t/m 12 jaar. ledere deelnemer ontvangt een herinne ring. Het startpunt van de wandeling is te bereiken: N57 Hellevoetsluis/Ouddorp/Zierikzee, afslag De Punt/Bezoekerscentrum Gre velingen (ANWB-borden). Openbaar vervoer: kustlijn 104 ZWN vanaf metrostation Spijkenisse-cen- trum (halte De Punt). In totaal organiseert de Groenservice, samen met negen recreatieschappen en diverse andere instanties dit jaar nog 19 wandelingen: 1 in IJsselmonde, 2 in Mid den Delfland, 3 in de Rottemeren, 2 in Voome-Putten, 1 in Reeuwijk, en 2 in de Krimpenerwaard. Verder nog in Bies- landse Bos, Vogelplas Starrevaart, Viaan- se Bos, Hoek van Holland, Hollandse Biesbosch, Hitland, Goeree, en Rotterdam (Museumpark). Net als vorig jaar is er aan deze wandelin gen weer een actie verbonden, waaraan u gratis kunt deelnemen. Iedereen die die zaterdag deelneemt aan de lentewande ling kan een stempelkaart krijgen. Deze wandeling is de vijfde uit de serie van 24. Bij elke wandeling van de Groen service krijgt u een stempel. Bij acht of meer stempels heeft u een boompje ver diend. Aan het einde van het jaar wordt iedere deelnemer met acht of meer stem pels op de kaart uitgenodigd om zijn/haar eigen boompje te komen planten in recre atiegebied Bemisse, bij de Stompaardse Plas (Voome-Putten). Meer informatie over deze actie kunt u zaterdag krijgen bij Bezoekerscentrum De Grevelingen. Hier kunt u ook folders ver krijgen over recreatiemogelijkheden zoals wandelen, fietsen en kanovaren. Voor meer informatie over deze actie kunt u ook kontakt opnemen met Hans Hart- mann van de Groenservice Zuid-Holland, tel. (010) 2981060 (alleen tijdens kan tooruren). Op zaterdag 28 maart wordt om 15.00 uur in verenigingsgebouw 'Oostdam' een concert gegeven door een aantal leerlin gen van muziekschool 'De Deltastreek'. Het betreft de leeriingen die een trompet, cornet of bugel bespelen en op deze ma nier ervaring krijgen in het optreden voor publiek. De twee docenten Jacco Groenendijk en André Leer zullen het programma toe lichten, waarin de jonge musici (sommi gen zijn 9 jaar) solistisch of in kleine groepjes zullen spelen. Aan het eind wordt er een groot ensemble gevormd met alle leerlingen tesamen. Het concert wordt besloten met een optre den van het jeugdorkest 'Apollo' uit Goe dereede 0.1.V. Leo Simons. AJ. VAN RUMPT UW BMW DEALER Jongelui aangehouden OOSTFLAKKEE-N.a.v. div. brandstich tingen in de nacht van 31 december op 1 januari 1998 te Den Bommel en in het bij zonder de brandstichting in de Johan Fri- solaan, werden na onderzoek 5 verdachten aangehouden. Alle verdachten variërend in de leeftijd van 17 tot 22 jaar, waren afkom stig uit Den Bommel. Een ieder bekende zijn aandeel in de gepleegde strafbare fei ten. De verdachten zal opzettelijke brand stichting, vernieling en openlijke geweld pleging ten lasten worden gelegd. Voorjaarsconcert Goedereede Vrijdag 27 maart houdt Kon. fanfare 'Apollo' een concert in verenigingsge bouw 'Oostdam'. Het concert zal geopend worden door muziekvereniging Voome en Putten, onder leiding van dirigent Jurgen Nab. Het concert wordt vervolgd door de Kon. Fanfare 'Apollo', onder leiding van diri gent Leo Simons. De aanvang is 20.00 uur. Zaal open 19.30 uur. De toegang is gratis. Tot ziens in 'Oostdam'. De Hoop vice-landskampioen Fanfare-orkest De Hoop uit Stellendam heeft op het jl. zaterdag 14 maart in Am- hem gehouden KNFM-topconcours weer een goede prestatie geleverd. Onder lei ding van dirigent Arie Stolk behaalde de vereniging met 154 punten een eerste prijs en werd daarmee vice-landskampioen. De Stellendammers - vorig jaar wel lands-kampioen - hadden ervoor gekozen een min of meer experimenteel werk uit te voeren, namelijk 'Sagas' van de Neder landse componist Henk Badings. Het ruim twintig minuten durende werk verklankt een aantal eeuwenoude verhalen die de ronde doen in de Limburgse Peel, zoals het verhaal van Spoken-Driesken en de legende van de Vuurmannen. Als noviteit vereist dit werk de aanwezigheid van vier klarinettisten, die bijdragen tot de geheim zinnige sfeer die Sagas uitstraalt. De jury, bestaande uit de heren Koops, Kuijpers en Van Ossenbruggen, bleek wel overtuigd te zijn van de grote kwaliteiten van De Hoop, maar wat minder van de aantrekkelijkheden van het uitgevoerde werk: resultaat een eerste prijs met 154 punten. Voor het toporkest uit Stellendam en haar dirigent een lichte teleurstelling. Gelukkig kwam de vereniging wel in het bezit van de Yamaha-trompet die onder de deelnemende fanfares werd verloot. De uitslag: 1. Crescendo, Zuid-Beijerland167 2. De Hoop, Stellendam154 3. Vlijt en Volharding, Oost-Souburg151,5 pnt. 4. Sempre Crescendo, Middelhamis150,5 pnt. 5. Concordia, Krimpen a/d Ussel148,5 pnt. Op dinsdag 7 april kunt u komen luisteren naar het gezon gen paasverhaal. Met 'The day He wore my crown' hoopt gospelkoor 'In Touch', o.l.v. Ad de Joode, u een fijne luis teravond te bezorgen. U bent van harte welkom in de Exoduskerk te Sommelsdijk. De aanvang is 20.30 uur, de zaal is open vanaf 20.00 uur. Om de kosten te dekken is de toegang 7,50 voor volwas senen en 5,00 voor kinderen tot 12 jaar. Na afloop is er gelegenheid om samen een kopje koffie of thee te drinken. In de krant van dinsdag kon u die op roep lezen van oud-intemationaal be roepschauffeur Kees Kool uit Middel hamis, om foto's van transportauto's voor het boek dat hij over de flakkeese transportsector gaat samenstellen. Echt trots is Kees op z'n collega's aan wie hij het fotoboek gaat wijden. Daarom heeft'ie van de week gegnif feld over die buitenlandse chauffeur die - maandag - na een rit van 2500 km bij transportbedrijf Taaie arriveerde, met een vracht Hongaarse wijn voor Engeland. Dat décht hij tenminste. Hij had vanaf de Hongaarse verzamel plaats niet container nr. 81-, maar con tainer nr. 18 meegenomen en die was totaal leeg. Hij heeft 'm 2500 km lang naar Middelhamis gesleurd en 't was pas daardat'ie z'n vergissing ontdekte. Spoorslags is de man retour gegaan. Mazzel In Goes hadden twee inwoners van Dordt woensdagnacht het geluk hun auto kwijt te zijn, gestolen, dachten ze, waarom ze de politie informeerden. Later in de nacht bleek de wagen, door niemand aangeroerd, op een ander plein te staan, maar gelukkig hadden de Dordtenaren nog geen streep gereden. Ze hadden in de Zeelandhallen de hore- cabeurs bezocht en daar teveel aan Bachus geofferd. De man die had zullen rijden kreeg een rijverbod van 7 uur en, mazzel voor hem, géén proces-verbaal. En nóg hield de man tegenover de poli tie vol dat z'n - afgesloten - wagen écht op een andere plek stond dan die waar hij hem had neergezet! NUMANSDORP - Over het ook onlangs weer door de Joden gevierde Puriumfeest, en de consequenties daarvan, hoopt te spreken op 26 maart a.s., aanvang 20.00 uur, in 'De Voorhof', Torenstraat 16 te Numansdorp: rabbijn J. S. Jacobs uit Amersfoort, voorzitter interprovinciaal opperrabbinaat, tevens docent aan de Joodse Cheiderschool te Amsterdam. De betekenis van het Purimfeest is ook voor niet-Joden belangrijk. De Kerk en Israëlcommissie te Numansdorp hoopt dat velen, ook uit de regio, deze leerzame avond zullen bijwonen. RENAULT-dealer 'De markt. Van alle markten thuis' De campagne 'De markt. Van alle mark ten thuis' wordt in 1998 verder uitge werkt. In 1996 is deze campagne van start gegaan. De slogan, het vignet van het kraampje en statements brengen de veel kleurigheid, de gezelligheid en het verras send brede aanbod op de markt tot uit drukking. Dit jaar vindt een uitbreiding plaats in het campagnemateriaal. Nieuwe statements die op billboards komen zijn: 'Voor de laatste mode hoeft u echt niet naar Parijs' en 'Voor de beste zalm hoeft u echt niet naar Noorwegen'Alle ambu lante handelaren hebben een folder ont vangen met nadere informatie over de campagne. Nieuw campagnemateriaal Er is een nieuw begrip geïntroduceerd, 'HetBuitenkansje'. Hiermee kuimenkoop- lieden aandacht vestigen op speciale aan biedingen. 'Het Buitenkansje' zal in de loop van 1998 nader worden uitgewerkt, bijvoorbeeld in de vorm van reclamebor den in diverse maten. Bovendien is voor straathandelaren (venters en solitaire stand plaatshouders) een logo ontwikkeld, pas send bij de lijn van het logo van de markt- kraam, 'De Buurtkraam'. Van alle mark- Goeree-Overflakkee B.V. ten thuis'. Dit logo is verwerkt op een sti cker, die voor solitaire standplaatshouders gratis verkrijgbaar is bij het secretariaat van de Afdeling MSR, telefoon (070) 3385666 (zolang de voorraad strekt). Promotiefolder voor de markt Nieuw in de campagne is een promotiefol der voor de markt. In navolging van enige regionale initiatieven, is een folder ont wikkeld met daarin de (toeristisch ge-zien) belangrijkste markten vermeld. Met deze folder kunnen toeristen hun weg naar de markt in de regio vinden. Neder land is verdeeld in 11 regio's. Er zijn dan ook 11 versies van de folder. Deze folder wordt begin april verspreid onder ruim 300 WV- en ANWB-kantoren en ongeveer 1300 campings verspreid over Neder-land. Toeristen kunnen opzoeken in welke plaats in de omgeving op welke dag markt is. Tevens kunnen zij in de folder opzoe ken waar de markt staat en welk dagdeel de markt is (ochtend, middag, avond of hele dag). Om de marktbezoekers de weg te wijzen in de regio is een kaart van de betreffende regio opgenomen met daarop vermeld de plaatsen waar markten zijn. Jl. dinsdag ondertekenden de pro vincie Zuid-Holland, het water schap Goeree-Overflakkee, de ge meente Goedereede, Rijkswaters taat en de Vereniging Natuurmonu menten een overeenkomst met af spraken over de aanleg van Fiets pad 240 op de Kop van Goeree. Daarmee komt een eind aan een jarenlange discussie over het tracé van de laatste schakel in de landelij ke fietsroute voor meerdaagse va kanties Nederland-Frankrijk. Het tracé loopt deels over het bestaande ondershoudspad door de duinen. De dichte begroeiing langs het onder- houdspad voorkomt dat het natuurgebied betreden wordt. Ter hoogte van het natuurgebied De Kwade Hoek volgt het fietspad het oorspronkelijk voorgestelde tracé langs de nieuwe duinenrij. Afgelopen najaar leek overeenstemming in de onderhandelingen nabij. Gedepu teerde staten van Zuid-Holland (GS) vroe gen de statencommissie in te stemmen met een tracé langs de zuidzijde van de bestaande duinenrij. Uit een haalbaar heidsstudie leek dit de beste oplossing. De statencommissie voor Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting, Verkeer en Vervoer en Economische Aangelegen heden, echter besloot in december vorig jaar tot uitstel van de aanleg. Het tracé langs het natuurgebied de Oost duinen/De Kwade Hoek bleek in de ogen van een van de partijen toch te veel scha de aan de natuur te veroorzaken. Op ini tiatief van de Vereniging Natuurmonu menten is er de afgelopen maanden ge werkt aan een beter alternatief voor dit fietspad. Het alternatief houdt rekening met de belangen van zowel de natuur als de recre anten. Het levert winst op voor natuur en recreatie. Met de aanleg van het fietspad is circa 450 duizend gulden gemoeid. Autobedrijf A. J. van Rumpt bv Molendijk 85 3243 AL Stad aan 't Haringvliet Telefoon: (0187)61 1553 Fax:(0187)612280 BMW MAAKT RIJDEN GEWELDIG. REGISTERACCOUNTANTS Middelharnis Tel. (0187)489143 Barendrecht Tel. (0180)621033 VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - SmOn - REPORTAOE - FOTOORAFie ^^3 ^^^^^O itjfij OUDDOrtP-WKtsiraMt 35-TaMoon 10187} 881612/Fax 683734 RENESS£-Printahop-Hogozoofn172-Tehfoon (0111)462400 J J.U.B Hïffi^r voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (0187) 61 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (0187) 682496 Voor de koop of verkoop van uw woning Doelinchemsestraat 32-34,3241 AA Middelharnis Tel. (0187)48 2606

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 1