EiüvriDEri-iiiEmi/s Ach lieve tijd - Zeeland ijjjSJiiinfl Raad Oostflakkee zoekt de vervuiler van havenslib Ooitgensplaat Christelijke ogeschoo en dan graag meebetalen. Verkoopmorgen D.V. 21 maart C.P.B. afd. 'Goeree' Voorjaarsconcert in Ouddorp De Zeemanspot, de GO 55 en de Marine ZENDINGSAVOND Uitslag zoutwaterwedstrijd 'De Viscromte' Cursus Geestelijke Vorming 2e Blad DINSDAG 17 MAART 1998 No. 6688 Aflevering 18: Twintig eeuwen Zeeuwen en hun boeren De zojuist verschenen achttiende afle vering van 'Ach Lieve Tijd - Zeeland' begint met de avonturen van de En- gejsman George Bedford, die in febru ari 1623 illegaal in Vlissingen aan wal klom na een zware overtocht over het Kanaal. Hij was op zoek naar mee krap, een gewas waar Zeeland tot ver in het buitenland bekend om was ge worden. Uit de wortels van de mee krap werd een stof gewonnen waar mee textiel geverfd kon worden, en ook in Engeland was daar grote vraag naar. Het is Bedford wel gelukt een aantal plantjes naar Engeland over te brengen, maar het is er nooit wat ge worden. Korte tijd later werd er een wet aangenomen waarin de uitvoer van meekrapplanten en - gereed schappen werd verboden. In de tijd dat Bedford Zeeland bezocht om de geheimen van de meekrapteelt te achterhalen, stond de landbouw er op een hoog peil. De opbrengsten behoorden toentertijd tot de hoogste in Noord-West- Europa. Dat was niet altijd zo. Pas rond het jaar 1300 werden de akkers zo be bouwd dat er meer vanaf kwam dan de boeren zelf konden gebruiken. In de eeu wen daarvoor waren boeren ook nog vis ser en jager, om de karige opbrengsten van het land aan te vullen. In de eeuwen na 1300 werd het een druk te van belang op het Zeeuwse platteland. Vanaf het vroege voorjaar werd er druk geploegd, gezaaid en gewied. Eigenlijk was het alleen in de winter wat rustiger. Boeren, grote knechten, tweede knech ten, derde knechten, vaste en losse arbei ders: gezamenlijk werd er hard gewerkt. Op de meeste boerderijen hielpen mei den de boerin met haar werk: koeien melken, botermaken, eierrapen, enzo voort. Stonden de boerinnen in de rest van Nederland het daarmee verdiende geld aan hun man af, in Zeeland was het gebruikelijk dat zij het geld zelf beheer de. 1845 was voor de Zeeuwen een ramp jaar. Honderden stierven de hongerdood omdat een onbekende ziekte grote scha de aanbracht aan de aardappeloogst. Grote aantallen landarbeiders werden door de beroerde omstandigheden ge dwongen te emigreren. Met de grote boeren ging het in die tijd juist heel goed. Zij verbouwden nauwe lijks aardappels, maar vooral graan. Die oogsten waren wel goed, de prijzen waren hoog en zij verdienden dus goud geld. De invoer van kunstmest en de komst van zuivelfabriekjes aan het begin van deze eeuw brachten de boerinnen weinig goeds. Koeien werden in die tijd niet zozeer voor de melk gehouden als wel voor de mest en als boter voortaan in fabrieken gemaakt kon worden, viel er voor de boerinnen niet veel meer te verdienen. Ook hadden de nieuwe ontwikkelingen grote gevolgen voor de 'ontmenging' van de landbouw in Zeeland. Niet langer werd er én graan verbouwd én boter ge maakt én liepen er varkens, koeien en paarden rond. Boeren gingen zich toeleg gen op een bepaalde specialisatie; de koeien verdwenen bijvoorbeeld omdat de, boer zich voortaan stortte op de teelt van granen of suikerbieten. Nieuwe machines maakten recordoog- sten mogelijk: tegenwoordig wordt er wel acht keer zoveel graan geoogst als een eeuw geleden. De alweer 18"= aflevering van 'Ach Lieve Tijd - Zeeland' is een rijk en gevarieerd nummer geworden. Foto's van boeren, boerderijen, een wonderknol, bijenhou ders, affiches, thuisslacht, de fruitfee van 1957 en nog veel meer geven het verhaal een grote extra waarde. De volgende aflevering van 'Ach Lieve Tijd - Zeeland' heeft als titel 'Twintig eeuwen Zeeuwen en hun wereldreizi gers' en verschijnt medio april. OOLTGENSPLAAT van 9.00-12.00 uur in 'Elthato' u/jij kunt komen sjoelen, lollies en enve loppen trekken, knikkers tellen, poffertjes eten; inschrijven naar mooie prijzen; alle maal beschikbaar gesteld door de plaatse lijke ondernemers. Er is heerlijke koffie en limonade met cake, etc. De opbrengst is voor het HGJB-project 'Van de straat' voor de jongeren in Addis Abeda (Ethiopië). Beste leden, De jaarvergadering ligt weer achter ons, een nieuwe periode ligt weer voor ons. De maand maart staat in het teken van het Paasfeest. Mevrouw Vermaat, bij velen onder ons niet onbekend, zal voor ons een lezing houden over het 'lijden, sterven, en de opstanding van onze Heere Jezus Chris tus'. Daarom hopen wij elkaar op D.V. 26 maart a.s. om 20.00 uur in het vereni gingsgebouw 'Oostdam', Jongkoenstraat 1 te Goedereede te ontmoeten. U, die deze avond eens kennis wil komen maken, is van harte welkom. U allen een goede avond toegewenst en een tot ziens. Op zaterdag 21 maart a.s. zal Brassband 'Concordia' haar jaarlijkse voorjaarscon cert geven. Onder leiding van hun nieuwe dirigent Dick van Oijen zal 'Concordia' een geva rieerd programma ten gehore brengen. Muziek van onder andere ABBA, en uit de musical 'Miss Saigon' en andere populai re werken zullen ten gehore worden ge bracht, maar ook het verplichte werk voor het concours zal worden vertolkt. Het belooft een boeiende muzikale avond te worden. Tevens zal ook het jeugdensemble van 'Concordia' een optreden verzorgen. Dus komt allen deze avond naar het M.F.G. 'De Dorpstienden' te Ouddorp. Mocht er jeugd geïnteresseerd zijn in de blaasmuziek en een instrument willen bespelen, dan is deze avond een mooie gelegenheid om kennis te maken met dit fenomeen. De avond begint om 19.30 uur en de zaal is om 19.00 uur open. Voor de prijs hoeft u het niet te laten, want de toegang is gra tis. Het is dit jaar nog rustig geweest voor de Stellendamse reddingboot, maar deze week moest ze kort achter elkaar twee keer uitvaren; was het vrijdag 13 maart met ambulancepersoneel, nog geen dag later, op zaterdag 14 maart om halfzeven 's morgens, voor de Marine. De Eurokot ter GO 55 had een projectiel van onbe kende oorsprong opgevist. Om dat oor logstuig onschadelijk te maken moesten mensen van de EOD van de Marine naar het vaartuig gebracht worden. Daarvoor werd door de Kustwachtpost Ouddorp de bemanning van De Zeemanspot gealar meerd. De marinemensen werden aan boord ge nomen en half in het Slijkgat overgezet op het vissersschip, waar het projectiel werd gedemonteerd. De reddingboot bleef in de buurt, terwijl de GO 55 naar de thuisha ven voer. De marinemensen voeren aan boord van de kotter terug naar de haven van Stellendam en namen het oorlogstuig mee naar Den Helder. Maatschappelijk Werk en Dienstverlening* Sociaal Pedagogische Hulpverlening* Leraar Basisonderwijs Journalistiek en Voorlichting (ESJ) Personeel en Arbeid Godsdienst-Pastoraal werk' Verpleegkunde* Vrijdag 3 april van 16.00 tot 20.00 uur principieel de juiste keuze! Niet vanwege onderling gekrakeel - gelukkig maar, bijna bij 't scheiden van de markt - maar door de aanwezigheid van verontreiniging in het havenslib van Ooitgensplaat, is donderdagavond nog wat venijn geslopen in de staart van de toen gehouden raadsvergadering. De raad zit er lelijk mee, want de haven is aan een baggerbeurt toe. Nog vóór de zomer, wil de pittoreske haven in de kern van Ooitgensplaat tenminste bereikbaar blij ven... De raadsvoorzitter - burgemeester Van Pelt - was de vergadering monter begon nen: „een week na de dag der democratie ziet iedereen er weer redelijk glunderend uit", meende hij vast te kunnen stellen: „Op één na", zo tekende de heer C. L. M. de Wit (CDA) aan en hij bedoelde zich zelf. De heer De Wit zag z'n zetel verlo ren gaan en op 9 april neemt hij afscheid. Op de publieke tribune al de twee RPF nieuwkomers in de raad die de sfeer alvast kwamen proeven. Er passeerden serieuze-, zowel als 'onzin nige' zaken, dat laatste vond tenminste de heer P. v. d. Ree (VVD) van de vast te stel len wijziging van de Algemene Plaatselij ke Verordening. „Een onzinnige zaak", vond de heer v. d. Ree het dat zich, bij de Vereniging Neder landse Gemeenten, zóveel mensen bezig houden zó'n papierwinkel te creëren waar niemand ooit nog naar omkijkt; „ze zou den beter parkeerwacht kunnen worden bij Albert Heijn in Oude Tonge", vond hij van de samenstellers. Maar toch, de gewijzigde Verordening zal effectief kunnen zijn wanneer zich pro blemen voordoen. Een mogelijk probleem werd door de heer De Vries (VLO) aan gezwengeld, midden in een woonwijk in Ooitgensplaat lijkt een soort fokbedrijf voor knaagdieren te zijn ontstaan. Door het ISGO wordt een en ander onderzocht. Het lijkt geen ideale situatie, zo werd, door de voorzitter bij voorbaat veronder steld. Onderzocht wordt of de fokkerij hobbymatig- of beroepsmatig wordt ge dreven en of er milieuvoorwaarden ge steld moeten worden. De raad stelde de wijziging vast, de beide VVD fractieleden verklaarden zich - lou ter om het protest - tegen, hoe onverstan dig dat ook door de voorzitter werd gevon den. Immers zou bij niet vaststelling de vroegere APV in werking blijven. De raad was wijzer en stemde in. Baggerbeurt Maar liefst 343.800,- werd gevoteerd voor het uitbaggeren van de haven van Ooitgensplaat. Het moge het credo van de Overheid zijn dat de vervuiler betaalt, maar de vervuiler van het Plaatse haven slib is niet aan te wijzen. Het zou meerde re veroorzakers kunnen hebben, dacht de heer v. d. Ree, het sediment van het Kram mer/Volkerak zou als gevolg van de aan leg van de Philipsdam meer verontreinigd kunnen zijn, en in dat geval had de heer V. d. Ree ook zorg om de bodem van het strandje! Het leek hem goed terwille van de volksgezondheid daarnaar een onder zoek in te stellen. De haven van Oude Tonge loopt overi gens dezelfde risico's als die van Ooit gensplaat, maar Rijkswaterstaat zal zich niet licht op haar verantwoordelijkheid aan laten spreken. Het was wethouder Andries bekend dat het water dat in de haven binnenkomt zou kunnen worden 'afgezeefd' om aldus de herkomst van de verontreiniging vast te kunnen stellen, maar ook al zou daaruit de (mede) verantwoordelijkheid van RWS blijken dan zegt dat nog niets over een eventueel toe te kennen bijdrage. De havens moeten toegankelijk blijven, daarvan is de raad overtuigd, „de haven hoort zo karakteristiek in ons dorp", waar deerde mevrouw Van Rossum (CDA). Bij de baggerbeurt die zo mogelijk nog vóór de zomer zal worden uitgevoerd wordt iets meer weggehaald dan strikt nodig zou zijn, maar dat zal de termijn tot een vol gende beurt kunnen verlengen. Gedenkteken Voor de gevallen oud-Indiëgangers uit de gemeente zal een gedenkteken worden ge plaatst op de begraafplaats te Oude Tonge. Door de Vereniging Oud-Militairen Indië- gangers (VOMI) is dat geïnitieerd. De (5) omgekomenen zijn in Indië begra ven en hun graven kunnen i.v.m. de afstand dan ook nauwelijks door nabe staanden worden bezocht. Het gedenkte ken wordt een soort 'vervangend graf', een plaats om elk van de geblevenen te gedenken. De begraafplaats te Oude Tonge is gekozen omdat in die woonplaats geen oorlogsmonument aanwezig is. De Oranjevereniging Ooitgensplaat had het gedenkteken liever gewild bij het oor logsmonument in Ooitgensplaat, waar elk jaar de herdenking van de bevrijding plaats vindt, maar de raad bewilligde in plaatsing te Oude Tonge. Het verbaasde de heer v. d. Ree, „een plaats die uit het zicht ligt", zo verbaasde hij zich, maar zo'n plek wordt juist verko zen om daar in stilte en in afzondering te kunnen herdenken. Een plaats van afzon dering, zoals een begraafplaats, lijkt dan geschikter dan een plaats waar veel bewe ging is. Diefstal De raad mopperde geducht over de opge legde deelname aan de sanering van de financiële positie van de gemeente Den Haag. In de ingekomen stukken trof de raad een protestbrief daartegen van de gemeente Loon op Zand en een ledenbrief van de Vereniging Nederlandse Gemeen ten. B&W lieten weten eigener beweging ook al een schrijven aan de Minister te hebben gericht. „De Nederlandse gemeenten moeten Den Haag aan dik een miljard helpen", ver baasde zich de heer v. d. Mast; tot het jaar 2004 betaalt elke gemeente daaraan mee; Oostflakkee zal het 80.000,- a 90.000,- per jaar gaan kosten. De heer C. L. M. de Wit sprak de beschul diging dat van de gemeenten diefsad wordt gepleegd nét niet uit maar hij bezig de wel de terminilogie: „'t Is makkelijk geven van een ander", mopperde hij. Het lijkt overigens wel legitiem te zijn dat voor het financieel saneren van een art. 12 gemeente uit het gemeentefonds geput wordt; er zal dan ook niet aan te ontkomen zijn. Voetgangers- en fietsveerdiensten De raad werd het beschikbaar stellen van een garantiesubsidie gevraagd - van 15.000,- - voor het exploiteren door particulieren, van een tweetal voetgangers- en fietsveer diensten op het Krammer-Volkerak tussen Oostflakkee en West-Brabant Voor de bebording zal ƒ5000,- nodig zijn; ook dat werd gevraagd beschikbaar te stellen. Een zal varen vanuit de haven van Ooit gensplaat, de Galathesehaven en Dintel- oord, en een ander tussen Oude Tonge en het Beneden Sas bij Steenbergen. Het is NB het Bureau voor Toerisme Zee land dat de vraag om garantiesubsidie heeft gesteld: „Een Zeeuws bureau, aan Zuid Hollandse gemeenten over een ver binding naar Noord Brabant", verbaasde zich de heer v. d. Ree. De raad vond de pontjes overigens wel passen in de ontwikkeling zoals die in het kader van het TRAPGO (Toeristisch Recreatief Actieplan Goeree-Overflak- kee) wordt voorgestaan, en bewilligde in het verzoek. De raad stemde in, minus de SGP fractie om principiële reden, omdat een van de veren ook op zondag zal varen. De zondag lijkt voor de ondernemer juist de meest lucratieve dag te zullen zijn en dat spijt de SGP fractieleden zeer, „er kan geen zegen op rusten". „Een leuk initiatief', vond bijv. mevr. Van Rossum, en ze hoopt dat het slaagt, anderzijds heeft ze ook haar vragen, over de haalbaarheid en over de veiligheid,- want het Krammer-Volkerak is een zeer druk bevaren water. De heer De Vries, en anderen met hem, hoopt dat het bij een eenmalige opstart- subsidie blijft en dat de ondernemer er niet van uitgaat dat de gemeente Oostflakkee jaarlijks met de knip gereed staat. De zoutwaterwedstrijd gehouden op zaterdag 14 maart met 33 deelnemers leverde 70 vissen op met een totaallengte van 23,66 meter. 1. C. Westdijk215 cm. 2. J. van Lenten193 cm. 3. N. Bazen171 cm. 4. W. Melissant159 cm. 5. A. Schaaf136 cm. 6. H. Maan128 cm. 7. P. Zoon101 cm. 8. Landman101 cm. 9. P. van Nimwegen100 cm. 10. M. Aartsen99 cm. 11. A. van Heukelen96 cm. 12. J. Jordaan76 cm. 13. C. Jordaan71 cm. 14. T. Pijl67 cm. 15. J. Mastenbroek64 cm. MIDDELHARNIS De zendingskommissie der Gerefor meerde Gemeente belegt op D.V. woensdag 18 maart een zendings avond in het verenigingsgebouw bij de kerk aan de Chr. de Vrieslaan. Zendingswerker M. Nijsse, met ver lof in Nederland, hoopt iets van zijn werk in Guinee te vertellen en te laten zien. De aanvang is om 19.30 uur. Ieder is hartelijk welkom. De volgende zoutwaterwedstrijd is op 28 maart. Inschrijven 10.30 tot 11.00 uur in de kantine. Op D.V. maandag 23 maart hoopt Prof. Dr H. G. L. Peels uit Apeldoorn te spreken over het onderwerp: 'Hoe moeten wij de Bijbel uitleggen'. Aanvang 19.45 uur. Plaats: Hervormd Verenigingsgebouw 'De Hoeksteen', Ring te Middelhamis. Op deze laatste avond van dit cursusjaar hopen wij velen in 'De Hoeksteen' te mogen ontmoeten. De Stuurgroep TRAMWEG 33 OUDE TONGE En hier moest Rina ook zijn. Natuur lijk, hij wist nu wel, dat hij de eerste dagen dat hij thuis was aanhoudend naar haar had lopen zoeken, zonder zich haar naam te herinneren, zelfs zonder rechtstreeks aan haar te denken. Maar nu wist hij het zeker: Rina was er niet meer. Rina was weg. En hij wilde haar zien, en haar stem horen, haar helpen. En zij moest hèm helpen. Zou hij het aan zijn moe der vragen waar zij was? Nee, nee, dat moest hij niet doen, dan zou ze wel eens boos op hem kunnen worden. Hoe meer hij aan haar dacht, hoe meer hij begon te verlangen bij haar te zijn. Een paar dagen later schoot hem te binnen, dat Rina altijd samen met Bergman kwam en wegging. Nu kwam Bergman altijd alleen. En toen viel hem op, dat Bergman altijd de andere kant opging, en van de andere kant naar de boerderij kwam. Zou Bergman ook bij Rina wonen? Als hij - hij kletste zijn handen ineen van plezier toen hij hier aan dacht - als hij dus wist waar Bergman heenging, zou hij bij Rina kunnen komen. Na een paar dagen had hij reeds ontdekt, dat Bergman eerst een eindje langs de Achter- dijk reed en dan linksaf ging. En dan moest daar ergens een boerderij zijn, én nog een huis. Op een mistige morgen stond hij bij de dam voor zich uit te staren, toen plotseling vanuit de mist een bakkersknecht op zijn fiets te voorschijn kwam. Hij stond er nog toen de bakker weer van het erf kwam en luidruchtig groetend wegreed. Hannes groette niet terug; hij keek hem enkel opmerkzaam na; het kwam uit zoals hij gedacht had: ineens was de fietser verdwenen. Als hij zo snel verdwijnt, dacht Hannes, kan ik ook ver dwijnen. Niemand zal er dan erg in hebben, dat ik weg ben, want ze kunnen mij niet zien. Ik ga lopen, en als ik dan vind waar Bergman woont, vind ik Rina misschien ook. Bij de eerste zijweg sloeg hij linksaf; hij haastte zich voort met grote, ongelijke stappen. Hij haastte zich niet omdat hij bang was, dat zijn vlucht ontdekt zou worden, maar enkel omdat zijn gedachten nu geheel vervuld waren van Rina. Hij had haar zolang niet gezien. Ze zou wel lachen als ze hem nu ineens zag; hij wist nog, dat hij zelf zweeg als zij lachte, om beter te kunnen luisteren. Hij was zo vervuld van verlan gen naar haar lach, dat hij niet merkte, dat hij hijgde van het harde lopen. Maar toen stond hij plotseling stil. De weg hield op. Er waren twee ander wegen. Eén ging naar rechts, de ander naar links. Er stonden veel hoge bomen; en er lagen veel bladeren, de hele weg was er mee bedekt. Hier kon Rina niet zijn, want dan zouden al die bladeren er niet liggen. Hij keek naar links; daar, tussen de bomen door, zag hij een boerderij liggen. Zijn voeten liepen alweer; en daar zag hij, naast de boerderij, nog een huisje. Hier moest het dus zijn, het kon niet anders. Hij liep het erf op en opende de achterdeur; daar er niemand op de deel was, ging hij verder. Dat moest de deur naar de keuken zijn; misschien was ze daar. Hij zou de deur maar voorzichtig openen, anders zou ze kunnen schrikken. Hij deed een stap en stond in de keuken. Daar! Daar was ze. Rina! Bij het fornuis stond ze, en ze keek om. Maar waarom schrok ze nu toch? Had hij nu toch nog te luid gedaan? Of schrok ze van hèm? Maar waarom? Hij schrok toch ook niet van haar? Hij richtte zich triomfantelijk op. Want hij had haar dan toch gevonden. Ze was het. Dat zag hij aan haar ogen en de krulletjes die om haar voor hoofd sprongen. Hij moest haar nu gaan zeggen, dat ze weer thuis moest komen. Hij deed een paar stappen in haar richting. „Kom mee", zei hij, „naar huis; ik weet de weg". Ze zei enkele woorden, die hij niet begreep, maar ze lachte niet, ze week een stap terug, in de richting van een deur. Ze wilde van hem weg gaan, maar nu hij haar gevonden had, mocht ze niet weg. Hij zou haar vóór zijn, en dan zou ze lachten omdat hij zo slim was. Hij sprong plotseling op haar toe, maar ze was al bij de kamerdeur. Toen hij in de kamer kwam, stond ze aan de andere kant van de tafel, vlak bij het raam. Bedremmeld bleef hij in de open deur staan. Nu praatte ze weer, en nu verstond hij wat ze zei. Moest hij Gijsbert gaan opzoeken om koffie te komen drinken? Maar hij kende Gijs bert toch niet? Hoe zou hij hem dan kunnen vin den? En plotseling keek hij woedend om zich heen. Had Gijsbert haar hier gebracht? Dan was het zijn schuld, dat zij niet meer thuis was. Dan zou hij die Gijsbert...! Want dan was het ook diens schuld, dat Rina niet meer lachte. Achter zich hoorde hij de deur opengaan, maar hij had er geen aandacht voor, want hij zag waar hij al die tijd naar verlangd had: Rina lachte! En ze kwam de kamer in, naar hem toe. „Ga je mee?" zei ze. „Dan gaan we beginnen. Ik zal harken, en dan help jij me wel om de blade ren in de mand te rapen". Hij keerde zich om en zag de man, die straks bij het hek had gestaan. Wat deed die man hier op de boerderij? Maar het was zeker niet erg, want Rina lachte ook tegen hem. Ze zei: „Hannes is gekomen om mij te helpen, Gijsbert. Wil jij even de hark en de mand voor ons uit de schuur halen?" 's Avonds waren Gijsbert en Rina samen in de schuur. Gijsbert vulde de ruif van het veulen voor de nacht en Rina stond bij de kleine werk bank. Toen hij klaar was en bij haar kwam, zei ze: ,,Hoe komen die potjes met verf hier te staan?" Gijsbert lachte: „Dat was het eerste geheim, dat ik voor je had". Hij vertelde wat hij van plan was ge-weest te doen. „Toen ik vanmorgen bin nenkwam en ontdekte, dat Hannes bij je was, schrok ik. En toen wist ik meteen weer goed, dat wij niet in, maar naast Het Paradijs woonden. En daarom is het misschien maar beter de naam niet te veranderen". „Ja", zei Rina. „Laat die naam maar zo staan. Ik zou niet eens blij geweest zijn met de verande ring, want die naam hoorde bij alles wat ik de laatste maanden over ons samen gedacht en gedroomd heb". Gijsbert sloot de deur en dicht bijeen liepen ze samen over het donkere erf. Ze gingen de warme stal binnen; over de deel viel een baan licht door de openstaande deur van de keuken. EINDE *(ook in deeltijd) (doorlopend programma) Afhankelijk van je vooropleiding kun je bij de meeste opleidingen je studieduur aanztenlijlc verkorten Vraag informatie aan en/of kom naar het Open Huis Info: Postbus 80, 5710 BB Ede. Tel: 0318-596300, http://wwwche.nl. Bezoek: Oude kerkweg 100, Ede. TELEFOON (0187) 64 18 42 Fax 64 35 95

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 3